Veehouders moeten gelag betalen van. weenen Raad Goedereede geconfronteerd met dreigend tekort aan grafruimte in Ouddorp 1^ Bureau Martini gaat in Diricsland en Herlcingen goedkope woningen bouwen Jaffa's Minder overheidsgelden voor gesondiieid van het dier fee jaargang Vrijdag 23 maart 1973 No. 4173 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond kern rden Éfr M. M. '^OOR MOOIERE ^loemstukjes ^a. KORTEWEG TAPIJT in jiieuwe kleuren en dessins. Tapijt zonder klachten komt van modehuis dirksland tél: 396 ^fifiet^^^ toaadpad Middelharnis 6 Supermarkt BEZOEKT ONZE Autoitioblelen-verkoophal OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 - MIDDELHARNBS Tel. 01870-2043 Watermij „Zeeland'^ verstrekt nota's in braille POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en> advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Si;.- asen die lopen m*! te lang «f gevolgen niet ernstis| lataal zijn. Ju iets uit»* ■solie gebeur- 1 uitvinding i] Ji uit Upps^f fholm en bf Ie wordt vcf Ide deur lopje van B \iur geen vaf treedt W-' alarm i" bereikt, enkele - bü sterfte- tede dienst» het licha^ lift Thet ogen* Isteden, Kn* Eondheids- hebben tien laten i»' I bejaarde"' Itulen wer I- dhr. A; 4-slag verz* feo leden 2^ fet de nie ir werd i«| ten. aan l^^'- liet aantal boeren in ons land neemt „ei de dag af. In vakkringen zegt men dan (lat de wijkers ruimte scheppen voor de blijvers. Dat betekent overigens niet, dat (Ie boer van morgen gaat werken op een erf dat met rozen geplaveid is. De ,Teeliouders bijvoorbeeld staan nu voor ieen krachtproef op het gebied van de ezondheidszorg. Zij hebben de Neder- mdse veestapel tot een ongekend kwa- jteitspeil opgevoerd. Dat heelt veel geld eekosf. De zwaarste opgave is echter om het Nederlandse vee gezond te houden. Daf gaat ook in de komende jaren veel moeite en geld kosten. Een perfecte gezondheidszorg voor het dier staat hoog genoteerd in de vee houderijsectoren. Het is de veehouders Jan ook menens, want zij knokken bij het leven voor de enorme geldbedragen die gemoeid zijn met de zorg voor de diergezondheid. Nu de overheid haar verantwoordelijkheid voor die zorg ;n gemeenschapsbelang goeddeels rugneemt, worden de zorgen en lasten 'gewenteld op de rug van de veehou- ler. Op het gebied van de volksgezondheid staan wij Nederlanders ons mannetje weL De gemeenschap legt miljoenen Iguldens op tafel om elke aanval op de sgezondlieid van landgenoten af te slaan. Er is geen mens die eraan twijfelt, dat hier een gemeenschapsbelang op liet ■spel staat. Wij Nederlanders, die vooral de laatste tijd onze liefde voor het dier laten blijken, vinden het daarentegen vanzelfsprekend dat de nationale vee stapel in een gezonde staat verkeert, zonder dat het de gemeensoliap geld ;ost. De grote veiligheid waarmee onze ■eestapel omringd wordt, heeft de vee houderij een bijzonder goede naam be zorgd. Het is belangrijk dat ons veel in een blakende gezondheid verkeert. Met een gerust gevoel moet de consument de produkten uit onze veehouderij kunnen opnemen, daarmee is de volksgezond heid gediend. Bovendien staat of valt de enorme erport van veehouderijproduk- ten met de goede naam van onze vee stapel. We willen dus maar zeggen, dat vee liouden iets meer is dan grazende koeien, scharrelende kippen en snuffe lende varkens. Dat extraatje is namelijk de zorg voor de gezondheid van het dier; en dat kost de Nederlandse veehouderij op het ogenblik 57V2 milj. gulden. Gedeelde verantwoordeiykheid voor gezonde dieren. De gezondheidszorg van onze veesta pel is voor het overgrote deel gefinan- .cierd door de veehouders. Zij betalen keen flinke geldsom via de rekening van Ide dierenartsen. Deze rechtstreekse