NUTSSPURBIINK keukencentrum ^^stieleman fflOPEND I Bi KindeAho^ekfe Mni LIEGERS OOR ICTORIE KOLFF Il hhhHIIIIHHH JL I-jH Chateaurouxduiven op de dool Vrijdag 30 juni mM,^.^^^ 30 jv SPAAKBANK EN ALLE BANKZAKEN VOOR GEZIN EN BEDRIJF Voorstraat 36, Middelhamis Bijk. Langeweg 15, Ooltgensplaat WÊ] melbsant-binnenweg12-l<el.01877-1552 is ook tijdens de bouwvekvakantie 1 openingstijden showroomvan maandag t/m zaterdag van 1.30 - 5.30 uur. BUITEN DEZE UREN GRAAG NA AFSPRAAK! f Over de inrichting van liet Onderwijs aan de Avondscliooi voor IVIAVO te IViiddelharnis Papavers langs de weg Nieuwe Australische ontziltingsmethode KOLFF Middelhamis Initiatief van de Spar Lege flessen voor de Waddenzee interI A. I Bladz. 3 .BTLANDTSN-NTEUWB" Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw' vragen op velerlei gebied kunt u sturen »an: Redactie Eilanden-nieuwsv postbui 8, Miiddelhamis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de Inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. MUNT- In de tuin vond ik een munt met aan een kant 1 kroontje met aan iedere kant 1 leeuw en aan de andere kant staat Stad Utrecht, jaar 1783. Waarde? Antwoord: Uw mimt zal van koper zijn en een middellijn hebben van rond 22 mm. Het is dan een z.g. duit. Acht duiten waren destijds gelijk aan een stuiver; 20 stuiver waren 1 gulden. Het kroontje moet boven' een wapenschild van Utrecht staan, dat door de 2 leeu wen wordt vastgehouden. Daar de munt uit de grond komt en de afbeeldingen kennelijk niet meer goed te zien zijn, kunt u de waarde verwaarlozen. Indien hij uitzonderlijk goed bewaard was zou hij een paar gulden waard zijn. MUNT. Uit welk land is de volgende munt afkomstig: opschrift Indeo-est spes no- sera jaartal 1759. Antwoord: In DEO EST SPES NOS TRA is de wapenspreuk van Gelre (Gel derland), destijds één der Zeven Ver enigde Nederlanden. Het wapenschild moet twee staande, elkaar aanziende leeuwen' bevatten. Waarschijnlijk is uw munt van koper, middellijn ca. 22 mm. Het is dan een z.g. duit. De gulden was destijds verdeeld in 20 stuivers; iedere stuiver weer in 8 duiten. ALUMINIUM KETELS. Ik heb een regenbak met helder re genwater, dat ik veel gebruik. Maar al mijn aluminium ketels gaan stuk; er vallen telkens gaatjes in, of het nu een dunne of een dikke bodem is. Ik heb een familielid die precies dezelfde ke tels heeft en ook altijd regenwater ge bruikt, maar daar mankeert nog niets ean. Kunt u mij zeggen wat bij mij de oorzaak zou kunnen zijn? Antwoord: Zeer waarschijnlijk ligt bij u de oorzaak in het feit, dat u, na gebruik, de ketel niet helemaal leeg maakt en wegzet, m.a.w. u laat er wel licht nog wat water in. Aluminium kan er beslist niet tegen' om zo lang in kon- takt met water te staan. Er gaan dan van binnenuit kleine oxydatie-plekjes ontstaan, welke zich al snel door de ke- telwand heen vreten. De dikte van de bodem heeft er dus niets mee te ma ken. U dient dus altijd de ketel leeg weg te zetten. MUNT. Bij ons in de buurt zijn ze flink aan het bouwen. Op sommige gedeelten moest eerst zand worden gespoten, 's Middags, zodra wij ons huiswerk af hebben, gaan wij met een stel vrien den daar graag wat „krossen" met on ze brommers. Een paar weken geleden vond ik zo tussen het zand een miint. We hebben hem wat schoon gebor steld en zagen toen dat er de afbeel ding op staat van Lodewijk Napoleon. Aan de achterzijde staat een ridder, met in zijn handen een zwaard en pijl bundel. De voorste twee cijfers van het jaartal (1808!) staan aan de kant van de ridder, de laatste twee aan de andere kant. Rondom de ridder