Fusie van twee Chr. Streekscholen w Machinist (24) voor Den Bommel verdronliea Raadsvergailering Ouiveland te Nieuwerkerk Wereld- omspannend orgelconcours I lïie Zinloze vernielingen ik Christelijk voortgezet onderwijs is liiermee zeer gebaat Een bastaard van driehonderd jaar De zesde gladiolenexpositie in Middelharnis BRUINISSE - STELLENDAM Intrede op tweede Paasdag ^^^'«e jaargang Dinsdag 20 maart 1973 No. 4172 mj^ te^i lam De huishoudschool „de Vroon" te Dirksland CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Itak: Plaatselijk nieuws Politie nam wapens in beslag n! POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 landelicjl 1 op rtschoei"! larkens- bhoen iDe christelijke 'huishoudschool „De Bioon" te Dirksland en de christelijke IaVO te Middelharnis gaan samen- Ierken. Er zal een scholengemeenschap fgNO/LAVO worden gevormdj Een fcholengemeenschap waarin zowel voor Aeisjes als jongens een plaats zal zijn K een vierjarige opleiding. IHiertoe wordt een nieuwe stichting 1 het leven geroepen waarin leden van fi vorige twee besturen zitting zullen femen. Het is de bedoeling om een vol- Idige fusie aan te gaan, zodat er ook L éénhoofdige leiding zal komen. J De eerste jaren zal er in beide sohool- lebouwen les worden gegeven, het ligt Jlchtor wel in de toekomst de scholen gemeenschap in één gebouw onder te brengen. Vanaf 1 augustus 1973 is het nu mo gelijk geworden christelijk huishoud en nijverheidsonderwijs zowel in Dirks land als Middelharnis te volgen, voor de meisjes en jongens uit oostelijk Flak- kee zal dat ongetwijfeld een welkome beperking van het aantal kilometers zijn dat zij anders moesten afleggen voor christelijk huishoud- en nijver heidsonderwijs. Ouders van toekomstige leerlingen kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de direkties van de (nu nog) onderscheiden scholen (zie de adverten tie elders in dit blad). Zij, die hun zopn of dochter reeds hebben opgegeven orit- vangen nog nader bericht over één en ander. ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. bekend, ling van Orde- aestem- waar- ironden [waarop Icoinstig zulks iToor de |de WO- Ier. lebben- rt 19^2' izwaren gedu- |k wor- aders. [973. Basterdsuiker is een puur Hollands Produkt. Dit komt waarschijnlijk omdat jsa het begin van de 17e eeuw Amster- T™ &e suikerstad was: bijna alle toen Pestaande suikerraffinaderijen ter we- pm waren in deze stad gekoncentreerd. iiastei-dsuiker was aanvanlvelijk een fi-produkt, een bastaard, en de prijs er- If^ was laag. Hierdoor gingen de bak ers, om zo voordelig mogelijk uit te *omen, de „basterden" inkopen als bak- rajgrondstof. Tot hun verbazing merk- lik eigenschappen van goedkope suiker vaak een beter ^resultaat werd verkregenj f yaag naar basterdsuiker steeg en ■"P net ogenblik is de produktie ervan iw^eveer 10»/o van de totale suikerpro- Iwr, i'*^ Nederland. Buiten Nederland iworaen wel suikersoorten gemaakt die Isnml'^® basterd lijken, zoals in Engels L„ "'^"de landen de brown soft sugar iner'7 sprekende landen de brau- Izit *^''- Geen van deze soorten be- bfji^^' dezelfde typische eigenschap- ^n die basterdsuiker maken tot wat hij Ijg^^^ts'dsuiker wordt gemaakt door linvpH ^'Jfgsmalen bietsuiker een ge- L„ ;^'^''de suikeroplossing toe te voe- |6". Voor donkere basterdsuiker (gele en bruine) wordt er bovendien een ka rameloplossing aan toegevoegd. Witte, gele en bruine basterdsuiker hebben ieder een eigen specifieke smaak en aroma en ook de bakresultaten ervan lopen uiteen. Witte basterdsuiker is uitstekend ge schikt voor zandgebak en boterkoek, die met kristalsuiker te hard worden. Gele basterdsuiker wordt in verschillende deegsoorten gebruikt en bijvoorbeeld ook bij de bereiding van bier. Bruine basterd hoort In gekruid gebak zoals spekulaas en kruidkoek. In de brouwerij wordt het gebruikt bij de bereiding van „oud bruin". (DIA) OOLTGENSPLAAT Uitzending via kerktelefoon. Woens dag 21 maart des nam. 7.30 uur zal voor de kerktelefoon van de hervormde kerk door ds. A. W. v. d. Plas weer een uit zending worden verzorgd, waarin zal worden behandeld het leven van Abra ham (Genesis 14). Oudpapier voor U.D.I. De Muziekver eniging UDI zal zaterdagmorgen weer een rondgang door de gemeente maken ter inzameling van oudpapier. Zorgt s.v.p. dat een en ander vroegtijdig ge reed staat. De opbrengst is bestemd voor het uniformfonds. In 1973 zal voor de 6e maal de Natio nale Gladiolen-tentoonstelling worden gehouden in Middelharnis en wel van woensdag 8 t.m. zaterdag 11 augustus 1973, onder de naam „DELTA FLORA". De Delta Flora v/ordt gehouden in een periode dat veel vakantiegangers het eiland Goeree-Overflakkee bezoeken, waardoor er extra veel publieke be langstelling is voor dit jaarlijks terug kerende evenement. Ook de gladiolen- expositie zelf mag zich als fantastisch kleurrijk schouwspel in een groeiende belangstelling verheugen. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart voor één, is de 24 ja rige machinist van è'--^ voor Den Bom mel liggende zandzuiger „Rival II", T. J. Groeneveld uit Fijnaart - Heiningen verdronken. Vrijdagmorgen werd zijn stoffelijk overschot door de Rijkspolitie te water opgedrfegd. De verdronken jon geman veitileef sindt kort in Herkingen waar hij verkering had. De politie heeft nagegaan dat het slachtoffer donderdagavond een bezoek heeft gebracht aan Café „de Beurs" in Den Bommel. Hij is ongeveer half'één, in gezelschap van een 19 jarig meisje uit Ooltgensplaat, in een sleepbootje naar de zuiger teruggevaren. Bij het af meren tegen de zuiger is de machinist overboord gevallen. Op het hulpgeroep van het meisje werd van de zuiger nog een dreg gegooid maar die heeft het slachtoffer niet meer kunnen grijpen. De rijkspolitie te water is direct na de melding met het dreggen begonnen. Vrijdagmorgen werd het stoffelijk over schot opgeihaald. DIRKSLAND In het week-end zijn zinloze vernie lingen aangericht aan de keet bij de grote landbouwschuur van de Domei nen, die in de Zuiderdieppolder is ge plaatst. Er werden 9 ruiten vernield, een watermeter kapot gemaakt en een windbuks meegenomen. HEBKINGEN VANDALISME. Indertijd werd door de Gemeente een hekje.geplaatst bij de uitgang van de Kleutersdhool. Dit, om te voorkomen, dat de kleuren recht streeks de daar nogal drukke weg zou den kunnen oprennen. Afgelopen weekend werd voor de tweede maal dit hekje door vandalen vernield. Wij willen de jeugd van Her kingen wijzen op de enorme gevaren, waaraan zij de kleuters blootstellen. Men dient wel even door te denken, als men van die onzinnige vernielingen wil aanrichten, wat men doet. Dit kan jonge mensenlevens kosten. Ja, misschien wel van een eigen broertje of zusje! Laten ook de ouders eens nagaan waar hun oudere jongens 's avonds uithangen? Ook het oude schoolmeestershuis moest het steeds weer ontgelden. Ook hier steeds weer vernielingen. Zelfs kan men niet nalaten de geplaatste afsluiting voor de af te graven Scharloodijk te slopen. Ook dit brengt gevaren mee! VERBETERING. De tuin, gelegen voor het voormalige schoolmeesters- huis is gister van zijn ommanteling en beplanting ontdaan. Hierop zal een te gelbestrating worden aangebracht, waardoor de speelgelegenheid voor de schooljeugd weer een stuk is uitgebreid. STORING. J.il. zondag waren er veel klachten over storing bij de Kerktele foon. Bij velen kwamen de uitzendin gen van beide kerken door elkaar. Of de afgraving van de Scharloodijk hier de oorzaak van is, zal door de P.T.T. worden onderzocht. Er wordt naar ge streefd dat a.s. zondag deze hinder zal zijn weggenomen! MELISSANT Wijziging kerkdienst Zaterdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan ds. G. Schip- aanboord van Rotterdam-Z. Deze dienst is dus niet op vrijdagavond, zoals reeds in „De Saambinder" werd vermeld. OUDDORP De Rijkspolitie te Ouddorp heeft van daag een aantal wapens afgevoerd die ze eerder op een aantal adressen in be slag had genomen. Tegen de bezitters ervan, die de wapens overigens alleen maar voor een decoratieve functie in huis hadden is i.v.m. verboden wapen bezit proces-verbaal opgemaakt. De buit bestond uit drie pistool-mitrailleurs een karabijn, een buks en een lieht- pistool. De wapens waren, zo is uit schietproeven in het