EIIAI1DEI1 - niEUWS 7 eij erngq PFAFF SINT MAARTEN NUTSSPflflRBIHK met dubbel! Volleybal Wolken pakken samen j stof-transport 2e blad Vrijdag 3 november 1972 No. 4135 53 >uder) 15,95 ARNIS De huishoud-naaimachine ter wereld W. RIKKEN B.V. Land- en Tuinbouw Wïnterkou en warmtebronnen SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN VOOR GEZIN EN BEDRIJF Voorstraat 36, Middelhamis Bijk. Langeweg 15, Ooltgensplaat Overweel en Struyk Complete Woninginrichting Melissant - Tel. 01877 - 1502 of 01879 - 721 Rotterd. Turnbond vergaderde in Dirksland Expositie in „de Welle'V we ij den" dl lor ons. nt naast naar vore jrden op id. Hij is !nd en sepi Js met kien ïderstandelij van dood dat ieman kan het 1 1. Anderz aanbod va >liilï en wel de deur va lezit niet 1 m u hart ;m eens no4 regeven is koperen deu >leri van an; de troo en en ZiJ richten." D loedigend e Ik; wat in" .fd en afge daken geP" an dit vieri van liaf" ebonden 17,50. vel ndel. Th, In memoriam: Prof. Van Niftrik Wonderlijke wegen De Ned. Herv. Kerk heeft vorige week eert gevoelig verlies geleden door het zo plotseling overlijden van Prof. Dr G. C. van Niftrik, kerkelijk hoog leraar aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam. Wanneer we terugzien op het leven van deze hooggeleerde, dan kunnen we ons alleen maar verwonde ren over de leidingen Gods in het leven van een mensenkind. Nog geen twintig jaar geleden had de naam van Prof. Van Niftrik een slechte klank bij het Ge reformeerde volksdeel, daar hij gold als één van de grootste epigonen' van Karl Barth, terwijl hij de laatste jaren bekend stond als een felle tegenstander van de nieuwe theologie en als een stoere verdediger van de belijdenis der Reformatie. Als predikant heeft Van Niftrik een viertal gemeenten gediend. Schraard (Fr.), Vollenhove, Rijnsburg en Zeist. In 1946 werd hij hoogleraar vanwege de Herv. Kerk aan de Universiteit van Amsterdam. Juist de laatste jaren zijn voor hem niet de gemakkelijkste ge weest. Doordat hij meer en meer zich van zijn vroegere leermeester Barth dis- tantiëeerde, haalde hij zich de haat van vroegere vrienden op de ihals. Het moet gezegd worden: Van Niftrik had een scherpe pen en als het erop aan komt, ontzag hij niets en niemand. IVIaar de aanvallen van zijn tegenstan ders waren er dan ook naarHij heeft geleden onder het sarcasme en de minachting van de linberzijde, die het hem maar niet kon vergeven dat hij voortdurend naar „rechts" opschoof. Vooral zijn medewerking aan het be roemd geworden „Getuigenis" is hem door velen hoogst-ikwalijk genomen'. Hij kon dan een houding aannemen alsof het hem niet raakte, maar innerlijk werd hij erdoor verteerd. Juist op zijn 68ste verjaardag, en juist een jaar na het verschijnen van het „Getuigenis" maakte een hartin farct een einde aan dit werkzame en veelbewogen leven. Moge Van Niftrik thans voorgoed verlost zijn van de „ra- bies theologorum" (de razernij van de theologen) en zich verwonderen over het „Sola Fide" (door het geloof alleen), dat eenmaal het onderwerp van zijn academisch proefschrift was! En opnieuw moeten we ons nu ver wonderen over Gods raadselachtige we gen, Twee jaar geleden onviel ons Prof. Van Ruler, 62 jaar oud. Een man die eveneens dicht bij de Reformatie en de Nadere Reformatie stond, en die zo'n grote invloed uitoefende op de Utrecht se studenten. In mei van dit jaar stierf Prof. Haitjema, weliswaar 84 jaar oud, en dus uitgeschakeld, maar toch ook iemand die de Calvinistische, Kohl- brüggiaanse en: Hoedemakeriaanse vi sie uitdroeg. Van Niftrik zelf