Geen waterzuivering zonder geld ruider ^Jê Met lege flessen naar Dirksland ouDDORP.: 60-jarig huwelijk binnen de muren van „de Vliedberg" van weenen Sommelsdijk 45e jaargang Vrijdag 2 maart 1973 No. 4167 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond TOILETTAFELS voor moe en dochter. Pa, stap eens binnen. M 1 |i;SSii& Br 1 liliiiÉiiÖ m J. KEUVELAAI^ illlllllllll BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - rVIlDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 OPROEP AAN FLAKKEE VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Bfiddelharnis Foikdances in het DIekhuus Zwembad Dirksland wordt gebouwd voor 733.S00^ Méér licht in Herkingen Vermiste vrouw gevonden Zaterdags altijd tot 6 uur GEOPEND. Uw KOPJE KOFFIE staat voor U klaar. modehuis dirksland te!: 396 ^fiei^^ Veel belangstelling voor stichting bijzon dere kleuterschool POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Iedere inwoner van Nederland ver- bniikt per dag ruim honderd liter wa ter. Meer dan negentig liter hiervan wordt gebruUit om afvalstoffen af te voeren, zoals doorspoelen van de toi letten, voor de was en de afwas, voor baden, douchen enz. Rechtstreeks of via rioleringstelsels komt dit vuile huis houdelijke afvalwater in het oppervlak tewater, zoals sloten, kanalen, rivieren en beken. Het begrip inwoner-equivalent. De meeste verontreinigende stoffen die in het afvalwater zitten, hebtoen zuurstof nodig om onschadelijk te wor den gemaakt. De hoeveelheid zuurstof die nodig is om de afvalstoffen die één persoon in één dag produceert onscha delijk te maken, wordt een inwoner- equivalent (i.e.) genoemd. Het huishoudelijk afvalwater van al le 13 miljoen Nederlanders bij elkaar heeft dus een vervuilingswaarde van 13 miljoen i.e. De industrie en de niet-industriële bedrijven, zoals cafe's, restaurants, ga rages, wasserijen, e.d. vervuilen uiter aard ook het oppervlaktewater als hun vuile water niet wordt gezuiverd. De vervuilingswaarde van dit afvalwater, met inbegrip van die van de agrarische industrie bedraagt circa 20 miljoen i.e.i Hierbij blijft de strokarton- en de aard- appelmeelindustrie in het noordoosten van ons land buiten beschouwing. Hun probleem wordt apart aangepakt. Waarom zuiveren? Voor de samenleving betekent vuil water stankoverlast, grote kosten en sledite smaak van het drinkwater, geen gelegenheid voor zwemmen, niet vissen, geen water- en oever-recreatie, een aanslag op flora en fauna, geen of slecht drinkwater voor het vee. Water bezit tot een bepaalde grens het vermogen afvalstoffen op te nemen. Het oppervlaktewater van Nederland lieeft theoretisch het vermogen om 3.5 tot 5 miljoen i.e. aan afvalwater on schadelijk te maken. Dit is echter veel te weinig in verhouding tot het totale OOSTDUK 53 - 61 aanbod aan afvalwater in Nederland en bovendien mag het oppervlaktewater daar eigenlijlt ook niet voor worden gebruikt. Het zelfreinigend vermogen van ons oppervlaktewater is nodig als reserve om piekbelasting (bijvoorbeeld bij een ongeluk) op te vangen en voor de ont vangst van het nog niet voor de volle 100 procent gezuiverde water (het ef fluent) dat uit de zuiveringsinstallaties stroomt. Welke maatregelen worden genomen? In de eerste plaats worden alle lozin gen aan een vergunning gebonden. Dat geldt voor de huishoudelijke vervuiler, maar ook voor de Industrie. Deze ver gunningen bevatten voorwaarden voor het lozen van stoffen, die niet met be hulp van de in het water aanwezige zuurstof onschadelijk kunnen worden gemaakt, bijvoorbeeld: chemisch afval. Die voorwaarden zullen in de toe komst nog verder worden verscherpt. In de tweede plaats worden 'er tech nische