ersonenauto in tweeën tegen jeuning van de Haringvlietbrug Visfileerderij GOMÜVI b.v. bereidt zich voor op nieuwe start van weenen Actie-comité heeft plan voor Waterweg- woningen gereed 3^ ^-^ane'(^ Bezookt onzo nutoiiiobieleii Verkoophal 0arage Knöps Middelharnis CHR. STREEKBLAB OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond „NATUUR EN MILIEU'': 1972 jaar van grote activiteit De Stichting Natuur en Milieu, het in 1972 opgerichte samenwerldngs- verband van de vier landelijke organisaties op het gebied van natuur behoud en milieubeheer, heeft in het afgelopen jaar een groot aantal acties ondernomen tegen de vele en ernstige vormen van bedreiging waaraan milieu, natuur en landschap in ons land blootstaan. Bij deze acties staat steeds een positieve benadering voorop, d.w.z. dat indien mogelijk alternatieve oplossingen worden voorgesteld. CURSUS PECH ONDERWEG bloestistulijes Fa. KORTEWEG Het visfileerbedrijf GOMAVl, gevestigd aan de binnenhaven te Stellen- dam bereidt zich voor op een nieuwe start. Naar verwachting kan die al medio dit jaar gemaakt worden in een geheel nieuw bedrijfspand dat in de directe omgeving van de nieuwe vismijn zal worden gebouwd. Eenmaal daar gevestigd kunnen nieuwe plannen ten uitvoer worden gebracht, zoals een uitbreiding van het assortiment, dat tot dusver tot schol beperkt is gebleven. Sinds enkele weken heeft de fileerderij een nieuwe bedrijfsleider in de persoon van dhr. H. M. Morren, afkomstig van Mmuiden. i VoorliclitliigsEiiïdclag voor de vissers dirksland tel: 396 Ook op vrijdagavofid Langeweg 113 Tel. 3043 Zandpad Middelharnis BureaytjeS; Secretaires Onmisbaar voor jong en oud die schrijfwerk heeft. POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13. Sommelsdijk TeL (01870) 2628 -< Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giio 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal taxleiL mt de bo et trottoir' geruimd. ver dat hield. rijkspoliti* nd janiiaii en als ver- andschoei'; bruin eti' Locomo- roet in- glacéhana- dschoenett'r ;ouden k^'-L inhouden*! benzine- *AIs door een wonder zijn donderdag morgen bij een slippartij op de Haring- rlietbrug de heer en mevr. J. J. A. van Strien-Boot uit Kerkwerve gespaard ge- ,J>leven, Hun auto, een B.M.W. 2002 TI orde zich in de brugleuning en werd Üs een bal teruggekaatst. De wagen ^erd in tweeën gespleten maar de in- sgttenden werden slechts licht gewond. Volgens de politie te Numansdorp heb ben ze hun leven te danken aan het feit dat ze beiden stevig in de veiligheids- jBordels zakten. Het ongeluk met een onwaarschijn- lijk goede afloop gebeurde rond kwart voor acht. Plet brugdek was door de vorst plaatselijk spekglad. De B.M.W. die uit de richting Flakkee de brug op reed kwam in een slip, „sprong" over de verhoging tussen de rijbaan én de lang- zaamverkeersbaan, boorde zich als een kogel in het hekwerk, werd terugge kaatst om enkele tientallen meters ver der v/eer nu met de achterzijde tegen de rail te slaan, werd vandaar weer over de verhoging geworpen en kwam opnieuw op de baan terecht waar hij oorspronkelijk vandaan kwam. Het voorste gedeelte van de wagen was al bij de eerste klap van de rest geschei den. De voortrein met motor en versnel lingsbak lag nabij de verwrongen leu ning terwijl de „kooi" met de beide in zittenden weer op de rijbaan stond. De heer en mevr. van Strien klaagden la ter wel over pijn in rug, armen en be nen maar ze kwamen er zonder noe menswaardig letsel af en dat was voor degenen die van het gebeurde getuige waren een ongelooflijk wonder! De po litie is er stellig van overtuigd dat de inzittenden wanneer ze geen gordels hadden gebruikt bij de eerste klap door de voorruit in het Haringvliet te recht gekomen zouden zijn. Dit bleef over van de B.M.W. Nog meer botsingen. Korte tijd na het gebeurde had op nieuw een botsing plaats. Dat gebeurde doordat een dame uit Barendrecht, rij dend in een Ford Capri voor de ravage die ze op haar baan ontmoette afremde. Een bestuurder van een Renault 4 ko-n niet tijdig tot stilstand komen en reed achterop de Capri, achter de Renault volgde weer een Taunus 12 Iv'I die zich achter in het wagentje boorde. Deze laatste wagen werd bestuurd door een