EILAIIDEn niEUWS Mariekerke nutsspurbunk Sahara en Zuidpool onder één dak Oranjekalender is versohenen Bestelbon Klimaatatlas van Nederland ZBmèwm I i I I a a 3e blad Vrijdag 20 oktober 1972 No. 4131! SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN VOOR GEZIN EN BEDRIJF Voorstraat 36, Middelhamis Bijk. Langeweg 15, Ooltgensplaat Naam Woonplaats H DAMMEN SCHAKEN WEERPRAATJE BU Ford Keylen: De naam zegt het al: een kerk die aan Maria de moeder des Heren, was ge wild i Een iieel oude kerk, die in oorkon den van 1247 en 1271 werd genoemd de Sinte Mariakerke. In de 18e eeuw is ze afgebroken en later heeft men er veel puin gevonden, ook wel beenderen van mense°n en enkele munten. Rond de kerk was de begraafplaats en vroeger oa£ men de doden soms wat muntstuk ken mee in het graf. Het is een klein gehucht van om streeks 20 huizen en boerderijen, tame lijk onbekend en afgelegen. Maar op 1 juli 1966 is er een samen voeging van gemeenten op Walcheren tot stand gekomen. De 19 oude gemeen ten werden tot 8 nieuwe gebracht. Zo werden de dorpen Aagtekerke, Grijps- kerke en Meliskerke bij elkaar gevoegd en ze kregen de nieuwe naam Mariekerke. Een mooie promotie dus wat de naam betreft: het onbete kenend gehucht dat altijd bij de ge meente Meliskerke behoord had, werd nu de naam van een nieuwe gemeente van bijna 3000 inwoners. Zelf mocht het de oude naam niet meer houden, er staat nu een bord: klein Mariekerke! Maar op drie borden prijkt het onder de naam van de drie vroegere gemeenten met de nieuwe naam: gemeente Marie kerke. Eigenaardig dat men het altijd uit spreekt met de klemtoon op de eerste lettergreep: Mariekerke. Hoe ik er toe kom om hierover te schrijven? Wel, ik kreeg het onlangs verschenen boekje in handen: „Marie kerke in oude ansichten". Een uitgave van de Europese bibliotheek te Zalt- bommel, die al een paar honderd der gelijke boekjes heeft gepubliceerd. Een paar andere uit Zeeland heb ik vroeger al eens besproken. Dit boekje is samengesteld door de heer J. J. Engelvaart, secretaris van de nieuwe gemeente. Het is niet groot, er zijn maar 38 kaarten opgenomen met op de omslag een afbeelding van een bekend persoon uit Aagtekerke in Wal- chers costuum. Floor Maljers, die bijna 100 jaar oud in 1971 overleden is. We gaan nu de ansichten bekijken, in de alphabetische volgorde van de drie dorpen. Het zijn er uit de eerste 30 jaar van deze eeuw.i Zelf geef ik van deze dorpen enkele historische bijzon derheden, die niet onder de kaarten staan. Aagtekerke. Deze kerk is genoemd naar St. Aga tha, een vrouw die in 251 op Sivilië is gemarteld vanwege haar geloof en in de gevangenis gestorven. Het wapen van het dorp is een vrouwenbuste, die deze Agatha wel zal moeten voorstellen. Afb. 1 geeft de kerk te zien met er Ned. Herv. Kerk, Grijpskerke. tegenaan gebouwd de openbare school, die vanaf 1905 als gemeentehuis dienst deed. De kaart dateert uit 1917, toen was het mobilisatie, er staan dan ook enkele militairen op, die hier waren in gekwartierd (ook op nr. 7). Evenals op afb. 8 met de militaire keukenwagen op het Dorpsplein bij de kerk. Daarop staan ook 7 kleine meisjes in dracht, netjes op een rij, ze willen ook graag op de foto (ook op no. 3) In de jaren van de kaarten droeg iedereen het Zeeuws costuum, van klein tot groot. Dat zien we ook op afd. 12, een aantal leerlingen van de hervormde diaconieschool in 1907. Alleen Gerrit Overweg, de zoon van de hoofdonder wijzer, is in burger (we hebben samen op de Kweekschool gegaan). Ook in de gemeenteraad (no. 4) is alles Zeeuws, de burgemeester (J. de Visser) incluis. Behalve dan de secreta ris en zijn zoon, de kaart is van 1914, In de kerk is een mooi grafmonument van de ambachtsheer uit die tijd Hen drik Thibaut, gehuwd met Isabella Por- renaer (no., 2) Beide zijn in 1667 gestor ven en^'liggen hier begraven, evenals hun dochter Jacoba. Het is twee jaar na hun