Twee personenauto's frontaal op elkaar ,De ziengschole' De Grevelingen is niet dood Vergankelijkheid 2.98 1 2.98 45e jaargang Dinstlag 1(1 januari 1973 No. 4154 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per iveek: dinsdag- en vrijdagavond Jongen probeerde tevergeefs zijn vriend te redden Vechtpartij voor Spee eta lager uit in diggelen OOSTFLAKKEE Overstekende vrouw door auto aangereden Loos alarm Personenauto door vrachtwagen gegrepen Oorkondes voor jubilerende muzikanten 4 Woensdag stuntverkoop 6 Supermarkt INGEZONDEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 26 29 <r-< Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. DRAMA IN STELLENDAM: Het drama van j.U vrydagmorgen in de oude vissershaven van Stellendam waarbvi de 13 jarige Frans van Lenten uit Steileiidam verdronk heeft zich an ders toegedragen dan in het nummer van vrijdag staat vermeld. De gegevens uit dat bericht waren om des tyds yviUe ontleend aan verklaringen van getuigen maar ze zijn onjuist gebleken. Van de politie vernamen we de juiste lezing van het gebeurde. Frans van Lenten (13 jarige LTS scholier) was 's morgens tegen negenen van huis gegaan. Hij had eerst de krant ingekeken en hij had zijn ouderlijk huis verlaten zonder zijn moeder te zeggen waar hij heen ging. Hij toleek naar de haven te zijn gegaan waar hij in een bootje wat ging spelevaren. Toen even later zijn schoolvriend Jan Lokker op de Eendrachtsdijk kwam zag hij Frans in het bootje bezig. Jan Lokker, een medescholier van het slachtoffer, werd geroepen ook te komen en hij was dat ook van plan om te doen. Toen hij het bootje echter op een tiental meters ge naderd was zag hij dat het door de be wegingen van Frans omsloeg waarbij zijn vriend te water raakte, terwijl hij niet kon zwemmen. Gekleed in een dikke bontjas en met kaplaarzen aan sprong Jan Lokker in het ijskoude water maar toen hij zijn vriend bereikt had realiseerde hij zich dat hij hem, doordat hij zo dik gekleed was, niet zó zou kunnen redden. Hij zwom terug naar de kant en ontdeed zich van jas en laarzen en sprong op nieuw te water. Toen hij zijn vriend weer had bereikt hield die hem nog even vast maar al spoedig verslapte de greep. Jan Lokker moest constateren dat de hulp die hij zo moedig geboden had tevergeefs was geweest. Het ont zielde lichaam van de verdronken jon gen werd omstreeks 10 uur door weth. L. Visser en dhr. A. Bruinsma die aan het dreggen deelnamen, gevonden. Van middag is het slachtoffer ter aarde be steld. SOMMELSDUK Een viertal jongelui hebben zondag avond een onderlinge ruzie, die in café Spee was ontstaan, op straat beslecht. Aangemoedigd door de geconsumeerde alcoholica gingen ze elkaar daar te lijf. Een van hen, de 19 jarige H.F. uit Som- melsdijk koelde zijn woede door met twee vuisten op de etalageruit van gi- garenmagazijn annex postagentschap van de Fam. G. van den Boogert te tim meren. Het gevolg was dat de ruit in scherven ging en dat de heethoofdige jongeling voor een schadepost van en kele honderden guldens zal worden aan gesproken. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond hoopt ds, A. Muilwijck uit Ouderkerk a. d. IJssel voor de Hervormde Gemeente al hier voor te gaan. De dienst begint om half acht, OOLTGENSPLAAT 50 en 55 jaar getrouwd. Donderdag 18 januari herdenkt het echtpaar Abr. van der Welle en A. van der Meij, Prins Bernhardstraat 3 zijn 50-jarige echtver eniging, terwijl het echtpaar Adr. Neels en J. van der Velde, Voorstraat 34 die zelfde dag 55 jaar getrouwd zijn. Op de Provinciale weg onder Den- Bommel, op het gedeelte tussen de La- geweg en de Schaapsweg zijn zondag avond omstreeks 6 uur twee personen auto's frontaal op elkaar gereden. Het ongeluk gebeurde doordat een van de bestuurders, een dertigjarige Rotter dammer onder invloed was en plotse ling de linkerbaan opschoot op het mo ment dat de schippersfamilie J. Warns uit Maasbracht naderde. Bij de botsing die onvermijdelijk volgde werden de beide auto's zeer zwaar beschadigd. De heer en mevrouw Warns liepen beiden een hersenschud ding op. Hun dochtertje kwam er zon der noemenswaardig letsel af. De be stuurder van de andere wagen, die in Dirksland in het café was geweest, moest nu met ernstig letsel naar het ziekenhuis in Dirksland worden ge bracht. Ook dhr. Warns moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het schippersgezin was op familiebe zoek geweest in Numansdorp waar de vader van mevr. Warns, dhr. Stoutj es- dijk woont.i Ze waren op weg naar hun schip dat in een van de havens in Zee land ligt maar na de botsing konden zij zich de plaats niet meer herinneren. Het schip van de fam. Warns is een 900 ton metende Dortmunder, de „Satur- nus", waarschijnlijk gelegen in Terneu- zen of Vlissingen. MIDDELHARNIS De 63 jarige mej. Neeltje de Waal, woonachtig in het Rusthuis „de Goede Reê", is zondagavond tegen zessen op weg naar de kerk toen ze de Langeweg overstak door een naderende auto ge schept. De bestuurder van deze wagen, dhr. H. W. J. Bakker uit Zwartewaal had, toen hij haar waarnam nog krach tig geremd maar hij zag toch geen kans meer de vrouw te ontwijken^ Zij werd door de kracht van de botsing tegen de straat gesmakt maar ogenschijnlijk werd ze daarbij niet ernstig gewond. Bij na der onderzoek bleek ze toch een ge broken arm en een inwendige bloeding te hebben opgelopen, "waarom ze naar het ziekenhuis te Dirksland werd ver voerd. Nadat haar toestand van zondag op maandagnacht verslechterde is er nadien toch een verbetering ingetreden. Dhr, P. Robijn, directeur van de Sla- venburgse Bank te Middelharnis heeft zaterdagmorgen kunnen ervaren .dat het alarm-systeem waarop zijn Bank aangesloten is, uitermate goed functio neert. Toen hij helemaal per ongeluk zelf de alarminstallatie in werking stelde kwam er elders, via de politie- meldkamer in Dordt- een snelle aktie op gang waarin de politie binnen enkele minuten voor de deur stond. Het was voor de politiemensen een hele gerust stelling dat dhr. Robijn z;elf opendeed en dat hij niet eerst van knevels moest worden ontdaan om een verklaring af te leggen. Dhr. Robijn had, nadat het alarmsysteem werkte, geen mogelijk heid om het uit te schakelen. OUDDORP - STELLENDAM Zaterdagmiddag is dhr. K. Meijer te Ouddorp (Kelderweg 68) in de Fortuin- weg een ongeluk overkomen. Hij reed, daar met zijn personenwagen met daar achter een aanhangwagentje, geladen met dakplaten. Het gerij is op een ge geven moment gaan slingeren waarbij het wagentje „schaarde" en de auto op de linkerbaan terecht kwam. Daar kwam hij in botsing met een vrachtwa gen van dhr. Netten die op het woon wagenkamp in Den Bommel woont. De wagen van dhr. Meijer werd daarbij zwaar beschadigd. OUDDORP Aan een aantal jubilerende muzikan ten van de muziekver. „Concordia" zijn j.l, vrijdagavond door burg, G. van Vel zen, namens de Kon. Ned. Federatie van muziekgezelschappen oorkondes uitge reikt. De burgemeester liet de uitreiking vergezeld gaan van een woord van waardering en dank voor het langdurige dienstbetoon