Eerste vaart van de nieuwe „J. Henry Dunant" Spui Stellendam krijgt tunnel naar Voorstraat V.V.V. Streekf ederatie presenteert haar ge bied in kleurige folder E.M.M. Den Bommel trok met zeug door het dorp Raad Goedereede vergadert: Dinsdag 13 maart 1973 No. 4170 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond anuit Willemstad..... i( 74 gasten begonnen aan een onvergetelijke vakantie if Schooljeugd van het Stadje luidde het schip uit Dhr. F. Ch. Geerling öud waterleiding- diirecteur overleden Commissaris der üoningin komt naar Dirksland Middelharnis 1 beste ploeg op E.H.B.O. selectiewedstrijd Afgraving Eendrachtsdijk POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De nieuwe „J. Henry Dunant" is maandagmorgen zijn eerste officiële (vakantie)tocht toegonnen. De eerste van de 32 tochten die voor dit jaar zijn ge pland en de eerste van de ontelbaar vele die in de loop der jaren, naar wij van 'harte liopen, zullen volgen. De primeur had de Kring Noord Brabant en het stadje Willemstad. Een hele goede keus .van het hoofdbestuur van het Ned Ro- Kruis, van de organisatoren en de bemanning, want Brabant en Willem stad 'hebben iets aparts. De brabanders zijn enthousiast en het mooie Willem stad heeft eens bekoring die men bijna nergens elders vindt. Toen wij het stadje binnenreden over de Volkeraksluizen en langs de boorden van het onstuimige Hollandschdiep, was het al direkt te zien dat er iets gaande was. Overal vlaggen. Naast de driekleur de vlag van het Rode kruis en langs de 'haven stak ver boven alles uit de statige nieuwe „J. Henry Dunant". Daar aan boord was het een en al be drijvigheid. De gasten werden verwel komd door de kring-secretaris, dhr. H. J. J. Leyssen, de doktoren mej. A. Rot en de scheepsarts dr. Donders-en hun medische staf, de hostesses, mej. Char- don en haar kollega, de kapitein en zijn bemanning en nog door veel andere autoriteiten meer. De kolonneleden van Willemstad, Klundert en omstreken zorgden voor de inscheping van de gas ten die met auto's en ambulances wer den aangevoerd. De politie en de brand weer van Willemstad waren mede pa raat. Sein tot vertrek. Kwart voor elf gaf kapitein H. X Maasliach, die ook over de oude Du nant het commando heeft gevoerd, het sein tot vertrek. Precies om 10 uur 55 waren tie trossen los en daar ging het schip langzaam de haven uit naar het met zon overgoten HoUandsch diep. Even te voren waren de kinderen vaxi de Kleuterscholen en de Lagere Scho len uit Willemstad met hun personeel gearriveerd om het hospitaalschip uitge leide te doen. Ze zwaaiden met hun ^ggetjes en toen het schip los kwam slingerden zij hun serpentine's in de Kleuren rood, wit en blauw tegen de ^»eg. Samen met een grote menigte be langstellenden en familieleden van de sasten aan boord, steeg er een luid ge juich op en vanaf de Dunant werd er vanatliter de ramen gezwaaid en ge lachen. Boven op dek stonden de ver pleegsters en verplegers (R.K.K.-help- sters en helpers) en de verdere beman ning aangetreden voor een afscheids groet en bleven daar totdat de haven al '^T achter hen was. De mannen van de Brandweer brachten de sirene van hun *agen in werking en de blusboot van de willemstadse brandweer gaf een de monstratie en begeleidde met de politie- ""«f R.P. 9 de „J. Henry Dunant" een emdweegs bij z'n eerste tocht. Met 74 sasten (clironisch zieken en invaliden) en 67 bemanningsleden (vast en verzor- send personeel) gmg het maandag naar «otterdam. Vervolgens wordt deze week «angciegd te Tiel, Amsterdam, Schoon- noven en dan weer naar Willemstad l^]\ ^^terdag de ontscheping plaats Toespraken. ^'oór dat de reis begon had er aan oord nog een officiële ceremonie plaats w werden enkele toespraken gehouden. Allereerst