EiiAnDEn niEuws De Engelse kerk te Middelburg PORTRETTEN Vragen over fluoridering in Eerste Kamer Nieuwe Raiffeisenbank voor Ooitgensplaat e.o. Zeeuwse wcmddingen Wendelmoet Beverius 2e blad Donderdag 23 december 1971 No. 4049 C. KIEVIT Zn. Centrale Verwamüng DUIVENSPORT Ook voor J. FOTOGRAFIE ZANDSTRA SOMMELSDIJS Fraai pand kreeg plaats in nieuwe wijk (Langeweg) •k Interieur met moderne accomodatie en apparatuur Op 31 december 1921, dus juist 50 jaar „gleden, (werd de Engelse gemeente te jfiddelburg opgeheven. Er waren zo goed als geen lidmaten meer, tenminste oeen Engelsen.! Het waren Nederlanders die de godsdienstoefeningen bijwoonden, sommigen vanwege hun studie. Sinds 1815 waren de gemeenten in Middelburg jn Vlissingen gecombineerd en hadden samen één predikant. De laatste was rev. Frater. De gemeente. In 1623 werd deze gemeente opgericht. jlun godsdienstoefeningen hielden ze eerst in een vertrek van het huis der ffest-Indische Compagnie. In 1629 kre- »en ze de kapel van het vroegere Celle- broers-klooster in gebruik. Deze werd hun in 1798 als definitief eigendom toe- oewezen, toen de Fransen in ons land waren gekomen en de verschillende ker ken onder de kerkgenootschappen ver deelde. Bij de oprichting der gemeente wer den in de kerkeraad 3 ouderlingen en 3 diakenen gekozen door de lidmaten, uit dubbeltallen. Later is dat aantal uitge breid tot 4, Maar vanaf 1872 moest het at least (op zijn minst) 2 zijn en het aantal is nooit meer groter geworden. Zoals overal zorgden de diakenen voor de bedéling der armen. Ook voor vuur bij de kerkdiensten en de vergaderingen van de kerkeraad. De administratie tussen kerk en diaco nie liep nogal eens door elkaar, evenals financiën. Daarom werd er in 1800 sclieiding gemaakt tussen de geldmidde len van de kerk (kerkefonds) en die van diaconie (armenfonds). Vanaf dit jaar moest de diaconie jaarlijks 40,stor ten in het kerkefonds als bijdrage voor het tractement van de koster. Het kerkzegel was een korenmaat, waarop een kandelaar met brandende laars en een opengeslagen bijbel ge plaatst waren, de bijbel met het op- sciirift: „Holy Bible E.C.M." (E.C.M. English Church Middelburg Engelse gemeente Middelburg). Het randschrift luidde: ,,Let your light shine" laat my licht schijnen, dit in overeenstemming met de tekst uit Mattheus 5 16. Het archief van de gemeente vermeldt ook de namen van de predikanten. In 1794 stond hier ds. Samuel Wilcocke, die bij de nadering der Fransen naar Enge land vertrok. Ondanks dringende aan maning van de kerkeraad wilde hij niet terugkomen. Twee jaar later kreeg men bericht dat hij krankzinnig was gewor den, toen werd hij uit het ambt ontsla gen. Een onverkwikkelijke geschiedenis was die met de bedrieger en leugenaar Vorsley, die hier ruim een jaar predi kant was zonder er het recht toe te heb ben. In een paar volgende artikelen zal ik daar uitvoeriger over vertellen. In 1759 werd het Engels gezelschap opgericht, in hoofdzaak bestaand uit le den en oud-leden van de kerkeraad. Het was een gezelligheidsvereniging, die nu en dan eens een aardige maaltijd hield en een uitstapje naar Domburg maakte. De volgende eeuw werd men ernstiger en liield men zich vooral met kerkelijke aangelegenheden bezig. De kerk. Zoals ik reeds zei is hun kerk de ka pel van het vroegere Cellebroerskloos- ter. Deze monnikenorde hield zich voor al bezig met het begraven der doden. Een soort middeleeuwse begrafenison derneming dus. Ze vestigden zich hier tussen 1471 en 