maatregelen genomen om het water te zuiveren. Dat betekent de aan leg en het beheer van zuiveringsinstal laties, af- en aanvoerleidingen en an dere technische voorzieningen. In deze zuiveringsinstallaties ge schiedt het natuurlijk zuiveringsproces vei-sneld en geïntensiveerd. De zuivering van het oppervlaktewa ter in Nedrland is in het algemeen op gedragen aan waterschappen of zuive ringsschappen. Uitzonderingen hierop vormen Groningen, Friesland en Utrecht waar de provincie deze taak ter hand heeft genomen. De kosten van dit alles. Alleen al de bouw van zuiveringsin stallaties met de aan- en afvoerleidin- gen zal tot 1985 volgens een zeer voorzichtige raming drie a vier mil jard gulden vergen. De jaarlijkse lasten van deze investe ringen en de overige exploitatiekosten komen dan op zo'n 500 miljoen gulden. Hierbij is geen rekening gehouden met bijkomstige voorzieningen, zoals aan passing van de rioleringstelsels en het bevrijden van het afvalwater van on gewenste stoffen die niet in het norma le zuiveringsproces worden opgeruimd. Wie betaalt dit? Door'het parlement is in 1969 de Wet verontreiniging oppervlaktewateren aangenomen. Deze wet bekrachtigt het principe „de vervuiler betaalt". Bovendien is in deze wet zeer duide lijk vastgelegd, dat alle gelden die door heffingen worden geïnd daadwerkelijk en uitsluitend aan de zuivering van af valwater moeten worden besteed. Ieder betaalt naar de mate waarin hij vervuilt. Ook de industrie en de bedrij ven. In sommige gebieden gebeurde dit al voor de wet van kracht werd. De wet heeft daarnaast bepaald dat elke woon- |r ^1 Zichtbaar beter met Zeiss. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamis Tel. (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20"/« korting op montuur. Voor aUes is dhr. W. den Hertog uit Uirksland zakemnian maar tussen al de icdrijven door vindt hij ook nog wel J^ens tijd zich met andere dan zakelijke Belangen bezig te houden. Zo komt het voor zijn bedrijfspand aan de West- 'lavendijk, waar een drukke nering be staat in kaas, allerlei specialiteiten, Manken en gedistilleerd, een grote hou ten container is geplaatst die ten spoe- ttigste vol moet met lege flessen. Dat, 'W goede van het milieu en ten bate vaii het gehandicapte kind. Dhr. den Hertog is de eerste op Flak- '^ee die het landelijke voorbeeld van uessen-lnzamelakties gaat volgen. Hij weeg voor zijn idee de volledige in stemming van het college van B. en W. ^'1 de belangeloze medewerking van de -a. Leune en de Fa.i Mijnders die resp. ^f^'jpners en heftrucks 'beschikbaar ^tellen. De houten containers zijn aan c-e loovenzijde met hardboard dichtge maakt op een ronde opening na waar- l'-cr de flessen in gruzelementen kun- ntn worden gegooid. De scherven vullen f'Sn de kleinste hoekjes en op die ma- "er kan één container zo'n twee ton .^las bevatten. Een Schiedams bedrijf dat voor een verdere verwerking be langstelling heeft voor gebruikt glas pas geneigd het op te halen wanneer er een vracht van 12 ton meegenomen kan worden. Dan wordt er ook een vergoe ding voor betaald en dhr. den Hertog wil die ten goede laten komen aan het gehandicapte kind. Overigens zijn daar geen indrukwekkende bedragen mee gemoeid maar feit is dat het bedrag zal groeien naarmate Flakkee bereid is de container van zoveel mogelijk flessen te voorzien. Voor sommigen vormt de aanwezig heid van flessen waarop geen statiegeld rust een probleem. In de vuilniszakken nemen ze nogal wat plaats in en som migen zetten de flessen maar weer in een hoekje waar er al zoveel staan. De Fa. den Hertog geeft ze thans een bete re bestemming. Het glas door een Rotterdams bedrijf bij een hitte van plm. 700 graden ge smolten waarna het naar Schiedam wordt afgevoerd om bij de bereiding van nieuw glas te worden gebruikt. In I Amerika is men al zover dat men het gebruikte glas verwerkt tot een slijtvast produkt voor wegenverharding. Het grote pluspunt is dat de lege flessen uit i het milieu verdwijnen. 