Bejaarden gingen met de N.C.V.B. op reis van weenen De Minister: „Het lieeft mijri opreclite bewondering" ^-^nnet^ Sommelsdijk modehuis; dirksland tel: 396 Restaiirasnt jmM Hfschefd van ds. ïerkade 45e jaargang Vrijdag 9 juni 1972 No. 4093 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDDORP „Ik geloof dat de sleutel helemaal niet past", waren de woorden die drs. B. J. Udink, minister van ruimtelijke ordening en volks huisvesting, woensdagmiddag sprak, toen van hem verwacht werd dat hij de woongemeenschap voor ouderen „De Vliedberg" in Ouddorp zou openen. Niettemin, na enig morrelen en goed passen, waarbij de minister zijn bril nog even speciaal moest afzetten, kon de hoofdingang toch ontsloten worden. „De Vliedberg" was toen officieel geopend! A,s. dinsdag i Sportdag in IVSelissant; Kameelzadels Geen namaak. Maar originele import uit Afrika. ^WÓNINGINRICHTlHSJ TheoSogische School Qeref. Oemeenten VOOR MOOIEK13 Fa. ICOeT£WE6 SSddeBiai^s J. KEUVELAA^ I i Voor een KADO I naar den Hertog en Co. Middelharnis - Sommelsdijk ir Burg. van Es „het was zo stil in het dorp'' Fiat 850 uitgebrand OUDE TONGE OUDE TONGE POSTBOX 8 MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantcxïr Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4.50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 20 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Min. drs. B. J. Udink opende „De Vliedberg" te Ouddorp Voordat de opening plaatsvond, was een groot gezelschap genodigden sa mengekomen in het Verenigingsgebouw aan de Stationsweg van Ouddorp. Drie mensen voerden daar het woord: waar nemend-voorzitter M.I Aleman van de Stichting Maatschappelijk en Sociaal Werli in de gemeente Goedereede, oud- burgemeester H. J. Smith (oud-voor- zitter van de Stichting) en drs. Udink. „Veel gebeurd". Dhr. M. Aleman zei tot zijn audiën tie, dat hij niemand zou vermoeien mot lange cijferreeksen in chronologische volgorde. „De dikke stapels papieren geven al aan, dat er veel gebeurd is". De Stichting werd in 1967 opgericht en verrichtte in de aanvangsperiode uitsluitend gezinszorg en gezinshulp, later ook maatschappelijk werk. „Door het hoge percentage ouderen in onze gemeente dat zonder verzorging vaak op hoge leeftijd achterblijft, hebben wij ons bezonnen op huisvesting voor hen", aldus de heer Aleman, daarmee het initiatief verklarend. Na lange maanden van voorbereidin gen volgden de 851 werkdagen. Op 31 okt. 1969 werd de eerste paal geslagen door gedeputeerde dhr. ir. N. Buijsert. De invoering van de B.T.W. stelde de Stichting voor grote financiële proble men, maar door welwillendheid van hoofdaannemer/bouwer Aannemingsbe drijf Gebr. Ligtendag N,|V. te Sint-Phi- lipsland werden deze problemen het hoofd geboden. Op 13 nov. 1970 werden de eerste bejaarden woningen bevolkt, op 3 december 1971 betrok de eerste be woner zijn kamer in het grote gebouw. Op 1 maart trok de laatste bewoner in. Daarvan zei dhr. Aleman: „Het be vredigend functioneren van de bejaar den mens, individueel en in groepsver band, is voorlopig bereikt". „Dit gebouw is bestemd voor ontmoe ting. Alleen het samenleven in hetzelfde gebouw is niet voldoende: een ontmoe ting doet je iets. Het verandert je", al dus dhr. Aleman. De harten geneigd. Oud-voorzitter van de Stichting, bur gemeester H. J. Smith, nu eerste burger van de gemeente Nunspeet, zei graag naar Ouddorp te zijn gekomen, vanwege