Een dode (11) en 3 gewonden bij botsing op liruising van polderwegen üuddorp krijgt beschikking over snelle kust-reddingsboot Mijmering over het reddingsstation Ouddorp overleden ¥oiieybal Plaatseliil nieuws Burg. de Wolf van Mariekerke (Z.) W.W.W. tot Dinsdag 25 apirl 1972 No. 4082 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS: Vermist jongetje (3) blijkt te zijn verdronken Vrij kamperen in ZeeSand toegestaan ITT Wil KONIte Oud-Beijerland overnemen Optrekking A.O.W. en minimumloon P.T.T.-diensten op 1 en 11 mei a.s. Comm. der Koningin komt in Goedereede i.v.m. burgemeesters benoeming Raad Goedereede vergadert donderdag GOEDEREEDE 4:-fe tMirpBiif POSTBOX 8 - MIDDEL.HARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONlSrEMENTSPRIJS 4,50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 20 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op de viersprong Vroonweg-van Zan- tensweg-Middelweg, midden in de vlak ke Menheerse polder gebeurde zondag middag een ernstig auto-ongeluk dat het leven heeft gekost aan de 11-jarige Catharina van Duppen. Voor het leven van een van haar zusjes (16) wordt ge vreesd. Ook een tweelingzusje (16) en een broer (23) moesten gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De jam. van Duppen woont in MiAdelharnis op het woonwagenkamp. De botsing göbeurde midden op de kruising. De militair A. Mellaard (23) uit Stad reed met een Audi Station wagen over de Vroonweg in de richting van de Langeweg. Hij zou in Dirksland zijn meisje aflialen die daar verpleeg ster is. Voor iiem van rechts naderde over de van Zantensweg een Ford Con sul, bestuurd door de 23-jarige Anth. van Duppen'; mede inzittenden waren Een beeld van de ravage. Vooraan de Audi die de kruising naderde vanaf de weg die links op de foto naar boven loopt. De Consul kwam uit de weg (die niet meer op de foto te zien, maar het verlengde is van de horizontaal lopende weg). Beide auto's zijn dus precies een slag gedraaid. zijn vader en 3 zusjes. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbe wijs. Dhr. Mellaard heeüt, toen hij de nade rende auto opmerkte door krachtig te remmen nog getracht voor de kruising tot stilstand te komen. Hij slaagde daar niet meer in met als gevolg dat de Audi de Ford, die zonder te remmen de kruising overstak, in de linkerflank greep. De gevolgen waren afschrik wekkend. De 3 kinderen die achter in de geramde wagen zaten werden eruit geslingerd en kwamen in de sloot te- redit. Het 11-jarige meisje is daarin verdronken, zij was niet ernstig gewond. De beide andere kinderen konden door de heer Mellaard, die bij zijn positieven bleef van verdrinking worden gered. De vader van de kinderen en de broer waren dermate geschokeerd dat ze in paniek rondliepen. Door een automobilist die vlak na het gebeurde passeerde werd alarm ge slagen. Voor het jongste meisje kwam doktershulp helaas te laat. De tweeling zusjes (van 16 jaar) r?^ de broer (23) moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Eén van de meis jes is levensgevaarlijk gewond. De bei de auto's zijn totall-loss. De verkreesgroep van de Rijkspolitie te Dordrecht, de Rijkspolitie te Middel- harnis en' de Marechaussee stelden een onderzoek in. Het uitzicht op de krui sing is naar alle kanten onbelemmerd. Alhoewel de Kon. Z. HoU. My Tot Redding Van Schipbreukelingen als pri maire doelstelling het redden van schip breukelingen op de zeekuust heeft, zal zij zich niet onbetuigd laten by voov- komende calamiteiten op de binnenwa teren, zo wordt in het pas verschenen jaarverslag 1971 verklaard. Voorname lijk wordt daarbij gedoeld op het Gra- velingenmeer en de daaruit voortvloei ende „gedaanteverwisseling" van het reddingsstation te Ouddorp., Echter zal de Reddingsorganisatie op haar pri maire taak berekend moeten blijven en zullen operaties in zoet water aldus het verslag niet meer dan een toevallige bate dienen te blyven. Wel wordt in het verslag gewezen op de aanwezigheid van een wat grillig ge- ''ied