iiAriDEn - niEUWs iruinisse, zoals het was V. Overdenking Dhr. F. Braber bespeelt 25 jaar het orgel in de Gereform. Kerk Winter- gerechten Nu reeds aanmelding nieuwe leerlingen Ind uit de Heilige Schrift Organist op artikel 8 (singuliere gaven) Nieuws uit Zeeland blad Vrijdag 1 december 1972 No. 4143 14 77 ♦I «I «I «I ♦I *l fl ♦I ♦I «I »l Bij de Uitgeverij Steengracht, Postbus 30 te Zierikzee, zijn de laatste tijd van verschillende plaatsen op Schouwen Duiveland, fraai geïil- lustreerde werkjes verschenen, samengesteld lüt oude foto's, ansicht kaarten, tekeningen enz., voorzien van historisch verantwoorde teksten, waarmee de auteurs de geschiedenis van steden en dorpen uit lang vervlogen tijden weer doen herleven en daarmee in woord en beeld veel van het oude aan de vergetelheid hebben ontrukt. De serie draagt tot titel: „zoals het was tot heden is uitgekomen een fotoboek over Brouwershaven (met Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs; Schouwens' Westhoek), Burgh, Haamstede en Eenesse; één over Zie- rikzee en Dreischor en kortgeleden: „Bruinisse zoals het was Uitgaven van andere plaatsen op Schouwen Duiveland zijn nog in be- vverldng. Omdat Bruinisse zo dichtbij Flakkee is gelegen door de dam- verbinding en dus bij velen bekend is, willen wij aan dit „oude" Bruinisse gaarne enige aandacht besteden. OOLTGENSPLAAT DAMMEN Aboiiii^ort II op MEIIanden-nieuws" Zondagsdienst artsen 0a':.. Ibied. ratis. J gratis I dat U II echt keeste- I) 3928. 1457 17 >FAFf, In dit fotoboek zijn 160 oude prent- briefkaarten, foto's en reprodukties op genomen, die een duidelijk beeld geven hoe het Oost-Duivelandse vissersdorp er vroeger uit zag. De afbeeldingen zijn verzameld en van passende teksten voorzien door de Bruënaar Jan Huibers. In het voorwoord lazen we dat de dorps dichteres mevr. A. Wiebrens-Beekman (van wie in ons blad ook wel eens ge dichten zijn geplaatst) veel gegevens heeft verstrekt en de heren S. A. Ju- melet (corresp. van ons blad) en M. Krij ger gewaardeerde aanvullingen' en cor recties wisten aan te brengen. Bruinisse in de volksmond Bru is van eeuwen her een vissersplaats, egen aan de oostelijke punt van het vroegere eiland, waar Grevelingen, Krammer en Zijpe samenvloeien. Om dat het dorp aan de uiterste punt van dit aloude eiland ligt, heeft het een apart dialect, aparte gewoonten en ma nieren, zeer onderscheiden van de ove rige plaatsen" op Schouwen Duiveland. Dit vindt vooral zijn oorzaak in de vis sersbevolking die met hun houten vaart- tuigen overal heen zwierven, niet alleen in Holland om mossels uit te venten, maar het meest in België, waarheen de grootste aftrek van deze schelpdie ren plaats vond. Voor de tweede oorlog was het een lust om aan de haven te vertoeven, die tjokvol lag met houten hoogaarzen, Lemmerjachten en' hengsten, ieder met een vaste ligplaats, keurig opgetuigd, ge leerd en geschilderd. In het jaar 1750 waren er reeds „vijf en twintig, ja der tig Hoogaarsen en andere Schuyten voor het visschen op Mosselen, Oesters en anderen Schulpvisch". De eerste plaat in dit fotoboek een reproduktie van een mooie gravure van Oost Duive- landt (zoals in vorige eeuwen Bruinisse genoemd werd) geeft daar een' fraai beeld van. In 1907 was de vissersvloot uitgegroeid tot 150 schepen (blz. 11). In die tijd werden er duizenden balen mos sels naar Engeland verzonden (met de Batavierlijn vanaf Rotterdam) en niet minder waren de landen België en Frankrijk belangrijke afnemers. Naar Antwerpen werd iedere maandag