•pheffing tol op aringvlietbrug ordt overwogen Dr. Verplanke Twee-kamerstelsel bij gewestvorming I Oude huisjes aan de Ring verdwenen onder de slopersliamer Oude-Tonge 1.19 2.98 2.98 15e jaargang Dinsdag 23 januari 1973 No. 4156 CHR. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Waterschap Flakkee gaat omslag verhogen Raad Goedereede vergadert woensdag Mossels eten op infor matieavond Z.Z. Plaatselijk nieuws Politie hield verkeerscontrole Zr. A. de Gier - direc trice v.h. ziekenhuis - vertrekt naar Rotterdam Nieuwe Geref. predikant Overstekend jongetje [Zy^] aangereden Middelharnis: luis van afgevaardigden^' en „Senaat" Botsingen Op 1 februari stille omgang te 4 6 Supermarkt Woensdag stuntverkoop Vriendschappelijke wedstrijd E.H.B.O. GROTE VEILING TE SOMMELSDIJK Inbraak in huishoud school ffde Molenwiek*' Jongens besmeurden stoep POSTBOX 8 - MIBDELHARNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract specdaal tazteL Het jaar 1973 zal waarschijniyk het iiatstc jaar zyn waarin voor het passe- hn van de Haringvlietbrug tol zal moe- tn worden betaald. Weliswaar zal het zoals contractueel is vastgelegd de brug pas per 1 juli 1975 overne- gn maar de directie van de N.V. ugverbinding Haringvliet meent een loldoende reserve beschikbaar te heb- en om de exploitatie tot de tfld van Ivername te runnen en daarbö aan alle lerplichtingen te kunnen voldoen, Die verplichtingen bestaan uit beta- Ing van rente en aflossing, de zorg voor let onderlioud van de brug en een loortdurende waakzaamheid tegen het Indergraven van de pijlers. Ook is er salarispost voor de tien tolgaarders i de directeur en zijn medewerkers. Er tot aan het tijdstip van de overna- pe nog zo'n 8 miljoen gulden nodig zijn. Ruwweg berekend zal de brug ten tjde van de overname een boekwaar- I van ruim veertig miljoen gulden heb- en. Nieuwbouw in deze periode zou ninstens het dubbele kosten zodat de lonstatering gerechtvaardigd is dat het llijk destijds een voor haar interessant lontract gesloten heeft met de N.V. Vaarin de gemeenten op Goeree-Over- lakkee en van Schouwen-Duiveland de pandeeihouders zijn< Toestemming nodig. Zoals dat ook voor de tolverlagingen in het verleden het geval was, zo zal oolv voor een opheffing van de tol de ^goedkeuring van de Ministers van Fi nanciën en van Verkeer en Waterstaat nodig zijn. Nog steeds heeft de directie van de N.V. Brugverbinding de onder scheidene departementen bijzonder op timistische praktijkcijfers kunnen over leggen, aan de hand waarvan zij 'haar .beleid steeds continueren. Laatstelijk was dat het geval in oktober 1971 toen ,het tolgeld van 2,naar 1,werd teruggebracht. In de aard van dit beleid ligt thans een beïnvloeding van de tol- effing waarover binnenkort met de inisteries gesproken gaat worden. Toename. De prognoses van E.T.I. Zuid-Holland en spijt is de verkeerstoename op de 'aringvlietbrug nog jaarlijks stijgend. el is de groei procentueel gezien min er opzienbarend dan in vorige jaren et geval is geweest, sinds de Haring- "lietdam bij Stellendam voor het ver eer is opengesteld. Wanneer de Ministers hun goedkeu- g aan de tol-opheffing zouden ont- ouden dan is het nog denkbaar dat er en poging gedaan wordt het huidige arief één gulden voor alle voertuigen tot twee kwartjes te halveren. Dat eelt dan wel de moeUükheid dat er ikwijls gewisseld zal moeten worden Wanneer de Verenigde vergadering van „het Waterschap Flakkee" (de nieu we' naam voor het waterschap „de Dijk ring Flakkee") op 2 ^februari vergadert al haar worden voorgesteld de omslag per ha met 19,50 tot een bedrag van T 64,— te verhogen. De