dood gemaakt door de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst. De tegenwoordige ambachtsheer is jhr. van Rinschot. In 1951 heeft hij twee beukenbomen op het Dorpsplein ge plant, als bijdrage voor de vervanging van de vele bomen die door de inundatie van Walcheren (1944-'45) gestorven zijn. Aan de kerkvoogdij droeg hij de wa pens van zijn geslacht over, die ge plaatst zijn op de leeuwen op de pilaren van het kerkhek. In 1957 was men klaar met de restauratie van de kerk, die iVs jaar heeft geduurd. Het grootste aantal inwoners van Aagtekerke behoort tot de Geref. ge meente. Op afb. 10 staat het oude kerk gebouw, dat 2 jaar geleden vervangen is door een nieuw op dezelfde plaats. Grijpskerke. In ieder dorp staat de kerk in het midden (no. 13) met de Kerkring er rond (no. 14 - 18). Het is een kerk, die in verschillende eeuwen is opgebouwd. De grote pastorie (no. 18) is verleden jaar afgebroken. De mensen van tegen woordig willen niet meer in zo'n bak beest van een gebouw wonen, je kunt er trouwens geen personeel voor krijgen om alles behoorlijk te onderhouden. Op Aagtekerke bestaat het dominees- huis echter nog (no. 5)j De Geref. Kerk (no. 19) is ook afge broken met een nieuwe kerk op dezelf de plaats, de predikant woont er niet meer naast, maar in een nieuwe mo derne woning. Op deze kaart is nog een verenwagen te zien, -waarmee de boe ren vroeger naar de Middelburgse markt reden en op visite gingen. De travalje (no. 16) waar de paarden werden besla gen is er nu nog, maar wordt nog zel den gebruikt. Door de mechanisatie in de landbouw en het bezit van een auto gaat het paard tot de uitstervende die ren behoren. De JacobCatsstraat (no. 19) herinnert aan het Munnikerhof, over blijfsel van een buitenverblijf van de Zeeuwse dichter (geen afb.). Op de kaarten is de Zeeuwse kleder dracht nog in ere. We zien het bij de foto van de leerlingen van de Chr. school in 1910 (no. 21), deze school was in 1894 opgericht. Zes meisjes bij de molen (no. 23) en in de gemeenteraad zijn alleen de bur gemeester en de secretaris in burger (no. 25). Bij Grijpskerke behoort ook Hoge- lande met de ruïne (no. 13), het koor van een vroegere Roomse kerk uit het jaar 1189. Vermoedelijk is de rest van de kerk tijdens het begin van de 80- jarige oorlog verwoest. In 1910 is deze ambachtsheerlijkheid voor 3.500, verkocht aan de bankier P. W. Hoegen uit Middelburg, die zich dus voortaan Hoegen van Hogelande mocht noemen. Zijn zoon heeft in 1965 de ruïne laten restaureren en er een dak op aange bracht. Ook hoort bij Grijpskerke het gehucht Een uitgave in kfeuren van Pro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. Adres v^enst toezending van a(aantal) Oranjekalen- ders 1973 met Nederlands calendarium en/of b(aantal) Oranjekaten- ders 1973 met viertalig calen darium: Engels, Frans, Duits en Spaans. Beide soorten a f.4,75 (verzendkosten f.1,25 extra). Postgiro 517400 Kalenderactie Pro Juventute Postbus 7101 - Amsterdam Telefoon (020) 790949 Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen 9 oktober 1972: Afdebng I: P. van Dam KI. Tanig 0—2 K. Tanis J. Moerkerk 0—2 K. Westhoeve L.i Moerkerk O2 Atdellng II: J. de Jong R. Verhage O2 A. de Boer G. van Dam 0—2 H. Tanis L. Grinwis 2-0 P. van Wijk K. Akershoek 0—2 Uitslagen 16 oktober 1972: Afdeling I: L. Moerkerk J, Visbeen 0—2 J. Moerkerk K. Westhoeve 1—1 KI. Tanis A. Meijer 2O G. Tanis P. van Dam 11 Afdeling II: R. Verhage G. van Dam 11 L. Grinwis Pj van Wijk O2 C. Akershoek H. Tanis 2O J. de Jong C. Mierop 1—1 T. Tanis A. de Boer afgebr. 