Rotterdammer. Ook hierbij werd nie mand ernstig gewond. Enkele honderden meters verder, uit de tegenovergestelde richting kwam een inwoner van Hoek van Holland door de gladheid in moeilijkheden,; Ook hij kwam tegen de vangrail terecht. De -wrakken werden geborgen door Garage Tiek te Klaaswaal. De leuning hield het nét. Als belangrijk feit in 1972 wordt ge zien het op initiatief van „Natuur en Milieu" tot stand komen van de pro vinciale milieu-federaties: bundelingen van organisaties en actiegroepen per provincie. Door het aldus opgebouwde netwerk van landelijke, provinciale en plaatselijke groeperingen vindt een in tensieve „bewaking" van het milieu plaats en kunnen acties snel en geco ördineerd worden uitgevoerd. Het werkterrein van „Natuur en Mi lieu" bestaat voort uit: Het optreden als gesprekspartner van de overheid. In vele adviescol leges van rijks- en provinciale over heden verdedigt de Stichting de belangen van natuur en milieu; voorontwerpen van wetten en ver ordeningen worden getoetst; de gro te deskundige.achterban staat hier bij borg voor een juiste standpunt bepaling. Het verzorgen van een documenta tie- en informatiecentrum, dat aan iedereen inlichtingen verstrekt over de wetenschappelijke achtergron den van natuurbehoud en milieube heer en over de mogelijkheden tot actieve milieuzorg. Het stimuleren van de gedachten- vorming over actuele vraagstukken o.a. door het instellen van werk groepen van specialisten of door het organiseren van bijeenkomsten. In 1972 werd veel aandacht besteed aan het behoud van waardevolle cultuurlandschappen (o.a. door in stelling van nationale landschaps parken); voorts werd een sympo sium gehouden over economie en milieubeheer. Het mobiliseren van de publieke opinie, o.a. via de tijdschriften „Na- tuur en landschap" (oplage 11.000 ex.) en „Mededelingen van het Cen trum Milieuzorg" (oplage 4000 ex.), via persberichten, contacten met pers, radio en televisie en door pu- blikaties in de reeks Natuur en Mi lieu", onlangs gestart met het boekje ,,Bio-industrie, Augiasstal in milieu en landschap". Alle publikaties worden op grote schaal gratis ver spreid onder de meest betrokken overheidsinstanties en -functiona rissen alsmede de milieufederaties en actiegroepen. Het werk van de Stichting Natuur en Milieu wordt financieel mogelijk ge maakt door de leden en donateurs van de vier organisaties en door subsidies van de Ministeries van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk -Werk en van -Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Voor de tweede maal dit jaar organi seert de Commissie -Veilig Verkeer Mld- delharnis - Sommelsdijk een cursus „Pech Onderweg", waarvan de techni sche verzorging berust bij de A.N.-W.B. Het is gebleken dat bij een aantal men sen interesse bestaat voor deze cursus sen zelfs van Schouwen-Duiveland. Uit Bruinisse en omgeving en uit Middel- harnis zijn op voorhand reeds aanmel dingen binnen gekomen. U kunt nog meedoen maar geef U dan vlug op. In totaal slechts 20 a 22 deelnemers kun nen worden ingeschreven. De kosten be dragen 32,50 voor de 4 avonden waar voor TJ tevens een lesboekje ontvangt. De animo bij de dames is de laatste tijd stijgende, hetgeen natuurlijk niet bete kent dat de heren achter naoeten blij ven. U kunt inschrijven (alleen schrif telijk) bij het Secretariaat v. d. Comm. Veilig Verkeer p.a. Langeweg 109 te Sommelsdijk (opgave van naam, adres, dame of heer) onder gelijktijdige stor ting van de kosten op de rekening „Comm. Veilig Verkeer Middelhamis" bij de Coöp. Raiffeisenbank te Middel- harnis Rek.i no. 3420.50.710. De lessen beginnen op donderdag 22 februari a.s. des avonds om 7.30 uur en duren tot rond. 10 uur met een koffie pauze om 8.45 uur. Vier weken op donderdag les dus. De opgaven dienen binnen te zijn op 8 februari a.s. Doe het dus snel! 5ï;^^:^:^!