EIIAnOEn tllEUWS Vergadering ,Schuttevaer' Bezwaarschrift tegen streekplan Z.-Hollancl Zuid Kinderen stuurden 120.000 kaarten naar zieken en bejaarden Goeree-Overflakkee 3e blad Donderdag 23 december 1971 No. 4049 ii OOK VOOR N GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOBIMELSDIJK Plaatselijk nieuws RAAD OOSTFLAKKEE: Ook in beroep bij de Kroon tegen aanwijzing natuurmonument Wegenbelasting voor grasmaaimachine JEUGD RODE KRUIS Bruinisse Ooitgenspiaat Chr. Geref. Kerken beginnen evangelie- satiewerk te Antwerpen Kerstfeest Chr. Geref. Schippers Boekbespreking Geen echt Kerstfeest Het echte Kerstfeest Het is dit jaar niet echt Kerstfeest, want het valt op zondag". Zo ongeveer moet een catechisant het enkele weken «eleden gezegd hebben tegen zijn domi- En deze uitspraak klopt wonder lijk wel met het levensgevoel van veel mensen. Eecht Kerstfeest, dat betekent twee vrije dagen midden in de week, liefst op woensdag en donderdag, zodat je de vrijdag daarna een verplichte snipperdag kunt opnemen. Maar Kerst feest op zaterdag en zondag, zoals dit jaar, dat wil zeggen: geen enkele extra vrije dagVroeger hielden de mensen in zo'n geval 's maandags derde Kerst dag, maar dat kan er, na de verschui ving van een agrarische naar een indu striële maatschappij, echt niet meer af... Zij die niet veel anders in het Kerstfeest zien dan een paar extra vrije dagen zul len geduld moeten hebben tot volgend jaar. Dan valt het immers op maandag en dinsdag en dan zitten er, met de vrije zaterdag en zondag eraan vooraf gaande, vier vrije dagen in Hoezeer het Kerstfeest omlaag gehaald is in de sfeer van genot en consumptie bleek uit een advertentie van een le- vensmiddelenbedrijf, ergens in Neder land. Een reclamefolder vermeldde het volgende: „Wij bieden u voor de Kerst dagen de B.m.G.-platen met niet-rit- misch gezongen psalmen, gezangen en geestelijke liederen. Voor uw Kerstkip- pen en Kerstkalkoenen eveneens naar... (volgt de naam)" Het getuigt niet van de smaak van de eigenaar van de zaak, maar wel van de smaak van het publiek: Grammofoon platen met Kerstliederen om de sfeer te verhogen en kippen en kalkoenen voor de consumptie Natuurlijk, u hebt gelijk, we doen er allemaal een beetje aan mee. Wie neemt er met Kerst niet een stukje banket bij de koffie? Wie brengt er op die dagen niet iets extra's op tafel? Wie maakt het in huis niet een beetje gezellig? Heb ben we geen Kerstboom in huis, dan in ellc geval toch wel een paar takjes Is daar dan iets tegen? Welnee. Kerst feest valt nu eenmaal midden in de win ter, en we hoeven de gezelligheid en de huiselijkheid niet uit te bannen. Als we ons maar bewust blijven dat dit niet het échte Kerstfeest is. Dat het échte Kerst feest iets totaal anders is,i Er zijn toch wel veel ogen die daar voor opengaan. Wonderlijk genoeg niet van mensen die onder het Evangelie leven, maar van mensen uit de wereld. Vorig jaar hebben een aantal jongeren in Amsterdam een „alternatief" Kerst feest gevierd, helemaal zonder eten en drinken en gezelligheid. Mèt natuurlijk liet protest tegen oorlog, honger, ar moede, discriminatie en onderdrukking! Dat is het andere uiterste. Ook dat is het échte Kerstfeest niet. We mogen ons zeker weleens bezinnen op de nood in de wereld, we mogen ons daav in geen geval bij neerleggen, we mogen in alle verschrikkingen zéker wel de voorte- lienen zien van Christus' tweede komst. Maar het eigenlijke, het echte Kerst feest is toch, dat we kunnen zeggen: „Een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven