Razende orkaan richtte veel schade aan >t Brand in bakkerij van Rooy Raad Dirksland^had openhartig gesprek met Commissaris der Koningin Eerste paal voor zwembad in een @mmer zand jaargang Dinsdag 3 april 1973 No. 4176 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond >9 Plaatselijk nieuws 10e Jeugdconcours te Meiissant EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. leste pngsta ïkeu- I be kt ook fis op da (Ie in het stail. srvice: ;oniin. Mr M. Vrolijk bracht „stormachtig" hezoek lan gemeente Dirksiand De Commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk en ziJn eclitgenote wéten na liuji bezoek van gisteren aan de gemeen- Je Dirksiand weer eens wat het betekent op !iet platteland te wonen. Met een ste vige bries wind, die later aangroeide tot orlfaankracht, „woei" de Commissaris 's midclags om hialf twee de gemeente bin nen, De orkaan zou de liele dag niet wy- [en, reden waarom het programma op len paar onderdelen wijziging behoefde. ïen van de hoogtepunten, het slaan van Ie eerste paai voor het nieuwe zwem- lad, moest, omdat er op de bouwplaats ^n gevaarsituatie was ontstaan, worden afgelast. De Dirkslandse zwembad pro motors bleken niet voor één gat gevan gen, In gebouw „de Schakel" waar het gczelscliap bijeen kwam werd een em mer Jiict zand lajangedragen waarin de Commissaris alsnog de eerste paal weg :on timmeren Met het vaste voornemen om de paal [te gaan slaan was het gezalschap uit ,,Melishof" in Melissant naar Dirksiand 'gereden. En passant constateerden bur gemeester en mevrouw Bos tijdens de rit dat er een reeks pannen van het dak van de ambtswoning was verdwenen maar bij de bouwplaats aan de Philips- liooljesweg wachtte het gezelschap een lieuwe overmacht. „Een nissenhut staat op instorten en een directiewagen is al omgewaaid" moest dhr. D. de Bonte, voorz. van de Stichting Zwembad daar meedelen, samen met de boodschap dat liet niet verantwoord moest worden ge acht de hoge heistelling te gaan gebrui ken. In het „toevluchtsoord" „de Schakel" kreeg de Commissaris alsnog te horen hoe het met de bouwplannen gesteld is. Eerst bij monde van de heer de Bonte maar ook daar verliep het niet zonder storingen. Goed en wel was hij van wal gestoken of een deel van de aanwezigen zette, gealarmeerd door een brandmel ding de sprint in naar een brand midden in het dorp. Nadat dhr. de Bonte de Commissaris volledig had ingelicht trad mevr. Bax, directrice van de gezinsvervangende te huizen „Sjaloom" en „Salem" met en kele van haar pupillen aan om dhr. de Bonte een bedrag van 15.000,aan obligaties in de zwembadaktie te over handigen, bijeengebracht door het te- hiuis „Salem" in Dirksiand. Zr. Gorissen deed vervolgens mededeling van het verheugende feit dat de aktie Zonne weide Zwembad inmiddels een stand van 62.000,— heeft bereikt De paal was na al die opwekkende woorden gauw geslagen. Mr. Vrolijk hanteerde daarbij de voorzittershamer.: Voor de zo spontaan bewezen diensten werden hem door dhr. de Bonte twee zakjes eerste kwaliteit flakkeese uien aangeboden en het was duidelijk te zien dat hij vooral mevr. Vrolijk geen groter genoegen had kurmen doen! Zuiveringsinstallatie. Zeer belangrijk onderdeel van het programma was ook de opening door de Commissaris van de nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Westhaven- dijk. Burgemeester H. Bos presenteerde die voorziening niet zonder trots als het sluitstuk van de gemeentelijke voorzie ningen op dit gebied die de gemeente het lieve bedrag van 900.000,— heeft gekost. Mr. Vrolijk vond, nadat hem de werk wijze van de apparatuur was uitgelegd, de nieuwe aanwinst zeker een geluk wens waard en met groot genoegen zette hij de zuiveringsinstallatie dan ook in werking. De storm joeg het ongezuiver de water in grote plensbuien over de weg waardoor het gevolg van