Rentesubsidie een Igevaarlijlc genees- midciel voor boereninkomens van weeia^ni WinkelGentrum Stellendam kan wordenCuitgebreiil Het rommelt in het oude hart van Herkingen II i.S Sommelsdijk Restaurant „Tontiré ^^anc'^ I Bezoekt onzo automobielen Verko@pbal Garage ICnöps Aüddelharnis 45e jaargang Vrijdag 12 januari 1973 No. 4153 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KI Zorgvuldig gebruik geboden VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Hebt U nog een EOOKFAUTEUIL Wij hebben er kussens voor ,V/ONiNGJNRfCHTlW53 Zaterdags altijd tot 6 uur GEOPEND. Uw KOPJE KOFFIE voor U klaar. modehuis dirksland tel: 396 J. KEUVELAAR Grondwerk wegvak Kor te weg-Dam dijk aanbesteed I Ook op vrijdagavond Langeweg 113 Tel. 3043 huari 197I POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lahgeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 i— Na 5.30 uw (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het woord „inflatie" staat ons allen 1 voor ogen. Het is een aanduiding voor I een economische toestand, die als volgt I gekenmerkt wordt: zwemmen in het i geld en aldoor om meer roepen, omdat het fel begeerde betaalmiddel ziender- I ogen in waarde zakt. Op het eerste ge zicht ligt de Nederlander daar niet wak ker van, want een indexeringsfoefje I trekt die waardedaling wel vreer bij. Met lede ogen mag de boer dat schouw- spel aankijken. Hij zou de kostenstij- j gingen (die uit de inflatie voortrollen) wel willen doorberekenen, maar dat lukt niet. De zweepslagen van deze in- J flatie komen op het boerenerf genade- (loos hard aan. Als de landbouw in onze maatschappij nog bestaansrecht heeft, zal de overheid een klimaat moeten scheppen waarin de boer kan leven. Dat overheidsbeleid kan zich in allerlei vormen manifesteren. Sommige tegen- I standers van de boer bombarderen het landbouwbeleid zonder meer tot een vorm van subsidie. Deze gedachtengang heeft niet alleen een wrange bijsmaak, maar is pertinent onjuist. De vraag wordt voortdurend gesteld of het landbouwbeleid wel op de juiste golflengte afgestemd is. Wanneer de landbouw de dupe is van inflatie, ter wijl hij die voortdurend bestreden heeft, zou een overheidsbeleid gewenst zijn dat zich met hand en tand tegen het in- flatiespook verzet. Een goed fiscaal en sociaal beleid zou de boer zeer welkom zijn. Tot nog toe levert het overheids beleid alleen maar pijnstillende midde len met een korte dan wel een langere werkingsduur. Deze recepten kunnen voor de boer wel heilzaam werken, maar men mag er geen overdreven en verkeerde verwachtingen van hebben. Met rentesubsidie naar gezond landbouwbedrijf. Toen in 1972 het begrip rentesubsidie [in de landbouw geïntroduceerd werd, [leek het erop dat de boer ten onrechte bevoordeeld zou worden. In feite is het een stukje beleid dat gericht is op een gezondmaking van de landbouwstruc tuur. Brussel daar zitten de grote bonzen van het landbouwbeleid heeft het sein op groen gezet voor rentesub sidies. Voor ons land is deze vorm van steunverlening nieuw; andere EEG-lan- den hebben al jaren met het subsidie bijltje gehakt. Wat betekent de rentesteun nu pre cies voor onze boeren? In het algemeen zit de gedachte voor om het boerenbe drijf te moderniseren, opdat de onder nemer een bevredigend arbeidsinkomen verdient. Het zou niet verstandig zijn om alle bedrijven in de landbouw met rentesubsidies op te vijzelen. De boer moet een nauwkeurig hervormingsplan uitwerken en uitvoeren. Als het bedrijf na het verloop van een aantal jaren zijn bestaansrecht waar kan maken, mag de ondernemer nu bij de overheid aanklop pen voor rentesteun. Deze steun heeft betrekking op investeringen waarvoor de boer leningen afsluit. Hij krijgt een bepaald gedeelte van de rentelasten vergoed* Het lijkt allemaal zo simpel en hoop gevend nu de overheid een hand (met subsidie) reikt naar de landbouw. Toch