en de heerschappij is op Zijn sclioudersDan zijn we niet egoïstisch of individualistisch, maar dan zijn we verbonden met Jesaja, met Za- charias, met Elizabeth, met Maria en Simeon en Anna, met de herders en met de Wijzen. En dan zeggen we met Pau- lus: „Gij weet de genade van onze Heere Jezus Christus, dat Hij om uwentwil is arm geworden, daar Hij rijk was, opdat gij door Zijn armoede zoudt rijk wor den". Ik wens u allen zo'n echt Kerstfeest. WAARNEMER. De jaarvergadering van de Kon. ^chippersvereniging „Schuttevaer", af deling Goeree-Overflakkee zal gehou den worden op woensdag 29 december ^s. des nam. 2.30 uur in Café Sport, Kaai 10 te Oude-Tonge. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen, f-en bestuursverkiezing, aftredend zijn öe heren J. van Zetten en P., Waling die oeiden niet herkiesbaar zijn. Voorstel en voor de algemene vergadering zullen worden besproken en een verkiezing *an afgevaardigden naar deze verga- aenng die in april 1971 te Vlissingen gehouden zal worden. De afdeling Goe ree-Overflakkee herdenkt tevens haar 75 ■jarig bestaan. De dames van de Ie- "en woorden na 6 uur verwacht in het verenigingsgebouw Schoolstraat 15 te Oude Tonge. MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 bankbUjet van 10, zwarte paraplu-hoes; 1 sleutel „Gewu"; autosleutels „DAF"; blauw kinderfiets je merk „Union"; sleutelhanger met 3 sleutels; witte polyester roeiboot; zil veren kettinkje met sterrenbeeld; 1 want, leer en stof; blauw zijden sjaal; leesboek, „Merijntje Gijzen"; oude zwar te damesfiets, merk „Fongers"; blauwe fiets, sportmodel, merk ,,Batavus Flying Dutchmen"; bruine boodschappentas, skai leder, inhoud dameskleding; etui met sleutel; sleutel met plastic label. Verloren: blauw leren portemonnee; donkerrode hererisokken met breinaal den; bruine fietstassen; antiek zilveren Zeeuwse broche; polshorloge merk ,,Pris ma" met zwart plastic bandje; etui met 2 sleutels; 1 bankbiljet van f 10,1 bankbiljet van 100,lange zwart- rode sjaal; zwarte nylon want; 150, in bankbiljetten; polshorloge merk „In- dus" met zwart leren bandje; bril met donker montuur in doos; groene da mesfiets merk „Union"; 1 paar bruine suéde dameshandschoenen; 1 bruine suéde handschoen; 1 koperen sleutel; zwarte poes met wit befje; herenfiets merk „Locomotief", zwart; wieldop met sierstrip van DAF; gele gummi regen broek; rechter glacé dameshandschoen, zwart; oude damesfiets merk „Gazelle"; damesbril met bruin montuur; zwarte damesportemonnee. Porto Quik; rode nylon handschoenen; grijze paraplu; hlauw-grijze damesfiets, sportmodel, merk „Arsenal". Inlichtingen omtrent deze voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelharnls, Hoüaan 52, tel. 01870-2444, elke werkdag van 9,tot 18.uur. OOLTGENSPLAAT Kerstfeest zondagschool. Zaterdag ie Kerstdag des nam. 6 uur zal in de her vormde kerk het kerstfeest worden ge vierd met de kinderen van de Zondag school. Ouders en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Wie voor de aanschaf van een gras- maaimachine staat kan wellicht lering trekken uit de conclusie van de Com missie voor Openbare Werken van Oost- flakkee. Genoemde commissie heeft niet alleen geconstateerd dat de uitlaatgassen van een diesel gedreven grasmaaima- chine aanzienlijk meer schadelijke stof fen bevatten dan de uitlaatgassen van een benzinemotor maar eveneens werd geconstateerd dat door de trillingen van een dieselmotor de gazons in ernstige mate verdicht zijn. Die studie had te maken