Kerkelijk leven in Hulst Zeeuwse wandelingen Kittde^fio-eê^fe Plattelandertjes beschreven hun indrukken van de stad ipri Polder neemt onder houd wegsloten over Waakzaam tegen de bisamrat Verzoek om alarm systeem in bejaardenwoningen 1. xxxxxxxx Eeetfe fl&sor in raad Oostfiakkee Nieuws uit Zeeland DAMMEN Vo( BEL Ettense Veemarkt PR Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S'^ Vrijdag 12 januari IflïaKjjjag 12 j Een paar maanden geleden is er een mooi boek verschenen „De geschiedenis van Hulst". Het is geschreven door de wethouder P. J. Brand op verzoek van het college van burgemeester en wet houders om „de rijke geschiedenis van onze stad in één werk te boek te stel len". Burgemeester Molthoff zegt dat het de schrijver vele jaren van intensie ve arbeid heeft gekost met speurtochten in binnen- en buitenland. Dat kan niet anders, als we het boek bekijken met zijn 500 bladzijden in groot formaat. Met een paar bladzijden geraadpleegde lectuur. Daar zitten jaren werk in. Ik weet er alles van, als ik voor één arti kel in ons blad soms vele uren moet zoeken en vergelijken en daarna schrij ven. Er zijn 2000 exemplaren van gedruist, waarvan 200 genummerd. Op de om slag staat het wapen van Hulst; een klimmende zwarte leeuw met rode na gels en rode tong op een gouden veld, omgeven door twee hulsttakken elk met drie groene bladeren. Het is gedekt door de keizerskroon, een voorname onder scheiding die we bij slechts enkele stadswapens aantreffen. Het is niet mijn bedoeling om dit interessante boek te bespreken, dan zou ik wel een halve krant nodig hebben, maar alleen iets te vertellen over het kerkelijk leven in Hulst. De Hervorming. Zoals u weet was er vóór de Kerk hervorming in ons land, en trouwens ook in West-Europa, maar één kerk: de rooms-katholiekej Hulst behoorde eerst tot het bisdom Utrecht. Toen er in 1559 een nieuwe kerltelijke indeling werd ingevoerd, liwam het onder het bisdom Gent. De Hulstenaar Cornells Jansen is enkele jaren later zelfs bisschop van Gent ge worden. Tussen de jaren 1462 en 1535 werd de Willebrorduskerk gebouwd, die na herstel van een paar torenbranden en restauraties nog bestaat. Door handel en scheepvaart was men ook hier bekend geworden met de ge schriften van Luther. In 1529 werden er op de grote markt in het openbaar een aantal Lutherse boeken verbrand. Enkele jaren later lezen we van uitge voerde doodstraffen. Een vrouw, Nele Faes, waarschijnlijk uit Axel doch in Hulst woonachtig, werd „ter cause van de secte Lutherane ghedolven", of wel levend begraven. Twee anderen werden op een schavot gegeseld en Jan de Na- gele later als beeldenstormer ter dood gebracht. Jan de Grave werd op de markt levend verbrand. Een klein ge zelschap „ketters" kwam regelmatig bijeen, in een herberg of in de bossen, luisteren naar de prediking van de mes senmaker Francois Zoete. Het stadsbestuur was verdeeld en trad niet streng op tegen de ketters. De baljuw kwam nooit meer in de kerk en is later afgezet. Op zondag 25 augustus 1566 had in het naburige Axel de beeldenstorm plaats onder leiding van de predikant Jaspar van der Heyden. Deze Axelse beeldbrekers gingen de volgende dag naar Hulst om daar hetzelfde te doen. Van de kerkschatten was voordien al een gedeelte in veiligheid gebracht, maar er was nog genoeg in de kerk om te vernielen. Een Axelse beeldenstor mer beroemde er zich op dat hij in de kerk een uur lang als een duivel had huisgehouden. Ook in de kloosters werd veel ver nield. 