1484., Achter het stadhuis werd rond een binnenplaats hun kloos ter gebouwd. Drie zijden werden inge nomen door de woningen der monniken, ie zuidzijde werd de kapel. Toen in 1574 Middelburg na een 2 jarig beleg door de Geuzen op de Span jaarden veroverd werd, mochten de r.k. seestelijken de stad verlaten. Maar de Cellebroers bleven hier wonen, ze zet-' ten hun werk gewoon voort. Hadden ze misschien de „nieuwe leer" aangeno men? Ongeveer een halve eeuw later kre gen ze er ander werk bijhet verzorgen van krankzinnigen, „simpele lieden". Daartoe werden er enkele verbouwingen aangebracht en kreeg het klooster dus een andere bestemming. De naam Celle- oroersstraat werd veranderd in Simpel- iiiiisstraat, een naam die het smalle «raatje tot nu toe behouden heeft. Naast de kerk staat nog een deel van het oude klooster, gebouwd van Zeeuw se moppen, dat nu dienst doet als woon huis. Het slot van de deur heeft de vorm van een burcht. In de deur is een getra lied kijkgat en erboven hangt een hou ten bord, dat met sierlijke kruUetters de oude bestemming aangeeft: „'t Simpel- huis". Tot in de Franse tijd heeft het ge bouw gediend als krankzinnigengesticht, toen is het opgeheven. Het vroegere simpelhuis werd in 't vervolg (vanaf 1816) gebruikt voor.soep- kokerij. Arme mensen konden in het soephuis een pannetje eten gaan halen'. Dank zij de weldadigheid van een rijke Middelburger werd deze „centrale keu ken" in 1846 nog aanzienlijk uitgebreid. Een steen in het gebouw herinnert hier- „Daniël Jacques de Superville overleden den 18 september 1846 Ten behoeve zijner verarmde stadgenoten". Hij was directeur van de in- en uit gaande rechten en accijnzen en stierf kinderloos. Des zomers woonde hij op het slot Ter Hooge. Omstreeks dezelfde tijd dat de oude kloostergebouwen gebruikt werden tot verpleging van krankzinnigen, werd in de kapel een tapijtfabriek opgericht.; De tapijtwerker Jan de Maeght heeft hier ook de gobelins vervaardigd die nu in diverse Abdijgebouwen hangen, o.a. twee grote in de leeszaal van de Prov. Bibliotheek. In 1956 is deze kapel, die tot 1921 als Engelse kerk diende, fraai gerestaureerd. Ze is nu eigendom van de Ned. Her vormde gemeente en wordt wel gebruikt voor jeugddiensten en huwelijksbevesti gingen. Met zijn 125 a 150 zitplaatsen is het kerkje hiervoor uitstekend geschikt. Het zilver der Engelse gemeente (4 zilveren bekers, 2 zilveren kannen, ge bruikt bij het H. Avondmaal, en het zil veren doopbekken) zijn bij de opheffing der Engelse gemeente eveneens aan de Ned. Herv. Kerk gekomen. Middelburg. L. van Wallenburg. BOMMELSDIJK Tela<ooii (0U7«) t809 MIDDELHARNIS P.V. de Reisduif te Middelharnis or ganiseerde op 9 en 10 dec. haar jaarlijk se tentoonstelling in hotel Zaaier. Er was voor deze tentoonstelling grote be langstelling, niet minder dan 300 duiven' werden ingezet. Als keurmeester trad op de heer Mourik uit Krimpen a.d. IJssel. Om de heer Mourik enigszins te ontlasten werd de heer A. Schuur man verzocht om twee klassen late jonge te keuren. De resultaten waren als volgt: KI. 2 Fond Doffers: 1. D. van Lente, Stellendam. 2. M. Kievit. 3. Joh. Groe nendijk. KI. 2 Fond Duivinnen: 1. Joh. Vis van Heemst. 2. J. Kastelein. 3. Joh. Groe nendijk. KI. 3 Midfond Doffers: 1. D. van Ours, Stellendam. 2. L. Dubbeld. 3. A. Peek- stok. KI. 4 Midfond Duivinnen: 1. J. van Seters, Stellendam. 2. M. Kievit, P. v. Geest, Nieuwe Tonge. KI. 5 Vitesse Doffers: 1. Joh. Vis van Heemst. 2. C. Polder. 