De G.0.20, nieuwe aanwinst voor Goereese vissersvioot Wendelmoet Beverius paal 2e M.T.Sc te Rotterdam Een aangriipend boek voor jong en oud In Zijn arm de lammeren Anti-fluor filters niet aan te raden i NIEUWS Uitgeverij T. WEVER Kerstzangdienst Nieuws uit Zeeland JBH.AgrPgg-glBPWS" UIT 9W KtMKïïM HET VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 Dinsdag 14 .december 1971 NED. HERV. KERK Beroepen te: Ederveen A. Muilwijk te Opheusden; Katwijk aan Zee J. Vroeg- indeweij te Harskamp; St. Annaland L. Geluk te Dirksland; Ede H. A. v. Sloo- ten te Nijkerk; Ouderkerk aan de IJssel J. Schuurman te Putten; Voorthuizen J. den Besten te Huizen. Aangenomen naar: Hasselt K. Exalto te Noordeloos; Veenendaal J. Verwelius te Schoonhovenj Bedankt voor: Tholen J. Vroeginde- welj te Harskamp; Bruchem W. v. Gor- sel te Oude Tonge; Sprang L. Geluk te Dirksland; Nieuwerkerk en Dordrecht I. Kok te Baarn; Rotterdam C. v. d. Bosch te Gorinchem; Neerlangbroek J. Ver welius te Schoonhoven; Meerkerk J. de Bruyn te Harderwijk. Ziekenhuispredikant; Ds. J. R. Cupe- rus te Ede zal begin volgend jaar af scheid nemen van zijn gemeente, we gens het aanvaarden van een benoeming als ziekenhuispredikant te Bennekom. Jubileum: Ds. A.i N. Langhout te Ben nekom stond 25 jaar in het ambt. Hij werd in 1946 predikant in de Ned. Herv. Kerk, na eerst enige jaren de Herv. Gerei Gemeente te Parijs te hebben gediend. In 1946 werd hij predikant te Zundert en stond vervolgens te Giessen, Sliedrecht, Heusden, Brakel en Benne kom. Kerkbrand: Op vrijdag 3 december brandde de oude z.g. „Grote Kerk" te Hilversum geheel af. Inzonderheid be tekent dit voor de wijkgemeente cen trum, waarvan Ds. J. Smit predikant is een ramp. De kerkvoogdij zit toch al met een negatief resultaat en hulp van buiten af is dan ook dringend geboden, zo schrijft Ds. Smit in een oproep om hulp, welke men bieden kan door zijn gave te storten op giro 588349 tn.v. Bouwfonds grote kerk te Hilversiunj Vermindering predikantsplaatsen: Zowel in Den Haag als in Rotterdam loopt het kerkbezoek regelmatig terug. Rotterdam zit met een jaartekort van 258.000,—. Het aantal kerkgangers is in tien jaar teruggelopen van 226.000 naar 144.000. De centrale kerkeraden in beide steden besloten opnieuw het aantal pre dikantsplaatsen met drie te verminde ren. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Rotterdam-Z. Y. Stienstra te Zuidland; Beroepen te: Utrecht H. Huyser te Aarau (Zwitserland). GEREP. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Alkmaar, Delfzijl, Gorin chem, Kornhorn, Marum, Middelstum, Ulrum en Nieuw Leusen W. Pouwelse kand. te Apeldoorn; Zuidhom R. te Vel de te Hattem; Goes H. Nijenhuys te Groningen; Rijnsburg (als miss, pred.) D. Vreugdenhil te Oldehove. Aangenomen naar: Vlaardingen R. Wigboldus te Waardhuizen. Bedankt voor: Alkmaar D. Vreugden hil te Oldehove. CHR. GEREP. KERKEN Beroepen te: Zaandam W. Quist te Opperdoes; Rotterdam-W P. Beekhuis te Noordeloos. Bedankt voor: Dordrecht H. v. d. Ent te Katwijk; Soestdijk M. Vliestra te Werkendam. Overleden: Op 79 jarige leeftijd is plotseling overleden Dsj L. Floor, em. pred. te Nieuw Vennep. Hij werd op grond van singuliere gaven predikant in 1931 te Ulrum. Daarna diende hij de kerken van Assen; Amsterdam-noord en Nieuw Vennep, waar hem in 1963 emeritaat werd verleend. Utrecht: Wegens zijn benoeming tot Hoogleraar, nam Dr. W. van 't Spijker afscheid van deze gemeente met 1 Oor. 3 21-23. Zuidland: Wegens vertrek naar Drach ten nam Ds. C. Bos afscheid van de kerken van Spijkenisse en Zuidland met 1 Petr. 1 24 25. GEREP. GEMEENTEN Beroepen te: Wolphaartsdijk A. den Boer te Ridderkerk. Bedankt voor: Hilversum E. Venema te Zwijndrecht; Leerdam A. den Boer te Ridderkerk; Gorinchem J., Weststrate te Meliskerke; Drachten L. Blok te Beek bergen; Borssele C. de Ridder te Nun- speet; Temeuzen D. HafeLkenberg te Dordrecht. Ds. J. C. V. Ravenzwaay te Arnhem is lijdende aan een knieblessure, waardoor hij alle preekbeurten in december moet afzeggen. Als op donderdag 16 december a.s. de eerste (officiële paal) door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. J. Rol, geslagen