de Com missaris, waaronder de raadsleden, zo goed en zo kwaad het ging beschermd door hun regenjas, zich van en naar hun auto's moesten begeven...! Grevelingen. Mr. Vrolijk werd 's middags ook ge confronteerd met de problematiek rond om de inrichting van het Grevelingen- bekken. Vanuit de auto nam hij vanaf het Herkingse havenplateau een kijkje op de Grevelingen. Direct daarop werd in café „Huize gezelligheid" koffie ge dronken waarbij burg. Bos de Commis saris inlichtte over de plaatsgevonden verwikkelingen. Die bleken weinig po sitief te zijn. De ambitieuze plannen die Arie de Boom had zijn door het project bureau Grevelingentoekken afgewezen omdat het in de voorgenomen vorm moeilijk in te passen zou zijn in het ka derstructuurplan Grevelingenbekken. Bedoeld projectbureau geeft de voorkeur aan een sportvissershaven. In Melissant werd 's middags een toe- zoek gebracht aan „Melishof" waar de voorz. van de Stichting Jeugd- en Ver enigingsgebouw dhr.i J. L. Vogelaar de Commissaris een inzicht gaf in het bloei ende culturele- en verenigingsleven van Melissant. WoarscWjnlijfc werd voor het eerst in de geschiedenis op deze manier een eerste paal geslagen. Mr. Vrolijk later op 'i«g: „Ik hoop in alle opzichten dat de bouw van het zwembad zich voorspoediger mag ontwiklcelen dan vandaag. DIRKSLAND ?e brandweer van Dirksiand heeft Sisteriïiiddag „gejaagd door de wind", f^n uitslaande brand in de bakkerij van «ar. J. van Rooy aan de Voorstraat 1. M .""'^'er bedwang gekregen. Een ge- 'UKkige omstandigheid was dat de volle •^erljgracht direct bij de hand was. Uver de oorzaak van de brand is mets belwnd. Het gebouwtje, achter het woonliuis, stond direct in lichter laaie «aar de brandweer zag kans een uit- reidmg van de brand te voorkomen. ue bakiv oven is geheel vernield. Ook gingen dit enjproducten verloren. Het is op moment nog in onderzoek of de ove- §e, door het vuur aangetaste bakke- «machines nog hersteld zullen kunnen Worden. De razende orkaan die gisteren heeft gewoed heeft her en der voor flink wat schade eri onge rief gezorgd. Onderstaand een opsomming van enkele meldingen; In Ouddorp, dat toch direct aan de kust gelegen is, liep het alle maal vrij goed af, evenals in Goe- ree en Stellendam, Wel knapten er een aantal electriciteitsdraderi, braken er houten palen en I:wa- meri er duizenden dakpannen naar omlaag. In Melissant en Dirks iand hetzelfde beeld, vooral veel glasschade. De vlag die aan „Me lishof" uitgehangen was t.g.v het bezoek van de Commissaris der Koningin verloor zo goed als geheel de blauwe en rode baan. In Dirksiand werd op de Voor straat door de brandweer een deel van een gevel van een oud huisje neergehaald omdat dat m de wind dermate bewoog dat het gevaar voor de omgeving ople verde. Sommelsdijk en Middelharnis kregen ook de volle portie. Op de achterzijde van een aantal wo ningen aan de Rembrandlaan re gende het keien van de drive-in woningen met het gevolg dat er van een aantal woningen geen' ruit meer heel bleef. De schuur van de boerderij van de fam. de Wit aan de Stratensweg kreeg het heel zwaar te verduren. De ach terzijde woei in elkaar. Op de camping 't Anker op Battenoord moest een grote scha de worden opgenomen. Sommige van de daar staande sta-caravans werden opgenomen en werden een grote afstand verder neergesme ten, uiteraard volledig vernield. De polaroid foto's die we in haast nog even knipten proberen een beeld te geven van de grote schade op tal van plaatsen. Geen ruit meer in sommige woningen aan de Rembrandlaan. De schuur van boerderjü de Wit zwaar beschadigd. ËmM Een vernielde caravan te Battenoord. Onze correspondent uit Ooltgensplaat meldt het volgende: De storm van maandagmiddag, die aangroeide tot een orkaan, heeft te Ooltgensplaat ook veel schade aange richt. Ontelbare dakpannen gingen de