3. H. Noordijk. KL 6 Vitesse Duivirmen: 1. A. v. d. Linde. 2. Joh. Vis van Heemst. 3. L. NeLs. KI. 7 Jonge Doffers 0-150 km,: 1. C. Polder. 2. J. Springvloed-Dubbeld. 3. L. Dubbeld. KI. 8 jonge Duivinnen 0-150 km.: 1. C. D. Horseling. 2. C. Vroegindeweij. 3. du Pree-Melissant. KI. 9 Jonge Doffers 150-300 km.: 1. P. v. d: Boogert. 2. Joh. Vis van Heemst. 3. A. Peekstok. KI. 10 Jonge Duivirmen 150-300 km.: 1. De heer VAN DIS (S.G.P. lid van de Eerste Kamer) heeft op 16 december 1971 aan de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne de volgende vragen ge steld m.b.t. de fluoridering: 1. Is het waar, dat de Raad voor de Volksgezondheid van Noord-Holland heeft erkend, dat het nuttigen van ge fluorideerd drinkwater door kunstnier- patiënten gevaarlijk is? 2. Is het de Minister bekend, dat dit gevaar in Amerika reeds in 1963 werd ontdekt, maar dat het pas In de open baarheid kwam door een verslag van een medisch congres in de „Saturday Review" van 1 maart 1969? 3. Is het de Minister voorts bekend, dat bij proefnemingen in het proefsta tion voor de bloemisterij te Aalsmeer gebleken is, dat gefluorideerd leiding water schadelijk is voor meerdere soor ten snijbloemen, reden waarom de ge meenteraad aldaar inzake fluoridering nog steeds geen standpunt heeft willen innemen en is het de Minister ook be kend, dat eveneens schadelijke werkin gen zijn geconstateerd bij planten in de nabijheid van bepaalde industrieën, die de lucht met fluor verontreinigen, o.a. bij de Hoogovens? 4. Is de Minister van oordeel, dat bij bevestigende beantwoording van vraag 3, gezien de grote schade, die voor de kwekers in Aalsmeer e.o^ te verwachten is en mede in aanmerking nemend, dat inzake het beroep, dat bij de Kroon is ingesteld n.a.v. de nieuwe beschikking van 19 augustus 1970 van de toenmalige Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, nog geen uitspraak is gedaan en de studie van de Gezond heidsraad over alternatieven nog niet is afgesloten, verdere uitbreiding van de fluoridering van het leidingwater op dit ogenblik dient te worden vermeden, in het bijzonder in die gevallen, waarin tot de indiening van de betreffende aan-vra- ge (zoals door de gemeente Amstelveen) na de instelling van voormeld beroep is besloten? 5. Wil de Minister bevorderen, dat in gemeenten waaronder Amsterdam die te kennen hebben gegeven, dat zij op grond van een vroeger verleende ver gunning aan hun voornemen tot fluori deren over te gaan alsnog uitvoering zullen geven, van dit voornemen wordt afgezien, zowel vanwege de gevaren als bedoeld in de vragen 1 en 2, als omdat de aangekondigde tariefsverhoging voor leidingwater het voor velen nog be zwaarlijker zal maken buiten de moeite de extra kosten voor het ver krijgen van ongefluorideerd drinkwater op te brengen? 6. Wil de Minister tevens in ernstige overweging nemen, nu volgens een re cent bericht Zweden zich gevoegd heeft bij die landen waar fluoridering van het drinkwater verboden is en in West- Duitsland in de grensgebieden zelfs d. m.v. waarschuwingsborden is aangege ven, waar in Nederland al of niet wordt gefluorideerd, de bevoegdheid aan de Nederlandse gemeenten gegeven om een fluorverbinding in het leidingwater te mengen, te doen opheffen? A. v. d. Linde. 2. C. Polder. 3. L. Nelis. KI. 11 Laatbroed Doffers: 1. J. Kie vit. 2. du Pree-Melissant, Stellendam, 3. A. Peekstok. KL 12 Laatbroed Duivinnen: 1. A. Verburg. 2. P. v. d. Boogert. 