Actie morgenlandzending Zinkende piraat Raad Goedereede gaat beslissen over latere horeca-sluiting Dhr. H. van Rossum (82) overleden Plaatselijk nieuws 191)1 45e jaargang Dinsdag 20 februari 1973 No. 4164 I en I naar »LA CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond DIRKSLAND bo) 2400 I i Weet v. Oranjeverenigingen weiiicht samen met „Diekliuus' rydt gran iasitaarnpaal af Jaarvergadering Streekmuseum OOLTGENSPLAAT Het is lang niet iedereen gegeven oud te worden op een dierbaar stukje vaderland. Dat te missen is ook het lot van de dames Végh, die om des geloofs wille hun vaderland Hongarije voor Ooltgensplaat verwisselden. Ze wonen er nu alweer vijf jaar en zijn Ooltgensplaat's meest tevreden inwoners, vooraltoen vrijdagavond hun broer bmnenstapte, die ze sinds 34 jaar niet meer gezien hadden. Ér heerste geluk in het woninkje aan de Ring toen broer Jenö uit Amerika over was Michiel de Euijter. Eenmaal op Malta wist hij zich vrij dicht bij de zussen in Ooltgens plaat enhij besloot dat hij het zich, na al de misère maar permitteren moest. Hij was ge lukkig en de dames waren geluk kig. Na de voortreffeUjke Hon gaarse maaltijd klonk het dan ook oprecht wat er werd gelezen: „De Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken." „Doe ons een groot genoegen, zeg het volk van uw land en uw eiland dat wij ze eeuwig dankbaar zullen zijn voor wat ze voor ons hebben gedaan", zegt Jenö, die vanmorgen weer naar Amerika terugvloog. fruari uur) Item- uur) luur) laten. aaat- bhok- Belen. |eden, larne dk te 12730. ff idica. rak/ lUUS of POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONINTEMENTSPRUS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per h.m. Bij contract speciaal tarief. Na een wisselend ziektebeeld sinds nedio december vorig jaar, is zondag j, te Dirksland de 83 jarige rustend ^ndbouwer, de heer Hendrik van Ros- overleden. Tot aan liet eind van (jn werkzame leven is dhr. van Rossum len geïnteresseerd beschouwer geweest an alles wat zich op zfln ruime ge- ichtsveld voltrok. Hij deed dat vanuit |en behoudend principe, voor de nale- ng waarvan hij zich op tal van posten leeft ingezet. Hg is een van de mannen (eweest die de beginselen van de Staat- undig Gereformeerde Party hebben bitgedragen en vooral op Goeree-Over- pakkee gestalte hebben gegevenj Dhr. van Rossum deed dat o.m. door .^e stichting van een aantal S.G.P. Kies- liverenigingen op ons eiland te begelei dden, terwijl 'hij ook voorzitter werd van ke Centrale der Kiesverenigingen op het feiland, In 1919 werd hij, op de boerde- fij van zijn vader, zelfstandig landbou- fïer maar de bezigheden van het boe- l'enbedrijf verhinderden hem niet zich bok voor de plaatselijke, regionale en kerkelijke belangen in te zetten. Daar- |om was hij van 1935 - 1939 raadslid voor gde S.G.P. te Melissant en na de oorlog iwas hij van 1945 tot oktober 1957 wet- ihouder. Ambtshalve had hij ook lange jtijd zitting in de besturen van de Emgo len de Drinkwaterleiding en in het be- fstuur van de b.l.o. school. Ook was hij J^voorzitter van de Polder Kraayenisse en libestuurslid van de Dijkring Flakkee. PEen dertigtal jaren, van 1932 tot 1962, is ^liij lid geweest van het college van Pro vinciale Staten en vooral in die kwali teit heeft hij de belangen van Goeree- Overllakkee kunnen voorstaan en ver dedigen. Mede om deze verdienste is hij onderscheiden in 1961 als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook op ^•..kerkelijk terrein is de overledene vele .jaren lang aktief geweest. Hij was van |1929 tot 1933 en daarna van 1945 tot |l961 ouderling in de Gereformeerde Ge- neente te