omgeven door de koppen van ïchouwen en Goeree en de Grevelingen- dam. Op een afstand van 7'/2 km uit de clnm komen diepten van l'/a a 2 meter 'lOor. De 5 mtr. dieptelijn ligt nog twee mijlen meer zeeinwaarts. Het laat zich aldus liet verslag aanzien dat het bodemprofiel in dit kustgebied in de loop der jaren aan veranderingen on- tierhevig zal zijn in de vorm van „wan delende banken, geulen en ribbels met een geringe diepte, Verwacht moet dan ook worden dat sportvissers, sportvaar- ders en „luchtmatrasvaarders" in dit ge- gebied verzeild raken en hulp nodig hebben, waartoe de reddingsmaatschap pij dient te beschikken over een red dingsvaartuig met zeer geringe diep gang, dat snel tot inzet moet kunnen Worden gebracht en dat grote snelheid beeft, tei-wijl met een beperkte capaci teit voor geredden genoegen kan wor den genomen. Op de reddingsboten van Stellendam en Burghsluis kan in der gelijke gevallen niet gerekend worden. Ook de nog in Ouddorp gestationeerde ^oot is niet op deze taak berekend. De directie van de ZHRM heeft het oog laten vallen op een nieuw gecon- stiTieerd reddingsvaartuig, de zgn. „ri gid-inflatable". Deze boot, die lijkt op de „Zodiac" wordt aangedreven' door 2 buitenboordmotoren van 50 PK die het vaartuig op vlak water een snelheid Van 55 km per uur geven. De bodem Van de boot bestaat uit een stijve, doos- "ormige constructie, voorzien van wa terdichte compartementen. Rondom zijn opblaasbare randen die voor extra drijf Vermogen zorgen. De lengte van de boot üedraagt 6'/2 meter, het gewicht, inclu sief motoren bedraagt 750 kg. De be manning bestaat uit 3 koppen. De boot is tevens voorzien van kompas en ra dio, ook een' liohte radar-installatie is mogelijk. De bemanningsleden zitten achter elkaar als „ruiters te paard" in welke positie zij het best de klappen kunnen opvangen die de boot te incas seren krijgt. De boot heeft een acco- modatie voor tien geredden. De Maat schappij hoopt dat in 1972 twee van zulke boten kunnen worden aange kocht. Een daarvan zal er dan ten westen van Goeree dienen te worden gestationeerd min of meer in de nabijheid van het zeestrand waar het te water moet wor den gelaten. Vandaaruit kan uitzon deringswij s ook binnendqks worden geopereerd. Het vervoer over land zal waarschijniyk worden uitgevoerd d.m.v. een aanhanger achter een speciale trek ker, welke combinatie ook gebruikt zal kunnen worden voor het lanceren en weer aan wal brengen van de boot op het strand of op de zeedyk. Wat onwezenlijk staat nu ons botenhuis aan Ouddorps haven, waarin eb en vloed niet langer spelen, waarin het water snel ontzilt en waarin de lagere wa terstand onaantrekkelijke mod- derbeddingen droog liet komen. Verstild staat in dat botenhuis de motorreddingvlet „Prinses Ma rijke" hoog en erg droog op zijn bootwagen. Worstaohtig ligt er de Zodiac, waarvan het lompe uiterlijk aan wal wordt gelogenstraft door zijn snelheid en wendbaarheid, kwiek als een watervlo, zodra hij weer water onder de kiel zou voelen. De oranje waterdiclite pakken hangen er zomaar te hangen. Net jes op een rij, aan knaapjes, op zijn C. A's, alsof geen zout wa ter het oranje ooit had ge striemd. De eerste kater na de afsluiting van het zeegat. Gelukkig bestaat de noodzaak en de mogelijldieid, het station (al licht onder een' andere naam) een gedaantewisseling te geven en na bij herboren te doen worden, waar bij wij profijt kunnen trekken van kennis en ervaring van ons ver trouwd personeel. Voor een deel van het matri- aal, dat ons zo trouw diende, heb ben wij waarschijnlijk een andere. doelmatige bestem<ming elders. Hetgeen moet blijven, is allicht bruikbaar voor degenen die zich zullen dien'en te beraden over een reddingsorganisatie op de wijde, afgesloten Grevelingen. Zo is dit einde, toch ook weer een nieuw begin. Wat Ouddorp voor ons heeft be tekend? Zesentachtig geslaagde tochten voor redding en hulpverlening, waarbij 427 personen en 1 (onge telde) equipage behouden aan wal werden gebracht, alles