en dinsdag een ware race gehouden door de visserschepen om het eerst in het „dolv" aan de Zuidstatie te zijn eri daar mee de beste ligplaats te krijgen. De Bruse schippers waren bij de hande laren en de „mosselmeiden" vrouwen die met hondekarren uit de omliggende plaatsen kwamen om hun «handel in mosselen op te halen stuk voor stuk goed bekend. Om de namen Bal, v. d. Berge, Jumelet, Kik, Okkerse en de Waal, die veelvuldig voorkwamen' uit elkaar te houden, gaven ze de schip pers een bijnaam, waarvan er heden nog veel in zwang zijn. Zeer begrijpelijk heeft de samenstel ler een groot deel van de foto's aan de visserij gewijd. Mooi is b.v .de „ver- waterplaats" achter de Langendam (blz. 13) en een reproduktie uit 1745 waarop het oude Veerhuis (de aanlegplats van de veerschuit met gaffeltuig uit Her kingen en Battenoord) en het z.g. „beus- je", aanvankelijk gebouwd als ver sterking tegen de Spanjaarden, dat la ter diende als schiolhokje voor de vis sers, waar onder elkaar de sterkste verhalen; werden verteld. Achter ,.'s-Landsuusje" was ook zo'n geliefd plekje met een mooi uitzicht op de ha ven. Er stond een bank de leugen bank waar meest oude vissers za ten, met de sohippersjongen er om heen om de sappige verhalen uit het visserij- leven en de laatste dorpsnieuwtjes met smaak aan te horen (blz. 31) Een der gelijke verzamelplaats was ook het z.g. „sluusje", achter de woning van de in 1958 op 98-jarige leeftijd overleden wed. Teuntje van Gilst-Okkerse. Later was er ook een „beusje" aan de z.g. lage kaai. De oestercultuur was in het begin van deze eeuw een belangrijke inkom stenbron, op blz. 24 en 25 zijn foto's ingelast van de oesterputten en -pak huizen, van de scheepswerf van Duy- vendijke en de „stellingen" waar de vaartuigen bij laag water van onder een schoonmaakbeurt kregen. Op ge noemde werf kwamen ook vaak sche pen uit Goedereede, Stellendam en Ouddorp voor reparatie. Na de tweede oorlog, toen de zeilschepen' op motor kracht overgingen, schakelde men over en werden op deze werf motoren inge bouwd. Men heeft zich al vroeg aan de techniek aangepast; in de dertiger ja ren werd op de plaats van 's-Lands- suusje" de machinefabriek van L. Pad mos gebouwd. De reddingsboot uit 1905 kreeg ook een plaats in dit mooie fotoboek en niet te vergeten de vele kiekjes van de stormramp uit 1911, toen de bijna 150 schepen op enkele na lossloegen, op drift geraakten en' tegen de dijken van de Stoof- en Anna Jacobapolder werden gesmeten D.e schade was toen enorm. De foto's geven ook een beeld van het bezoek van Koningin Wilhelmina, die onverwacht, 2 dagen na de ramp, Brui nisse bezocht. Straat voor straat' hebben er een 'beurt in gekregen; allereerst de Oude straat, de hoofdstraat van het dorp met de pastorie der Ned. Herv. Kerk, het gemeentehuis, compleet met toren tje, gebouwd in 1793, met aan het eind de kerk en de dorpstoren, gebouwd in de 15e eeuw. Door de indijkers van de polder was de stichting van de kerk reeds bij octrooi van 1467 bepaald en teveris, dat deze kerk aan St. Jacob zou gewijd zijn. Helaas is deze oude kerk met zoveel andere woningen door langdurige beschietingen en hevig bom bardement op 5 januari 1945 verwoest. Meerdere kiekjes geven daarvan een treurige aanblik. Zo verdween ook het gasthuis, waarin de armen boven de 60 jaar een onderdak vonden. Dit gasthuis, werd „De Bal" genoemd, naar de schen ker Johannes Bal, overleden 1840. Er zijn in dit boek zeer interessante kiekjes verzameld, o.m. de welput op het Kerkplein, juffrouw