EILAriDEn - niEUWS Wasmiddelen en reclame Wasmiddelen en milieu Wasmiddelen en de kosten Verslag Suikerbieten teelt 1971 I bruidsfoto's Wendelmoet Beverius NIEUWS t t 2e blad Dinsdag 21 december 1971 No. 4048 Toen onlangs aan een aantal personen gevraagd werd wat hen het meest irriteerde, was het antwoord: De T.V. reclame voor wasmiddelen. Voor de kritische luisterende kijkers en voor de enigszins deskmidigen is het duidelijk dat deze reclame niets met voorlichting te maken heeft. Het resultaat met dit soort aanbevelingen is dat daardoor de ene huisvrouw om ongefundeerde reden het merk A prefereert en de andere huis vrouw om even ongefimdeerde reden de voorkeur geeft aan het merk B. De waarheid is, dat de leugen: „Witter dan wit", en „Weg met die grauw sluier", niets te maken hebben met schoon. Iets kan schoon zijn en toch maar gewoon wit. Wat doet de wasmiddelen fabrikant in zqn product om het witgoed zo bijzonder, ja zelfs dubbel wit te maken. Dat zijn: INGEZONDEN X Ook voor t FOTOGRAFIE t J. ZANDSTRA t SOMMELSDUK UIT »f Kenneit Vergadering Veren, voor Bedrijfsvoor lichting Huishoudelijke Voorlichting „De Vraagbaak'' Openstelling Postkantoren 24 en 31 december Kerstmiddag in de „Plantage" te Den Briel Vakantiespreiding aanstaande zomer OOK VOOR i t GRAIVilVIOFOON- I PLATEN I J. ZANDSTRA SOMMELSDUK f De basisbemesting op grasland nu Vragen over de K.I.P.O N.V. xxn ifSt^' A. Een bleekmiddel, d.i. een oxydatie middel zoals chloor of perboraten. 3, Een „Optische" witmaker, d.i. een' stof die opvallend licht zodanig te rug kaatst, dat het oog de indruk krijgt van w^t. In huishoudelijke termen noemen v/ij dat gezichtsbedrog. De eerstgenoemde middelen kunt u slecht missen, het laatstgenoemde is onnodig. Nu weet u, dat de reclame van 2 witmakers geen valse voorstelling van zaken is, maar wel een nogal matige aanbeveling. Ver tier wordt er in de reclame vaak ge sproken over de overwinning van de ge volgen van hard water. Het water dat Goeree en Overflakkee door de waterleiding wordt geleverd heeft een hardheid van 16 a 17 D. Dit betekent dat er in 1 liter water ong. 300 milli gram calcium en magnesium zouten zitten' en deze kunnen 1720 miligram „ouderwetse" vetzure zepen binden, Kunstzepen worden door de hardheid van het water niet gebonden. Fosfaat- zouten verhinderen het neerslaan (on oplosbaar worden) van calcium en mag nesium zouten, zodat deze zich niet op een of andere manier op het wasgoed en op het verwarmingselement van de wasautomaat kunnen afzetten. In de meeste wasmiddelen voor de automaat bedraagt het fosfaatgehalte 30 a 40»/o, deze middelen voor de afwasmachine zelfs wel 60»/o, doch in vloeibare afwas- middelen komen geen fosfaten voor. Tenslotte in dit eerste overzicht iets over de zeep en soda actie. Het is mogelijk om het water op ons eiland te ontharden door een afgestre- ken eetlepel (12 gr.) soda per 10 liter toe te voegen, vervolgens 20 a 30 min. te wachten en het heldere water af te schenken. Vervolgens kan men' het wa ter gaan verwarmen en gaan wassen met voldoende zachte zeep. Voor een wasautomaat is deze werkwijze bijna ondoenlijk en is alleen bruikbaar voor kleine wasjes, welke gewoonlijk met de hand geschieden. In een volgend artikel moeten wij een handleiding ge ven hoe te wassen zonder het milieu ernstig te vervullen. ffosmtddeïen en het milieu. Waardoor is die anti-fosfaten actie eigenlijk in het leven geroepen? De