Wrange reacties op „aanpassing" van gem. belastingen Wagenaar feest voor de kleuters Raad Oostflakkee zette haar stekels op 4.75 SOMMELSDIJK; ^^Jyf gig» gj„g trOUWOn, 45e jaargang Dinsdag 19 december 1972 No. 4148 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond RAAD OOSTFLAKKEE: Toch nog hoop op betere tijden Aannemer A. C. Osseweijer plotseling overleden Dokter Den Hengst hield Interessante inleiding Auto rijdt pony dood CENTRUM SLAGERIJ VOOR DE A.S. FEESTDAGEN een fijne rund- of varkensroUade per 500 gr. vanaf Wilt U fonduen, dat kan 5 soorten sausen voorradig. Het vlees wordt vakkundig klaargemaakt. Probeert U het eens met gehaktballetjes. HEEFT U EEN GEZELLIGE AVOND Neem dan eens een bittergarnituurschotel. Verder verse kip en verse kalkoen, desgewenst in boutjes Idaargemaakt. Voor aanvulling van uw diepvries: voeten vlees, halve varkens, steeds vers geslacht en tegen scherpe prijs. BOOMPJES 11 OUDDORP Telefoon 245 Begroting 1973 met pijn sluitend UW5 POSTBOX 8 - MIDDELJIARNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 4^50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 20 cent per nim. Bij contract speciaal tarief. De gemeenteraad van Oostflakkee heeft in haar gisteravond geliouden vergadering het gezegde bewaarheid dat in een tyd van financiële schaarste elk dubbeltje dient te worden omgedraaid. Enkele uren lang heeft de raad zich, by de behandeling van de begroting en daaraan voorafgaand de „aanpassing" van de gemeentelijke belastingen met deze impopulaire bezigheid onledig ge houden. De bestuurderen hebben, hier en daar zelfs heftig, tegengesparteld te gen de opgelegde belastingverhoging die door de Minister was voorgeschre ven om in aanmerking te komen voor een onontbeerlijke aanvullende uitke ring, maar er wias geen ontkomen aan. ..We staan met de rug tegen de muur en „we zitten voor het blok" waren dan ook meermalen gehoorde opmerkingen vnaarmee de stemming van de raadsle den voldoende werd gedemonstreerd Straatbelasting, rioolbelasting en rei nigingsrechten dienden te worden ver hoogd, waar tegenover een aanvullende uitkering van 455.000,stond, met wellt bedrag de gemeentebegroting voor tiet eerst na de gem. lierindeling sluitend kon worden gemaakt. Zoals mocht worden verwacht had de raad hier heel veel op te zeggen: „Ik hoef alle bezwaren die ik al vo rig jaar ter sprake bracht weer niet te herhalen maar ik ben er hard tegen" liet dhr.i A. Both (P.v.d.A.) weten: „vo rig jaar heette het 'nog een verhoging te zijn en nu wordt het „aanpassing" ge noemd maar in de portemonnee komt het precies hetzelfde aan". „We staan met lege handen", was een wat droeve constatering van dhr. C. de Vos (P.v.d.A.), die af gaf op het ge voerde regeringsbeleid en de Overheid als de koploper bij de prijsstijgingen aanwees. Toch wilde dhr. de Vos zich niet zonder meer bij het voorstel van B. en W. neerleggen al begreep hij dat aan de som van de verhoging zal moe ten worden voldaan. Hij stelde bij wijze van amendement een hergroepering van belastingen voor waarbij zelfs 12.500,- meer binnen zou komen dan in het voor stel van B. en W. berekend. De assuran tiebelasting en de grondbelasting zou den volgens de opstelling van dhr. de Vos kunnen vervallen tegenover de in voering van een nieuwe belasting Ver ontreiniging oppervlaktewateren. Ook stelde hij een wijziging in de rioolbelas ting voor n.l. een differentiatie tussen de aansluitingen mét rioolwaterzuive ringsinstallatie 132,per jaar) en aansluitingen zonder zuiveringsinstalla tie die dan 66,zouden moeten beta len terwijl het