met de noodzakelijk geworden aanschaf van een nieuwe motor-gazon- maaimachine omdat de oude, die in 1964 was aangeschaft versleten is. Op advies van genoemde commissie besloot de raad in haar maandagavond gehouden vergadering opnieuw een To ronto (er zijn er nog twee in bedrijf) „super professionele maaimachine" aan te schaf f en, waarvoor een krediet van 12.200,beschikbaar werd gesteld. De raad keek er overigens wat vreemd te genaan dat voor een dergelijke machine wegenbelasting zal moeten worden be taald,, Vooral dhr. Everding wilde moge lijkheden vinden om daaraan te ontko men, b.v. door de aanschaf van een kar retje waarop de machine (die toch in het dorp blijft) zou kunnen worden ver voerd maarzo moest men dhr. Ever- ding teleurstellen, dat karretje zou toch ook in de belasting komen en ook wan neer men binnen de gemeente blijft valt men in de wegbelasting. Dat kon dhr. Everding moeilijk aanvaardenhet zijn N.B. onze eigen straten...!" In beroep by de Kroon. De raad besloot in beroep te gaan bij de Kroon tegen aanwijzing als be schermd Natuurmonument, door de Staatssecretaris van C.K.M., van (ook) het gebied van plm. 14 ha ten oosten van de haven van Den Bommel, waarop een recreatieterrein is gepland. Uit de woorden van de voorz. burg. W. M. v. d.i Harst kon weliswaar worden opge merkt dat die plannen nog niet in een definitief stadium verkeren maar des ondanks wilde de raad de mogelijkheid tot die bestemming graag openlaten. Als natuurgebied heeft dit gedeelte zo bleek in de bespreking toch nauwe lijks waarde omdat het door de jeugd betreden wordt die daar nog de enige zwemmogelijkheid vindt. Alleen dhr. J. van Dam (S.G.P.) voelde niet voor het beroep, hij was dan ook als enige tegen. Einde in zicht. Bij het aantal onderwijszaken dat be handeld werd was ook het voorstel aan de Min. van Onderwijs en Wetenschap pen te verzoeken om toepassing van art. 55 quater der Lager Onderwijswet t.b.v. de Openbare Lagere School aan de Langstraat. Het gemiddeld aantal leer lingen van deze school bedroeg over het afgelopen jaar slechts 12 1/3, zodat deze school mede i.v.m. de kosten van ver lichting en verwarming in bijzondere omstandigheden verkeertj Gevraagd naar het voortbestaan van deze school verklaarde de voorzitter: „Ik zie voor deze school het einde naderen tenzij er een wonder gebeurt Stencilmachine. Een drietal servicebeurten ten spijt kan de stencilmachine die op het ge meentehuis op de centrale typkamer ge bruikt wordt niet meer afdoende in orde worden gebracht waarom de raad ge confronteerd werd met het voorstel deze 5 jaar oude machine die volgens de voorzitter uitputtend gebruikt is te vervangen. De raad stelde er een krediet voor beschikbaar van 2800, Aanslag waterverontreiniging. In het kader van de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren Vi^elke tot doel heeft de verontreiniging van op pervlaktewateren tegen te gaan en/of te voorkomen is de gemeente Oostflakkee door het Rijk „aangeslagen" i.v.m. de lozing van ongezuiverd afvalwater voor 7,per woning. Dat betekent voor 1971 een bedrag van 17.564,maar voor volgend jaar moet op het dubbele 14,per woning) worden gerekend en dat gaat Oostflakkee dan 35.140,— kosten! Naarmate het afvalwater zal worden gezuiverd, alvorens het wordt geloosd, kan aan het Rijk worden ver zocht een correctiefactor vast te stellen. Dat is m.b.t. Oude Tonge reeds aange vraagd waar plm. 800 woningen via de zuiveringsinstallatie lozen. Weliswaar is de gemeente bevoegd de kosten op de