's Maandags is het markt in Hulst (nog steeds) en voordat de „kerkbrake" begon preekte ds. van der Heyden op de markt. Na de vernieling vroeg hij aan de m.agistraat of hij in 't vervolg jn Hulst mocht preken. Dat werd gewei geld, hoewel het stadsbestuur niet streng optrad. Toen Alva het volgend jaar in ons land kwam, werden er on menselijk strenge straffen uitgedeeld, ook in Hulst. De 80 jarige oorlog. Inmiddels was de 80 jarige oorlog met Spanje uitgebroken (1568). Hulst was een goed versterkte stad, de poorten en g«RW Willebrorduskerk te Hulst. wallen zijn er nog. Toen in 1572 de Geuzen een rooftocht in deze omgeving organiseerden met plunderingen van kerken en kloosters, bleef Hulst van wege zijn versterkingen hiervoor ge spaard. In 1581 kwam het aan de zijde van de Prins. Slechts voor korte tijd. Twee jaar later veroverde de Spaanse landvoogd Parma de stad (1583). Het stadsbestuiir en vele anderen vertrokken over de Schelde naar Zeeland. Hun goederen werden verbeurd verklaard. Parma kwam er in een berooide, armoedige stad. Er was geen enkel altaar meer in de kerk, geen orgel, geen pastoor en geen geld om wat aan te schaffen. Met steun werd er een nieuw hoofdaltaar aangeschaft. In 1591 valt de stad weer in handen van Maurits. Hij beloofde aan de bevolking nog 2 jaar vrije uit oefening van de roomse godsdienst, maar kwam zijn belofte niet na. Daar om vertrokken alle priesters en vele anderen uit de stad naar het zuiden. Het wordt eentonig, maar in 1596 kwam Hulst weer in Spaanse handen door de verovering van de landvoogd Albertus van Oostenrijk. Het roomse kerkelijk leven wordt weer hersteld. Nu voor een lange periode, want pas in 1645 weet Frederik Hendrik Hulst in handen te krijgen.. De versterkingen waren uitgebreid, zodat zijn vier aan slagen vóór genoemd jaar telkens mis lukten. Bij een ervan (in 1640) sneuvel de zelfs de Friese stadhouder Hendrik Casimir. Het Spaanse garnizoen van 700 man mocht de stad verlaten en de Gerefor meerde religie werd als enige in de stad toegestaan. De beelden in de Willebror duskerk werden verwijderd en ds. Jo hannes Goethals hield er een dank dienst. Er kwamen 2 predikanten en de room se geestelijken verlieten de stad. Voor de kerkdiensten en de bediening van mis' en sacramenten was de bevolking aangewezen op St. Jansteen of Clinge, waar ze in een schuur bijeen kwamen. Later gebeurde het ook wel stilletjes in Hulst zelf. Toen de predikanten eens een priester in de stad signaleerden, moest de baljuw hem gevangen nemen. Hij bracht hem echter bij zich aan huis, wat heel wat ergernis veroorzaakte. De baljuw, een gematigd man, trok er zich echter niets van aan. In 1695 krijgen de roomsen vergun ning een kerk te bouwen. De onver draagzaamheid tussen beide godsdiens ten is kleiner geworden. Daarna. De Fransen brachten bij hun komst in ons land godsdienstvrijheid mee. De priesters weigerden echter een eed van trouw aan de Franse republiek af te leggen, met het gevolg dat hun vrijheid beknot wordt en ze moeten onderdui ken. Toen in 1801 een concordaat tussen Napoleon en de paus werd gesloten, keerde de rust terug. In 1807 kregen ze de Oude Willebrorduskerk weer terug,. Niet helemaal, alleen het koor en de wandelkerk. De protestanten mogen het schip VEm de kerk gebruiken. Het werd dus een simultaankerk, ,dat is een kerlc die dcor verschillende gezindten wordt gebruikt. Tussen de beide ruimten werd een dubbele muur gemetseld met turfstrooisel er tussen om elkaar bij de kerkdiensten niet te hinderen. In 1929 hebben de roomsen voor 120.000,— de protestanten uitgekocht. Deze bouwden voor dit geld een nieuwe kerk. De muur werd uitgebroken ,en de kerk verder opgeknapt. In 1933 was men hiermee klaar en Hulst heeft nu een prachtige kerk, die twee