ir. Poortvliet praatte hogere ibsidie los voor it Humanistisch Thuisfront OTA iuterschoel Herkingen was open baar, wordt christelijk Jongeman kwam ongedeerd van gebroken trekker... rgang Vrijdag 9 maart 1973 No. 4169 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond lD DIRKSLAND SHOW op VRIJDAG 9 MAART vaii 6 tot 10 urn en ZATERDAG 10 MAAKT van 10 tot 10 uur in de v.m. Victorïahal te Dirksland AUTOBEDRIJF M. E. VAN DER VELDE DIRKSLAND plllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^^ Wmm VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis TUFTON slaapkamer-, badkamer- en W.C. kleedjes Zondagsdienst artsen ^^fiel^ Contactavond Chr. Zangverenigingen V.V.O. excursie BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS 1 LANGEWEG 113 Tel. 01870-3043 Nieuwe predikant voor Herv. gemeente Oude Tonge Herv. Sommelsdijk dingt naar tweede predikantpiaats POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS actie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijlt (01870) 26 29 Na 5.30 uur, (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPEIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. It Humanistisch Thuisfront van leente Dirksland méér dan één ber jaar subsidie behoort te ont- fdai was in de dinsdagavond ge- i raadsvergaderimg te Dirksland tal opgeblazen zaak. Dhr. Poort- He deze vraag in de laatstgehou- [egrotingsvergadering aanhangig laakt, en een subsidie van zo'n „Tilden per jaar bepleitte, moest ^s opnemen tegen de mening van lege van B. en W. dat de raad te I gaf geen aanleiding tot het In een voorstel te hebben gevon- let vond bij dhr. Poortvliet een I ontvangst, zoals hij dat in zyn duidelijk liet merken: brheelde dhr. Poortvliet niet dat Rer jaar terugkerende opmerkin- de S.G.P.-fractie tegen het sub- htje" voor hem de aanleiding zijn het voorstel tot verhoging te |,Die opmerkingen getuigen niet |t willen voeren van een recht- beleid en mist op principiële 1 elke ondergrond", verweet dhr. [|iet de S.G.P.-fractie, „waar blijft eerlijkheid en de naastenlief- Overigens verklaarde dhr. Poortvliet niet verwonderd te zijn over het door weth. A. C. van Rossum ingenomen standpunt maar hevig teleurgesteld verklaarde hij zioh t.a.v. het negatieve standpunt van wethouder van Dis (Prot. Chr.i Partij) „Een wethouder die bij zijn verkiezing alle stemmen op zich zag uit gebracht en van de hele raad en daarmee van alle bevolkingsgroepen het vertrouwen kreeg, die laat nu een groep in de kou staan en zo vervolg de dhr. Poortvliet ik betwijfel of dat vertrouwen nu nog wel voor lOO'/o aan wezig is". Het levensbeschouwelijke aspect wil de dhr. Poortvliet maar liever voorbij zien omdat het z.i. hierbij duidelijk gaat om. de rechtvaardige verdeling van ge meenschapsgeld, bijeengebracht door een groep mensen die allemaal verschil lende opvattingen hebben. Dhr. Poort vliet wist van de beperkte omvang van het Humanistisch Thuisfront maar dat sterkte hem juist in zijn mening omdat, wanneer een kleine groep iets tot stand moet brengen, dat per 'hoofd altijd duurder is dan wanneer een grote groep dat doet. Dhr. Poortvliet betreurde het dat B. en W. niet met een voorstel wa- .?>?Sf0*>M»« üÜiSaii esloten A 336 boeüj 3 blijKt* .t de nw* ,no- van rde^vest.r^»:! ten o-n lledig o^'«'1 .reldgebei dienst v*'l den. r)e f\ °eroordeel*| enisstrai "aanrijd^ 'i- A- plaats. P^^.s'ler instemming heeft de raad ihM« in haar vergadering van agayond besloten tot opheffing van >enbare kleuterschool te Herkingen fect daarop tot stichting in het scliooigebouw van een chris- Kleuterschool. Daarmee komt de [«'gemoet aan het door de Ver. voor iSchaoi Onderwijs gedane verzoek, ïesteuini vvas door de verklaring ouders van kleuters die daarmee 'arden in te stemmen met de voor- 'öe v«.iiidering. 