inwoners te verhalen, gezien echter het feit dat de belastingdruk in Oostflakkee reeds bijzonder hoog is lijkt het B. en W. voorshands ongewenst deze belasting in te voeren.i De raad kon het daar hele maal mee eens zijn en ging ermee ac- coord genoemde belastingbedragen op te voeren op de begrotingen 1971 en 1972.i Verhoging vergoedingen gebruik gym-lokalen. De raad ging accoord met een voor gestelde uniformering en dientengevolge verhoging van de vergoedingen voor het gebruik van de gymnastieklokalen, mede ook omdat van Rijkswege de normver goedingen per klokuur met 13,l''/o ver laagd zullen worden. De door de raad toegepaste verhoging zal daar geen compensatie toe bieden omdat de ge schatte meer-opbrengst maar zo'n dui zend gulden zal bedragen. Wanneer er een volledige compensatie bereikt zou moeten worden dan zouden de vergoe dingen op plm. 14,per uur moeten worden gesteld maar B. en W. begrijpen dat dat onmogelijk door de verenigingen zou kunnen worden opgebracht. 'De gel dende tarieven voor de sporthal te Oude Tonge werden gehandhaafd (die werden pas of 15 nov. j.l. vastgesteld) maar voor het gymlokaal te Den Bommel werd 6,per uur vastgesteld (was 2, voor de gymzaal te Achthuizen op 6, (was 5,en voor de gymzaal te Oolt- gensplaat 5,(was 2, Persluchttoestel. Voor de aanschaf van een perslucht toestel voor de brandweer werd een kre diet van 2.000,beschikbaar gesteld. Een zevental brandweermensen uit de gemeente heeft voor de bediening daar van een examen afgelegd waarom het zaak werd een tweede toestel aan te schaffen. De subsidie aan de Stichting Kraam- centrum Goeree-Overflakkee werd van 0,10 verhoogd tot 0,25 per jaar. De subsidie aan de Prot.j Chr. Stichting voor Soc. Peadagogische Zorg in Z.-H. - Z.W. en de Sticht. Ped. Zorg voor de Z.-H. Eilanden werd verhoogd van 10 tot 15 et. Op de aanbevelingslijst voor de be noeming van een Commissaris in het bestuur van de N.V. Emgo werden ge plaatst de namen van de heren de Wit en dhr. Kroon. De raad wijdde voorts een korte be spreking aan het eindrapport van de Streekplan-commissie Goeree-Overflak kee en het ontwerp-streekplan Zuid - Holland-Zuid. De raad conformeerde zich aan het bezwaarschrift dat B. en W. tegen de inhoud van het ontwerp- streekplan hadden opgesteld, en dat zich voornamelijk richt tegen het daarin ge noemde „conserverende" beleid. „Wij willen de bevolkingsstructuur harmoni euzer trachten op te bouwen", stelde de voorz,! burg. v. d. Harst daartegenover: „dat is niet alleen een zaak van natuur lijke aanwas maar ook van het aantrek ken van representatieve vitale midden groepen en dat lijkt nu belemmerd te zullen worden". Het bezwaarschrift kreeg de goedkeuring van de raad en zal bij G.S. worden ingediend. Erfdienstbaarheid. Dhr. S. L. de Jonge hield een fel be toog waarin hij het opnam voor de eeu wigdurende erfdienstbaarheid van een dreef in de nabijheid van zijn woning te Achthuizen. Dhr. de Jonge noemde het „een zeer erg geval" wat daar gebeurd is: als het niet verandert dan laat ik G.S. erbij komendreigde dhr. de Jonge. Hij doelde op de aankoop van grond van de fam. Oudhuizen en in dat verband zouden van de zijde van de Technische Dienst aan dhr. Wageman beloften zijn gedaan, wanneer hij zijn garage(s) op zou breken zou de gemeen te wel voor nieuwe zorgen en dhr. de Jonge had wat dit betreft nog vele no ten op zijn zang. „Ik wil nu niet met een kluitje in-het riet worden gestuurd", gaf hij de voorz.i bits te kennen. „U moet u in uw woorden matigen anders moet