Burg. W. M. v. d. Harst doopte zijn pen in gal Woonwagen uitgebrand De dom van Goeree wordt dit jaar gerestaureerd Eilanden-nleuws" a propos Dinsdag 9 januari 1973 No. 4152 CHE,. STREEKBLAD OP GEREFORIklEEIlDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond RAAD OOSTFLAKKEE: S.G.P. senator Ir. C. N. van Dis (79) plotseling overleden GOEDEREEDE Interessante Siijeen- komst voor C.P.B. SasneEivoegiitg stedebouwkundige adviesbure>aiis Al bijna S500,- blj elkaar „gesoept" „Sempre Crescendo^' presenteert haar nieywe yniformen ^Tertiaire wegenpian' op Ooeree- Overflakkee ZEELANDBRUG IN 1972 WEER DRUKKmt 1973 UW5 POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 i— Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMEINTTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Burgemeester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee had zich voor de gister avond gehouden raadsvergadering in stemmig maar somber zwart gekleed en dat was typerend voor zijn stem ming. In mineur las dhr. v. d. Harst zijn traditionele Nieuwjaarsrede die zo gaï het de indruk met gal geschre ven was. Dhr. v. d. Harst deed geen po ging om de pU voor de raadsleden te vergulden, ze kregen hem zonder op smuk opgediend: „ik sta tegen een ge meenteraad aan te praten die eigenlijk niets meer te vertellen heeft en over geen enkele bevoegdheid beschiikt, zelfs niet om „nee" te zeggen zonder de be langen van de eigen bevolking ernstig ïe schaden zo luidde zijn trieste constatering. En de raad zat daar maar, het hoofd lichtelijk gebogen, zich meer dan ooit bewust van het predikaat „artikel 12 gemeente" dat haar is opgeplakt door de Minister die de gemeente wanneer ze zich maar aanpast aan zijn belasting normen wel weer op de been zal „helpen". Ook in dat verband sprak de raadsvoorzitter van gevoelens van „on gemak, onrust, teleurstelling en boos heid", en hij sprak wat meewarig over „raadsleden die hardnekkig de illusie blijven koesteren dat ze de belangen van de bevolking kunnen regelen". Dhr. van der Harst wist zo zoetjesaan wel beter vandaar zijn definitie: „ze kunnen niet veel anders doen dan proberen de ge- meent enaren zoveel mogelijk te be schermen tegen al te ver gaande aan tasting van hun levensmilieu door al te centralistische maatregelen, en gebruik te maken van de financiële mogelijkhe den uit de Staatskas teneinde niet ach terop te raken bij andere gemeenten" i „Onrijpe modegril". „De grondwettelijke positie van de gemeenten is nagenoeg verdwenen en de Gemeentewet functioneert alleen nog maar als een soort reglement van orde, de bevoegdheden wordt hen stukje voor beetje afgenomen. In de „schaalvergro ting" waarnaar veel gestreefd wordt zag dhr. V. d. Harst een „onrijpe modegril" en een toverwoord voor de centralisten, de ordenaars, de streekplanners, de ge westvormers, de rijkssubsidieverleners, de gebundelde „deconcentreerders!" „Het is jammer om te moeten con stateren dat Ministers, kamerleden, commissies, adviseurs en ministeriële afdelingen doorlopend het slachtoffer zijn van het waandenkbeeld dat het land beter bestuurbaar wordt naarmate men de gemeentelijke miachinerie slech ter verzorgt en meer en meer uitscha kelt", liet dhr. v. d. Harst hogelijk ver ontwaardigd horen. In het verloop van zijn rede vroeg dhr. van der Harst zich af: „In het, terwijl wij allemaal, zp druk aan het schaalvergroten zijn eigenlijk wel zo vreemd dat er in ons land zoveel aktiegroepen zijn en de ontevredenheid nog steeds groeiende is over datgene wat maar al te vaak wordt ondervonden