laad Oostflakkee laat loek vallen over Tuin louwvoorbeeldlieilrijf Diamanten huwelijksfeest te Herkingen van we^aen Ernstige klachten over week-end rumoer op Voorstraat Sommelsdijk 5e jaargang Vrijdag 16 februari 1973 No. 4163 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weeh dinsdag- en vrijdagavond KASTEN in hoog en laag, in breed en smal, voor slaapkamer en keuken. Inbraak in gebouw Cebeco-Zuïd-West BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VKIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - RfllDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 ondagsdienst artsen Voorlichtingsavond Stichting „In de Rechte straat'' "^-^miCi^ ff Zaterdags altijd tot 6 uur GEOPEND. Uw KOPJE KOFFIE staat voor U klaar. modehuis dirksland tel: 396 Er was nog een drieling VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Woonforensen- toe risten be lasting en hondenbelasting Verkeersbord door ruit gegooid LOS en Stichting O en O voortaan samen? Sanering van de Kerkstraat J. KEUVELAAR Veranderingen in Oud dorp's iVliddenstand POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 22, cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ■Ook de gemeenteraad van Oostflak- le is in haar laatstegehouden verga- ering, evenals de raad van Middelhar- s dat deed, accoord gegaan met de ■aorgestelde liquidatie van het geld- ^sllndende tuinbouwvoorbeeldbedryf Sommelsdijk. Na de aan de liquidatie ferbonden financiële consequenties te ^bben geleden voor Oostflakkee Iiiim 20.000,plus nog één jaarlijkse ■ijdrage in het exploitatietekort zal «k Oostflakkee wat lichter adem kun- Jen halen omdat met het genomen be- iuit een eind komt laan de verplichte pbsidiëring die steeds hoger steeg. i De raad deed het overigens niet van arte maar de werkelijkheid onder gen ziend zag ze geen andere moge- Ijkheid dan met de opheffing in te emmen. Ook wanneer, zoals thans het ieval, de geboden verkoopsom aanzien- l]k beneden het getaxeerde bedrag Mijlt, 115.000,— terwijl er twee taxa- |es liggen van 161.062,— en 127.,000,- I. en W. adviseerden overigens ook tot Iccoordverklaring omdat zij in uitstel een enkel heil zagen. i De enige die zich aanvankelijk tegen let voorstel verzette was dhr. A. Both P.v.d.A.). Hij vergeleek hoeveel de ge- neente moet betalen wanneer ze voor litbreidingsmogelijkheden grond moet Verwerven terwijl hij nu moest consta- eren dat een bedrijf voor een veel la- ier bedrag dan de getaxeerde waarde ferkocht zou- worden; „het lijkt erop Qsof er gebruik wordt gemaakt van de noeiiijkheden waarin dit. bedrijf ver keert'', stelde dhr. Both wat afkerig ^ast. 't Is wel een beetje gek daaraan nee te doen". Dhr. L. Arensman (A.R.) kon een eind net de gedachtengang van dhr. Both oeegaan maar dhr. Arensman nam bij zijn beoordeling in ogenschouw pat er geen meerdere gegadigden zijnj Rechtuit geiyk. i Ook van de voorz. burg. W. M. v. d. ïarst kreeg dhr. Both „rechtuit gelijk". De voorz. wees er wel op dat het be- prijf wel noodzakelijkerwijs opgeheven noet worden zodat een puur economisch ekensommetje leert dat het toch maar peter is daartoe over te gaan ook tegen en lagere prijs. „Het bedrijf van tip-top" verklaarde dhr. H. A. M. van Loon (A.R.) die als gem. vertegenwoordiger in het bestuur van de Stichting zit. De kwaliteiten van de bedrijfsleider noemde dhr. van Ijoon boven alle lofverheven maar zo stelde ihij het is vooral de slechte conjunctuur die het bedrijf parten heeft gespeeld Wat Oostflakkee betreft moest daarom het doek maar vallen OOSTDIJK 53 - 61 MIDDELHARNIS In