[erste klokken voor lude-Tonge's carillon gegoten Eênpits inplaats van tweepits komfoor van weenen Drie auto's bij Oade Tonge in botsing Gezinsverzorging n - z t^ ^^^atie'l^'' 15e jaargang Vrijdag 26 januari 1973 No. 4157 CHR. STREEKBLAB OP GEREFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ie Carillon-comité te gast bij fa. Eysbouts te Asten. RAAD GOEDEREEDE Zuinigheid in onderwijs 3 Zaterdags altijd tot 6 uur GEOPEND. üw KOPJE KOFFIE voor U Idsuur. modehuis dirksland tel: 39è Burg. W. M. V. d. Harst mikt een stuivertje in de gloeiende massa, een symbolisch gebaar op het welslagen van het gieten. VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis REPRODUCTIE's zijn „in' en ze zijn goedkoop -^ POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tairieL 1 Het was een opgewekt oaïillon-comi- |té dat j.l. woensdag te gast was by de Iklokkengleterö Fa. Eysbouts in het I Noordbpabantse Asten. Daar waren ze 1 getuige van het gieten van een aantal klokken voor het carillon dat in Oude Tonges' gemeentetoren zal worden op gebouwd, en daar zagen ze hoe hun wens dampend en sissend steeds 4 meer gestalte kreeg. Voorshands wor- ,;j den er voor het mt „de Houtpot" be- f schikbaar gekregen bedrag 21 klok ken van 'verschillende klank en grootte vervaardigd en dat betekent al een he le stap naar het einddoel, een volledig, zowel automatisch als handbespeelbaar carillon van 38 klokken! Particulieren en bedrijven hebben alweer de midde len bij elkaar gebracht voor nog eens 5 bronzen klokken en, geïnspireerd door dat gebaar gaat het comité welgemoed aan de slag om ook de middelen voor de rest in bezit te krijgen Woensdagmorgen werd zo dicht bij het vuur dat voornemen nog eens extra verstevigd. De al bijna afgewerk te klokken die al gereed stonden lieten niet na hun charmes te benadrukken en de comité-leden, verwarmd door een vuur dat de bronzen substantie tot 1100 graden opjoeg en de warme klank van de klokken, nam zich toen nog eens ex tra stellig voor haar aktie tot een goed einde te brengen. Niet alleen om commerciële redenen 5* had dat de volledige sympathie van de >f deskundigen van de Pa. Eysbouts. Het zal de klankkwaliteit van het carillon bijzonder ten goede komen wanneer al le klokken tegelijkertijd zullen kunnen worden aangebracht. De eeuwenoude praktijk heeft n.l. geleerd dat de klank kwaliteit van een klok voor een heel 1 groot deel afhankelijk is van de klokken die haar omringen. Voor elke aanvul ling op een al aanwezig carillon zal Het gezelschap bekijkt de klokken die al eerder werden gegoten. <',^^»Èai:svj4a*L« eerst in het atelier maar ook later in de toren een stemming nodig zyn. Veel raadzamer is het daarom het voor ogen staande carillon direct compleet te stemmen en in haar gewenste opstel ling at te stemmen. Oproep. Het comité gaat binnenkort een folder verspreiden, aan relaties in Oude Ton- ge en tot ver daarbuiten, waarin tot het beschikbaar stellen van een gift wordt opgeroepen. Het is mogelijk dat men zijn familienaam of de naam van het bedrijf op de klok laat aanbrengen zo dat die tot in lengte van jaren toewaard zal blijvenHet comité durft zich daarvan heel wat voor te stellen en het lijkt ons toe dat haar opzet aller mede werking ook zal ontvangen. Voor een dorp als Oude Tonge kan een goed kinkend carillon een rijk bezit zijn. Het geeft uiting van blijdschap in blijde da gen en het klepelt een droeve melodie wanneer de blijdschap eens voor ver driet plaats heeft moeten maken. Een carillon wordt zo de stem van