Bijna 75 jaar op de Kaai gewoond! Zelfbedienings-plantenkas Gebr. van Eesteren ie Tante Aad en Oom Willem Kamp zijn verhuisd naar de nieuwbouw ie Van Jan-hagel en Goudse pijpen P. Grinwis richt zich tot Commissie voor Voll(sgezondheiil met hezwaren tegen fluor Meer dan 30.000 gniden voor Ondergrundse lierk Autorijschool „GOEREE" Piaatseliik nieuws JTLANÜEN-NIEUWS' OOLTGENSPLAAT i^P^l^i^pSW! Plantenbakjes Mooie planten o.a.: Kerststerren ■k Begonia's ir Azalea's iK Cyclamen enz. U kunt bij ons ook terecht voor een EXCLUSIEF en SMAAKVOL BRUIDSBOEKET WIJ WENSEN EEN IEDER EEN VOORSPOEDIG 1972 TOE. BLOEMISTERIJ TUINCENTRUM LANGEWEG 218 - TEL. 01875 - 469 - NIEUWE TONGE X CATHABINASTRAAT 11 GOEDEREEDE I WENST U EN DE UWEN EEN VOORSPOEDIG 1972, H. V. HUIZEN Winter-caravanning IS „in Beperking belasting op A.O.W.-uitkering Gutenberg-BIjbel kos' ruim acht miljoen Biz. 2 Donderdag 30 december 1971 „Ik ben maar alleen over van de 21 kinderen die mijn moeder ter wereld heeft gebracht. Het is zelfs gebeurd van vier per jaar. Een tweeling op nieuw jaarsdag 1897 en een tweeling op oude jaarsdag 1897. En ik ben er één van de twee van nieuwjaarsdag". Aldus vertel de ons mevrouw A. Kamp-van Veen die met haar man dhr. W. Kamp zojuist is verhuisd van de Kaai naar een be jaardenwoning in de Irenestraat No. 7. De aanstaande zaterdag 1 januari 1972 jarige mevrouw Kamp (in de Plaat be ter bekend als tante Aad en haar man als ome Willem) zal dan voor het eerst van haar leven haar verjaardag niet vieren in haar woning aan de Kaai. De 75-jarige heeft n.l. haar hele leven aan het water gewoond. Tot haar zevende jaar in een huisje in de zogenaamde „Koepel" en daarna is haar vader en moeder, het echtpaar S., van Veen-Kamp (geen familie van haar man) verhuisd naar een meer comfortabele woning Kaai No. 13. „Vader en moeder ver huisden toen met 12 kinderen. Van de 12 zijn er veel heel klein gestorven. Nu ben ik alleen maar meer over van heel ons grote gezin", aldus mevrouw Kamp, die weet te vertellen dat het gezin en de gezinnen van de buren iedere winter zo'n paar keer naar de zolder moesten „evacueren", daar bij storm het water de woningen binnen stroomde. Een keer- sluis in de haven was er toen nog niet. Op één winter heeft de verhuizing zelfs zeven keer plaats gehad. Eén keer heeft moeder daar boven voor ons poters ge poft. Dat weet mevrouw Kamp zich nog zeer goed te herinneren. De buren (met selaar K. van Ree) waren toen ook maar gelijk naar dezelfde zolder verhuisd en zo hebben ze daar gezamelijk een z.g. „poterbal" gehouden. Op Kaai 13 ging het beter, daar kon men het water met vloedplanken buiten de deur houden. Wel lag er altijd een boot vlakbij, ge meerd aan het sluisje, om zonodig bij doorbraak van de planken of bij over stroming over te kimnen stappen. Zomerhuis. Naast de woning staat er een heel klein huisje voor bergplaats, het „zo merhuis" genoemd. Zodra de zomer in aantocht was ging het echtpaar Kamp hierin wonen. Het is van alle gemakken voorzien: gas, water, electrisch en het was er erg „knus", 's Avonds ver huisde men weer naar het „hoofdge bouw" voor de zoete rust., In deze wo ning heeft mevrouw Kamp haar moeder en vader verpleegd en aan hun einde gebracht. In 1936 huwde zij met de heer W. Kamp (nu 83 jaar) die als vrijgezel ook een „koepel" bewoner was en mits dien voor de verhuizing maar even over hoefde te wippen. Ze hebben het daar aan de Kaai best gehad. De winkel van sinkel. Het pand aan de Kaai is tot aan de ramp in 1953 ook nog winkel geweest. Dhr. en mevr. Kamp zetten de traditie voort van vader S. van Veen, die naast vrachtrijder en bode ook een „winkel van sinkel" exploiteerde. Een mooi rijmpje sierde de gevel, dat