als gesol met de elementaire belangen van de gewone burger op het gebied van de woon- en leefsituatie?" De voorz. gaf de schaalvergroting met alle gevolgen van dien (O.a. een onbereikbaar ge worden bestuur) de schuld van de vele J.l. vrijdag is geheel onverwacht in zijn woonplaats Den Haag de heer Ir. C. N. van Dis overleden. Ir. van Dis heeft in de landspolitiek grote bekend heid en achting genoten. Hij was sinds 1929 lid van de Tweede Kamer voor de Staatkundig Gereformeerde Partij en bleef dat (behoudens een onderbreking in de oorlogsjaren) totdat hij anderhalf jaar geleden lid van de Eerste Kamer werd waarmee Ir. van Dis de eerste S.G.P. senator uit de parlementaire ge schiedenis werd. Aan het begin van zijn politieke loopbaan was Ir. van Dis ook raadslid van Rotterdam en later Errae- lo en was hij Statenlid van Gelderland en Zuid-Holland. In de pubhcaties over zijn plotseling verscheiden wordt wijlen Ir. van Dis getekend als een bescheiden maar be wogen politicus die nooit heeft nagela ten een ernstig vermaan te spreken in zaken die tegen Gods Wet ingingen. „Hij was zo lezen we in een van de publicaties „de verpersoonlijking van het politiek getuigenis dat de S.iG.P. uit godsdienstige beginselen heeft afgeleid: strikt principieel maar veelal steun ver lenend aan het practische beleid". Met Ir. van Dis is een markante fi guur heengegaan, een man die niet schroomde te getuigen waar hij daar toe gelegenheid had. God heeft aan zijn werkzame leven een eind gemaakt op Zijn tijd en naar Zijn bestel waaraan Ir. van Dis zich altijd zo nadrukkelijk heeft willen onderwerpen. conflictsituaties en de ontevredenheid: „Het gelijktijdig nastreven van schaal vergroting en democratisering is in mijn ogen, in onze overzichtelijke platte- landssituatie óf zelfbedrog óf manipu latie", stelde dhr. v. d. Harst vast. Problemen. Het getal van de volmaaktheid, de 7, had de voorzitter nodig om de proble men te tellen waarmee Oostflakkee te kampen heeft. Het gebrek aan werk gelegenheid, gebrek aan huisvestings- mogelijkheden voor de vitale leeftijds groepen, de daardoor veroorzaakte pen delbeweging, de daardoor veroorzaakte verhuizing naar het Rijnmondgebied, de daardoor veroorzaakte vergrijzing van de bevolking, de achterstand in de leef baarheid en de uitholling van de voor zieningsstructuur en het verenigings leven! „allemaal verschijnselen die zich al jarenlang voordoen en een oplossing vragen maar die nu pas, enkele maan den geleden, als alarmkreten werden aangeheven door de Raad voor de Ruim telijke Ordening, nu ze zich als een uit tocht in omgekeerde richting voor de grote steden voordoen. Wie dat een schrijnende discriminatie van het plat teland noemt overdrijft niet", betoogde een geërgerde voorzitter. Bijzonder slecht was hij ook te spre ken over de plan procedure m.b.t. de Ruimtelijke ordening wat voor de ge meenten tot een „treurzang" is gewor den en wat Oostflakkee al 77.000,— aan wetenschappelijk en stedebouwkun dig onderzoek heeft gekost. Groei van bevolking. De bevolkingsgroei ^ivas ongeveer het enige waarover dhr. v. d. Harst positief kon zijn. De jeugdige bevolking kon enigszins worden vastgehouden en voor het eerst sinds vele jaren steeg het be volkingsaantal boven de 8000 tot 8150. De mioraal. Constaterend dat het gemeentebestuur weinig anders rest dan opgelegde plich ten en heel weinig rechten (wat precies in strijd is met het hedendaagse den ken) vond de voorz. dat er in dat alles toch een leerzame les besloten ligt: „de gemeentebesturen wordt meer en meer de