heeft over beider heengaan geschreven in het laat ste nummer van het 'blad „Kerk en Theologie". Een enkel citaat: „Wie zal er nog gezaghebbend over theocratisch denken en theologiseren getuigen, nu Haitjema en Van Ruler beiden dood zijn? Wie zal de erfenis van Hoede maker doorgeven aan een: volgend ge slacht van theologen? Wat kan men in het huidige theologische en kerke lijke klimaat nog beginnen met het ideaal van een Christus-ibelijdende volkskerk en met de eis van een orga nische verbinding van kerk en staat? Het is in deze tijden gênant geworden te spreken over zoiets als een kerkstaat of over een staat met de bijbel ------ Men' bestrijdt 'het niet eens meer: men spreekt er zelfs niet meer over; het komt totaal niet in aanmerking. Theo cratie is een irreële droom geworden. Men kan het Evangelie lezen door de bril van Marx, Blooh en Marcuse, maar niet meer door de bril van Kohlbrügge en Hoedemaker....-.." We proeven in deze woorden van Van Niftrik een intens verdriet over de toe stand van de kerk en de theologie. Hij zegt over zichzelf, heel eerlijk: „Daar om ben ik in de loop van de laatste tien jaren steeds dichter bij Haitjema etï Van Ruler 'komen te staan. Wan neer kerk en belijdenis dreigen tever dampen tot een functie van het aposto laat, wordt het tijd tegenover al die d. MBER 7 uur lezen lezeri' 2.3 en O en' 6.30^ jr lezen. en 1' O uur stude' snoep s, Sno* 6'uur lei" A. Is. A. I uur lezen lezen. dynamiek en beweging, tegenover al dat drukke gedoe, belijdenis af te leg gen van het blijvende, het gegegevene, het gestaltelij ke, de vaste vorm, het ob jectieve, ja het ontisohe. Zó werd het „Getuigenis" mogelijk". Wie had kunnen denken, dat Prof. Van Niftrik, toen hij in de zomer van dit jaar deze woorden neerschreef, woorden: die verviold waren van zorg om de toestand van de kerk en om het wegvallen van de grote figuren, zelf zó spoedig volgen zou? We zouden geneigd zijn, zijn eigen woorden over te ne men en ons af te vragen, wie nü de erfenis van Kohlbrügge en Hoedemaker moet doorgeven, nu niet alleen Van 'Ruler en Haitjema dood zijn, maar nu ook Van Niftrik er niet meer isEn toch dat is ónze zorg niet. De Koning der Kerk roept Zijn.mannen' soms uit een hoek waaruit wij ze niet zouden verwachten. Van Niftrik zelf is er het bewijs van. Daarom moge het gebed zich verme nigvuldigen voor de nood van de kerk en om mannen vol van de Heilige Geest. Het is immers Gods eigen be lofte: „Inplaats van de vaderen zullen de zonen zijn"? Waarnemer. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Bergen op Zoom, Korte Meestraat 17 Tel. (01640) 35878 BON: voor gratis folders zenden aan PFAFF, Antwoordnum mer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: Nu 'het kouder begint te worden, komt vooral in de land- en tuinbouw de vraag naar voren: Hoe bescherm ik mijn dieren en pro- dukten tegen de kou? De gedachten gaan daarbij allicht uit naar een ge makkelijk verplaatsbaar verwarmings apparaat, b.v. een heteluchtkanon of een heater. Deze beveiligde apparaten kunnen gebruikt worden voor tijdelijke ver warming van grote ruimten als boer derijen, doorwerkprojecten, voor het drogen van produkteri, voor het stoken van groentekassen enz. Door zijn gemakkelijke verplaats baarheid is een heteluchtkanon handig in het gebruik en aangezien de meeste apparaten via het directe verbrandings systeem werken is het warmte-rende- ment 'hoog. Het is duidelijk, dat het gebruik van een dergelijk „verplaatsbaar" verwar- In de Roomse kerk is iedere dag ge wijd aan een „heilige". De meesten