ik u tot de orde roepen...", probeerde de voorz. hem te matigen. Dhr. de Jonge nam er dan maar genoe gen mee dat hij in de volgende raads vergadering een gedegen schriftelijk antwoord krijgt. Ook over de kindertunnel waarnaar hij vroeg moest dhr. de Jonge worden teleurgesteld: „Als het in dit tempo doorgaat zal de Kanaaltunnel er eerder liggenvreesde de voorz. BRUINISSE Een aantal belletjes tussen' de straat stenen op de hoek Dorpsweg-Burgem. Hagelaan deed zondagmiddag vermoe den, dat er iets niet in orde was met de gasleiding. Door de gewaarschuwde politie werd de straat afgezet en werd inderdaad een buisbreuk geconstateerd die door het vakkundige PZEM perso neel vakkundig werd gerepareerd. „Bij het einde van het jaar, heb ik steeds mijn wensje klaar. Dat zend ik U van huis tot huis, via ons aller Rode Kruis. Veel voorspoed, heil en heel veel vreugd, in uw tweede, derde of vierde jeugd". Dat was de tekst van de elfjarige Louis op één van de liefst 120.000 nieuw jaarskaarten die evenzovele meisjes en jongens van lagere scholen, voorgezet onderwijs en kweekscholen uit het ge hele land de afgelopen maand van een tekening en een speciale wens hebben voorzien. Thans vinden deze kaarten via het Jeugd Rode Kruis een weg naar eenzame en/of zieke medemensen. Het waren ongeveer 1200 pakken die vorige week uit Den Haag naar bejaarden- en ziekenhuizen werden gezonden. Voor het Jeugd Rode Kruis is het elk jaar weer een strijd tegen de klok om een dermate groot aantal kaarten verantwoord geselecteerd en gegroe peerd tijdig de deur uit te krijgen. Het is een taak waarmee honderden uren werk zijn gemoeid. Het is nu een maal, zo dat wat een kind in zijn onbe vangenheid schrijft of tekent voor een bejaarde of zieke niet altijd even pret tig is te ontvangen. Enkele exemplaren worden dan ook achtergehouden. Na deze „censuur" worden de kaarten in verschillende categorieën gerangschikt: kaarten voor ouderen (met een beter- schapswens), voor zieke kinderen (in de jij-vorm) en voor buitenlanders. Voorts vinden er onderverdelingen plaats in „algemeen", „katholiek" en „protestant"., Én tenslotte wordt er nog voor gezorgd Eend contra eend. Toen de heer J. de Waal uit Bruinisse met zijn 2 CV. Citroen door de Langeweg te Bruinis se reed, werd zijn auto geraakt door een eend. Aan de wagen, die als „eend" wordt gekenmerkt werd iblikschade toe gebracht en de heer de Waal meen de deze aanvankelijk te kunnen claimen bij een landbouwer omdat men meende met een tamme eend te doen te hebben. Toen het 's morgens licht was geworden bleek men echter met een wilde soort genoot te doen te hebben' en de heer de Waal kon de eendebout eten, maar moest de autoschade zelf betalen. De leidsters van de kleuterschool te Bruinisse verwisselden de een na de ander de school voor de huwelijksboot, weer was het mej. T. Vaane uit Soha- rendijke, die deze en de heer Ulrich Steinbach als kapitein aan boord kreeg. Mevrouw Stein-wacht-Vaane wordt straks kleuterleidster in Limburgse Scheepsberg. Maar de kleuters van Bruinisse hebben hun juf, behoorlijk uitgeleid. Na de kerkelijke huwelijks bevestiging door ds. Put, werd het bruidspaar toegezongen en later op de receptie, Keten naast de gelukwensen' van bestuur en collega de kleuters zich opnieuw horen. De afstand Bru-Scha- rendijke terug werd afgelegd in een zevental particuliere auto's. Kerknieuws Oud Geref. Gemeente. Woensdagavond 29 dec. hoopt voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Philips- land. Aanvang 7 uur. Dubbeltallen