fvmctie van rijksfean- toor opgedrongen en de taak van de ge meenteraden wordt meer en meer inge nomen door aktiegroepen en inspraak- commissies, maar wanneer wij geheel en al te recht van mening blijven dat een denvocratisch gekozen gemeenteraad, die zijn taak rechtstreeks ontleent aan de Grondwet, aanspraak maakt op alle daaruit voortvloeiende respect en ge zag, dan behoeven wij ook in 1973 geen duimbreed te wijken voor alle zelfstan digheid en beslissingsvrijheid die daarin besloten ligt!" De C.iP.B. „Goeree" hoopt donderdag avond 11 jan. 's avonds 8 uur te verga deren in „Westvoom" te Ouddorp. Hst is een bijzondere vergadering met een heel aantrekkelijk programma omtrent allerlei huishoudelijke adviezen, idee tjes, tips en heerlijke recepten voor meer variatie in de maaltijden. Dit pro gramma, getiteld, de kunst van het kiezen wordt aangeboden door het bu reau Voorlichting Merkartikelen. Na de pauze volgt een originele quiz met aller lei leuke prijzen. Bij dit gezellige, af wisselende programma zijn ook gasten van harte welkom. MIDDELHAKNIS Gisteravond rond half zeven is een op het woonwagenkamp staande woon-' wagen van de fam. van M. uitgebrand. De al wat oudere wagen stond in de omgeving van andere wagens maar de brand is tot de ene wagen beperkt kun nen blijven. De brandweer van Middel- harnis heeft het blussingswerk verricht. Toen de brand uitbrak was de fam. van M met haar vier kinderen niet thuis. De oorzaak kon dan ook niet wor den achterhaald.! De politie heeft ken nelijk aanwijzingen die op opzet zouden kunnen wijzen. Man en vrouw zijn daar om op verdenking van brandstichting aangehouden en ingesloten. Het gemeentebestuur van Goedereede heeft eind vorig jaar (1972) het bericht ontvangen waarnaar al jarenlang is uitgezien. De Directeur-Gene raal van de Rijksgebouwendienst berichtte dat dit jaar (1973) de middelen beschikbaar komen om de restauratie van de dom te financieren. In de eerste helft van dit jaar zal er een aanvang mee worden gemaakt. De toren, eigendom van de Rijksgebouwendienst dateert uit 1512. Oor spronkelijk is de toren met een spits getooid geweest, maar die is er later afgenomen omdat de toren als lichtbaken voor de scheepvaart dienst moest doen. Er werd op het platform een glazen huisje gebouwd waarin een kolenvuur werd aangelegd dat, zo laten de geschiedschrijvers het weten, tot op zes uur afstand zichtbaar was. Het werk zal nog worden aanbesteed en tot zolang wordt het restau ratieplan nog niet bekend gemaakt. Het bericht dat de restauratie nu daadwerkelijk aangepakt zal worden is in Goedereede met grote instem ming ontvangen, omdat de trotse toren er al-zovele jaren lang wat ont takeld bijstaat, hoe goed de laatste opknapbeurt ook bedoeld is geweest. Het te Middelburg gevestigde „Ste debouwkundig Adviesbureau Kuyken" wordt bij deze jaarwissehng opgenomen in „STAD EN LANDSCHAP, advies bureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving B.V." Het Middelburgse adviesbureau werd in 1956 opgericht door A. P. Schat en ir W. F. Schut. In 1958 trad de heer Schat uit. Toen dhr. Schut in 1967 tot minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening benoemd werd, nam ir. F. E,i Kuyken de leiding van het bureau van hem over. „STAD EN LANDSCHAP, adviesbu reau voor ruimtelijke ordening en vorm geving B.V." is in zijn huidige organi satievorm voortgekomen uit de Vereni ging ,;Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland". De in de loop der jaren zeer sterk gegroeide activiteiten van deze Vereniging op het