zijn onbekende figuren, maar er zijn ook enkele bekende personen onder, waar aan zowel Protestanten als Roomsen te rugdenken. Ik behoef ■alleen maar de naam te noemen van Sint Nicolaas. De kinderen er zijn ook grote kinde ren'! verlangen weer al naar 5 de cember. Zo is de 11e november gewijd aan Sint Maarten. Wie was hij? In 316 of 317 werd Martinus geboren als de zoon van een Romeins officier. Op 15-jarige leeftijd nam hij zelf ook dienst in het Romeinse leger. Eens was hij met een legerafdeling in Amicus in Noord-Frankrijk. Toen hij door de poort der stad reed, zag hij daar een verkleumde bedelaar aan de kant zitten. Het ■was een gure winterdag, de arme man was zo goed als naakt, slechts een paar lompen bedekten zijn van koude bevende liohaam. Martinus stapte van zijn paard, trok zijn zwaard en sneed daarmee zijn wijde mantel in twee helften'. De ene helft be hield hij voor zichzelf, de andere gaf hij aan de hedelaar. Later nam hij ontslag uit de krijgs dienst en liet zich door een bisschop onderwijzen in de christelijke gods dienst. De bisschop had zo'n dankbare catech'isant in hem, dat hij Martinus tot priester kort wijden. Overal ging hij uit prediken. Vooral in Gallië (Frankrijk) heeft hij vele men sen uit het heidendom bekeerd tot Chris tenen. Later werd hij gekozen tot bis schop van Tours (in midden-Frankrijk igelegen) eri in deze waardigheid is hij op 11 november 397 op hoge leeftijd ge storven. Het 'is geen wonder dat rond het le ven van zulk een vrome man allerlei verhalen ontstaan zijn. Er wordt verteld dat hij in de nacht nadat hij zijn mantel verdeeld had, een visioen had. Hij zag Jezus, bekleed met de 'halve mantel die hij aan de bede laar gegeven had. Moeten we hierbij niet denken aan de woorden van de Heiland: „Voorzover ge dat aan één van 'mijn minste broederen gedaan hebt, hebt ge dat aan Mij gedaan". Deze gebeurtenis met die bedelaar is talrijke malen afgebeeld, b.v. op het stadswapen' van Maartsendijk in Utrecht en als windvaan op de Dom van Utrecht Deze stad heeft namelijk Sint Maarten als schutspatroon aangenomen, zowel de stad als het bisdom. In ons land zijn wel 20 kerken naar hem genoemd, in Middelburg de West- monsterkerk, die vroeger op de Markt stond en in 1575 is afgebroken omdat men geen behoefte aan preekruimte had. In België zijn er wel 400 kerken aan de heilige Maarten gewijd. Legenden Martinus was een bescheiden' man. Toen hij tot bisschop gekozen werd, was hij zo verlegen dat hij wegkroop. (Net zoals 'koning Saul deed). Zijn sc'huil- boek was in een stal voor ganzen, die echter zo hard schaterden, dat de men sen 'kwamen kijken wat er te doen was en hem vonden. Op sommige plaatsen wordt op Sint Maarterisavond een gans gegeten en worden er in het 'begin van november ganzenmarkten gehouden. 'De gans was oorspronkelijk aan de heidense afgod wodan gewijd. Maar zoals het meer gebeurde in de eerste tijd van het jonge christendom, zo ook hier: hei dense gebruiken werden met enige wij ziging door de Christelijke kerk overge- mingsapparaat de nodige voorzichtig heid eist. Bij gebruik van een heater met voor- raadtanlk dient men bij het vullen eerst het apparaat af te zetten: en te laten afkoelen, en niet te morsen. Het meest aan te bevelen is een luchtverhitter, waarbij de brandstof buiten het gebouw kan blijven en waar van de uitblaastemperatuur niet te hoog is, zoals de veel toegepaste heaters van het zgn. Kooi-systeem. Deze heaters zijn traploos instelbaar van 15—80.000 kcal en volledig beveiligd, ook tegen omsto ten, stroomstagnatie, oververhitting