aan de Vereniging en daar mee aan de burgerij. De onderscheide nen zijn: Dhr. Adr. Boelaars die 35 jaar lid is, dhr. W. Voogd (35 jaar lid en ook bestuurslid), dhr. P. Breen (35 jaar lid), dhr, J., Hameeteman (30 jaar lid en voor zitter van de vereniging), dhr. J. van Koppen (25 jaar lid, secretaris). UITSLAG VERLOTING VAN MUZIEKVER. „CONCORDIA" OUDDORP 15e prijs nr. 253, 14e nr. 1268, 13e nr. 484, 12e nr. 1166, 11e nr. 1474, 10e nr. 802, 9e nr. 1073, Se nr,i 46, 7e nr, 48, 6e nr. 1211, 5e nr. 583, 4e nr. 276, 3e nr. 1481, 2e nr. 1097, Ie prijs nr. 1172. De prijzen kunnen worden afgehaald op het VW-kantoor, Boompjes 23, Ouddorp, Tel. 789. Weststraat 20 - Ouddorp 40 MANDARIJNEN (Clementine) zonder pit 20 HAND- SINAASAPPELEN Geachte redactie. Uw artikel over de „Ziengschole" tr Nieuwe-Tonge, voorkomende in ons blad van 9 januari j.l., geeft mij aan leiding tot het maken van enkele op merkingen. Ie. Het feit, dat de vereniging in de volksmond bekendheid verkreeg als .,de aang van Sjaen Dekker", moet m.i. veeleer worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat wijlen dhr. Dekker gedurende een reeks van jaren de onbe twiste leider en de stuwende kracht van de „Ziengschole" is geweest, dan aan de waarschijnlijkheid of zelfs onwaar schijnlijkheid, dat deze één van de op richters zou zijn geweest. Onder de be zielende leiding van Dekker, die tege lijk voorzanger en voorlezer in de kerk was, oefende het koor, dat zoveel mo gelijk over de kerkruimte verdeeld was, een grote invloed uit op de zang der ge meente. Volgens insiders stond deze in die tijd dan ook op een hoog peil. Dat eerst tijdens de ambtsperiode van Ds. Kruyt tot de aanschaf van een kerk- orgel werd overgegaan, zal aan deze omstandigheid niet vreemd zijn ge weest. 2e. De steeds weer terugkerende fou tieve spelling van de naam WENTINK is in hoge mate irritant. Heeft deze in 1916 in Nieuwe-Tonge overleden predi kant dan zo weinig verdiensten voor de Hervormde gemeente van Nieuwe-Ton ge gehad, dat men zich nauwelijks een halve eeuw na zijn dood reeds de luxe meent te kunnen permitteren zijn naam naar willekeur weer te geven? Het is mijn stellige overtuiging, dat juist het tegendeel het geval is gevireest,, Was het niet Mattheus Janus WEN TINK, V,D.M., die gedurende enkele tientallen jaren in de Hervormde ge meente van Nieuwe-Tonge: a. zijn catechisanten een zodanige Bij belkennis wist bij te brengen, dat zijn collega's in naburige gemeenten bij her haling opmerkten „dat is er weer één uit de school van Wentink"; b. een zodanig kerkelijk besel wist te kweken, dat de gescheiden kerken in Nieuwe-Tonge geen voet aan de grond kregen; c. de diaconie van de Hervormde ge meente stimuleerde tot het aankopen van door r.k. boeren bewoonde tooerde- rijen met als gevolg, dat het r.k. ele ment praktisch geheel uit de gemeente is verdwenen (het gevaar van gemeng de huwelijken etc); d. met gulle hand uit eigen middelen financiële verlichting wist te brengen in gezinnen, die door ziekte of anderszins in moeilijkheden verkeerden, en e. door zijn grote kennis van de me dische wetenschap in talloze gevallen medische bijstand verleende, waar de minder goede verzorging door de des tijds in de gemeente praktizerende arts tot een noodlottige afloop dreigde te lei den. Op grond van het vorenstaande komt het betrachten van wat meer zorgvul digheid bij het vermelden van de naam van Ds. Wentink mij wel gewenst voor. Nieuwe Tonge is aan de nagedachte nis van deze eminente figuur toch