IIAI1DEI1 - niEUWS Afsclieid en jubileum bij Reddingsmaatsciiappij Volleybal Wolken pakken samen Interniezzo-dames plaatsten zich voor 8ste finales Wethouder Visser: „Gaten in het hart van Goeree" Uad Dinsdag 26 september 1972 No. 4124 OUDDORP: Vervolgverhaal Raad Goedereede kocht weer oude schuur aan redi- athe- ïel. 3. rdam n de man. nt de origi- n die n, 1863; e Op- ge in rtrolt rand ug en wel- et de 1911, te al 1912 egra- oude zeel' ciirif- at de -noeg. rtdi- oven- laar. d. W. lechts -erga- t nog eiiclil oning ver- tandi- o), Ae erwijl beias- voor- in de iteen- vol- -eri. n. uit an de pro- de. Hoewel in het verleden al 2 oude schuren in iiet centrum van het stadje Goedereede zijn aangekocht, vinden en kele raadsleden van de gemeente Goe dereede het onjuist, om de koUektie jude schuren aldoor uit te breiden. De- it raadsleden willen voorlopig matiging in het vaandel schrijven. Dit is afgelo pen donderdagavond in de raadsverga dering (de eerste werkvergadering, die onder leiding van de nieuwe burge meester G. van Velzen werd gehouden) aan het licht gekomen, bij het voorstel van b. en Wj om voor 27.500,de oude schuur Achterstraat 1 te Goede reede aan te kopen. De schuur is eigen dom van dhr. P. den Eerzamen. Het was overigens een minderheids- voorstel. Wethouder L. Visser (prot. chr.) lichtte zijn bezwaren toe: „Ik ben er tegen, dat er op de voorhand schuren worden aangekocht, terwijl er geen vastgesteld bestemmingsplan of sane ringsplan is. Nu verschilt het karakter van Echuren-aankopen nogal eens. Bij e schuur van Witte was de bedoeling om een parkeerterrein te maken. Bovendien stond die schuur echt in de weg. Toen was er dus een vast doel voor de aankoop. Dat is hier direct niet We gaan hem afbreken, als we er toe- temming voor krijgen, en we gaan I daardoor een gat maken in het hart van Goeree. Bovendien zullen er wel kosten komen door de hieraanvastgebouwde schuur van Van Hoven". Burgemeester Van Velzen: „Als we die ook aankopen, is dat niet nodig". Wethouder Visser: „Ja, maar ik ben hier langer dan u. Ik weet wel, dat die Van Hoven nu niet wil verkopen". Bezwaren had ook de Bond Heem schut ingebracht. Deze vereniging stuur de 's middags nog een telegram, waarin de raad werd aangeraden de schuur niet te kopen omdat er geen goedgekeurd iestemmingsplan is (nog niet), én om- iat de afbraak is te verwachten, én om- Jat er dan weer wat landelijk schoon teloor gaatj De twee andere bezwaarde raadsle den waren T. van Dam (S.G.P.) en J. C. Komtebedde (V.V.D.). Dhr. Komtebedde zei: „De schuur van Witte was een sta- in-de-weg. En dat u een ingestorte schuur aankoopt, is ook begrijpelijk. Maar verder moeten we voorlopig maar stoppen met dat aankopen. De begro- ing wordt er onnodig door belast". En dhr. Van Dam zei onder meer: „Ik hou het vele renteverlies graag in het oog. Ook ben ik tegen deze voorbarige aan- ■en, omdat de prijs van de aange kochte grond erdoor oploopt". Burgemeester Van Velzen: „Als we zitten te wachten op een bestemmings plan, is het een logische zaak, dat we alvast aankopen, wat we kunnen krij gen. We kunnen toch niet verder gaan, dan die eigenaars die vrijwUlig willen verkopen. Tenslotte hebben die schuren Kaar een geringe economische waarde meer"; Wethouder Voogd: (S.G.P.) „Daar komt bij, dat het gebied rond de Var- kensmarkt wat ontsloten moet worden en dat er óók ruimte vrij moet komen voor de toegang naar het nieuwe plan «Nieuwe Oostdijk". En vergeet niet, dat we op dit soort aankopen SOVo sane- ringspremie krijgen van het rijk". De heer G. Tanis (prot. chr.); „Later moeten daar in de buurt toch wat wo ningen komen? Nou, die zie ik er liever dan die schuren, die er nu staan". De heer Kr. Grinwis (S.G.P.) waar schuwde b. en w. geen onvoorzichtige aankopen te doen in verband met ren teverlies. Burgemeester Van Velzen tenslotte: ,,We vinden als b. en w., dat we ze maar vlug moeten aankopen. Ze hebben een slechte kwaliteit en het is in het stadje geen verheffend gezicht". Toen het op stemmen aankwam, ble ken de heren Van Dam, Komtebedde en wethouder Visser tegen te zijn.i Acht le den stemden vóór het voorstel- Dhr. W. 't Mannetje was afwezig en dhr. A. A. den Eerzamen mocht niet meestemmen, i.v.m. de familiebetrekkingen van de schuur-eigenaar dhr. P. den Eerzamen. De koopacte wordt pas gepasseerd, als de gemeente toestemming krijgt om de schuur af te breken. DEN BOMMEL De N.C.V.B. afd.i Den Bommel hoopt op donderdag 28 september a.s. te ver gaderen in de consistoriekamer van de Ger. Kerk. Aanvang 's avonds 7.30 uur. Ds. A, W. V. d. Plas te Ooltgensplaat hoopt te spreken over het onderwerp „Wat doen we met de zondag?" ledere belangstellende is hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 27 september a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. W. Hage te Oosterland. Door een 3-1 zegen op Ekspalvo vrij dagavond j.l. in de sporthal hebben' de Intermezzo-dames zich geplaatst voor de achtste finales om de bekerwedstrijd. Deze overwinning kwam tot stand te gen een ploeg, die in de 2e divisie van de nationale compositie speelt, twee klassen hoger dan Intermezzo. De uit slag was voor beide teams dus een gro te verrassing. Intermezzo begon de wedstrijd tegen deze sterke tegenstander onbevangen en met degelijk volleybal, een goed blok en een attente achterveldverdediging werd een voorsprong opgebouwd. Eks palvo uit Dordrecht had hier geen ant woord op en het zag deze eerste set met ruim verschil verloren gaan. In de 2e set zette Intermezzo dit spel letje aanvankelijk voort. Bij een 7-4 voorsprong echter begon Intermezzo fouten te maken. Een aantal misverstan den en onvoldoende rugdekking van het blok waren er de oorzaak van, dat Ekspalvo tot 12-7 uit kon lopen. Inter mezzo kwam nog wel terug, maar de 2e set was met 15-12 voor Ekspalve. Hierna herstelde Intermezzo zich weer Ekspalve kreeg geen kansen om het ini tiatief te nemen. Na winst in de 3e set zette coach Bisschop in de beslissende 4e set op een gegeven moment zelfs alle wisselspeelsters in. De aanvals- kracht van Intermezzo was hierdoor wel afgenomen, maar Ekspalve zag geen kans hiervan te profiteren. Het kwam nog wel iets dichterbij na een 13-7 ach terstand, maar Intermezzo besliste de strijd met 15-12 in zijn voordeel. Voorlopig kan het succesvolle team zich concentreren op de a.s. zaterdag startende competitie. De achtste fina les voor de beker worden pas in de cember gespeeld. Intermezzo kwam uit met Dineke v. d. Doel, Nellie v. d. Doel, Ina v. d. Doel, Nienke v. d. Kamp, Anthoine Haeck, Lenie Maliepaard, Willy Peeman, Cor- rie van 't Zelfde, Ina Polder en Anne- lijn V. Kempen, coach H. Bisschop. Uitslag heren: Intermezzo DVO 3-0. Bij de foto: een goed blok van debu tante Annelijn v. Kempen (28) eri Willy. Peeman (23) in de beslissende set. I DOOR H. KSNGMANS Tenslotte was het zover gekomen, dat «e Overheid voor de eis van het volk i^Wichtte en de Prins tot stadhouder uit- •''Kp, tot uitbundige vreugde van de me- ilJigte, die op de toren de Oranjevlag *ed hijsen. En zo had Dordrecht het teken gege- waarop andere plaatsen slechts iven, pachten. „Na