1 Het is al héél gemakkelijk om daar- aan mee te helpen. ruimte waaruit afvalwater wordt ge- i loosd moet worden belast. Deze „belasting" is vastgesteld op 3,5 i.e. De factor 3,5 is gebaseerd op de ge middelde gezinsgrootte in ons land. Het lijkt billijk tegenover alleenstaanden, bejaarden of kleine gezinnen om een belasting afgestemd op hun omstandig heden in te ,voeren. De vraag is of zij daar zoveel voordeel van zouden heb ben. Zou m-en voor elke woning het juiste aantal bewoners moeten vaststellen en administreren, dan zouden de kosten van deze administratie zo hoog zijn, dat ook die nog eens doorberekend zouden moeten worden. De kosten per i.e. worden dan .be langrijk hoger. Daarbij moet worden opgemerkt, dat ook bij de rioolbelasting en voor het op halen van huisvuil het systeem van ge middelde kosten per woning wordt ge volgd. Heffingen^ Door middel van 'heffingen komt het geld voor de bouw en het in bedrijf houden van waterzuiveringsinstallaties 'bijeen. Ieder of het nu de huishou delijke vervuilers zijn of de industrie, of de bedrijven 'betaalt binnen zijn re gio, per vervuilingseen'heid evenveel. Grote vervuilers produceren veel ver- vuilingseenlieden en moeten dus veel betalen. De bedrijven w^orden boven dien nog gesteld voor de kosten van de aanvullende maatregelen die zij moeten nemen op grond van de vergunnings voorwaarden. Het overgrote deel van de bedrijven werkt aan het treffen van die maatregelen goed mee. Zij zullen deze kosten waar mogelijk doorberekenen in de prijzen van hun produkten. Dit ligt voor de hand omdat het zuiveren deel uitmaakt van de pro- duktiekosten. Om tot de meest doelmatige werkwij ze te komen is de bestrijding van de waterverontreiniging per gebied geor ganiseerd. Binnen deze gebieden is de heffing per inwonersequivalent voor ieder ge lijk. Tussen de gebieden onderling kun nen echter wel verschillen bestaan. De ze verschillen worden veroorzaakt door de wisselende omvang van de technische maatregelen die nodig zijn. Er zijn ook gebieden waar reeds lang w^ordt gezuiverd. Daar zijn de techni sche installaties voor een deel al afge schreven, waardoor de heffingen lager kunnen zijn. In de streken waar men nog moet beginnen met de bouw van installaties zullen de 'heffingen in verband met de nodige investering Wat gebeurt er met dat geld? Voor de komende jaren staan veel werken op het programma. Momenteel zijn 46 installaties in aanbouw die sa men ruim 4 miljoen i.e. afvalwater kun nen behandelen. Naast deze installaties die nu in aanbouw zijn, hebben de wa terschappen en de zuiveringsschappen vele projecten in voorbereiding, volgens een tevoren opgesteld plan dat regel matig wordt aangepast aan wisselende omstandigheden. Wat is er al gebeurd? Op 1 januari 1973 is door het Rijks instituut voor Zuivering van Afvalwa ter opnieuw de balans opgemaakt van rioolwater-zuiveringsinstallaties die op dat moment in bedrijf waren. In totaal werken er in ons land 139 installaties waarbij mechanische zuivering wordt toegepast, d.w.z. dat uit 'het v/ater alle bezinkende stoffen worden verwijderd. De gezamenlijke capaciteit van deze 139 installaties is voldoende om bijna 1.400. 