leevls, mosselen e.d. :unnen normaal wor- len geconsumeerd HoBdjes worden duur in Oostflakkee van wBanen Invoering van Toeristen- en Woonf orensenbelasting iiersteld I5e jaargang Vrijdag 9 februari 1973 No. 4161 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond LAGE KWIKWAARDEN linisters van Volksgezondheid én Visserij SIERKUSSEMS in uw stoel of bank staan zo gezellig. ommelsdijk Telegraafverkeer met Suriname R BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophal OOK OP VEIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVUDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel, 01870 - 2043 [DIERENBESCHERIVIING VRAAGT NOG MEER FLAKKEESE CONTACTADRESSEI^ Voorstel aan raad Oostflakkee Ook R.T.IVI. heeft speciaal tarief voor 65 plussers in studie Zaterdags altijd tot 6 uur GEOPEND. Uw KOPJE KOFFIE staat voor U klaar. modehuis dirksland tel: 396 „Flakkee was niet ontmoedigd''' J. KEUVELAAR Nieuwe Geref. Gemeente in Nederland VOOR MOOIEES bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis 40 Jaar bij de P.T.T. Schone autoruiten erg belangrijk Kijkgedrag automobi list onderwerp van studie II. i POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. j Er is geen aanleiding de bevolldng aan j raden de hoeveellieden zeevis en zee- Ksprodukten in het voedselpakket te «perken. Tot deze conclusie komen de minis- ers van volksgezondheid en milieuhy- ^ëne, dr. L. B. J. Stuyt en van land ouw en visserij, drs. J. Boersma in Run gezamenlijk antwoord op de door tet Tweede Kamerlid, de heer Van der ek, schriftelijk gestelde vragen. Zij onderschrijven de opvatting van ^'rof. dr. P. Korringa, direkteur van het Rijksinstituut voor Vlsserijonderzoek aiVO) te IJmuiden, dat de onderzoek- ditsiagen geen aanleiding tot verontrus- ag voor de gezondheid van de consu- nent geven, mede gelet op de door een Èemengde commissie van deskundigen Fan de FAO en de Wereldgezondheids- Irganisatie voorlopig aanvaardbaar ge- pchte hoeveelheid kwik in de voeding. Prof. Korringa baseerde zijn weerleg ging van alarmerende berichten uit Bel- dë over kwik in vis op onderzoek uit- Éevoerd onder auspiciën van het minis- |erie van landbouw en visserij. Voor dit onderzoek worden door de Directie van de Visserijen periodiek nonsters genomen van o.a. tong, gar- Jiaal en mossel. De in de kustwateren gelegen monsterpunten zijn zodanig ge kozen, dat een industrieële verontreini- ping van het zeewater er merkbaar moet kunnen zijn, terwijl deze punten tevens |ot de normale vangstplaatsen behoren. De monsters worden o.mj geanalyseerd bp kwik, waarbij het laboratorium van het I.T.A.L. te Wageningen is ingescha keld. De volgende tabel geeft een in- Bruk van de gevonden kwikgehaltes. P71 '72 Kwikgehalfe in mg/kg vers visvlees ïarlingen tong 0,10 garnaal 0,11 Den Oever mossel 0,11 garnaal 0,14 Scheveningen tong 0,12 ïerseke mossel 0,09 Breskens tong 0,16 garnaal 0,11 De gevonden cijfers worden niet re gelmatig gepubliceerd. Dit cijfermate riaal vindt bevestiging in de regelmati- |ge controles en onderzoekingen van ver schillende Keuringsdiensten van Waren en van het Centraal Instituut voor Voe- |dingsonderzoek T.N.O. Uit een oriënterend onderzoek ver richt door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is onder meer geble ken dat de in ons land gevonden kwik gehalten in het bloed laag zijn verge leken met de gevonden waarden in jZweden en Finland. Dit onderzoek vordt intussen voortgezet onder meer ioor een steekproefsgewijs onderzoek van bloed bij een groter aantal perso nen. Het periodiek onderzoek van zeevis- serijprodukten wordt voortgezet. De be windslieden zullen niet aarzelen de consument voor te lichten indien uit dit onderzoek een rechtvaardiging voor een waarschuwing zou voortvloeien. Het T.N.O.