jaar later tot basiliek werd verheven. Meer dan 100 grafzerken bedekken de vloer. Bij de bevrijding van 1944 werd door de Poolse bevrijders de spits van de toren tot aan de wijzerplaat wegge schoten. In plaats van .deze neo-gothi- sche spits is er een betonnen bouwsel voor in de plaats gekomen, dat gesti leerde engelen met steil omhoog staan de vleugels moet voorstellen. Het kan niet iedereen bekoren. In de toren is een beiaard met 28 klokken. Hulst is een roomse stad gebleven, in tegenstelling met het dichtbij gelegen Axel, waar de Hervorming veel meer ingang vond. Uit de volkstelling van 1960, toen Hulst 5118 inwoners had, neem ik over: 4948 r.k., 135 Ned. Herv., 1 Luthers, 7 Geref,^ 1 Isr., 26 geen gods dienst. De tegenwoordige predikanten van de Ned. Herv. Kerk is mej. H. B. de Neeling (haar vader was vroeger no taris in Middelburg). Middelburg. L, van Wallenburg. OUDDORP De Ver. vergadering van de polder „Goeree" heeft in haar vergadering van j.l. dinsdag besloten het onderhoud van alle wegsloten in district 1, het grond gebied van de voormalige gemeente Ouddorp, van de particulieren over te nemen,! Het onderhoud is weliswaar verplicht maar hier en daar laat het toch veel te wensen over. Het polder- bestuur meent dat het onderhoud beter door de polder kan plaatsvinden die over de ervaring en over het materiaal beschikt. De regeling gold al eerder voor het overige gebied van de Polder. De aangrenzende eigenaren zuUen aan de Polder wel een vergoeding ver schuldigd zijn van 0,27 cent per strek kende meter. Zij kunnen het ook afko pen tegen een som ineens van 20 maal het jaarlijkse bedrag. POLDER GOEREE: Dijkgraaf L. P. Akershoek te Oud dorp heeft in zijn terugblik op vorig jaar geattendeerd op het feit dat in 1972 een drietal bisamratten zijn ge vangen in het gebied van de Polder. De schadelijke dieren die de waterkeringen doorgraven komen vanuit België en Duitsland ons land binnen. Rijksvangers doden er jaarlijks zo'n 15.000. Hun mo gelijke aanwezigheid vraagt een blij vende aandacht", verklaarde dhr. Akershoek al wilde hij de situatie niet direct als gevaarlijk beschouwen. -----O OUDE TONGE Een aantal bewoners van bejaarden woningen in Oude Tonge hebben een schrijven gericht aan het gemeentebe stuur houdende het verzoek om te be vorderen dat er in de bejaardenwonin gen een alarmsysteem zal wordeYi aan gebracht. B. en W. zullen zich nader op deze vraag beraden. Dat het niet overbodig zou zijn werd verhaald door dhr. C. de Vos (P,v,d.A.) die nogal wat aanmerkingen maakte op liet functioneren van de gezinsverzor ging. Hij ontleende zijn oordeel aan een geval waarmee hij was geconfron teerd dat een oude vrouw helemaal vervuild was aangetroffen. Als zij die met de uitvoering van de Gezinszorg belast zijn zoiets niet tijdig constate ren dan is er in de structuur van de Stichting iets mis", vond dhr. de Vos. De raadsvoorzitter, burg. W. M. v,i d. Harst vond het een goede zaak dat van uit de raad alhoewel er geen directe aansprakelijkheid bestaat op een dergelijk gebeuren wordt geattendeerd. Deze opmerking, even als de vraag of er niet een raadslid in het Stichtingsbe stuur kan worden opgenomen zal nog nader worden besproken. POORTVLIET Aanleg riolering. Door ing. bureau Dwars, Hederik en Verheij uit Amers foort wordt op 31 januari in het bureau van gemeentewerlïen aanbesteed het aanleggen van riolering en het herstra ten van de Molenstraat en de Paasdijk- straat. Beste meisjes en jongens! Eerst geef ik een plaatsje aan het nieuwe raadsel van deze week. Dat raadsel is JANUARIRAADSEL 2 2. X 3. X .i 4. X 5. X 6. X j 7. X 8. X 1. Eén van de zogenaamde grote profe ten,: 2. Eén van de zogenaamde kleine profeten. 