voorstel van B.i en W. een gemiddelde van 99,per aanslui ting voorstelde. Bloedtransfusie. Dhr. J. van Dam (S.G.P.) was ook al verre van optimistisch: „We krijgen na zoveel bloedtransfusies dat ik bang ben dat de patiënt, de gemeente, er onder door gaat", gaf hij wat mistroostig te kennen. „Het is precies zoals iemand kortgeleden zei: „een bepaald deel krijgt de koek en een ander deel krijgt de gard" voerde dhr. van Dam aan en hij liet er geen twijfel over bestaan bij wellre categorie hij de gemeente Oost flakkee onderbracht Nee, Oostflakkees' bestuurderen wa ren er wat op uitgekeken, zo ook dhr. L. Arensman die zich met de rug tegen de muur duidelijk onbehaaglijk voelde zij het ook in de wetenschap dat er niet aan te ontkomen was: „we zullen op nieuw mee moeten werken Dhr. A. Kroon (P.v.d.A.) ging de raad erin voor dat ze zich de financiële moei lijkheden waarin de gemeente verkeert niet persoonlijk aan moet trekken maar dat de Minister aan dat alles debet is: „de gemeente is na de gem. herindeling te klein gebleven maar het gaat niet aan dat de bevolking daar de dupe van moet zijn. De belastingverschillen tus- ten onze gemeente en de andere gemeen ten op Flakkee gaan nu wel erg uit de hand lopen", stelde hij getergd vast.i Bij dhr. S. L. de Jonge (K.V.P.) was het voorstel al evenmin goed overgeko men: „Het wringt bij me" verklaarde dhr. de Jonge waarbij hij een passend gezicht trok om daar strijdlustig op te laten volgen dat het nu tijd was om eens wat scherper te gaan optreden tegen de verlangens van de Minister: „als hij dan de uitkering achterwege laat dan zullen we wel weer zienstelde dhr. de Jonge gelaten voor. Verdediging. De raadsvoorzitter, burg. W. M. v. d. Harst liet de verdediging van het voor stel in eerste instantie over aan de fi nancieel deskundige dhr. Broekhoven die deskundig als hij is als gepensio neerd ambtenaar van de Prov. Griffie de gemeente adviseert en haar financië le belangen bij het Departement heeft bepleit. Dhr. Broekhoven deed geen moeite de situatie aantrekkelijker voor te stellen dan ze is maar zo hield hij de raad voor „u weet nu tenminste waar u aan toe bent!" Daarmee had de heer Broekhoven voldoende duidelijk gemaakt dat de raad niet anders zal kunnen dan te voldoen aan de door de Minister gestelde richtlijnen, het vast stellen van de belastingen tot een hoogte van 7,50 per inwoner boven de mini mum normen. Overigens ontkende dhr,. Broekhoven dat er van een verhoging gesproken moet worden, het is een aan passing waarvan de hoogte afgeleid is van de zgn. koopkrachtformulie. Hoop. Hoezeer de raadsvoorzitter ook met de hele materie in de maag zat, hij pro beerde de raad toch nog wat hoop op beter tijden mee te geven: „als we van af dit moment gaan voldoen aan de mi nimum eisen dan is het gevaar niet meer aanwezig dat we altijd die knel lende band van het onder curatele staan zullen moeten voelen", hield hij de raad voor die toch wel erg gevoelig was voor het perspectief ooit weer eens vrijheid van handelen te krijgen. De voorz. be kende de raad zich zo langzamerhand als raadsvoorzitter niet meer zo beha- gelijk te voelen omdat hij elk jaar op nieuw een soortgelijke voorspiegeling geeft, elk jaar in de waarheid ervan ge lovend. Meer dan ooit appelleerde de voorzitter op de medewerking van de raad omdat een „tegen" door de Minis ter wordt uitgelegd als een afvrijzing van de aanvullende uitkering waarmee de zaak alleen maar verder van een op lossing zou worden gevoerd. De raad verleende tenslotte die me dewerking, zij het ook met verontwaar diging. Dat