gebied van de ruimtelijke ordening, met daarbinnen vakgebieden zoals stedebouw, planolo gisch onderzoek, landschapsbouw, re creatie, w^oningbouw, verkeer, enz. wor den door de vereniging op 1 januari 1973 ondergebracht in een zelfstandig rechts persoon, het genoemde adviesbureau voor ruirritelijke ordening en vormge ving. Zowel oud-minister ir W. F. Schut c.i. als ir. F. E. Kuyken fo.i., resp. oprichter en iiuidige directeur van het Middel burgse adviesbureau, maken deel uit van de directie van „STAD EN LAND SCHAP". De reeds genoemde Vereni ging zal haar naam wijzigen in „Vere niging Dorp, Stad en Land" en beperkt haar werkterrein voortaan niet meer tot de provincie Zuid-Holland. „Dorp, Stad en Land" zal ook de advisering op het terrein van het welstandstoezicht voor een aantal Zeeuwse gemeentebesturen verzorgen. Voorts streeft de oude Ver eniging met de nieuwe naam ernaar de Nederlander te activeren en te advise ren betreffende zijn woon- en leefmi- Ueu4 DÏRKSLAND Het aktiecomité Z.Z. (zonneweide zwembad) heeft in een drietal gehouden erwtensoepakties al bijna een bedrag van 2500,netto bij elkaar gehaald. Het geld zal t.z.t. worden besteed aan de entourage rond het te bouwen zwem bad. J.l. zaterdag werd de derde aktie gehouden en het resultaat daarvan, net to 1650,overtrof dat van de vorige akties. Er werd zo'n veertienhonderd liter aan de man gebracht. De soep was bereid in de keuken van het service flat (1000 liter) en in de keuken van het ziekenhuis (450 liter). Slager Rien van der Veer stelde met een royaal gebaar honderd rookworsten beschikbaar en de overige slagers leverden 150 pond vlees waren tegen een gereduceerde prijs. Toen zaterdagmorgen heel Dirksland van snert was voorzien en er nog enkele honderden liters overbleven werd koers gezet naar Melissant waar het restant spoedig aan de man was gebracht. In Dirksland maakte het gezinsvervangend tehuis „Salem" een sympathiek gebaar door de mensen die de soep uitventten van koffie te voorzien. Uit een en an der blijkt dat heel velen de aktie van harte willen steunen. Over enkele we ken zal het aktiecomité een informatie avond houden waar het nuttige met het aangename zal worden verenigd. Naast voorlichting over de zwembadplannen zal er een soort mosselfeest gehouden worden, uiteraard ook weer ten bate van de aktie EXTRA KERKDIENSTEN MELISSANT Ger. Gem. in Ned. Donderdagavond 7.30 uur ds. F. Mallan van Vlaardingen. MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. Heden (dinsdag)- avond ds. F. Harinck van 's-Graven- hage (bevestiging ambtsdragers). MIDDELHARNIS: A.s. vrijdagavond zal het zover zijn dat de Koninklijke fanfare „Sempre- Crescendo" zich in haar nieuwe unifor men kan presenteren. Dat zal plaats vinden tijdens het Winterconcert dat die avond om 8 uur in de aula van de Rijksscholengemeenschap gehouden zal wordert. De leden van „Sernpre" hebben hun nieuwe kleding zelf eerlijk ver diend d.m.v. allerhande acties en het optreden van de flakkeese blaaskapel. Ook het Anjerfonds heeft haar steentje bijgedragen en vrijdagavond zal „Sem- pre" in het nieuw met nog meer verve musiceren. Medewerking zal worden verleend door het Mannenkoor „Ons Koor" zo dat de belangstellenden een afwisselend programma van muziek en zang gebo den zal worden. Voor muziek- en zang liefhebbers wordt het het programma beoordelend een heel fijne en waar devolle avond. Achter in het programmaboekje heeft het bestuur van „Sempre" een hartelijk dankwoord geschreven aan allen die op enigerlei ■wijze de gevoerde actie hebben