wel enige dank verschuldigd! In aansluiting aan het bovenstaande zou ik nog willen opmerken, dat ik de mogelijkheid niet uitsluit, dat het ge meentebestuur van de voormalige ge meente Nieuwe Tonge destijds bij het Het was vorig jaar maart dat we een praatje hadden met Kees v. d. Laan. In Stellendam leidde hij een eenzaam be staan, woonde in een oude woonwagen maar was zichtbaar met dat alles tevre den. De burgemeester proberede hem In een bejaardenhuis te krijgen, maar Kees vond dat „onbegrip". Hij had daar alles wat z'n hart begeerde, z'n rommel, z'n hond en z'n konijnen. Hij was 70 en hij tobde niet over later. Over de tijd dat hij hulpbehoevend zou zijn dacht hij weinig: ,,ze zoeken dan wel wat voor je op", zei hij dan. In het ziekenhuis had den ze hem „gewurgd" en „gepijnigd" en hij was gelukkig, weer terug te zijn in zijn wagen, waarmee hij pronkte om dat die gemaakt was van „echt Bel gisch eiken'." Kees van der Laan is niet meer. Op een decemberdag vorig jaar werd hij gevonden, doodziek in z'n wagen. Weer ging hij naar het ziekenhuis, nu voor het laatst. Enkele dagen daarna blies hij zijn laatste adem uit. Gisteren ver teerde het vuur zijn wagen, aangesto ken door Gemeentewerken. Alles wat aan Kees herinnerde is vergaan. Het was het einde van een triest levens verhaal, symboliek ook van de vergan kelijkheid Voor de Sportvisserij is de Grevelin gen nog steeds een zeer aantrekkelijk gebied en vooral in de omgeving van Scharendijke werd de laatste weken en maanden bijzonder veel gevangen. Vooral bot, schol en schar, de voorheen op de open Grevelingen meest voorko mende platvis, schijnt weinig last van de afsluiting te hebben en in de nog al tijd zoute Grevelingen welig te tieren. De sterfte van de harder, en de zeebaars trekvissen die in de winter naar zee trekken en die de enige ontsnappings mogelijkheid, de sluis bij Brulnisse niet hebben kunnen vinden, deed toen wel even een bericht ontsttón, dat in het Grevelingenmeer alles dood was, maar niets is minder waar. Ook de uitgezette forel, die het in het begin inhet zoute Grevelingenwater niet zo naar zijn zin had, schijnt zich al aar dig aan te passen. De exemplaren die worden gevangen zijn goed gegroeid, (v. 23 naar 43 cm en langer) en met een ge wicht van 12 tot 15 ons. Bij hun tewa terlating wogen zij plm, 2 ons of minder. Zoetwatervis als ■\'oorn, brasem en baars, veel voorkomend in het Haring vliet, moet men op het Grevelingenmeer niet zoeken. De palingvissers (10 in getal) verdien den over het algemeen een boterham. laten plaatsen van de naamborden in de Wentinkstraat niet de vereiste nauwge zetheid in acht heeft genomen. Alleen al het feit, dat op deze borden elke titeJ- of functieaanduiding ontbreekt, vind ik een ernstige tekortkoming. Zou hier voor de in Nieuwe-Tonge woonachtige leden van de Raad van de heringedeelde gemeente MIDDELHAR NIS geen taak liggen deze zaak in de Raad aanhangig te maken, opdat het door mij gesignaleerde verzuim alsnog worde hersteld. Hoogachtend, C. A< HoUeman Tz., Westergracht 40, Haarlem. maar overweldigend waren de resulta ten niet. Wel was voor de zes overscha kelende mosselkwekers, de investering bijzonder groot. De palingvisserij is al enkele weken geleden gestopt en men is bezig met het herstel van fuiken en netten. NIEUWERKERK Vergadering Middenstand Ver. Dezer dagen vergaderde de Nieuwer- kerkse Middenstands Ver, De voorz. de heer Boudeling, sprak een woord van welkom,! Hoopte op een hechte en homo gene samenwerking in dit