3. H. Noor dijk. In de serie van 4 aangewezen dui ven ging de eerste prijs naar Joh. Vis van Heemst. Uitslag verloting: Prijswinnende loten zijn de no. 1011, 853, 276, 312, 678, 1203, 317, 442, 255, 224, 958, 246. Het dorp Ooitgensplaat is vanaf dinsdag 21 december verrijkt met een fraai nieuw bankgebouw van de Coöp. Raiffeisenbank ter plaatse. Vanzelf werd dit pand in de nieuwe uitbreiding gebouwd aan de Langeweg, de hoofdweg van het dorp, waar het tussen de panden van dr. P. J. H. Kramers en de heer L. Meijer een dominerende plaats inneemt. De officiële opening werd dinsdag middag 2 uur verricht door burgemeester W. M. van der Harst, waartoe de ge nodigden waren samengekomen in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Ter bezichtiging voor leden en andere belangstellenden werd een tweetal dagen „open huis" gehouden, n.l. dinsdagavond van 7 tot 8 uur en woensdagavond van 6 tot 8 uurj Centrale plaats in de (dorps)gemeenschap. De bank heeft vooral de laatste jaren een sterke groei meegemaakt, waardoor het huidige pand aan de Molendijk veel te klein werd. Een vlotte doorstroming van de cliënten werd sterk belemmerd door de aanwezigheid, van slechts één loket. Eén en ander was door een kost bare verbouwing nog wel op te lossen geweest, maar dit had dan uiteindelijk toch een noodoplossing geworden. Bovendien werd hiermede niet onder vangen dat de bank aan de Molendijk, in de gemeente steeds minder centraal kwam te liggen. De grond voor het nieu we bankgebouw werd reeds aangekocht juli 1968 met de bedoeling hier in de verre toekomst (het bestuur dacht aan een periode van 10 jaar) eens een nieuw gebouw neer te zetten. Men had toen niet kunnen denken dat het nieuwe ge bouw reeds in 1971 betrokken zou kun nen worden. Duur bouw: 10 maanden. De bouw werd gestart op 26 februari 1971 door het slaan van 41 palen van 10 meter. De bouw is dus in een zeer korte tijd van 10 maanden gerealiseerd kun nen worden, dankzij de goede samen werking tussen architect en de diverse aannemers, terwijl ook het uitzonder lijke goede weer een grote rol heeft gespeeld. Verlet wegens onwerkbare da gen is practisch niet van toepassing ge weest. De bank werd ontworpen door archi tectenbureau A. Koole te Middelharnis. Aan de totstandkoming van het gebouw werkten o.a. mee: Fa.i C. Boeter Zn. te Middelharnis, metselwerk; Fa. L. C. Dorsman, Ooitgensplaat, timmerwerk; Fa. M. Kreeft en Zn. en J. Neels te Ooitgensplaat, schilderwerk; Fa. A. Wit vliet en Zn. te Middelharnis, smidswerk; J. Sprong te Oude-Tonge, loodgieters- werk en sanitair; Fa. Timmerman, Nieu- werkerk (Zeel.), natuursteen; Fa. Krui denier, stucadoorswerk; Kaufmann Be nelux N.V. te Hilversum, balie met ko gelvrij glas; Fa. J.i van Maastricht te Ooitgensplaat, aanlegcentrale verwar ming. De stoffering werd verzorgd door de Fa's P. H. van Rossum en J. van Drongelen te Ooitgensplaat. De aanleg van de tuin was toevertrouwd aan de heer Jac. Fun. Het dagelijks toeziclit was in handen van de heer J. de Kleer te Nieuwe Tonge en als uitvoerder fun geerde dhr. W. Peeman te Middelharnis. In dit verband mogen we ool^; wel noe men de voorzitter van het bestuur van de Bank, dhr. Joh. Korteweg, die als terzake kundig wegens zijn vroegere firmantschap van de Firma Mosselman en Korteweg, bijna geen dag voorbij heeft laten gaan met het brengen van een bezoek aan het werkobject. Wegens zijn leeftijd was dhr. Korteweg vorig jaar al aftredend, maar de leden ver zochten hem aan te blijven totdat de bouw voltooid was. Van zijn adviezen etc. is dankbaar