-rapport van juli 1970 be vat een algemene beschouwing over de milieuverontreiniging met kwik en kwikverbindingen, waarbij voorbeelden worden aangehaald van de situatie te land en in het zoete water en waarbij niet speciaal is ingegaan op het kwik gehalte van zeevisserijprodukten.i De in het bedoelde rapport gesignaleerde si tuatie is naar het oordeel van de be windslieden niet ingrijpend gewijzigd. Sindsdien zijn er in Nederland echter wel maatregelen getroffen welke ertoe hebben geleid dat de milieubelasting met kVikverbindingen werd beperkt. Zo is de toepassing van kwikvei'bindin- gen in de landbouw in het afgelopen jaar met zeker 50% verminderd en wor den op verzoek van minister Stuyt in de papier- en de chloor-alkali industrie ge wijzigde processen toegepast welke een vermindering van de kwikbelasting van het milieu ten gevolge hebben. OOSTDUK S3 - 61 Met ingang van heden is het ^eer mogelijk telegrammen naar Suriname te verzenden. Er moet evenwel met vertra ging in de overkomst rekening worden gehouden. Telefoonverkeer was al eerder moge lijk, zij het dat ook hierbij vertraging niet is uitgesloten. De dierenbescherming afd. Voome en IPutten zou het bijzonder op prijs stel- llen v.'anneer zij als afdeling nauwere jconacten kon hebben met leden van de jlandelijke dierenbescherming die op I Goeree-Overflakkee wonen. Het con- jtact, aan de totstandkoming waarvan momenteel-wordt gewerkt, zou erin kunnen resulteren dat de leden van Goeree-Overflakkee zich als lid van de afdeling Voome en Putten zouden laten overschrijven om gezamenlijk aktie te I voeren met het uiteindelijk doel de I stichting van een kennel voor gezamen- jlijke rekening en voor gezamenlijk ge- jbruik. Ook is het mogelijk dat er met E behulp van genoemde afdeling op Goe ree-Overflakkee een eigen afdeling 1 wordt gesticht. Begin december plaatsten we een op- I foep aan dierenvrienden om zich met 1 een van de contact-adressen op Voorne en Putten in verbinding te stellen. Een I ^ijftal geïnteresseerden heeft daar tot dusver gevolg aan gegeven. Opnieuw plaatsen we op verzoek van de afdeling voorne en Putten een oproep, met te- Kieer klem, opdat nog in de februari- ■ïiaand een vergadering zal worden ge- tiouden waarin een progranama zal wor den doorgesproken. Het zou genoemde afd. lief zijn wanneer er van Flakkeese zijde een behoorlijke belangstelling aan de dag werd gelegd. Degenen die op de vorige oproep re flecteerden zijn de volgende personen. Geïnteresseerden in het werk van de dierenbescherming en totstandkoming van een kennel kunnen ook met deze adressen contact opnemen: In Stellendam: Zr. Wilhelm, tel. (01879) 296 (Haagsestraat 4); Fam. Kruijk, tel. (01879) 374 (Raadhuisplein 1)^ In Goedereede: Fam. J. Roos, tel. (01879) 348 (Z.Z. Haven 18). In Dirksland: Mevr. Hesselink, tel. (01877) 1357 (Bosdreef 1); Mevr. Overbeeke, tel. (01877) 1457, (Voorstraat 33). Een van de contact-adressen op Voor ne en Putten is de fam. L. Fens, tel. (01887) 23 77 te Zwartewaal, alwaar zich ook nieuwe leden kunnen melden. De Voornese afdeling, zo hebben we inder tijd al gemeld, beschikt over een eigen inspectiedienst en een fotodienst om ge vallen van dierenmishandeling te con stateren en vast te leggen. Van deze diensten zal ook op Goeree-Overflakkee gebruik kunnen worden gemaakt. Wanneer de gemeenteraad in haar vergadering van a.s. maandagavond accoord gaat met het voorstel van B.i en W. zal de hondenbelasting op 50, per jaar worden gebracht. Ook zal dan het tot dusver geldende onderscheid tussen waakhonden en luxe honden komen te vervallen. Voor elke hond zal dan per jaar vijftig gulden verschul digd zijn. In de toelichting op het voor stel geven B. en W. te kennen dat het aangifte- en controlesysteem verbeterd is om ook de z.g. „zwarte" honden te kunnen signaleren. Het voorstel is een