Dirksland,i De heer van Rossum heeft al vroeg Ide waarde van een positief christelijke I(streek)pers onderkend en toen in 1928 Sons biad „Eilanden-nieuws" werd opge richt was dat mede door zijn medewer king. Hij gaf daar vervolgens nog in houd aan door bestuurlijk aan de krant veroonden te blijven, laatstelijk als '^^M^^^;^7^M^^^ opvolger van wijlen dhr. Koppelaar Sr. als President-Commissaris. Voor de stichting en de instandhouding van „Eilanden-nieuws", dat zich opstelde te gen een liberaal- en een onduidelijk rechts blad, heeft dhr. van Rossum zich, met nog zes anderen, ook financiële of fers willen getroosten. Hij bleef, ondanks zijn ruime kennis en zijn grote bekendheid een bescheiden persoonlijkheid. Hij heeft zijn Schepper getrouw willen zijn en van daaruit heeft hij zich ook in dienst van de naaste wil len stellen. In zijn gezin is dat voor beeld gevolgd, o.a. door zijn dochter Zr. Coby van Rossum die sinds enkele jaren zendingszuster in Nigeria is. Een van de zonen is wethouder te Dirksland en een is lid van de Tweede Kamer. Zr. Coby van Rossum was sinds september met verlof thuis zodat zij haar vader nog heeft kunnen verzorgen. Zij zou, met haar zwarte pleegkind Ruth, juist gis teren (maandag) weer naar Nigeria ver trokken zijn. Door het overlijden van haar vader is het vertrek een week uit gesteld. De overledene heeft in zijn lange le ven getrouw wUlen zijn. Het Evangelie heeft voor dezulken een belofte: „Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik U zetten, ga in de vreugde XJws Heeren". Moge dat voor de over ledene waar geworden zijn. In de kring van de Hervormd Gere formeerde Jeugdbenden wordt in deze maanden het zendingsprojekt „IMorgen- land" aan de orde gesteld. Ondermeer ;js hel de bedoeling over de weinig be kende arbeid van de Morgenlandzen- öing, vooral in Libanon, enige informa tie te geven. Dit gebeurt vooral in de informatiebrochure „Licht over Morgen land", waaraan onder anderen enkele woegere docenten van de Theologische Hogeschool te Beiroet hun medewer- tag gaven. Gebaseerd op de informa tie-brochure is door het Bondscentrimi ^an de bovengenoemde jeugdbonden een werkmateriaal-nummer uitgegeven. Dit werkmateriaal biedt de mogelijk- neid om op de jeugdclubs en de jeugd- wrenigingen op afwisselende wijze (bij- oelstudie, verhalen, liederen, handen arbeid enz.) hiermee hun programma te ^llen. Aan deze studie en bezinning is -financiële aktie verbonden. Er zal seld bijeengebracht worden voor a.s. Arabische predikanten, voor het jeugd- ^™*,en evangelisatiewerk in Libanon. Mex name op Flakkee zal de jeugd zien inzetten met prikkaarten, hoogst- jvaarschiinlijk komen zij met deze kaar- wn bij -u langs. Op deze kaarten staan afbeeldingen van bepaalde zaken die J^oof het bijeengebrachte geld besteed bS-aa worden. Zoals boeken voor theol.i ';^'ud., kinderbijbels, stencils en type- machme, bandrekorder en handenar- ka fï' onderwerp op de prik- Kaart heeft een bepaalde waarde, van iot 0.50. Het is te hopen dat velen ]2ugd zullen bijstaan in hun arbeid voor de Morgenlandzending. wij minstens 18.000,— bijeen ho- Pen te brengen! tot dit gemakkelijk kan als wij de han- den meen slaan! «vele klubs en verenigingen al ent- bousiast bezig zijn met de voorberei- I flat plaatselijke akties! I "«anderen hun JAARVERGADERING aan de MORGENLANDZENDING wjjden! *t U alle mogelijke inlichtingen en hulp kunt krijgen bij onderstaand adres! diat U prikkaarten (met een opbrengst van 10,per stuk) kunt bestellen eveneens op onderstaand adres. (Gratis) dat U bijeengebrachte gelden of giften kunt storten op de rekening bij de Raiffeisenbank te Middelhamis