aldus luidde: „Ik woon hier op den hoek, Wat kan ik beter wensen, Dan Zegen van den Heer En nering van de mensen". Helaas is dit bord gesneuveld, maar de herinneringen zijn er nog. Naast klompen, borstels, bezems verkocht men er ook de bekende Goudse pijpen: één pijp voor 1 cent of drie pijpen voor 2 centen. Volstrekt mag niet onvermeld worden gelaten de grote stukken Jan- hagel van Smulders uit Rotterdam, per stuk 2V2 cent; voor welke lekkernij men de „rijke lui" van de Voorstraat tot de vaste klanten mocht rekenen. Over vaste klanten gesproken. Dat waren ook alle schippers die regelmatig de Plaat aandeden. Zelfs nu nog heeft men vele vrienden onder de varende be- volking van Nederland. Aante Aad is 1 overal bekend. I Tante Aad en ome Willem Kamp, voor de vertrouwde woning Kaai 13 te Ooltgensplaat. Rechts nog een stuk van het „Zomerhuis". Het ste nen gevaarte vooraan heeft iets te maken met de lozing van het pol derwater, een z.g.n. sluisje dat in verbinding staat met het waterge maal aan de Noord Achterweg en de haven. Dit beeld is nu voorgoed van de Kaai verdwenen en daarom hebben we nog net op tgd gauw deze toto gemaakt. Verhuizing was noodzaak. Dat het volstrekt niet mee viel om de Kaai te verlaten laat zich wel verstaan. Tante Aad heeft er 75 jaar gewoond, oom Willem minder jaren, want hij heeft de Langstraat nog bevolkt. Ver huizen was echter noodzaak want me vrouw Kamp is slecht ter been en kan slecht zien. Het oude huis was moeilijk met alle trappen en stoepen die er aan en in zitten. Er is gewikt en gewogen, er is uitstel verleend en genomen, maar uiteindelijk ging de kogel door de kerk. De woningbouwvereniging bood een be jaardenwoning aan aan de Irenestraat, van waaruit de heer C. Kamp Jac.z. Is vertrokken naar het bejaardencentrum te Ouddorp. Er werd „ja" gezegd, buren en familie hielpen met de schoonmaak en de verhuizing, en eer men er goed over na kon denken zat tante Aad en Ome Willem in de nieuwbouw. Hun huis verkochten zij aan mej. Lies Mas tenbroek, leidster aan de Chr. Kleuter school, alhier, die er „weg" van is. „Ik wil niet meer terug", zegt tante Aad. Haar nieuwe huis is zo gemakkelijk en keurig ingericht en op Nieuwjaarsdag kan zij haar talrijke gasten met een blij gezicht verwachten. En Ome Willem: We kunnen hem niet best verstaan, hij bromt iets binnensmonds, maar het is toch wel goed: „'t Zal wel wennen" zegt hij. Het raadslid dhr. P. Grinwis te Som- melsdijk heeft zich met niet aflatende ijver gewend tot de Commissie voor Volksgezondheid n.a.v. zijn bezwaren tegen de fluoridering van het drinkwa ter. Dhr. Grinwis schrijft de Commis sie: „Zoals u ook wel weet, heerst er grote medische verdeeldheid ten opzichte van het gefluorideerde drinkwater en dat zou al een verstandige reden zijn de fluoridering te staken. Op Goeree- Overflakkee gebruikt zeker gs'/o van de bevolking tegen hun wil gefluori deerd drinkwater. Dit wordt hun opge legd door een kleine meerderheid; in 't Algemeen Bestuur der Stichting de Drinkwaterleiding G en O, gevestigd te Middelharnis. Bij die kleine meerderheid behoren de vier burgemeesters. Uitwijk- mogelijkheid wordt n'et gegeven. Begin zomer 1971 verzocht ik H.M. de Ko ningin, om haar invloed aan te wenden dat op G.O. uitwijkmogelijkheid zou worden gegeven. De sekretaris van het Kabinet der Koningin stuurde deze brief naar de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid. Deze gaf hem aan de Staatssekretaris dr. Kruisinga en die wees mij op zijn schrijven aan de drinkwaterleidingbesturen. Daarna richt te ik het hierbij ingesloten gedocumen teerde schrijven aan de 2e Kamer. De voorzitter heeft het ter griffie voor de leden ter inzage gelegd en voorgesteld het