deed desgevraagd ook de P.v.d.A. fractie nadat de voorzitter toe gezegd had in de februarivergadering van volgend jaar de raad de consequen ties van het amendement van dhr. de Vos voor te leggen. Enerzijds zag de voorz. wel mogelijkheden, anderzijds stuitte hij op onmogelijkheden i.v.m. vastgestelde normen waarvan niet mag worden afgeweken. Dlir,i S. L. de Jonge zorgde toch nog voor een luchtig slot: „Menheer de voorzitter, we moeten eensmeer op de hondenbelasting gaan lettten" stelde hij de voorzitter voor: „daar zit nog wel een aardig potje in waarmee we aardig uit de schuld zou den komen!" Zo bedoelde dhr. de Jonge het nu ook weer niet, maar wel hield hij het bij het „aardige potje". OUDE TONGE De 46 jarige aannemer dhr. A. C. Os seweijer is gisteravond in zijn werk plaats aan de Kolfweg door een hart- verlamming getroffen. Dhr. Osseweijer had kort tevoren samen met zijn echt genote, de brandweercommandant en de politie een brandje geblust dat in zijn werkplaats was uitgebroken. De politie onderzoekt de oorzaak van het ontstaan van het brandje omdat het al eens eer der zonder aanwijsbare oorzaak i^ voor gekomen. Terwijl dhr. Osseweijer na het blussen in de werkplaats nog wat napraatte zakte hij ineen en overleed ter plaatse. Het plotselinge versoheiden heeft Oude Tonge idiep geschokt. DIRKSLAND Wat verwacht U van de Heere, als U ziek bent? Deze vraag stelde dr. den Hengst zaterdagmiddag aan de bezoe kers van de distriktsvergadering. Hij gaf de positie van de arts ter beschou wing, die tooh geheel van God afhan kelijk is. Het is toch de Heere die ons de adem, hartslag en de werking van het zenuwstelsel geeft. Zo moeten we de geneesheer zien. De Heere is niet aan middelen gebonden, 'de mens wel! Dit kwam ook uit in tal van voorbeelden die spreker uit zijn vroegere praktijk vertelde. Ook werd erover nagedacht oX God de ziekte wil. En hierop werd ant woord gegeven door de bedoelingen die God daarmee heeft. O.a. om de hoog moed te voorkomen, tot kennis van zonde te komen en ook kan het een middel zijn tot zelfonderzoek. God heeft veel middelen gegeven tot genezing, b.v. medicijnen en niet te vergeten de mo derne apparatuur. Hierna ging spreker dieper op het ge bed in. Een gebed uit genezing wordt altij,d uit de liefde gedaan; want men vraagt altijd om genade! Of U gelooft in de voorziening en of er nog wonderen gebeuren? Nu daar had dr. ook voor beelden van uit z'n eigen praktijk. Hier in sprak ook duidelijk de belofte van Gods ontferming. Over de Wonderdoktoren, waterkij kers en fotolezers was dr. minder goed te spreken. Het ds wel duidelijk dat de mensen die daarheen gaan in een bo vennatuurlijke kracht geloven, maar dat er van hun Godsvertrouwen weinig over isj Door dit te doen verkeert men wel in het onzekere. Hierin spreekt ook duidelijk het ongeduld van de mens, doordat wjj het te vlug opgeven om op Gods tijd te wachten. Daardoor heeft ook de mens de ziekte over zich ge haald. Waarin God ook weer een op dracht geeft, n.l. dat we ons herstel nooit in de weg mogen staan. Daarvoor is altijd nodig, het gebed. En dan niet alleen een vragen om een genezing naar het Uohaam maar ook naar de ziel. Opdat God dan alleen de Eer ontvangt. Want anders is de gezondheid maar tij delijk tot aan de dood en begint daar na het eeuwig verderf. Dit was het: hoofdthema van de ver gadering die zaterdag in Dirkslands. Ger. Gem. werd gehouden. In de avond vergadering werd door een 8-tal ge spreksleiders de discussievragen beant woord. Waarop dr. den Hengst de eind conclusie gaf. Verder werd er nog een vraaggesprek gehouden. Hieraan werk ten o.a. dr.i den Hengst en zr. v. Rossum mee. Van dr. den Hengst kregen we naast vele dingen z'n taak als directeur geneesheer te horen. En zr. v. Rossum maakte ons veel duidelijk over het zen dingswerk in Nigeria. Dat dit onderwerp erg aansprak, bleek uit de enorme op komst. Het districtsbestuur. STELLEND AM Vanmorgen omstreeks 5 uur heeft dhr. J. v. d. Bok uit de Dijkstelweg te Oud- dorp met een V.W.