poUtie-laborato- rium gebleken, nog alle intact. Een iiwart eeuw Maasiont Ze willen het best weten, de Maas- kant's, vader en beide zoons, dat het begin van de nu bloeiende firma, waar van ze vorige week het 25 jarig bestaan herdachten, een grote armoede is ge weest. Reeds voor zijn komst naar Brui- nisse, hij werkte toen nog in zijn ge boorteplaats Ridderkerk wist men in Bru al, dat Piet Maaskant een goed vakmian was en vooral bij het stellen van een vislier was hij bij Lodder eigen lek onmisbaar. Toen dhr, L, Padmos (toen nog van der Werke en Padmos) zich in 1929 in Bruinisse vestigde trok hij al spoedig dhr. Maaskant om diens grote vakken nis aan en het gezin Maaskant kwam op Bruinisse wonen. In Holland greep de crisis om zich heen en het getal der werklozen groeide tot enkels honderd duizenden aan. De Fa.i Padmos wist het evenwel te klaren, reparaties verrichtend aan de motoren der vissersschepen van Brui nisse, Zierikzee en Yerseke. Na de oorlog (in 1948) kreeg de toen 48 jarige P. Maaskant de kans om voor zichzelf te beginnen, min of meer ook door de omstandigheden gedwongen, en hij deed dat samen met de 18 jarige Piet en de 14 jarige Aart. Een draaibank, waarvan Maaskant gehoopt had, die op krediet te kunnen kopen, bleef op de vraclitauto staan, en Maaskant Sr. moest het dorp in om geld te gaan lenen om de draaibank bin nen te krijgen in een oud loodsje op de haven, dat tot voor kort graanpakhuis van de firma van den Berge was ge weest. Hij zat er gunstig, dat wel op de oude haven, met het zicht op de Grevelingen en de door velen zo betreurde gracht, de oude zwemgelegenheid, Een bijna on mogelijke opgave, zonder één cent een zaak beginnen maar het lukte door dag en nacht te werken, al werd de 18 jarige Piet weldra ziek en moest met een long aandoening verschillende maanden gaan kuren. Aan die oude motoren van de mosselschepen was altijd wel wat te repareren, of aan het vistuig wat op te knappen en zo kwam m,en het eerste moeilijke jaar door. Maaskant had de tijd mee, want ver schillende mosselkwekers moesten in hun verouderde schip een nieuwe mo tor hebben, of ze kochten, omdat ze hun schip al of niet in de oorlog waren kwijt geraakt, een nieuw casco, waarin oolï een nieuwe motor moest worden ge plaatst. En iedere nieuwe motor (Krom hout, Industrie, Deutz, of een nieuw in gevoerd type van de Mercedes fabrie ken) iedere verkochte motor bracht een mooie provisie in het laadje. En voor de lieren moest men immers ook bij Maas kant zijn, dat was alom bekend. Toen men op de nieuwe motoren wat uitge keken raakte, omdat de meesten waren voorzien, richtte het bedrijf zich op de binnenvaart en menige binnenschipper vaart nog met een motor die door Maas kant is ingebouwd. Zo werden de bedrijfsresultaten van jaar tot jaar beter, en toen als gevolg van de ramp in 1953, enkele jaren later het bedrijf ongunstig kwam te liggen, omdat de oude haven werd gedempt, kon hij het wagen, een nieuwe fabrieks hal te gaan bouwen aan de Lange Dam. Naar Stellendam. In Goedereede was het „meester" Snijder en de betere haven-accomoda- tie die de garnalenvissers deden om schakelen op de zeevisserij, waarmee een bloeiperiode begon, die nog niet ge ëindigd is. De Fa. Maaskant had immers altijd al deze garnalenvissers tot klant gehad en men besloot zich nu op Stellendam te gaan vestigen, waarbij men twee vlie gen in één klap sloeg, omdat men te gelijkertijd de hand wist te leggen op een oud droogdok (uit IJmuiden) en de N.V. Maaskant Droogdok, voorzag in een grote behoefte om de vissersche pen droog te zetten. Dertig man werken nu na 25 jaar op Bruinisse en 27 in Stellendam. Men be gon met het kopen van casco's voor Noordzeekotters, die men verder geheel gereed maakte en waarin een motor werd gebouwd en desgewenst (en dat gebeurde in de meeste gevallen) een Maaskant vislier werd geplaatst. Dat men deze visiteren ter verhoging van de zo gewenste stabiliteit in het ruim onder het dek ging plaatsen, gaf wel problemen, maar die werden al ex perimenterend opgelostj In de loop der jaren werden 33 grote visserijkotters afgeleverd en bij de fa bricage van vislieren is men straks aan de 450e toe. Men heeft orders in de portefeuille voor het inrichten van 18 kotters en voor de fabricage van 30 grote vislieren (electrisch, hydraulisch, pneumatisch). Aart Maaskant zwaait, bijgestaan door de bedrijfsleider M. Kostense (Bruinissenaar van geboorte) in Stel lendam de scepter. Voor de administratie zorgt daar Huib van Heest, in Bruinisse doet dat Piet Troost. Piet Maaskant Jr. zorgt er voor dat in Bruinisse alles blijft draaien zo als het moet. Technisch medewerker met M.T.S.