^^:^SSSS:5^;5^S^:^:^:^^5:^i^:^5 VOOR MOOIERE OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Door de Directie van de Visserijen, Hoofdafdeling Zee- en Kustvisserij, zal op zaterdag 10 februari 1973 in het ver enigingsgebouw te Ouddorp de jaarlijk se voorlichtingsmiddag voor de vissers van Ouddorp, Goedereede en Stellen- dam worden gehouden. Op deze middag zal door een officier van de Mijnen- dienst in Nederland een lezing worden gehouden over „Het mijnengevaar voor de visserij", gevolgd door één of meer films, welke met de zee of de visserij te maken' hebben. Alle vissers worden verzocht, gezien het voor hen van veel belang zijnde onderwerp, van hun be langstelling blijk te geven. De aanvang is bepaald op 14.30 uur. De heer Morren weet waarover hij praat als hij het over fileren en invrie zen van vis heeft. Bij een IJmuidense fileerinrichting en groothandel, de V.IJ. V. was hij 24 jaar werkzaam in welke periode hij alle facetten van het bedrijf heeft leren kennen. Een zoon van dhr. Morren zal als inkoper gaan fungeren. De nieuwe bedrijfsleider heeft al bij de voorbesprekingen tot zijn dienstver band het voorstel gelanceerd de fileer derij een breder basis te geven dan al leen de verwerking van schol. Enkele jaren geleden toen de fileerderij werd gesticl-it werd dat gedaan om de prijs van de schol wat te stabiliseren maar inmiddels telt ons land meer dan veer tig fileerderij en waardoor de grote schommelingen in de scholprijzen toch niet meer waarschijnlijk zijn. Dhr.i Mor ren stelt zich dan ook voor in de nieuwe fabriek ook andere vissoorten dan alleen maar schol te gaan verwerken. Het nieuwe bedrijf wordt 900 m- groot, en in haar opzet hypermodern. Er zal daardoor ook veel efficiënter kunnen worden gewerkt dan thans, in de bekrompen ruimte van het huidige gebouwtje mogelijk is. De vis zal in het nieuwe gebouw aan de ene kant worden aangevoerd en aan de andere kant als gereed product weer worden afgevoerd. Er komt een nieuwe ver- pakkingsmachrne en wellicht nog an dere machines die in een moderne fi leerderij niet méér kunnen worden ge mist. De nieuwe opzet zal een grotere per soneelsbezetting vereisen. Momenteel zijn er zo'n 25 meisjes als fileerster werkzaam, er zijn ca» tien inpaksters en enkele mannelijke krachten, maar het totale aantal zal met zeker twintig krachten moeten stijgen. De nieuwe be drijfsleider die kan bogen op een grote ervaring zal er zeker het zijne aan doen om de nieuwe opzet te doen slagen. Architect Willem Brinkman te Mid delharnis, fel tegenstander van de door hét gemeentebestuur voorgenomen af braak van de Waterweg-woninkjes heeft het ontwerp-plan gereed dat hij zich na de laatstgehouden gemeente raadsvergadering voornam te maken om de raad daarmee aan te tonen dat hun besluit tot onbewoonbaarverklaring wat ondoordacht is geweest. J.l. zater dagmiddag introduceerde hij zijn ont werp in de kring van de bewoners van de woninkjes waarvan de meesten zich in een aktiegroep verenigd hebben van waaruit ze tegen de dreigende onder gang van hun woonomgeving stelling nemen. Onder overlegging van de tekening toonde dhr. Brinkman de bewoners hoe het z.i. kan worden. De kosten om de woningen weer acceptabel te maken en van het nodige woongerief te voorzien bedragen ca. 12.500,Daarvoor zal in de keuken een raam geplaatst wor den, zullen de huidige hokjes achter de woningen plaats gaan maken voor een nieuwe ruimte waarin een w.c. en een douch-inrichting ruimte zullen vinden en, waar nog aanwezig, zullen de bed steden uit de kamers moeten worden gebroken. Door de kap te lichten wil dhr. Brinkman ruimte maken voor een slaapetage met twee slaapkamers. De woningen die hij zich voorstelt zullen kunnen voldoen aan de woonbehoeften van een gezin met ten hoogste twee kinderen. De paadjes langs de voorzijde van de woninkjes zullen dan vervallen. Er zal in het midden van het hof je.een breder pad komen met vandaar zijpaden naar de woningen. Ook heeft dhr. Brinkman OOSTDIJK 53 - 61 gedacht aan een speelruimte voor de kinderen. De aankoop van een gemiddeld wo ninkje zal zo werd geschat zo'n tweeduizend gulden bedragen, -Wanneer daarbij het bedrag wordt geteld dat met- de verbouwing gemoeid zal zijn zal het wekelijkse bedrag op zo'n dertig gul den komen. Het comité zal het plan spoedig te be stemder plaatse indienen waarmee een procedure wordt ingezet om de onbe woonbaarverklaring ongedaan te ma ken. '^'^Ê^S^^^^'UM^^^- Zó kan het naar het inzicht van dhr. Brinkman worden, inplaats van de nu gevreesde verpaupering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1