staat: „Eendragt maakt magt". Kunt u ons zeggen wat voor munt is en hoeveel hij ongeveer waard kan zijn? Antwoord: Jullie hebben een gou den dukaat gevonden; uit de periode dat Lodewijk Napoleon koning van Hol land was. De waarde van de munt (net als alle munten) is zeer sterk afhanke lijk van de staat waarin hij bewaard is gebleven. Wij zullen u, als gebruikelijk, 3 kwalieitsvoorwaarden opgeven, aan de hand waarvan u zelf wel kunt bepalen tot welke kategörie, dus waarde deze munt behoort. S. N. (stempelnieuw, MET stempelglans, zonder ook maar één krasje) 1.100,Z.F. (zeer fraai, iets slijtages, iets krasjes) 150,G. (goed, normaal gebruikt, maar nog volledig leesbaar) 500,De hier opgegeven waarden zijn uitsluitend bedoeld ter ir- ëntatie, dus om een indruk te geven. De in- en verkoopprijzen bij de handel zullen uitzieraard lager, resp. hoger lig gen. In de jaren 1808 en 1809 zijn er van deze mimten slechts 282.870 stuks geslagen. SCHRIJFMACHINE. Reeds zeer lange tijd heeft onze fa milie een zeer oude schrijfmachine in bezit, welke dateert uit de periode 1874- 1890. Graag zouden wij deze machine eens laten taxeren. Weet u voor ons een adres van een instantie of een persoon die dit voor ons kan doen? Antwoord: Naar onze mening kunt u zich het beste wenden' tot het „Schrift en Schrijfmachinemuseum", Gasthuis- ring 54, Tilburg, tel. 04250-32777; kor- respondentieadres: Groeneweg 9, Reusel (N.B.). Hier zal men beslist wel in staat zijn om uw oude typemachine uit ca. 1784-1890 te taxeren. Er zullen' echter ook wel partikuliere verzamelaars zijn, die zich voor uw exemplaar interesseren. Wellicht kunt u met een van hen in kontakt komen via de Ned. Ver. „De Verzamelaar", Secr. Schootsestraat 35, verzamelaars aangesloten, van alle mo gelijke dingen die maar te verzamelen zijn, dus ook typemachines. TEEK. Enige tijd geleden kwam mijn kat thuis met een of ander raar bobbeltje op zijn kop, achter zijn oor. Het was geen gezwel, maar het leek meer op een diertje. Weet u wat het kan zijn ge weest, en wat er tegen zou zijn te doen? Antwoord: Uit uw schrijven maken wij op, dat uw kat last heeft gehad van een teek (Ixodes ricinus). Dit is niets bijzonders en het komt regelmatig voor bij dieren die nogal eens in de vrije na tuur lopen. Een teek is een parasiet en leeft net als een vlo van het bloed van het bezochte dier. De mannetjes laten zich na, na zich vol bloed gezogen te hebben, vanzelf weer vallen. De wijfjes echter hechten zich steven' vast aan hun gastheer, door de kop diep in óp huid te steken. Zij laten niet uit zichzelf los. Trekt men deze er snel uit, dan be staat toch de kans dat de kop in de huid is achtergebleven, wat weer een ontsteking zou kimnen veroorzaken. Voor het verwijderen van een teek is het dan ook raadzaam om dit dier eerst te doden, bijv. met ether, alcohol, pe troleum of tetra. Dit enige tijd laten in werken, dan kan de teek (kijken of zij niet meer beweegt als ze wordt aangeraakt) gemakkelijk en: zonder risi co worden weggetrokken. FOCUS. Ik ben helemaal kapot van de groep FOCUS, Weet u of er van deze groep al een Nederlandse Fanclub is? Zo niet, kunt u mij dan adviseren hoe er een tebeginnen? Antwoord: Voor zover wij hebben kunnen' nagaan is er in ons land nog geen fanclub van de groep FOCUS. In dien u het plan heeft er dan zelf een te gaan oprichten, dan raden wij u aan om eerst eens kontakt met de manager van de groep op te nemen, evt. ook met de platenmaatschappij (welke voor an- dereg roepen natuurlijk al vaker met dit bijltje heeft gehakt). De bedoelde adressen zijn: Manager Y. de