em.bestuur Middelharnis aakt voor het behoud van antal bome Bondsavond te Dirksland Ir. Van Rossum stelde Minister vragen over verl(oop van melk Volgend jaar busverbinding Rotterdam- Middelharnis Ballade van den watersnood I1.N.W.B. Politie lost benzine- diefstallen op Twee Dirksianders werden ingenieur Dhr. J.I.C. la Fleur 25 jaar directeur E.M.G.O. :k In bouwput verongelukt Dinsdag 30 januari 1973 No. 4158 CECR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ig ïging) raagd. 'A .Jêsm OOLTGENSPLAAT ^ra!^__-,. Geslaagde vriendschappelijke wedstrijd E.H.B.O. Groepsprijs voor Ooltgensplaat, leiderprijs voor Ouddorp Oudste Inwoner overleden Kerkdiensten op 1 februari ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract specdaal tarieit. Het college van B. en W. van Mid- *delharnis zal de gemeentenaad, die a.s- donderdag vergadert, een plan voor leggen om een aantal bomen in Mid delharnis - Sommelsdijk die met afster ven worden bedreigd nieuwe levens kansen te geven. De raad wordt ge vraagd daarvoor een krediet van f 7100,— te voteren voor welk bedrag de bedreigde bomen weer „gezond" kun nen worden gemaakt. Het opdringen van de wegverhardin gen die geen lucht doorlaten, de lucht- rVerontreiniging en de ondergrondse ver- koiihng door gaslekkages zijn factoren die debet zijn aan het dreigende afster ven van de bomen, die dan van binnen uit gaan vermolmen. Vingerllng. O.a. worden de lindebomen op het Vingerling bedreigd, de eerste in de rij, 'tegenover het bedrijf van de Fa. Hui- brechtse is al zover heen dat de bijl eraan te pas zal moeten komen. Waar schijnlijk zijn gaslekkages die in 1971 optraden daarvan de oorzaak. Ook de lindebomen in het Kortewegje te Som melsdijk zijn in een onderzoelc betrok ken geweest. Dat onderzoek werd uit- gevoerd door Bo' Mobiel b.v. te Hengelo De ANWB organiseert ieder winter seizoen in een groot aantal kleinere en middelgrote plaatsen door het gehele land Bondsavonden. Het vorig jaar heb ben tienduizenden leden en niet-leden van de ANWB deze informatie-avon- ,den bezocht. De Bondsavonden hebben tot doel be- llangstellenden nader kennis te laten ■xnaken met enkele van de meest inte- Iressante aspecten uit het omvangrijke ■werk van de meer dan IV2 miljoen le lden tellende vereniging. Een ert ander ■Wordt ondersteund met films en dia's lover b.v. de activiteiten van de Bond jop het gebied van toerisme, verkeer en Itechnische keuringen. I Ook zal een kleine expositie in de lïaal een indruk geven van de grote ver- I scheidenheid aan gidsen en kaarten die |de Bond uitgeeft. De Bondsavond, die om 20.00 uur be- [gint zal worden gehouden' op maandag |12 februari a.s. in ver. gebouw „De [Schakel", Beatrixlaan 31 te Dirksland. De toegang is zowel voor leden van Ide ANWB als voor niet-leden gratis. DEN BOMMEL Jaarvergadering v.v. Den Bommel De jaarvergadering van de voetbal vereniging „Den Bommel" is bepaald iOP vrijdag 2 febr. a.s. 's avonds om 8 I uur in de kantine. De agenda vermeldt naast de gebrui- [kelijke punten: bestuursverkiezing, af- tredend en herkiesbaar: J. de Bakker, !Fr. Kreeft, J. Keijzer, J. de Graaf f en G. V. d. Boogert; aftredend en niet [herkiesbaar Joh. van Dam en J. Zoon. 'Kandidaten: M. Geluk, Br v. d. Welle en J. W. Zuijddijk. welk bedrijf het vervangen van de linden door nieuwe exemplaren heeft ontraden omdat niet gegarandeerd kan worden of die zouden „aanslaan". B. en W. vragen de raad daarom de bomen de gewenste behandeling die tot hun behoud kan leiden niet te onthou den. Zonder die behandeling zullen meerdere linden binnen enkele jaren zover zijn afgestorven dat ze met het oog op het gevaar voor de omgeving gerooid zouden moeten worden. Voor De homen die in de zomer het Korteweegje te Somtnelsdijk verduisteren. een dergelijke behandeling komen ook de oude beuk achter het kantoor van Gemeentewerken en de lindenbomen aan de Ring te Sommelsdijk in aanmer king. De oude beuk zal opfleuren door de aanwezigheid van zes ventilatiekokers. Ook de bomen aan het Vingerling zul len van ventilatiekokers worden voor zien,! De overige genoemde bomen krij gen een andere behandeling wanneer de raad voldoende „groen" bewust is! Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Rossum (S.G.P.) heeft aan de ministers van Landbouw en Visserij en van Economische Zaken op 21 de cember 1972 de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de moeilijkheden, die zich thans voordoen bij de straatverkoop van melk en melkproducten en die kort geleden ook onderwerp van be spreking vormden op de vergadering van het Productschap voor Zuivel? 2. Is het de ministers bekend, dat door de prijsstelling van een groot aan tal grootwinkelbedrijven, supermarkten en cash carrybedrijven de deaillis- ten zodanig beconcurreerd worden, dat het voortbestaan van hun bedrijven wordt bedreigd, zodat vele gedwongen worden zich op het voortbestaan van hun bedrijven te bezinnen en mitsdien de werkgelegenheid van velen op het spel staat? 3. Zijn de bewindslieden bereid om op korte termijn in overleg te treden met het Bedrijfschap voor Zuivel, om naast de vastgestelde straat- eri winkel- prijzen zo mogelijk in onderling over leg zoals dit destijds ook voor brood is geschied te komen tot vaststel ling van een minimum verkoopprijs voor de dtailhandel om op die wijze de bedoelde onereuze concurrentie doel matig te beëindigen? De minister van Economische Zaken heeft mede namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij deze vra gen op 23 januari 1973 als volgt beant woord. 1. en 2. Alhoewel de melkdetailhan- delbranche zich in het algemeen op be vredigende wijze heeft aangepast aan de structurele wijzigingen van het af- zetpatroon, veroorzaakt door het opne men van melk en melkprodukten in het assortiment van levensmiddelenbe- drijven en door de veranderde koop gewoontes van de consument, is de on dergetekende er zich van bewust dat deze ontwikkeling bepaalde melkhan- delaren, die voornamelijk aangewezen zijn op de afzet van melk, in een moei lijke situatie kan brengen. Hij sluit de mogelijkheid niet uit dat de recente prijsontwikkeling voor consumptie- melk tezamen met de opkomst van eigen handelsmerken voor dat artikel en de daarmede gepaard gaande reclame, voor de traditionele melkdetailhandel in bepaalde gevallen tot moeilijkheden kunnen leiden. 3. Onmiddellijk na het kennisne men van de recente prijsontwikkelin gen is door het ministerie van Econo mische Zaken het verzoek gericht tot de Verengide Nederlandse Melkhandel en in een later stadium tot het Bedrijfschap Detailhandel in melk en melk - en zuivelprodukten en het Pro- duktschap voor Zuivel, geëigende gege vens betreffende deze materie te ver strekken. Dit verzoek werd herhaald op de in vraag 1 genoemde vergade ring van het Produktschap voor Zui vel. Tevens werd over deze kwestie van gedachten' -gewisseld met voor noemd Bedrijfschap. Zodra bovenge noemde gegevens bekend zijn, zal de ondergetekende na overleg met het ge organiseerde bedrijfsleven en de consu menten organisaties zijn standpunt kunnen bepalen. De rijkspolitie te Roosendaal heeft vorige week enkele mannen op heter daad betrapt toen zij uit een gepar keerd staande auto benzine aftapten. Uit het verhoor bleek dat de mannen, verblijvend op de woonwagenstand plaatsen aan het Zijpe en in Nieuwer- kerk nog veel meer dergelijke dief stallen op hun naam hadden. Zij be kenden op Schouweri-Duiveland en op Flakkee te hebben geopereerd. Automo bilisten uit Dirksland, Middelharnis en Nieuwe Tonge moesten toen 's morgens tot de ontdekking komen, dat hun pas- gevulde tanks leeg waren! De mannen bleken d.m.v. een plastic slangetje de benzine te hebben overgeheveld. Rotterdam en Middelharnis zullen volgend jaar een busverbinding krijgen als onderdeel van het z.g. Intercity- busnet van de Nederlandse Spoorwe gen. De Ned. Spoorwegen hebben voor 1974 een bedrijfsplan opgesteld, waarin een eerste keus is gemaakt uit twintig in studie genomen trajecten. Daarbij is het traject Rotterdam-Middelliarnis. De bussen zullen moeten rijden met een reissnelheid van minstens veertig