toij- Idragen belopen ruim 18 miljoen gulden. |Door het Landbouwschap, het topor gaan van de landbouw waar de agrari sche belangen centraal staan, worden voorts aparte heffingen aan de diverse veehoudersgroepen opgelegd. Dat levert ongeveer 9,6 miljoen gulden op. Boven dien betalen de veehouders voor het zelfde gezondheidsdoel nog 4,7 miljoen Igulden aan een tweetal produktsohap- rpen, (ïie hun aktiviteiten in de vlees- Nn pluimveesectO];. ontplooien. Behalve He bijdragen van de veehouderij sprong |de overheid tot voor kort met 18,5 mil- Ijoen gulden bij in de financiering van pe gezondheidszorg voor dieren. De fi- panciële verantwoordelijkheid van de loverheid was trouwens al enkele jaren [bevroren op het niveau van 18,5 miljoen {gulden, Jaren geleden om precies te zijn in [1966 besloot de toenmalige minister jvah Landbouw om de bijdragen aan de jProvinciale gezondheidsdiensten voor jdieren ten laste van de rijksbegroting te Ibrengen. Tot dat tijdstip kreeg de melk veehouder een prijstoeslag, waarvan een Kivartje per 100 kg melk ingehouden *erd voor de gezondheidszorg. Vanaf 11967 werd op de rijksbegroting jaarlijks ivooj de gezondheidszorg een bedrag ge- jtesen/eerd dat overeenkwam met het IKwartje per 100 kg melk, die door de [Veehouders aan de melkfabrieken afge- iTh'^ vi'erd. Het Landbouwschap kreeg jQe beschikldng over deze overheidsmdd- jOelen. Het belastte zich met de georga- I niseerde gezondheidszorg voor dieren [en stelde daarvoor een afzonderlijke ETOmmissie in: De Gezondheidscommis sie oor Dieren van het Landbouwschap. Overheid trekt aan noodrem. De overheid had in de jaren zestig Keaiielijk geen rekening gehouden met j,™ s^ende melkstroom in Nederland. i^-'r- betekende immers meer "Tiaak op overheidsgelden voor ge- «nciooirïszorg. De toenmalige land- "O'J.vmiruster de huidige EEG-com- raisiaris ir. p. Lardinois had dat vlug 'ie gaten en blokkeerde de „subsidie- "■aa^' op het bedrag van I8V2 miljoen gulden. Tegelijkertijd wist hij het be drijfsleven zover te krijgen, dat na drie jaren opnieuw gezocht zou worden naar een goede financieringsbasis. Er is en kele jaren overleg geweest tussen over heid en veehouderij, waarbij bijna alle financierings vormen de revue gepas seerd zijn. Het had er zelfs alle schijn van, dat de verantwoordelijklieden voor een gezonde veestapel op een billijke manier verdeeld zouden worden tussen overheid en bedrijfsleven. Een jaar ge leden werd zelfs een principe-overeen komst bereikt, waarbij de financierings- basis neerkwam op een overheidsbijdra ge van 22 miljoen gulden. De touwtrek kerij in de arena van de dierengezond heidszorg leek een bevredigend verloop voor de veehouders te krijgen. Tot ieders verbazing brak het koord na een half jaar al. En van de beginselovereen komst was niets meer over.i De benarde toestand van 's rijks schatkist trok die pe sporen in alle maatschappelijke ge ledingen. 'Boven de gezonde veestapel zakte het zwaard van Damocles. In- plaats van een verhoging van overheids middelen voor de gezondheidszorg, werd het bedrag van I8V2 miljoen gulden te ruggebracht tot maar liefst 7,5 miljoen gulden. De overheid heeft flink aan de noodrem getrokken en de veehouders in ons land sidderen nog na van de plotse linge schok. Financierlngsgat noodgedwongen zelf dichten. Nu niemand bij de overheid thuis geeft, moeten de veehouders zelf het gelag betalen. De uitstekende naam en faam van onze veestapel laat in geen enkel geval toe, dat de gezondheidszorg voor het dier verwaarloosd wordt. Om dat de overheid haar handen goeddeels terugtrekt, wordt de gepeperde reke ning voor de gezondheidszorg nu aan de veehouders gepresenteerd. Er is echter geen weg terug, want de veehouderij