Dordrecht had ik niets anders iverwacht, mijnheer Fagel", zei de Prins. ■"Warneer zal het zijn?" "Uiterlijk overmorgen, Hoogheid", antwoordde de griffier, niet zonder een Fweem van voldoening. .Hoe maakt mijnheer De Witt het?" pendde de Prins het gesprek over een pdereboeg. I „Hij is herstellende van de aanslag, i«ie op hem gepleegd is. Hoogheid. ^et u daarvan de bijzonderheden?" .,^0 wat, mijnheer Fagel. Zij interes- n tu ™'-' ^^®^- -^^^ troepje wethoofden, aan het hoofd waarvan de jonge student de Graaf. Ik ben verheugd te vernemen, dat mijnheer De Witt her stellende is. Hij heeft zich zeer verdien stelijk gemaakt voor de Republiek". Iets dergelijks had Fagel wel eens meer vernomen uit de mond van Willem van Oranje. Hij wist niet recht, wat hij er van denken moest. „Maar hij faalde, Hoogheid". „Ongetwijfeld", gaf de Prins toe, „hij faalde". Er was een ogenblik stilte. „Dan", vervolgde Fagel, heb ik Uwe Hoogheid nog mee te delen, dat de Sta ten zeer verslagen zijn over de voor waarden van Frankrijk en Engeland". „Zouden zij er soms in willen toestem men?" vroeg Oranje, op sarcastische toon. „Zij hebben het immers aan zich zelf te danken? Zij zonden immers Pie- ter de Groot naar Lodewijk?" „Het was vrijwel het werk van Johan de Witt, Hoogheid", zei Fagel. „Ik weet het; ik weet het, mijnheer Fagel. Hij heeft mij altijd tegengewerkt. Maar ik kan nog niet geloven, dat De Witt op deze lage, onterende voorstel len zou ingaan". „De heer De Witt bemoeit zich thans niet met staatszaken. Hoogheid. Hij is er nog te zwak voor. Maar dat kan ik Uwe Hoogheid wel meedelen, dat verschillen de steden waaronder Amsterdam, Pur- merend en Hoorn, het zenden van het gezantschap hebben veroordeeld en lie ver willen sterven dan zich op genade of ongenade aan Lodewijk overgeven". „Dat is tenminste mannentaal", merk te Oranje, met voldoening op. „Wij zijn nog niet verloren, mijnheer Fagel".i Willem Bentinck had de tent verlaten. Gejaagd stond de griffier der Staten van Holland op. „O, Hoogheid", stamelde hij, „ziet gij kans, het land nog te redden?" „Zeker, mijnheer Fagel. Ik herhaal het: wij zijn nog niet verloren. Als de Staten maar naar mij willen luisteren. En niet beginnen met een gezantschap naar Lodewijk te zenden, om over de overgave te onderhandelen. Wij geven ons niet over, mijnheer Fagel. Wij ster ven of overwinnen". Het koele in de houding van de Prins was verdwenen. Zijn geestdrift stak de andere aan. „Spreek zo in de Staten, Hoogheid", smeekte hij, bijna „en de „ingezonken moed zal terugkeren". „Ik mag niet in de Staten komen", merkte Oranje, bitter, op. „Dat is maar een kwestie van uren meer. Hoogheid. Er wordt nog gewacht op de afgevaardigden van Dordrecht, Amsterdam en Rotterdam. Wanneer zij heden aankomen, is morgen Uw verhef fing een feit". „Dan zal er heel wat veranderen, mijnheer Fagel". „Ongetwijfeld, Hoogheid. Wenst Uwe Hoogheid met mijnheer De Witt samen te werken?" Het sfeervolle café „Havenzicht" aan de haven te Ouddorp werd vrijdagmor gen vreedzaam bezet door directieleden en personeel van de Kon. Zuidholl. My tot redding van Schipbreukelingen. De bijeenkomst was belegd om afscheid te nemen van twee opvarenden van de reddingsboten van Ouddorp en Stellen- dam, resp. de heren T. Witte (65) die i.v.m. zijn leeftijd de My. vaarwel zei en dhr. H. van Soest die om gezondheids redenen moest afzwaaien. Ook was er een zilveren jubileum te vieren, schip per M. Bezuren te Ouddorp werd i.v.m. zijn 25 jarig dienstjubileum hartelijk gehuldigd, een en ander onder het ge not van een