het dorp die door ieder kan word^ verstaan. Rekening. Op de beide plaatselijke Banken, de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank heeft het carillon-comité een rekening geopend waarop met heel grote belang stelling de eerste giften worden inge wacht. Het zal het comité veel waard zijn wanneer aan de Paj Eysbouts ten spoedigste de rest van de benodigde klokken zal kunnen worden besteld. Woensdag heeft men die klok al horen luiden, ook wetend waar de klepel hangt. In chequeboekjes en portemon- naies, van een publiek dat zich niet door anti-propaganda op stang liet ja gen maar dat bereid is samen iets moois te realiseren. -O- De eerste vergadering van de raad van Goedereede in het nieuwe jaar zal zeker niet de moeilijkste geweest zijn. Vlot werkte de raad zich, na de wens van de voorz. burg. G. van Velzen „dat er dit jaar in het belang van de ge meente vele goede besluiten genomen zullen worden" door de agenda^ Alleen de P.v.d.A, fractie liet het water even rimpelen Dat gebeurde bij het voorstel tot vast stelling van het bestemmingsplan „Klepperstee" te Ouddorp. Het was dhr. Reus die stelling nam tegen een z.i. te summiere presentatie van dergelijke be langrijke stukken en het was dan ook zijn voorstel dat het voorstel terugge nomen zou worden om het plan eerst voor te leggen aan een Commissie. De raadsvoorz. burg. van Velzen maakte het dhr.i Reus duidelijk dat het hier al een oud plan betreft dat al in 1967 en het daaropvolgende jaar door een Commissie is bestudeerd. Dan nog voerde mevr. Grinwis-Blok aan dat de commissie nooit rapport had uitgebracht, gewoonomdat de com missie een geheime commissie was. Er werd op verzoek van de voorzitter wat water in de wijn gedaan en de P.v. d.A. fractie verklaarde zich accoord, te meer omdat mevr. Grinwis-Blok bij een deel van de voorbesprekingen betrok ken is geweest en over de informatie be schikt die dhr. Reus zo graag hebben wilde. „Het is aldus de voorz. het laat ste oude plan, nieuwe plannen zullen alvorens ze de raad aan te bieden door een commissie ad hoc worden bestu deerd". Meer presentiegeld. De raad ging ermee accoord het pre sentiegeld voor het bijwonen van raads vergaderingen en commissievergaderin- j gen van 40,tot 45,op te trek ken. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft de gemeenten die mogelijk heid in handen gegeven i.v.m. de „aan passing van de trendbeweging". INGEZONDEN: Geachte redactie. Naar aanleiding van het schrijven in uw blad van 12 januari j.l., en het in gezonden schrijven van de leiding der Stichtingen Gezinsverzorging Oostflak- kee op 19 januari d.a.v., voel ik mij ver plicht hierop te reageren. Allereerst heb ik geen aanmerking gemaakt over de gezinsverzorging wat betreft de alarminstallatie, nog minder een oordeel ontleend. In verband met de brief van de V.N.G. aan de kabinetsfor mateur, vertelde ik te hebben vernomen een vrouw in vervuilde staat was on dergebracht in het verzorgingshuis Voorstraat 14 te Ooltgensplaat., Aan de hand hiervan stelde ik de volgende vragen. Als deze vrouw enkele dagen per week gezinsverzorging heeft gehad, hoe is dit dan, mogelijk? Er rijzen dan bij mij de volgende vragen, hebben de ge zinsverzorgsters hun werk niet goed ge daan, en hier geen melding van ge maakt? Heeft de leiding dit niet gecon stateerd of misschien niet doorgegeven, of functioneert het bestuur niet, of is er iets fout in de struktuur van de stichting? Vele .zaken worden de gemeenten voorgeschreven door het rijk zo ook b.v. de Stichting