meeropbrengst die daaruit voortvloeit, een bedrag van 503.295,zal nodig zlJn om de begro ting 1973 sluitend te maken. De begrotingspositie voor 1973 wordt en opzichte van die van vorig jaar door en aantal nieuw opgetreden factoren voornamelijk nadelig beïnvloed. In de memorie van toelichting worden o.mj genoemd de nieuwe taak van onderhoud van dijk- en wegsloten; de uitbreiding van bestuur en administratief en tech nisch personeel, het betalen van wacht gelden en het afvoeren van meer dan van het aantal kilometers quartaire vveg van de betreffende lijst der provin cie Zuid-Holland en daardoor het ver vallen van de subsidie voor deze wegen, voorts ook het derven van de bijdragen van de polders als voormalige onder houdsplichtigen van wegen en de alge mene stijging van lonen en prijzen. De begrotingspositie wordt op enkele punten ook voordelig beïnvloed, o.a. door de verhoging van de Rijkssubsidie voor de hoofdwaterkering, de stijging van de belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen e.a. In vorige jaren kan nog met een slui- wride begroting worden gewerkt; thans voor 1973 bedraagt het netto na delige saldo 504.000,— waartegenover net bestuur een méér opbrengst door verhoging van de omslag van fi 503.295,- wa stellen. wa,t stagnerend zal werken of men moest er een baan voor beschikbaar houden. Wanneer de voortekenen niet bedriegen zal het echter nog dit jaar geheel met de tol-betaling gedaan zijn. De raad van Goedereede hoopt mor genmiddag woensdag om 2,00 uur te vergaderen. Een van de te behandelen punten is het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 526.000,ten be hoeve van de bouw van een gymnas tieklokaal bij het schoolgebouw van de bijz. lagere school aan de Margrietweg te Ouddorpj Geldlening. Ook zal de raad worden voorgesteld een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten, groot 1.776.000,voor de financiering van de aanleg van een riolering lopend vanaf de Visserstraat, via de Klarebeekweg naar Oude Nieuwlandseweg. De raad stelde vorig jaar oktober een krediet van 1.247.000,beschikbaar. Verbouw school Havenhoofd. De raad zal een krediet van 10.500,- worden gevraagd voor de verbouwing van de lagere school op Goeree-Haven- hoofd i.v.m. de aanstelling van een der de leerkracht. Eerder was al een bedrag van 24.500,beschikbaar gesteld zo dat er totaal een bedrag van 35.000, mee gemoeid is. DIRKSLAND In het kader van de aktie Zonneweide Zwembad wordt a.s.i vrijdagavond om 3 uur in „de Schakel" een voorlichtings avond gehouden omtrent de stand van zaken van de zwembadplannen en van de aktie Z.Z. De organisatoren willen deze avond het nuttige met het aange name verenigen en zij hebben een mos selmaaltijd op touw gezet. De muziek en de majorettes zullen vrijdagavond een rondgang door de gemeente maken en zich vervolgens op het podium van „de Schakel" presenteren waar ook het jeugdkoor van „Excelsior" enkele num mers zal brengen. Het ligt in de bedoe ling dat de bezoekers, die zowel uit Me lissant en Herkingen als uit Dirksland worden verwacht zich aan de gekookte mosselen tegoed doen. Er is voorts een rad van avontuur met mooie prijzen die door de middenstand beschikbaar zijn gesteld. De gemeentesecretaris dhr. Kolbach zal deze avond het onderdeel „informatie" voor zijn rekening nemen. DIRKSLAND Afscheidsreceptie: Op zaterdag 3 fe bruari zal in „de Schakel" een afscheids receptie aangeboden worden aan dhr. A. Soldaat. Het bestuur van de gym- nastiekver. „Olympia" wil daarmee haar dank vertolken voor het feit dat dhr. Soldaat van 1944 tot 1973 deel heeft uitgemaakt van het bestmir. DIRKSLAND Bijeenkomst G.B.S. Woensdagavond 24 januari a.s. hoopt de Gereformeerde Bijbelstichting tot handhaving van de Statenvertaling een bijeenkomst te hou den in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te Dirksland. Als spreker is uitgenodigd ds. J. van Haaren van Amersfoort, pred. der GereL Gemeente en voorzitter van genoemde Stichting. Aanvang 7.30 uur. OUDE TONGE De Rijkspolitie te Oude Tonge heeft zich in het week-end bezig gehouden met een verkeerscontrole. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in een controle op alcoholgebruik 118 auto's aangehouden waarbij 10 bekeuringen moesten worden geschreven. Overigens niet terzake van alcoholgebruik maar i.v.m^ andere overtredingen. Bij een snelheidscontrole, zaterdag middag onder Oude Tonge werden in drie uur tij ds 21 overtredingen van de maximum toegestane snelheid gecon stateerd. DIRKSLAND Mevr. Zr. A. de Gier, sinds december 1970 verpleegkundig directrice van het van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirks land is per 1 juni 1973 benoemd tot di rectrice-verpleegkundige van het „Eudo_ kia" ziekenhuis te Rotterdam. Aldus een mededeling van het bestuur en de direc tie van het van Weel-Bethesda zieken huis. STELLENDAM - OUDDORP In het laatstverschenen nummer van het Centraal Weekblad voor de Gere formeerde kerken doen de kerkeraden van Stellendam en Ouddorp mededeling van het verheugende feit dat kandidaat J. de Kievit te Kampen het beroep naar de Gereformeerde kerken van Stellen- dam en Ouddorp heeft aangenomen. Kand. de Kievit zal binnenkort de Ge meente bezoeken. Hij zal een vacature gaan vervullen die acht jaar lang ge duurd heeftj OUDDORP Het 2V2 jarige zoontje van de fam.i G. van Dam uit de Geleedstraat is gister morgen toen hij, rijdend met een speel goedfietsje de Oosterweg wilde overste ken door een auto aangereden. Het on geluk had plaats bij de oversteekplaats die d.m.v. door de overstekers zelf te bedienen stoplichten wordt beveiligd. Het kleine ventje doemde dan ook ge heel onverwacht op terwijl voor het ver keer het licht op groen stond. Hij werd door de auto die hem greep ca. 8 meter meegesleurd. De wagen werd bestuurd door de vertegenwoordiger dhr. R. R. Rietbroek uit Spijkenisse die met een matige snelheid reed. Het ventje liep een hoofdwonde en een hersenschud ding op. Hij werd voor nader onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Op deze oversteekplaats zijn al eerder enkele ongelukken gebeurd. Omwonen den hebben gesuggereerd dat een over- steekbrug de beste oplossing zou zijn om V002- de kinderen een veilige oversteek te waarborgen. De politie meent even wel dat de oversteekplaats met de zelf te bedienen lichten optimaal beveiligd is. Een brug zou een te lange op- en af rit vergen. De oude huisjes in de Ring van Mid delharnis drie blokken met elk 5 woninkjes verdwijnen onder de slopers hamer van de Fa^ Pulleman uit'Oude- Tonge. Een rij is al volledig geamo- veerd, de rest wacht, onttakeld, op de genadeslagen. De woninkjes gaan plaats maken voor een zevental be jaarden wo ningen die door de Woningbouwver. De nog af te breken pandjes tegen het decor van de Ned. Herv. Kerk „Middelharnis" gebouwd zullen worden. Het architectenbureau Fris en Born heeft daartoe een ontwerp gemaakt dat dezer dagen haar gang langs de daarover beslissende instanties is begonnen. Het ontwerp voorziet in de bouw van 7 woninkjes die geheel in de oude stijl van de Ring zullen worden opgetrokken. Drie van de woningen komen langs de Ring, de andere worden gegroepeerd aan een hofje dat via een tuinpoort be reikbaar wordt. Realisering