de vele hechte banden en de aangename herinneringen die hij nog bezit aan het werk van de Stichting, waarvan hijzelf de promotor is geweest. Overigens gaf hij niet zichzelf de eer, fflaar God: „Niet wij zijn het geweest, die de harten neigden tot samenwer king. Niet wij mensen overbrugden de kloof die al eeuwenland bestond tussen de verschillende prot. kerkgenootschap pen". Verder zei hij te hopen dat de re gering (i.e. het ministerie van sociale zaken) respect zal hebben voor de jonge I Stichting en dat deze niet onmiddellijk in grotere verbanden zal worden opge nomen. Dhr.i Smith bracht vooral dank aan de prov. directie van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, die in de bres sprong, toen de centrale directie R.O. en V. verklaarde dat het plan De Vliedberg te luxe van opzet was voor de geldende premieregeling. „De prov. directie heeft ons toen gered", zei dhr. Smith. Tenslotte: „Wij werken vanuit de evangelische opdracht, dat we onze naaste tot een hand en voet zullen zijn. Als ieder beseft dat er naast een mate riële Vliedberg in Ouddorp, in de hemel ook een geestelijke Vliedberg is, dan zullen de bewoners het wèl maken". Bewondering. Daarna kwam minister drs. B. J. Udink aan het woord. Uit diens rede la ten we hieronder de meest belangrijke passages volgen: „Dat alle kerken in Goedereede elkaar in de Stichting hebben gevonden, dat de Stichting, het gemeentebestuur, de architecten, de aannem-er en allen die betrokken zijn bij de zorg voor de be jaarden, pp zo'n voortreffelijke wijze hebben samengewerkt en zich hebben ingespannen om de ouderen in deze ge meente huisvesting met verzorging, ge borgenheid, te verschaffen, heeft mijn oprechte bewondering", verklaarde de Minister zijn bijzondere belangstelling voor de wijze waarop „de Vliedberg" tot stand kwam. Zijn eerste gelukwens gold dan ook de bewoners van het tehuis en van de bejaardenwoningen: „Moge het ver blijf in „De Vliedberg" de beleving van een gelukkig en gezegende levensavond betekenen", hoopte Z.E. die ook het Ge meentebestuur met deze belangrijke aanwinst feliciteerde. ,,Als ik goed ben ingelicht, heeft Goe dereede reeds in 1312 stadsrechten ge kregen, 660 jaar geleden dus. Geen wonder dat men in deze gemeente zo veel begrip en respekt blijkt te hebben voor hoge ouderdom!", aldus zei drs,, Udink. „Vóór de oorlog was er van deze be- hoeftenproblematiek geen sprake. In het algemeen stelde de bevolking im mers veel minder eisen aan haar huis vesting. Werd een woning te klein of te groot door veranderde gezinsomstan digheden, dan schikte men zich veelal heel lang in deze situatie alvorens een meer passende woonvoorziening te zoeken". Woonden vroeger dus 3 generaties veelal samen als gezin in 1 grote wo- Mevr. V. d. Ham (86), aflcomstig uit Sommelsdijk bood mevr. Udink een boeket bloemen aan. Op de foto drukt ze de hand van de Minister. ning, nu zijn hiervoor vaak meer dan 3 woningen nodig. In dit patroon past de voorziening in de behoefte aan moderne huisvestings- vormen voor bejaarden, waardoor de bejaardenzorg werd losgemaakt uit de sfeer van liefdadigheid en meervarig- heid", zei hij. Méér bejaardenwoningenj Drs. Udink ging verder: „Ik heb daarom besloten het aantal van voor bejaarden geschikte kleine woningen drastisch te verhogen, waarbij ik een aantal van 17.000 per jaar als een abso luut minimum stel. Voorts heb ik in het kader van