-opleiding is de 37 jarige G. Sjouken, de eerste vier jaar na zijn in diensttreding wonend in Ouddorp, maar nu sinds enkele maanden in Bruinisse. Voor het personeel is er na afloop van de receptie in Restaurant Grevelingen een koud buffet aangericht, waarvan het gehele personeel naar hartelust kon genieten. Het is te begrijpen dat het gemeente bestuur van Bruinisse er veel aan ge legen is, dat de vestiging te Bruinisse blijft, al zullen w^anneer het water niet meer op en neer gaat als in 1978 de Oostersohelde zal zijn afgesloten, er veel aanpassingen moeten plaats vinden, om het bedrijf in Bru gaande te kunnen houden. Zonder hulp van Rükswaterstaat en de desbetreffende artikelen van de Delta-schadewet zal dat niet gemakke lijk gaan. Maar de Maaskanters zijn er de imensen niet naar, om zo maar bij de pakken te gaan neerzitten, reeds te dikwyis in de kwart eeuw van het be staan moesten de bakens worden ver zet en men wist dat altijd op tijd te doen. De gemeenteraad van Duiveland ver gaderde op vrijdagavond 16 maart j.l. in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, on der voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, waarbij alle leden aan wezig waren. De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed, en gaf antwoord op verschillende vragen, die op de vo rige vergadering door raadsleden waren gesteld. De heer Bakker (PvdA) had o.m. toen geatendeerd op het feit dat er achter de voormalige lagere school in het dorp Oosterland steeds maar vuil geworpen wordt, en spr. zag hiertegen graag zo spoedig mogelijk paal en perk gesteld en hoge boetes. Het gaat niet aan zo dicht bij het dorp hier een vuilnisbelt te formeren'. De raadsvoorzitter zegde toe dat hier een schutting zal komen en dat er ter dege toegezien zal worden of er nog meer vuil neergeworpen zal worden. Aan de heer Dijkstra te Zierikzee, en aan het Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland worden percelen bouwgrond verkocht in het dorp Nieuwerkerk aan de Erling Steenstraat, resp. groot 326 en 804 ca., voor een prijs resp. van 8.150,— en 20.100,—. Besloten wordt verder het voormalige werkkamp: „Oosterland", waarvan nog enige houten' woningen overeind staan, zomede de grond te verkopen aan de heer L. M. Bolle te Oosterland voor de prijs van 40.000,—, n.l. 30.000,- voor de 5890 m2 grond en 10.000,voor de nog resterende opstallen. De heer Stoutjesdijk (CHU) zou wil len weten wat er met de grond en de opstallen gaat gebeuren, waarop wet houder Kuijper (PvdA) antwoordt dat dit nog niet bekend is en wanneer de nieuwe eigenaar de woning tijdelijk zal wiUen verhuren voor noodhulp of iets dergelijks, daar geen bezwaar tegen be staat. Ter begeleiding van het jeugd werk ter plaatse heeft de Stichting Jeugd Schouwen'-Duiveland aan de ge meente een bijdrage gevraagd voor fi nanciering van dit werk. Gezien de er varingen met de jeugdsociëteit te Oost- terland, die tenslotte helemaal uit de hand liep, blijkt dat toezicht en bege leiding van de jeugd wel op zijn plaats is. Besloten wordt een subsidie van 1,25 per inwoner van de gemeente per jaar te verlenen. De SGP-fractie kan zich met het standpunt niet verenigen, en bij monde van de heer van Klinken wil ze geacht worden te hebben' tegen gestemd. „Wij hebben een andere jeugd- begeleiding" aldus de heer van Klin ken, die ook niet voor het voorstel is om 500,te veteren aan de jeugd soos in Nieuwerkerk tot aanschaffing van een disco-installatie. Nu de soos in Oosterland moest worden opgehe ven wegens baldadigheid, vernielzucht en vervuiling, kon het haar toegezeg de