3. Plaats waar David Goliath versloeg. 4. Naam van Jezus, die Ge zalfde betekent. 5. Rivier in het Para dijs. 6, Zoon van Saul, die niet zo lang heeft geregeerd. 7. Viel in slaap onder de predildng van Paulus, viel dood en werd door Paulus opgewekt. 8. Nako melingen van Levi. Op de kruisjeslijnen komen de zelfde woorden te staan. CORRESPONDENTIE Ria de V. Sommelsdyk. Eerst wilde ik jouw raadsel een plaats geven, maar er ontbraken letters en de cijfers waren ook niet precies. Ik zou er heel wat aan moeten veranderen, en dan was het geen werk meer van jou. Bedankt voor de moeite, en de volgende keer beter. Willie K. H. I. Ambacht. Je cijfers zijn mooi, vooral geschiedenis. Je hebt als boek daarom misschien ook „Onder de Geuzenvlag" gekregen. Over de uit slag van de test kun je niet anders dan tevreden zijn. Ik zou zeggen: probeer in het nieuwe jaar zo verder te gaan, als je gezond mag blijven. Hanneke V. Krabbendyke. Je hebt een lange brief geschreven. Er zijn kin deren, die moeite hebben om een paar regels bij elkaar te krijgen, maar dat is bij jou niet het geval. In de vakantie is er niets van schaatsen en andere sneeuwpret gekomen, maar de winter is nog lang niet voorbij; er kan nog van alles gebeuren, zelfs een strenge winter kan nog komen. Klaas B. Spijkenisse. Er was al een beetje ijs, toen je schreef, maar van schaatsen zal toch niet veel gekomen zijn, want er kwam weer zachtere lucht. Houd je schaatsen maar gereed, want het is nu de tijd. Gelukkig dat het goed gaat op school, en je zorgt weer maar voor een goed rapport, als je het mag beleven. Chris K. H. I. Ambacht. Ik vind dat het kerstfeest lang heeft geduurd. Wer den de kinderen niet ongeduldig, om zo lang te zitten? Fijn, dat je toch nog een boek mocht ruilen; het zou best kunnen zijn, dat er geen boeken meer waren,i Heb je het al uit gelezen? Het zal ze ker wel spannend zijn. Clara v. d. W. Ouddorp. Had je alle maal zevens en achten? Dat is best! Je oma kon niet op moeders verjaardag zijn, maar het ging toch al beter, schreef je. De laatste dagen van het jaar is het druk geweest met zingen en zo. Nu komt er een tijd, dat alles normaal zijn gang weer gaat. Eer het Pasen is, duurt nog een geruime tijd. Gert B. Spükenisse. Jij hebt in ver band met het kerstfeest ook veel moe ten zingen, en moeten luisteren. Je hebt zodoende al heel wat boeken van de zondagsschool; het is een hele rij. Heb je er een kastje voor, of staan ze op een boekenplank? Naar Maassluis was het een mooi uitstapje. Marjan K. H. I. Ambacht. Het was een hele schrijverij voor je, om alles precies aan te geven wat er zoal ge beurd is. Het was een uitgebreid pro gramma, en velen zullen er met aan dacht naar geluisterd hebben. En nu ben je van plan om te schrijven over het nieuwe jaar,. Ik blijf in afwachting. Je hebt nog even tijd om over de zaken na te denken. Ria de B. OoItgenspIaat. Je rapport is goed, hoor! Ik zie er niet één zesje op; het is alles er boven. Probeer maar zo door te gaan. Heb je al in je^boek gelezen? Ik meen dat het over de' zen ding gaat. Hebben de koolmezen de pinda's al gevonden? Het is een ware lekkernij voor die mooie vogeltjes. Hanna de J. Ouddorp. Alvast harte lijk gefeliciteerd met de verjaardag van Greet. Je rapport is dus nogal meege vallen. Bepaald slecht is het nu ook weer niet, maar je moet proberen om die twee lage cijfers wat hoger te krij gen. Dan sta je wat sterker. Je zal er wel veel voor moeten doen, maar zon der moeite geen winsti Jannie K. H. I. Ambacht. De ene kant van je papier is helemaal