on der vermelding van Aktie Morgen landzending rek. nr. 73508. Het giro- nr. van de bank is 346124 dat de aktie D.V. afgesloten wordt op deBondsdag (31 mei). Stichting jeugdwerk D. den Boon, jeugdwerkleider Hyacinthenstraat 15, Sommelsdijk, tel. (01870) 3114 FLAKKEE DOET U MEE! MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK tf De Ereleden en de leden van de Oran jeverenigingen van Middelharnis en Sommelsdijk zijn tegen' heden dinsdag avond 20 februari in een gezamenlijke vergadering bijeen geroepen. De bijeen komst wordt gehouden in „het Diek- huus", 's avonds om 8 uur bij voldoende opkomst, bij onvoldoende opkomst een uur later. Een van de agendapunten is een toelichting en een voorstel tot sa menwerking met het Diekhuus door de beide verenigingen. Indien dat niet mo gelijk is dan zal tot liquidatie van beide verenigingen moeten worden besloten, zo vermeldt de agenda. De opkomst van de leden wordt dan ook dringend ge wenst geacht. SOMMELSDIJK Met de Volvo van zijn vader heeft zon dagavond de jongeman A. v. d. W. uit Dirksland in de Oostkrakeelstraat te Sommelsdijk een zware granieten lan taarnpaal af gereden. De bestuurder kwam er vrijwel ongeschonden af maar de auto heeft het zwaarder te verduren gekregen. De politie maakte proces verbaal op. OOLTGENSPLAAT Uitzending via kerktelefoon. Woens dagavond 7.30 uur zal door ds. A. W. y. d.i Plas weer een uitzending worden ver zorgd voor de kerktelefoon, speciaal be stemd voor de zieken en bejaarden. Aan de beurt van behandeling is Genesis 13. Lidmiatenkring. De lidmatenkring van de hervormde kerk komt bijeen woens dag 21 februrai des nam. 8 uur in „EI- thato". Als onderwerp is gekozen: „De huidige kerkelijke situatie". Ledenvergadering „Het Groene Kruis". De afdeling „Ooltgensplaat van Het Groene Kruis" komt op donderdag 22 februari a.s. des nam. 7.30 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum" in leden vergadering bijeen. De agenda meldt: jaarverslag wijk-verpleegsters: jaarver slag secretaris; financieel overzicht; vaststelling begroting 1973 en een be- stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar zijn mevr. R. Mosselman-Arens- man en dhr. J. J. Brinkman. Door het overlijden van de bestuursleden, de he ren P.( Bom en W. Tiggelman Sr. zijn er twee vacatures. Het bestuur heeft de volgende dubbeltallen gesteld: 1. J. Bom Hz. en K. van Drongelen Jz.; 2. W. Tiggelman Wz. en K. Baas. Voorlichting diepvriesmaaltijden. Nogmaals wordt gewezen op de demon stratie over het bereiden van diepvries maaltijden, te houden op woensdag 21 februari des nam. 2 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10, alhier. Deze demonstratie is voorbe reid door de Stichting Bejaardenwerk Oostflakkee in samenwerking met In ternationaal Food Service. Alle bejaar den en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Toegang gratis. Cursus-avonden „Binnen blijven bezig blijven". Voor de vier cursus avonden „Binnen blijven - bezig bhj- ven" te geven op de dinsdagen 6, 13, 20 en 27 maart a.s.i telkens 's avonds van 8 tot 9.30 uur in het Groene Kruisge- bouw, kan men zich alsnog opgeven bij de wijkverpleegsters: mevr. Timmer- man-Heuvelman, tel. 319 en mevr. Van Dam-van der Welle, tel. 510. Kosten 8,per gehele cursus. EXTRA DIENSTEN GEREF. GEMEENTEN MIDDELHARNIS Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. van Stuyvenberg te Rotterdam-Zuidwijk. Donderdagavond op uitnodiging van de Stichting „In de Rechte Straat", 7.45 uur ds. H. J. Hegger.i NIEUWE TONGE Donderdagavond 7.30 uur ds. J. Ka rens van Opheusden (bev. ambtsdra gers). OOSTFLAKKEE Herqk van maten en gewichten j Op donderdag 22 februari 1973 van 9.30 - 12.00 en van 13.00 tot 16.30 uur zal te Den Bommel in de Brandweerka zerne, Beneden Oostdijk No. 20 herijk van maten en gewichten plaats hebben. Deze zitting is bedoeld voor alle dorpen op Oostflakkee, n.l. Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude-'Tonge, Oproepkaart meebrengen. BRUINISSE De Vereniging Streekmuseum Goeree- Overflakkee hoopt a.s. woensdag om 7 uur in ,,De Doelen" te Sonunelsdijk haar jaarvergadering te houden. Na af handeling van het huishoudelijk ge deelte zal er een lezing gehouden wor den, getiteld „Nederland Molenland" door de heer A. J. de Koning, technisch adviseur van de Ver. De Hollandse Mo len. Hongaarse dames zagen na 24 jaar hun broer terug Het motorschip PIRAAT I, van het Sporthuls Centrum te Rotterdam werd vorige week in de Rijkswerkhaven, I waar het op klandizie voor de sport- visserij ligt te wachten, in zinkende toestand aangetroffen. De schade aan I het interieur bleek nogal aanzienlijk, toen men het schip had leeggepompt. I De oorzaak was het onklaar raken van een afvoerleiding van het toilet. Maandagmiddag werden ook anderen in die vreugde betrokken en zo kwam het dat we konden' meetafelen aan een echt Hongaarse maaltijd, met liefde be reid voor de eregast broer Jenö, voor wie het ook alweer zo lang geleden was dat hij voor het laatst genoot van de culinaire prestaties van zijn zussen. Broer en zussen Végh zijn duidelijk van een betere Hongaarse kom-af. Hun vader was directeur van een grote Bank maar het is voor hen steeds moeilijker geworden hun Calvinistische levens overtuiging te volgen en daarvan te ge tuigen. Om vrijheid van geloof te heb ben, hebben ze vijf jaar geleden: daartoe in staat gesteld door de Her vormde diaconieën op Goeree-Over- flakkee het Hongarije dat hen lief was verlaten. De spulletjes die ze mee mochten nemen zijn stille getuigen van een goeie oude tijd, maar ze beleven nu een betere Dhr. Jenö Végh die in 1949 naar Ame rika emigreerde, kan daar zijn woordje over meepraten, puttend uit een rijke kennis van de geschiedenis van zijn vaderland. In gedachten: ging hij acht eeuwen terug, de tijd dat veel Neder landers naar Hongarije vertrokken om daar ongestoord christen te kunnen zijn. Ook in de 166e eeuw was Hongarije nog voor 97''/o protestant, maar daarna, on der het bewind van het Habsburgse Huis heeft het katholicisme haar intree gedaan en zich gaandeweg versterkt. De toenmalige Paus schijnt zich bij de rentree niet onledig te hebben gehouden en toen in de 166e eeuw veel protes tantse universiteiten in Hongarije ge sloten werden, was dat voor een groot aantal Hongaarse studenten het sein om naar Nederland te gaan. Later kwa men ze weer terug in hun vaderland, veelal getrouwd met een Hollandse vrouw, en zo kwam het dat er tussen het Hongaarse volk en het Nederlandse volk een band groeide. In Hongarije zijn dan ook zoals in Holland molens en molenaars, en die woorden worden daar vrijwel precies zo uitgesproken. In de 17e eeuw zo vertelt de „Amerikaan" Jenö verder werden veel protestantse geestelijken door de Habsburgers als slaveh naar Malta verkocht, waar ze op de galeien dienst moesten doen en dat was be grijpelijk een uitzichtloos bestaan. Met diepe eerbied spreekt dhr. Jenö Végh nog over de Hollandse Admiraal de Ruijter die, opererend in de Middel landse Zee een aantal slaven heeft we ten te bevrijden, en ze naar Holland bracht. Bij het graf van de Ruijter heeft dhr. Végh de admiraal posthuum dank gebracht. De eeuwen vervlogen maar in Hon garije keerde de rust niet weer. In de eerste wereldoorlog verloor ze eert groot grondgebied, het