de nacht van maandag op dinsdag hebben de bedrijfsgebouwen van Cebe- co-Zuid-West, voorheen de CAAGO, weer eens ongewenst bezoek gehad. Het solide toegangshek werd opengebroken waarna de dieven het weeghuisje kon den bereiken. Daar werd de ruit uit de sponningen gelicht en binnen werd het bureau op de aanwezigheid van geld onderzocht. Ook de benzinepomp die op het terrein staat werd vernield en ca. tweehonderd liter benzine lichter ge maakt.; De daders hebben ook nog een leeg vat omgespoeld om nog meer ben zine mee te kunnen nemen maar ze hebben daar toch maar vanaf gezien omdat het vat een bestrijdingsmiddel had bevat. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van zaterdag 17 februari tot maandag 19 februari 1973. Uiddelharnis - Sommelsdük: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot giaandagmorgen 8.00 uur heeft dienst pokter H. M. B. Vj d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Deze is woensdag a.s. van p - 24 uur afwezig. pirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot aandagmorgen 9.00 uur heeft dienst K. J. Huisman, Plein 7, Melissant, |el. (01877) 1412. «cuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot naandagmorgen 9.00 uur hebben dienst 3r- G. C. A. M.I van Hattem, Oude Ton- |e, tel. (01874) 259 en dr. E. Bouman, Stad aan 't Haringvliet, tel. (01871) 269. ZONDAGSDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Sypkens, Middelhamis, van 9.00 - 9.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTERS pirksland - Herkingen - Melissant: I Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan- Idagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. A. |H- Stolk, Dirksland, tel. (01877) 1500 p.g.gj 1767. lOude Tonge - Nieuwe Tonge: 1 Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot I maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst i^r- Jogems, Oude Tonge, tel. (01874) 532. lAehthuizen - Den Bommel - Stad aan 't |HaringvUet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft: Zr. Anna, tel. (01873) 577. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes, Mid- I oeihamis, Tel. (01870) 29 66. Enige tijd geleden is er vanuit boven genoemde stichting ook voor ons eiland een aktie-comité opgericht. Onder ons is het werk van deze stichting nog niet zo algemeen bekend zodat ons enige toe lichting wel wenselijk leek. Het doel van deze stichting is: „Het getuigend gesprek met Rome" alsmede hulpverlening aan ex-priesters. Er wordt nogal eens gedacht dat het doel van de stichting is om de roomse kerk te bestrijden, maar dit is beslist onjuist. Er is op het moment veel gaan de in alle kerken maar vooral in de roomse kerk. Veel mensen komen in ge wetensnood door de veranderingen, con- cili's, uitspraken van vorenstaande fi guren in de R.K. Kerk enz. Priesters zien de noodzaak van het ongehuwd zijn niet meer in en willen trouwen. Dit betekent een breuk met de kerk. Hierin wil de stichting daadwerke lijke hulp bieden. Door allereerst van uit Gods Woord getuigend te spreken en daarnaast alle mogelijke hulp te bie den moreel en financieel aan hen die daaraan behoefte hebbenj Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot de redaktie van „In de Rechte Straat" Parkstraat 52, Velp (G). Ook willen we graag verwijzen naar de advertentie elders in dit blad aangaan de de voorlichtingsavond op 22 febr. a.s. Wie het werk van de stichting een warm hart toedraagt mag deze avond beslist niet missen. Ds. H. I. Hegger, zelf ex-priester hoopt dan het werk van de stichting nader uit te leggen. Het