kilo meter per uur. en in elk geval 25 pro cent'sneller moeten zijn dan thans het geval is. Er moeten per werkdag min stens 300 passagiers zijn. Er zullen wei nig halten zijn en goede overstap- en eindpunt-outillages. De diensten zullen in het spoorboekje worden gepubli- ceterd, aldus berichtte „de Rotterdam- De zee ontziet geen mensch, geen land; Een stem spreekt, en de dijken hreken, En, machtiger dan vele preken, Raakt die stem hart en ingewand: Eerst als de kracht ons is bezweken, Is het ons weer een keer gebleken, Dat wij zijn tallen in God's hand. Nooit zijt gij beter, Nederland, Dan als de dijken staan op breken, Als er naar hulp wordt uitgekeken Vit eigen en uit hemelsch land; Dan is ons steeds opnieuw gebleken Het wilde water als het teeken, Dat wij zijn allen in God's hand. Dan is het schip van staat bemand, En onverwachts bekwaam gebleken. Dan hwigt de mast„ zonder te breken Dan is de storm een afgezant. Die ons geweldig toe kwam spreken, Dan is de kans nog niet verkeken. Dat wij zijn allen in God's hand. Heer God, wanneer de dijken breken, Van Halsteren tot aan Cadzand, Leeren wij u opnieuw te smeeken Erkennend uwen afgezant: „Maak straks de leeuwerik weer wakker, Die zingt boven herstelde akker. Dat wij zijn allen in God's hand J. W. F. Werumeus Buning Zaterdagmiddag waren in het Veren, gebouw „'t Centrum" te Ooltgensplaat acht E.H.B.O.-groepen van Flakkee aangetreden om in een vriendschappe lijke wedstrijd te proberen een zo groot mogelijke prestatie te leveren in het werk dat werd opgedragen. Wegens ziekte moest de club van Stad aan 't Haringvliet verstek laten gaan. De jury bestond uit de dames mevr. dr. Bruinse en mevr. Verkerk en de heer Boogaard van de G.G.D. De slacht offers waren de heer en mevr. Kort- lever. De algehele leiding was in han den van de heer C. Verkerk. Allen uit Dordrecht-Zwijndreoht. De opgaven bestonden uit twee op drachten. Voor elke vier ploegen een opdracht. Tijdens een protest-mars ont staat een vechtpartij tussen een aan tal demonstranten en de politie, er zijn gewonden. De andere opgave luidde: tijdens een staking in een bedrijf komt het tot een treffen tussen een aantal stakers en enige werkwilligen. Er zijn gewonden. De een Itreeg een slag tegen zijn hoofd, de ander werd door de politie-auto aangereden, weer een ander kwam te gen een glasdeur terecht. Er ontstaan wonden op het scheenbeen, aan de on derarm, aan het voorhoofd, enz. Ver der treden er duizelingen op, een pa tiënt wordt misselijk en een ander krijgt een flauwte. Uitslag Omstreeks 5.30 uur kon de uitslag worden bekend gemaakt. De groep Ooltgensplaat kreeg de eerste prijs met 78 punten. Tweede werd Ouddorp I met 77 punten; 3e Middelharnis met 75 punten; 4e Ouddorp II met 74 pun ten; 5e Dirksland met 61 punten; 6e Nieuwe Tonge I met 60 punten'; 7e Nieu we Tonge II met 53 punten en 8e Acht- huizen met 44 punten. De prijzen voor de leiders-commandanten waren voor: Ie prijs de heer Flikweerd van Ouddorp I met 12 punten; 2e prijs voor mevr. N. Kamp-de Vos van Ooltgensplaat met II punten; 3e.prijs voor mevr. Kroos van Middelharnis met 10 punten; 4e voor de heer Robijn van Dirksland met 10 punten; 5e voor mevr. Wesdijk van Ouddorp II met 9 punten; 6e voor mevr. Brands van Achthuizen met 8 punten; 7e voor mevr. Bruggeman van Nieuwe Tonge I met 7 punten en 8e voor de heer Visser van Nieuwe Ton ge II met 6 punten. Uitreiking prijzen Burgemeester W. M. van der Harst van Oostflakkee reikte de prijzen uit. Zijn hart zwol van trots dat Ooltgens plaat als eerste uit de bus is gekomen. De beker destijds door het Ziekenhuis te Dirksland beschilibaar gesteld wis selde van Ouddorp naar De Plaat. Twee kleinere bekers gingen naar de win naars van de 2e en 3e prijs, resp. Oud dorp I en Middelharnis. De heer Flikweerd kreeg de eerste leiderprijs, het E.H.B.O.