nieuwe jaar. Na bestuursverkiezing, werd in de va cature van secr. gekozen dhr. N. A. Lie- vense. In de activiteiten-commissie wor den benoemd de heren W. Plikweert en C. Clarisse. Spoedig hoopt de Ver. een voorjaarsaktie te houden en straks in de vakantiemaanden, meerdere malen een open Markt op de Kerkring, gezien het succes van de gehouden markt-dag van vorig jaar. De rondvraag die nogal wat opleverde, betreffende o.a. de recreatie en de bestemmingsplannen en de nog voorkomende wanbetaling. De voorz. sluit de verg. en roept op tot aktiviteit in het nieuwe jaar. SINT ANNALAND Jaarvergadering „De Heere is mijn Banier". Woensdagavond 10 januari werd in het Herv. verenigingsgebouw te St,i Annaland de jaarvergadering ge houden van de Herv. Mannenvereniging „De Heere is mijn Banier". Na de ope ning door de voorzitter, dhr. G. J. Breas volgden de jaarverslagen van de secretaris A. Wessels en van de pen ningmeester. Dhr. J. Scherpenisse deed rekening en verantwoording van de Herv. Zondagsschool, waar een batig saldo was. Verder werd deze avond ge vuld met twee onderwerpen J. van der Klooster behandelde Johannes 1 vers 1- 18 en dhr. Jb. Moerland hield een on derwerp over Jesaja 40. Op beide on derwerpen volgde een uitvoerige be spreking. Na de rondvraag werd deze goedbezochte jaarvergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Uienveiling donderdag 11 jan. 1973. 90 ton uien, maat 40/op, klasse 1: 64,96, 1800 kilogram drielingen: 58,47, 13 ton uien stek 13,75,i Uienprijs per honderd kilogram. OOSTFLAKKEE Benoemingen. Door B. en W. van Oostflakkee zijn de volgende benoemin gen verricht: als typiste ter gemeente secretarie met ingang van 15 febr. a.s. mej. G. A. Hobbel L.Gd. te Ooltgens- plaat; als onderwijzeres nuttige hand werken aan de 0,L,S. te Oude-Tonge met ingang van 1 jan,i 1973 mevrouw M. J. Langen-Stevens te Oude-Tonge; als onderwijzeres nuttige handwerken aan de O.L. Scholen te Ooltgensplaat, Den Bommel en Langstraat met ingang van 1 jan. 1973 mevrouw A. M. Weug-de Lorme van Rossum te Numansdorp; als leraar aan de Openbare MAVO te Oude- Tonge met ingang van 1 maart 1973 de heer J. Kramer te Vlaardingen en als leraar aangenoemde school met ingang van 1 april 1973 de heer H. P. J. Pieter- sen te Oud-Beljerland. PROGRAMMA-BEURS „KIJK-DOE- IDEE" IN DEN HAAG Op zaterdagmorgen 3 febr. om 11 uur zal Mr. M. Vrolijk, Kommissaris der Kon. in Z.-H. in het kongresgebouw te Den Haag de programmabeurs van de gezamenlijke jeugdwerkorganisaties in deze provincie openen. Deze beurs geeft de bezoekers een zeer gevarieerd beeld van kreatieve mogelijkheden om met groepen jeugdigen bezig te zijn. In allerlei stands kan men niet alleen kennis nemen van de nieuwste handen arbeid-technieken, maar men kan deze ook zelf proberen. Er wordt ook gezamenlijk o.l.v. de Werkschuit een bouwwerk gemaakt van zgn. waardeloos materiaal, waaraan men mee kan werken. Ook de theater-tech niek is niet vergeten. Expressie moge lijkheden, schimmenspel, bandrecorder- gebruik enz. terwijl er ook o.m,i kos tuumimprovisatie gedaan wordt. Deze beurs is in de eerste plaats be stemd om de honderden vrijwillige ka derleden van de verschillende jeugd groepen in de gelegenheid te stellen nieuwe ideeën voor hun klub-prbgram- ma's op te doen. Maar ook anderen zijn welkom, omdat deze beurs voor iedere geïnteresseerde open staat, die 2,50 voor de toegang wil betalen. De beurs is open van 11 tot 13 uur en van 14 tot 16 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1