voor kennisgeving aan te nemen. In verkiezingstijd wil de 2e Kamer graag de stem van het volk, maar als ze hun zetel bezet hebben willen ze de stem van het volk niet horen. Ditzelfde bericht heb ik verzonden aan Zijne Ex cellentie Minister Stuyt met het ver zoek geen vergunningen tot fluorideren af te geven en mijn schrijven nader te onderzoeken. Nog steeds geen antwoord op zo'n be langrijke aangelegenheid. Het is droevig gesteld in Nederland. De Ministers, ook van Volksgezondheid en Milieuhy giëne zweren trouw aan de grondwet en in strijd met die grondwet wordt abortus en fluoridering van het drink water toegestaan. Op 21 oktober 1971 werd in 's Gravendeel een hearing ge organiseerd door de Bronwaterleiding, bestuur Hoekse Waard. Op deze hearing stelde burgemeester van Maasdam mr. M. G. M. van Marwijk Kooy de perti nente vraag aan dr. B. Houwink: Is fluoride en geneesmiddel? Na herhaald aandringen moest dr. Houwink toege ven dat het een geneesmiddel was. Een geneesmiddel hoort niet via het drink water verstrekt te worden. Zodoende heb ik aangetoond dat mensen die 't recht en de wet aan hun zijde hebben, als rechtelozen en wettelozen worden behandeld. Nu wend ik me tot u als Commissie van Volksgezondheid en ik hoop dat u als Nederlanders, het hart op de juiste plaats draagt. Als men wer kelijk volksgezondheid voor staat, zal men niet alleen de zekten moeten be strijden, maar de oorzaak van de ziek ten opsporen. Daartoe is nodg dat het gehele voedselpakket eens nauwkeurig onderzocht wordt. Het is tegenwoordig lucht- en waterverontreiniging en daar over heen behoort dan toch zeker niet het drinkwater vergiffgd te worden door het te fluorideren. Tegenwoordig hoort men bij luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied de fluorhoudende gassen niet noemen zoals gehaltes H.F. of S14. Misschien worden ze niet eens gemeten. Veel tandartsen maken recla me vaar het fluorideren van drinkwa ter. Maar een tandarts is geen medicus en ook geen chemicus. Dat laatste blijkt ook wel doordat bij het vullen van tanden en kiezen AlmagaamvuUing ge bruikt wordt. Daarin zit 50°/o kwik ver werkt. Dat kwik blijft verdampen en komt in de longen terecht. Het gebruik van AlmagaamvuUing dient uit Volks- gezonds oogpunt onmiddellijk verbo den te worden en voortaan de vulling te laten geschieden met Petralit. Fluori deren heft het tandbederf niet op, maar werkt een paar jaar remmend. Maar dit moet ook vermeld worden dat in het gefluorideerde Newburgh meer tandbederf heerst onder de 15-ja- rigen, dan in het ongefluorideerde King ston. Wat de gevaren voor de gezond- hed betreft, kunt u lezen in het hier bijgevoegd schrijven. Als het bij u als Commissie van Volksgezondheid werke lijk om volksgezondheid te doen is, neem dan van dit schrijven nota. Dat zal dan inhouden dat u meewerkt, dat het fluorideren van 't drinkwater ver boden wordt en een andere en per soonlijk en ongevaarlijke methode GEVOLGEN VAN EEN EVENTUELE UITBREIDING VAN DE E.E.G. VOOR DE WESTEUROPESE VISSERU BiJ het Landbouw-Economisch Insti tuut is een publikatie verschenen over de gevolgen van een eventuele uitbrei ding van de Europese Economische Ge meenschap voor de Nederlandse visserij en vishandel. 