Vermeulen met een kleuterklas; de Dee, een uitwate- ring op de haven', die in 1917 gedempt is; de „söhietbaene"; het in 1891 ge bouwde postkantoor later totgemeen tehuis omgebouwd; de molen „De Zwa luw" van Van Ree; Huize 't Hof, sinds jaren de dokterswoning, de tram- en 'bootverbindingen van de R.T.M, en tal van andere meer .Ket fotoboek bevat ook de verdwenen klederdracht, de vrouwen met lange muts, de jongens en meisjes op klompen ,getooid met pet ten en hoeden, de schippers met hun witte „Engels leren" broeken' en laar- zenkousen. Ook is er een stuk van de polder Bruinisse in opgenomen, met achterin fraaie tekeningen van het oude Zijpe uit 1756; het bezoek van Koning Willem III in 1862; een reproduktie van de overtocht van de Spanjaarden te voet over het Zijpe in 1575, met het doel de verovering van Schouwen Dui veland. Het Zijpe was toen bij laag water zeer ondiep, hoogstens één meter, thans wel 30 a 40 meter! Deze opna men en oude geschiedschrijving verho gen zeer de waarde van dit boek. De oude Inwoners van Bruinisse zul len bij het doornemen zeker met eeri gevoel van heimwee terugdenken, dat zoveel van dit intieme verdwenen is. En de jongeren kunnen zich nu een voorstelling maken van dit verleden, waarover zij zo vaak hun ouders of grootouders over horen vertellen. Velen zullen zich terugvinden op de kiekjes die genomen' zijn bij festivitei ten, groepsfoto's van muziek en zang, op de kermis de Oast-Duuvelandse mart, die in 1956 is afgeschaft voor hun huizen en in de straten. Als er een fotograaf in het dorp kwam, liep oud en jong mee, om „uitgeportretteerd" te worden! Schrijver dezes, in 1901 te Brui nisse geboren, vond zijn conterfeitsel terug als jongen van 10 jaar, bij het passeren van Koningin Wilhelmina met burgemeester Hage over de Oudestraat in 1911. (blz. 11, de 2e jongen met licht petje). En zijn broer Maarten, (over leden te Doom) op de kaai, steimend HET GETUIGENIS VAN EEN ZIEK MAN Want ik weet, mqn Verlosser leeft. Job 19 25. I Er is altijd een strijd tussen God en de duivel. De vorst der duisternis is de tegenstander Gods, daarom stelt hij al les in het werk om de Kerk des Heeren te verwoesten. Satan heeft een dodelij ke haat tegen God en eveneens tegen het volk dat de Heere vreest. De duivel en zijn dienaren doen niet anders dan Gods Kerk verdrukken, en wanneer ze de gelegenheid hebben trachten ze haar te verleiden. Satan heeft altijd zijn hand in alle twisten en onenigheden in de Kerk des Heeren. Hij legt duizenden strikken om het volk dat de Heere vreest in zijn macht te krijgen. De duivel beschul digt Gods kinderen voor het aangezicht des Heeren. Zie als voorbeeld de god vrezende Job. God prees Job voor zijn oprecht le ven en godzalige wandel. Wat zei satan? „Denkt U, dat Job U uit liefde dient? Hebt Gij hem niet op buitengewone wijze gezegend en hem meer welvaart en voorspoed gegeven dan andere men sen?" De duivel bedoelt met zijn woorden: „Job dient God voor een beloning, voor eer, geld en rijkdom,; Hij dient God niet uit zuivere liefde, maar om bijzondere voorspoed te ontvangen". Satan zegt tot God: „Probeer het maar eens, wanneer U al zijn bezit wegneemt, dan zal hij U in Uw aangezicht vloe ken". En zie, God laat satan toe om Job te beroven van zijn kinderen en al zijn be' zit. Wat is de uitkomst van dit godde loze werk van de vorst der duisternis? Vervloekt Job God, keert hij Zijn Schep per de rug toe? Neen, Job aanvaardt de ontzettende beproevingen, hij verheerlijkt zelfs God in zijn