fos faten in het oppervlakte water d.i. het water in sloten, wateringen, rivie ren, en zeeën zijn bijzonder goede voedingstoffen voor algen, wieren, diatomeeën en andere kleine planten' en dieren. Het leidt daarom, vooral bi] warm weer, tot een geweld'ge op- Moei van die organismen. Gelijktijdig is het zuurstofgehalte van de openbare wateren sterk verlaagd, waardoor da gelijks een groot deel van die algen e.d. weer afsterft. Het gevolg is: vissterfte en stank. Om enkele cijfers te noemen; jaar lijks komen bij Lobith 80.000 ton fos faten ons land binnen, en' wij doen daar g eens 50.000 ton bij, afkomstig uit de landbouw, de hioindustrieën (varkens en kalveren mesterijen, kippen en eenden fokkers) en de wasmiddelen. Voor ons ïiland zijn de gevolgen van het voedsel- lijke rioolwater het best merkbaar in lange havens van Dirksland en Mid- delharnis. Hoe kunnen wij milieu-vrien delijk handelen? Door fosfaatarm of fosfaatvrij te was sen is het probleem van de stinkende havens en grachten niet geheel op te los sen, doch daarmee kan wel een be langrijke bijdrage tot die oplossing ge leverd worden. Hieronder volgen enige adviezen, welke uitsluitend geldig zijn voor het water der waterleiding van Goeree-Overflakkee, met een hardheid 16 a 17 D (is 6 meq. 1.). A. De wïtte en de bonte was. 1. Het wassen met de hand. Voor een' sopje van 5 liter water lost men in een pannetje 6 gr. soda in het water op. Deze oplossing schenkt u bij de 5 liter warm waswater. Er ontstaat een witte troebeling. Na 20 min. kan men dit ontharde water met elk was middel zonder fosfaten wassen. Beter is het, het heldere water af te schenken in het wastobbetje en het witte be zinksel weg te spoelen. Het eerste spoel water moet eigenlijk ook onthard water zijn, opdat de zeepresten in de textiel zich niet met de calcium zouten uit het spoelwater zullen verbinden. Als men' toch met hard water wil spoelen kan men 1 theelepel synthetisch vloei baar afwasmiddel aan het eerste spoel water toevoegen. 2. Het wassen :n de kuipwasmachine. Het waswater voor deze machines moet men op dezelfde wijze geschikt maken als onder A 1 genoemd. 3. Wast men met een automaat dan mogen wij u aanraden beslist niet meer wasmiddel te gebruiken dan op de ge bruiksaanwijzing staat. De hoeveelheid fosfaat daarin is afgesteld op ruim 208D, zodat het zeer waarschijnlijk is, dat u ook met 'A van de voorgeschreven hoe veelheid een schone was kunt krijgen. Enige experimenten met de hoeveel heid is gewen'st, immers de vuilheids graad van het wasgoed speelt ook een' rol. Men kiest als wasmiddel b.v. Rhe- nomatic, Dobbelman, Albimatic, Witte iReus, welke een matige hoeveelheid fos faat bevatten. B. Wollen- en synthetische materialen 1. Met de hand wassen. Hard water zacht maken volgens de onder Al vermelde methode, doch met de halve dosis soda, dus 3 gr. per 5 li ter water. Nu in ieder geval volgens de afschenk methode. Daarna kan men met een zeepwasmiddel wassen, zoals Luxvlokken, Drietex. Wol die niet al te vuil is, kan men ook wassen' in vloei baar afwasmiddel. Synthetische truien kunnen gewassen worden in (ged.) ont hard water met Radil, Persilgroen, Klok sneeuwwit, ook Drietex of geschaafde blokken Klok, Sunlight, of Hema. 2. In de wasautomaat als beschreven onder de bonte- en witte was, doch met de aangepaste temperatuur. C. Afwassen (van de vaat). 1. Wassen met de hand: gebruik de fosfaatloze vloeibare afwasmiddelen. 