gesteund. De eerste acties begonnen op Koninginnedag 1972 waaruit blijkt dat het eindresultaat in 8 maanden tij ds werd behaald. Dank wordt vooral ook gebracht aan de burgerij van Middel- harnis en Sommelsdijk die de acties zo voortreffelijk heeft ondersteund. „Dat wij u in de toekomst veel muzikaal ge not mogen verschaffen, gekleed in onze nieuwe uniform is daarom de wens van dirigent, bestuur, en leden van de Kon. fanfare „Sempre Crescendo"., zo wordt het dankwoord besloten. Onderstaande aan te leggen wegen staan genoemd op het tertiaire wegen- plan 1973 van de Prov. Zuid-Holland. Goedereede - Middelharnis: De weg begint bij de secundaire weg 47 ten oosten van Goedereede, loopt eerst in algemeen zuidoostelijke richting gaat hierbij door de bebouwde kommen van Stellendam (gemeente Goedereede) en Melissant (gemeente Dirksland), loopt vervolgens in algemeen noordoos telijke richting en eindigt op de grens van de bebouwde kom van Sommels dijk (gemeente Middelharnis). De weg wordt onderbroken door de bebouwde kom van Dirksland. Lengte 15.2 km. Herkingen - Dirksland: De weg begint op de grens van de be bouwde kom van Herkingen (gemeente Dirksland), loopt eerst in noordoostelijke en daarna in noordwestelijke en ooste lijke richting en eindigt op de grens van de bebouwde kom van Dirksland. Leng te 4„6 km^ Herkingen - Nieuwe Tonge: De weg begint ten noorden van Her kingen (gemeente Dirksland) bij de ter tiaire weg 115, loopt in algemeen ooste lijke richting, gaat ten westen en ten zuiden van Nieuwe Tonge (gemeente Middelharnis) en eindigt bij de secun daire weg 47. Lengte 7.4 km. Middelharnis - secundaire wefe 47: De weg begint op de grens van de be bouwde kom van Middelharnis, loopt eerst in zuidoostelijke richting en daar na in zuidelijke richting, gaat door de bebouwde kom van Stad aan 't Haring vliet (gemeente Middelharnis), kruist rijksweg 18 en eindigt bij de secundaire weg 47 ten oosten van Oude Tonge (ge meente Oostflakkee). Lengte 11 km. Den Bommel - Ooltgensplaat: De weg begint op de grens van de be bouwde kom van Den Bommel (ge meente Oostflakkee), loopt eerst in zui delijke en vervolgens in zuidoostelijke richting, kruist de rijksweg 18 en ein digt op de grens van de bebouwde kom van Ooltgensplaat (gemeente Oostflak kee). Lengte 6 km. STELLENDAM Inbraak. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in het gebouw van de Apeldoomse Nettenfabriek (dir. dhr. A. de Reus) aan de Deltahaven. De dief kwam via een stukgeslagen ruit binnen en verdween met een geldbe drag van ca. 260,Van hem ont breekt nog elk spoor, Auto in zandwal. Zaterdagnacht heeft een Mercedes Benz bestelwagen zich aan het eind van de Oosterweg in een donkere zand-wal geboord. De bestuur der had gedacht dat het de weg was maar de kopstoot van de wagen leerde hem anders. De wagen, eigendom van het bandje „Blue Balls" uit Middelburg werd flink gehavend. f» telt duizenden abonné's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huls gelezen! II Elk vogeltje zingt zoals 't gebekt is. Daar zeggen we niks nieuws mee. 't Is eenmaal de aard van 't beestje, 't Klein vogelein op groene tak, dat zingt z'n lustig lied. 't Groot vogel- beest op 't rode pluche, dat zingt zijn listig liedOnze aankondiging van het lied van (de) Kievit, getoonzet op valse noten i^ Dhr. Kievit (kleurig als het pluche) hief dat aan. In Middelharnis' raad nog wel. 