lijdensweg. Is de duivel nu beschaamd over zijn goddeloosheid? Neen, satan kent geen schaamte en nog minder berouw. Wanneer de Heere tot satan spreekt over de standvastigheid van Job, be schuldigt hij hem opnieuw. Hij zegt tot God: Wanneer u hem persoonlijk in zijn eigen lichaam aantast, dan zal hij U absoluut vloeken in Uw gezicht". De Heere laat opnieuw de duivel toe om Job te bezoeken met beproevingen. Vreselijk is het lijden van Job! Hij wordt getroffen door een ontzettende ziekte, zeer waarschijnlijk een dodelijke melaatsheid. Job was in grote ellende, maar hij verloochende zijn God niet. Zijn eigen vrouw werd door de duivel gebruikt om hem tot wanhoop te brengen, maar Job bleef standvastig in het geloof. Job had goede vrienden, die hem liefhadden omdat ze met hem konden spreken over de Heere en Zijn dienst. Deze vrienden hoorden van de grote el lende die Job getroffen had en daarom besloten ze hem te bezoeken in zijn ver driet. Ze kwamen Om hem te vertroos ten, maar ze hebben hem geen steun gegeven in zijn groot lijden. Integendeel, ze hebben smart tot zijn smart gevoegd. Ze dachten, dat Job vreselijke zonden bedreven had en dat de Heere hem daarom met ziekte bezocht. Maar Job kon en mocht getuigen, dat hij in op rechtheid en in godzaligheid voor God had gewandeld. Het lijden van Job was een raadsel voor zijn vrienden. Job kon het zelf ook niet begrijpen waarom de Heere hem zoveel ellende en smart toezond. Alles was voor hem donkerheid, smart en el- lende.i Hij had geen hoop, dat hij zou genezen van zijn ziekte. Hij verwachtte niets anders, dan dat hij zou sterven van uitputting, smart en pijn. In zijn grote smart en zielestrijd roept hij het uit. „Tot de groeve roep ik: Gij zijt mijn vader, tot het gewormte: Mijn moeder en mijn zuster". Hij had geen hoop, dat hij ooit beter zou worden, voor hem was alles nach telijk donker. De dood stond hem in al zijn vrese lijkheid voor ogen. De Heere verborg Zijn aangezicht voor hem. Daarom'was het voor hem natuurlijk en geestelijk donker. In deze toestand van ellende strekt hij zijn verrnagerde handen uit naar zijn vrienden en smeekt hij op erbarmelijke wijze om medelijden. Hoort, daar klinkt het uit zijn mond: Ontfermt u mijner, ontfermt u mijner, o mijn vrienden, want de hand Gods heeft mij aange raakt". Hij doet een beroep op hun hart. Hij zegt tot hen: „Waarom zijt ge zo wreed tegenover mij? Ziet eens naar mijn uit geteerd lichaam. Is mijn lijden niet zwaar genoeg, moet je nog smart tot mijn smart doen? Zijn jullie niet geko men om mij te troosten? Maar jullie hebben mij niet vertroost, integendeel, maar smart tot mijn smart gevoegd door uw beschuldigingen". De vrienden van Job zwijgen, ze ant woorden hem niet op zijn hartroerende smeking. Maar zie, onverwachts komt er een weinig hoop in zijn bedroefd hart. Een blijde verwachting gaat glo ren in zijn moegestreden ziel. God zal Zich over hem ontfermen, dat gelooft hij vast. Hij begrijpt de weg niet die de Heere met hem houdt, die is voor hem geheel verborgen. En toch gelooft hij, al is alles voor hem duister nis, dat de Heere zijn lot zal wenden. Temidden van zijn lijden blijft hij op God. vertrouwen. Zijn vrienden mogen hem veroorde len, maar zijn oog is op de Heere ge- riciit.i De Almachtige zal zijn twistzaak twisten en hem verlossen. Van het le ven en de aarde verwacht hij niets meer, want zijn lichaam is ongeneeslijk ziek. Onverwachts komt er licht in zijn hart. God geeft hem een levende hoop. De Heere zal hem verlossen