1/2—Va 1—0 1/2—Va 1—0 Uitslagen 9 oktober 1972; Afdeling I: M. Breen H. W. van Seters M. Broer-Pikaart - J. Grinwis Kr. van der Wende L. Koese Afdeling II: Th. Orgers B. van Ours - A. Bezuijen Kr. Hameeteman 1O Kr. de Jong P,, Westhoeve 1O Uitslagen 16 oktober 1972: Afdeling I: J. Soeteman M. Breen afgebr. J. Grinwis L. Koese VaVa Afdeling II: Kr. Hameeteman J. Heeringa VaVa E. Santifort Th. Orgers 0—1 Kr. de Jong A. Bezuijen afgebr. R. van Splunder P. Westhoeve O1 Buttinge (no. 24), waar vroeger ook een kerkje stond. Nog niet zo lang geleden is het laatste stukje muur ervan opge ruimd. De burgemeester van de nieuwe ge meente Mariekerke woont op Grijpsker ke. Het is de heer Boender, die nog maar een paar weken geleden hierheen gekomen is. Meliskerlie. Wie een scheve toren wil zien, be hoeft niet een reis te maken naar het bekende Pisa in Italië. Op Meliskerke kun je ook terecht, de 24 m hoge toren helt 85 cm naar de straatzij de. Maar volgens deskundigen is het niet gevaar lijk er dichtbij te lopen. De oudste kerk van ongeveer 1200 was gewijd aan de H. Odolphus, dat was een priester uit de tijd vanWilli- brord en Bonifatius, die veel in Fries land gepredikt heeft. Op de kaarten zien we de kerk alleen maar uit de verte (no's 30, 32, 35). Op laatstgenoemde kaart (no. 35) staat er ook de pastorie bij, nu bewoond door dierenarts Oldenkamp, en enkele solda ten uit de mobilisatie 1914-1918. De hervormde gemeente is de kleinste van het dorp en heeft samen met Biggeker- ke een predikant. Het grootste aantal leden heeft de Geref. Gemeente. De oude kerk midden in het land (no. 37) zou nu veel te klein zijn. Ze is in 1928 gesloopt en vervangen door een nieuw gebouw in de Valken burgstraat, met ernaast een pastorie en een schoolgebouw. Ook de Geref. Kerk („de ronde ker ke") met pastorie (no. 27) bestaat niet meer, is enkele jaren geleden vervangen door nieuwbouw. Een mooie kaart is no. 29: het Noord einde met de toren op de achtergrond en wel twintig vrouwen en kinderen, die met hun liefste gezicht naar de fo tograaf kijken om er zo voordelig mo gelijk op te staan. Ook hiep ontbreekt de schoolfoto niet (no. 38). Toen was er nog een open bare school. Veel kinderen bezochten vroeger zo'n school, waar gebeden werd en psalmen gezongen en uit de bijbel verteld.1 Bovenmeester de Zeeuw en onderwijzer Brandes flankeren de on geveer 40 kinderen, waarvan er maar een stuk of vijf op z'n burgers zijn. Alle namen staan er onder, zoals dat ook het geval is bij de schoolfoto's uit de andere dorpen. Ik lees drie keer de naam Brandes, burgerkinderen van de onderwijzer, vermoed ik. Hier op Meliskerke staat het gemeen tehuis van de drie samengevoegde dor pen. En het spookt er niet meer rond de Brouwpit, zoals in de tijd van de „paeremeester" (veearts) De Plaa, die toveren kon. Maar dat is ook al hon derd jaar geleden. De bijgevoegde fotokaarten (van ieder dorp één) zijn van de laatste jaren. Middelburg. L. van Wallenburg. Aagtelcerke, Interieur Ned. Hervj Kerk. (van onze weerkundige medewerker) Sinds kort is verkrijgbaar via de Staatsuitgeverij Den Haag „De Klimaat atlas van Nederland", een belangrijke publikatie van het K.N.M.I. Dit naslag werk 130,is zeer aantrekkelijk voor landbouwbedrijven, weeramateurs en diverse instanties. Er is nu een atlas waaruit men een schat van gegevens kan putten, zoals bijv. van de vele kaar tjes op elke pagina van 26 x 40 cm. zijn bijzonder kleurrijk en overzichtelijk uitgevoerd. Achterin bevindt zich een uitvoerige in het Nederlands en Engels gestelde toelichting. Naar aanleiding van een in 1958 ge geven aanbeveling van de Wereld Me teorologische Organisatie (WMO) aan de leden-landen om volgens bepaalde richtlijnen een samenvatting van klima tologische gegevens in de vorm van kaarten te publiceren als grondslag voor een wereldklimatologie, werd het sa menstellen van een klimaatatlas van Nederland door het K.N.M.I. in studie genomen. Een werkgroep kwam tot de conclu sie, dat in de atlas, naast de door de WMO aanbevolen kaarten, tevens kaar ten dienden te worden opgenomen wel ke ook aan de behoeften van landbouw kundigen, stedebouwkundigen etc. tege moet zouden kom.en. Door het WMO werd aanbevolen als uitgangspunt ge middelden