etc. Voor de ondernemer heeft dit systeem bovendien nog het voordeel dat het zeer gunstig in prijs ligt, reukloos is en lange levensduur heeft. Het zal zaak zijn, alvoreris iets te gaan ondernemen, zich goed te oriën teren en met de aanschaf van een ver warmingsapparaat niet tot het laatst toe te wachten. Een andere legende over Martinus van Tours is deze: In een afgelegen dorp had hij gepredikt, zijn ezel had hij aan een' boom gebonden. Het was reeds donker toen hij klaar was. Maar toen hij vertrekken wilde kon hij zijn ezel nergens vinden. Alle dorpelingen kwamen met lantaarns om grauwtje te helpen zoeken. Misschien is hieruit wel de gewoonte ontstaan om op 11 november met licht jes te lopen. Op verschillende plaatsen in ons land en ook in België en Duits land gebeurt dit nog altijd. Vroeger holden' de kinderen rapen, mangels of pompoenen uit, vervormden die tot een soort mensengezicht en zet ten binneriin een 'brandend kaarsje. Te genwoordig gebruiken ze gewoonlijk lampions. Daarbij zingen ze het be kende versje: ,,Sintere, sintere Maarten', De ikalveren dragen staarten. De koeien dragen horens. De kerken dragen torens, De torens dragen klokken, Mooie meisjes mogen niet jokken..." Of ze gaan langs de huizen om een appel of peer, een snoepje of wat geld te bedelen: „Hier woont een rijk man. Die veel geven kan, Veel kan ie geven, Lang zal ie leven. God zal hem lonen Met honderdduizend kronen, Met honderdduizend rokjes aan, Daar komt Sintere Maarten aan". In Zeeland Voor zover me bekend is, worden zulke optochten van zingeride kinde ren in Zeeland niet gehouden. Maar toch is er in onze provincie nog een kleine herinnering bewaard aan Sint Maarten en wel op het dorp Nieuw en Sint-Joosland, of zoals het algemeen genoemd wordt: Nieuwland. Ik moet er bijvoegen: zo was het ongeveer een halve eeuw geleden, nu is er niets meer van te bemerken, het dorp bestaat niet meer als zelfstandige gerneente, het is bij Middelburg gevoegd. U hebt misschien wel eens gehoord van de Walcherse Liesjesdag, nu ook al en'kele tientallen jaren niet meer in gebruik. Ik heb daar vroc'ger wel eens over geschreven. Op de eerste donderdag van mei en oktober werden bij de boeren knechts en dienstboden in dienst genomen. Ze verhuurden zich telkens voor een half jaar. Dat wil niet zeggen dat ze na ieder half jaar vertrokken en' een andere plaats zochten, sommige bleven jaren op dezelfde hofstede. Maar ieder half jaar moesten ze dan toch weer ingehuurd worden. Nieuwland deed hieraan niet mee, het behoorde immers niet tot eigenlijke Walcheren? Ja, volgens de kaart van tegenwoordig wel. Maar een echte Nieuwlander voelde zich geen Wal- chers mens, zijn dorp is er trouwens nog maar anderhalve eeuw -bijgevoegd. Bij Zuid-Beveland behoort hij ook niet. Kijk maar naar de mannen en' vrouwen dn dracht, als u er tenminste nog vinden kunt. Het is een beetje van Walcheren en een beetje van Zuid- Beveland. Zz deden dus niet mee met de Wal cherse Liesjesdag, maar het personeel verhuurde zich met St. Maarten. Op de donderdag na H november of op deze datum zelf als het een donderdag was, lag alle werk stil. De timmerman liet zijn gereedschap met rust, de smid maakte zijn vuur niet aan, de schilder morste niet met verf, ze hadden een vrije dag vandaag. De boerenknecht trok zijn goeie pak aan, de arbeider ging niet naar de 'boerderij. De meesten gin gen' 'die dag naar Middelburg, markt dag houden. De boer zelf had, zonder personeel, wel een en ander te doen op de hofstede, hij 'had geen vrije dag. Zo vierde men