Gemeente Dirksland heeft voor 1972 sluitende begroting van weenen Eerste tien van de 68 woningen toegewezen Restaurant ..Tonbré ie Nieuwe plan van Woningbouwver. voor 35 woningen Kerstconcert zeer geslaagd I^^iergaag Donderdag 30 december 1971 No. 4050 I'- k.k. [o,— k.k, [o,- k.k. Un vraag Ctm. STRBEKBLAD OP GERBIPORMEERDB GRONDSLAG VOOR DB ZÜID-HOLLANDSB EHST ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDE TONGE OUDE TONGE LET OP DE UITVERKOOP is op komst bij modehuis dirksland tel: 396 GOEDEREENE Dhr. A. Soeteman 25 jaar bij de A.B.N. rOOB MOOIEKB bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Hfid^lhanil» OOLTGENSPLAAT Bij ons in Middelhamis aan de jaclitliaven vindt U dit nieuwe beeldje van de „kof jekoker" de kleine scheepsjongen van de vissloepen uit Middelharnis in het begin van deze eeuw. Elf jaren waren ze, wanneer ze zo van school naar zee moesten. Geen vrolijke jeugd, maar varen. Ze moes ten zeeziekte overwinnen, hun heimwee naar het vei lige bij moeder-thuis. Ze groeiden van joon naar man, van kofjekokertje naar visser, soms stuurman, of schipper omdat ze één ding leerden: doorzetten... Doorzetten, bij storm of sneeuwjacht, noodweer en stortzeeën: doorzetten! Onze wens voor 1972wees als zo'n kleine, het leven aanvaardende kof jekoker: een doorzetter. Men voor spelt geen gemakkelijker jaar doorzetten. Wees als die oude goede zeilschippers van Middelharnis standvastig bij slecht weer, hoopvol wachtend tot de storm bijlegt, vaste hand aan het roer, waakzaam bij overslaande golven en stormvlagen. Daarom, ons allerbeste voor 1972. Voor Kaas en Wijn moet U bij den Hertog zijn. Allen, die bij de uitgave zowel als bij de samenstel ling en verspreiding van „Eilanden-Nieuws" zijn betrokken, wensen abonnee's, adverteerders en verdere relaties een voorspoedig 1972 toe. Wel héél vroege lammetjes pvraag, I aanvr. aanvr,. avraag, aanvr. aanvr. J.- k,k, Icrkocht Invraag. Invraag. ïerkocht J>nvraag Ihikt pvraag. - k,k. I'crkocht |tuin, erf aanvT. 10,- k.k. |ok.k. |0,— von |o,— von lo,— k.k, [o,— k.k, lanvraag. lo,— k.k. t'erkocht POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 4,50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. bo,- k.k. Ejver een ja- leerlingef 1 Meisjes' op lïchooldag 17 de- 'was ge- ■eei-lingen was ge- leerares saald bü directeur Cliristus- it aanga- uit lie dere He' waarop eerlingf vervvacfi- 3sen wef' rd po«^'^ erd afge- igen van eren. De Baad van Dirksland die heden, jonderdagavond, in openbare vergade ring bijeenkomt zal zicli ook zetten aan Je behandeling van de gemeentebegro- (ing 1972. De begroting is sluitend en een post Onvoorziene toe van ro.uflO,—„De verklaring voor de ver- l)eterde begrotingspositie ligt"> aldus B. en W. voor een deel in verhoging van de jitkering uit het gemeentefonds als ge volg van de vergroting van het grond gebied der gemeente met circa 2300 ha, als gevolg van de afsluiting van het Ha ringvliet en Grevelingen. Daardoor zqn Je zeearmen binnenwateren geworden; Jeze worden tot gemeentelijk grondge bied gerekend. Voorts is van invloed een junstiger regeling voor de tegemoetko ming in de kosten van sociale zorg. B. en W. merken verder op, dat bij de beoordeling van het begrotingsresultaat rekening moet worden gehouden met jedane subsidietoezeggingen die om be- feidsoverwegingen nog niet in de begro ting konden worden opgenomen. Zij doe len hierbij op het subsidie aan de stich ting Zwembad