zitten er veel voetangels en klemmen aan het systeem. De boer of tuinder moet aan diverse voorwaarden voldoen om de steun aan te vragen. Zijn bedrijf moet op dit ogenblik een arbeidsinko men verschaffen dat lager is dan wel in de buurt komt van 20.800,Dat zo genaamde paritaire inkomen is de ver dienste van de gemiddelde werknemer in ons land. Als de boer op de moder niseringstoer wil, dient hij een gedetail leerd bedrijfsplan op te zetten. Na de uitvoering van het plan moet het be drijf dus in staat zijn een inkomen per arbeidskracht te verschaffen, dat min stens boven het paritair inkomen (het inkomen buiten de landbouw) ligt. De rentesubsidie geldt alleen dan wanneer de boer meer dan 20.000,investeert. Daarnaast zijn de investeringen met rentesubsidie nauwkeurig omschreven. Zorgvuldig gebruik van rentesubsidies. Hoewel de EEG-autoriteiten de deur opengezet hebben voor rentesubsidies in de landbouw, zijn de afzonderlijke lan den belast met de toepassing en uitvoe ring van de Brusselse richtlijnen. In ons land is deze taak opgedragen aan het zogenaamde Ontwikkelings- en Sa neringsfonds voor de Landbouw, dat zich al jaren beweegt op het terrein van de landbouwhervorming. De rentesub sidies worden zeer zorgvuldig afgeme ten, want zij moeten niet leiden tot een uitbreiding van de produktie. De boer zal do steun vooral moeten richten op een efficiënte, moderne bedrijfsaanpak die tot kostenverlaging en inkomens verbetering leidt. De beleidsmakers hebben een levensgrote angst voor zui vel-, vlees-, groente- en fruitbergen in Europa. Het is dus niet zo, dat elke boer aan het loket om de rentesubsidie kan komen vragen. De akkerbouwers en de melkveehouders mogen een aanvrage doen. Voor de fruittelers en glastuinders wordt het sein ook op groen gezet. De varkenshouderij is in studie, maar de pluimveehouderij ziet de rentesubsidie aan zich voorbij gaanj Met steun op investerings avontuur. Hoe sympathiek de rentesubsidies ook voor de boer mogen klinken, men mag er geen overdreven waarde aan toeken nen. De toepassing van het beleid is OOSTDIJK 53 - 61 met zoveel reserves omgeven, dat de feitelijke werkingskracht van de struc tuurmaatregel tot een minimum terug gebracht wordt. Je zou ook kunnen zeg gen, dat onze boeren in Nederland blij gemaakt worden met een dode mus. Wat is namelijk het geval? De subsidie is weggelegd voor boeren met een arbeidsprestatie van minder dan of rond de 20.800,De onderne mer die zijn bedrijf met hard werken op een behoorlijk peil gebracht heeft, mag naar de subsidie fluiten. En toch zou deze man in zijn algemeenheid meer rendement uit de rentesubsidie kunnen halen. Voorts nodigt het beleid de klei nere ondernemers (met het lage ar beidsinkomen) uit tot een investerings- avontuur dat boven de 20.000,uit moet lopen. Dit onzekere gebeuren wordt dan beloond met enkele procenten aan rente voor leningen die afgesloten moeten worden. Omdat de subsidieregels zeggen, dat de boer maar één keer ren testeun kan ontvangen, zal de slimme boer een moderniseringsplan indienen dat zo hoog mogelijk mikt. Dan maakt hij immers aanspraak op een redelijke rentebuit. Deze taktiek kan wel tot on doordachte en riskante investeringen leiden, Als het niet goed uitpakt, wordt de boer geruïneerd en heeft de rentesub sidie een averechts effect. De rentesubsidies in onze Nederlandse landbouw hebben een zeer betrekkelijke waarde. Als de verwachtingen van in gewijde beleidsmakers uitkomen, zullen dit jaar ongeveer 4000 boeren aanvragen voor rentesteun indienen. Stel dat de gemiddelde investering per aanvrager j 50.000,bedraagt, dan verwachten 4000 boeren elk 2.000,subsidies Het moder- niseringsbeleid kost dan in 1973 onge veer 8 miljoen gulden, terwijl de Ne derlandse land- en tuinbouw normaal al 1 miljoen gulden per dag investeert. Het structuurbeleid via rentesteun komt de