door de Kringcommissaris !,aii Noord-Brabant, generaal-majoor P. y- Coopmans te Breda; vervolgens wor mevr. H. A. van Riemsdijk-Philips ólkenswaard, voorzitter Advieskom- De nieuwe „.T. Henry Dimant" in z'n element op het HoUandsch Diep. Het schip heeft net de haven van Wil lemstad verlaten op weg naar Rot terdam. Geheel rechts hét blusboot- je van de Willemstadse brandweer dat eventueel dienst kan doen voor de scheepvaart in en rondom de Volkeraksluizen. De nieuwe Dunant zal deze zomer twee keer de Rijks- haven van Middelharnis en één keer de Vissershaven van Stellendam aandoen. De bevolking van Flakkee kan dan ook dit mooie schip bewon deren. missie Vakantieprojekten voor chroni sche zieken en invaliden; dr. Donders, de scheepsarts voor deze week en de heer Reinders, burgem. van Willemstad. Vanzelf kwam in al deze toespraken tot uiting, dat de nieuwe „J. Henry Du nant" een prachtig schip is met vele voordelen en de nieuwste snufjes die de oude Dunant niet had. O.a. het gemak kelijk verplaatsen van de gasten met bedden en/of rolstoelen en de comforta bele recreatiezaal, waar ook gezamelijk de maaltijden kunnen worden genut tigd. De gasten en de bemanning werden door alle sprekers een zeer goede reis toegewenst. Van heel Nederland. De nieuwe „J. Henry Dunant" is eigenlijk geen söhip alleen van het Rode Kruis maar van heel Nederland. Het oude schip, een geschenk van het Ram penfonds en het Nederlandse bedrijfs leven kwam in juni 1959 in de vaart. De ervaring hiermede opgedaan heeft ertoe geleid dat het Ned. Rode Kruis naar wegen heeft gezocht om een beter toe gerust schip voor zijn gasten te verkrij gen. Op initiatief van mevr. Ai H. van Riemsdijk-Philips werd besloten een landelijke inzameling te houden; „schip Ahoy" genaamd. Op 28 november 1970 kreeg mevr. Van Riem.sdijk een Cheque van bijna 8 miljoen gulden aangeboden, bijeengebracht door de Nederlandse be volking. Onder leiding van Ir. D. v. d. Berg werd het bouwplan van het schip uitgewerkt. Architect werd Ir. J. W. Muntz en de bouw werd opgedragen aan de Arnhemse Scheepsbouw Mij. te Arn hem. Op 24 februari j.l. werd de nieuwe „J. Henry Dunant" door het hoofdbe stuurslid H.K.JI. Prinses Margriet ge doopt en maandag 12 maart volgde de eerste vaart door de vele rivieren en kanalen, waaraan ons land zo rijk is. Tot de indeling van het schip, maar ook tot de aard van de inventaris heeft mejuf frouw dr. A. Rot, adjunct-directeur Me dische en Sociale Zaken een grote in breng gehad. Per jaar zullen ongeveer 2350 gasten aan boord een fijne vakan tie kunnen genieten. Het nieuwe schip heeft een lengte van 80 meter, is 11,20 m breed, is 960 ton groot, kan door voort stuwing met 2-Storkmotoren van elk 500 pk twee Sohottel propellors aan drijven, waarmede een snelheid van 20 km per uur wordt bereikt. Er is plaats voor 74 gasten en 67 vast- en verzor gend personeel, totaal 141 personen. Tot slot: „J. Henry Dunant", een be houden vaart en tot gasten en beman ning: Een heel goede reis. J.l. zondagmorgen is in een Breda's ziekenhuis de oud directeur van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree- Overflakkee, dhr. F. Ch. Geerling over leden. Dhr. Geerling heeft de leeftijd van 65 jaar bereikt, vorig jaar oktober ging hij met pensioen en vestigde hij zich metterwoon in Breda. Bij zijn afscheid verklaarde burg. Bos als voorzitter van de Stichting dat de periode waarin dhr. Geerling aan het waterleidingbedrijf verbonden is ge weest, van 1954 tot okt. 1972, er een'is geweest van opgang van het bedrijf. Dhr. Geerling is in die jaren bijzonder actief geweest al werd dat niet door iedereen in dank afgenomen. Vooral zijn sympathie voor de fluoridering van het drinkwater en de krachtige verde diging