land ging economisch hard achteruit en in 1919 was het er zo slecht gesteld dat dn Nederland een co mité werd opgericht om Hongaarse kin dertjes naar Holland te halen om ze voor een hongersnood te sparen. In de eerste trein die op 13 februari 1920 aan kwam zat ene Jenö Végh'. Hij was 15, goed bij de pinken, bleef een maandje op een adres in Gelderland en kwam toen naar Ooltgensplaat, korte tijd later gevolgd door zijn zussen. De zusjes ver bleven bij de schoolmeester R. Kiewiet en de f am. A. J. G. van Rossum en Jenö bij de fam. Laurens Korteweg Azn. op de boerderij „Bouwlust". Toen er weer een eind was gekomen aan het verblijf in Holland had dat toch tot gevolg gehad dat Holland een warm plekje in hun harten had gekre gen en dat ze een aardig woordje Hol lands spraken. Vooral Jenö bleef ijverig corresponderen met de fam. J. C. Wag ner uit Achthuizen alles in het Ne derlands en hij vertaalde de brieven die Hongaarse kindertjes uit Neder land in het Nederlands aan hun ouders schreven omdat ze hun eigen taal ver geten waren. Hij ging naar de Univer siteit, studeerde af in een vijftal vakken en beheerste al gauw vijf talen. Als De dames Aranka, Lenka en Pirosoa Végh voor enkele dagen herenigd met hun broer. studenten-afgevaardigde bezocht hij tal van Internationale conferenties en later, in de veertiger jaren reisde hij beroeps halve tal van Europese landen af. In 1949 kreeg hij kans naar Amerika te emigreren: maar ondanks alle kennis die hij bezat, viel het niet mee weer aan de slag te komen. Hij moest schul den maken maar, nu op z'n 68ste, ziet hij weer een lichtpuntje omdat hij een goede functie gekregen heeft, die hem recentelijk naar Malta bracht. Eén van de 37 pimten die de raad van Goedereede a.s. donderdagmiddag om i2 uur in een openbare raadsverga dering gaat behandelen is het voorstel een latere horeca-sluiting in te voeren. Volgens de toelichting zijn in de afge lopen maanden bij de burgemeester zeer veel verzoeken om ontheffing in gediend, vnl. voor de vrijdagavond, waarop de cafe's om 11 uur gesloten böhoren te zijn. „Het ligt aldus de toelichting in de lijn van het be hoefte-element om het sluitingsuur op vrijdagavond op 01.00 uur te stellen." Overigens bestaat er bij de horeca ondernemers geen eensluidend stand punt, evenmin ais dat bij het college van B. en W. het geval is. De meerder heid van het college stelt de sluiting om 01.00 uur op vrijdagavond. De min derheid, weth. J. Voogd, zou graag het thans geldende sluitingsuur van half twaalf voor de zaterdagavond gewijzigd zien in 11 uur. De meerderheid van het college staat evenwel handhaving van het zaterdagavond-sluitingsuur op half twaalf voor. Verhuur haven Ouddorp. Een volgend voorstel is de verhuur van een gedeelte van de vissershaven van Ouddorp aan de Watersportver. „Goeree" t.b.v. de recreatiescheepvaart. In de toelichting wijzen B. en W. erop dat het aantal schepen dat t.b.v. de beroepsscheepvaart gebruikt wordt hun ligplaats dienen te behouden, waarvoor de westelijke havenkant gereserveerd kan blijven. Er zullen ca. 75 recreatie vaartuigen een plaats kunnen vinden. Voor de bepaling van een huurprijs is uitgegaan van een bedrag van 40, per box per jaar. De watersportvereni ging zal zich belangrijke financiële of fers getroosten, zowel in de kajpitaal-' sfeer (aanleg steigers) alsmede in het kader van de exploitatie van het haven- gedeelte in de vorm van het uitoefenen van toezicht en het plegen van onder houdswerkzaamheden. B. en W. stellen voor tot verhuur over te gaan tegen een huurprijs van 3.000 gulden per jaar. -O-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1