staat of valt met een veebestand dat van top tot teen kerngezond is. Het OOSTDIJK 53-61 Landbouwschap probeert nu met kunst en vliegwerk de gelden voor een goede veestapel boven tafel te krijgen. Op de eerste plaats zal een extra-beveiliging van ons vee moeten vervallen: de na jaarsentingen van kalveren gaan niet meer door. Dat bespaart in elk geval al 4V2 miljoen gulden. Nu een overheids bijdrage van 10 miljoen gulden verval len is moeten de gezondheidszorgers „de boer op" om deze gelden toch binnen te krijgen. Op vernuftige wijze worden nu enkele nieuwe heffingen door het Land bouwschap uit de grond gestampt. Nood breekt wet: het gat in de gezondheids zorg moet immers gedicht worden. De veehouder zal een extra belasting gaan betalen, zodra hij het melkgeld ont vangt. Van elke 100 kg melk wordt voortaan 10 cent extra gevraagd voor de gezondheid van het beest. Het veevoer wordt bovendien duurder, want de vee houder gaat 1,per ton veevoer meer betalen, omd^t de gezondheidszorg dat eist. De heffing op geslachte varkens wordt met 5 cent verhoogd lietgeen ook weer een half miljoen gulden in het laatje brengt. Al deze extra bijdragen, die ten koste van de veehoudersbeurs gaan, leveren het bedrag van 12,7 mil joen gulden op. Het dan nog resterende gat van een half miljoen wordt tenslotte door het Landbouwschap zelf betaald,, De nieuwe financiering van de ge zondheidszorg voor .dieren ziet er kun stig uit. Het eindresultaat is echter, dat de veehouders zelf moeten opkomen voor een gezonde nationale veestapel. Het valt niet te ontkennen, dat de vee houder gebaat is bij goed en gezond vee. De goede naam van ons veebestand levert de Nederlandse schatkist bom men geld op. Een tiende van onze na tionale uitvoer komt alleen al voor re kening van de melkveehouderij. De bij drage die andere veehouderijsectoren (varkens - pluimvee) leveren voor onze economie is al even indrukwekkend. Behalve veehoudersbelangen zijn er on getwijfeld ook gemeenschapsbelangen in het spel. Het blijft daarom raadselach tig waarom de financiering van de ge zondheidszorg voor dieren uitmondt in een vestzakbroekzak m.ethode, waarbij onze veehouders volledig het gelag moe ten betalen. B. SCHOUWING. SOMMELSDIJK Geslaagd. Dhr. L. Schol B.zn. slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het examen Doctoraal Electrotech- nisch Ingenieur. Gedeputeerde Staten moeten het wet houder L. Visser van Goedereede miaar niet kwalijk nemen dat hij, in de woens dagavond gehouden spoedeisende raads vergadering, een van hun besluiten „be lachelijk" heeft genoemd. Bedoeld col lege heeft de raad van Goedereede n.!. laten weten niet accoord te gaan met de besloten aankoop van vier percelen grond voor de uitbreiding van de be graafplaats te Ouddorp, enerzijds uit planologische overwegingen, anderzijds om financiële redenen. Naar aanleiding van deze bekendma king hadden B. en W. de raad -woens dagavond in spoedeisende vergadering OUDE TONGE MOLENDUK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 „Wij hebben een naam in het realise ren van sociale woningbouw en dat be tekent dat we ernaar streven goede woningen te bouwen waarvoor een zeer acceptabele huur zal worden gevraagd". Dat is het devies van het Bureau voor architectuur en ruimtelijke ordening J. Martini b.v. te Groningen waaraan zij ook op Goeree-Overflakkee gestalte willen geven. Er staan enkele interes sante plannen op stapel voor woning bouw in Herkingen en Dirksland, met name interessjant voor bejaarden en kleine gezinnen. Deze bouw waarvan een deel nog dit jaar verwezenlijkt zal kunnen worden zal vanuit het kantoor in Roosendaal (N.B.) begeleid worden. Het meest vooraan zit het plaimetje voor 11 