Jong, Akkerwinde 214, Capelle a.d. IJssel, Platenmij., Bovema, Zijlweg 144, Haar lem. SCHILDERIJ. Wij hebben een schilderij van ca. 1 m bij 60 cm, voorstellende een aantal doodgeschoten vogels op een tafel. Het is geschilderd door J (an) van Essen in 1906. Weet u iets omtrent deze schil der? Antwoord: Het in uw bezit zijnde schilderij is waarschijnlijk afkomstig van Johannes Cornells van Essen; die „Jan" genoemd werd. Hij leefde van 25-1-1854 tot 23-5-1936. Hij werd gebo ren te Amsterdam en stierf te Scher- penzeel. De schilders Greive en Val- kentourg hadden hem als leerling enhij was niet alleen werkzaam als schilder, maar ook als graficus. Het Gem. Mu seum en het Museum Mesdag te 's- Gravenhage bezitten o.a. enige schilde rijen van hem. LEONARD HUIZINGA. Kunt u mij helpen aan het adres van de Nederlandse schrijver Leonard Hui- zinga? Antwoord: De schrijver Leonard Hui- zinga woont: Mankestraat 153 's Gra- venhage. SPAANS HUIS. Als een Nederlander een'woning be zit in Spanje, welke hij verhuurt, valt de opbrengst dan onder de Nederlandse Inkomstenbelasting of onder de Spaan se? Maakt het wat dat betreft nog ver schil of de opbrengst naar Nederland wordt overgemaakt of dat deze op een Spaanse bank wordt gestort? Kunt u mij in dit verband aangeven in hoever re de rentetarieven in Spanje, Duits land en Italië af-wijken van die in Ne derland? Antwoord: De opbrengst van het huis in Spanje zal zowel hier als daar moe ten worden aangegeven. Voor de Ne derlandse belasting krijgt u dan wel aftrek wegens dubbele belasting, die vermoedelijk groter is, dan wat u in Spanje moet betalen, doch niet zo groot als wat u bespaart als u de opbrengst in Spanje weglaat. U moet dit dus ook hier wel aangeven. De renten liggen in de genoemde landen verschillend voor verschillende soorten leningen. Boven dien fluktueren ze, zodat een antwoord op deze vraag niet is te geven. In het algemeen zullen ze in de vier landen echter niet zoveel uiteenlopen. Beste meisjes en jongens! Zoals afgesproken is, zou er nog een vijfde raadsel in deze maand een plaats krijgen. Dit zal dan nu in dit kinderhoekje gebeuren. En dan is het weer voor deze maand afgelopen. Hier is dan JUNI-RAADSEL 5 Uit een aantal lettergrepen' moeten 24 plaatsnamen gevormd worden. Alle plaatsnamen zijn te vinden in Neder land, behalve één, namelijk nummer 17, dat een land in Europa moet zijn. Als al de plaatsnamen goed zijn, en we nemen van die namen de eerste letters, dan zien we een spreekwoord staan. Eerst de lettergrepen: a- am - ben - burg - coe - dam - dam - dam - de - de - del - den - den - din - doorn - dord - dorp - dij - e - em - em - en - et - gen - g en- gen - haar - har - her - ier - kam - ke - kin - krab - land - lem - leer - leeu - leur - loord - me - me - men - mer - mid - nieuw - nis - ter - tü - veer - vlaar - vor - war En nu komen de omschrij-vingen van de gevraagde namen: 1. Stad aan de Nieuwe Maas 2. Plaat in de Noord-Oostpolder 3. Plaats die bekend is om het glas werk 4. Plaats tussen Roosendaal en Breda 5. Plaats dichtbij Amsterdam 6., Pijaats dichtbij Het Loo 7. Plaats in Midden-Zeeland 8. Plaats in de buurt van Zwijndrecht 9. Plaats in het zuidoosten van Drente 10. 'Grote stad aan de Waal 11. Plaats op Goeree-Overflakkee, die aan de raadselnichtjes en -neefjes wel bekerid is 12. Grootste stad van Nederland 13. Plaats aan de monding van de IJssel 14. Plaats op de Veluwe in de buur van Wageningen 15. Plaats op de Veluwe in de buurt van Harderwijk 16. Hoofdstad van één van de noor delijke provincies 17. Land dat de laatste tijd erg in het nieuws staat 18. Plaats in de buurt van Schoone- beek (Drente) 19. Plaats op Overflakkee 20. Plaats in de midden van Noord- Brabant 21. Plaats ten noorden van Amsterdam 22. Plaats in het oosten van Over ijssel 23. Grootste havenstad ter wereld. 