vroeger dn Nieuw land Sint Maarten, zonder zingende lichtstoeten, maar als een rustige dag. Het naroorlogs geslacht weet er niets meer van. Middelburg. L. van Wallenburg. INTERMEZZO VERKIJKT ZICH OP FEL DVO Streekderhij tussen sterkste teams van Hoekse Waard en Flakkee eindigt onbeslist Een enorm fel spelend DVO uit Oud Beijerland heeft Intermezzo er van weerhouden: zijn koppositie in de 2e klasse B te verstevigen. DVO wist door een zwaarbevochten gelijkspel zijn ach terstand op de koploper tot twee punten te beperken. Intermezzo heeft zijn kan sen op een zege laten liggen door bij een '2^1 voorsprong in de 4e set niet onmiddellijk druk uit te oefenen. De ibijna tweehonderd toeschouwers zagen DVO steïk terugkom.en en de 4e set met 15^10 winnen'. 'De spanning aan kop is door 'het gelijke spel van Intermezzo weer toegenomen. Intermezzo, dat in de Ie set zonder zijn sterkste aanvaller Jan Dingemanse van start ging liet zich het spel van een goed voorbereid DVO opdringen. De felheid en de overtuiging ontbrak vaak in de aanvalsacties, waardoor DVO met een simpele maar doeltreffende aanval een ruime voorsprong op wist te 'bou wen. De eindsprint van Intermezzo kwam te laat. DVO won met 1511. Intermezzo stond nu voor het feit dat het geen set meer mocht verliezen. Ge prikkeld door het onverwachte verlies en in de sterkste opstelling werd DVO me sterk pressievolleybal in de 2e set op grote achterstand gezet. Intermezzo liet nu volleybal zien, waarmee het zijn leidende positie kon waarmaken. De setwinst kwam met 154. In de 3e set verzuimde Intermezzo in het zelfde tempo en met dezelfde kracht door te gaan. Het vatte de strijd te ge makkelijk op eri dit kon men zich tegen DVO niet veroorloven. De eindsprint kwam nu wel op tijd. Na een 69 ach terstand te 'hebben weggekerkt won In termezzo 'met 1512. Hierna had Intermezzo de strijd kun nen beslissen als het met dezelfde in spiratie was doorgegaan als in de 2e set. Aan de ene kant gelukte dit niet door een zich fel verwerend DVO, dat Intermezzo minder kansen toestond. Aan Eén van de talrijke Intermezzo-aanvallen op de DVO verdediging. de andere kant was de taktisc'he aanval van Intermezzo, normaal een sterk wa pen, ditmaal minder succesrijk. Dit alles had tot gevolg dat DVO een 10^6 voorsprong kon nemen. Intermezzo kwam met een serie sterke smashes tot 10-10 terug. Een zeer goed ge'kozen' time-out van DVO bij deze stand on derbrak het herstel van Intermezzo zo goed, dat het bijzonder snel naar 15 10 uit kon lopen. Deze boeiende en lan ge wedstrijd, de interessantste van de Intermezzo-heren, dit seizoen in de sporthal gespeeld, eindigde hierdoor in een een verdiende puntendeling. J.l. zaterdag werd te Dirksland in gebouw „de Schakel" de jaarlijkse Algemene Vergadering van de Rotter damse Turrnbond gehouden. Door de voorzitter, dhr. S. Gros werd de vergadering ermee geconfronteerd dat een aantal Overheidssubsidies niet zijn verhoogd terwijl daarentegen de kosten wel aanzienlijk gestegen zijn. Dhr. 'Gros maakte daarna duidelijk dat een forse verhoging van de contributies dan ook niet uit kon blijven. Daaruit bestond een van de volgen de agendapunten: verhoging van de door de leden te betalen contributie van 2,naar 3,50, al werd dat vooral voor de jeugdigen „zeer fors" geoor deeld. .Meerdere verenigingen zijn bang door deze maatregel jeugdige leden te zullen zien verdwijnen terwijl zij juist niet gemist kunnen worden. Bij gehouden stemming bleek het voorstel te zijn aangenomen. Het voor stel zal nog op de Bondsvergadering behandeld