EiiAnDEn niEuws 'n .uitzonderlijke zaait' KERSTSHOW intermeubel De Vraagbaak ff i^ Dokter J. Ruizeveld gaat na 37^1 jaar met pensioen ff 798/ 3e blad Dinsdag 19 december 1972 No. 4148 Iha- SOMMELSDIJK Zes Flakkeese schilders en tekenaars exposeren hun werk ANDRÉ VOOGT Rijfoewijzen mogelijk korter geldig Giadiolenteelt weg van Tholen Bezoekt onze 2e Kerstdag van 2-5 uur DEUBLOO - ZIEEIKZEE Meelstraat 31 illiil pn, 3le ta lm, l98 9,- uitf Expostie van „dekladders Wie eens een poosje wil genieten van l het schoons van de schilder- en telcen- liunst lian in galerie „de Welle" te Som- melsdyk een genoegelijk uur beleven! Zaterdagavond werd door de tentoon stelling van „de Kladders" geopend en om met mr. L. J. den Hollander te spreken was dat een bijzonder goed initiatief. In „de Kladders" hebben zich een aantal Flakkeese schilder- en teken- talenten verenigd die hun producten thans hebben geëxposeerd, niet uit pre tenties miaar gewoon om de ander voor hun hobby te winnen. De FlaJikeeër zal de scheppingen van „de Kladders" ze ker weten te waarderen omdat ze onge compliceerd en hier en daar ongekim- steld zijn, ook omdat ze soms verbazend knap zijn v Mr. L. J. den Hollander die i.v.m. uit- stedigheid van burgemeester van Es de expositie opende sprak in zijn ope ningsspeech vol waardering over de tentoonstelling als zijnde een „uitzon derlijke zaak". Mr. den Hollander bleek dat helemaal te menen zoals dat bleek uit het vergelijk dat hij trok tussen de stedelijke en plattelandscultuur. „De cultuur van de schone kun sten, waaronder ook de schilderskunst is een stadse cultuur", verklaarde mr.i den Hollander. Het platteland had daar nauwelijks deel aan, omdat het dun bevolkt was en omdat de gelijkgezinde geesten nauwelijks gelegenheid hadden elkaar te ontmoeten. De mensen waren er arm, werkten er hard en hun ver langen naar schoonheid werd door de natuur bevredigd", zette hij zijn visie uiteen om daartegenover de stadsmens te schilderen: „mensen met meer ontwikkeling en meer tijd maar deel uitmakend van een opeenhoping van mensen in een stenen en betonnen omgeving. Hun behoefte aan schoon heid vervulden ze in de kunst, in praal en pracht waarin men elkaar ontmoette en stimuleerde". Mr. den Hollander trok daaruit de conclusie dat de kunst alleen in de ont moeting met de ander kan gedijen. De schilder immers brengt zijn gedachten via het schilderij over en hij heeft op die gedachten een antwoord nodig dat weer een vonk op hem overbrengt. Met instemming kon mr. den Hollan der in zijn beschouwing constateren dat de door hem getekende scheidslijn tus sen de stad en het platteland steeds ver der vervaagt waardoor er ook op het platteland een culturele bewustwording plaatsvindt. „Het is aldus dhr. den Hollander ,,een buitengewoon belang rijke zaak dat de Welle er is als plaats waar zij die schilderen bij elkaar kun nen zijn en waar het publiek kennis van hun werk kan nemen". Dhr. den Hol lander enthousiast als hij hierover was, durfde al te denken aan een Flak keese schilderschool: ,,er zijn hier krachten die voor mij een openbaring zijn!" bekende hij, ik heb met genoegen Het publiek toonde al zaterdag avond haar belangstelling. VAATWASMACHINES Keus uit Mièle, Bauknecht, (ndesit>Sauter j-qq vanaf uïf O)** BOSCH nieuwste model met waterontharder van 1148,voor Rotterdam - lVIeent.19-21 telefoon 010-13 6817 OuddQrp - Boompjes 