24. Plaats in Zuid-Beveland (Zeeland) Dit raadsel is gemaakt door Margreet van Belzen uit Middelburg. Jullie begrijpen wel, dat Margreet daar veel werk aan gehad heeft. Er is meer tijd voor nodig om het te maken dan om het op te lossen. Dus moeten jullie er niet van afschrikken, want het is spoedig voor elkaar als je een beetje oplet en uitkijkt. Vriendelijk bedankt, Margreet! CORRESPONDENTIE Joke V. Ouddorp. Het was leuk weer iets van je te horen', en een raadsel van je te ontvangen. Bij al je werk voor school had je daar nog tijd voor. Nu ligt het schoolwerk wel stil voor je, en een lange vakantie is aangebroken. Na alles gelezen te hebben, kom ik tot de konkluzie, dat er wel goed vóór staat. Dat is fijn, hé? Nella van 't H., H.I. Ambacht. Ja, er is veel schoons te horen'als twee koren zingen met toegeleiding van een goede organist! Maar je moet oren hebben om naar muziek te kunnen luisteren; niet iedereen vind er iets aan. Is het nog doorgegaan naar Blij dorp? En hoe was het op de ouderavond? Ik denk dat je rapport heel mooi zal zijn, want bij de repetities heb je schitterende cijfers kunnen' halen. Hans van G. Lewedorp. Ondertussen zal je de prijs wel rn je bezit hebben. Ik merk, dat je niet onhandig bent om van metaal iets te maken. Ik denk, dat je geen twee linkse handen hebt, Weet je wat dat betekent? Ik ben benieuwd of je overgegaan bent en hoe je rapport er uitziet. Janneke V. Ouddorp. Ik heb gelezen dat jullie een prachtige tocht hebben gemaakt, een tocht, die lang in jullie geheugen, zal blijven'. En nu is het ook voor jou vakantie. Ik gun je die graag. Misschien dat ik in het volgende kin derhoekje nog wel op je reisverslag terugkom. Dan horen de andere kin deren het ook. Allemaal de kinderen opgelet. Het is nu inzenden! De oplossingen van de juni-raadsels mogen worden verzonden. Er zijn vijf raadsels in die maand geplaatst. Nu kan het gebeuren, dat jullie niet al de op lossingen hebben, mar dan moeten jul lie het toch niet laten om in te zenden. Jullie sturen op wat jullie hebben ge maakt. Probeer niet om de laatste te zijn, want dan kan het wel eens te laat wezen. Op de enveloppe en op het briefje verwacht ik Jullie naam jullie leeftijd jullie volledig adres. Dat zijn drie dingen, en toch niet moeilijk om te onthouden misschien. Als het dan niet moeilijk is om te onthou den, dan zullen er geen brieven komen, waarin ik deze drie dingen mis. De meeste kinderen' zullen nu al va kantie hebben, denk ik. Ik wens jullie allemaal een prettige vakantie. Ik ver wacht van jullie, dat er geen roekelo ze dingen gebeuren; dat jullie oppas sen bij het verkeer en bij het zwem men, en bij nog zoveel andere dingen, die gevaarlijk zijn. Als jullie weken thuis moeten blij ven, omdat jullie niet zo lang met va kantie kunnen en' mogen, dan verwacht ik van jullie, dat er thuis niet gezeurd wordt, en dat moeder moet verzuchten: Ik wou dat het maar school was. Dat mag niet voorvallen, hoor! Als het enigszins kan, dan moeten jullie vader of moeder maar een hand je helpen bij alles en nog wat. Dat is plezierig. Dan hebben die mensen ook een beetje vakantie. Begrepen? Tot slot de vriendelijke groeten van Oom Ko. i 5 g 1 Het onderwijs aan de Avond MAVO wordt zo ingericht dat de leerlingen worden opgeleid voor het diploma MA VO i of MAVO 3. De cursusduur voor diploma MAVO 