'h kostte het de P.v.d.A. fractie zelfovervvdnning om met het voor- lee te gaan. „Ik hen tegen ophef- _van een openbare kleuterschool!" van Prooijen de raad dan ook "IK gemaakt. Hij vond de signa- van de openbare kleuterschool al ^r h anders" en hij wilde ervoor r'hei, nu nog eens anders te gaan la 1 mede fractiegenoten Marden die opvatting te hebben. Bos die de raad presideerde er de heren nadrukkelijk op dat van de ouders een christelijke y^'-'^ngen en hij vroeg de heren W democratische st» geen positief oordeel aan 'öi te ontlenen. „De zaak van het *«s IS een zaak van vrije keuze ouders en de gehouden enquête is dan ook in alle vrijheid gehouden" stelde de voorzitter nog eens nadrukke lijk vast. Voorts wees hij op de ideeële maar zeker ook op de materiële voor delen van de gevraagde wijziging, om dat de basisschool ook christelijk is.i „Het past helemaal in de integratie van het kleuteronderwijs in het basis onderwijs", vond ook weth. van Dis. Onderwijskundig gezien is dat voor mij het m.otief geweest tot het steunen van het voorstel. Ik zou het ook zo beoor delen wanneer het er om ging een christelijke school naast een openbare basisschool in stand te houden", verze kerde dhr. van Dis. De stellige mededeling van dhr. Wit vliet (P.C.P.) dat er in Herkingen geen behoefte aan openbaar onderwijs is en de verklaring van de voorz. dat er op nieuw een openbare kleuterschool 'komt wanneer daar behoefte aan komt, brach ten de tegenstanders tot andere gedach ten. Dhr. van Prooijen verklaarde, de over wegingen aangehoord hebbend, in stil beraad met zijn fractie toch ook maar accoord te gaan. „Sportief" complimenteerde hem dhr. Witvliet. „Ik ben blij dat de democratie hier recht wordt gedaan" gaf ook de voorz. te kgnnen'. ren gekomen. Wat hem betreft had het nog een negatief voorstel mogen zijn, omdat in 1966, toen het ging om subsi die aan het Hum. Thuisfront, door de raad een negatief voorstel omgezet werd in een positieve uitspraak. „Mijn voorstel blijft onverminderd van kracht", maakte dhr. Poortvliet bekend. Sympathie-bijdrage. In hun toelichting wezen B. en W. er op dat toen, in 1966, voorgesteld was geen subsidie te verlenen omdat er dui delijke bezwaren bestonden tegen de humanistische levensbeschouwing en de van daaruit bedreven aktiviteiten. En kele regels later delen B.i en W. mee dat het verleende tientje gezien moet wor den als een „sympathie bijdrage" en niet geënt was op een evenredige ver deling van het totale subsidiebedrag voor mill, tehuizen. Weth. van Dis liet zich in de beant woording niet onbetuigd. Daarin ver klaarde hij mede in zijn beoordeling te hebben betrokken „hoe het met de hu manisten in de gemeente ligt". Dhr. van Dis overwoog dat de humanisten aan degenen die het in de kerk niet meer kunnen vinden een geestelijk onderdak willen bieden, terwijl in Dirksland bijna iedereen nog wel een binding aan de kerk heeft. Ook de niet godsdienstige zielszorg onder de militairen behoort tot de aktiviteiten van de Humanisten en, een en ander tegen elkaar afwegend vreesde dhr. van Dis dat in het voorstel van dhr. Poortvliet weinig rekening is gehouden met de bestaande verhoudin gen. Dhr. Jac. Struijk vertolkte het stand punt van de S.G.P. fractie met zijn kijk op het humanisme: „de humanist ont kent de zonde en de schuld die op de mens rusten en gaat ervan uit dat de mens zich kan ontplooien tot een wezen dat zichzelf regeren kan". Ook dhr. Th. van Prooijen (P.v.d.A.) voelde zich geroepen zijn licht over het Humanisme te laten schijnen, mede om dat hij met deze groeperingen veel con tacten heeft gehad. „Wethouder van Dis zit er helemaal naast" was dan ook een eerste constatering van dhr. van Prooijen: „de humanisten streven naar een optrekken van het mens-zijn. De mens zag in het Paradijs het verschil tussen goed en kwaad en de mens kreeg het zelfbeschikkingsrecht voor welke hij wilde kiezen. Ook christenen krijgen wel eens een geestelijke opwekküig wanneer ze naar de radiouitzendingen van de humanisten luisteren" meende dhr. van Prooijen te weten. Overigens vond hij de hele discussie een overbodi ge zaak: de sop is de kool niet waard". Dhr. D. de Bonte (P.C.P.) was weer wat minder geladen met sympathie je gens de humanisten maar een optrek king van de subsidie had zijn zegen i.v. m. het principe van de rechtsgelijkheid, zo verklaarde hij. Weth.i van Dis die nog eens aan het woord kwam betreurde het dat aan het voorstel van dhr. Poortvliet duidelijk de weerzin ten grondslag ligt tegen de opmerkingen van de S.G.P.