Geref. Gemeente. In de Geref. Gemeente zijn de volgende dub beltallen gesteld tot verkiezing van ouderlingen en diaken. Voor ouderling: A. de Bonte Wz. (aftredend) en A. J. A. Leijdens; H. A. Bom (aftredend) en J. M. van Oostende. Voor diaken: C. de Bonte (aftredend) en J. Bal. Na gedegen overleg met vertegen woordigers van reformatorische kerken in Antwerpen, hebben de Kerkeraden van de Chr. Geref. kerken van Dord- recht-Z. en Eindhoven besloten op 1 jan. 1972 te starten met het evangelisa tiewerk te Antwerpen. Een commissie uit beide kerken is be last met de uitvoering van de plannen. Deze commissie heeft met ingang van 1 jan. 1972 als „parttime" evangelisatie- v/erker benoemd dhr. K. Groeneveld, lid van de Chr. Geref. Kerk te Werkendam, die dit jaar afstudeerde aan de Bijbel- school te Brussel. Dank zij speurwerk van de heer Groe neveld kon de commissie beslag leggen op een geschikt pand in de binnenstad van Antwerpen Noord, Kerkstraat 173j Na een verbouwing en restauratie zal het pand gaan dienen als woonhuis voor de heer en mevr. Groeneveld en als ver gadercentrum voor clubwerk, bijbel- kringen en, mettertijd kerkdiensten. Dhr. Groeneveld is van plan te be ginnen met op grote schaal geëigende lectuur te verspreiden en, samen met zijn vrouw met het clubwerk voor kin deren te starten. Vla de lectuur en de kinderen hopen zij in contact te komen met de ouders voor het organiseren van bijbelkringen. De financiering van het werk zal ge deeltelijk nog geregeld moeten worden. Jaarlijks zal er een bedrag van onge veer 35.000,— nodig zijn. Dhr. Groeneveld is gaarne bereid reeds thans voorlichting te geven over het werk. Hij is te bereiken op het adres Kerkstraat 173 te Antwerpen-Borger- hout. Zij die dit werk willen steunen, kun nen dit doen via de girorekening 331122 ten name van het fonds „Het Vrijwillig Offer" te Dordrecht. dat de bewoners van een bejaardenhuis in bijvoorbeeld Zeist niet allemaal een kaart krijgen van kinderen van dezelfde school in Roermond. Een bloemlezing uit wat kinderen aan bejaarden en zieken toewensen geeft een inzicht in wat er allemaal in jongeren omgaat. Ingrid (11) dacht vooral aan zichzelf, want ze schreef: „Mijn nieuw jaarswens is ijs, want ik heb met sin terklaas schaatsen gekregen"; Bert (10) daarentegen maakte zich bezorgd dat de bejaarde die zijn kaart zou ontvangen op Oudejaarsavond te veel zou snoepen: ,,Hebt U ook oliebollen? U moet niet te veel eten, anders wordt U misschien zeeziek". Piet (11) hield het niet bij zijn wens van „zalig kerstfeest en nieuwjaai'" maar voegde daaraan toe „Wilt U ook wat afstaan voor de oorlog in India en Pakistan en nog meer diverse andere landen en ook voor de geestelijk gehan dicapten enzovoorts. Al is het maar op zijn hoogst een tientje (tien gulden)". Oorlogen houden kinderen intensief bezig, getuige ook de groet van Lidy (10) „Ik wens dat in de komende jaren min der oorlogen en gevochten mag worden. Dat de kinderen in de derde wereld niet meer honger hoeven te lijden en de vervuiling steeds op mag houden". Heel lief was de groet van Lydia (11): „Ik ben maar een klein mensje, maar ik schrijf toch een wensje. Ik heb wel niet veel te geven, maar ik hoop dat U nog heel erg vaak een goed nieuwjaar zult beleven". Anneke (9) verlangde sterk naar het einde van 1971; ze schreef althans: „Ik wens U een zalig kerstfeest en een zalig nieuwjaar en een spoedig 1972". Monique (10) wenste dat ,,u gezond en wel door 1972 heen mag leven" en Bart (11) gaf veel moed aan