van dit plan zal de aanblik van de Ring zeker ten goede komen. fft Zaterdagavond rond 11 uur had op de weg nabij de Kilhaven een autobotsing plaats. Het ongeval gebeurde toen dhr. H. Okkenburg uit Dirksland met zijn Daf 55 in de bocht niet voldoende rechts hield waardoor hij een tegemoetkomen de wagen, bestuurd door mej. H. A. C. Garster uit Prinsenbeek raakte. De Daf van dhr. Okkenburg werd zwaar be schadigd, ook de andere wagen werd gedeukt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de kruising Hofdijksweg - Ooster weg had zondag een aanrijding plaats. Daar verleende mej. Gom. Akershoek uit Rotterdam, rijdend in een V.W.-bus geen doorgang aan een naderende per sonenwagen, bestuurd door dhr. J. Prins uit Numansdorp. Bij de botsing die daarop volgde kantelde het Volkswa genbusje. Aan de inzittenden die er met lichte verwondingen afkwamen werd ter plciatse eerste hulp verleendi Op donderdag 1 februari, de dag waarop het 20 jaar geleden zal zijn dat de ramp zich voltrok, zal er in Oude- Tonge weer een stille omgang gehouden worden naar 'het massagraf op de Spul- dijk. Om half vier 's middags wordt vanuit de N.H. kerk vertrokken. Ver zocht wordt in alle stilte aan de om gang deel te nemen van 2 tot 5 uur de vlag halfstok te hangen. De herdenkingsdiensten zullen als volgt in de onderscheidene kerken ge houden worden: Herv. Kerk: zondagavond 28 jan. 6 uur ds. W. van Gorsel van Ridderkerk R.K. Kerk donderdagavond 1 febr. 7 uur Requimmis, past. J. van Goozen Ger. Gem.: donderdagavond 1 febr. half acht ds. Schipaanboord van R'dam-Zuid MIDDELHARNIS Botsing. Op de kruising Schoolstraat- Verlengde Hoflaan had zaterdagmiddag een aanrijding plaats toen een inwoner van Nieuwe Tonge geen voorrang ver leende aan dhr. A. G. van Berkel die in zijn Citroen naderde. Er ontstond alleen materiële schade. Dr. C. J. Verplanke, burgemeester van Ridderkerk, oud-burgemeester van 's-Gravendeel, heeft een plan gelanceerd om bij gewestvorming een bestuurlijk zg. „twee-kamerstelsel" naar buiten lands voorbeeld te introduceren. De ene kamer zou dan, evenals het Nationalrat in Zwitserland, de Bonds dag in West-Duitsland en het Huis van afgevaardigden in Amerika, rechtstreeks door de bevolking kunnen worden ge kozen (de gewestraad). De andere ka mer zou op basis van de inwonertallen door de betrokken gemeentebesturen uit hun midden kunnen worden samenge steld (de intergemeentelijke raad), naar analogie van de Standerat in Zwitser land, de Bondsraad in Duitsland en de Senaat in Amerika. Dr. Verplanke heeft dit geschreven in het weekblad van de Vereniging van Nederlandse 'Gemeenten. Hij voelt voor deze opzet van 't gewestelijk bestuur om de gemeentebesturen (van wie 't gewest taken moet overnemen en waarmee nau we banden moeten onderhouden) recht streeks invloed te geven op de gang van zaken op gewestelijk niveau. Dat is bij het eerste Nederlandse gewest Rijn mond, volgens dr. Verplanke te weinig het geval. Bij de tweede-kamerstelsel denkt dr. Verplanke aan een procedxu-e van wer ken waarbij ontwerp-besluiten eerst ter voorlopige vaststelling aan de inter-ge- meentelijke raad worden aangeboden.i De beslissing over die voorlopige vast stelling zou aan een bepaalde termijn moeten wordeii gebonden en voor de be slissing zelf zou een zodanig gekwalifi ceerde meerderheid moeten worden vereist, dat de kleinere gemeenten in het gewest niet door een grote kunnen worden overstemd. Daarna zou de gewestraad tot de de finitieve vaststelling kunnen overgaan. Voor het geval een voorlopige vaststel ling van een voorstel door de interge meentelijke raad