2. De vaatwasmiddelen voor de vaat- fosfaat. Bovendien zijn de meeste ma chines uitgerust met een' onthardings apparaat. Het is niet nodig om de sterk houdende middelen te gebruiken in het reeds ontharde water van de ma chine. In onthard water kunt u ge- ken, in niet onthard water uitproberen met hoe weinig vaatafwasm'ddel u toe komt. Zelfs is het mogelijk dat een ge woon wasmiddel in de vaat afwasma chine met succes gebruikt kan worden. Wie nog geen vaatwasmachine heeft, bezinne zich nog eens alvorens tot ïian- koop over te gaan. Afwassen met de hand onder stromend heet water gaat In verband met de vele vragen welke mij bereikten wil ik hierbij een over zicht verstrekken van mijn ervaringen over de zeer ruwe teelt van suikerbieten in het afgelopen jaar. Dit is thans het 5e jaar van experi menteren met de teelt van suikerbieten via pillenzaad, éénkiemig afstand en zonder verdere bewerkingen. Op 23 maart werd het Solorave pillen zaad gezaaid op een afstand van 24 cm, zo op het geploegde veld, waar geen sporen opstonden van de kunstmest- strooier daar dit met vriezend weer was gebeurd. Totaal werd op de 1470 roeden gezaaid SVs ons pillenzaad per H.A. Wild west zo op 't gezicht, toen ver streken er vele weken voordat er bie- tenplanten te zien waren, intussen werd er gesproeid voor onkruid, daardoor kon men zien dat er bieten gezaaid wa ren. Maar langzaamaan zag men toch bie ten komen, een schrille tegenstelling, er naast werden bieten gezaaid een week later, deze stonden op tijd op de rij, ter wijl men hier bij mij nog steeds niets zag, omdat het perceel langs de dijk lag had het veel bekijks en zeer veel kri tiek, maar later toen deze bieten een maal aan de groei kwamen veranderden velerlei gedachten. Ik moest wel eens met de lange hak erdoor want het sproeien tegen onkruid op de ploegvoren had 80»/o effect door de ongelijke ligging van het land. Het aantal planten per H.A. was rond de 45.000 per H.A. wel erg ruim, zij werden dan ook zeer groot, er waren bieten bij van 5 tot 6V2 kg. per stuk, met het rooien waren er geen proble men. Nu ben ik zover dat het gewicht en het suikerpercentage binnen zijn.i Van de 1470 roeden is geleverd 113.770 kg. hetgeen neerkomt op 46440 kg. per H.A. met een gemiddeld suikergehalte van 16,23»/o. Voor het jaar 1972 zal het bietenland eenmaal gelijk gemaakt worden, want op ongelijk land geeft het sproeien geen lOO'/o rendement, de afstand zal worden geen 24 cm. maar 20 cm. dan staan er per meter 5' en per H.A. zullen er dan 100.000 pillen rollen maar daarvan zullen er 25.000 nooit kiemen zodat er dan ongeveer 75.000 planten per H.A. overblijven, ruim voldoende en dan geeft het ook niet al blijven er dan nog een 10.000 weg, want een dun gezaaid bietenveld is nog nooit tegengevallen, dat hebben we dit jaar heel goed kunnen zien en een volveld geeft dikwijls te- even snel en kost weinig, (afdrogen is bijna niet nodig). Wasmiddelen en de kosten. Nog een slotopmerking. Het is bijzonder gewenst, dat de che mici ons uit de fosfaat misère helpen en een andere stof vinden om de hard heid van het water te onderdrukken. Bovendien heeft de Vereniging van wa terexploitanten in Nederland de water- le'dingbedrijven, die water distribue ren, met een grotere hardheid dan lOOD aangeraden, het water centraal te ont harden. Het water zou dan 0,05 per m3 duurder worden (zeg per woning 5,per jaar duurder), doch