de ontvang(st)er van zijn kaart: „De dokter maakt U wel beter, wees maar gerust". Zeer bijzondere teksten waren „Help de zieken. Ze pieppen om genezing" (Thesese, 9) ,,Ik hoop dat U dit jaar nog een paar keer kunt lachen" (Geert, 8); „Ik hoop voor U dat U gauw iemand zult vinden" (Wim, 13); „Ik wens U een prettig nieuwjaar, ligt U fijn?" (Martijn, 10) en „Lang mag U leven. Ik geef U nog zestig jaren. Mocht U dan al dood zijn, denk dan aan het Rode Kruis" (Frans 11) Het Rode Kruis is trouwens vaak on derwerp van de kinderwensen. De elf jarige Axel schreef: Via ons aller Rode Kruis krijgt U nu mijn tekening thuis. Gezonden en zieken wensen elkaar, het allerbeste voor 't nieuwe jaar. Zo is er door de schepping van Henry Dunant, tussen ons allen een leuke band". En dat laatste is één van de bedoelingen van het Jeugd Rode Kruis, dat deze zomer zijn 25-jarig bestaan heeft gevierd en thans met de recordverzending van 120.000 wenskaarten naar chronisch zieken en bejaarden een zilveren kroon op zijn werk heeft gezet. Het Kerstfeest met de gezinnen van de Chr. Geref. Schippers zal dit jaar gehouden worden op maandag 27 de cember, inplaats van op de gebruike lijke tweede kerstdag. De samenkomst begint nam. 4 uur in de kerk aan de Noordsingel te Rotterdam. De traditio nele broodmaaltijd staat weer op het programma; ds. Leendertse uit Zwijn- drecht zal deze keer de leiding hebben, een onderwijzeres uit Vancouver (Ca nada), mej. Alderlieste die als meisje van twee jaar met haar ouders is ge ëmigreerd, zal de jeugd boeien met een vrije vertelling. De jeugd zal zelf een gedeelte van het programma vullen. Alle schippers met hun gezinnen zijn hartelijk welkom. Ds. J. Pannekoek, Eerste achttal predikaties. Uitgave Boekhandel G. J« van Horssen te Barneveld. Bovenstaand boek bevat het eerste achttal predikaties van wijlen ds. J. Pannekoek, in leven predikant bij de Geref. Gemeenten in Nederland. Hij stond eerst in Terneuzen en nam in 1970 een beroep aan naar Chilliwack in Ca nada, waar hij op 23 april van dat jaar werd bevestigd en zijn intrede deed. Hij is daar zoals bekend zeer kort pre dikant geweest; in januari 1971 kwam hij na een kortstondige ziekte aldaar te overlijden en werd op 21 januari 1971 in Chilliwack begraven. Over zijn vertrek naar Canada (af scheid, bevestiging en intree) is een boek verschenen; daarna een verslag van de begrafenis in boekvorm, onder de titel „Een brandende en lichtende kaars" en nu een bundel predikaties. Het zijn pre dikaties voor bijzondere gelegenheden: 1. David's ellende en des Heeren ver lossing" Psalm 34 7; 2. Jezus, de op standing en het leven (Johannes 11 25); 3. Dankdagen: Paulus' Gode verheerlij kende getuigenis over Fil. 4 19; en 4. Drieërlei stem aan het einde van het- jaarseizoen over Jer. 8 19 en 20. Ad vent: De opgerichte banier der volkeren over Jes. 11 10; Kerstpredikatie: De lofzang der engelen, Lucas 2 14; Oude jaar: De gelijkenis van de onvruchtbare vijgeboom over Lucas 13 6-9; David's alleenspraak tot zijn ziel over Psalm 42 12. Ds. Pannekoek was een geziene pre diker, ook buiten eigen kring. Zijn pre dikaties zijn eenvoudig, voor ieder be grijpelijk en hebben overal de Christus der Schriften tot uitgangspunt,. De bun del is keurig uitgevoerd, gebonden in zwart linnen band, goudopdruk en kost 16,50 (dat is twee gulden per preek). Bij intekening op de volgende bundels ontvangt men lOVo reduktie. Ook in de boekhandel te bestellen. Th. d. W.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9