in een tijd vak van 30 jaar. Aanvankelijk met de mrvlt. „Maasvlakte", vanaf 1961 met de mrvlt. „Prinses Marijke", enkele jaren daarna nog aangevuld met een Zodiac. Voor wat betreft de bemanning (allen vrijwUlig opstapper): zon der iemand maar iets tekort te doen, was Ouddorp toch wel het station-van-de-familie-Bezuyen, waarvan een achttal leden in on ze administratie voorkoimt met een verwarrende aanduiding van vaak gelijke voorletters, nader gepreciseerd met Pzn., Azn. enz. Onder hen ook wijlen de Grote Paul, wiens, in velerlei opzicht, imposante figuur in aller herin nering zal blijven. (Uit het jaarverslag 1971 van de KNZHRM) BRUINISSE Vrijdagmorgen zagen bewoners van het rijtje huizen op de Boomdijk, achter hun woning, langs de steenglooiing van de Stoofpolder, en de dijk naar het dorp Bruinisse, in het water een vreemd voorwerp drijven, dat bij nader inzien het lijkje van de 3-jarige Michel Boon bleek te zijn, het bij zijn grootouders logerende kind dat op 18 maart spoor loos was verdwenen. Ongeveer 500 me ter, van de plaats waar men vermoed de dat het kind was verdronken werd het gevonden. Het wordt op Bruinisse waar ook zijn ouders enige tijd hebtoen gewoond en waar het was geboren, be graven. Ds. H. W. Waardenburg met emeritaat Ds. H. W. Waardenburg, hervormd predikant te Rotterdam-C hoopt zondag a.s. met emeritaat te gaan. Ds. Waar denburg werd in 1907 geboren in Brui- nisse„ waar zijn vader predikant was. Op 13 maart 1932 werd hij predikant te Hoogmade. Hij heeft daarna in Streef kerk en Meppel gestaan, waar vandaan hij in 1942 naar Rotterdam ging. Hij is praeses geweest van het ministerie van predikanten in Rotterdam, leider van de cateohetenschool en eindredacteur van „Hervormd Rotterdam". De staten van Zeeland hetoben vrij dag beslist dat vrij kamperen in be perkte' mate in de provincie Zeeland moet worden toegestaan. Zo spoedig mogelijk zal een provinciale regeling worden ontworpen, waarin uniforme eisen worden opgenomen, waaraan de genen die vrije kampeerders op hun erven of in hun boo^mgaarden willen ontvangen zich zullen moeten houden. OUD-BEIJERLAND KONI N.V. (fabrikant van schokbrekers) is bena derd door International Telephone and Telegraph Corporation (ITT) over een eventuele verwerving idoor ITT van de aandelen: in de Koni-bedrijven. Naar verwachting zullen de onder handelingen er toe leiden, dat de over neming zal slagen, aldus een woord voerder van Koni. Dit bedrijf telt 950 werknemers. In Frankrijk (Nice) heeft Koni nog een dochteronderneming waar 220 mensen werken. Met vakorga nisaties en de ondernemingsraad is uit voerig gesproken, terwijl ook het per soneel is ingelicht, aldus Koni. Het ligt in de 'bedoeling dat de be drijfsvoering bij Koni geheel op dezelf de wijze zal worden voortgezet onder de huidige directie en met hetzelfde personeelsbestand. Er werken ook veel mensen uit Flakkee. De A.O.W. voor gehuwde bejaarden bedraagt op het ogenblik 7.182,— per jaar (bruto). Het MINIMUMLOON toedraagt thans 9.765,per jaar (bruto). De bedoeling is dat A.O..W-trekkers hetzelfde bedrag in handen krijgen (of een dergelijk bedrag) als zij die een minimum-loon verdienen. Bij de verge lijking der bruto^bedragen moet men er mee rekenen, dat van het minimum-loon meer lasten kunnen afgaan voor het schoon-in-de-hand wordt, dan van de bruto-A.O.W. De wijzigingen moeten! nog in de So ciaal Economische Raad aan de orde komen, en wel als volgt: Optrekking van de AOW en AWW tot het netto-minimumloon gespreid over de jaren 1972 tot en met 1975; Beperking van de 'bevriezing van de kinderbijslag tot die voor het eerste kind; Invoering van de volkverzekering te gen arbeidsongeschiktheid per 1 ja nuari'1974; Een voorziening voor werkende jongeren met het oog op de invoering van de partiële leerplicht; Regeling van de kwestie „oud-inva- liden". Op maandag 1 mei (de dag waarop Koninginnedag wordt gevierd) en don derdag 11 mei (Hemelvaartsdag) zal de PTT-dienst worden uitgevoerd als op zondag. Dit betekent dat alle postkantoren gesloten zullen zijn en dat er geen be stellingen worden uitgevoerd. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april, 30 aprü/l mei 10/11 mei. In de vroege ochtend van 2 en 12 mei zullen extra vervoersmaatregelen j worden getroffen. Ook voor de tele graaf- en telefoondien'st geldt op deze dagen de zondagsdienst. De gemeente Goedereede zal a.s. vrvj- dagavond bezoek krijgen van de nieuwe Commissaris der Koningin, dhr. M. Vrolyk, vergezeld van één of meer ver tegenwoordigers van het kabinet. Op het gemeentehuis zial om 8.00 uur een Openbare raadsvergadering worden ge houden waarop de raad met de Com missaris van gedachïen kan wisselen over de vervulling van de vacature van burgemeester in de Gemeente Goede reede. Ook het publiek krijgt toegang tot deze buitengewone vergadering. OUDDORP Botsingen. In het week-end zijn te Ouddorp een aantal botsingen voorge komen. O.a. was dat het geval op de kruising Hoge Pad-Bernhardweg. Dhr. K. Bosland gaf daar vrijdagmiddag geen voorrang aan de naderende brom fietser, de 17-jarige mej. Jannetje West- dijk. Het meisje moest na de botsing die volgde met een beenbreuk naar het ziekenhuis worden gebracht. Zaterdagmorgen had op de kruising Provinciale weg-Oosterweg de zoveel ste aanrijding plaats. Een automobilist uit Haamstede verzuimde daar voor hang te geven aan dhr. C. Tieleman uit Melissant die in zijn Datsun uit de rich ting Goedereede naderde. Er volgde een botsing met zware schade tot gevolg. De automobilist uit Haamstede ver klaarde de ander niet te hebben gezien. Hij en' overige inzittenden van zijn auto liepen liohte verwondingen op. De raad van Goedereede komt a.s. donderdagavond om 7.30 uur in open bare raadsvergadering bijeen. De af te handelen agenda telt in totaal 14 pun ten. Uitloting obligaties. Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, dat op 18 april 1972 zijn uit geloot de volgende 12 obligaties van de 4V4»/o geldlening groot 180.000,— de nummers: 6, 48, 93, 184, 216, 234, 236, 275, 294, 306, 310 en 315. De betaling van de uitgelote obligaties zal tegen overgifte van de stukken met alle daar bij behorende niet verschenen rente coupons geschieden teri kantore van de gemeente-ontvanger op of na 1 mei 1972, van 9 tot 12 uur. De verschenen rentecoupons kunnen eveneens op of na die datum en uren ter verzilvering worden aangeiboden. Vuilstorten. De gemeentelijke vuilnis stortplaats aan de Damweg te Stellen- dam is voor het publiek geopend: a. van maandag tot en' met woensdag -<van 9.00 tot 16.00 uur. b. op vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur. OOLTGENSPLAAT Wie heeft nog iets voor de rommel markt? Zoals bekend organiseert de padvinderij op Koninginnedag (nu op maandag 1 mei) weer een rommelmarkt. Wie hiervoor nog iets te missen heeft neemt de telefoon en belt 01873-511 en het wordt opgehaald tot en met zater dag 29 april. Alles is welkom, o.a. meu bels, boeken, schilderijen, huishoude lijke artikelen, enz. eriz. Om kwart over negen zaterdagmorgen is geheel onverwacht de 49-jarige bur gemeester van Mariekerke, dhr. J. de Wolf overleden. Enkele jaren geleden kreeg burg. de Wolf een hartinfarct. Voor zijn persoon bestond in en buiten zijn gemeente grote waardering. Even als zijn voorganger burg. Adelaar itias ook dhr. de Wolf S.G.P.ër. Zijn gemeen te bestaat uit de dorpen Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke. De heer De Wolf werd op 2 april 1923 geboren in Biggekerke. Na de HBS doorlopen te hetotoen kwam hij als vo lontair op de secretarie van Melisker ke. Op 1 juni 1944 werd hij aangesteld in vaste dienst van deze gemeente, van af 1 september werkte hij in de func tie van gemeente-ontvanger. Op 16 no vember 1947 trad de heer De Wolf in dienst van de Provinciale griffie van Zeeland op het bureau gemeentefinan- ciën. Na het bereiken van de rang van refendaris werd hij op 1 november be noemd tot burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Mariekerke. De