worden. In galerie „de Welle" aan de Voor straat te iSommelsdijk wordt van 4-23 november geëxposeerd door Johan van Oord eri Frits van Geer. De expositie gaat morgen zaterdag 4 nov. om 8 uur open. LgRVOLGVERHAAL DOOR H. KING»IANS 57 Vóór hij nog één woord zeggen kon, jToeg de kolonel hem: „Is het waar, dat het land onder water ,.Ik heb te rapporteren, kolonel, dat het lp ad om Amsterdam 'blank staat. Hetzelfde is het geval langs de hele «rens van Holland. Rocheforts ruiterij is jn voile aftocht. Zij werd door het wa ter ov.arvallen. Velen verdronken. Een afdeling in- tanterie heeft hals over kop moeten vluchten met achterlating van het ge hele kamp". i.Du? toch!" zeide de kolonel. „Dat is ^en tegenslag. Ga onmiddellijk mee en "feng uw rapport uit, waar het be hoort". En tot Home: „U heb ik niet meer nodig". Van alle kant kwamen hoofdofficieren ^angereden; Zonder geroepen te zijn "egrepen zij dat krijgsraad gehouden zou worden. Het was een gejaag en geren. Ont hutste gezichten werden gezien. Vloe ken werden gehoord.; Schier op ieders lippen lag de naam van de Prins van Oranje, die hun deze kool had ge stoofd. Weldra werden orders gegeven, om het kamp in zo'n staat te brengen, dat het in een oogwenk tij ds verplaatst kon worden. Terwijl de soldaten, gestoord in hun rust en in 'hun illusie, dat zij spoedig Holland zouden binnenrukken vloekend en tierend en morrend aan het werk waren, kwam de ruiterij van generaal. de Rochefort met de bevelhebber aan het hoofd, binnenrijden. De Rochefort reed pijlsnel naar de krijgsraad in het kasteel, om verslag uit te brengen. Nog steeds stond het kleine gezel schap op het terras. 'Hij merkte het niet eens op, maar stoof naar binnen. „Is het water niet te keren?" vroeg madame de Sorbonne aan George Hor- ne. Deze haalde de schouders op. „Het is een zee, madame. Woudt gij die keren?!" Buckingham keek Arlington aan. „Hadt gij dat ooit 'kunnen vermoe den?" vroeg hij. „Dat niet. Maar dat wij nog wat met Willem van Oranje te doen zouden krij gen, stond voor mij vast", antwoordde Arlington. „'k Wou, dat ik heelhuids in Londen zat", zeide Buckingham. „Die oorlog verveelt me al lang". HOOFDSTUK 32 „De innundatie is volkomen geslaagd!" Caspar Fagel, de griffier van de Sta ten van Holland zeide het op een dank bare toon. Tegenover hem in de tent van het kamp te Bodegraven, zat luitenant Beekman. Fagel wachtte op de Prins van Oranje, die op een inspectietocht was. Zij spraken over de toestand van het land die in enkele dagen een keer ge nomen had, zoals niemand had kunnen denken. De heldenmoed, de geestkracht, de geestdrift, het geloof van Willem van Oranje had wonderen verricht. Amsterdam had het voorbeeld gege- venj Alle villa's en boerderijen waren ontruimd. Daarna waren de sluizen opengezet. En het water der Zuiderzee golfde over het land rondom de stad, die als een onneembare vesting uit zee oprees. Alle dijken die daarvoor in aanmer king kwamen werden doorgestoken. De fregatten der koopvaardijvloot, ijlings ingericht tot oorlogsschepen voeren de rivieren op, om daar de vijand de pas af te snijden. De doorgestoken dijken werden bewaakt door matrozen. Wie op de dijken stond, zag aan zijn voet een zee, kalm en rustig daar lig gend. En uit die zee staken de bomen en de 'huizen als eenzame wachters. Al 'heel spoedig deed in Holland het gerucht de ronde, dat de trotse koning van Frankrijk het kamp te Zeist, dat naar een nóg hoger gedeelte verplaatst was, verlaten had en naar zijn land was teruggekeerd, volkomen teneergeslagen. „De irmundatie is volkomen