-fractie. Per soonlijk vond dhr. van Dis het allemaal wat „overvraagd" en hij wrilde het voor stel van dhr. Poortvliet dan ook niet honoreren omdat het voorstel z.i. van de verkeerde kant komt, van dhr. Poort vliet inplaats van de. zij de van het Hu manistisch Thuisfront. Om aöhter de juiste verhoudingen te komen dacht dhr. Poortvliet het juist dat die gelijkgesteld kan worden met de verhouding van het bezoek aan de Openbare school met dat van de chris telijke school. Er werd nog wat doorgeredeneerd en zelfs bleef de grote humanist Erasmus, die „de Lof der zotheid" geschreven heeft niet onvermeld. Bij de gehouden stemming op het voorstel van dhr. Poortvliet de sub sidie op te trekken tot 50,per jaar verklaarden zich de heren G:rootenboer, Kalle, Struijk, weth. van Rossum (S.G. P.) en dhr. P., Leijdens (P.C.P.) tegen. Het voorstel werd derhalve aanvaard. «Bem OOLTGENSPLAAT Avond voor de bejaarden. Uitgaande van de Stichting Bejaardenwerk Oost- flakkee, afdeling Ooltgensplaat zal er op vrijdag 16 maart a.s.i des nam. 8 uur in „'t Centrum" een avond voor de bejaar den worden georganiseerd. Door de to neelgroep van het Volksonderwijs zal worden opgevoerd „Een beeld van een man", een blijspel in drie bedrijven. Ook is er weer een verloting met prach tige prijzen. Alle bejaarden zijn harte lijk welkom. OOSTDIJK 53 - 61 van zaterdag 10 maart tot maandag 12 maart 1973. Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 2121 te Som melsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12 tot 24 uur afwezig. DirJisland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7, Melis sant, tel. (01877) 1412j Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst Dr. G. J. Buth, Den Bommel, tel. (01871) 306 en Dr. G. C. A. M. van Hattem, Oude Tonge, tel. (01874) 259. ZONDAGSDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke, Dirksland van 11.00 - 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. A,i H. Stol'k, tel. (01877) 1500 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Jogems, Oude Tonge, tel. (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: riienst heeft Zr. Anna, tel. (01873) 577. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes, Mid delharnis, tel. (01870) 29 66. OUDE TONGE MOLENDUK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Op D.V. woensdag 14 maart hoopt de Kring van Chr. Zangver., weer haar jaarlijkse contactavond te houden in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Zoals gebruikelijk zal ieder koor een 2-tal werken uitvoeren. De koorzang zal "wor den afgewisseld met solozang door méj. Clara Zietse, sopraan uit Rotterdam, die zal worden begeleid door de organist Jan van Dijk. Deze avond is ook toe gankelijk voor alle belangstellenden die van koorzang houden. De aanvang is bepaald op 20 uur en de toegang is gratis. Programma's worden in de kerk uitgereikt. Willen de deelnemende ko ren hier goed nota van nemen daar het door omstandigheden niet mogelijk is de programma's tijdig toe te zenden. De V.V.iO. (Ver. v. Orgelvrienden) is voornemens om D.V. zaterdag 24 maart a.s. een excursie te organiseren naar De Doelen te Rotterdam ter bijwoning van een orgelconcert te geven door Arie J. Keyzer, organist van „De Doelen". Er wordt een Bachprogramma ten gehore gebracht. Met het oog op reservering van de bus is het