aktie-comité „In de rechte straat" voor Goeree-Overfl. OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Het echtpaar M. de Geus-v. d. Veer hoopt D.V. a.s. woensdag 21 februari het grote voorrecht te beleven, dat zy 60 jaar geleden in de echt werden ver bonden. Een huwelqk dat gezegend werd met 6 kinderen, wat inmiddels is uitgebreid met 24 kleinkinderen en 27 achterkleinkinderen. Helaas moesten zij een schoonzoon en een gehuwde doch ter missen, zodiat het leed hen niet be spaard is gebleven. Als D.V. 18 maart dhr. de Geus zijn verjaardag mag vieren zullen beiden de leeftijd hebben bereikt van 82 jaar. Dhr. de Geus heeft een zeer werkzaam leven achter de rug, daar hij veel func ties in de gemeente heeft bekleed. O.fl. was hij mede-oprichter van de Vereniging Kleingrondbezit, welke ver eniging hij tientallen jaren als voorzit ter heeft gediend. In de Gemeenteraad had hij zitting voor de S.G.P. vanaf september 1919 tot september 1962, waarvan 13 jaar als wethouder. Ook voor Kerk en School heeft de Geus zich helemaal gegeven. Op 1 ja nuari 1930 werd hij tot diaken gekozen bij de Geref. Gemeente, welk ambt hij heeft bekleed tot februari 1971. Sinds 1945 was hij eveneens scriba van de Kerk. Hij was medeoprichter van de Chr. School op Ger. Grondslag, waarvan hij bestuurslid is geweest tot 8 febr. 1965; meer dan 40 jaar. Ook van de afdeling het Groene Kruis was hij jarenlang bestuurslid. Vanaf februari 1919 tot zijn 65e jaar was hij werkzaam op het landbouwbe drijf van wijlen C. Warnaer. In totaal 37 jaar. Dhr. de Geus is nog bijzonder vitaal; moeder de Geus heeft vorig jaar een paar maal een hartaanval moeten door staan, waardoor zij niet meer zelfstan dig kan zijn. Vader de Geus echter is in deze omstandigheden haar tot een grote steun^ De meeste kinderen wonen in de on middellijke omgeving, zodat het hen niet aan hulp en gezelligheid ontbreekt. Al is het de bedoeling deze gebeurtenis in eigen kring en in alle rust te herden ken, nochtans zal het hen die dag niet aan belangstelling ontbreken. Ook wij wensen hen toe, dat de Heere hen verder nog een gezegende levens avond mag schenken. OUDDORP N.a.v. het bericht over de geboorte van de drieling van de fam. D. Flik- weert-Aleman kwamen enkele reacties binnen. Daarin werd erop geattendeerd dat in Ouddorp ook in 1894 een drieling geboren werd. Dat was bij de fam. Bram Hoek - G. Hoek-Voogd in de Dijkstelweg. Het drietal dat op de 10e mei van genoemd jaar ter wereld kwam bestond uit de zonen Jan en Thomas en het dochtertje Jansj Laatstgenoemde is in 1949 op 55 jarige leeftijd overleden. Dhr. Thomas Hoek, die ongehuwd is gebleven woont nog steeds in het huisje waarin hij geboren is. Ook zijn broer woont in Ouddorp. Een groot aantal bewoners van de Sommelsdijkse Voorstraat en het Markt- veld hebben bij B. en W. en de raadsle den hun nood geklaagd over de over last die ze in de week-ends ondervinden van de jongelui die Café Spee bezocht hebben, een gelegenheid die door jeug digen van Flakkee en daarbuiten druk bezocht wordt. „Wij beseffen aldus de omwonenden die hun schrijven ver gezeld doen gaan van 49 handtekeningen „terdege het belang van de jeugd van onze gemeente die toch een zeker recht kan doen gelden op een aan hun leeftijd aangepaste ontspanning, maar dat mag niet ten koste gaan van de rust en de gemoedsrust van zovelen", aldus de klacht. De „recente onverkwikkelijkheden" zijn voor de geplaagde ondertekenaars de druppel die de emmer van hun ge duld heeft doen overlopen. Ze verwijten het gemeentebestuur dan ook dat harer