„Vliegveld voor kust Goeree zou voor Goeree-Overflakkee ramp betekenen" Kerstconcert te Middelharnis Eén dode en een zwaar gewonde bij verkeers ongeluk te Oude Tonge van weenen Burg. van Es op hoorzitting i( Vóór- en tegenstanders van geboden conserverend beleid den Hertog zijn. Sommelsdijk modehuis dirksland tel: 396 Nr 1971 118e P'^'Sf^ Vrijdag 17 december 1971 No. 4047 C^. STRESESMJU) OP GERirPCmMEERDE GRONDSLAG VCM3R DS ZDID-HOLUUraeB EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor Kaas en Wijn moet U bij j Logeer- problemen Dan brengt een: VOUWBED OPKLAPBED STAPELBED U uitkomst. v^ninginrichtTh^ Zondagsdienst artsen mxBX TONcys VOOR MOOIEEE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zapped - SfidddUbarii» b-Bestma"' POSTBOX 8 - MroDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor tiangeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 3.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zo'n vijftig belangstellenden waren dinsdagavond aanwezig op de in de aula van de Technische School door Gedepu teerde Staten belegde hoorzitting over de inhoud van het ontwerp Streekplan Zuid-Holland-Zuid. Dat ontwerp zegt dal Ooeree-Overflakkee landelgk dient te blijven met een recreatieve functie en liier en daar een bescheiden bevolkings toename boven het eigen natuurlijke groeicijfer, en dat mag dan een „conser verend beleid" genoemd worden, een term overigens v/aaraan Gedeputeerde mr. den Engelsman een aanmerkelijk mildere interpretatie gaf dan Flakkee zich daarvan heeft voorgesteld. Van het deze avond gesprokene zal een verslag worden gemaakt dat zal worden toege voegd aan de stukken die Provinciale Staten bij de openbare behandeling zul len raadplegen. „Wij zorgen in elk geval 4at uw stem de volksvertegenwoordi ging bereikt, wat ze er verder mee doen moeten we maar afwachten", stelde mr. den Engelsman vast. Met hem waren mk de Gedeputeerden Ir. N. Buijsert en G. V. d. Zande aanwezig. Géén vliegveld. Naast wat algemeenheden kwamen er toch ook meer constructieve vragen, zo als van de zijde van burgemeester van Es van Middelliarnis die namens de Stichting Flalskeese Gemeenschap het woord voerde, en daarin een ernstige waarschuwing liet horen tegen de evt. aanleg van een vliegveld voor de kust van Goeree. Weliswaar heeft de com missie Falckenhage zich niet enthou siast getoond over- dit plan van drie aan nemingsmaatschappijen maar in aan merking genomen dat de (te duur ge noemde) aanleg toch maar twintig gul den per vierkante meter zou kosten en dat men zoekt naar een (hier aanwezig) open gebied achtte burg. van Es de mo gelijkheid toch nog niet uitgesloten dat er serieus over gepraat zal gaan worden., „Wilt u daarom in het streekplan ac- Mntueren dat in dit gebied geen tweede nationale luchthaven gelocaliseerd kan worden en wilt u alle mogelijkheden be nutten om dit plan te frustreren w vroeg burgemeester van Es: „het zou voor Goeree-Overflakkee een ramp be tekenen, het zou de nog aanwezige rust Kosten en het eiland zou met aan- en af- voerwegen doorsneden worden", zo zette Inr. van Es zijn verzoek kracht by. Burg. van Es waarschuwt tegen evt. vliegveldplannen. De 3 heren rechts zijn (v.I.n.r.) Ir.i Buysert, M. Engels man en dhr. v. d. Zande. Mr. den Engelsman verklaarde daar op dat door Gedeputeerde Staten aan de commissie Polak opdracht is gegeven met de beide andere genoemde moge lijkheden in dit gebied (Maasvlakte en Steenbergen) ook de evt. mogelijkheden voor de kust van Goeree te bestuderen, niet omdat G.S. er iets voor zouden voelen maar om straks wanneer dat no dig mocht zijn precies de bezwaren ge documenteerd te kunnen overleggen. In dit verband merkte mr. den Engelsman op dat G.S. van Zeeland inmiddels een overtuigd bezwaar hebben laten horen. Wonen - werken. De heer A. J., van Rumpt hield een wijds betoog namens de sectie Goeree- Overflakkee van de Kamer van Koop handel. Herhaaldelijk presenteerde dhr. van Rumpt zich als „simpele inboorling van Goeree-Overflakkee" en als simpele geest die de ambtelijke taal niet vermag te vatten, en wellicht bracht dat de he ren Gedeputeerden tot de vraag of dhr. van Rumpt in zijn betoog wat concreter wilde zijn. Even werd het zelfs onple zierig in welke situatie dhr. van Rumpt omstandig te kennen gaf dat Gedepu teerde Staten niet moesten proberen een (opnieuw) simpele inwoner van Goeree- Overflakkee voor gek te zettenDe intentie van het betoog van dhr. van Rumpt was de constatering dat de bo demoppervlakte reeds klein is, maar dat die ook nog opgedeeld moet worden