gebruik gemaakt. Door dhr.i Korteweg werd ook de eerste steen gelegd. In de hal van het gebouw is op een koperen plaat o.a. het volgende ge schreven: „De eerste steen voor dit bankge bouw werd op 26 april 1971 gelegd door Joh. Korteweg Wz. te Ooit gensplaat". De bouwstijl. De gehele bouw Is van moderne uit voering. De beneden verdieping is op getrokken uit rode metselsteen, de bo ven verdieping van geglazuurde witte steen. Het kantoor beneden heeft een afmeting van 14 x 19 meter, waarin kantoor 7 x 9.50 m., ruime wachthal met kogelvrije balie, personeelskeuken, toilet machinale boekhouding, directiekantoor, bestuurskamer, archief, couponkamer en kluis 4V2 X 6V2 m. (Lips kluisdeur), ter wijl op de bovenverdieping nog in het woongedeelte voor de directeur is inge bouwd de Centrale verwarming en ruimte voor het oude archief. De kanto ren zijn ruim en aan de zon-zijde ge bouwd en mitsdien prettig voor het per soneel. Ook de eigen home voor de di recteur dhr. C. A. Roon en zijn echtge note is de moeite waard gezien te wor den, mede door het ruime uitzicht. Ten opzichte van het oude gebouw kan het personeel thans beschikken over 4 lo ketten, welke zodanig ingericht zijn dat toch de nodige privacy gehandhaafd blijft. Het aantal safeloketten is uitge breid en gemakkelijker toegankelijk ge worden,, De loketten zijn thans be schermd door kogelvrij glas, hetgeen nu we in 1971 reeds over de 100 bankover vallen telden toch langzamerhand een vereiste gaat worden. Over meerdere telefoonlijnen (no. 207 en 606) kan wor den beschikt. Het bestaan der bank. De bank werd opgericht op 27 februa ri 1903 in Hotel Hobbel. Het bestuur in die tijd bestond uit de heren J. v. d. Tol, J. A. Slis en A. Wagner; de Raad van Toezicht uit de heren H. P. Waling, J. A. van Nieuwenhuijzen en M. Breeman; de kassier was de heer A. van Rossum. Het kantoor was toen ten huize van de kassier, de heer A. van Rossum., In 1927 werd een kantoortje met wachtkamer in gebruik genomen in Hotel Hobbel. Kas sier was toen dhr. C. J. Oostdijk, thans wonende te Axel (Zeel.) Na 1945 vestig de men zich aan de Voorstraat in het pand van dhr. K. Korte weg, terwijl in 1947 het pand aan de Molendijk in ge bruik werd genomen, hetwelk in 1959 ingrijpend verbouwd werd. De Raiffeisenbank „Ooitgensplaat" heeft zich sinds de oprichting in 1903 mogen verheugen in een steeds toene mende belangstelling. Meer dan 2300 spaarders gaven de bank hun vertrou wen, waardoor het totale tegoed in het bijna 70-jarig bestaan is gegroeid tot een bedrag van ruim 9V2 miljoen gulden. De bouw van de nieuwe bank is mede ver haast door de grote ontwikkeling van de salaris-rekeningen en de rekeningen courant. Van één kassier vroeger (met maar een gedeeltelijke dagtaak) is de personeels bezetting thans vijf personen en voor uitbreiding vatbaar. Het parkeren bij de nieuwe bank geeft geen problemen. Er is ruimte genoeg, terwijl de fietsers en brommers gebruik kunnen maken van de ingang aan de Rode Kruislaan. Een gelukwens aan bestuur. Raad van Toezicht en de heer en mevrouw Roon en het personeel, die met z'n allen de laatste weken veel werk hebben verzet, is hier zeker op zijn plaats. Voorts zij nog vermeld dat alle ambachtsmensen keurig werk hebben geleverd. Voor het oude gebouw aan de Molen dijk kwamen voor verkoop vijf inschrij vingen binnen, de laagste was de Geref,> Gemeente ter plaatse. Aan niemand is de verkoop gegund. De prijs was een re den voor het bestuur om hiertoe te be- sUssen. Het