een be sparing aan wasmiddelen opleveren van 21,per woning per jaar. Dit zou de verkoop van mismiddelen met minder fosfaten mogelijk maken. Het ontharden van water in de woning is veel duurder dan 5,per jaar en kan slechts in uitzonderingsgevalen aangeraden wor den. Enige gegevens in deze plubikatie zijn ontleend aan een' publikatie van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, en een pu blikatie van de VEWIN. Stichting de Drinkwaterleiding Goeree- Overflakkee. genvallers, vooral wat de tarra aangaat. Wat de zaaitijd aangaat geef ik de voorkeur aan maart-april zaaien daar met later zaaien dikwijls droge perioden optreden en dan zit je in de boot. En tenslotte het zaaien zelf, bij velen gebeurt dat veel te licht, daar de schoen tjes aan de pijpen dikwijls stomp zijn gaan die vanzelf niet door de grond, be steed daar goede aandacht aan bieten telers, want overzaaien komt altijd slecht uit dat weten we. Ik hoop dat vele bietentelers hiermede tevreden zijn en de toekomst voor de bieten goed heb weergegeven, want we willen allemaal nog lang en vele bieten verbouwen^ Hoogachtend, W. Lokker Heerendijk 33, Oude-Tonge. NED. HERV. KERK Aangenomen naar: Veenendaal J. Ver- welius te Schoonhoven. Woudenberg A. den Hartogh te Ede. Bedankt voor Ede A. Timmer te Woudenberg. Houten G. Veldjesgraaf te Wouterswoude. Bameveld J. Stelwagen te Delft. Hoevelaken B. Haverkamp te Nij kerkerveen. Neerlangbroek J. Ver- welius te Schoonhoven'. Dordrecht I. Kok te Baam. Wilsum: Wegens vertrek naar Mid- delhamis, nam ds. J. Maasland afscheid van deze gemeente met Handelingen 21 13-14. Cotitio predikanten: Op D.V. 5 en 6 januari zal een contio van Herv. Geref. predikanten worden gehouden op Woud- sohoute te Zeist. Op de eerste dag zul len ds. J. Vos van IJsselstein en ds. B. Wlegeraad, pred. v. d. Inw. Zending spreken. Op de tweede dag zal er een discussie zijn over „Het Getuigenis". Jubileum. Ds. J. v. Wier te Kampen staat 25 jaar in het ambt. Hij begon zijn loopbaan in Kesteren (1946-1950). Ver volgens stond hij te Putten (1950-1966); Nieuwerkerk aan de IJssel (1966-1971) en Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-C. J. Rebel te Hilversum en H. v. d. Schaaf te Dord recht. Bedankt voor Utrecht P. op den Velde te Zierikzee. Assen J. de Jong te Em- meloord. Dracfiten; Gekomen van Zuidland- Spijkenisse, deed ds. C. Bos intrede met Romeinen 1 16, na bevestigd te zijn door ds. G. Buys van Vlaardingen met Joh. 3 29. GEiElEF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-N. en Clif ton P. Honkoop te Kampen. Co.rsica A. den Boer te Ridderkerk, Beroepen te 's-Gravenzande A. Hof man te Scheveningen. Rotterdam-W. A. Hoogerland te Werkendam. Genemuiden.; Wegens vertrek naar Terwolde, nam ds. H. Ligtenberg af scheid van deze gemeente met Ezra 8 22. Uitgaande van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree-Overflak kee" zal op donderdag 23 december a.s. des nam. 7.30 uur in Hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede een vergadering worden gehouden, waarin de heer P. van Nes, medewerker van het Consu- lentsohap voor de Akkerbouw en Rimd- veehouderlj te Barendrecht zal spreken over „Voeding in verband met de Voe derwinning". De voederwinning vormde in het ver leden een belangrijke factor voor de te behalen financiële resultaten, Vandaag aan de dag heeft dit nog niets aan waarde ingeboet, doch eerder aan be tekenis