uit al zijn lijden en smart. Het jubelt in zijn hart: „Ik weet, mijn Verlosser leeft". De Heere ds Zijn Verlosser, God zal aan alle mensen openbaren, dat hij in op rechtheid des harten gewandeld heeft. Hij is in groot lijden en dodelijk ziek, maar de tijd komt, dat een heerlijke morgenstond voor hem zal opgaan. Zijn vrouw, zijn vrienden en de mensen zijn tegen hem, zijn lichaam is een geraam te en de dood staart hem in de ogen. Maar Job getuigt: „Ik weet, mijn Ver losser leeft". Dat is heilig vertrouwen in God. Job gelooft, dat 'hij een Verlosser in de hemel heeft, daar is hij verzekerd van. We zien hier een voorbeeld wat een kracht Gods genade is in het leven van een groot lijder. De Heere geeft hoop en geloof voor de toekomst, al is alles rondom nachtelijk donker. God schenkt aan Job licht en troost, al is alles met hem menselijk gesproken ver loren. Het geloof, dat de Heere geeft aan Zijn volk, schenkt hem kracht en sterkte in de meest moeilijke omstan digheden van het leven4 Middelburg. Ds. G. A. Zijderveld. Van de kerkorganist, de heer F. Bra ber 'heeft een predikant van de gerefor meerde kerk eens gezegd dat hij orga nist is op Artikel 8, singuliere gaven. En terecht. De heer Braber, thans 25 jaar organist van genoemde kerk hier ter plaatse, heeft nooit bij een beroepsor ganist in de leer geweest maar heeft zich zelf in het vak bekwaamd. Als gevoelsmens speelt hij de psalmen en gezangen en begeleid de gemeente voor treffelijk. Met een enkele moeilijke me lodie houden de predikanten: wel reke ning. Op 27 november 1947 kreeg de heer Braber zijn aanstelling van de kerke- raad van Ooltgensplaat. Wijlen de heer R. Kiewiet (oud hoofd der Chr. School) was toen eerste organist en tevens ouderling. Die eerste zondag speelde de heer Braber al twee keer. Al spoedig werd 'hij eerste organist en verdeelde het werk zamen met mej. Els Breeman, thans mevrouw Gebraad. Het orgel waarop de heer Braber zijn loopbaan 'begon was een instrument van A. S. J. Dekker te Goes. Enkele met zijn voet op een meerpaaltje, (blz. 36) Het tooek is zeer fraai uitgevoerd in een groen linnen stempelband, met op het plat het wapen van Bruinisse, een grazend hert. Dit wapen is afkomstig van de naam van de ambaohtsheer Jhr. Pauls van HERTSBEKE, die de heer lijkheid van Bruinisse in 1566 kocht voor 8000 Carolusguldens. De prijs van het boek is 25 gulden, wat het ten voUe waard is. Wij verna men van de uitgeverij, dat ruim de 'helft van de oplage direct al was ver kocht; wie er nog van in bezit wE ko men doet er goed aan zo spoedig mo gelijk te bestellen. Het is een waardevol 'bezit; als geschenk bij de komende feestdagen aan familieleden uit Bruinis se afkomstig, die elders wonen, zal het ook zeer worden gewaardeerd. M. Th. de Waal. jaren geleden is er een nieuw orgel gebouwd door de fa. Leeflang en Keij- zer te Apeldoorn. Dit pneumatisch in strument heeft één klavier en 9 stem men:. Het is geplaatst achter in de kerk, tegenover de kansel, terwijl tiet oude orgel op een gaanderij in een der zij vleugels was gebouwd. Bij de volgende predikanten was de heer Braber organist: ds. A. C .Scher- penisse, A. de Korte (overleden), P. Huisman en drs. A. W. Meeder. Heeft u weleens verzuimt? Nooit, zegt de ju bilaris. Weleens iets meegemaakt in die 25 jaar? Het oude orgel werd van lucht voorzien door een blaasbalg. Behalve de organist was het orgel bemand met de zo genaamde „orgeltrapper". De fa milies J. V. d. Griend en Abr. Pieterse hebben deze functie jaren