Gezinszorg, wel is de ge meenteraad verantwoordelijk, zo vroeg ik de voorzitter of het mogelijk is om zulke gevallen in de toekomst te voor komen. Dit is beslist dus heel iets an ders als het Eilanden-nieuws heeft ge schreven. Na deze uiteenzetting rest mij niet veel meer wat betreft de lei ding van genoemde stichtingen. Wel ben ik blij met de reactie als men voor zijn werk opkomt heeft men er ook liefde voor, iets wat bij dit werk onmisbaar is. Ik ben beslist niet voornemens ge weest om in het zelfbeschikkingsrecht van de mens te treden, die vrijheid eigenen wij van de P.v.d.A. ons niet toe, daar denken we te progressief voor. An ders wordt het als hij of zij een gevaar wordt voor de samenleving, en ik denk hier in het bijzonder aan de volksge zondheid en welke mogelijkheden er zijn om een beroep hierop te doen. De struk tuur van een stichting kunnen wij niet veranderen, wel vind ik het ondemocra tische bestuursvormen hetgeen echter niet wegneemt dat ze toch goed kunnen functioneren. Inspraak of medezeggen schap heeft een lid dan ook beslist niet. Met dank voor plaatsing. C. de Vos. Noot van de redactie: Gemakkelijk gezegd, maar moeilijk waar te maken. „Als zij die met de uit voering van de Gezinszorg belast zijn, zoiets niet tijdig constateren, dan is er in de structuur van de Stichting iets mis", tekenden wij op. Is dat nu echt „heel iets anders" dan wat U zei? Kom nou! Redactie J<i>S>aöNSX3ÖÖÖÖÖÖÏDvi^^ Er kwamen uit de raad tweeërlei re- akties: Dhr. Kr. Grinwis (S.iG.P.) vroeg zich af of N.B. de gemeenteraad voorop moet gaan in het optrekken van de ver goedingen, terwijl dhr. Reus (P.v.d.A.) de verhoging nog te gering vond. Dhr. Grinwis kon door de voorz. worden gerustgesteld: „U behoeft als raadslid niet voorop te lopen maar u behoeft ook zeker niet achteraan te ko men, Uw raadslidmaatschap vereist uw aanwezigheid op de raadsvergaderingen en een voorbereiding daarop". Mevr. Grinwis-Blok (P.v.d.A.) vulde haar fractiegenoot aan met de wens dat de vergoeding dermate zou'moeten zijn dat het ook voor mensen in loondienst die voor een raadsvergadering moe ten verletten mogelijk wordt raadslid te zijn.i Die vergoeding zou in evenwicht moeten zijn maar dat is nog lang niet zo!" betreurde mevr. Grinwis. Eén-pittertje. Een krediet van 3200,werd be schikbaar gesteld voor de aanschaf van een duplicator, een bureau met stoel, een komfoor en de beplanting t.b.v. de Ned. Herv. School te Stellendam. Uit de toelichting op het voorstel diepte mevr. Grinwis op dat de Inspec teur van het Lager Onderwijs met de aanvrage accoord kon gaan evenwel met lien verstande dat het gevraagd»^ twee-pits komfoor een éénpits zou wor den voor een prijs van plm. zestig gul den Dat is toch wel erg beknibbelend, wif kan er nou nog met een éénpits wer ken...?" „Er zal ook wel een warmwa- erinstallatie zijn", veronderstelde ..ie voorz. Hij stelde de raad overigens wel voor de keus of het een één- of een tweepits zou moeten worden, daarbij wel de mogelijkheid noemend dat G.S. het voor die zes tientjes meer zouden afwijzen. De raad hield het maar op het één- pittertje Gymnastiek-lokaal. Tegelijk met het aangaan van een geldlening werd toesloten een krediet van 526.000,te voteren voor de toouw van een gymnastieklokaal bij de bijz. lagere school te Ouddorp. Het lokaal zal overdag voor de scho len maar niet 's avonds voor verenigin gen beschikbaar zijn en het was mevr. Grinwis-Blok (RjV.d.A.) die dat in hoge mate betreurde. Weliswaar was ze be reid het destijds genomen