gewenst zich z.s.m. maar uiterlijk 17 maart voor deelname op te geven bij de secretarisA. Dekker Nieuweweg 45 te Stellendam (Tel. 01879 - 323). Het vertrek is bepaald op 13.30 uur vanaf Hotel Zaayer te Middel harnis. Daar het juiste aantal deelne mers nog niet bekend is, is het niet mo gelijk een exacte reisprijs op te geven. De jongeman Rien v. d. Baan uit Me lissant mag van geluk spreken dat hij woensdagmiddag ongeschonden bleef toen de landbouwtrekker waarmee hij op de Lorredijk, richting Nieuwe Tonge, reed als een lucifertje doormidden brak. De bestuurder dook over het voorstuk en kwam in het dijktalud terecht, het achterstuk van de trekker, met daarop de bestuurderszit rolde door naar de andere kant van de dijk. Het ongeluk ontstond doordat dhr. v. d. Baan bij het uitwijken voor een te gemoetkomende zware vrachtwagen combinatie met zijn rechterwielen in de berm terecht kwam.i Vervolgens botste de trekker, die een wagen met 5 ton aardappelen trok, met de rechtervoor- zijde tegen een boom door de klap waarvan het gerij, een Ford 3000, in tweeën brak. De wagen kwam tegen de boom tot stilstand. Wagen en tractor zijn eigendom van de landbouwer G. M. van der Baan uit Melissant. MIDDELHARNIS Bedankt. Ds. J. T. Cazander Herv. pred. alhier, heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. De Hervormde Gemeente van Oude- Tonge is j.l. dinsdag verblijd met het bericht dat kand. C. van Sliedregt wo nend te Maartensdijk, het op hem uit gebrachte beroep heeft aangenomen. Omstreeks Pasen hoopt hij in zijn eerste gemeente intrede te doen. Kand. van Sliedregt is 27 jaar. Hij is een zoon van ds. J. van Sliedregt, voorzitter van de G.Z.B. OUDE TONGE Demonstratie diepvriesmaaltijden. Uitgaande van de Stichting Bejaarden- werk Oostflakkee, afdeling Oude Tonge zal er op woensdag 14 maart a.s. in het Bejaardencentrum door de Diepvries - Unie een demonstratie van Groko diep vriesmaaltijden worden gehouden. Deze demonstratie houdt verband met het zoeken naar maaltijdvoorzieningen voor de bepaarden en derhalve zijn alle be jaarden en zij die met het bejaarden- werk in aanraking komen, o.a. wijkver- pleegsters, gezinsverzorgsters en leden van vrouwenverenigingen, etc. op deze demonstratie hartelijk welkom. De aan vang is om 11 uur en om 12 uur wordt alle gasten een volledige maaltijd ge serveerd. In verband hiermede is het noodzakelijk dat men weet hoeveel deelnemers er zijn. Gaarne opgave vóór 12 maart bij onderstaande adressen: mevr. K. J. Oole-van Driel, Diensten centrum te Oude-Tonge, tel. (01874) 344 of bij de heer A. Spit te Ooltgensplaat, telj (01873) 575. Op 1 mei hoopt ds. H. Kraaij van Herkingen met emeritaat te gaan. De gemeente Herkingen komt dan vakant. Financieel is het Herkingen helaas on mogelijk zelf nog een predikant te kun nen beroepen. De gemeente Sommelsdijk breidt zich steeds uiti Op de duur zal hier de nood zaak van een 2e predikant aanwezig zijn. Op het ogenblik zijn nog niet vol doende gelden voor een volledige 2e predikanfepiaats beschikbaar. Beide gemeenten hebben nu besloten gezamenlijk een predikant te gaan be roepen. Herkingen zal officieel beroe pen. De predikantsplaats te Herkingen blijft bestaan en Herkingen houdt een eigen predikant die daar in de pastorie komt te wonen. De te beroepen predi kant of kandidaat zal evenwel na het aannemen van het beroep naar Herkin gen te Sommelsdijk benoemd worden tot bijstand in het pastoraat. De tijd die hij daar werkt is afhankelijk van de door Sommelsdijk betaalde bijdrage. De predikanten van Herkingen en Sommelsdijk zullen twee maal per maand ruilen. Er zal een hoorcommis- sie samengesteld worden uit de beide kerkeraden. De overeenkomst is aangegaan voor vier jaar, ingaande op de dag dat de predikantsplaats te Herkingen bezet komt. Hij kan daarna nog eventueel vier jaar verlengd worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1