lucht in, schoorsteneri kwamen naar be neden (waarbij de huizen stonden te schudden), televisiemasten werden van de daken en muren gerukt, bomen gin gen tegen de vlakte, enkele landbouw- schuren kregen schade aan daken, van de boerderij van de heer L. Mooijaart aan de Oudedijk moesten enkele ramen van de woning het ontgelden. De orkaan was zo hevig (dikwijls windkracht 12) dat mensen zich niet meer op de been konden houden en daarbij kwamen te vallen'. Bij Sluishaven was het een impone- rerid gezicht te zien hoe enkele sche pen de storm trotseerden en meer on der dan boven water richting Volke- raksluizen hun weg vervolgden. Het ho ge water aldaar trok veel bezoekers. Het rijden over de Haringvlietbrug was niet zonder gevaar. Door kundig manouvreren wisten de chauffeurs hun R.T.M, busseri en de bussen met de tal rijke pendelaars in goede banen te hou- MIDDELHARNIS Veel overtreders maximum snelheid. Bij de zondagavond in Middelharnis ge houden snelheidscontrole zijn flink wat overtreders verbaliseerd. Van de 478 gepasseerde voertuigen reden er 26 te' hard. De snelste van hen' „vloog" 91 ki lometer per uur! MELISSANT Bonnen verzilveren. Bouwvakkers en schilders kunnen voor 5 feestdagen bon nen inleveren op maandag 9 april a.s. van 6 tot 10 uur bij P.V. L. Oudenaren, Binnenweg 52 te Melissant. Onderstaand de uitslag van de verlo ting gehouden door de de damvereni- ging E.N.E.O. alhier. 1. 850. 2. 294. 3. 548. 4. 585. 5. 226. 6. 334. 7. 984. 8. 775. 9. 739. 10. 1027 NIEUWE TONGE Vakantiezegels Bouwnijverheid. Bonnen voor Paasverzilvering kunnen ingeleverd worden op vrijdag 6 april van 7 tot 9 uur bij de P.V. A. K. v. d. Doel, Westdijk 15a. Op 5 mei a.s. organiseert de Stichting Jeugd- en Verenigingsgebouw het 10e jeugd-muziekconcours. Het concours geniet reeds jaren bij de jeugd grote belangstelling hetgeen wel blijkt uit het feit dat dit evenement 10 jaar in stand gehouden kon worden. In de afgelopen jaren is het systeem van het concours verbeterd en is de leeftijd van deelname verder uitgebreid waardoor ook de zgn. toppers behouden bleven. Zij het dan dat deze laatste ca tegorie in een afzonderlijke afdeling speelt. De maximum-leeftijd van deelna me in die afzonderlijke afdeling is be paald op 19 jaar. De organisatoren rekenen' dit jaar op een grote deelname aan dit jubileum concours. Inschrijfbiljetten kunnen worden aan gevraagd bij de heer G. S. Wolfert, Ma- rijkelaan 42, Melissant, tel. 01877-1504. MELISSANT Vrijdagavond 7.30 uur ds. Schipaan- boord van Rotterdam-Z. (niet op don derdagavond zoals in De Saambinder vermeld is). den. De zeer zware windstoten vereis ten een goed vakmanschap. Een vracht wagen het aanhanger moest even voor de tolhuisjes het loodje leggen en kwam dwars over de weg te liggen. Hierdoor ontstond er een grote chaos en konden alleen luxe wagen's de tol passeren. Op de camping Fort „Prins Fr-ederik" woei een caravan omver, maar op het pas aangelegde nieuwe campeerterrein naast het Fort gingen drie nieuwe ca ravans de lucht in en bleef er van alle drie niet veel meer over dan wat kachel hout. Eén caravan ging zeker l'/a meter van de grond, van een ander werd het bovenstuk van de wielen gerukt. Er bleef niets dan een ravage over in slechts enkele seconden aangericht. De orkaan is hier zeker zo zwaar geweest dan op 13 november vorig jaar. Per soonlijke ongelukken hebben zich ge lukkig niet voorgedaan. Aan het eind van het werkbezoek dat hij gisteren aan de gemeente Dirksiand bracht heeft de Commissaris der Konin gin, mr. M. Vrolijk gisteravond een bij zondere raadsvergadering bijgewoond. Daarin hadden de raadsleden gelegen heid met de Commissaris van gedach ten te wisselen over de zaken die hen op het hart liggen. Dal; bleek een royale hoeveelheid te zijn en Mr. Vrolijk kreeg daarvan door de 4 fractievoorzitters