overledene heeft daar met veel ambitie gewerkt en het plotseling ver soheiden is dan ook een zware slag voor de gemeente. De begrafenis zal woensdag plaats vinden. Om een uur is er een rouw dienst in de gereformeerde kerk van Grijpskerke, waarin zal voorgaan ds. J. C. Weststrate. Om half drie vindt dan de teraardebestelling plaats op de Algemene begraafplaats van Melis kerke. MIDDELHARNIS Rechtdoor de sloot in De jongeman G. Syriër, die sinds en kele weken in Middelharnis woont is vrijdagnacht met zijn pas gekochte Ford Taunus, komend uit de Staverseweg recht door gereden inplaats van links af te slaan. Hij kwam daardoor haaks over de langs de Langeweg gelegen sloot terecht. De jongeman had de hele avond in H'voetsluis, waar hij voorheen woonde, aan een auto gewerkt waar door hij zodanig vermoeid is geweest dat zijn aandacht het vlakbij huis af liet weten'. De auto werd toeschadigd, zelf liep hij lichte verwoningen in het gezicht op. Intermezzo-junioren forceren beslissingswedstrijd om het kampioenschap tegen Pendrecht Rotterdam Door een knappe 3-0 zege op AMVJ slaagden de Intermezzo junioren er zaterdag in de twee punten achterstand op het reeds uitgespeelde Pendrecht goed te maken. Hierdoor ein digen beide ploegen met 20 punten uit 1'2 wedstrijden op de eerste plaats. Er is een' beslissingswedstrijd tussen beide teams noodzakelijk om uit te maken welk team zich kampioen mag noemen en de strijd- aan moet binden met de kampioenen van de twee andere ju niorenklassen om het distriktskampioen sdhap. Deze beslissingswedstrijd wordt don derdag a.s. gespeeld. Als wedstrijdzaal is de sporthal de Enk in Rotterdam aangewezen. Daar Pendrecht zijn wed strijden in deze sporthal speelt kan moeilijk van een neutraal terrein ge sproken worden. Een onjuiste zaak, daar beslissingswedstrijden normaal gespro ken op neutraal terrein gespeeld dienen te worden. Intermezzo miste zaterdag twee ster ke spelers door blessures, Maarten Ede waard en Anton v. Zijp. In de basisop stelling stond nu Leo v. Hoorn, die vooral verdedigend sterk speelde. Het team startte zelfbewust en zeer gecon centreerd en het wist AMVJ op grote achterstand te zetten. Goede akties van de beide hoofdaanvallers van Intermez zo Jan V. Balen en aanvoerder André Driesse leverden vele punten op. Over tuigend werden de Ie en' 2e set met 15-7 en 15-9 gewonnen. In de 3e set begon Intermezzo wat aarzelend, maar al snel slaagde Inter mezzo er weer in de AMVJ-aanval goed af te stoppen en een voorsprong van 10-4 op te bouwen. AMVJ deed door zijn sterkste aanvaller weer wat terug waardoor het slot van de wedstrijd nog tamelijk spannend werd. Via 13-13 wist Intermezzo door goede smashes van An dré Driesse de strijd te beslissen. l.'i-13. André Driesse van Intermezzo in aktie aan het net. Dames: Intermezzo 4 - Mevo 2 1-3 Diepe teleurstelling was er bij de da mes van Intermezzo 4 na de wedstrijd op de gezichten af te lezen. Dooreen onverwachte nederlaag tegen Mevo 2 was de ideale kans op het kampioen- söhap verkeken. Na drie wekert uitstel werd vrijdag avond de wedstrijd gespeeld, die In termezzo 4 bij winst het kampioenschap op had kunnen kunnen leveren. Een bij zonder nerveuse start van Intermezzo 4 kostte het team de Ie set met 15-12. Intermezzo 4 wist zich in de 2e set goed te herstellen. Goed serveren en profiterend van de fouten van Mevo 2 werd deze set met 15-4 gewonnen. Dit goede herstel zette zich in de 3e set echter niet voort. De mentale druk werd sommige speelsters te zwaar. Dit was vooral bij de opslag, waarvan er drie van de vier fout waren, goed te mer ken. Hierdoor kreeg een rustig spelend Mevo 2 de kans ook deze set te win nen. Daar een' volledig aangeslagen Inter mezzo 4 ook de laatste set prijs moest geven werd het een 3-1 nederlaag en ging het kampioenschap naar Delta Sport, dat reeds uitgespeeld was. Eind stand: 1. Delta Sport'18-30. 2. Intermez zo 4 18-29.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1972 | | pagina 1