uitvloeisel van de stroom van klachten die het gemeente bestuur hebben bereikt over de straat vervuiling, de jacht op schapen, de valsheid van sommige honden en het verschijnsel van de zwerfhonden. Het enige middel om de overlast in te dam men is verhoging van de hondenbelas ting omdat dat een vermindering van het aantal honden tot gevolg zal heb ben. Het tot dusver geldende tarief be draagt 25,voor een luxe hond en 20,voor een waakhond. B. en W. menen dat de voorgestelde vijftig gul den voor een ware hondenliefhebber niet teveel is terwijl het het verschijn sel van de loslopende en zwervende honden tot een minimum terug zal brengen. Het college doet in haar voor stel de toezegging dat er t.b.v. invaliden een regeling kan worden getroffen. De verhoging van de hondenbelasting moet eraan helpen dergelijke situaties als op de foto afgebeeld te voorkomen. Een van de zonen van de fam. Mijs te Den Bommel voert een schaap af dat door een loslopende hond was aange vallen. Wegenwacht Trommel uit Stad aan 't Haringvliet was daar op 1 januari van dit jaar getuige van. Hij zag een van de schapen in doodsangst over de toen bevroren sloot glibberen. De hond kon niet meer worden gepakt. Drie schapen werden deerlijk verwond, het dier dat in de kruiwagen werd ver voerd kon niet eens meer lopen Wanneer er volgend jaar in het kader van het ïntercity-busnet van de Ned. Spoorwegen een snelle busver binding Rotterdam - MiddeUiarnis tot stand komt dan zal dat niet tot gevolg hebben dat bet 65^ pasje, waarop bij de N.S. voor half geld kan worden ge reisd, voor deze buslijn van kracht is. Bedoelde buslijn blijft een zaak van de Rotterdamse Tramweg IVIaatschappij en het ligt voor de hand dat de gebruike lijke tarieven dan ook van toepassing zxillen zijn. Overigens wordt er van de zijde van de streekvervoerbedrijven, verenigd in de Koninklijke Ned. Ver. van Transport ondernemingen wel aan gewerkt een speciaal tarief voor 65 plussers in te voeren. Daartoe is een verzoek gericht aan de Minister van Verkeer en Water staat. Recentelijk heeft de bewindsman erin toegestemd dat er door één van de streekvervoersbedrijven een proef wordt genomen.. De toestenmaing van de Mi nister is nodig omdat alle Nederlandse streekvervoersbedrijven behalve de R.T.M. een negatief bedrijfsresultaat vertonen en d.m.v. een Rijksbijdrage in stand moeten worden gehouden. Vorig jaar werd er aan de vaderlandse streek vervoerbedrijven een subsidie van 82 miljoen beschikbaar gesteld, wat de Minister heeft doen verlangen dat be doelde bedrijven hun inkomsten opti maliseren. De praktijk met 65+ kaarten waarop voor half geld kan worden ge reisd heeft in Duitsland en in de re gio rond Den Haag niet tot een groter reizigers-aanbod geleid en dat maakt het ongeloofwaardig dat de invoering van een positieve betekenis voor de be drijfsresultaten zal zijn. Evenwel zijn de vervoersbedrijven ook bereid het sociale aspect onder ogen te zien. Mits de Minister t.z.ti toestemming verleend zal de invoering van half tarief voor be jaarden met medewerking van de ge meenten kunnen worden ingevoerd. De gemeenten dienen dan aan de hand van het bevolkingsregister aan de bejaarde een identiteitskaart te verstrekken waarop hij een pasje kan verkrijgen. Wanneer het zover komt zal het pasje waarschijnlijk niet gelden op de spits uren wanneer scholieren en werkne mers af- en aan worden gevoerd. DIJKGRAAF Ir. J. B. MIJS: In het nummer van j.l. dinsdag namen we een gedeelte over van de terugblik van de dijkgraaf van het Waterschap Flakkee, Ir. J. B. Mijs op de ramp van 1953. Het blijkt dat er een gedeelte is weggevallen waarom we dat hier alsnog laten volgen. De dijkgraaf releveerde het rampge- beuren en het daarop gevolgde herstel van de dijken, over het verloop waar van hij bijzonder tevreden was. „Flakkee