4 is drie jaar, de cursusduur voor diplo ma MAVO 3 is 2 jaar. De leerlingen ontvangen' wekelijks les in 6 gekozen eindexamenvakken voor de opleiding MAVO 4 en in 5 gekozen eindexamenvakken voor de opleiding MAVO 3. Zoveel mogelijk zal getracht worden de lessen te verdelen over 3 avonden per week. De vakken waaruit de leerlingen hun eindexamenpakket kunnen kiezen' zijn: Nederlands, Frans, Duits, Engels, Aardrijkskunde, Geschiedenis, Wiskun de, Natuurkunde, Scheikunde en Biolo gie en Handelskennis. Voor beide diploma's MAVO 3 en MAVO 4 zijn de leerlingen verplicht de lessen te volgen in Nederlands en één moderne taal, verder is de keuze ge heel vrij. Het zal evenwel van het aantal leerlingen van de school afhangen hoe veel pakketten gerealiseerd kunnen worden. De leerlingen die zulks wensen kun nen het onderwijs aan de school ook in 2 perioden volgen, met dien verstande dat zij die zich voorbereiden op het behalen van een diploma MAVO 4 ge durende de eerste periode van drie jaar les ontvangen in Nederlands en ten minste 2 vakken uit de eerder genoem de 11 eindexamen'vakken. Zij doen dan na 3 jaar eindexamen in de drie geko zen vakken. Indien zij voor elk van de vakken waarin zij eindexamen gedaan hebben het cijfer 6 of meer behaald hebben wordt hen een deelcertificaat uitgereikt voor elk van deze vakken. Indien zij de lessen aan de school voor de overige drie eindexamenvaken in de tweede periode van drie jaar wederom volgen en' nog drie deelcertificaten behaald hebben dan kunnen zij de 6 behaalde deelcertificaten omwisselen voor een volledig MAVO 4 diploma. Zij behalen dan hun diploma MAVO 4 in 6 jaar. De leerlingen die zich voorbereiden voor het diploma MAVO 3 kunnen in dien zij dat wensen het onderwijs aan de school in 2 perioden volgen. Gedu rende de eerste periode van twee jaar volgen zij dan de lessen' in Nederlands en tenminste twee vakken uit de eerder genoemde 11 eindexamenvakken. Na twee jaar kunnen zij eindexamen doen in deze drie vakken en indien zij een cijfer behalen voor elk van deze vakken van 6 of meer dan wordt hen een' deel certificaat uitgereikt voor elk van deze vakken. Indien zij de lessen aan de school voor de overige twee vakken in de tweede periode wederom twee jaar be zoeken en in deze twee jaar wederom twee deelcertificaten behalen dan kun nen zij de 5e behaalde deelcertificaten omwisselen voor !een diploma MAVO 3. Zij behalen dan hun diploma MAVO 3 in 4 jaar. De deelcertificaten blijven drie jaar geldig, ten'zij er geldige redenen bestaan om hiervan af te wijken. Voor wie biedt de Avond MAVO mogeiykheden? 1. Voor al diegenen die om welke re denen dan ook nooit in staat waren een diploma te behalen en dit MAVO diploma in verband met betere maatschappelijke mogelijkheden als nog zouden willen behalen. 2. Voor diegenen die in avondstudie de lessen in bepaalde vakken' willen volgen voor een betere algemene ontwikkeling. 3. Diegenen die zich vroeger lieten in schrijven als leerling van de eerste klasse van de HANDELSAVOND SCHOOL, zouden in de eerste klasse van de Avond MAVO zeker op hun plaats zijn. Zij zouden dan de lessen in 3 of 4 vakken kunnen volgen, namelijk Ne derlands (en of twee moderne talen) en Handelskennis. De lessen in de moderne talen ver schillen met de lessen moderne talen van de Handelsavondschool in zoverre dat op de Avond MAVO meer wordt opgeleid in de richting der spreekvaar digheid. De lessen in Handelskennis lo pen ongeveer parallel met de lessen in Handelsweentschappen op de Han delsavondschool. Inschrijving van leerlingen voor de eerste klasse MAVO kan