daarvan en laatstelijk de uitbrei ding van het waterwingebied maakten' dhr. Geerling tot een omstreden per soonlijkheid. Overigens was hij steeds bereid ieder de vriendenhand toe te steken. Dat deed hij ook via zijn verbondenheid met de Lionsclub Goeree-Overflakkee, waarvan hij in 1957 de oprichter was. De lionsclub zet zich in voor „vergeten" personen en groepen en de overledene heeft dat werk met veel ambitie gesti muleerd. Hij was ook werkzaam in Roode Kruis verband en leidde jaren lang een debatingsclub waarin hij met jongelui discussieerde. Ook is hij een van de stichters van de Herv. Wijkge- meen'te geweest. Ongeveer anderhalf jaar geleden openbaarde zich een ernstige ziekte. Voor de buitenwereld sloeg dhr. Geer ling er zich met moed doorlieen maar j.l. zondag was het einde daar, nadat hij enkele dagen tevoren was opgeno men. De muziekver. E.M.M, te Den Bom mel heeft j.l. zaterdag voor een lan delijk tafereeltje gezorgd. Ze ging met een zeug, keurig „gestald" in een kar retje door het dorp teneinde de be volking gelegenheid te geven naar het gewicht van het dier te raden. Door ruim 600 burgers, kenners en leken is daar a raison van een gulden per keer gebruik van gemaakt. De eerste prijs werd gewonnen door dhr. Blaak (garagehouder) die het ge wicht van 468 pond goed had geraden. Er was nog een goede oplossing maar dhr. Blaak kwam door loting als win naar uit de bus. De Commissaris der Koningin in onze provincie, Mr. M. Vrolijk is voornemens op maandag 2 april een bezoek aan de gemeente Dirksland te brengen. Het geldt een middag- en avondbe- zoek waarvan het programma overigens nog niet bekend is. Wel zal een bijzon dere raadsvergadering deel van het programma uitmaken. Zaterdag 10 maart j.l. had in het ver enigingsgebouw „De Schakel" te Dirks land de E.H.B.O. selectie wedstrijd plaats. De winnaar van deze wedstrijd gaat de kring vertegenwoordigen op de district wedstrijd op 17 maart a.s. te Leiden. De ploegen kregen de opgave uit te werken een echtpaar, dat zorgt voor het schoonhouden van het kantoor, en daarbij wat onvoorzichtig te werk ging en kwam te vallen' de eerste hulp te verlenen. Er werd in twee boxen gewerkt. De uitslag was als volgt: Box A: groep leider Ooltgensplaat 218 35 Middelharnis 2 ^5 38 O'uddorp 3 208 31 Oud dorp 2 203 32 Nieuwe Tonge 2 165 20 Box B: groep leider Middelharnis 196 36 Ouddorp 1 168 20 Dirksland 157 17 Nieuwe Tonge I 70 9 Winnaar in box A werd Ooltgens plaat en in box B Middelharnis 1. De leidersprijzen waren voor box A Mid delharnis 2 en voor box B Middelhar nis 1. Vervolgens kwamen Ooltgensplaat en Middelharnis voor de beslissingswed strijd uit. In deze beslissings ronde kwam Mid delharnis 1 met 240 punten voor de ploeg en' 49 punten voor de leider als eerste uit de bus. Ooltgensplaat als goede tweede met 204 punten voor de ploeg en 42 punten voor de leidster. Middelharnis 1 zal dus a.s. zaterdag 17 maart in Leiden de kring vertegen woordigen. De jury bestond ook deze middag weer uit mevrouw en de heer Verkerk en de arts mevr. Bruinse en de heer Bogaart. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de fam. Ruizeveld te Ouddorp, werd ook door dokter Ruizeveld uitge reikt aan de winnende ploeg. Dokter feliciteerde met de overwinning, maar sprak tevens de hoop uit, dat de be ker ook weer eens naar het westen zou verhuizen. Met deze woorden besloot de dokter deze leerzame en sportieve wed strijd middag. De gemeenteraad van Goedereede hoopt a.s. donderdagavond om half acht te vergaderen. De te behandelen agenda bevat 23 punten. Een van de voorstellen' heeft betrek king op een gedeeltelijk afgraven van de Eendrachtsdijk te Stellendam, de dijk die dit dorp in tweeën scheidt. De mogelijkheid hiertoe