Dirksland, groot 40.000,- waarbij tevens in aanmerking moet wor den genomen de na de totstandkoming van liet zwembad ten laste der gemeente Itomende kosten wegens schoolzwem- men. ,Hoewel wij ons terughoudend willen opstellen met betrekking tot het noemen van nieuwe of te vergroten projekten met belangrijke financiële consequenties de bestuurlijke praktijk leert immers iioe een prioriteiten-schema steeds weer wordt doorkruist daaraan geheel voorbijgaan willen wij ook niet", geven B. en W. te kennen. Als zodanige projekten zien zij de volgende. 1, De demping van de binnenhaven van Dirksland. en W. kennen daaraan een hoge prio riteit toe, v/aarbij er van moet worden uitgegaan dat de gemeente zich daarop financieel moet gaan instellen nu er niet nadere financiële faciliteiten mag worden gerekend. Het college ziet rea lisering van dit projekt ook financieel echter eerst dan mogelijk als de lo zing van de polder „Oude Plaat" op een andere wijze buiten bezwaar van de gemeentekas wordt geregeld. 2. De uitvoering van het saneringsplan Herkingen. B. en W. willen niet verhelen dat de uitvoering daarvan ook met een ver hoogde uitkering voor bijzondere voor zieningen de gemeentekas voor een zware belasting zal plaatsen. Nu de on derdelen van het plan gedetailleerd wor den uitgewerkt, blijken deze aanmerke lijk duurder uit te vallen dan was voor zien. Niettemin menen B. en W., dat dit belangrijke plan dat het dorpscen trum een geheel ander en beter aanzien zal geven op een in alle opzichten verantwoorde wijze moet worden uitge voerd, ongeacht zijn financiële conse quenties. Een aanvraag om krediet van circa 120.000,— voor de uitvoering van het hoekpunt Molendijk - Scharloodijk zal de raad binnenkort worden voorge legd. Hierin is begrepen een verlaging van laatstgenoemde dijk. Deze verlaging met bijkomende werken is in het sane ringsplan niet voorzien. 3. Het opstellen en uitvoeren van een saneringsplan voor de Molendgk in Melissant, voor zover gelegen binnen de bebouwde kom. B. en W.I achten een voorziening als deze, die de noordelijke begrenzing van dit dorp aanmerkelijk zal verbeteren, een zaak die meer en meer in het gezichts veld komt te liggen, ook op financieel gebied. Het is duidelijk, dat projekten als deze slechts uitvoerbaar zijn als de gemeente kan beschikken over een ruimer finan ciële armslag dan voorheen het geval was. „Uiteraard blijven, naast de thans genoemde, nog verschillende andere za ken over die evenzeer aandacht behoe ven, maar deze zijn van een andere orde, met name op financieel gebied. Boven dien zijn vele daarvan reeds in een eer der stadium punt van bespreking of overleg geweest. Vandaar dat een op somming daarvan bij deze gelegenheid ons niet noodzakelijk voorkomt", aldus B. en W. Voor intieme dineetjes tot 40 personen. ff Materiële schade bij botsing. Van zondag op maandag nacht had op de parallelweg kruising Willemstraat een botsing plaats tussen twee personenwa gens. De B.M.W. bestuurd door dhr. K. PuUeman komend uit de Willemstraat verleende geen voorrang aan de Citroen 2 CV. bestuurd door dhr. A. Luljendijk rijdend op de Parallelweg. Persognlijke ongelukken deden zich niet voor. De zo goed als nieuwe Citroen 2 CV. (5000 km) is zwaar beschadigd zo niet totall loss. OOLTGENSPLAAT Herkozen. In de Geref. Gemeente zijn de volgende ambtsdragers herkozen; voor ouderling A. de Bonte Wz. en H. A. Bom en voor diaken C. de Bonte Wz. Gekozen. In de vacature van een lid van het kollege van Notabelen in de Hervormde Kerk, is uit het door stem ming verkregen dubbeltal L., C. Dors man en C. in 't Veld Dz., eerst genoemde gekozen. Rectificatie. In het verslag Nieuwe Raiffeisenbank in Eil.