nog geschie den op: Dinsdag 15 augustus en dinsdag 22 augustus van 19.0020.00 uur aan de school. Inschrijving van leerlingen HAS, al leen 2e tot 5e klasse kan op dezelfde avonden' geschieden. Bijna het gehele oude duivenbestand was j.l. zaterdag op reis. Het ene gedeelte naar Survilliers, het andere naar het verder gelegen Cha- teauroux. Een vluchtdag waar vele dui- venliefhebbers met verlangen hadden' uitgezien, maar die door een tegen de verwachting in niet wegtrekkende trog- vormige storing met zware bewolking, regen en motregen, tot een drama werd. Van Survilliers viel het allemaal nog al mee, al stond het concours ook meer dan een uur open. Van Cchateauroux werd het voor de duiven dolen en niet thuis geraken. Een enkele jaarling in blakende vorm verraste maar de oude geraffineerde fondmannen lieten het tot de andere dag afweten, meer dan de helft keerde helemaal nog niet huiswaarts. Stad aan 't Haringvliet Onbetwiste winnaar van 630 duiven werd P. J. Huizer met de „423513". Hij maakt een snelheid van 1207 meter per minuut. Pas een kwartier later valt de vol gende duif op Stad van E. L. Trommel waarmee hij 4e wordt. K. Sturris bewijst andermaal dat zijn niet mooie maar wel taaie rakkers niet uitsluitend vroeg zijn tengevolge van de ligging. Hij pakt 5 en 20. Plaatsgenoot J. van Gurp wordt 9e. Jeugdige A. de Boed en Zn. ook een vroeg duifje 10e. 23. H. J. Bom. 26. A. de Gans. Van Chateauroux zijn het de jaarlin- gen van Gebr. de Boed die alle weers- Ironten vlot passeren. Zij worden 5 en' 6. Gebr. de Boed de FCC competitie te winnen zijn ook kanshebbers om want hun „470863" was de enige duif die op Survilliers opnieuw niet miste. Ook dit concours wordt J. van Gurp 9 en tevens winnaar van de hoofdprijs. 10. H. van de Valk. 27. Gebr. Visser. 21. Jac. de Vos. 23. G. Koppenaal. Middelhamis P. Mans speelt op Survilliers weer groots. 2, 15. en 27. Zeer goed spel ook van C. Vroegindeweij, te beginnen met 7 en 8. 12. W. de Vos, 21. B. v. d. Doel. 25. C. Polder. Overwinnaar van met Chateauroux- convooi met 606 vogels wordt verras send R. Jongejan, terwijl hij nog een 17e prijs in de wacht sleept. A. Verburg 7. L. Wielaard twee van de vier in de top, 12 en 15. 18. C. V. d. Sluijs. 22. C. Vroegindeweij. Dirksland W. Nieuwland leidt van SurvUliers 3e en 22e. 11. Hoekman de Vogel. 13. J. Wolfert. 29. N. H. V. d. Groef. 30. Hameete van Rutten. Joh. Leune krijgt er de eerste van Chateauroux (2e FCC) vlak erop ge volgd door J. C. Roodzant 3e en ook 11e. 29. N. H. V. d. Groef. 30. L. Arensman. Ouddorp Op de „Horrelshoogte" stuift de eerste bij W. Kievit binnen (6e). Eerste opvol ger wordt Joh. Grinwis. Langs de kust was de bewolking waarschijnlijk het zwaarst want ook van Survilliers gaat het op de kop van het eiland moei zaam. J. Bakelaar heeft de 13e van Cha teauroux. 20. Joh. Grinwis. 's Avonds zijn er nog maar van de 88 duiven thuis. Herkingen Dit weer gaf Herkingen de kans er Ze brengen hun groet, ze -wuiven ons toc- Ze zwaaien en buigen beleefd. Blij in het licht De zon in 't gezicht Die het vuur aan die klaprozen gci;; Fakkels van vreugd door de Schepper geplant Dikwijls langs eenzame wegen. Die laaiende gloed Die jubelen doet Om zóveel rijkdom van zegen. Zegening groot, wie de Zegenaar ziet, Zijn liefde in bloemenpracht leest. Zijn liefde houdt stand Voert met zekere Hand, Zijn schepping naar 't eeuwige feest, Lanerta, De Australische TNO-organisatie 1 CRISO heeft een methode ontwikkeld! volgens welke brak water op eenvoudi- ge wijze geschikt kan worden gemaakt] voor huishoudelijk en industrieel