een bloemlezing voorgezet. Overigens heeft hij de raadsleden niet de schijn willen geven dat hij iets weg te geven had: „ik kan het slechts noteren en te bestem der plaatse ter sprake brengen" was zijn enige toezegging. Dat moet de Com missaris zonneklaar zijn gebleken dat Dirksiand gemeentebestuurderen geen hoge dunk hebben van de bestuurs-des- kundigheid van de Provinciale Over heid 0.m.i liet dhr. van Prooien (P.v.d.A.) dat duidelijk blijken waar hij signa leerde dat om enkele ontwikkelings kansen te benutten de medewerking van de Overheid ontbreekt. Dat achtte dhr. van Prooijen van toepassing op de functie die Goeree-Overflakkee als woongebied en als recreatiegebied zou kunnen vervullen. Eerstbedoelde moge lijkheid wordt ec'nter door het streek plan Zuid^Holland-Zuid onmogelijk ge maakt en dhr. van Prooijen meende dan ook de conclusie te moeten trekken dat „men" bezig is het eiland als een sla pende gemeenschap in de ijskast te stop pen of het voor het jaar 2000 op de re servelijst te plaatsen. Wanneer dhr. van Prooijen bezag dat de noordelijke pro vincies wel overheidssteun krijgen, ken nelijk omdat ze veel tam-tam maken zou hij er voor zijn ook maar naar het Haagse Binnenhof te trekken om daar „Den Haag" wakker te maken. „Alles duurt te lang, gewoon zaken doen is er niet meer bij, alles moet langs die langzame verambtelijkte weg wat uiteindelijk te duur wordt, het wordt een nachtmerrie", voorzag dhr. van Prooijen met een duidelijke teleur stelling: „we w^eten dat Nederland, in Europees verband ver achter loopt maar Iaat het niet, zoals Heine eens zei hon derd jaar worden!" waarschuwde dhr. van Prooijen. Juiste bestemming. Van dhr. P. A. Leijdens, fractievoor zitter van de Prot. Chr. Partij hoorde de Commissaris weer een ietv/at ander ge luid. Dhr. Leijdens vond weliswaar de agrarische bestemming voor Goeree- Overflakkee de meest juiste maar an derzijds zou hij graag instemmen met weloverwogen plannen tot het inrichten van recreatiegebieden, opdat die zouden strekken tot meer aanzien en leefbaar heid van de gemeente. Veel minder was dhr.i Leijdens te spreken over de beper king van de groei van de diverse dor pen en het was vooral Herliingen waar voor hij een lans brak omdat daar door sanering een behoorlijk aantal oude woningen is afgebroken. Overigens hoopte dhr. Leijdens dat de woning bouw in elk van de dorpen een normale voortgang zal kunnen hebben omdat daarmee het inwonertal zal kunnen stij gen. In het kort doorliep dhr. Leijdens een aantal gemeentelijke taken zoals een goed functioneren van het onder wijs, het maatschappelijke en culturele leven alsook het kerkelijk leven. ,Het kerkelijk leven neemt in onze gemeen schap nog een vooraanstaande plaats in en wij hopen dat dat zo blijft en dat de andere dagen van de week getuigen mogen dat wij mogen leven onder de gratie Gods opdat onder de zegen des Heeren onze gemeente mag groeien en bloeien", zo besloot dhr. Leijdens. Landbouw-onderwijs. Via een besohouwing op de landbouw en de beoefening daarvan op Goeree- Overflakkee kwam dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) op de moeilijke positie van de landbouwschool te Sommelsdijk. „Het is een bijzonder goede agrarische school met uitstekend onderwijzend personeel maar het voortbestaan wordt bedreigd door het achterwege blijven van de be nodigde subsidie", zo voorzag dhr. Poortvliet. Hij hoopte van harte dat al les in het werk gesteld zal worden om te voorkomen dat de school moet ver dwijnen omdat ze voor de toekomstige landbouwers en voor andere van zo'n groot belang geacht kan worden. Van de landbouw nam dhr. Poortvliet een over- stapje naar het Grevelingentoekken waarvan hij hoopte dat dat zo spoedig mogelijk haar bestemming krijgt. (Zie vervolg op pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1