een flexibel beleid besloten aan deze woningen niet een al te strak ke bestemming te geven. Zij kunnen ook beschikbaar komen voor bijvoor beeld alleenstaanden, echtparen zonder kinderen e.d., waardoor het gevaar van isolement van bejaarden in de samen leving, door geïntegreerd wonen, kan worden verminderd". Ik verwacht dat eind 1972 er weer zo'n 11.000' bedden voor bejaarden in verzorgingstehuizen bij zullen zijn ge komen, plus een nog groter aantal zelf standige be jaarden woningen. Ons pro gramma is nog niet ten einde!! En zien wij over de grenzen van het land heen, dichtbij of ver af, dan blijkt Nederland in de voorste gelederen te staan wat de huisvesting van bejaar den betreft. ,,Ik wens de Stichting van harte ge luk met deze bekroning van haar in spanning en veel succes voor de toe komst. In mijn gelukwensen wil ik zel5;er ook de oud-voorzitter van de Stichting, oud- burgemeester Smith, betrekken. Het is mij bekend welk een groot aandeel hij heeft gehad in het tot standkomen van De Vliedberg. En niet te vergeten de heren Geldertalom en Bier, de architec ten van De Vliedberg".] Drs. Udink be sloot zijn rede met de volgende woor-.- den: Veel geluk „Gaarne zou ik willen besluiten met de woorden die het raadslid, dhr. D. Sandifort, namens de gemeente sprak bij het slaan van de eerste paal, omdat deze woorden mij uit het hart zijn ge grepen, n.l. de wens, dat de bejaarden hier het geluk mogen vinden, geluk in de huisvesting, in de onderlinge sym pathie en vooral in de geestelijke rijk dom, die boven alle geluk verheven is. Moge Gods zegen er op rusten". Hierna vertrok een klein gezelschap naar de Vliedberg voor de opening, waarna minister Udink werd rondge leid door het verzorgingstehuis. Hij las aandachtig de tekst: „Dat uwe ogen open zijn nacht en dag over dit huis", die op de muur in de grote hal hangt. Hij onderhield zich enige tijd met de heer Theodorus Grinwis, die in het te huis woont en enkele „zware" medail les draagt. De minister bezocht verder enkele 1- en 2-persoons kamers, waarbij mevr. A. J. E. H. V. d. Roer-de Jonge en dhr. J. W. S. Matthijse (beiden leden van de bewonerscontactcommissie) dhr,, en me vrouw Udink enige uitleg gaven. Verder bekeek het ministersechtpaar enkele speciale ruimtes, zoals de recrea tieruimte, revalidatieruimte, mortua rium, kapel en verjaardagkamers. Toen dat gebeurd was, waren inmid dels ook de andere genodigden vanuit het Verenigingsgebouw aangekomen bij De Vliedberg, waarna nog een gezellige receptie volgde. Op de totale bouwkos ten van 6,1 miljoen waren de onkos ten van de receptie toen slechts een druppel op een gloeiende plaat OUDE TONGE MOLENDIJK 67-69 TELEFOON (01874) 605 Volgende week dinsdag wordt in Me lissant, op het sportterrein nabij Melis hof weer de jaarlijkse school-sportdag gehouden. Daaraan zullen uit de ge meente Dirksland 5 van de 6 basis scholen deelnemen, vanaf de 3e t.m. de 6e klassen. Op het programma staat een speurtocht door Melissant, een lijnbal- competitie en het afleggen van een proef lichamelijke oefeningen i.v.m, een te behalen diploma. De dag begint om kwart voor negen en zal ca 4.00 beëin digd worden. Weth. van Dis van Dirks land heeft zich bereid verklaard de be haalde prijzen uit te reiken. Voor de lijnbalcompetitie is een wisselbeker aanwezig. De ouders van de leerlingen worden verzocht hun belangstelling te tonen. OOSTDIJK 53 - 61 Bij het