gewonnen door o.a. de voor- droog-rij kuil. Het bezoeken van deze vergadering is daarom belangrijk om van deze materie kennis te nemen. Zandpad 126, te Middelharnis Op woensdag 29 december a.s. is het voorlichtingscentrum „De Vraagbaak" niet geopend. Zoals reeds eerder is 'bekend ge maakt zal er op woensdagochtend 22 december 1971 en op woensdagaochtend 26 januari 1972 geen spreekuur zijn voor pas- en naaiadviezen. Op 24 december als volgt: MiddeUiamis tot 17.00 uur. Overige postinrichtlngen tot 15.00 uur. De gebruikelijke avondopenstelling te Middelharnis komt op beide dagen te vervallen. Buslichting vindt plaats op 24/12 te Middelharnis: bijbussen 16.00 uur. Kantoorijus 17.00 uur. Overige kantoren om 15.00 uur. Op 31 december: Middelharnis bijbussen 15.00 uur. Kantoorbus 16.00 uur. Overige kantoren 15.00 uur. De directeur. Op zaterdag 18 dec. werd een Kerst middag gegeven in het verpleegtehuis „De Plantage" te Den Briel. Hier werd uitgevoerd een declamatorium, getiteld „Uw Koning komt". Medewerking ver leenden: hierbij de Muziekvereniging „De Hoop" o.l.v. dirigent H. L. W^llemsen, de Ohr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", beiden te Stellendam. Als solist trad op Bert van Sefers, jongens sopraan, 'die aan het electr. orgel bege leid werd door mevr. van 't Leven. De Schriftlezing en de declamatie werden verzorgd door dhr. A. Dekker, voor zitter van de Muziekvereniging. Dat een en ander door de patiënten gewaardeerd werd bleek wel uit de stille aandacht, waarmede zang en muziek werden be luisterd. De Ministerraad heeft zich verenigd met het volgende door de Stichting van de Arbeid voorgestelde schema voor de spreiding van de vakanties voor het be drijfsleven in het jaar 1972j Ie periode: 1 juli t.in. 15 juli het oosten en noorden van Nederland, plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie 2e periode: 15 juli t.m. 29 juli het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland); 3e periode: 29 juli t.m. 12 aug. het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, alsmede Gelder land ten noorden en westen van de ri vieren) plus de metaalindustrie. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de Gemeentebesturen verzocht zo veel mogelijk steun te verlenen aan de verwezenlijking van dit schema. Hij heeft tevens een beroep op de medewer king van zijn ambtgenoten en van de gemeentebesturen gedaan om te bevor deren, dat aan het overheidspersoneel, dat niet is gebonden aan de schoolva kanties, zoveel mogelijk vakantie wordt verleend buiten het tijdvak van 1 juli t.m. 12 augustus 1972, uiteraard met in achtneming van de wensen van betrok kenen. LAND- EN TUINBOUW In de afgelopen maanden zijn er gro te hoeveelheden fosfaat en kalimest stoffen uitgestrooid. Het gunstige na jaarsweer was hiervoor wel bijzonder geschikt. Terwijl het bouwland deze basisbe mesting reeds grotendeels heeft ontvan gen, moet er op grasland nog heel wat worden uitgestrooid. Het weer blijft intussen erg goed en ook het land is in prima conditie, zodat niets een bemesting op dit openblik in de weg staat. Een tijdige uitstrooi van de basis meststoffen op grasland bevordert de wortelontwikkeling, alsmede de zode vorming en vergroot de weerstand te gen vorst. In het voorjaar herkrijgt het grasland dan veel eerder zijn produkti- viteit. Door deze meststoffen nu uit te strooi en, wordt een prettige arbeidsverdeling verkregen. In het