in gebieden om te wonen, te werken en te recreëren. De gronden langs de oevers van de rivieren (desgevraagd: van de Waterweg tot aan de Moerdijk) wilde dhr. van Rumpt om hun kostbaarheid bestemd zien voor het vestigen van in dustrieën", die grond is gewoon te kost baar om er te wonen", vond dhr. van Rumpt. Dat vond hij ook van de grond rondom Oud-Beijerland, bovendien achtte hij de omgeving daar niet van industriële smetten vrij. „In Pernis wil tegenwoordig geen varken meer wonen en in Oud-Beijerland zou u binnen een aantal jaren voor hetzelfde probleem komen te staan, waakt u voor het ma ken van diezelfde fout", waarschuwde dhr. van Rumpt. „Iedereen heeft er recht op te wonen in een schone omgeving en het creëren van tweede woningen is gewoon een te ken van armoede, het Ie huis is dan verkeerd gesitueerd, maak daarom een duidelijke scheiding tussen werken en wonen" benadrukte dhr. van Rumpt nog eens. „Als u de hele reep Waterweg - Moer dijk vol wil zetten met industrieën dan staat u lijnrecht tegenover onze ge dachte", repliceerde mr. den Engelsman. „En toch liggen daar de weinige kansen voor de Nederlander om zijn brood te verdienen" schermde dhr. van Rumpt terug. Hij liet zich overigens niet duide lijk uit waar er gewoond zal moeten worden, volgens dhr. van Rumpt is dat, zonder een plaats of omgeving te noe men „waar niet gewerkt wordt". Gedeputeerde Staten vinden dat dat in de Hoekse Waard moet zijn vandaar het voornemen daar een woon-aanzet toe te laten. Van belang daarbij is ook de overweging dat daar tegelijkertijd met de ontwikkeling ook een railverbin ding tot stand zal kunnen worden ge bracht omdat de aanwezigheid van goed openbaar vervoer altijd in relatie met een ontwikkeling moet worden gezien. M.b.t. een veronderstelde hinder van de industrieën verzekerde mr. Engelsman dat metingen dat niet hebben uitgewe zen, wel was er de kattepislucht maar die kwam van Brabantse zijde. Bij de industrie en uit het Rijnmondgebied is de Hoekse Waard volgens de waar neming van mr. Engelsman alleen maar visueel betrokken, het gebied ligt zeker buiten de aangenomen hinder- grens van 3,5 küometer. Bezwaren. Van de zijde van de federatie Goeree- Overflakkee van de P.v.d.A. waren grote bezwaren tegen de conservering van haar gebied naar voren gebracht door dhr. C. Nagtegaal te Melissant. „In de kleine kernen daalt duidelijk het ver- zorgingspeil als gevolg van het constant blijven of zelfs dalen van het bevol kingsaantal en het effect van dit streek plan zal zijn dat de kleine kernen op dezelfde wijze zullen verkommeren als sommige Friese dorpen. Als de samen-' stellers van het streekplan oog zouder, hebben voor het unieke woongeboed op' het eiland dan zouden deze moeilijkhe den kunnen worden opgeheven", geloof de dhr. Nagtegaal. Hij hoopte daarom dat voor de grotere kernen een maxi mum groei van 3 a 4"/o mogelijk ge maakt zal worden. Een soepeler beleid jegens degenen van de overkant die zich hier willen vestigen werd ook bepleit door dhr. Louis, namens de Stichting Goereese Gemeenschap, al kon dhr. Louis het met de grote lijnen van het plan geheel eens zijn. Ook raadslid D. de Bonte te Dirksland liet zich in die geest uit. Keuze maken. „Planologie is een duidelijk gerichte keuze maken, we kunnen het nu een maal niet doen zoals het dan over ons komt", gaf mr. Engelsman te kennen. In het kader van de gehele Ruimtelijke Ordening heeft een streekplan, zoals dat wordt opgesteld niet minder en niet meer betekenis dan dat het een pro gramma is voor degenen die bestem mingsplannen gaan maken, i.e. de ge meentebesturen.! Die bestemmingsplan nen behoeven de goedkeuring van Ge deputeerde Staten die zich zo gaf mr. Engelsman te kennen willen houden aan het grote Streekplan als programmatisch beleids-uitgangspunt. Goeree-Overflakkee „Voor Goeree-Overflakkee denken Gedeputeerde Staten daarom aan het behoud van het landelijke karakter", zo vervolgde mr. Engelsman. Onder invloed van de streekplancommissie is in het ontwerp aan een aantal kernen een, qua bevolkingstoename, ruimere ademha- üngsmogelijkheid gegeven door ze in een andere categorie onder te brengen. Daardoor kan de kop van Goeree ook een aantal forensen opvangen. Daarbij gaf mr. Engelsman zijn inter pretatie van de term „conserverend": „bij het maken van een plan zijn we ons ervan bewust dat we niet zoveel duide lijke koersen kimnen uitzetten, wanneer we het dan ook over „conserveren" hebben dan betekent dat dat we nog geen duidelijk idee hebben hoe de vol gende koers te gaan varen. Lees er niet uit dat we bedrijfsvoeringen gaan be lemmeren of dat we niet zouden willen inzien dat er iets gedaan moet worden aan de werkgelegenheid voor de eigen bevolking", benadrukte hij. Westhavendflk 43 a - Dirksland Tel. (01877) 1968 OtlSTUUK SS-«] Wij herinneren u hierbij nog aan het kerstconcert dat op 18 december 1971 des avonds om 8 uur, wordt gehouden in de Grote Kerk te Middelharnis. .Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee in samenwerking met het Chr. Gem. Koor Sursum Corda. Ver scheidene vokale en instrumentale solis ten werken verder aan dit concert mee, terwijl het geheel staat onder leiding van de heer Jan van Dijk te Middelhar nis. Het concert wordt geopend met een werk voor koor van Dedekind „Gelobet sei der da kommt". De sopraan Clara Zietse zingt hierna de aria „Immanuel ist da" uit cantate nr. 2 van Telemann, waarna de bas Ted Schorske vervolgt meteen aria van J. S. Bach. Hierna zal de sonate in b kleine terts van J. S. Bach worden gespeeld. Het koor ver volgt hierna met 3 werken, respektieve- lijk van Schein en Pratorius, waarna door fluit, viool en kontinuo de triosona te van Quantz ten gehore gebracht zal worden.i De sopraan en bas zingen ver volgens samen een duet met begeleiding van viool uit kantate 140 van J. S. Bach. „Mein Freund i,5t mein", waarna het concert zal worden geëindigd met een koorwerk van Buxtehude. Zoals reeds eerder is meegedeeld kun nen des avonds aan de kerk nog pro gramma's worden gekocht. De prijs hiervan is 2,50, voor scholieren 1,50. ''elangstellenöen luisterden geïnteresseerd. De 22 jarige ongehuwde jongeman R. L. J. Helleman uit Den Haag is in de vroege woensdagmorgen om plm. 3 uur op slag gedood toen de auto waarin hij meereed nabij Oude Tonge in volle vaart tegen een boom reed. Dat gebeurde even voorbij de bocht in de Provinciale weg bij PoUemans, de wagen die richting Zeeland reed kwam daar even met de rechterwielen in de rechterberm, de correctie die de bestuurder aanbracht bracht de auto in een slip waardoor hij in de linkerberm tegen een boom van ca. 30 cm. doorsnee terecht kv,7am, met het fatale gevolg. De passagier gedood, de bestuurder, de 31 jarige, eveneens ongehuwde Hagenaar W. O. Lauret werd ernstig gewond op de achterbank van de wagen aangtroffen. Het ongeluk werd gehoord door de in de nabijheid wonen de landbouwer Winkels die direct de politie waarschuwde. Intussen was er al een bus van reisbureau Buijsse uit Mid delharnis tegen de geknapte boom ge reden die dwars over de weg lagn De voorruit van de bus werd daarbij ver nield, bestuurder was Cor Hogerwerf uit Herkingen. Gezamenlijk werd de boom vervolgens van de weg verwijderd. Zowel de bestuurder als het slachtoffer werkten in een groot automobielbedrijf in Den Haag. Het wrak van de auto, een Mazda RX-2 Coupé werd door garage Nijsse weggesleept. 99 het restaurant voor iedere beurs. BOUWMATERIALEN Bjii3)r,?'li Dirksland Telefoon 13 33 Van zaterdag 18 december tot maandag 20 december Middelhamis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. De ze is woensdag a.s. van 12-24 uur af wezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé tel. 01877-1262, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge en dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens, Middelharnis, van 9 tot 9.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herklngen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, tel. 1234, b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. van Wijk, tel. 01874-289, b.g.g 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heft zr. Anna, tel. 01873-577. Goedereede; Zaterdag 18 dec. zr. Pais, tel. 01878- 321. Zondeigl9 en maandag 20 decem ber, zr. Freylink, tel. 01879-363. Avond dienst zr. Pais. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897. MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. Zondag 19 decem ber a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan student H. Hofman te Klaaswaal, 's morgens 10 en 's avonds 6 uur. Beroepen. Op de ledenvergadering die j.l. woensdagavond werd gehouden om o.m. te komen tot het beroepen van een eigen herder en leraar werd uit het gestelde tweetal ds. D. Honkoop te Kampen en ds. N. W. Schreueder te Goes laatstgenoemde gestemd. DEN BOMMEL Kerst-vergadering. De N.C.V.B. afd. Den Bommel hoopt a.s. donderdag 23 december haar Kerstvergadering te hou den in het Verenigingsgeb. v. d. Herv. Kerk. Aanvang 7.30 uur. Belangstellen den hartelijk welkom. t il

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1