zijds, ondanks de herhaalde protesten, Deze opname werd vorig jaar ge maakt terwfll er een betrekkelijke rust heerste op de plaats waar het zo rumoerig toe kan gaan^ niet bepaald het uiterste is gedaan om enige verbetering te bewerkstelligen. „Wij hebben steeds een vrij afwachten de houding aangenomen in de veronder stelling en in de hoop dat de toestand een gunstiger wending zou nemen maar helaas, niets is minder waar", zo wordt met duidelijke teleurstelling geconsta teerd. De opsomming van de genoemde „re- centelijke onverkwikkelijkheden" geeft een beeld van de sfeer die er ter plaatse is ontstaan^ Daartegenover stellen de briefschrijvers dat het gemeentebestuur dient te beseffen dat het monumentale karakter van de Kerkstraat, het Markt- veld en de Voorstraat pas goed tot zijn recht komt in een rustige en sfeervolle entourage. Waar die rust zou moeten zijn wor den daarentegen ruiten vernield, in brievenbussen geurineerd en werd een zeer resp. dorpsgenoot door een horde jongelui achterna gezeten en met ste nen bekogeld. De stoepen, straten en gevels worden misbruikt als openbaar toilet, als plaats voor ontoelaatbare vrij ages, als boksring en als afvalplaats voor kapotgegooide bierglazen en flessen en gebruikte voorbehoedsmiddelen. Daar mee is de koek lang niet op: passanten krijgen insinuerende en vulgaire op merkingen toegevoegd, auto's, brom mers en fietsen worden zodanig gepar keerd dat men de huizen moeilijk in- en uit kan, auto's maken overbodige herrie, de muziek is overmatig lawaaie rig, de zondagsrust van degenen die de zondag als rustdag willen beleven wordt verstoord enz. enz., kortom, bedoeld café wordt een doorn in het oog van velen genoemd. Allemaal reden om bij B. en W. en de raad fel te protesteren en tegenover haar het vertrouwen uit te spreken dat zij deze zaak met de grootst mogelijke zorgvuldigheid zullen bestuderen en ds juiste maatregelen zullen nemen ten einde het leefmilieu voor alle omwonen den weer op een aanvaardbaar peil te brengen. ------O------1 INGEZONDEN: Onder dit motto ontvingen we een in gezonden schrijven van dhr. T. Veen- stra. Het schrijven druipt van veront waardiging en de inhoud laat er geen twijfel over bestaan wat er met het col lege van B. en W. zou moeten gebeuren. We hebben het desondanks toch maar opgenomen met het verzoek het niet „gezagondermijnend" te vinden maar het te zien als een hier en daar wat vér gaand stukje folklore(Red.) B. en W. geldsmijters en dierenbeulen! Het ziet er dan weer mooi uit in Oost flakkee. Vakantiegangers worden ver dreven. En de honden omdat die de straat bevuilen in het vuile Oostflakkee, die moeten worden afgemaakt. En B. en W. maar gooien met het geld van de burgers. Ingezetenen van Oostflakkee moeten wij dit nog langer slikken? Laat ons dit stel toch met zijn allen verdrijven! Raadsleden jullie zijn door ons gekozen,maar wat doen jullie nu voor ons? Niets maar dan ook niets. Jullie zijn bang voor B. en W. Ik begrijp die Wethouder nietj Wethouder de Vos. Die had baker moeten zijn in een oude mannenhuis. En waar blijft Weth. Groe nendijk met zijn principes? Weet hij dan niet dat er staat. Gij zult niet doden? Dat geldt ook voor het afslachten van hun dierbare honden. En nu gaat u ook maar ja knikken. Hondenliefhebbers van Oostflakkee bewaar de afval van uw hond, en laat ons dat naar die die renbeulen brengen in de Plaat. Maar betaal' nooit meer dan 25 gulden Hon denbelasting. Dat moeten wij schouder aan schouder doen. Het hele zaakje moet opgerold worden. Want noch de raadsleden met de