waargenomen. Nu is 'het gebeurt dat het op een zon dag snik heet was. De oude dominee Brinkman uit Wassenaar vervulde een middagdienst. Hij gaf na de preek een psalm op. De heer Braber zette zich om te spelen, maar geen geluid. De trapper (namen noemen doeri we niet) lag heer lijk te slapen. Een duwtje tegen zijn hoofd en even later kon de zang be ginnen. Uitslagen damvereniging „Denk en' Zet" te Sommelsdijk-Middelharnis van maandag 27 nov. Afd. Il: F. Noordijk A. v. d. Sluijs 1—1 A. Krijgsman C. Zoon 2O M. V. Lente H. Verolme 2—0 J. Lodder H. Holt 2-0 Afd. IV: J. Verbiest J. Polder 2O S. Vis D. V. d. Vlugt 0—2 M. Melissant C. Vreeswijk 2O G. Noteboom I. Mackloet O2 J. Witvliet M. Klink 1—1 Voor de Flakkeese damcompetitie werden gespeeld: Melissant I 'D. en Z. I 8—12 D. en Z. III Dirksland I 18—2 De Mammoet(w6t) hoopt het komende jaar haar vierde „verjaardag" te vieren. Ze „groeide op" in een tijd van wel vaart. Na vier jaar „staat" ze in een tijd van steeds duidelijker decadentie op allerlei terrein. Dat 'geeft tal van problemen, niet het minst voor de ouders en dus ook voor de leerlingen, die voortgezet onderwijs gaan volgen!: ontevredenheid, „het niet meer zien", onrust. Infiltratie van mach ten, die bij voorbaat binnen de chaos opereren, verlies van gezagsverhouding, van zicht in 'het verleden, op het heden en voor de toekomst. Alléén het onwankelbaar Woord des Heeren (een Rots in de branding) voor wie zich daraan mag vastklemmen en er naar tracht te leven) zou, indien de Heere 'het geeft, weerstand kunnen bie den in deze bange tijd. Zien de ouders, wat er omgaat? Lettert we op de tekenen der tijden? (Of: loopt 'het zo'n vaart niet?). Een en ander is wel van groot belang bij de schoolkinderen, waar in de ad vertentie van „De Driestar" sprake is. Zie deze advertentie in ons blad. NIEUWERKERK DuivententoonstelUng. Dezer dagen werd door de Duivenver. Duiveland" te Nieuwerkerk een zeer geslaagde ten toonstelling gehouden in „Ons Dorps huis". Het was de eerste tentoonstelling in het bestaan van deze vereniging. Honderd vijftig duiven werden tentoon gesteld, 's Morgens werden de duiven gekeurd door de 'heer H. Slagboom te Zierikzee. 's Middags om 3 uur werden de deuren geopend voor het publiek. Al spoedig kwamen er veel belangstel lenden en duivenkenners. Ook werd er een verloting gehouden met prachtige prijzen. De duiven'ver. mag op een ge slaagde actie terug zien. ST. MAARTENSDIJK Op D.V. vrijdag 8 decmeber hoopt ds. L. Gebraad voor te gaan voor de Oud Ger. Gem. Aanvang sav. 7 uur. Donderdag 7 december sav. 7 uur hoopt voor de Oud Geref. Gem. voor te gaan ds. G. v. d. Breevaart van H.I. Ambacht. ST. ANNALAND St, Annaland krijgt nieuwe predikant De Hervormde Gemeente van Sint Annaland, die momenteel vakant is, krijgt ibinnen afzienbare tijd een nieu we predikant in de persoon van ds. J. Codée, Nederlands 'Hervormd predi- 'kant te Bleskensgraaf. Ds. Codée is in 1938 geboren en staat sinds 27 oktober .1968 in zijn eerste gemeente Bleskens- 'graaf dn de Ring Sliedrecht (Classis Gorinchem). Deze vacature, die ont staan is door het vertrek van ds. J. M. de Raad naar Stolwijk heeft nagenoeg ■anderhalf jaar geduurd. Laagste inschrijver. Voor het maken van bestratingen met bijkomende wer ken in de Zijpestraat en' de Eendrachts- straat in het bestemmingsplan Noord te Sint Philipsland is een aanbesteding gehouden. Van de zeven inschrijvers was de firma Johs. van Vossen en Zo nen uit 'St. Annaland de laagste voor een bedrag van 41.496,inclusief