bejaardenwoningen aan de Klinkerlandsestraat te Herkingen, op de plaats waar heel vroeger een begraaf plaats is geweest. De elf woningen worden onderverdeeld in twee blokken van 4 en één blok van 3 woningen en de heren van bedoeld bureau zijn er trots op te kunnen berekenen dat de huurprijs de 160,— per maand niet te- De bejaardenwoningen die in Herkingen ziülen worden gebouwd. boven behoeft te gaan. Daarvoor krijgt men een woning met twee slaapkamers (een boven en een beneden) en een woonkamer van 20 vierkante meters, uiteraard met keuken en met berging. De gevels zullen on derling verspringen zodat er een geva rieerd beeld ontstaat, terwijl het ook mogelijk zal zijn een eigen buitenhoek je te creëren. Deze woningen zullen be gin volgend jaar gereed zijn. Ze zullen door fa. v. Nieuwendijk en Troost b.iv. te Stellendam worden gebouwd. Voor Dirksland is er een plan voor 63 woningen voor bejaarden, alleen staanden en kleinere gezinnen. De wo ningen zijn geprojecteerd in de directe omgeving van de nieuwe bejaardenflat aan de Wemerlaan. Er zullen voor deze nieuwbouw zo'n 42 oude woninkjes in het zogeheten „Egypte" moeten verdwij nen. Deze woninkjes zouden niet an ders dan met hoge kosten zijn aan te passen, waarom het 'bestuur van de woningbouwver. „Dirksland" voor amo- vering en daarop te volgen nieuwbouw heeft gekozen. Ook deze woningen zul len volgens het principe van bureau Martini worden gebouwd, een goede kwaliteit tegen een betaalbare huur. De nieuwe bejaardenflat is strak en vrij fantasieloos maar de geplande bouw van de 63 woningen zal aan de omge ving toch een wat speels aanzien geven. De woningen zijn (gelegen tussen de B. C. Zaaijerlaan en de Philipshoofjesweg) in groepjes onderverdeeld waardoor zij achter een besloten ruimte krijgen en vóór getweeën uitkomen op een royale voor-ruimte die naar believen kan worden ingericht als pad of tuin. De woningen krijgen een typische vorm, voor een deel lopen ze vanaf de nok loodrecht naar beneden zodat zijdelings gezien de woning daar lijkt te zijn ge halveerd. De woningen zullen een rui me kamer met al dan niet separate keuken bevatten en twee slaapka mers. Men hoopt deze -svoningen in de loop van volgend jaar te kunnen reali seren. Het stukje natuur waarop de uitbreidingplannen afstuitten. bijeen geroepen. Uitbreiding van de be graafplaats is dringend geboden en het college stelde de raad dan ook voor tegen de beslissing van G.S. bij de kroon in beroep te gaan. De planologische be zwaren van G.S. golden de omstandig heid dat de aangekocihte grond in het plan landelijk gebied t.b.v. agrarische doeleinden is aangewezen en een voor het overige gedeelte als beschermd bos te boek staat. G.S. achten het ongewenst dat t.b.v. de uitbreiding van de be graafplaats enkele schurvellngen het veld zouden moeten ruimen „Vijf scheve, stervende dennen op een zandwal, het is een lachertje om deze voor ons zo urgente zaak aan op te hangen", zo schoot weth. Visser uit zijn slof: „Het lijkt me dat wij heel wat ge schut in stelling kunnen torengen om die motieven van de planologische dienst te ondermijnen Raadslid Reus (P.v.d.A.) meende alle moeite maar te moeten voorkomen om ten spoedigste uit te zien naar een nieuwe begraafplaats. Ook daar nam dhr. Visser stelling tegen: „Als je naar de rechter gaat ga je toch ook niet staan juichen dat je het toch wel verliezen zult. Ons wordt hier on recht aangedaan en de beroepsmoge- lijkheid bij de Kroon is geschapen om in gevallen van onrecht je recht te krij gen!" zo liet wethouder Visser zijn me ning geldenj Nieuw voorstel. Naast de planologische bezwaren had den G.S. ook bezwaar gemaalit om fi nanciële redenen. Voor de aankoop van het perceel van 8990 m^ van de erven J. V. d. Bok, voor een prijs van 33.175,- en het toekennen van een schadevergoe ding aan de pachter G. W. v. d. Bok a 21.600,waren geen financierings middelen aangewezen. Dat was voor G.S. de redenen om de aankoop af te wijzen. B. en W. stelden thans de raad voor opnieuw tot deze aankoop te besluiten met aanwijzing van de financierings middelen omdat de voorz. burg.i G. van VelzejT die wel te overbruggen vond. De raad deed alzo, met uitzondering van de heren M. van 't Geloof (S.G.P.), G. Ta- nis (A.R.) en mevr. Grinwis-Blok en haar fractiegenoot Reus van de P.v.d.A. Weststraat 20 Ouddorp 5 1 week lang koopt V bij ons J JAFFA'S tegen inkoopsprijs, 30 stuks voor slechts Za3@ t De tegenstemmers, ook tegen, het in stellen van beroep tegen weigering van goedkeuring voor drie andere percelen, vonden n.l. dat het gemeentebestuur beter naar een nieuwe begraafplaats uit kan zien omdat, zo voorzagen ze, .de uitbreiding te gering zal zijn om de bouw van een aula verantwoord te doen zijn. De voorz. die desgevraagd voorzag dat de beroepsprocedure bij de Kroon zeker tv/ee jaar in beslag kan nemen zag evenwel op korte termijn geen andere mogelijkheid dan het perceel grond (waarop 1000 graven kunnen worden aangelegd) aan te kopen. Over 15 jaar kan het oudste gedeelte van de begraaf plaats geroerd worden en dan is er op nieuw soulaas. Ook burg,i van Velzen vond dat G.S. hun afwijzing fezeer op planologische gronden hebben gebaseerd. Voor het af graven van een schurveling had de ge meente toch een vergunning aan moe ten vragen waarom hij het onjuist acht te dat G.S. de aankoop nu al afwezen. Op grond van de gemeentev/et zouden ze daar andere motieven voor moeten hebben", dacht de voorzitter ervan. V Misschien „Misschien zijn die mensen wel te vermurwen, anders moeten ze maar eens komen kijken, ik kan me geen be tere plaats dan daar indenken", hoopte dhr. Kr. Grinwis. Daarmee vertolkte hij het gevoelen van de meerderheid van de raad die te kennen gaf veel prijs te stellen op één aaneengesloten begraaf plaats en niet, zoals dhr. M. van 't Ge loof dat suggereerde een begraafplaats bijde Steenweg of achter de Waterweg. De N.V. Watermaatschappij „Zeeland" (W.M.Z.) gaat de service aan visueel ge handicapte -water-afnemers vergroten. In het vervolg krijgen alle zelfstandig wonende blinde verbruikers in het W. M.Z.-verzorgingsgebied (Zeeland met uitzondering van St. Phillpsland en een deel van Middelburg en vijf West- Brabantse gemeenten) een speciale nota toegezonden. De gegevens van de nota zijn omgezet in ibraille-schrift. Tot nu toe kregen deze verbruikers, net als iedere afnemer, een accept-giro kaart thuisgezonden, zonder verdere speciale toelichting. De W.M.Z. is verder van plan om re gelmatig informatie voor de water-af nemers door te geven via het gesproken weekblad „Ons Zeeland". Dit weekblad is een initiatief van de kontaktkommis- sie voor visueel gehandicapten in Zee land. Medewerkers van radio „Walche ren" zorgen voor het inspreken van de teksten en de Nederlandse Blinden bi bliotheek uit Den Haag neemt de ver zending op zich. Het gesproken week blad gaat naar een groot aantal visueel gehandicapten (ook zij die erg slecht kunnen lezen) in Zeeland. Het blad be vat regionaal nieuws, voorlichting over sociale zaken, enz. Hoeveel blinden in de toekomst een braille-toelichting zullen ontvangen, is niet precies bekend. De W.M.iZ. beschikt momenteel over namen en adressen van een tiental visueel gehandicapte afne mers. Voor zover na te gaan, is de Zeeuwse watermaatschappij het eerste openbaar nutsbedrijf in Nederland dat aan een dergelijke service-verlening ge stalte geeft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1