toch al zo drukke voorjaar behoeft men zich hierover dan geen zorgen meer te maken^ Bovendien zijn de meststoffen nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een belangrijke reden om de be mesting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen. Een basisbemesting in de vorm van slakkenmeel en kalizout is zeer voorde lig en bovendien veelzijdig, want naast fosforzuur en kali wordt een ruime hoe veelheid gratis kalk en verder nog mag nesium en sporenelementen gegeven. Ook kan men gebruik maken van de mengmeststof gekorreld Thomasmeel- kali, die dezelfde bestanddelen in de grond brengt. Het lid van de Tweede Kamer de heer De Jong heeft aan de minister en de staatssecretaris van Economische Za ken op 25 november 1971 de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Hebben de bewindslieden kennis ge nomen van een grootscheepse adverten tie-campagne van de in- en verkoop combinatie KIPO, gevestigd te Rotter dam, waarin onder meer een reductie op de benzineprijs wordt aangeboden van 0,05 per liter indien men lid wordt van de betreffende combinatie? 2. Zijn de bewindslieden niet van me ning, dat hier sprake is van misleidende reclame, waardoor een oneerlijke con currentie wordt bedreven en het pu bliek op onjuiste wijze wordt voorge licht, nu bij nadere persoonlijke infor matie bij de betreffende organisatie blijkt, dat deze reductie niet alleen zou samenhangen met het lidmaatschap van de betreffende organisatie ad 10, doch dat daarnaast een verplicht jaar lijks aankoopbedrag zou worden geëist van minimum 1500,terwijl in de advertentie van deze additionele voor waarde geen melding werd gemaakt? 3. Indien de bewindslieden op vraag 2 bevestigend kunnen antwoorden, zijn zij dan bereid hierin ordenend op te tre den?' 4. Kunnen de bewindslieden medede len, in hoeverre ambtenarenorganisaties aan de hierboven bedoelde verkoopme thoden medewerking verlenen? De minister van Economische Zaken heeft mede namens de staatssecretaris van Economische Zaken deze vragen op 15 december 1971 als volgt beantwoord. 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. De ondergetekende is van mening, dat in de in de eerste vraag bedoelde advertenties inderdaad is nagelaten enige essentiële voorwaarden om voor uitbetaling van de reductie in aanmer king te komen te vermelden, n.I. dat een eenmalig bedrag, dat thans op 7,98 is gesteld, voor administratiekosten moet worden betaald en dat het aantal ge tankte liters benzine parallel moet lopen met het aantal guldens dat bij of via KIPO wordt besteed. Een verplicht jaar lijks aankoopbedrag van minimum 1500,is volgens mededeling van KIPO echter niet vereist, 3. Nu inmiddels aan deze omissie veel publiciteit is gegeven en de KIPO N.V. zich bereid heeft verklaard de gestorte bedragen van 10,terug te betalen aan hen, die zich bij nadere kennisne ming van de voorwaarden teleurge steld voelen, alsmede ook het bedrag ad 7,98 indien men achteraf in 1972 geen benzine mocht hebben getankt via de KIPO-aktie, meent de ondergetekende, dat er thans geen aanleiding is op te treden. 