geslaagd!" zeide Caspar Fagel op dankbare toon. „Maar de boeren zijn in opstand", merkte Beekman op. „We hebben wat met hen te stellen". „'t Zal wel luwen", vergoelijkte Fagel. Hl was nóg griffier. Maar het was een publiek geheim, dat hij benoemd zou worden tot Raadpensionaris, daar Jo han de Witt eervol ontslag had ge vraagd en verkregen. Johan de Witt was een gebroken man. Zijn politiek had gefaald, al verkeerde hij nog steeds in de overtuiging, dat zij de goede was geweest". En dat meende hij. Want hij was een oprecht man en een vroom christen. Maar thans had hij het volk tegen zich. Daarbij kwam dat zijn broer Cor nells, de Ruwaard van Putten, gevangen genomen was op aantijging van Tiche laar, de barbier van Piershil, Johan de Witt's broeder zou de Prins naar het leven hebben willen staan. In geuren en kleuren 'had Fagel het aan Beekman met wie hij bevriend ge worden was verteld. Hij geloofde niets van de aantijging. Het was vurige las ter. Maar de rechters hadden aan het wraakgeroep van het volk geen weer stand kunnen bieden. Gister hadden zij den Ruwaard tot verbanning veroor deeld. Het was nu de bedoeling, dat Jo han de Witt de ballingschap van zijn broeder Cornells vrijwillig delen zou. Beekman 'had er zijn leedwezen over uitgesproken. Hij wist stellig dat de stadhouder er ook zo over dacht. Deze had gaarne met Johan de Witt willen samenwerken ter bevrijding van het vaderland, maar de Raadspensiona- ris die twee en twintig jaar aan het hoofd der Republiek had gestaan had geweigerd omdat hij zich niet schikken kon onder het gezag van Oranje. Het was een uitgemaakte zaak, dat Fagel zijn opvolger worden zou. Feitelijk was hij het reeds lang. De staatszaken, die hij thans met de stad houder wilde afdoen en waarvoor hij naar Bodegraven gekomen was, waren het werk van de Raadspensionaris. Maar niet daarvoor alleen was Fagel naar het kamp gekomen. Hij wilde WU- lem van Oranje smeken, althans een paar dagen in Den Haag te vertoeven. Want de Residentie was in volslagen op stand. Men schreeuwde om de dood der de Witten. Op de schutterij kon men niet vertrouwen. Eén woord en zij zou gemene zaak met 'het volk maken. Op dringend verzoek mede van Jo han de Witt had de stadhouder ge neraal Tilly met zijn dragonders naar Den Haag gezonden, om de orde te be waren, wat in de stad dringend nood zakelijk was. Want het was er een hal ve revolutiej Daarbij kwam dan nog, dat inDen Haag telkens hardnekkige geruchten liepen over een troep opstan dige, gewapende boeren, die, ontevre den over de onder water zetting van het land, zich in de stad schadeloos wilde stellen. Luitenant Beekman zuchtte, terwijl Caspar Fagel aan het vertellen was. „Hoe-droevig toch", zeide hij, ,,dat de birmenlandse rust niet bewaard kan blijven. Eenheid is zo nodig". „Het is een crisis", zeide Fagel. „Wij zullen 'haar moeten doormaken". „Maar hoeveel verheffender ware het geweest, als in de grote eensgezindheid wij tegenover de buitenlander hadden gestaan", hield de ander vol. Ge ziet de zaken te zwart, mijn vriend. Als er ooit eensgezindheid is gebleken, dan was het wel onmiddellijk na de verheffing van de stadhouder! DenIs; eens aan: alleen op zijn woord het land onder water! Wat een opoffering, al is er dan onder de boeren wat ontevre denheid. Zie eens wat in enkele weken is bereikt met het oog op onze verde diging. Wat vrijwilligers zijn niet toe gestroomd? En ondervindt de oproep, dat van iedere twee weerbare mannen er één dienen moet, tegenkanting?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 5