raadsbesluit te respecteren maar anderzijds zag ze i" OOSTDIJK 53 - 61 toch ook de wenselijkheid naarmate de tijd verstrijkt anders te gaan denken. „We zullen ons nu toch moeten afvra gen of het wel verantwoord is zo'n groot bedrag voor zo weinigen beschik baar te stellen". „Als we op dit moment de zaak zou den moeten bekijken dan zouden we het misschien vrel anders doen", over woog de voorz. Hij vond het alleszins de moeite waard hierover nog eens met het schoolbestuur van gedachten te wisse len. Weth. J. Voogd (S.G.P.) zag daar weinig perspectief in: „Ze houden vast aan een stuk gekregen recht en hun autonomie laat die mogelijkheid ook toe". Dhr. T. van Dam (S.G.P.) bracht in het midden dat het lokaal zodanig be zet zal zijn dat de scholen zelfs nog uren tekort komen, voor hem ging de bewering dat de kosten relatief te hoog zijn dan ook niet op. De voorz. dacht er toch nog wat an ders over: „het komt erop neer dat in de avonduren, wanneer de scholen er toch geen gebruik van maken, het lo kaal niet gebruikt wordt terwijl er wél behoefte aan is. Mijn persoonlijke stand punt is dat gemeentelijke investeringen ;o optimaal mogelijk gebruikt moeters. worden", aldus de voorz. die zich stellig voornam nog eens met het schoolbe stuur aan tafel te gaan zitten.i OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Op de Provinciale weg bij Oude-Ton- ge tussen de Blauwepanneweg en de boerderij van dhr. D. van Es liad dinsdagavond even na zessen een bot sing plaats waarbij drie auto's betrok ken raakten. Twee personen mioesten met verwondingen in het ziekenhuis te Dirksland worden opgenomen. Het on geluk gebeurde toen een manoeuvre van een vrachtwagencombinatie mislukte doordat dé zwaar geladen aanhanger in de berm bleef steken. Chauffeur C. M. Coolbergen uit Mid delharnis was met een geladen combina tie van de Fa. J. Peeman te Middelhar nis uit Goes gekomen. Komend uit de richting Oude Tonge was hij op de pa ralelweg richting Middelharnis gaan rijden met de bedoeling om via een zgn. „doorsteek" weer in de richting Oude- ■Tonge op de Provinciale weg te komen. Een beeld van de ravage, rechts de wagen van dhr. Tieleman die zowel vóór als achter werd vernield. Daar, op een naast de weg gelegen par- keerstrook, had hij zijn wagen wUlen afhaken om die later weer op te halen. Doordat echter de doorsteek maar smal is raakte bij de keermanoeuvre de aanhanger in de drassige berm. Door die weerstand begon de vrachtwagen te slippen wat zoveel tijd kostte dat de wagen nog dwars over de weg stond toen er uit de richting Oude Tonge een personenwagen naderde. De bestuurder daarvan, dhr. R. Tieleman uit Sommels dijk merkte het donkere obstakel te laat op om het nog te kunnen ontwijken. De Vauxhall van dhr^ Tieleman stootte op de wielen van de aanhanger en werd daarbij zwaar gehavend. Kort daarop naderde dhr. M. Nieuwland uit Som melsdijk met een Ford Transit busje van verhuurbedrijf R. Gouswaart uit Som melsdijk. Het busje reed achter op de al verongelukte Vauxhall. Twee gewonden moesten door de am bulance naar het ziekenhuis worden ge bracht, dhr. Tieleman en zijn schoon zoon de 23 jarige dhr. W. J. Blok uit Middelharnis, beiden met gekneusde ribben en vleeswonden. Het 3Va jarige zoontje Wilco van dhr. Blok bleef onge deerd. De hoofdrijbaan was door het onge luk volledig gestremd. Het verkeer; rich ting Middelharnis werd via de parallel weg geleid, dat in de richting Oude- Tonge via de oude Oude Tongse Lan geweg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1