heeft zich aldus de Dijk graaf door deze ramp niet laten ont moedigen, maar is hernieuwd en ver sterkt uit de strijd en de wederopbouw te voorschijn gekomen. Onherstelbaar was het leed in de ge zinnen en families, waar een of meer deren, soms hele gezinnen in de golven omkwamen. (Het waren er in heel Zuid- West Nederland ruim 1800, waarvan 421 binnen het Waterschap). „Daarnaast staat in mijn herinnering de grootse manifestatie van burgerzin, opofferings gezindheid, offervaardigheid en be kwaamheid van een goed volk", aldus de Dijkgraaf op wiens verzoek de Ver. Vergadering een minuut stilte ter nage dachtenis van de slachtoffers in acht SINT ANNALAND Uienveiling dinsdag 6 febr. 1973 50 ton uien, maat 40/op, klasse I 50, - 50,30. 1000 kg. drieUngen 49,99. Uienprijs per 100 kg. Eenj „herbeziening op het belasting- pakket" door het college van B. en W. van Oostflakkee heeft ertoe geleid dat de raad a.s. maandagavond het voorstel ter tafel Itrijgt een toeristen- en woon- forensenbelas'ting uit te voeren. De ge pleegde „herbeziening" is het gevolg van de voorstellen die de P.v.d.A. fractie deed in de deoember-vergadering van vorig jaar. De voorstellen zijn op hun mogelijkheden getoetst maar niet voor realisering vatbaar gebleken. Wel bleek het het college dat met het huidige be- lastingpakket niet wordt voldaan aan de uitdrukkelijke wens van de Minister dat er boven het minimumpakket een bedrag van 7,50 per inwoner wordt geheven. De Minister heeft de vrijheid om die extra's te verlangen omdat de gemeente Oostflakkee een wankele financiële po sitie heeft die kunstmatig d.m.v. een aan\aillende bijdrage weer gezond moet worden gemaakt. Oostflakkee is als te genprestatie al bereid gebleken boven de minimum belasting-eisen een brand- assurantiebelasting te heffen, de opcen ten personele belasting te verhogen en de rioolbelasting op te trekken, samen goed voor een mééropbrengst van 81.560,Daarop moet een bedrag van 37.000,in mindering gebracht wor den als aan het Rijk verschuldigde bij drage Verontreiniging Oppervlaktewa teren zodat de meeropbrengst daardoor tot 44.560,wordt teruggebracht. De Minister heeft Oostflakkee evenwel ver plicht tot een extra (boven het mini mum) van 7,50 per inwoner en omge rekend over 8170 ingezetenen is dat een bedrag van 61.275,Een rekensom metje leert dat de gemeente in haar be lastingheffing nog voor een bedrag van 16.715,tekort schiet (de verlangde 61.275,min de te ontvangen 44.560,-). Uitweg. Enerzijds hebben B. en W. de abso lute eis van de Minister overwogen en anderzijds liet zij de mening gelden dat het absoluut ongewenst is te komen met voorstellen tot nog verdergaande verhoging van de bestaande belastingen. De voorgestelde invoering van de toe risten- en de woonforensenbelasting wordt door B. en W. dan ook als de eni ge uitweg gepresenteerd omdat die de vereiste middelen op kunnen leveren, terwijl de eigen inwoners niet zwaarder worden belast. Overigens geven B. en W. graag toe dat de voorgestelde maat regel tegenover de betrokkenen ook rdet geheel zonder bedenkingen zijn. De woonforensenbelasting wordt ge heven van personen die in de gemeen te Oostflakkee niet woonachtig zijn, doch in deze gemeente wel een zgn. tweede woning hebben. De toeristenbelasting wordt geheven van exploitanten van kampeerterreinen en jachthavens, die op hun beurt deze belasting doorberekenen aan de huur ders van week-end woningen, caravans, tenten etc. Zichtbaar beter met Zeiss. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamis Tel. (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20Vo korting op montuur. GOES De gezinnen welke vorig jaar no vember de Ger. Gemeente te Goes ver lieten hebben een verzoek ingediend bij de classis Zuid der Ger. Gemeenten in Nederland tot toelating bij dit kerkver band. Op de gehouden classikale ver gadering van 1 februari j.l. is dit ver zoek ingewilligd. Vanaf 1 februari is er thans een geordende gemeente onder leiding van de twee ouderlingen, welke hun ambt in de vorige gemeente niet meer konden verrichten. Elke zondag worden er leesdiensten gehouden in een kerkgebouw aan de Westwal te Goes. De gemeente bestaat uit 65 leden en doopleden. Het tarief. B. en W. wijzen de raad erop dat er voor dit soort belasting een tariefstel ling van 165,per jaar gerechtvaar digd is. Hun voorstel wil dat evenwel beperken tot 100,per jaar voor tweede woningen, weekend-woningen en boten en tot 75,voor caravans, tenten enz. Dat zal een totale opbrengst geven van 18.675,per jaar, dat is 1.960,méér dan door de Minister ver langd. B. en W.i stellen echter voor dit bedrag te benutten om het mogelijk te maken de Vermakelijkheidsbelasting af te schaffen omdat die door het vereni gingsleven in het algemeen als bijzon der bezwarend wordt ervaren. MIDDELHARNIS Maandag 12 febr. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer A. Broere al hier als besteller bij de P.T.T. in dienst trad. De jubilaris, die thans 64 jaar is, woont op het adres Wilgenlaan 16. De aanslag op de autoruiten (rdad- film genaamd), die vooral in de avond uren wel eens een erge schittering van de koplampen kan veroorzaken, kan tot het verleden behoren. Het bedrijf Holts, een bekende naam in de autowereld levert een nieuw mid del tegen deze vervelende autokwaal. Zoals bekend bestaat roadfilm hoofd zakelijk uit restjes vuil, stof en insecten dat tegen de ruit gaat zitten. Een laag die heel moeilijk goed te verwijderen is. Het nieuwe middel van de firma Holts-Crystal Clear genaamd moet hier een einde aan maken. Het wordt in spuitbussen geleverd en wordt op de ruit gespoten. Nadat het gelijkmatig verdeeld is en later weer afgeveegd wordt heeft men weer een keurige schone ruit. Voor de huisvrouw is bovendien nog meegenomen dat het ook gebruikt kan worden voor spiegels en vensterbanken. In opdracht van Rijkswaterstaat heeft de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) in sa menwerking met het Instituut voor Zin tuig fysiologie (IZF) in de periode van 5 tot en met 8 december het onderzoek voortgezet naar het kijkgedrag van de automobilist. In deze periode kwam het onderzoek aan bod, waarbij men met proefpersonen over een gedeelte van het Vaanplein te Rotterdam wil gaan rijden. Hiertoe gebruikt men de auto „Icarus", die is volgepakt met appara tuur om het waarnemingsvermogen van de automobilist te registreren. Eerdere fasen van dit onderzoek bestonden uit het fotograferen van de nu te berijden wegvakken, het maken van perspectief tekeningen via een computer van de zelfde trajecten en het fotograferen van maquettes van het Vaanplein. Door alle gegevens uit het onderzoek met elkaar te vergelijken wil men weg- ontwerpen nog beter aanpassen aan het waarnemingsvermogen van de automo bilist. Met het toenemen van de snel heid en de steeds hogere verkeers-in- tensiteit loopt het reaktievermogen van de automobilist terug. Daarom dient een technicus in zijn ontwerp rekening te houden met fac toren als: „hoe kijkt de automobilist?" en „wat kan hij nog waarnemen?". Het onderzoek is erop gericht om een ant woord te krijgen op dit soort vragen. Rijkswaterstaat wil na het analyseren van de gegevens uit dit (eerste) onder zoek een werkgroep gaan vormen, waar in verschillende diensten zijn vertegen woordigd. Deze werkgroep krijgt tot taak het verdere onderzoek te begelei den. In de toekomst zal het onderzoek worden voortgezet met soortgelijke proeven op andere wegvakken. OUD VOSSEIVIEEK Kollekte Veitnam. De te Oud-Vosse- meer gehouden kollekte voor Vietnam heeft ruim 900,— opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1