van 1931-1960 te nemen. In een aantal gevallen moest worden volstaan met afwijkende, meestal kor tere reeksen. De „weerwandel" van oktober. Laten we de gegevens in deze atlas over de maand oktober eens samen gaan bekijken. Misschien trappen we een open deur in, wanneer we zeggen dat in oktober de grootste gemiddelde wind snelheid (7 meter per seconde) voor komt in de kop van Noord-Holland en het zuidoosten van Texel. Het Marsdiep is een echt tochtgat! Zuid-Limburg komt met een windsnelheid-gemiddelde van 4 meter achter aan in dit rijtje. De meest voorkomende windrichting in ons land in oktober is zuid tot zuid-zuid- westv Een element dat iets over het klimaat zegt. Overdag is de gemiddelde maxi mum'dag-temperatuur in de smalle zo ne in Zuid-Limburg het hoogst met 14,5 gr. C, terwijl dit eveneens voor weste- lijk-Brabant geldt. Het koudst met een maxima van 13 graden C. is het in deze maand op het IJsselmeer, de Wadden zee en de kustgebieden van Friesland en Groningen. De laagst gemiddelde dagelijkse mi nimum temperatuur is weggelegd voor Drente en Overijsel (lager dan 6 graden) het warmst is het aan de Zeeuwse kust en op de Waddenzee tussen Den Helder en Harlingen (9 gr. C.) De eerste vorstdag in het najaar kan vallen tussen 30 oktober in het Oosten van het land tot ca. 20 november in de kustgebieden. De meeste zon in oktober is weggelegd voor Zeeland en het uiter ste zuiden van Noord-Brabant en Zuid- Limburg (100 tot 105 uur); het somberst is het in het noord-oosten van ons land dat maar 85 tot 90 zonuren telt. Ten slotte en wij hopen dat het u nog niet duizelt van al die cijfers de langdurigste mist (zicht minder dan 1000 meter) gemiddeld per jaar, doet zich voor in en rondom Arnhem en Gronin gen; en dichte mist (zicht kleiner dan 200 meter) in Maastricht. Buiten is het smoorheet. Op de ther mometer is het 28 graden, in de scha duw. De technici vegen faet zweet van hun voorhoofd. Op hun testprogramma staat vandaag een startproef met de Ford Granada bij de kille temperatuur van dertig graden onder nul. Slechts enkele stappen van hen van daan bevindt zich de „Zuidpool" Door de glazen wand kunnen ze de ij slaag op de ramen van de testwagen zien. De testruimte kan midden in de zo mer slechts met wollen trui, met bont- gevoerde jassen en dikke handschoe nen betreden worden. De „Zuidpool" is een twaalf bij drie meter grote ruimte in het zg. temperatuur-kanaal van het Ontwikkelingscentrum van Ford in Keulen-Merkenich. Onafhankelijk van de temperatuur buiten kuimen daar zuidpool-toestanden worden geschapen en wel tot vijftig graden onder nul. Bij de tests rijden de auto's op een rollende proefstand alsof het op de weg is. Wan neer dat nodig is, kunnen er stormen met een snelheid van maximaal 220 ki lometer per uur worden ontketend.. Maar deze „Zuidpool" kan, wanneer dat nodig is, binnen een dag óók in een .Sahara" worden veranderd. De kunst matig opgewekte hitte stijgt tot zestig graden Celsius. Grote infrarode lampen imiteren verblindend zonlicht. Het tem- peratuurkanaal dient hoofdzakelijk voor het beproeven van auto's en hun be langrijkste onderdelen over de meest uiteenlopende klimatologische omstan digheden. Het bespaart de technici de verre reis naar het hoge noorden of het warme zuiden. Het bestaat eigenlijk uit twee wind tunnels (één ervan is uitgerust met air conditioning), die beiden rollende proef- standen hebben, een „aanzuigkanaal" en een reusachtige koelmachine. Het kanaal wordt vanuit een centrale controle-kamer bediend. De installatie is vrijwel geheel geautomatiseerd en stelt de technici in staat de vereiste test-gegevens in de korst mogelijke tijd af te lezen. Testrijders heeft men tijdens de tests niet nodig omdat men de acceleratie en de vertraging van de auto (met uitzon dering van het schakelen) vanuit de controlekamer kan regelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 7