B.T.W. Vacature in college van K, en N. Er komt een vacature 'in 'het College van Kerkvoogden en Notabelen in St. Annaland. De heer D. J. Duijzer, die de functie van notabel bekleedde, zal zich bij de komende verkiezing niet meer herkiesbaar stellen. Hij 'heeft tal van jaren deel uitgemaakt van het vroegere kiescollege en' later van het college van kerkvoogden en notabelen. Er zal nu maandag 4 december a.s. een verkiezing plaats vinden, waarbij de af tredende heren L. I. Goedegebuure en D. Hendrikse wel herkiesbaar zullen zijn. In de plaats van de heer Duijzer zal dus een nieuwe notabel gekozen moeten worden. Vienveiling van dinsdag 28 nov. 115 ton uien, maat 40-op, klasse 1 42,20. 2 ton drielingeri 37,03. Uien- prijs per honderd kilogram Van zaterdag 2 december tot maandag 4 december Middelhamis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. Deze is woensdag a.s. van 1224 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Boot, tel. 01877-1227, Dirksland. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haring vliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter But'h, tel. 01871-3066, Den Bommel. ZONDAGSDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Wolthers, Ouddorp van 11.00 tot 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Stolk tel. 1500, b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Achthuizen - Den - Bommel - Stad aan 't Haringvliet, Wit Gele Kruis: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, 'b.g.g. 534. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Bergsma, Zie rikzee, tel. 01110-2180. Ook voor Goeree- Overflakkee. Witte kool met kaassaus en ham (4 personen) 1 kleine witte kool van 1 kg. 150 g kaas, 200 g ham, 1 dl melk, 1 dl bouUon, 3 afgestreken eetlepels bloem, 20 g bo ter of margarine, zout, peper, peterselie. Was de kool. Snijd de kool overlangs in segmenten. Zet de kool op, met een bodempje kokend water en zout. Kook de kool in 20 min. juist gaar. Maak intussen de kaassaus door de boter of margarine te smelten, de bloem in één keer toe te voegen en goed door elkaar te roeren^ Voeg al roerende de helft van de vloeistof toe en breng het aan de kook, zodat een gladde saus ontstaat. Voeg de rest van de vloeistof toe en breng de, saus opnieuw al roerend aan de kook. Roer de geraspte kaas door de saus en laat hem smelten. Maak de saus op smaak af met peper en zout. Schik de stukken kool op een schaal en schenk in het midden de saus op de kool. Leg opgerolde plakjes ham in de vorm van een ster daarop en garneer met gewassen en fijngesneden peterse lie. U kunt ook kant-en-klare kaassaus uit een pakje gebruiken bij dit gerecht. ------O------ Wmterstoofpot 1 kg aardappelen, 1 kg koolraap, 500 g winterwortel, 2 kleine of 1 grote knol- selderij, 300 g varkenspoelet, 2 dl botiil- lon, 40 g boter of margarine, peper, zout, peterselie. Schil de aardappelen, was ze en snijd ze in blokjes. Snijd de koolraap en de knolselderij in plakken, schil die en snijd ze eveneens in blokjes, was zé. Schrap de wortelen, was ze en snijd ze in plakjes. Smelt de boter of margarine, bak hierin de met peper en zout bestrooide varkenspoelet lichtbruin. Laat de knol selderij even meebakken. Voeg daarna de blokjes aardappel, koolraap en wor tel er bij, met de bouillon. Laat het ge heel 20 minuten koken en schep daar na alles voorzichtig door eikaar. Maak het gerecht op smaak af met peper, zout en gewassen en fijngesneden peterselie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 9