-bus van een Dordts bedrijf op de Provinciale weg nabij „Koomlust" een pony doodgereden. Het dier bleek eigendom van de fam. van Driel aan de Zandgorsweg en was er met nog 4 andere ponys vandoor ge-- gaan. De politie heeft de dieren na het gebeurde naar de wei teruggebracht. Het dode dier ging naar de noodslach- ting. De V.W.-bus werd aan de voor zijde flink ingednjktj EXTRA lilERKDIENSTEN GER. GEM. MEHSSANT: Zaterdagavond 7.30 uur ds. G. Schip- aanboord van Rotterdam (i.p.v. vrijdag avond), OUDE TONGE Heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. Schipaanboord van Rotterdam. G. De kleutertjes van de openbare kleu terschool in Sommelsdijk hadden „juf Els" van Ginneken nog nooit zó mooi gezien als ze vrijdag was. Toen was ze aan de hand van de bruidegom Paul van Schouwen uit Oude Tonge de mooiste bruid die een kleutertje zich maar den ken kan. Naar hartelust hebben ze de Juf voor het gemeentehuis van Middel- harnis het „lang zal ze leven" toegezon gen en het bruidspaar met rijstkorrels overstrooid. De kleuters waren feeste lijk uitgedost en na de huwelijksvol trekking gaf de nu getrouwde Juf op school een heuse kinder-receptie. Het was feest op school en wanneer je nu aan de kleutertjes vraagt wat ze later willen worden dan weten ze het wel: net als juffrouw Els. De raad van Oostflakkee die gister avond haar eerste sluitende begroting vaststelde was niet écht blij met dit re sultaat dat alleen maar via een aanvul lende uitkering en een daarmee samen hangende belastingverhoging kon wor den bereikt. De raad voelde zich onder curatele gesteld en daarmee onmondig verklaard maar dat betekende niet dat ze zich in de algemene beschouwingen niet zou hebben geroerd. Het tegendeel werd waar, hier en daar lag de agressie er dik bovenop Zelfs werd dat gehoord uit het Anti- Hevolutionaire kamp bij monde van de heer H. A. M. van Loon die de raad, wellicht in een vlaag van neerslachtig heid het volgende voorhield: „de schulden die de gemeente Oost flakkee moest overnemen van de vroe gere gemeenten zijn bijna verdubbeld en zullen nog verder stijgen. Dat kan zo niet eindeloos doorgaan, het heeft dan ook geen zin dat wij in Oostflakkee in oude huizen blijven wonen, geen be jaardencentrum bouwen of met een oude school blijven tobben als verder het hele land boven zijn stand leeft. Als men in het hele land op grote voet leeft moeten wij ook zorgen ons deel te krij gen want wij zullen ook moeten delen in de kater die daarop zal volgen". Eigenlijk bedoelde dhr. van Loon het niet zo kwaad, getuige zijn oproep tot de mede raadsleden te komen tot gro ter activiteit en bestuurskracht en zijn tenslotte geuite wens en opdracht dat raad en college eensgezind met el kaar de welvaart en het welzijn van de gemeente zouden bevorderen". Hij deed dat na in zijn beschouwing tal van za ken voor het voetlicht te hebben ge haald. Tegen de B.B. Dat deed ook dhr. A. Kroon (P„v.d.A.) die in zijn beschouwing een royale plaats inruimde voor zijn kritiek op de B.B. organisatie en dhr. Kroon maakte duidelijk dat zijn fractie daar geen cent aan wenste te spenderen: „Zelfs deskundigen verklaren