000 i.e. te verwerken. Daarnaast zijn er 347 zuiveringsinstallaties in bedrijf die afvalwater met een gezamenlijke ver ontreinigingswaarde van circa 7.500.000 i.e. kunnen verwerken volgens het prin cipe van biologische zuivering. Op kamer 215 van „de Vliedberg" te Ouddorp zit de bijna 83 jarige heer Jan de Geus zich dagelijks over twee dingen te verbazen. Ten eerste dat het op 7 maart alweer 60 jaar geleden zal zijn dat hij zijn bruid Jannetje Grootenboer (nu 83) naar het gemeentehuis voerde en ten tweede dat hij op zijn ouwe dag nog Ouddorper zou worden. En hij had na de namp nog wel zo hard gelopen om weer thuis te komen. „Thuis", dat was Stellendam en nergens anders „De eerste weken 'heb ik hier wel een 'dobber gehad", zegt de goedmoedige heer de Geus en mevrouw de Geus kan dat alleen maar bevestigen: „hij wou eerst helemaal niet maar nu we er een maal zitten is hij kittig bekomme", zegt ze tevreden over de manier waarop haar man er zich heeft doorgeslagen. Ook voor haar was het geen eenvoudige zaak de deur van het huisje op de Mo lenkade te Stellendam voorgoed achter zich te sluiten, ze hadden er tenslotte Het diamanten echtpaar in hun kexu-ige „Vliedberg" woning. bijna zestig jaar gewoond! Datzelfde huisje, daar hadden ze na de ramp zo naar terug verlangd. Na 4 maanden in Hilversum geëvacueerd te zijn geweest 'hield d'hr. de Geus het in den vreemde niet langer uit. „Vrouw... heeft hij toen gezegd, als we nou niet gaan dan komme we d'r nooit meer" en dat was het sein tot vertrek. In Stel lendam gekomen was er eigenlijk alleen maar een nieuwe achterdeur nodig om de woning weer in orde te brengen. En kijk... dat laat je dan niet graag weer in de steek maar moeder de vrouw heeft de gang naar „de Vliedberg" toch maaj- doorgezet. Ze voelde maar al te goed de stekende rheuma die haar het lopen bemoeilij'kt en nou weet ze ten minste dat ze saampjes goed verzorgd zullen worden. Vanachter het raam kijken ze naar de MIDDELHARNIS Het Diekhuus is in de gelegenheid een lerares aan te trekken voor verschillen de vormen van Folkloredansen. Hieronder vallen Slavische, Tsjechi sche, ftoemeense dus Oosteuropese dan sen, Franse, Italiaanse, Spaanse en an dere soorten dansen die aan verschil lende landen gelieerd zijn zoals b.v. ook Hollandse dansen. Om te kunnen starten met een les- groep zullen 20 personen nodig zijn. Voor deze aktiviteit hebben zich reeds een aantal aangemeld. Degenen die belangstelling hebben om les te krijgen in al deze dansen, kunnen zich aanmelden bij Het Diek huus. De kosten zullen op 12,50 per per soon per maand komen bij een aantal van 20 personen.! Zijn het er minder dan komt dit be drag hoger te liggen, -------O------1 De Stichting Zwembad Dirksland heeft aan T.I.P. Combine B.V. te Zwol le opdracht verleend tot het bouwen van een overdekt zwembad aan de Phi- lipshoofjesweg, voor de prijs van 733.500,— exclusief B.T.W. Bij deze mededeling aan het gemeen tebestuur prijst het Stichtingsbestuur de vlotte medewerking van de zijde van de gemeente en van de aktiecomité's. „Het laat zich aanzien aldus bet Stichtingsbestuur dat wij er dank zij deze medewerking erin zullen slagen de voorzieningen zo goedkoop mogelijk tot stand te kunnen brengen, zonder overi gens aan de kwaliteit afbreuk behoeven te doen. De Stichting vraagt thans toestem ming tot de aankoop van 700 m^ grond van Mr. J. Zaaijer te 's-Gravenhage, voor de prijs van 3,per m^. Aan de pachter, dür. J. L. Poortvliet zal een schadevergoeding van 1,per m^ dienen te "worden betaald. Aanvan'kelijk werd n.l. overwogen de bestaande dreef vanaf de Philipshoofjesweg na recon structie als toegangsweg te gebruiken, maar daartoe wordt geen medewerking verkregen. Daarom is de 700 m^ grond nodig waarover een toegangspad zal worden aangelegd. SCHERPENtSSE Kerkdienst. Woensdag 7 maart, 7.30 uur 'hoopt voor ons voor te gaan Ds. Ohr. V. d. Poel van Yerseke. Misschien is de 'huidige straat verlichting in Herkingen de aan leiding tot het gezegde dat dit dorp 's avonds onder een groot zeil gestopt wordt! Burgemeester en wethouders vinden ook dat de verlichting verbetering en uit breiding behoeft en de raad wordt dan ook a.s. dinsdagavond een voorstel voorgelegd. De bestaande gloeilampverlichting zal aldus het voorstel worden vervangen door T.L.