1) De publikatie geeft een overzicht van de visserij in de candidaatlanden Groot- Brittannië, Ierland, Noorwegen en De nemarken, alsmede in de mogelijk te associëren landen IJsland en Zweden. Speciale aandacht wordt besteed aan structurele problemen, hulp van de overheid en de ontwikkeling van in- en uitvoer. Bovendien wordt nagegaan wat de gevolgen zijn van de uitbreiding van de E.E.G,, voor de desbetreffende lan den en voor Nederland in het bijzonder. Uit het rapport blijkt dat de huidige E.E.G. als totaliteit een invoeroverschot aan vis heeft; van de zes landen is Ne derland het enige land met een uitvoer- overschot. De vergrote E.E.G. zal door toetreding van Noorwegen en Denemar ken een uitvoerovetschot krijgen. Door uitbreiding van.de E.E.G. zal de con currentie op de Westeuropese markt voor vis aanzienlijk verscherpt worden. Noorse en Deense vis zal dan immers geheel vrij van invoerbelemmeringen in de overige E.E.G. landen kunnen worden geïnporteerd. De Nederlandse visserij zal deze concurrentie wel het hoofd kun nen bieden indien vissers en vishandel voldoende zorg besteden aan de kwali teit van het produkti Wel kan van Noorwegen scherpe con currentie worden verwacht t.a.v. diep- vriesvis terwijl Denemarken een sterke positie Inneemt ten aanzien van verse vis en verse haring. Engeland heeft in totaal een invoer overschot aan vis, doch een uitvoer- overschot aan diepvriesvis. Verwacht kan worden, dat hiervoor afzet op het continent zal worden gezocht. lerland's visserij is in opkomst. Ook van dit land kan een toenemende con currentie worden verwacht. Tenslotte wordt in het rapport enige aandacht gewijd aan de kwestie van de visserijgrenzen en aan het uiterst be langrijke probleem van de bescherming i van de visgronden tegen overbevissing. Den Haag, december 1971. Landbouw-Economisch Instituut 1) Deze publikatie kan worden besteld door overschijving van 7,50 post- girorekening no. 41.22.35 ten name van het Landbouw-Economisch In stituut. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie no. 5.16". URKERS GAVEN: In een aktie onder leden van de Ge reformeerde kerken, de Chr. Geref. Kerken en de Oud Geref. Gemeenten in Nederland heeft men kans gezien 27.500 gulden bijeengebracht voor de Onder grondse Kerk en het werk van ds. Richard Wurmbrand, terwijl daarnaast nog een vijfduizend gulden voor de verspreiding van kinderbijbels achter het IJzeren Gordijn werd Ingezameld. Zaterdag j.l. werden deze bedragen aan ds. J. C. Maris, Internationaal se cretaris-generaal van de I.CC.C. te Urk overhandigd. By deze gelegenheid werd het woord gevoerd door ds. J. B. van Mechelen, Gereformeerd predikant te Urk, door ds. Maris (over het lijden van de kerk in Oost-Europa en het gebed dat van ons voor deze christenen moet uitgaan) en de stafmedewerker van de I.C.C.C.-Nederland, dhr. W. van Kranen burg, die wees op het gevaar dat de kerk in de vrije wereld bedreigde door com munistische infiltratie o.a. van de kant van hoogleraren en ook predikanten. De Wereldraad van Kerken noemde hij ook een organisatie, waarin het com munisme zijn zegslieden heeft. Tenslotte wees hij erop, dat ook het communisme alleen is te overwinnen door het Chris telijk geloof. wordt uitgedacht om het tandbederf tegen te gaan. Fluorideren' van drinkwater is ge vaarlijk, ondemonkratisch maar ook een naz'methode. Met het zwakkere wordt geen rekening gehouden. Hoeveel men selijk lijden wordt er door veroorzaakt en zeer waarschijnlijk wel doods oor zaken. Om werkelijk te weten hoe agressief fluor is op 't menselijk lichaam en dat na vijf dagen gebruik, infor meert u maar op Zwartekijkerweg 25, Berg en Bos te Apeldoorn. Tevens zou u inlichtingen kunnen inwinnen op het adres Goudenregenstraat 29, Tiel. Daar kunt u ook vernemen hoe gevaarlijk gefluorideerd drinkwater ook voor een kind is. Van het hoofd van dit gezin hebben een dokter en een specialist op zijn verzoek, doordat men er niet on deruit kon, een verklaring geschreven van het ziektebeeld en door beiden on dertekend, dat het gefluorideerde drink water de oorzaak van de ziekte was. Deze mensen gingen op eigen init'atief in het naburige plaatsje Buren ongeflu orideerd water