vol; je hebt heel wat te vertellen gehad. Ik denk dat jij het kerstverhaal wel na zou kunnen vertellen, als je het nu moest. Als je veel tijd hebt, zou je al les eens op moeten schrijven, opjouw manier dan. Dan heb je een mooi ver haal. Corien van R. Zeist. Je bent weer een paar boeken rijker. Door veel lezen leer je veel: je leert zelf goed lezen en je krijgt een heleboel woorden tot je be schikking. Op school heb je daar veel gemalt van. Het ene boek is over zen ding, denk ik, en het andere, dat kan van alles zijn. Is dat ook mooi? Janny de J. Ouddorp. Jij moest dus eerder naar school dan je zusjes, maar dat is niet erg. Jij en Thijs hebben een mooi rapport; bij Thijs'^ staat het in woorden uitgedrukt, en bij jou in cijfers, maar het komt op hetzelfde neer. In va derlandse geschiedenis ben je een bol leboos! Irna L. Sommelsdyk. Je hebt je toch niet verveeld in de vakantie? Er is van alles te doen in die vrije tijd,i Afijn, nu is de school weer begonnen en dan gaat alles weer geregeld zijn gang. Mocht je kleine zusje ook mee naar het kerst feest? Heeft ze stil kunnen zitten? „Moeders grote dochter" zal je nog wel eens lezen, denk ik. Jannie van R. Zeist. Het was gezellig dat Heleen ook thuis was. Gaat het naar haar zin? Er is veel te leren voor het diploma A, maar zij zal het wel kun nen, als ze zich er voor zet. Die jeugd dienst zal wel mooi geweest zijn. Waren er veel mensen in de kerk? Lenie de J. Ouddorp. ik merk wel aan die cijfers, dat je goed je best doet. Gaat het naar je zin? Dat is veel waard bij het leren. Hoe gaat het nu met je gehoor? De volgende week moet je zeker weer op onderzoek; dan zal je er meer van weten. Ria de V. Vrouwenpolder, Als er op een rapport geen onvoldoendes zijn, dan staat het lichtje op groen. Pas op als het rood wordt, maar daar zal jij wel voor zorgen, dat zoiets niet gebeurt, als je tenminste gezond mag blijven. Je zuster heeft een flinke baby, zeg! Ik denk dat je er spoedig bij geweest zal zijn. We zullen hopen dat zij voorspoedig op mag groeien. Hedie den B. Herkingem. Dat zal Aja even leuk gevonden hebben als jullie met de kerstdagen,. Maar bij jullie thuis zal het wel stil geweest zijn, want een paar kinderen mis je direkt. Je hebt goed je best gedaan op het raadselwerk. Mastladder was wel aardig gevonden, maar dat woord wordt niet gebruikt; het is touwladder, omdat die van touw is gemaakt. Jannie S. Melissant. Wat een lange rij cijfers hebben jullie op het rapport! Het is een hele uitzoekerij voor de meesters en de juffrouwen! Je hebt flink ge werkt, want ik zie maar één zes; de rest zit er allemaal boven. Heb je de boeken al uit? In vroeger tijd was het ook erg met de overstromingen, hè? Allemaal de brieven zijn nog niet be antwoord. Nu houd ik er voor deze week mee op. Ik was eerst nog van plan om de prijs- winners bekend te maken, maar ik heb al de brieven op dit openblik nog niet binnen. Ik moet dus nog wat wachten en jullie moeten dat dan ook. Met vriendelijke groeten van OOM KO. Sinds jaar en dag komen plattelandskindertjes nu en dan in de stad en doen daar hun indrukken op.. De Stichting „Public Relations van de Land en Tuinbouw" heeft zo'n ontmoeting tussen plattelands- en stadsjeugd enige tijd geleden opgezet met de bedoeling dat die twee elkaar wat beter zouden leren kennen. Daarvóór waren al stadkindertjes te gast geweest by boerenfamilies, en ook hun bevindingen werden gepubliceerd in het blad van de Stichting „19 NU". De plattelandskindertjes die Den Haag bezochten kwamen uit het dorpje Wommels maar ze hadden evengoed van Flakkee kunnen komen. Misschien vindt u het interessant wat