is weer actueel ge worden i.v.m. de aanleg van toeleiden de wegen naar de Dammenweg. Zo zal de Korteweg in de toekomst via een viaduct de Dammenweg kruisen. Ook zal de Dammenweg d.m.v. een ongelijk vloerse kruising de nieuwe provinciale weg kruisen. Een eri ander maakt het noodzakelijk de uitvoering van de al eerder voorgenomen reconstructie van de Eendrachtsdijk op korte termijn ter hand te nemen. Overigens is dat een zaak van de provincie en het voorstel betreft dan ook de overdracht van grond aan de pro vincie. Van de zijde van de gemeente is met de provincie onderhandeld over de mogelijkheid de dijk die het dorp zo hinderlijk scheidt geheel af te graven maar de provincie blijkt niet voor een totale afgraving te voelen. B. en W. verklaren dan ook node in te stemmen met het plan tot gedeelte lijke afgraving. Dat geldt ook voor de aanleg van een kruispunt ter hoogte van de aansluiting van de Euiderdiep- straatweg op de Prov. weg, mits voor het voetgangers- en' rij wiel verkeer van af Molenkade en Spuipad ter hoogte van de Voorstraat een tunnel zal wor den aangelegd door de Provincie. De Prov. Waterstaat heeft te kennen gege ven dat de aanleg van een tunnel nog nadere studie vereist. De Provincie verlangt in een eventueel tunnelbouw een gemeentelijl?;e bijdrage van 50.000. Voor de te verkopen grond in „den Aanwas" biedt de Provincie 50.000. inplaats van de door de gemeente ge vraagde 195.000.omdat zo ver klaart de Provincie een gemeentelijk belang gediertd wordt wanneer er een veilige oversteekplaats wordt ge creëerd. Voor de gemeente heeft de grondver- koop als consequentie dat enkele on derdelen van het bestemmingsplan, zo als de bouw van een scholencomplex, woningbouw en de vestiging van een service-station geen doorgang zullen kunnen vinden. De nieuwe kleurige folder waarin de toeristische aantrekkelijkheden van de eilanden Voorne en Goeree-Overflak kee worden getoond en beschreven vormt tegelijkertijd het geboortekaartje van de Streekfederatie „Delta EUan- den". De federatie kwam vorig jaar miaart tot' stand en de folder is een eer ste stap op weg naar de doelstelling van de federatie, het geziamenigk presente ren van de recreatieve charmes van de streek. In de federatie participeren de vroegere Flakkeese streek V.V.V., de Ouddorpse V.V.V. en de Verenigingen van Rockanje, Oostvoorne, Hellevoet- sluis en Brielle. De folder zal ten doop worden gehouden op 27 maart tijdens de opnames voor een radioprogramm/a'. De voorzitter van de Streekfederatie, dhr. P. H. van Weenen ziet in de tot standkoming van dat programma, waar van de uitzending enkele uren zal du ren, een prachtige gelegenheid om het werkgebied van de federatie en daar mee haar streven een landelijke be kendheid te geven. Er zijn aan diverse officials (ongeveer 80) uitnodigingen verzonden. Zij zullen voor de microfoon hun speciale terrein belichten, zodls b.v. de natuurbescherming en de bescher ming van het müieu, de watersportmo- gelijkheden, het dorpssdhoon en andere aantrekkelij'kheden. Het programma, een N.C.R.V. produktie zal op 27 maart in motel „Konings pleisterplaats" te Goedereede worden opgenomen waarna het twee dagen later, op donderdag 29 maart zal worden uitgezonden, 's mid dags van half vijf tot half zes en 's avonds (een zgn. verstrooiingsgedeelte) van negen uur tot twintig over tien.i Er zullen dan ook Flakkeese en Voornse bandjes optreden. Plannen. Over de toekomstplannen van de fe deratie kon de voorz. op de gehouden persconferentie van gistermiddag nog weinig concreet zijn. Naarmate de fede ratie meer gestalte krijgt zullen de mo gelijkheden om een positieve spii te 'kunnen zijn in de toeristische ontwik keling van het gebied worden aangegre pen. Na een jaar