oorlam w^aartoe in café „Havenzicht" alle gelegenheid was. Daar vertolkte de Pres. Directeur dhr. W. Goudriaan te Rotterdam de gevoe lens van de gehele directie en de vele sympathisanten van de Reddingsmaat schappij toen hij de jubilerende en scheidende manschappen hartelijk dankte voor de manier waarop zij zich in het reddingswerk verdienstelijk heb ben gemaakt. Dhr. van Soest, 2e machinist op de Stellendamse - reddingsboot, bleek al sinds 1951 in dienst van de Maatschap pij te zijn geweest. Hij heeft deelgeno men aan 45 reddingstochten waarin 198 schipbreukeling aan wal werden ge bracht. In 1952 ontvind dhr. van Soest de zilveren medaille i.v.m. het redden van de opvarenden van de sleepboten „Ganges" en „Witte Zee". Dhr., Goudri aan begreep dat het voor dhr. van Soest De drie om wie het giing, links dhr. H. van Soest, midden dhrj T. Witte en rechts schipper M. Bezuijen, ge flankeerd door de wapperende ma atschappij vlag. moeilijk zal zijn het reddingswerk dat hem tot een hobby geworden is te moe ten loslaten en hij prees zich gelukkig dat er nog twee „van Soesten" over zullen blijven van wie hij hoopte dat ze op dezelfde prettige manier als de scheidende van Soest samen zullen wer ken. „We zijn u uiterst dankbaar verzekerde hem dhr. Goudriaan, dhr. v. Soest een medaille aanbiedend, Eveneens vol waardering kon dhr. Goudriaan zijn over de staat van dienst van opstapper-stuurman T. Witte die sinds 1940 deel uitmaakte van de be manning van de Ouddorpse reddings boot. Tijdens de 46 reddingstochten die dhr. Witte heeft meegemaakt zijn er 215 mensen gered. In 1947 ontving dhr. Witte de zgn. oorlogsmedaille en bij zijn 25 jarig jubileum de zilveren me daille. In 1958 werd dhr. Witte stuur man. Nu zijn leeftijd hem noopt ermee te stoppen verklaarde dhr. Goudriaan zijn grote waardering die hij eveneens onderstreepte met de uitreiking van een medaille, in hout ingelegd. Söhipper M. Bezuijen die tenslotte voor het voetlicht werd gehaald trad in 1943 in dienst van de Maatschappij, waar ook zijn vader Pauw Bezuijen een onvergetelijke reputatie heeft gevestigd i Dhr. Bezuijen werd in 1958 schipper. Hij was aktief bij 158 reddingstochten, waarbij 308 drenkelingen gered werden. In 1947 ontving dhr. Bezuijen de oor logsmedaille en thans werd daad zij het ook wat verlaat de medaille voor 25 jarige dienst aan toegevoegd. Het plechtige moment van de uitrei king liet dhr. Bezuijen geenszins onbe roerd. „We staan makkelijker in slecht weer dan op een gelegenheid als deze", verklaarde hij de directieleden. Terug ziend verklaarde dhr. Bezuijen het red dingswerk zeker niet om het gewin of om het gezin maar louter uit plichtsbe sef te hebben gedaan. Hij toonde een juiste mentaliteit door zijn bemanning hartelijk te danken: „altijd heb ik ten volle op hen kunnen rekenen, zonder hen was ik nergens geweest!" prees hij hen. In „Havenzicht" bleef de directie en de bemanningen, waaronder ook die uit Hoek van Holland, minus schipper Grootenboer, nog wat bijeen alvorens in een andere gelegenheid te dineren. O.m, kwam daar de bouw van de nieu we reddingsboot „de Zeemanspot" ter sprake die in oktober gereed zal zijn en te Stellendam zal worden gestationeerd. De Ouddorpse bemanning toonde trots de Prinses Marijke" waaraan nog steeds, ook al is ze in zoet water te- reöhtgekomen, de meeste zorg wordt be steed. ,,Teun Witte heeft er anderhalve maand aan gewerkt", verklaarde dhr. Bezuijen tevreden. Zo is Witte, eerst de boot in orde, dan pas afzwaaien...! THOLEN Politieversterking. De onderbezette groep