van ze te horen „zowaar als ik hier zit, stadsleven is voor mij niets. Weet u waarom ik niet in de stad wonen wil. Je kunt 's avonds niet slapen, 's morgens vroeg' wakker en je krijgt helemaal geen rust. Je sterft wel 20 jaar eerder aan milieuverontreiniging en je kan altijd tegen die vreselijke vieze hoge vletgebouwen aankijken", zegt een van de deelnemende meisjes. Een ander zag het al weinig roosldeuriger: „.,,een vriendje van mij zei dat zijn oom en tante in Haarlem wonen. Als zijn tante de zon wil zien, dan moet ze naar 't balcon gaan en recht omhoog kijken. Haar man werkt bij de hoogovens in IJmuiden (stinkfabrieken). Ik zou voor geen miljoen gul den in een stad willen wonen'". Een bewuste consument:„als je in de stad in een winkel komt sme ren ze je de duurste dingen aan. En als je het thuis aan zult trekken ko men er grote scheuren in omdat de kleren in de stad niks waard zijn. Als je in een bloemenwinkel komt geven ze je zieke bloemen, in een viswin- kel is er niet een die je helpen kan en als je een stevig broedkastje heb ben moet geven ze je een hele slappe als er dan een vogeltje in gaat broeden knapt het uit elkaar en zijn alle jonge vogeltjes dood". Een van de knapen zag het helemaal niet zitten in het stadse:„ik zou liever niet als weduwe of weduwnaar in een grote stad willen wonen. Je hoort tegenwoordig wel vaker dat mensen gewurgd worden of doodge schoten. Ik zou er gewoon als kind of als groot mens, dus met familie, ook niet willen leven,. Je hebt er bijna geen plaats voor te spelen. En in de zomer kan je niet eens in de tuin zitten te zonnebranden". „nu nog mijn mening over het stadsleven. Ik blijf bij mijn besluit zegt ene Hendrik: Ik wil er voor geen rooie cent wonen, want iic vind het daar veel~te gevaarlijk met al die uitlaatgassen". „Ik vond het eerste wat me opviel dat je op het dak parkeren kon zo raar. En die winkels waren geen winkels, nee dat waren reuzen zo groot", con stateerde een van de meisjes. „Weet u wat ik ook zo raar vond, als je naar huis moest, moest je eerstibij de deur. En als je dan de deur binnen was dan moest je weer een trap op. En als je de deur open deed dan was je op het gangetje. Ik vond het maar een klein gangetje. Maar er waren opklapbedden, Eh die kon je zomaar in een soort van kast klappen en dat vond ik wel handig". ,en in Madurodam moest ik plassen. Maar dat was een heel duur plasje, het kostte vijftien cent. Is het niet schandalig?" vraagt zich een ventje af dat kennelijk in hoge nood verkeerde maar het toch zonde van z'n centjes vond Er was ook een diplomaat in spé onder het jeugdige gezelschap en hij vatte zijn bevindingen als volgt samen: „nu kom je tot de conclusie dat de plattelandsmensen niet zonder stad kunnen en de fabrieken en de stadsmensen niet zonder het platteland". De hartelijke groeten van Tjitte. in De raad van Oostflalikee heeft zich in vergelyk met de overige gemeenteraden op het eiland maar heel kort met de fluoridering van het drinkwater bezig gehouden. Het was alleen dhr. H. A,, M- van Loon (a.r.) die de materie aansneed met zijn opmerking dat het Algemeen Bestuur van de Stichting Drinkwater leiding kennelijk helemaal geen oplos sing wil zoeken Dhr. L. AxensmEin, vertegenwoordiger voor de gemeente in de Stichting wilde het antwoord maar Uever aan dhr. A. Kroon (lid van het Dag, bestuur) dele geren omdat die het volgens dhr. Arensman nóg veel beter wist. Niet temin verklaarde dhr. Arensman „dat de Minister 'het in behandeling heeft en dat het antwoord wordt verwacht. Het is een goed beleid de fluoridering nu niet gelijk een jaar op te schorten maar het