4. Bij activiteiten van de KIPO N.V. zijn, naar ons door KIPO is medegedeeld geen ambtenarenorganisaties betrokken. VERVOLGVERHAAL DOOR HERMAN HAGE 18 Wéér diezelfde pedanterie, die zelfver zekerdheid: ik, Johan van Zuilenstein, °eshs en jij, Wendelmoet Beverius, hebt ^'«•en „ja" te zeggen! Ik haalde diep adem. Johan, heb ik jou in al die tijd, en flan doel ik op de laatste jaren, want de «ndertijd geldt in dit geval niet, ooit «ten blijken, dat ik je vrouw wilde Worden? - Neen, natuurlijk niet. Want dat ^Prak toch vanzelf, Wendelmoet? Dat '™er, die onze families kent en ons heeft .adegeslagen. -•Zo, zo. Nu, dan vergis je je deerlijk, «njeur Van Zuilenstein. Voor een goed v^jy^yk is liefde nodig. Jij mag mij 'ethebben, wat ik betwijfel, maar ik heb öu niet lief, nooit lief gehad. Ik word JOU vrouw niet, dat staat vast. Wad ik verwacht, dat hij een verbaasd «^leurgesteld gezicht zou zetten? Ik weet niet. Ik merkte alleen op, dat zijn gelaatsuitdrukking niet veranderde. Zo, dus je hebt al die tijd harteloos met mij gespeeld. Het staat je fraai! Ik heb in het geheel niet met je gespeeld. Er was niets tussen ons beiden. Ik denk er geen moment aan met jou te huwen. Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, spijten voor jou natuurlijk, voegde ik er haastig aan toe, want ik zag, dat zijn gelaat veranderde en er een lachje op kwam. Ik zou er nog eens rustig over na denken. Wendel. Ik heb de tijd. Je weet niet, wat je weggooit. Een aloude, adel lijke naam, die klinkt als een klok. Van Zuilenstein. En geldelijk een onbekom merd bestaan. Je weet wel, dat mijn vader er warmpjes in zit en ik ben de enige zoon, enig kind zelf Het gaat mij niet om de naam en om geld, Johan. Ik wil alleen geluk. En met jou kan ik niet gelukkig worden, want ik heb je niet lief. Het zoi.i een on gelukkig huwelijk worden, ock al om dat je mij niet trouw zou blijven., Wie zegt dat? vroeg hij scherp. Is Maarten soms aan het stoken geweest? Maarten stookt helemaal niet. Hij zegt alleen wat waar is en wat velen in Zierikzee weten. Je vader ook. Je leidt in Leiden en Den Haag een losbandig leven, zó is het, Johan. Het spijt mij voor je. Met een losbol trouw ik niet. Het lijkt wel, of dominee Siderius je vader is, spotte hij. Je lijkt wel een non! Die Siderius, dat is een kwezel. Ik wed, dat Marijke ook gestookt heeft en je heeft afgeraden met mij te trouwen. Je kunt van dominee Siderius den ken en zeggen wat je wilt, maar hij is een fijne man. En je behoeft hem niet tegen papa uit te spelen, want papa denkt over jouw levenswijze precies zo als dominee Siderius en als je eigen va der. En je kunt Marijke er ook buiten laten, want zij heeft evenmin gestookt als Maarten dat gedaan heeft. Dat is de waarheid, Johan, of je het gelooft of niet. Ik begrijp niet, hoe je tot mij spre ken durft zoals je hebt gedaan, maar dat wil ik je vergeven, als je mij belooft nog eens rustig na te denken. Je gooit je toekomst weg, meisje. Als je blijft weigeren zul je er later spijt van heb ben. Ik zal er geen greintje spijt van hebben, Johan, geen greintje. En ga nu heen. Al dat praten verandert niets aan de zaakj Is dit je laatste woord? Ja, ik heb niets meer te zeggen. Toen sprong hij op. Zijn onverschil ligheid week. Hij werd boos en voelde zich blijkbaar in zijn ijdelheid gekrenkt. Ik had geen gelegenheid de maerte order te geven hem uit te laten. Hij liep snel weg. Ik hoorde de zware huisdeur met geweld dichtslaan. Met een zucht van verlichting, maar moe, viel ik in een leunstoel. Het is nu zes weken nadat ik het bo venstaande schreef. Ik ben al veel ver der met mijn verhaal. Maar ik wil toch nog even inlassen wat Maarten schreef, namelijk, dat Johan van Zuilenstein ver loofd is met een dochter van de Maire