Nederlandse boer in 1973 acht dagen te gemoet in zijn investeringsdrift. Als men dan weet dat het jaar 365 dagen telt, kan er van een overdadig subsidiebeleid nauwelijks gesproken worden. B. Schouwing (Nadruk verboden). Wanneer het aan de Woningbou-wrver,, „Beter Wonen" ligt dan kan het win kelcentrum te Stellendam worden uit gebreid zo gauw daar belangstelling voor getoond wordt. Architect A. Koole te Middelharnis heeft op verzoek van genoemde vereniging een „praatplan" gemaakt waarin hij een mogelijke opzet heeft gelanceerd wat in de vorm van een maquette gestalte heeft gekregen. Het ontwerp is door Stad en Land be oordeeld en op enkele kleinere details na in orde bevonden. Het plan is gesi tueerdtegenover de bestaande winkel galerij. Daar ligt nog een perceel grond gereed waarop „bijzondere bebouwing" is gepland. Daaronder valt ook de bouw van winkels, zo niet die van woningen zodat de grond niet voor woningbouw benut kan worden. Mogelijke geïnte resseerden zullen door de Woningbouw vereniging nader kunnen worden inge licht. Twee Atlas-grijpers hebben dezer da gen het oude hart van het anders zo rustige Herkingen doen rommelen. Er werden in het kader van het „sanerings plan Kom Herkingen" weer een aantal panden met de grond gelijk gemaakt om ruimte te bieden aan groenvoorzie ning en mogelijk ook nieuwe bebou wing. O.m. werden gesloopt de oude land- bouwschuur aan de Scharloodijk die het laatst in gebruik is geweest bij de Pa. Witvliet Bestman; de vroegere De grijpers aan het werk. Op de achtergrond de historische Vis- bank en de kerktoren. veldwachterswoning aan de Kaaidijk. Ook aan de Peuterdijk verdwenen de eertijds voor de Fam. Munters gebouw de kruidenierswinkel, laatst bewoond door de Fam. v.i d. Velde, in welk pand tevens de bromfiets-reparatiewerkplaats van dhr. J. Markus was gevestigd. Daarnaast is ook het winkelpand van dhr. J. de Geus, de vroegere bakkerij van A. Noordijk, verdwenen. Het oude hart van het dorp is op en kele panden na geheel verdwenen en het is aan de oudjes, die er hun confe rentieplaatsje hadden, te zien dat ze daar niet zo gelukkig mee zijn. Ze had den het maar liever bij het oude ge houden waar ze hun herinneringen aan hadden. Alhoewel dat de gemeente hen al een zitbank heeft toebedacht maar daar moet het eerst weer zomer voor worden. Gezicht vaniaf de Peuterdijk op de Kaaidijk. Het hoogste gebouw op de (achtergrond is het voornialige gemeentehuis, thans Raiffeisenbank, waarniaast ook een pand verwijderd is. DIRKSLAND ZANGUITVOERING Op vrijdag 19 januari a.s. hoopt des avonds het Ohr. Gemengde koor „Oefening" o.l.v., dirigent H. Wielaard een uitvoering te geven met medewerking van de gem. zangverenigingen „Zanglust" uit Her kingen en de Gemeengde Zangver. „Ons Genoegen" uit Sommelsdijk. Aanvang 8 uur in „Onder de Wiek", toegang vrij. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom op donderdagavond 8 uur. Zichtbaar beter met Zeiss. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelharnis Tel. (01870) 21 57 Ziekenfondsleden op. vertoon van recept 20"/o korting óp montuur. -A* Tourneaos Giana of Victorie? OUDE TONGE GOEDEREEDE Door Rijkswaterstaat Directie Zuid- Holland is dezer dagen het grondwerk voor het wegvak Korteweg - Damdijk te Stellendam aanbesteed. Er waren 17 inschrijvingen waarvan die van b.v. v.h. A. Hoogstad te Rotterdam met een be drag van 1.116.100,de laagste was. De hoogste inschrijver schreef in voor een bedrag van 1.970.000, OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 603 Het wegvak krijgt een lengte van 1200 meter. De werkduur is gepland op 64 wekenj Er zal 275.000 m^ zand nodig zijn dat van het zanddepot aan de Del- tahaven kan worden betrokken. MjHIKiffllllIfllHIIIIHRIIilfllllHin^^^^^^ l]||UHMHn»!llUUUUIIPIIinillIIIWIIlIlIU!limiIUllIlIlllllUIUIIH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1