rustig even af te wachten", vond dhr. Arensman. Dhr. A,i Kroon was van precies dezelf de gedachte: „wanneer we stoppen wordt het effect van al die jaren in 4 a 5 maanden teniet gedaan". De raad deed er het zwijgen maar toe. SINT ANNALAND Benoeming. In de vacature van handwerkonderwijzers, ontstaan door het vertrek van mejuffrouw Boender uit Tholen is voorzien. Mejuffrouw M, Ligtendag uit Sint Annaland is aan de School met den Bijbel als zodanig be noemd. Jaarvergadering „Tryfosa" De jaar vergadering van de Hervj Vrouwenver eniging „Tryfosa" zal D,V. gehouden worden op woensdag 17 januari a.s, des avonds om 7,30 uur in het Hervormd verenigingsgebouw te Sint Annaland. Extra Kerkdienst. Voor de Gerefor meerde Gemeente van Sint Annaland hoopt D.V. op woensdag 17 januari a.s. des avonds 6m 7.30 uur voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. N. W. Schreu- der uit Goes. Uienveiling dinsdag 9 jan. 1973. 73 ton uien, maat 40/op, klasse 1: 61,33. 1500 kilogram drielingen: 55,45. 15 ton uien stek, maar 40/op: 12,95j Uienprijs per 100 kilogram. Bevestiging en Intrede. Ds. J. Codée hoopt D.V. op zondag 14 januari a.s.i af scheid te nemen van Bleskensgraaf, welke gemeente hij ruim vier jaar heeft gediend. De nieuwe predikant zal D.V. op zaterdag 27 januari a.s. des namid dags om half drie worden bevestigd als predikant van de Hervormde gemeen te van Sint Annaland, door Ds. C. Evers uit Leerbroek. Ds. Codée hoopt dan des avonds om 7 uur intrede te doen in zijn nieuwe gemeente. STAVENISSE Benoeming. Dhr. B. J. Vroegop is met ingang van 1 april a,is. benoemd als on derwijzer aan de Rehobothschool te Waddinxveen, Dhr. Vroegop is 5 jaar onderwijzer geweest aan de openbare lagere school geweest. Uitslagen en standen damvereniginsl „Denk en Zet" te Sommelsdijk - Midf delharnis van maandag 8 januari. Afdeling III: B, Roetman J. v„ Mierloo 0-!l A, V, Gulik L, v. d. Stad l-i[ J, V, d. Ouden H. Noordijk 2-lF Afdeling IV: M. IClink C. Vreeswijk 1-11 S. Vis I. Mackloet 2-1 J. Witvliet J, Polder 2-«| D, V., d, Vlugt J. Verbiest 1-li G, Noteboom M. Melissant O-li; Voor de Flakkeese Dambond werd gespeeld: D. en Z. H D. en Z. I uitslag 6 - M Standen bijgewerkt t. m. 8 jan. Afdeling I: Gesp. - Pilt 1, K. Vis 12 18 2, J. Smalheer 10 16 3. J. Dekker 11 11 4. B. Vis 10—9 5j L. Bruggeman 11—9 6, C. Polder 8 8 7, A. Knape 9 8 8. A, Verolme 9 7 9. W. V. Dongen 5—4 10. I. Koese Afdeling II: 9—4 1. C. Zoon 11 14 2. A. Krijgsman 12 14 3. M. V. Lente 12 14 4. F. Noordijk 10 13 5,, J. Lodder 10 13 6, H. Holt 12 11 7, G. Knöps 10 -^ 10 8. H, Verolme 12 8 9, A, Jongejan 10—7 10. A, V. d. Sluys Afdeling III 11 6 1. J. V. Es 11 19 '2. B. Bijdevaate 11 14 3. L. v. d,, Stad 11 14 4. F. Vis 10 12 5. J. V. Mierloo 13 12 6. A. V. Gulik 11 10 7. J. V. d. Ouden 12 10 8. B,, Roetman 8—9 9. H. Noordijk 12 8 10, H. Schellevis Afdeling IV 11 2 1. M. Melissant 12 21 2. J. Verbiest 12 20 3, I. Macldoet 13 lï 4. D. V. d. Vlugt 12 Ifi 5. J. Polder 12 10 6. S. Vis 12—9 7. 0,1 Noteboom 12 8 8. J, Witvliet 14 8 9. M. Klink 11 6 10. C Vreeswijk 8 3 N u V o Op de veemarkt van 10 januari 1973 werden aangevoerd 75 runderen, 4 stuks kleinvee en 3 paarden. Het aanbod van runderen was ruimer de handel levendig en de prijzen als vo rige week. Het aanbod van slachtvee was matiS met rustige handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1300- 1850; guste koeien 950-1350; kalfvaarzen 1150-1550; pinken 700-900; graskalveren 300-550; paarden 1000-1400; vette koeien 4,60-5,per kilo geslacht. HER Tholen 10 ?oortvliet fe Sch ^it Herki

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 6