halen en gebruiken en waren toen in enkele weken genezen. Uit dit alles blijkt dat het experiment Tiel gevaarlijk is. Maar ook dat de medsche begeleiding bij dit experiment volkomen gefaald heeft, of niet heeft plaats gevonden. Dan is het jongste rap port aan de Minister volkomen waarde loos. Ook hier op G.O. wordt nooit de bevolking onderzocht op de uitwerking van fluoride en ook niet dat de vele ziekte verschijnselen der laatste jaren daarvan de oorzaak kunnen zijn. Ik hoop dat deze uiteenzetting u du'delijk zal zijn en dat u als Commissie uw taak beseft en ten dienste zult stellen in 't belang van de volksgezondheid. P. Grinwis. Dit jaar zullen naar schatting van de directeur van de Nederlandse Caravan Club (NCC) tenminste 10.000 Nederlan ders met een caravan naar de winter sport gaan. Winter-caravanning is „in", niet aUeen gedurende de kerstvakan tie, maar ook in de echte wintersport maanden, februari en maart. Er is dan meer sneeuw, langer zonlicht, het is rustiger en de condities voor het kam peren zijn veelal gunstiger. In West-Duitsland beschikt men over vele goede wintercampings, maar ook in Zwitserland, Oostenrijk en Frank rijk zijn geschikte terreinen te vinden. Eisen, die aan een winterstandplaats moeten worden gesteld zijn: elektrische aansluitingen voor verlichting en (bij-) verwarming, verwarmde was- en toi- letgelegenheden en droogruimte voor kleren en schoenen. Bovendien moeten levensmiddelen te koop ziJn en propaan- gas en olie voor de caravankaohels. Er wordt veel verstookt, wanneer het koud is. De NCC-d'recteur adviseert tenslotte om 's avonds de accu uit de auto te halen en' in de caravan of in de droog ruimte te zetten. De caravanner, die zo verstandig is dit te doen, rijdt de vol gende morgen waarschijnlijk zonder moeilijkheden weg. OUDDORP Uitslag verloting v.v. W.F.B.. 1. 0360. 2. 059.0. 3. 2489. 4. 0601. 5. 1884. 6. 0904. 7. 1920. 8. 1982. 9. 2151. 10. 1026. 11. 0520. 12. 2550. Prijzen kunnen worden afgehaald bij M. van Wijk, Bemhardweg 13 Oud dorp, tel. 01878-473. Lijst van Verloting van Nut en Genoegen Ie pr. nr. 0444. 2e 0895. 3e 1093. 4e 0484. 5e 0414. 6e 0730. 7e 1071. 8e 0916. 9e 0949. 10e 0246. 11e 1008. 12e 1060. 13e 0964, 14e 0493, 15e 0477, 16e 0841. 17e 0749. Prijzen afhalen bij G. J. de Vos, Ma- rijkeweg 32, Ouddorp. OUDE TONGE Kerkdienst. Oudejaarsavond ti voor de Geref. Gemeente voor te i student Hofman van Klaaswaal. OOLTGENSPLAAT Verloting U.D.I. Van de verloW gehouden tijdens de bazar van de Mi- ziekveren. U.D.I. zijn enkele prij* nog niet afgehaald, o.a. de numinej 298, 599, 1091 en 2543. Tot en met a januari 1972 bestaat hiertoe nog de {i- ïegenheid, daarna vervallen de prij* aan U.D.I. Afhaal-adres R. C. v. Putte* Weespad 19. De staatssecretaris van financiën, W. Scholten, heeft met toepassing v»^ de zogenaamde hardheidsclausule regeling getroffen, waardoor in bep* de gevallen de inhouding van loonb* ting wordt beperkt, zodat in elk geval* A.O.W.- of A.W.W.-uitkering onve* wordt ontvangen. Deze maatregel f voor het jaar 1972j Een exemplaar van de Gutenberg-* bel, dat vele jaren onopgemerkt in Engels landhuis gelegen heeft, thans In de Verenigde Staten voor prijs van ruim acht miljoen S^'^^^^^ koop aangeboden. Dat is naar m^n neemt de hoogste prijs, die men ooit» een boek heeft gevraagd. j Voor zover bekend is, zijn er van Gutenberg-bijbel (gedrukt in 1456) slechts 46 enigszins volledige exenjPj ren behouden gebleven. Het nu V.S. te koop aangeboden exemplaar werd In 1951 in Engeland ontdekt voor een onbekende prijs aan ^y' verkocht. De tot nu toe hoogste t voor een Gutenbergbijbel betaald bijna een half miljoen gulden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 18