bedrag aan de Nieuwerkerkse soos worden gegeven. Het SGP-raadsIid van Klinken meende dat de Nieuwerkerkse jeugd ook geen heilige boontjes zijn, doch hij hoopte dat ze het er beter zullen afbrerigen dan Oosterland. Desondanks kon toch de SGP-fractie haar goedkeuring niet hechten aan de twee laatste besluiten. In de rondvraag wijst mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) op de onhoudbare toestanden in en om het woonwagenkamp in Nieuwerkerk. Het is hier een onbeschrijfelijke troep, met aantallen autowrakken bovendien ondervinden de omwonenden hinder van deze lieden. De heer Bakker vindt dat deze wagens te dicht aan de weg staan. Als je er voorbij rijdt of gaat kun je een moer of stuk schroot tegen je hoofd krijgen. De heer van Klinken kent een vrousv die er niet meer voorbij durft te rijden, ze wordt wel niet aangerand zegt hij, maar bet scheelt niet veel. Alles wordt haar naar het hoofd geslingerd. Ver schillende schoolkinderen gaan door een boomgaard naar school, om niet langs het kamp te hoeven. Het is een droe vige toestand, aldus de burgemeester, die meent dat ze meestal de hand nog boven het hoofd gehouden worden door de regering. De voorz. zegt toe nog eens een' brief te schrijven aan de commissie gemeen schappelijke regeling woonwagenkam pen. Verder komt ter sprake de ongun stige financiële uitkomsten van het ge- I meentelijk instructie-zwembad te Nieu werkerk, dat volgens de heren Bakker en Romeijn de toets van de kritiek niet kan doorstaan. De heer Bakker zag graag een commissie van toezicht inge steld al dan niet uit enkel raadsleden bestaande om hier een oogje in het zeil te houden. De heer Bakker vindt dat de raad veel te weinig wordt ingelicht over deze badhuisperikelen. Op zijn best vindt hij het een' belachelijke ver toning, die de gemeente schatten gelds gaat kosten. Wethouder Kuijper deelt mee dat de grootste oorzaak van deze zaak ligt in het feit dat er een heel jaar lang zieken waren onder het personeel van het instructie zwembad, en dat een be grijpelijke terugslag te verwachten was toen ook te Zierikzee een dergelijk ge val van de grond kwam. De heer Stouten (SGP) zag graag de Hofgracht aan de Hofweg van vuil ge zuiverd, wat zal worden bekeken. Hierna sluiten van deze raadsverga dering. .-O------i OUDE TONGE Kandidaat C. van Sliedregt te Maar tensdijk, beroepen predikant te Oude- Tonge, hoopt aldaar op de middag van Tweede Paasdag zijn intrede te doen, na 's morgens te zijn bevestigd door zijn vader, ds. J. van Sliedregt te Bilt- hoven, voorzitter van de Geref. Zen dingsbond. Ook dit jaar zal Nederland deelnemen aan het Interkontinentale Yamaha Electone Orgel Festival. Het is voor d^ tiende maal dat dit wereldomspannen de concours in het bespelen van elek tronische orgels, wordt gehouden. Vóór 25 aprü zal een groot aantal lokale voor rondes worden gehouden. De beste deelnemers daaraan gaan over naar regionale rondes, die in mei zullen plaatsvinden in Nijmegen, Alme lo, Apeldoorn, Haarlem, Eindhoven, Rotterdam en Sneek. De deelnemers worden verdeeld in twee kategorieën: senioren, geboren voor 1 oktober 1957; junioren, geboren na 30 september 195'7. Iedereen, die een elektronisch orgel bespeelt en muziek kan lezen, mag meedoen.i Beroepsorganisten zijn even wel uitgesloten van deelname. Bij de jurering zal worden gelet op muzikale voordracht, techniek, harmonievorming en precisie. De winnaars van de regionale rondes ontvangen een trofee. Voor deelname kan men terecht bij niet minder dan 53 orgelzaken in den lande. De nationale finale vindt in het na jaar plaats te Amsterdam, Do wirmaar bij de senioren zal door de K.L.M, naar Japan worden gevlogen om deel te ne men aan de wereldfinale. De beste der junioren ontvangt van Yamaha een geschenkbon ter waarde van 2.000,—. ST. ANNALAND „E.H.B.O." won wisselbeker. Op de Kloetinge gehouden E.H.B.O. kringwed strijd, waaraan tien Zeeuwse ploegen deelnamen, behaalde het Sint-Annaland se team met Nelly van Dijke, Piet Snoep en Kees Heijboer de meeste pun ten. Hiermede won de ploeg de wissel beker.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1