nieuwe bankgebouw van de Coöp. Raiffeisenbank aan de Langeweg te Ooitgensplaat. lE^ V OL OVERHAAL DOOR HERMAN HAGE 19 "Mispunt. Ik vermoed, dat haar aaer e=n rechtstreeks afstammeling is m" "-'ï'gemeester Adriaan van der yli, je weet wel. Of weet je niets "s^er van die geschiedenis af? Je hebt «overigens op school geleerd. In ^^""'^liik wist ik het verhaal nog. hpio„ '^e Spanjaarden Leiden "Wegerden. Maandenlang. Er was hon- Werri? vreselijke honger. Er cien ratten en muizen gegeten. Om slott"^ ^'is^elenj De burgerij werd ten- huift^" opstandig, dat zij voor het stad- tiiott*' °°P ^^sPe»! en van de burge- g',7''eiste, dat hij de stad zou over- zwaiM burgemeester trok toen zijn aanTt M*^ gezegd: Snij mij maar shrt en, dan is er wat te eten. De ''5(i geet ik niet over. Du7ik nog heel goed. Al neet Aleida van der Werff fl(>r7™?Pect voor je intelligentie, Wen- io IS het inderdaad. Wees nu eens even ernstig en ver tel wat meer. Zij is lief, dat weet ik al maanden.i Maar hoe oud? Heeft zij nog ouders? Zijn er broers en zusters? Wat is haar vader? - Hou op! Wat een vragen! Eigen schuld. Moet je maar het een en ander vertellen. Je doet zo geheim zinnig. Is er wat aan de hand? Wees nu eens aardig. Maarten, 't Is of je de spot met mij drijft! Nu alle gekheid op een stokje, Wendel. Ik zal vertellen. Er is niets aan de hand tussen Aleid en mij. Alleen dat we dol op elkaar zijn. Dat is voldoende niet? Natuurlijk niet! Wat! Is het voorons geluk niet vol doende, dat we dol op elkaar zijn? Ach, dommerd. Daarover heb ik het niet. Je moet nog meer vertellen. O ja, daar gaat-ie dan. Maarten was de laatste tijden iets „zwaar op de hand", hoe zal ik het zeg gen? wat tobberig. Maar nu! Kwam dat nu door de brief van Aleida? Hij vertelde, hoe hij kennis met haar gemaakt had. Dat zij enkele broers en zusters had. Bijna even oud was als hij. De geestelijke ligging van het gezin was die van dominee Siderius. Ik ben er van onder de indruk geko men. Wendel, en heb het er soms moei lijk mee. Helemaal ben ik het niet meer met vaders opvattingen eens. Hé, zou hij daarom zo tobberig zijn? vroeg ik mij af. Piekerde hij? Wat is haar vader? Eigenaar van een voUerij. 't Was een beste zaak, maar ja, de nare tijd. Verleden jaar waren er nog acht gezel len plus twee van haar broers. En nu nog twee gezellen. Dat schrijft Aleid. Tja, de omstandigheden worden steeds slechter. De werkeloosheid is overal groot. In Amsterdam wordt de helft van de bevolking bedeeld, natuurlijk mond jesmaat. In Den Haag staan de grote huizen der welgestelden leeg. Zij hebben kleinere huizen betrokken omdat zij geen personeel meer kurmen houden. Ik schreef weigestelden. Maar zijn die er nog wel? Papa zei onlangs: Alles wat in de laatste eeuw verdiend is, gaat aan de belasting weg. Die Fransen slokken wat op! En geen handel van betekenis meer. De havens van Amsterdam en Rotterdam liggen vol koopvaarders, die geen emplooi hebben. We zijn een straatarm land geworden. Zo is het. Maar nu verder Maarten. Ik was nu, hoewel niet geheel volledig misschien, tamelijk op de hoogte. Vertel je het nog niet aan papa en mama? -vroeg ik< Dat ben ik van plan. Ik dacht eerst mama in te lichten, 'k Heb je deze zo mer al gezegd, dat Van der Werff, het hele gezin, zonder enige uitzondering, en de verdere familie ook, vurige Oranje klanten zijn. Je bent bang, papa te ontstemmen? Bang is het goede woord niet, Wen del. Eenmaal moet het er toch van ko men of papa ontstemd is of niet. Ik zal