-nieuws van don derdag 23 dec. j.l. is in de laatste zin een drukfout geslopen. Er staat dat de Geref. Gemeente voor het oude Bank gebouw aan de Molendijk de laagste in schrijver was. Dit moet zijn de hoogste inschrijver. A.s. maandag 3 januari zal het 25 jaar geleden zijn dat dhr. A. Soeteman te 'Goedereede (in zijn omgeving bekend als „Aeren van de Bank") bij de tegen woordige Algemene Bank Nederland te Middelhamis in dienst kwam als in casseerder. In die functie was dhr. Soe teman belast met het incasseren van kwitanfes van Ouddorp tot aan Oolt- gensplaat. Destijds maakten vooral de zakenmensen nog van deze diensten ge bruik maar naarmate men meer over ging tot het openen van een Bankre kening of girorekening maakten men minder van de diensten van de bank- loper gebruik met als gevolg dat zo'n anderhalf jaar geleden met het incas seren werd gestopt en dhr. Soeteman zijn werkzaamheden naar het Bankkan toor verlegde. Voor hem die zo'n lange per'ode de buitenlucht had geproefd was dat een hele verandering maar de zitdagen die hij in Ouddorp en Goedereede houdt bieden hem toch nog wel de nodige af leiding. Terugziend op de voorbije 25 jaar kan dhr. Soeteman niets anders zeggen dan dat het pubKek hem altijd welwillend en vriendelijk tege>moet is getreden, ook is hij tijdens zijn ontel bare ritjes per fiets of brommer met soms heel veel geld op zak nooit lastig gevallen' of beroofd en daar kun je dan na 25 jaar ook opgelucht over zijn. Nu koestert dhr. Soeteman nog een stille 'hoop dat de A.B.N, in zijn woonplaats Goedereede een bijkantoor gaai sticutt-n omdat dhr. Soeteman thans zijn relaties in de eigen achterkamer moet ontvan gen. Dat zou misschien onderwerp van gesprek kuimen zijn op de a.s. maan dag te houden receptie op Markt 15 te Goedereede. De receptie voor de genodigden zal gevolgd worden door een koffiemaaltijd in „de Gouden Leeuw" waarna degenen die dhr. Soe teman geluk willen wensen na 8 uur welko-m zullen zijn. Momenteel zijn er voor de Woning bouwvereniging .Beter Wonen" te Oolt- gensplaat 68 woningen in aanbouw, waarvan er een dezer dagen 10 (de eerste) zijn toegewezen. Deze 10 wonin gen zijn z.g.n. Keuzewoningen, die be staan uit een grote kamer, keuken, gang en toilet en met boven vier slaapkamers, plus douchecel en een vaste trap voor de vliering. Deze woningen worden cen traal verwarmd. De hoofdaannemer is de Firma Dorsman en Van der Welle te Ooltgensplaat. De onderaannemers: fir ma Sprong (Oude Tonge) sanitair; Schip per (Nieuwe-Tonge) electriciteit; Veen- stra, centrale verwarming; Witvliet (Middelharnis) smidswerk en M. Kreeft (Ooltgensplaat) schilderwerk. De aan nemer is in mei van dit jaar met het werk begonnen en de uitvoering heeft een vlot verloop gehad. De eerste vier woningen aan de Margrietstraat kunnen omstreeks februari - maart a.s. worden betrokken, de andere zes aan het Boom gaardpad in maart - april. Architecten bureau Martini te Groningen is de ont werper van deze 10„ Verder zijn in aan bouw aan de Marijkestraat 28 bejaar denwoningen, die worden gebouwd door Aannemingsbedrijf C. Boeter en Zn. te Middelharnis en 30 Premiewoningen aan de Prunuslaan met als aannemer de Ge broeders Mans te Middelharnis - Helle- voetsluis. Deze woningen worden begin volgend jaar en medio zomer opgele verd. Ook hier schiet de bouw flink op. Weer plannen. Inmiddels heeft genoemde bouwver eniging weer nieuwe plannen, aldus ver telde ons de voorzitter, dhr. P. Luljen dijk. Aan de Prunuslaan, de Lindenlaan en de Wilgenlaan zal volgend najaar (mogelijk nog vroeger) worden gestart met de bouw van 18 plus 17 Woning wetwoningen en Premiewoningen. De bestekken hiervan zijn klaar. Het is een ontwerp van Architectenbureau A. Ge stel te Middelhamis. De 10 Keuzewoningen zijn door de woningbouwveren. „Beter Wonen" te Ooltgensplaat in overleg met de woonruimte commissie verdeeld aan de volgende personen: v.l.n.r.: Margrietstraat 23, Corn,. Pieterse abrz.; 25 L. de Vos Lrsz.; 27 L. Groenendijk Iz. en 29 A. van Gurp Az. Boomgaardpad 28 J. Huijer Johz.; 26 Wt. de Vos Jansz.; 24 Jac. Dullemond Az.; 22 mevr. M.i v. d. Velde-van Antwerpen; 20 L. van Kempen Dz. te Halle (België) en No. 18 M. van Schelven (rijkspolitie) te Dussen (N. Br.). MIDDELHARNIS Op 18 dec. j.l. werd door het Chr. Gem. Koor „Sursum Corda", met mede werking van diverse solisten, onder ausp'ciën van de Stichting Kerkconcer- ten Goeree-Overflalikee een kerstcon cert uitgevoerd. Gezien de belangstelling 300 be zoekers) voor dit 4e achtereenvolgende Kerstconcert blijkt dat deze concerten voorzien in de culturele behoefte. Hoogtepunten uit het program^ma wa ren onder andere de sonate voor fluit en obligaat clavecimbel in to kle.ne terts van J. S. Bach, gespeeld door de Hon gaarse fluitist Ferenc Hutyra en He leen van Dijk. Van de andere solisten noemen we U nog de namen Clara Ziet- se sopraan, Ted Schorske bas, Kora van Dijk-Kruis viool. Van de Koorwerken zijn te noemen ?S35!S!S!SSSS5SSÖ5SS;SSö;SSSS:35SSS55;SSS55^^ Het kofjekokertje op het Vingerling te Middelhamis heeft model gestaan voor de nieuwjaarskaart die Han en Rien Boomsma aan hun kennissen hebben gezonden. Vooral de daarbij geschreven tekst is origineel waarom we de kaart graag een plaatsje gaven. Het kan U misschien inspireren nog een bedragje over te maken op gironummer 355905 van de Nutsspaarbank te Mid delharnis omdat de gehouden actie nog met enkele tientjes moet worderi aangevuld. ^"^^'^^'^^'^^^SöSïSSiSS^S^SSSSv^SSïlSSïSSÖSvS^SSvSSS^SSsSïS^S^^^Ss^^ de werken In Dulci Jubilo van Buxte- hude, Gelotoet seist der da kommt van Dedekind, de Christmas Carolrel, O Co- me, O Come Emmanuel. Onze repet-ties hervatten we op 5 januari 1972 om 20.00 u., onder leiding van de dirigent Jan van Dijk, met eeri nieuw repertoire. Adspirant-leden zijn op deze avond hartelijk welkom en zul len door het bestuur gaarne worden ontvangen. Plaats van repetitie is de Chr. L.A. V.O. school aan de Juliana van Stolberg- laan te Middelharnis. Westhavendijk 43 a - Dirksland Tel. (01877) 1968 Dit jaar zijn er in Stellendam wel héél vroege lammetjes geboren. Dat gebeurde op de dag voor Kerstmis op het bedrijf van de gebroeders Human aldaar, waar de ooien die in de wei lopen altijd gezelschap hebben van een ram en waar derhalve de natuur haar eigen gang mag gaan. En zo is dat ook dit jaar geschied, alleen lijkt de natuur zioh nu wat te hebben vergist. Wanneer lammetjes in februari geboren worden dan mag dat al „vroeg" heten, maar een zeldzaamheid is het als ze al in december ter wereld komen. Moeder en kinderen schaap voelen zich in hun warme hokje overigens opperbest!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1