't Was akelig om te horen. Niemand vroeg herhaling. Geen top- hit maar een tob-hit. Al worden plaatjes van dat genre steeds meer verkocht i^ 't Ging over de advocaatfabriek. Dat wordt ook een distilleerderij.i Dhr. Kievit nam daar kennis van. Voor zag jeneverdampen richting dorp. Zo op het oog nog geen verband tussen dat en 't kerkgaan. Zo op het oog ofhet oog moet „boos" zijn En dat was het ■jif „De mensen zondags dronken naar de kerk", voorzag dhr. Kievit. De wens is weleens de vader van de gedachtemoet u weten. Dan konden „ze" er helemaal mee spot ten, 't Kwam bij „rechts" toch hard aan, „geen spies en maakt er dieper wonden, dan achterklap en boze monden..." Zo ook nu i^ 't Heeft me pijn gedaan", zei raads lid Arensman. En dat meende hij. Hij wist het kerkvolk aan zijn zijde. Het „waarom" werd niet beantwoord Het rood had Kievit kunnen sieren, het schaamrood... maar nee... Hij kwetterde nog wat na, „de pijl was niet giftig", maar hij was wel gericht. i^ U weet -wat distilleren is. Een drank je brouwen. Maar 't is nog wat an ders. „Op gezochte wijze afleiden". Dat heeft dhr. Kievit dan ook ge daan. Een letterlijke taak-opvatting. Wat men ai onder „taak" verstaat... en onder opvatting i^- Blij hebben we u de geboorte gemeld van „de Kladders". Droef melden we u het heengaan, 't Mocht niet in de krant, maar dan doen we 't stielium. 't Zijn amateur-schilders, de „Klad ders", één in hun hobby.i Samen ge ëxposeerdmaar niet op zondag. dat kunnen we waarderen. Zo niet de galerie-baas„De kladders" zijn gescheiden, dat is het fraaie re sultaat, 't Exposeren was tot lering en vermaak, ditmaal vooral tot le ring ■jJr Zesentwintig jaar is een mooie leef tijd, 't w^ordt kwalijker als u „arti kel" 26 bent, dan bent u dronken. Zo hanteert de Rijkspolitie dat. 't Is maar dat U 't weet. De gemeente Oostflakkee is artikel 12 en dat is ook niet best. De gemeente moet dan financieel geholpen worden. Ze neigt nu ook naar „26" lür Burgemeester v. d. Harst heeft dat verklaard, 't Wil niet erg in zijn ge meente, 't Is allemaal wat op retour. Maar 't is een slecht land w^aar 't niemand goed gaat. Het horecawe- zen floreert, zowat als enige. Van 12 naar 26 lijkt maar een stapje ■>V De burgemeester heeft het de raad nu maar gezegd. Dat ze geen snars te zeggen hebben. Toch heeft hij ze tot volhouden gemaand. Een raadszetel gaat toch boven een barkrukal moet men voor de eerste stootvast zijn. Of zoals iemand zei: Een raads lid nnoet in zo'n situatie, zijn als een goede foundation, rekken naar alle kanten Het Bureau voorlichting van de pro vincie Zeeland heeft een jaarverslag van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug- maatschappij gepubliceerd, waaruit blijkt dat het verkeer over de Zeeland- brug in 1972 üoertam zowel wat betreft de motorvoertuigen, personenauto's en licht en zwaar vrachtvervoer. Het verkeer over de Zeelandbrug nam toe met 86.050 motorvoertuigen (exclu sief motoren, scooters en bussen). In procenten uitgedrukt bedroeg de toe neming 5,e''/o. Het verkeer van perso nenauto's beliep in 1972 1.456.731 een heden tegenover. 1.383.365 in 1971, het geen een toeneming betekent van 73.366 of 5,3"/o. Het verkeer met lichte vracht auto's nam toe met 3.166 eenheden of 3,3»/» (99.798 eenheden in 1972 tegenover 60.630 in 1971). Bij de zware vracht auto's beliep de toeneming 18,5°/o of 9.518 eenheden (60.863 in 1972 tegenover 51.345 in 1971). Het verkeer rnet personenauto's lag ook in 1972 weer het hoogste in de maand juli (214.075 eenheden in juli 1972 en 205.023 eenheden in juli 1971). De tolopbren'gst beloopt voor 1972 rond 5.062.000,— tegenover 4.824.000 in 1971.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1