deze week gehouden onder zoek zijn tot het volgen van de lessen op de Theologische School te Rotter dam toegelaten de heren J. J. van Bek veld te Scherpenzeel, A. Moerkerken te Rotterdam-Z. en J. S. v. d. Net te 's- Gravenpolder. De studenten A. Bac en H. Hofman legden met goed gevolg het kandidaats examen af en zijn dus beroepbaar in de gemeenten. De overige studenten zijn naar een hoger leerjaar bevorderd. Tijdens een der zittingen van het Cu ratorium werd ds. C. Molenaar van Ka- pelle-Biezelinge (afkomstig van Her kingen) onwel. Hij moest naar het van Dam Ziekenhuis te Rotterdam worden overgebracht, waar hem zuurstof -werd toegediend. De behandelende geneeshe ren kunnen op dit moment nog weinig van zijn toestand zeggen. Inmiddels heeft een der docenten aan de Theologische School, drs.i A. Ver- gunst van Rotterdag-C, het beroep aan genomen van de Ger. (jemeente te Veen (N.-Br.). «giiiiiieiaisia by de speciaalzaak Zandpad 32 Middelhamis Westhavendijk 43 a - Dirksland TeL (01877) 1968 De N.C.V.B. afd. Middelhamis-Som- melsdijk heeft woensdag haar jaarlijkse hoogtepunt beleefd, de boottocht met de bejaarden, 's Morgens om half acht werden de deelnemers „ingescheept" aan boord van sde „Schouwen-Duive- land", de ranke salonboot van de R.T. M. en rond 8 uur gingen de trossen los en werd, uitgezwaaid door familieleden, koers gezet richting Biesbosch. „Kijk", wees de 89 jarige Hein Groen naar de verdwijnende kade: „zo voeren we vroeger ook uit, dan stonden de vrouwen en kinderen ons ook uit te ziwaaien". Nu hij weer eens een schip onder de voeten had durfde hij best wat overmoedig te zijn; 't mag van mij best 14 weken gaan duren". Zo was het vroe ger geweest als hij met de sloepe uit voer maar nu op de oude dag, nu mocht hij naar hartelust over het schip rond dwalen, rijkelijk voorzien van het natje en het droogje en omringd met de goe de zorgen van het bejaardencomité. ,,Wat een zegen toch, die sociale voor zieningen van tegenwoordig", was een volgende opmerking die we opvingen: „Als die er niet waren dan zat méér dan de helft van deze mensen niet aan boord", Maar de sociale voorzieningen zijn er, het bejaardencomité van de N.C.V.B. is er en kerken en instanties door de voorz. mej. den Boer royaal geprezen hadden een stevige duit in het zakje gedaan voor de jaarlijkse onvergetelijke dag. Er was koffie, thee, versnaperin gen, een borreltje, fruit en broodjes, terwijl in het restaurant „de Brabantse Biesbosch" te Werkendam een heerlijke maaltijd met kalkoen wachtte! Wat ook zo plezierig was, was het uitbundige zonnetje dat zich 's mor gens liet zien, maar Jilles van Zetten, oud-schipper voorspelde dat er een buitje zou komen. Dat werd 's middags inderdaad bewaarheid. ,,Goed voor de postelein", vond Jan Troost uit Som melsdijk, omgeven door dorpsgenoten, in wier kring het verhaal de ronde deed van een jammerlijke mislukking van het spuiten van 4 bedden „aerebezems", (aardbeien) tegen „luus en ripsen". Het regentje, terwijl de voortreffelijke maaltijd werd genoten werd voor lief genomen: „Zo noe en dan een droppel" werd vergoeilijkt, „Je groeit er niet meer van, misschien alleen in de breed te", werd eraan toegevoegd. Aan dat groeiproces werd in „de Bra bantse Biesbosch" het nodige gedaan. Nee, „Klaas lustte geen bout, dat had hij altijd volgehouden, maar ook de niet-luster sprak de kalkoenkluif met kennelijke smaak aan en er bleven