van oriëntatie is thans (mogelijk geworden door het samen gaan) de fraaie folder verschenen en op' zich was dat al een vooral financiële krachttoer. Met veel waardering werd dan ook gewag gemaakt van de mede werking van de R.T.M., de Brugverbin- ding Haringvliet, het Nationaal bureau voor Toerisme en de Rotterdamse V.V.V. bij de uitgave van de brochure. In het bestuur van de federatie heb ben van elke deelnemende V.V.V. twee vertegenwoordigers zitting. Elke Vere niging heeft ongeacht baar ledental eenzelfde bestuurlijke inbreng en is eenzelfde financiële inbreng verschul digd. Die bijdrage wordt jaarlijks be paald. De totstandkoming van de fede ratie mag niet worden uitgelegd als zou de federatie de plaatselijke V.V.V.'s alle werk uit handen nemen. Van de plaatselijke verenigingen wordt verwacht dat zij hun eigen bro chure met gedetailleerde gegevens blij ven uitgeven en dat zij zelf hun zomerse evenementen programma's opstellen en uitvoeren. De gezamenlijke folder zal na 27 maart voor één gulden per stuk verkrijgbaar zijn. Contact, samenwerking, coördinatie en tact, dat zijn de begrippen die de fe deratie in haar vaandel heeft geschre ven. Met die eigenschappen voor ogen neemt zij zich voor zich voor de vakan tieganger verdienstelijk te miaken. Graag zou de federatie ook Schouwen Duiveland en het eiland Putten in zich vertegenwoordigd zien maar gesprekken met de Schouwense Streek-V.V.V. ver mochten (nog) niet tot dait resultaat te leiden. iWIDDELHAENIS - SOMMELSDIJK N.C.V.B. HOUDT GECOMBINEERDE VERGADERING De N.C.V.B. afd. Middelharnis - Som melsdijk houdt a.s. donderdag om half acht in Onder de Wiek" een gecombi neerde vergadering met de zusterafde ling uit Diilksiand. Ir. J. V. d. 'Graaf zal spreken over het onderwerp „Getuigenis in crisistijd". MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: gouden dameshorige met doublébandje; doublé herenhorloge met zwart bandje; tasje met paar kinder wanten; zwart trainingspak met witte streepjes in boorden; bruin etui met 90,wit sjaaltje; 1 lipssleutel; zwar te kinderwant; ring met 2 autesleutels; autosleutel; donkerbl. damesportemon nee met inhoud; groene want; zwart gladharig hondje; bruin keeshondje; groene damesfiets; leesboek „Claudia en David'; wieldop van Volkswagen; Pris ma horloge met zwart bandje; zijden sjaal; groene damesfiets merk „Bato Sport',; gevoerde beige wanten. Verloren: groene vouwportemonnee; gestreepte zwembroek en gel^leurde baddoek; wit gehaakt kinderwantje; 1 bankbiljet van 25,1 huissleutel; bruin etui met 4 sleutels; 1 meisjesbril; gouden ring met donkerrode steen; zwarte herenfiets merk „Gazelle", half schortje; 1 bankbiljet van 5,ge haakte sjaal, bruin-wit; zilveren' tien gulden met sierrand; zilveren armband je met naamplaatje; bruine herenporte monnee; jongenshorloge merk ,,Velona" met zwart bandje; bankbiljet van 100,zwarte herenportemonnee; paar gevoerde bruine handschoenen; oranje Shelpas; rode tas met schoolboeken; donkerblauwe wollen wanten; gouden ketting met naamplaatje „Piet"; brui ne riem met gesp; bruin etui met 3 sleutels; plastic tasje met sportkleding en schoenen; maandkaart R.T.M.; groe ne herenfiets merk „Gazelle"; dames portemonnee met knipsluiting; bruine portefeuille met kaart ANWB; bruine portemonnee met ritssluiting; zwarte damesfiets merk „Locomotief"; rode da mesfiets „Gazelle"; groene damesfiets merk „Bato"; zwarte herenfiets merk „Union"; horloge met zwart bandje; plastic aanhangwagen; zwarte heren portemonnee, inhoud ongeveer 1000, Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie Middelharnis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444) elke werkdag van 8.30: tot 18.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1