Tholen van de rijkspolitie krijgt er per 1 oktober twee man bij en wel wachtmeester De Wever uit Axel en wac'ntmeester Dalebout uit Nieuwer- kerk die zo juist geslaagd is aan de po litieschool. Beiden hebben als stand plaats de stad Tholen. Benzinediefstallen opgelost. De rijks politie te Tholen heeft de benzinedief stallen uit auto's in Tholen en Stave- nisse kunnen oplossen door de-arrestatie van de 56-jarige P.B. en diens 25 jarige zoon M.B,( uit Roosendaal en de 24 ja rige J.B. uit Bergen op Zoom. Zij be kenden sinds eind vorig jaar zo'n 50 diefstallen te hebben gepleegd. Kollek'te Kon. Wilhelminafonds. De te Tholen gehouden koUekte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft 2.131,96 op gebracht, dat is ruim 200,meer dan vorig jaar. Autotechniek op de L.T.S. De ge meenteraad heeft eenstemmig besloten bij de minister van Onderwijs en Weten schappen voor 1974 een afdeling Motor voertuigentechniek voor de gemeente lijke lagere technische school te Sint- Maartensdijk aan te vragen. POOKTVLIET Fietser aangereden. Donderdagmid- j dag is de 72 jarige wielrijder M. op de provinciale weg Poortvliet - Tholen aangereden door een auto, bestuurd door mej. W. N. uit Stavenisse en kreeg hierbij een hoofdwond en inwendige kneuzingen. Hij werd per amibulance overgebracht naar het ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom. Het onge luk gebeurde toen M. van de Kadijk kwarn en de prov. weg overstak naar het fietspad. STAVENISSE KoUekte Wilhelminafonds. De te Sta venisse gehouden kollekte voor het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft 1.381,36 opge bracht. SINT MAARTENSDIJK De Rieburchj De nieuwe openbare lagere school aan de Bloemenlaan krijgt de naam „De Rieburch", aldus werd door de gemeenteraad van Tholen be sloten. Het terrein waarop de school is gebouwd werd heel vroeger al de Rie burch genoemd. OUD VOSSEMEER Kollekte kankerbestrijding. De te Oud-Vossemeer gehouden kollekte voor het Koningin Wilhelminafonds heeft f 956,opgebraeht. SINT PHILIPSLAND Werk Schelde - Rijnkanaal gegund. Het maken van hoogwaterkeringen en een kanaalvak met bijkomende werken in de gemeenten St. Philipsland, Steen bergen, Nieuw Vossemeer en Tholen voor het Schelde-Rijnkanaal is door de rijkswaterstaat gegund aan Aanne- mtngsmaatschappij Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht voor de som van 14.862.000,Het maken van een ka naalvak betreft de doorbraak van de Slaakdam en de slikken van de Heene. Dokter Menger 25 jaar arts. Dokter H. Menger herdenkt 1 oktober de dag dat hij zich 25 jaar geleden in St. Phi lipsland vestigde. In overleg met de fa milie en de bevolking is besloten dit feit op 30 september feestelijk te vieren. GOES Aanbesteding.i In de Prins van Oran je werd door het bestuur van het Wa terschap De Brede watering van Zuid- Beveland aanbesteed het verbreden en verdiepen van waterleidingen in het af wateringsgebied te Wolphaartsdijk. Van de acht inschrijvingen was Gebr. Boot en N.V. Maas-Jonker te Haamstede de laagste met een som van 128.000, Hoogste was Aann. Bedrijf Gebr. J. en M. Moerland te Sint Annaland met een bedrag van 156.000,— HALSTEREN Damclub Vrederust in het zilver. De Damclub „Door Oefening Sterk" van de Stichting Vrederust viert zater dag 30 september in het gebouw De Sprengel haar 25 jarig bestaan met een bijzonder feestprogramma samenge steld door de Pido-Show. „Zeker", antwoordde Oranje snel.. „Maar natuurlijk onder voorwaarde dat hij zich onderwerpt aan mijn poli tiek", „Dat zal De Witt niet doen", meende Fagel. „Dan is