ge- bruik. Op het ogenblik wordt de methode in drie Australische staten uitvoerig test; het laat zich aanzien dat het op l deze wijze verkregen water aanzienlijk I goedkoper zal zijn dan water dat metl behulp van tot nu toe gebruikelijke, f grote installaties is ontzilt. Het nieu we procédé, Sirotherm genaamd, be rust op de opname van in water opge- uoste zouten door een speciale kunst harssoort. Het water wordt door met kleine brokjes kunsthars gevulde ko lommen geleid, waarna het volkomen 1 geschikt is als drinkwater of water voor industriële toepassing. Wanneer de ontziltingskolommen met 1 zout zijn verzadigd, kunnen ze eenvou dig met heet, zoet water worden uit gewassen. Dit in tegenstelling tot de bekende ionenwisselaèrs, die met be hulp van chemicaliën moeten worden geregenereerd. Het Sirotherm-procédé is uitsluitend 1 geschikt voor brak water, zoals in vele meren, rivieren en bronnen wordt aan getroffen; de capaciteit van de instal latie kan zonder problemen vele mil-1 joenen liters per dag bedragen, zodat de methode uitstekend geschikt is voor de watervoorziening in droge gebieden. voor -veUlge -vvrz^eri&cen en lage premies. Bijzonder aneUe «chxto- afwlkkeling. Zeer scherpe tarieven voor auto-verzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijdan reeda 20% kortinf. FtnanderingMO. VOORSTRAAT S6 TELEFOON (01870) 20 U Btjna een eeu-w aawminHti ■centen. De Spar-winkeliers in het noorden van onsl and zijn een aktie begonnen, waarin zij de huisvrouwen uitnodigen de glazen' wegwerpflessen en -potten niet langer in de -vuilniszak te depone ren met alle risico's van scherven maar deze bij hun zaken in te leveren. Dit initiatief zal ten goede komen aan de Vereniging „Wees wijs met de Waddenzee". Dit dankzij een regeling welke de Spar Noord heeft getroffen met de glasindustrie Sterglas te Mus- selkanaal, die een gedeelte van het in geleverde wegwerpglas tot nieuw glas kan verwerken. De vergoeding die Ster- glas hierover aan de Spar Noord be taalt, zal bestemd worden voor boven genoemde vereniging tot behoud van een schone Waddenzee. De Spar garan deert voor het eerste jaar een bedrag van tenminste 10.000, Indien deze aktie slaagt wordt kon- tinuering op landelijk niveau over-wo- gen. ook bij te zijn. 17. H. Kievit. 19. Gebr. Molenaar. 28. A. Riedijk. Chateauroux ook aldaar huilen. 5 van de 53 er door. A. Volaart 25. M. Hui zer met zijn oude crack de „532512' 28ste. Stellendam A. Witte -wint de 14e, kort daarna D. van Ours 16e en J. van Seters en Zn. 18e. 24. Hoek van Lenten. Ook in Stel lendam hetzelfde beeld, vele onderste van de poulebrief voorop. Van Chateauroux valt te 12.30 uur een duif bij J. Smit. Een jaarling die ol abusievelijk voor Survilliers werd inSf mand, die voortijdig ontsnapte of die alle luchtstromingen mee had en toen de snelheid van 85 km per uur haalde. Ofschool het voor het bestuur buiten kijf is dat de liefhebber volkomen te goeder trouw is, past zij het bonfls- concoursreglement toe nl., als naar het oordeel van het bestuur de duif een ab normale snelheid haalt, volgt uitslui ting. In afwachting van de resultaten e" snelheden van elders werd deze dun dus voorlopig buiten de klassering houden. J. Smit pakt nog wel 26 en 3» met de volgende duiven. Met 4, 19 en 24 leveren combinante" Hoek van Lenten een goede prestatie Fondman A. Witte wordt 8. 3 AutI I55I WEST A| A, C. WESTEI Op ons Liefst Sollicitad Uw specL Grammoi o.a. ge\ marsimui platen -1 ook musf gewijde enz. Hoofdtell derbandJ reiniger j en voor en voor en voor

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 6