-embleem; me- vrouviT Kamp de tweede en mevrouw Kroos de derde prijs. Mevrouw Kroos en de heer Robijn hadden beiden 10 punten. Omdat de groep Middelharnis meer punten be haalde dan Dirksland werd mevrouw Kroos boven' de heer Robijn geplaatst. Na het uitreiken van de prijzen over handigde de commandant van de E.H.B.O. te Ooltgensplaat, de heer C. W. J. Geerts aan de jury en aan de heer en mevrouw Kortlever bloemen en bonbons. Zowel van Ooltgensplaat als uit vele andere plaatsen van Flakkee was er een flinke belangstelling voor deze vriendschappelijke wedstrijd. OOLTGENSPLAAT Maandagmiddag 3 uuil is op de leef tijd van bijna 96 jaar overleden Fran- cina van Ree, sinds 31 maart 1908 weduwe van Herbertus Dorsman. Zij was in het dorp alom bekend als tante Fransje. Mevrouw Dorsman van Ree was de oudste inwoner van Ooltgensplaat en geheel Oostflakkee. Op 21 februari a.s. zou zij de leef tijd van 96 jaar hebben bereikt. De laatste tijd werd,zij verzorgd in het Verpleeghuis „De drie Oranges", Voor straat 14, alhier. Bijna 65 jaar is de overledene we duwe geweest. Zij woonde vroeger met haar zuster, de weduwe J. Breeman- van Ree (in 1961 overleden') aan de Slikdijk 7, waar zij thans staat opge baard. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 1 februari a.s. des nam. 2 uur op de Nieuwe Begraafplaats, van uit het Veren, gebouw „Elthato". De oudste inwoner van Ooltgensplaat is nu de heer L. D. in 't Veld, Oudelandse- dijk 29, Achthuizen, die momenteel 95V2 jaar oud is. Twee inwoners van Dirksland heb ben j.l.i vrijdag in Wageningen de In genieursbul uitgereikt gekregen. Beide heren, J. van Driel, C.zn. en M. A. de Vries studeerden aan de Landbouw hogeschool voor Landbouwkundig In genieur met als hoofdvak Economie. NIEUWTE TONGE Herdenkingsdienst. Op donderdag 1 februari 1973 zal in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden gehou den ter herinnering aan de slachtoffers van de watersnoodramp van 1953. Voor ganger in deze dienst is de oud-predi- kant, ds. J. P. Verkade van Montfoort. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 1 febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat dhr. J. J. C. la Fleur als directeur van de N.V. EMGO in functie trad, zijn zilveren jubileum zal die dag in kleine kring worden her dacht. Dhr. ia Fleur begon zijn loopbaan in 1931 in Alphen a. dj Rijn, in 1939 ging hij naar Groningen en in 1948 kwam hij naar Middelharnis. Onder de energie ke leiding van de heer la Fleur heeft de electriciteitpmaatschappij haar groei proces voorbeeldig doorstaan. Dat be gon met de fusie tussen Emgo en Ebof en enkele jaren geleden resulteerde het in een fusie tussen Emgo en Gascentra- le. Vorig jaar kreeg de enorme ontwik keling van de Maatschappij gestalte in de voltooiing en de ingebruikname van het hoogspanningsnet. Spectaculair was ook de omschakeling en de daartoe ver eiste aanpassing van propaan-lucht op aardgas. De verdiensten die dhr. la Fleur in dat alles heeft gehad werden vorig jaar aprU Koninklijk gewaardeerd, hij werd toen onderscheiden met de Ridderorde. Vrijdagmiddag is de 42-jarige An- tonius de Geus uit Strijen' om. het leven gekomen bij de Volkeraksluizen bij Willemstad. De man werd daar over reden door een vrachtauto geladen met zand, die achteruit een bouwput in reed. Bij aankomst in het ziekenhuis te Roosendaal bleek hij te zijn overle den. NIEUWERKERK Op 1 febr., donderdag a.s. zullen er ook op Nieuwerkerk, een der meest ge troffen gemeenten uit de rampgebie den in 1953, herdenkingsdiensten wor den gehouden. In de Geref. Kerk, om kwart voor acht, de plaatselijke predikant van Nieuwerkerk-Oosterland zal dan voor gaan, n.l. ds. A. S. Rienstra. In de Geref. Gem. aan de Molen straat zal om half acht ds. J. Karens, te Opheusden, voorheen te Nieuwer kerk, voorgaan. In de Geref. Gem. in Ned. aan de Stationstraat zal om half acht ds. F. Mallan uit Gouda (vroeger te Bruinis- se) voorgaan. Ook op Ouwerkerk zal een herden kingsdienst worden gehouden. In de Ned. Herv. Kerk zal om 8 uur voor gaan ds. E. P. Kuin te Apeldoorn. Deze stond in de ramptijd in Ouwerkerk. De Chr. Gem. Zang ver. „Eén Naam is onze Hope", zal dan aan die dienst me dewerking verlenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1