samenwerking uitgesloten, hoe gaarne ik die ook wil. Mijnheer De Witt heeft, overigens goede bedoelingen, want hij is een rechtschapen, vader landslievend man, het land aan de rand van de afgrond gebracht. Ik wil het redden. Wil De Witt mij daarbij helpen, het zal mij aangenaam zijn. Maar wenst hij zijn politiek vol te houden, dan is samenwerking ten enenmale buitenge sloten en zal hij, om ergere te voorko men, verstandig doen, zijn ontslag te nemen". De Prins sprak op koude, zakelijke toon. In de verste verte vermoedde Fa gel niet, wat storm er in zijn binnenste woedde. De De Witten waren zijn heftigste te genstanders, Cornells, de Ruwaard van Putten, het ergst. Zeker, hij had te Dordrecht zijn handtekening onder het stuk gezet, maar noodgedwongen, bezweken voor de overmacht, waarvan de letters v.c, vi-coactus, getuigenis af legden, letters, die hij achter zijn hand tekening had gezet, maar die door zijn ontstelde echtgenote doorgeschrapt wa ren, zonder dat CornêMs de Witt er iets van wist. De Ruwaard moest van zijn verhef fing tot stadhouder nietshebben. De Raadspensionaris stond op hetzelfde standpunt. Als de aanslag op zijn leven niet gepleegd was, tengevolge waarvan hij zich niet met de zaken kon bezig houden, het wras zeker, dat de Staten van Holland nog niet zo grif zouden be sluiten, hem te vertieffen. De Witt was de ziel van het verzet. En Oranje be greep heel goed, dat Johan de Witt, van wie hij overigens voortreffelijk onder wijs genoten had, niet van opinie zou veranderen. Er zat dus niets anders op dan dat De Witt verdwijnen moest van het staatkundig toneel, indien hij stad houder werd. Caspar Fagel keek de Prins aan. Hij meende een mening, waarin hij zich niet bedroog dat de Prins een nóg meer gebiedende blik had dan vroe ger. Was die anders verborgen onder koude hoffelijkheid, thans, nu het gehe le volk op zijn hand was, kwam de aard van Oranje naar voren in zijn ware ge daante. Hij zou stadhouder zijn! En zijn politiek Fagel twijfelde er geen ogen blik aan zou voor jaren een stempel zetten op de Republiek, misschien wel op Europa, daar Fagel wel iets wist van het grootse plan van Oranje: Frankrijk en Engeland te scheiden van elkaar. „Gaat gij heden nog naar Den Haag terug, mijnheer Fagel?" vroeg de Prins. „Jawel, Hoogheid. Ik stelde er prijs op, Uwe Hoogheid te komen meedelen, dat Haar verheffing zeker is". „Ik dank u daarvoor. Gij zijt een trouw dienaar. Ik zal u daarvoor weten te belonen". Caspar "Fagel kleurde. „Daar is het niet om begonnen. Hoog heid", zeide hij dan. „Dat weet ik wel", haastte de Prins zich te zeggen. „Als het er wél om be gonnen was, zou ik deze opmerking niet hebben gemaakt". Niemand, die hiervan meer overtuigd was, dan de griffier der Staten van Hol land. Willem van Oranje was wars van alle vleierij,, Maar trouwe diensten wist hij te waarderen, al besefte de betrokkene het soms zelf niet. „Hoe is de stemming in Den Haag, mijnheer Fagel?" „De burgerij is fel gekant tegen mijn heer De Witt en de Staten, Hoogheid". „De massa moet altijd een zondebok hebben!" meende de Prins. „Het ware beter, dat men gezamenlijk de handen inéén sloeg, om de gemeenschappelijke vijand te verjagen. Wat zegt men van de oorlog?" „De voorwaarden van Lodewijk zijn met kreten van afgrijnzen ontvangen. Hoogheid". „Geen wonder", merkte Oranje, droog op. „Men had ze het volk beter kunnen besparen. Het is een schande. Het is het land onwaardig, om een gezantschap te zenden. Mijnheer De Groot is terug in Den Haag?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 5