mama eens polsen. Ik denk, dat je het rustig aan papa kunt vertellen. Ik ga meer en meer ge loven, dat papa veranderd is of aan het veranderen is. Hij zegt wel heel weinig, maar ik merk het wel. In 1795 was hij veel vuriger dan nu. Ik meen het ook opgemerkt te heb ben. Nu we zullen zienj Ik had verwacht, dat papa de mede- delin,g over het contact van Maarten met Aleida van der Werff met ge mengde gevoelens zou ontvangen( maar het tegendeel was het geval. Hij was er zeer mee ingenomen en vroeg allerlei bijzonderheden over de Leidse familie. Ik heb begrepen, dat Maarten opzette lijk niet over het politiek inzicht der familie heeft verteld, maar geheel ver zwegen heeft hij het ook niet. En mama? Nu, dat heb ik al geschre ven. Die schreide tranen van blijdschap. Haar lievelingszoon zou een goede vrouw krijgen. En, gelukkig geen patriotische! Nu moet ik bij dit laatste nog een aantekening maken. Ik heb al eerder la ten doorschemeren, zelfs meer dan door schemeren, dat papa en mama politiek niet gelijk dachten, ook kerkelijk niet geheel (mama voelde zich beter thuis onder de prediking van dominee Side rius dan onder die van papa) maar nu moet u niet denken, dat daardoor hun huwelijk niet gelukkig is. Integendeel, zij houden veel van elkaar.. En we heb ben een harmonieus gezinsleven. Als ik het in de toekomst ook zo mag hebben kan ik alleen God er voor danken, XXIII Er gaat een paar dagen door de ker kelijke gemeente een gerucht, dat niet bevestigd wordt. Dominee Siderius zwijgt er over. Later heb ik vernomen, dat hij er wel met papa over gesproken heeft, maar die zweeg ook. Om kort te gaan: er zouden een paar ouderlingen uit Barneveld in Zierikzee geweest zijn en die zouden de dominee hebben gepolst, of hij eventueel een be roep naar die gemeente zou willen aan vaarden! Nu, wie zou zoiets denken in de ver warde tijden, die wij beleven! Het gerucht was hardnekkig. Er werd op gerekend, dat het beroep een feit zou worden. En ook, dat het zou worden aangenomen. Wat drommel! Ik wilde het mijne er van weten, en zocht Marijke op. Zij zou toch aan haar boezemvriendin wel ver tellen of het gerucht waar was of niet? Zij heeft het mij ook verteld. Het was waar. Haar vader zou het beroep wel krijgen en hij had toezegging gedaan, dat hij het zou aannemen. Maar zij legde de vinger op de mond mondje dicht, hoor! Daarop kon Marijke natuur lijk rekenen. Ik kwam nog meer te weten. Als het eenmaal zo ver was zou het dominees gezin zodra de winter ten einde liep naar Barneveld verhuizen. En jij dan? vroeg ik. Ga je dan voor een paar maanden mee naar Bar neveld? 'k Weet niet, Ik denk, dat ons hu welijk vervroegd wordt. Jean, lachte zij vrolijk, rekent er al op. En zo is het gebeurd. Het beroep uit Barneveld kwam en werd aangenomen, Twee weken voor het vertrek van het gezin vond het huwelijk tussen Jean Duchanel en Marijke Siderius plaats. Terwille van de tijdsomstandigheden was het een sobere huwelijksplechtig heid geweest. Wat niet wil zeggen, dat er geen belangstelling en medeleven en vrolijkheid was. De belangstelling kwam niet alleen van dat deel der gemeente, dat de pre diking van dominee Siderius begeerde, maar van de gehele gemeente, ik zou bijna zeggen van heel Zierikzee. Er is een vrolijl^e bruiloft met geno digden geweest. Natuurlijk was ik ook van de partij. Bij die gelegenheid heb ik een gedicht voorgedragen, dat ik hier oversclirijf, dan wordt het goed be waard. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5