-verlichting met een onderlinge afstand van 35 meter. Dat- betekent dat er ook 37 mas ten bij moeten worden geplaatst. Jaarlijks zal dat de gemeente een bedrag van 4433,meer kosten maar het lijkt er wel op dat de raad geneigd is in Herkingen wat meer licht te ontsteken...! MIDDELHARNIS De 37 jarige mevrouw C. J. A-D uit Middelhamis die enkele dagen vermist is geweest is j.l. woensdagmorgen ge vonden. In het nummer van j.l. dinsdag plaatsten we het bericht van haar ver missing waarin het publiek werd ge vraagd naar haar uit te zien. De land bouwer D. van Loon, wonend aan de Oosteridesedijk te Oude Tonge trol haar woensdagmorgen slapend in zijn schuur aan. De vrouw^ leek geen nadelige in vloed van haar dagenlange tocht te heb ben ondervonden. Zij werd ter observa tie naar het ziekenhuis vervoerd. Oosterweg en het woelige leventje dat zich ook daar voltrekt. Wat verder weg is de molen, veelal ook een symbool van bedrijvigheid maar zij mogen samen rusten.i En denken aan vroeger, toen dhr. de Geus „visserman" was en zich een hele week voor zes guldentjes af moest tobben om vrouw en 6 kindertjes eten te 'kunnen geven. De kinderen en kleinkinderen (11) vra gen nog wel eens naar een verhaal uit die tijd en dat gaat dhr. de Geus goed af. Van de tegenwoordige visserij met zulke schepen en motoren van meer dan duizend P.K. weet hij niet veel meer af. Dat is hem allemaal wat boven het hoofd gegroeid. Wel weet hij dat vroe ger de steuren en pietermannen tot in de haven te vangen waren „Maar nugeen één maar! „stelt de 83 ja rige vast en dat vindt hij een bedenke lijke zaak. Maar ach, wat zou hij er nog om treuren. Eerst maar eens de zaakjes voor 7 maart opknappen want dan be looft het nogal druk te worden! OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 HERKINGEN In Herkingen is van de zijde van de Ver. voor Christelijk Schoolonderwys een streven gaande om te komen tot stichting van een christelijke kleuter school. Wanneer de gemeenteraad van Dirksland a.s. dinsdagavond vergadert zal zij over een desbetreffend verzoek een beslissing nemen. De huidige kleu terschool is een Openbare school die, na stichting van een christelijke kleuter school i.v.m. de dan nog geringe belang stelling zal dienen te worden opgeheven. De aanvrage van de Vereniging is vergezeld van een verklaring van de ouders van 47 kleuters dat zij instem men met de plannen van de Vereniging. De openbare 'kleuterschool werd per 1 jan. van dit jaar door 48 kleuters be zocht. Wanneer de 47 eerder bedoelde kleuters naar de bijzondere kleuter school zullen gaan zullen er naar schat ting hooguit 5 kleuters overblijven voor een openbare kleuterschool. Voor het instandhouden van een kleuterschool zijn minimaal dertig leerlingen nodig en die groei lijkt voorshands onwaarschijn lijk. De raad zal dan ook worden voor gesteld de Ver. voor christelijk school- onderwijs op Ger. Grondslag medewer king te verlenen tot stichting van een bijzondere kleuterschool en haar het schoolgebouw Kaai 18 beschikbaar te stellen. In dit gebouw is de openbare school gehuisvest en B. en W. stellen de raad dan ook voor deze school op te heffen. -------O------1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1