wethouders, ze zijn niet bekwaam voor hun taak. En stuur dhr. van der Harst maar naar Siberië, want hij houdt de burgers van Oost flakkee straatarm. Onderget. T. Veenstra, Molenweg 71, Oude Tonge. SOMMELSDIJK Jongelui hebben j.l. maandag een houten verkeersbord dat in de Oranje straat geplaatst was i.v.m. bestratings- werkzaamheden omver gegooid waar door het door de grote ruit van de woonkamer van de fam. Bienefelt viel. De knapen, die wel gezien zijn maar er snel vandoor gingen lieten de fam. Bienefelt met een aanzienlijke schade post achter. Een snelle zoekaktie bleef zonder resultaat. Thans prijkt achter de nieuwe ruit een papier waarop een beloning van 25,in ihet vooruitzicht wordt gesteld voor degene die de naam weet van de dader. OUDE TONGE Het P.v.d.A. raadslid dhr. A. Both heeft in de gemeenteraad de suggestie gedaan de Stichting O en O in de Stich ting LOS onder te brengen. Dhr. Both zag de aanleiding daartoe in het feit dat O en O een tekort op haar begroting heeft, terwijl zij aldus dhr. Both geen andere functie (meer) heeft dan het beheer van het Verenigingsgebouw. De voorz. burg. W. M. v. d. Harst zegde de raad toe de wenselijkheden en moge lijkheden van de suggestie van dhr. Both te onderzoeken^ Er zal dan wel een statutenwijziging van de Stichting LOS moeten plaatsvinden. Ook heeft dhr. Both geïnformeerd naar de bestemming van de pandjes in de Kerkstraat, waarvan er al enkele door de gemeente zijn aangekocht. De voorz. kon daarover verklaren dat er overwogen wordt het Kerkstraatje te betrekken in het saneringsplan voor de dorpskern. Het was de voorz. bekend dat zoals dhr. Both dat had aange voerd de woonsituatie voor omwo nenden door de aanwezigheid van deze woninkjes veel te wensen overlaat. De raad kan daarover een rapport tegemoet zien. Overigens accepteerde de voorz. niet het verwijt dat dhr. Both had la ten horen omdat de raad niet in kennis was gesteld van het verhuren van een leeggekomen pandje. „Het is aldus de voorz. geen bezwaar pandjes te verhuren zolang er nog geen andere be slissingen bekend zijn". Zichtbaar beter met Zeiss. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamis TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20''/o korting op montuur. De schaalvergroting van de totale middenstand in Nederland heeft zich ook in Ouddorp doen gelden. De enorme kosten van distribuëring heeft een aan tal zakenlieden in Ouddorp bij elkaar gebracht. Hieruit is voortgevloeid, dat per 2 april 1973 de levensmiddelen be drijven 4 6, waarvan dhr. KL van den Doel eigenaar is en de Centra-winkel aan de Koolweg van dhr. J. Westhoeve gezamenlijk naar buiten zullen treden. Hiermede zal bereikt kunnen worden, dat de concurrentiestrijd in Ouddorp levendig zal blijven. De daling van de kostenfactor zal dit mogelijk maken. Bedrijfsleider van beide zaken zal dhr. Westhoeve zijn. Het 4 6 systeem zal gehandhaafd blijven en het ligt in de bedoeling, dat ook de zaak in de Kool weg dit systeem overneemt. Dhr. Van den Doel, die andere ambi ties heeft, een grotere zaak, zal hier voor nu gelegenheid krijgen. Veranderingen naar buiten zullen niet optreden. Het personeel blijft ge handhaafd., Wel ligt het in het voorne men de zelfbedieningswagen van Fa. Van den Doel te doen vervangen door een ultbrengsysteem. Door deze veranderingen zal het ko pend publiek welvaren, omdat de on kosten aanzienlijk lager zullen zijn. Bo vendien zal de concurrentiepositie ver stevigd kunnen worden, hetgeen geheel in de bedoeling ligt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1