9. Telefoon 01878-937 bekeken wat zich altijd in het verbor gene heeft afgespeeld!" Mr. den Hollander besloot zijn ope ningsspeech met een welgemeende raad die hij met nadruk wenste te onderstre pen: „Wanneer Je 's avonds langs de huizer, loopt zie je prachtig gemeubileerde ka mers maar wat er aan de muur hangt maakt je koud en diep ellendig!" Spr. noemde dat een stuk milieubederf in eigen woonkamer, zoals de „landschap- jes die met griesmeeipap geschilderd lijken te zijn„Gooi die kitsch van de muur en gooi ze het huis uit en pro beer het eensmet een „levend" stukje kunst „Uw expositie is een bijzonder goed idee", besloot mr. den Hollander: „Wan neer het u lukt dat er iets doordringt van wat er in uw kring leeft waardoor de mensen een stukje meer levensge luk krijgen dan is dat voor hen en voor u prettig; dan gaan we op een heel klein onderdeeltje toch een betere maatschap pij tegemoet!" De expositie. Op de expositie zijn schilderwerken, aquarellen en tekeningen te bewonde ren van een zestal deelnemers, t.w. me vrouw Dien Baas-van Dam, Goedereede; dhr. van Doorn, Goedereede; dhr. A. Vogelaar, Middelharnis, Aai Boógerman Middelharnis; dhr. Bowring, Middel harnis en dhr. C. v. d. Sluys, Sommels- dijk. We zullen ons niet aan een beoor deling w^agen, iedere deelnemer heeït z'n best gedaan.i We kunnen V een be zoek aan de expositie dan ook van har te aanbevelen. De ministers Udink (verkeer) en Van Agt (justitie) wiUen dat in de toekomst rijbewijzen met een geldigheid van kor ter dan vijf jaar kunnen worden uitge geven. Zij vinden het onbillijk dat mensen van wie wordt verwacht dat zij niet de volle vijf jaar lichamelijk en geestelijk geschikt zullen blijven om auto te rij den, tot nu toe geen rijbewijs kunnen krijgen. Om aan deze „onbiilijkheid" een eind te maken hebben zij bij de Tweede Kamer een wijziging van de wegenverkeerswet voorgesteld. De mi nisters willen het ook mogelijk maken dat de geldigheidsduur van voor vijf jaar afgegeven rijbewijzen wordt be kort als uit het geneeskundig onderzoek blijkt dat de houder niet voor de volle vijf jaar geschikt kan worden geacht. Om een gemiddeld goede boterham te kunnen verdienen zal men toch altijd ervan uit moeten gaan teelten te heb ben met een goede werkspreiding en waarbij arbeidsstoppen zoveel als mo gelijk vermeden moeten worden, wil men zijn nek niet breken. Het is altijd Weer jammer dat een teelt, die aardig goed paste in ons soort bedrijven, weer gedoemd is te verdwijnen. Zo zal de giadiolenteelt door gebrek aan gezonde grond het veld moeten ruimen. Als vanvanger kan daar misschien de spruitenteelt voor worden genomen, omdat die zijn grootste oogst geeft in oktober en november. Ook met machi nale pluk zou er misschien door kleine spruitenlïernen de beschikbare arbeids uren in het najaar toch weer rendabel zijn te maken. Zou er door de veilingen wanneer de giadiolenteelt verdwijnt, hierin ook de hulpzame hand kunnen worden geboden? Dat wij het nieuwe jaar mogen beginnen met nieuwe hoop, dat er voor ons beroep toch altijd nog perspectief blijft! (Thoolse corr. Z.L.M.) MEDEDELINGEN Vanaf donderdag '21 december 1972 tot en met woensdag 10 januari 1973 is het voorlichtingscentrum „De Vraag baak", Zandpad 126 te Middelharnis niet geopend. In het afgelopen jaar is de belang stelling voor het voorlichtingscentrum gestadig toegenomen. Hopelijk gaat dat in het