van LeidenEn dan wil ik ook nog opmerken, dat de ■vrees van papa vol komen misplaats is geweest. Onze Maire is nog steeds even vriendschappelijk. Met geen enkel woord heeft hij er over gesproken. En zijn vrouw ook niet. Wij gaan geloven, dat Johan er niets van verteld heeft, dat hij mij ten huwe lijk heeft gevraagd en dat hij een wei gerend antwoord heeft gekregen. Nee, nu wacht ik niet twee of drie weken met het schrijven van de aante keningen, die nu volgen. Want dit is zo prettig in ons gezin van zeven personen, papa, mama en vijf kinderen, de laatste, Aagje is in 1804 geboren, dat mama tranen stortte van blijdschap, heus waar, dat moet vrijwel direct aan het papier worden toevertrouwd. 't Is nu veertien dagen na die onaan gename geschiedenis met Johan van Zuilenstein, die ik sindsdien niet meer gezien heb, ook niet in de kerk, want daar komt hij niet. Kerstmis is reeds voorbij. Toevallig was ik gistermorgen in de gang, vlakbij de huisdeur, toen de klop per ^nel^ Op de hardstenen stoep stond de beurtschipper Goossen, die voor het eerst na de vroeg ingevallen vorst weer naar Rotterdam had kunnen varen (er zal nog wel een wintert je volgen!) met een brief in de hand. Graag zeven stuivers port, mejoffer. Ik nam de brief aan. Die was geadres seerd aan Maarten engeschreven door een vrouwenhand, dat was zo dui delijk als wat. Ik holde naar de studeerkamer, waar, dat wist ik. Maarten alleen zat, want pa pa was op ziekenbezoek. Hier is een epistel voorjouw. Maar ten. Zeven stuivers alsjeblieft. Je mag de brief uit Leiden, vermoed ik, lezen, maar straks kom ik terug. Dan moet je je belofte van deze zomer inlossen. Een brief voor mij? Hij rukte die haast uit mijn hand. Ja, uit Leiden, riep hij uit. Geef mij eerst zeven stuivers alsje blieft. Goossen kan niet blijven wachten. Die brief kun je straks wel lezen, die heeft toch geen betekenis, plaagde ik. Je bent een kreng, Wendel! Hier zeven stuivers. Ik had de kamer nog niet verlaten of ik hoorde hem het couvert scheuren. Zo, makker, dacht ik, straks kom ik terug. En dan zul je praten. Want ik was er zeker van: dit was een brief van dat meisje uit Leiden, van wie Maarten mij de afgelopen zomer had kond ge daan met de belofte, dat hij later van haar zou vertellen. Er was nog niets van gekomen. Dat moest nu eens gebeuren, al zou ik het verhaal ook uit hem moe ten trekken! MJaar dat was niet nodig. Toen ik een klein kwartiertje later naar boven ging gebeurde het. iHij zat de brief te lezen, natuurlijk voor de derde of vierde keer, want zo lang was het schrijven niet. Ken je de brief al uit je hoofd, plaagde ikj Nogmaals, Wendel, je bent een krengetje. Had Johan van Zuilenstein je „ja-woord" maar gegeven, dan liet je mij tenminste met rust. Natuurlijk zit de stakkerd om jou te treuren. Natuurlijk had ik hem op de hoogte gesteld van het gebeurde met Van Zui lenstein. Hij had er niet veel op gezegd, alleen: Ziezo, dat is gelukkig van de baan. Weet je wat ik denk, Wendel? Dat mama hierin een groot aandeel heeft gehad. Met dat treuren zal het wel loslo pen, antwoordde ik op zijn laatste op merking. Maar kom op. Maarten! Je hebt me deze zomer beloofd, dat ik na der over haar zou horen. Ik weet alleen, dat zij, zoals je hebt gezegd, een lief meisje is. Hoe heet zij? Aleida, zei Maarten prompt. Hoe nog meer? Zij heeft toch wel een achternaam? CWordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5