dat de B.B. bij bepaalde gebeurtenissen geen uitkomst zal kunnen bieden. Een evacuatie van b.v. Rijnmond kan men vergelijken met een iDrand in een schouwburg, als ze niet in de vlammen omkomen dan drukken ze elkaar dood" zo nam dhr. Kroon een uitspraak van de burgemeester van Spijkenisse te baat om zijn afwijzen van de B.B. te illus- streren. Hij hekelde het voorts dat de gehouden fall-out enquête wel 12 mil joen heeft gekost maar geen enkel po sitief gegeven heeft opgeleverd en dat het Hoofd Zelfbescherming dhr. Tuin- stra niet eens weet of er in zijn werk gebied gemeenten zijn die over een evacuatieplan beschikken In zijn beschouwing moest dhr. Kroon ook nog even kwijt dat de Overheid er wel voor zorgt dat elke lust om het raadslidmaatschap te aanvaarden te niet wordt gedaan en dat elke lust om in het belang van de gemeenschap te werken wordt ontnomen en dhr. Kroon durfde dan ook te voorspellen dat er bij een voortzetting van dat „beleid" straks niemand meer een raadsfunctie zal accepteren Monddood. „Wordt de raad op deze manier niet monddood gemaakt" was een hartekreet die dhr. J. van Dam (S.G.P.) in zijn be schouwing op een „moeizaam sluitend gemaakte begroting" lanceerde. Hij had het onbehaaglijke gevoel dat de raad wel mag ,,gaan en staan" maar dat ze zich niet anders dan aan de voorschrif ten te onderwerpen heeft". In het ver loop van zijn rede pleitte dhr. van Dam voor een zo spoedig mogelijke realise ring van de bouw van een nieuwe chris telijke basisschool te Ooltgensplaat, om dat de tegenwoordige huisvesting veel te wensen overlaat en de bouwkosten hoger en hoger stijgen. Ook een on houdbare toestand is de Spuiboezem te Ooltgensplaat en dhr. van Dam pleitte er dan ook voor die zo snel mogelijk ui.t te baggeren. Voorts bleek hij weinig te spreken te zijn over het Planbureau Zandvoort, met name over de abnor maal hoge kosten die door dit bureau worden berekend terwijl het voor dhr. van Dam nog zeer de vraag was of het bureau naar tevredenheid en op tijd haar werk doet. Dhr. van Dam noemde nog enkele punten, waaronder voor zijn fractie een „onverteerbare" t.w. de jaar wedde van 2500,van de administra teur van de Stichting L.O.S.i Spr. be sloot met een principiële beschouwing op de steeds meer te constateren God- verlating. Godverzaking en zedenver wildering. „Alles verheft zich tegen de bestaande macht" moest dhr. van Dam met spijt vaststellen. Hij paste dat ook toe op de Overheid: „Als diegenen die een Overheidsambt bekleden in Gods Woord genoemd worden dan mene men niet dat in die woorden weinig gewicht gelegen is. Er wordt mee te kennen ge geven dat zij hun opdracht van God ontvangen hebben, dat zij met Godde lijk gezag bekleed zijn en in zekere zin Zijn plaatsvervangers zijn", aldus dhr. van Dam die met spijt moest vaststellen hoe weinig daarvan beleefd wordt. Beantwoording. De raadsvoorzitter burg. v. d. Harst zag kans de beschouwingen voor de vuist weg te beantwoorden. Uit de be antwoording bleek dat ook de voorz. niet zo gelukkig is met de stedebouw- kundige adviesbureaus die door de ge meenten moeten worden geraadpleegd vooral nu het steeds duidelijker wordt dat de besprekingen en de begeleiding tooh maar op één punt kan uitkomen, n.l. zoals het in het streekplan is vast gelegd. Het structuurplan heeft ons al 77.000,gekost en het is door het ge bruikte vakjargon bijna onleesbaar ge worden terwijl de beleidspunten niet eens door de Provinciale Planologische Dienst worden overgenomen", liet de voorz. wat geërgerd weten. Aan een eigen stedebouwkundige dienst, samen met de overige gemeenten is zo ver klaarde de voorz,i niet te denken om dat het gebied te klein is om voldoende deskundigen aan te kunnen trekken. Over de gesignaleerde onaantrekke lijkheid van het raadslidmaatschap merkte de voorz. op dat er een com missie in het leven is geroepen die de positie van het raadslidmaatschap en de financiële aspecten daarvan gaat on derzoeken. Haven Oude Tonge. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling die na de beantwoording door de voor zitter volgde vroeg dhr. A. Both aan dacht voor de situatie van de haven van Oude Tonge die goeddeels is dichtge slibd. Dhr. Both had gezien dat sommi ge van de schepen die de thuishaven bezoeken achteruit binnen varen om dat 'het keren in de zwaaikom door de dichtslibbing oimiogelijk is geworden. Dhr. Both stelde de voorz. dan ook voor de keus of een voldoende onderhoud aan de haven te plegen of te komen tot een zo spoedig mogelijke realisering van de voorgenomen havenplannen aan de Galathee. Voor zowel het een als het ander zag de voorzitter echter weinig perspectief. Op het verzoek de reconstructieplannen van de Galatheese haven als aanpas- sings werk aan te merken is nog steeds geen uitspraak van de zijde van Rijks waterstaat gevolgd en de gemeente is zeker niet in staat dit uit eigen midde len uit te voeren.! Ook het uitbaggeren van de haven van Oude-Tonge is een te kostbare zaak voor de gemeente. Dhr. J. van Dam (S.G.P.) verklaarde zich in het verloop van de behandeling tegen de subsidieposten aan de muziek verenigingen en schouwburgen en tegen de kosten van de sportterreinen,! Weth. P. Groenendijk (S.G.P.) voegde daaraan toe tegen de subsidies te zijn ^an sport verenigingen die op de zondagen spelen. Na een langdurige en uitputtende be handeling werd de begroting tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De eerste sluitende sinds 1966. OOLTGENSPLAAT Met een virus besmette konynen gestolen. Consumptie kan schadelijke gevolgen hebben. Van dhr. A. Bruinse, Marijkestraat 1 te Ooltgensplaat zijn in de nacht van zaterdag op zondag j.l. 7 konijnen ont vreemd uit een schuurtje aan de Lan geweg, voorheen eigendom van wijlen bakker L. den Braber, Het consumeren van deze dieren kan, aldus de heer Bruinse, schadelijke gevolgen veroor zaken, daar de konijnen ziek zijn. Ze hebben een virus in de kop en zijn der halve besmet. Dus voor consumptie on deugdelijk. De eigenaar had het plan de konijnen (1 Vlaamse reus en 6 Cecilia's) zelf te verkopen, maar heeft in verband met deze virus hiervan afgezien. De heer Bruinse, die al 9 jaren fokker en houder van konijnen is en op ten toonstellingen vele eerste en tweede prijzen behaalde, heeft in die tijd nooit last gehad van inbraak. Zondagmorgen stond hij echter voor lege hokken. Hij heeft de politie van de vermissing in kennis gesteld. De konijnen waren ge merkt; in de oren zijn nummers aan gebracht. Kerkdienst. Donderdag 21 dec,! a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. Th. van Stuij- venberg te Rotterdam. Dubbeltallen Geref. Gemeente. In de Geref. Gemeente zijn voor verkiezing ambtsdragers de volgende dubbeltallen gesteld; voor ouderling (vacature J. v. Drongelen): J. van Drongelen en G. J. van Kempen. Voor diaken (vac. J.i H. J. Sturris)J. H. J. Stiirris en I. van Dron gelen: (vac. W. A. van Gurp); W. A. van Gurp en J. Bal. Kerstuitzending Jeugdkontakt. Don derdag 21 dec. a.s. des nam. 8 uur zal voor de kerktelefoon het Jeugdkontakt een kerstuitzending verzorgen voor de zieken en bejaarden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 1