komende jaar. zo voort. Om u een beter inzicht te geven, waarover u voorlichting kiint vragen is er een overzichtelijk aanvraagformulier met de onderwerpen opgezet. Bij een bezoek aan de tentoonstelling in ,,De Vraagbaak toint u zo'n formu lier meenemen. „De Vraagbaak" is helaas, gezien de bezuinigingen, genoodzaakt met ingang van 1 januari a.s. een kleine vergoeding voor de adviezen te vragen. Dit zal zijn plm. 1,tot 2,50 per advies. Hopenlijk zal de bovenstaande maat regel u niet weerhouden om persoonlijke huishoudkundige voorlichting in te win nen. „De Vraagbaak" wenst u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1973. MIDDELHARNIS Dienstencentnmi: „Feest van hel Licht" In verband met het naderende kerst feest wordt in het dienstencentrum vrijdagmiddag a.s. van 14.,00 tot 16.30 uur een bijeenkomst gehouden waarop alle bejaarden uit de gemeente welkom zijn. Zij die per auto wülen worden op gehaald kunnen dat graag tijdig aan het Dienstencentrum opgeven (tel. 3366). Het programma luidt als volgt: Opening; Drie kerstliederen gezongen door het Bejaardenkoor o.l.v. de heer G. Zoon; Kerstspel o.l.v. Mw. Polder; Thee; Twee kerstliederen; Eliza's vlucht, verteld door dhr. Schol; Koffie; Slotlied Er is een roos ontsprongen. DIRKSLAND Groene Kruis. Wegens de feestdagen, houdt Dr. Elvé op donderdag 28 dec. geen zuigelingenbureau. Ouddorp neemt volgende weeklafscheld ^^i^mnm''cz-% ^^^(f;?Aa^':'>-ï' -*-^c van ..d'n dokter" „Afscheid nemen is een beetje sterven". Die woorden heeft dokter J. Ruizeveld te Ouddorp zelf nog kortgeleden gebezigd toen afscheid werd genomen van dokter Ouwer- kerk. Nu, nog maar enkele weken later is hij zelf na ruim 37 Oud- dorpse jaren bezig aan de laatste loodjes wiaarvan hij moet bekennen dat ze het zwaarst wegen. In 1935 kwam de jonge dokter Ruizeveld naar Ouddorp en ogenschijnlijk het enige wat hij met velen in zijn nieu we woonplaats gemeen had was dat hij ook Jan heettej Sindsdien is hij Ouddorper geworden met de Oud- dorpers want, al direct na zijn komst heerste er een sfeer van wederzijds vertrouwen en begrip. Dokter Rui zeveld en Ouddorp, ze bleken bij el kaar te horen, vandaar dal het af scheid op 28 dec. a.s. voor beiden zo'n moeilijke zaak wordt Wat vond de dokter eigenlijk het aantrekkelijke van „zijn" Oud- dorpers onder wie hij zich in de dertiger jaren begaf? Om het antwoord te vinden hoeft dokter Ruizeveld nauwelijks na te denken: „de eenvoud!" zegt hij; „Ik zou me nooit in een elite stadsprak tijk hebben thuisgevoeld". In Oud dorp bleef dan ook geen deur voor hem gesloten waarom de dokter nu kan zeggen: „Ik geniet hun vertrou wen voor 100»/o en dan kun je met de mensen iets beginnen, je gaat maar eens gemoedelijk met ze praten en dan krijg je alles van ze gedaan, ze hebben dan ook praktisch altijd mijn raad opgevolgd", zegt dhr. Ruizeveld tevreden. Dat wil de scheidende dokter nog benadrukken dat de mentaliteit van de Ouddorper -en diens levensbe schouwelijke opstelling ook de zijne was waarom de integratie zo geruis loos verliep: „Ik kon me daar helemaal in vin den", verklaart dhr. Ruizeveld. „Ook de opofferingsgezindheid heeft me zo aangesproken en vooral in de oor logsjaren hebben we daar sterke staaltjes van meegemaaktEn over de integratie; „als je de Oud- dorpers hebt dan heb je ze helemaal, dan storten ze ook hun hele hart voor je uit. Dat doen ze soms nog eerder