slechts wat botjes„De boot zal straks heel wat dieper komen te lig gen", luidde de verwachting. „Het heeft heerlijk gesmaakt", kon mej. den Boer dan ook in haar dankwoord aan directie en bedienend personeel verze keren. Op de terugweg naar Middelharnis werd een andere vaarroute genomen dat op de heenreis via Spui en Oude-Maas. Terug ging het via het Hollands Diep dat „fatsoenlijk" breed werd bevonden. De Haringvlietbrug kon nu ook eens aan de onderkant worden bekeken en om die tijd liet het zonnetje zich weer zien. De lunchpakketten werden aange sproken en wel verzadigd zagen de pas sagiers rond 6 uur de haven van Mid delharnis in zicht komen. De kapitein werd door mej. de Boer op appèl geroepen. Hij kreeg een en veloppe met inhoud voor de bewezen diensten. De kapitein wilde daarna niet achterblijven en benoemde zijn passa^ giers prompt tot matrozen ie klasse onder de gage Eenmaal in Middelharnis kwamen burg. en mevr.i van Es hun dorpelingen weer „welkom thuis" heten. „Het is weer stil geweest in het dorp", ver trouwde Burg. van Es hen toe. Hij kon het echter gerust stellen dat het werk De maaltijd werd goed aangesproken. toch doorgegaan was. Zelfs was er een eerste paal geslagen voor een nieuw bejaardenflat in Sommelsdijk. „We zijn blij dat u weer terug bent", verzekerde de burgemeester. Dat vonden de bejaarden eigenlijk ook wel, want zo'n dag uit waarop je eens heerlijk bij kunt kletsen kan toch nog bar vermoeiend zijn. Ze hadden weer een prachtige dag gehad en is het dan wonder om al naar de voigeade uit te zien Een gehouden inzame ling onder de passagiers leverde dan ook voldoende op voor een fijne plant voor de leden van het Comité die in het welslagen al zo'n plezier hadden gehad. Het applaus aan de bediendes en de Koode Kruis helpers was ook al zeer verdiend DIRKSLAND De bijna vier jaar oude Fiat 850 van de fam. de Visser te Herkingen is woensdagmiddag goeddeels in vlammen opgegaan. Mevr. de Visser reed ermee op de Geldersedijk in de richting van Dirksland. Tegemoetkomende fietsers die het wagentje zagen naderen met een grote rookpluim achter zich gebaarden haar te stoppen. Zelf had ze nog niets in de gaten gehad. De brandweer van Dirksland probeerde eerst met een poe derblusser de vlammen te doven maar er moest nog water aan te pas komen. Het wagentje is echter goeddeels uitgebrand; restwaarde 300, ir Wat is een Salamander? Vraag het eens in: Zondagavond heeft ds. Verkade uit Nieuwe Tonge in een goed bezette dienst afscheid genomen van de Herv. gemeente van Oude-Tonge. Dominee had tot afscheidstekst gekozen Hande lingen 16 vers 27-32. Het thema was de bekering van de stokbewaarder, onder verdeeld in een drietal punten, t.w. de vrees voor straf, de vraag om behoud en de weg ten leven. Ds. Verkade is vóór de komst van ds. van Gorsel nog 15 maanden consulent geweest van Oude Tonge en heeft daar veel gezegend werk mogen doen. De gemeente zegde hem daar hartelijk dank voor en wenste hem en zijn ge zin een gezegende tijd toe in zijn nieu we gemeente en hoopt dat ds. ook daar de schapen mag weiden in grazige wei den van Gods Woord. Na de Dien.st werd ds. Verkade staande toegezongen Psalm 121 vers 4: De Heer zal u steeds gadeslaan Opdat hij in gevaar uw ziel voor ramp bewaar De Heer 't zij g' in of uit moogt gaan En waar g' u heen moogt spoeden Zal eeuwig u behoeden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 1