achterwege zou blij ven dan zou de gewestraad de bevoegd heid moeten hebben toch tot definitiever vaststelling over te gaan, zij het dan dat dan een gekwalificeerde meerderheid nodig zou zijn. Om een goede gang van zaken te be vorderen zou het voorzitterschap van de gewestraad in één hand moeten zijn. Dr. Verplanke meende dat via zo'n twee -kamerstelsel zou kunnen worden be- Weststraat 20 Ouddorp f WITLOF per kUo HANDSINAASAPPELEN 20 voor MANDARIJNEN J zonder pit 30 voor reikt wat men volgens hem met de ge westvorming beoogt: een huwelijk tus sen de gemeenschappelijke regeling en een vierde bestuurslaag. Het openbaar lichaam Rijnmond, dat rechtstreeks door de bevolking wordt gekozen is daar naar zijn oordeel geen goede oplossing voor, vooral omdat de gemeentebesturen zich te weinig bij dit openbaar lichaam betrokken voelen. (Gelezen in het Nieuwsblad V. d. Hoeksche Waard). OOLTGENSPLAAT Door een aantal E.H.B.©.-verenigin gen op Flakkee zal een vriendschappe lijke wedstrijd gehouden worden op za terdag 27 januari a.s. des nam. 2.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Aan deze wedstrijd zullen negen ploegen deelnemen, t.w.: Dirksland 1, Ouddorp 2, Stad aan 't Haringvliet 1, Nieuwe- Tonge 2, Middelharnis 1, Achthuizen 1 en Ooltgensplaat 1. Na afloop (ongeveer 6 uur) zal de prijsuitreiking plaats vin den door dhr. W. M. van der Harst, burgemeester te Oostflakkee. Zowel bij de wedstrijd als bij de prijsuitreiking is een ieder hartelijk welkomj Toegang gratis. OU VRIJDAGAVOND 26 JANUARI a.s. Aanvang 19.30 uur zal in zaal VITA NOVA, Van Aerssenstraat erkend veiUnghoudersbedrijf Amstelveen, Fa. M.i Pijpers te Amstelveen t.o.v. Deurwaarder H. L. v. Kampenhout uit Sommelsdijk een partij goe deren publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: -)4r 6 en 12 delige cassettes -^ zwart-wit T.V.'s T<r platenspelers ir oude lampen •ir draagbare T.Vw's ir stereo radio meubelen ■Ar onyx salontafels ir stereo apparatuur ir cassette recorders ir draagbare radio's ir Zaanse klokken ir bandrecorders ir wandornamenten ir gouden sieraden, w.ö. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren gen van goederen tot 18.00 uur. SOMMELSDIJK De huishoudschool „de Molenwiek" heeft in de avond of nacht van vrijdag op zaterdag ongewenst bezoek gehad. De politie die een onderzoek instelde denkt aan het werk van jongelui. Ze verschaf ten zich via de brandtrap door een klap- raam toegang tot de school die ze daar na, op zoek naar buit, hebben doorzocht. Er wordt een klein bedrag aan geld ver mist. De inbraak werd zaterdagmiddag door de concierge ontdekt. BRUINISSE Dé Rijkspolitie te Bruinisse gaf een viertal jongens een bekeuring, die de laatste avonden of nachten enkele ma len de stoep en de gevel van het woon huis Oudestraat 29 bestrooiden en be vuilden met afgewerkte verlopen olie.i In de nieuwjaarsnacht had de bewo ner van het pand de jongens belet een vuur van autobanden te stoken voor zijn woning. Enkele jaren aaneen was het gewoon te geworden op beide einden van de Oudestraat een groot vuur aan te ste ken, natuurlijk tegen de zin van de be woners van deze straat, wiens woningen gevaar liepen en schade kregen. Dit jaar pakte de bewoner van het genoemde woonhuis enkele drummetjes olie en wat autobanden af, zodat het vuurfeest niet door ging. Uit repressail- le gooiden de jongens opererend uit een soort clubhuis, in de nabijheid hun olie voor en tegen het huis, enkele dagen van januari. Een der straffen die hun werden opgelegd, was het zelf schoon maken van stoep en gevel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1