voor de dokter dan voor de dominee" Wanneer de dominee komt kleden ze zich netjes aan maar wanneer de dokter komt dan moeten ze zich uit kleden en dat brengt je wel eens gauwer bij de „pit"is 's dokters ervaringDat doet de dokter ook ontkennen dat de Ouddorpers geslo ten en wat achterdochtig zouden zi]n. Hoe trof dokter Ruizeveld Oud dorp en de gezondheids-toestand in 1935 aan? Dat ligt de dokter nog vers in het geheugen; er waren veel, heel veel infectieziekten waaronder veel tu berculose gevallen. Wat hem toen ook is opgevallen was het grote aan tal hersengezwellen waaraan velen overleden zijn maar wat thans wei nig meer voorkomt. Hij is er dank baar om dat juist de voorbije perio de een periode was waarin veel meer dan vroeger ooit het geval is ge weest voor de patiënten kon vvrorden gedaan, o.a. door de ontdekking van de penniciline. Zo ook met de insu line tegen de suikerziekte.i „Suiker ziekte komt op Goeree-Overflakkee 4 a 5 maal zoveel voor dan het lan delijk gemiddelde", merkt dokter Ruizeveld daarbij op zonder naar de oorzaak daarvan te durven raden. „Is de Ouddorper eigenlijk een matig mens?" hebben we de dok ter gevraagd en ook daarin kan hij positief zijn: „In het algemeen wel al zijn er natuurlijk uitzonderingen maar waar vindt je die niet?" Op de vraag of Ouddorp misschien een volkszonde tegen de gezondheid heeft moet de dokter na enig nadenken zo is hij er al mee vertrouwd geraakt wij zen op het veel te hoge zoutgebruik! „Vijfentwintig pond zout ging er vroeger op een varken dat de kuip inging maar gelukkig is de diepvries me hierin te hulp gekomen. Al de jaren die ik hier gewerkt heb heb ik tegen dat overmatige zoutgebruik moeten waarschuwen!" Dokter Ruizeveld heeft het vroe gere Ouddorp gekend en hij kent nu het nieuwe Ouddorp, voor welk kiest hij? „Voor het oude!" is zijn snelle ant woord. „Door de meerdere contact- mogelijkheden t.g.v. het verkeer, de komst van recreanten e.a. verandert de mentaliteit", verklaart dr. Ruize veld desgevraagd maar hij maakt graag een uitzondering voor de „oude" Ouddorpers die dat allemaal de baas kunnen. In zijn algemeenheid moet hij echter constateren dat de onderlinge liefde en saamhorigheid een stuk minder zijn geworden. „Hebben ze niet eens té veel van u gevergd? was een volgende vraag. „Nou, nee, ze hebben me niet té veel belast maar toch is het wel eens erg druk geweestvergoeilijkt de dokter die uit roeping dokter werd. Misschien kan hij daarom zo van harte zeggen dat hij er altijd was wanneer ze hem nodig hadden en dat was nogal eens het geval. Nooit heeft dokter Ruizeveld zich een vrij week-end gepermitteerd want er kon aan het thuisfront van alles gebeu ren. ,,Maar", dat, laat hij er waar schuwend op volgen nu hij op het punt staat afscheid te nemen: „Oud dorp zal zich tegenover de nieuwe doktoren die mijn praktijk over ne men wel wat anders moeten gaan op stellen". Hij bedoelt dat niet men taal maa.r praktisch: „Nog kortgeleden werd ik gebeld voor ene Mierop in de Margrietweg en dan herken ik aan de stem al bij welke Mierop ik moet zijn maar dit maal heb ik verkeerd geraden en ik heb er 7 bezocht voor ik tenslotte de juiste te pakken had en dat kan na tuurlijk bij de nieuwe dokter niet gebeuren. Boodschappen dienen dan ook compleet met het juiste adres te worden doorgegeven". Dat brengt de dokter op een terug blik in de dertiger jaren toen hij als dokter van 24 in Ouddorp begon, heg noch steg wetend en zich het hoofd brekend over al de Tanissen en Grin- wissen. Nu, zoveel jaar later is het voor hem een duidelijke zaak dat de heer T. Tanis uit de Oudelandseweg niet zomaar T.| Tanis is maar T. Ta- nis P.zn.CKP.znDat was ook de. tijd dat er nauwelijks of hele maal geen huisnummering was en dat gaf nogal eens aanleiding tot een zoekplaatje maar Ouddorp is de dokter ook daarin altijd behulpzaam geweest, ook wanneer hij met zijn auto was vastgereden. Ze hebben hem ook geholpen toen hij in de oorlogsjaren weigerde lid te worden van de Artzen-kammer en daarom moest onderduiken. Ondanks het feit dat hij gezocht werd voerde hij toch zijn praktijk uit vanuit de hooiberg bij de Fa. Joh. Hameete- man. Toen zag de dokter kans om et telijke Ouddorpers uit handen van de Duitsers te houden door bij hen een besmettelqke ziekte voor te wen den. Soms vertrouwden de Duitsers het niet en om dat vertrouwen dan niet te beschamen gaf hij de „patiënten" zo nu en dan een prik opdat ze dan de plaats van de injec ties konden tonen In 1946 bleef dokter Ruizeveld als enige arts in Ouddorp over nadat dr. V. d. Borg naar Zeeland was ver trokken. Dokter Ruizeveld, die na 37V2 jaar afscheid neemt, kan bogen op een rijke ervaring waarover hij uren zou kunnen vertellen. Hij beaamt dat hij steeds emotioneel bij zijn werk be trokken is geweest en dat heeft hem een optimale iTeugde en dan weer een diep verdriet gegeven, vooral wanneer hij jonge levens verloren zag gaan. Dokter Ruizeveld, de mens in hem, maakt er geen geheim van dat hij wel eens heeft moeten uithui len, ook na gevallen waarin hij in de plaats van een geestelijke een doods- bericht ging brengen. Ook is de dok ter maatschappelijk werker geweest, hij heeft ogenschijnlijk verbroken huwelijken weer geheeld en hij was daar waar hulp, welke hulp dan ook nodig was. Thuis was er dan een trouwe hul- pe, mevrouw Ruizeveld die haar man al die jaren met niet aflatende ijver en liefde heeft bijgestaanj Al die ja ren heeft ze de apotheek en de ad ministratie beheerd. Al die jaren heeft ze de telefoon bediend en in dringende gevallen haar m.an opge spoord. Vroeger gebeurde dat des noods door het stilzetten van de draaiende molenwieken, thans door middel van de mobilofoon maar hoe het ook moest, ze deed het. De twee zoons hebben al die drukte over zich heen laten gaan en van harte, maar ze hebben het dokters beroep niet geambieerd; „ze hebben er teveel van gezien" zegt dokter Ruizeveld begrijpend. De gezondheidstoestand van mevr. Ruizeveld is er thans de oorzaak van dat dokter Ruizeveld zich gaat te rugtrekken waardoor zijn wens de veertig jaar vol te maken, niet in vervulling zal gaan. Dezer dagen gaan ze de dokterswoning verlaten om plaats te maken voor de nieuwe dokter: Dokter Ruizeveld die als geen an der heeft ervaren wat het leven met zich brengt is niet opstandig. Hij heeft triester dingen zien gebeuren: „het is een noodgedwongen zaak waar Ik me rustig bij neer zal leg- gen", zegt hy berustend. Het is hem goed nog samen te mogen zijn, ook samen met zijn Ouddorpers die hij nooit meer hoopt te verlaten. „Zijn" Ouddorpers gaan volgende week af scheid nemen van „hun" dokter, ze gaan voor hem de pil vergulden maar beiden weten ze dat onder dat ver guldsel toch nog die pil zit

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 5