is, betekent dit een afsluiting van een zeer moeilijke periode in het bestaan van de 2e M.T.S. Toen het schoolgebouw van de 2e- M.T.S. aan de Jan Ligthartstraat in de avond van 31 mei 1964 door brand werd verwoest kon niemand vermoeden dat de uitvoering van de nieuwbouwplan nen, die overigens al in een zeer verge vorderd stadium waren, nog tot decem ber 1971 zou duren. Dit ondanks de herhaalde verzoeken van het bestuur om de nieuwbouw van de 2e M.T.S. zo spoedig mogelijk ter hand te mogen nemen. Het moest eerst tot een protestactie van de leerlingen komen. En dat gebeurde dan ook op woensdag 11 maart 1970. In een voorbeeldige protestactie mar cheerden de leerlingen van deschool door de stad naar het stadhuis, werden ontvangen door de wethouder van On derwijs, stuurden telegrammen naar mi nister en 2e kamer en lichtten de pers in. De actie had succes. Er bleven wel grote moeilijkheden met het Ministerie van O. en W. i.v.m. de bezuinigingsmaatregelen, doch nu is het zo ver dat de eerste officiële paal de grond ingaat voor een school gebouw dat de leerlingen van Rotter dam-Zuid en omgeving op kan vangen. Het gebouw zal verrijzen op nagenoeg dezelfde plaats waar in 1964 de school afbrandde. Er zal plaats zijn voor onge veer 625 leerlingen die kunnen studeren in de vakrichtingen werktuigbouwkun de, elektrotechniek, bouwkunde, proces techniek en autotechniek. Bovendien zal het gebouw onderdak bieden aan de avondschool tot opleiding van leerkrach ten voor het technische beroepsonder wijs. Het gebouw zal naast de werk plaatsen voor eerstgenoemde afdelingen, 18 leslokalen, 4 tekenzalen en een aantal practica omvatten. Ook aan de lichamelijke opvoeding kan in de twee gymnastieklokalen de no dige aandacht worden besteed. Voor de leerlingen is straks een canti- ne voor 450 personen aanwezigi Het ontwerp is van de architect Ir. H. Kammer. -------C3te*-i Binnenkort verschijnt: ■1- door Cornelius Liambregtse Omvang 350 pagina's. Formaat 13,5 x 21,5 cm. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in twee-kleurendruk. Prys 14,50. Op het eerste gezicht een merkwaardige keus, deze aan Jesaja 40 11 ontleende titel, maar voor wie het boek kent is zij volkomen duidelijk. Om dat toe te lichten volgen hier enkele gegevens omtrent de auteur en een korte typering van zijn boek. ComeUus Lambregtse is in 1916 te Rilland-Bath geboren., Hij slaagde in 1935 voor zijn onderwijzersakte en diende het christelijk lager onderwijs resp. te Krabbendijke, Scheveningen, Rijssen en Wemeldinge. In 1947 emigreerde hij naar de V.S. en studeerde enige tijd aan Calvin College in Grand Rapids, waar hij vervolgens twee jaar Nederlands doceerde. In 1950 verliet hij het onderwijs en trad in dienst bij een bekende Amerikaanse uitgeversmaatschappij, waar hij nu reeds meer dan twintig jaar werkzaam is als redacteur en boekverzorger. Het boek is geïnspireerd door en opgedragen aan zijn enige zoon Calvin John, die in 1952 overleed, nog geen vier jaar oud. Het verhaal speelt in de twintiger jaren op Zuid-Beveland. In de hoofdfiguur, Fransje Westrae- te, als het ware de belichaming van zijn prille jeugd op het Zeeuwse plat teland, heeft de auteur getracht tot leven te brengen de ervaringswereld van een kind, dat, nauwelijks aan het leven begonnen, op de dood wordt voorbereid. Toch is dit boek meer dan enkel een boeiend verhaal over een klein jon getje, want de figuur van Fransje representeert eigenlijk elke ware chris ten, die wel in, maar uiteindelijk niet van deze wereld is, omdat hij weet dat hij hier slechts als vreemdeling vertoeft. Evenals Christen in Bunyan's „Christenreis" is een kind van God hier op doorreis; en of die reis nu 84 of 4 jaar duurt maakt in wezen geen verschil, omdat Gods kinderen be paalde eigenschappen gemeen hebben, eigenschappen die genade-gaven zijn. Nu het leven steeds gecompliceerder wordt, ook het leven met en vanuit het geloof, kan het goed zijn eens „af te dalen" naar de wereld van het kind (wij moeten immers allen „worden als een kind"), daar de werking van Gods,Geest, die toch altijd eenvoudig is, na te gaan en ons eigen hart daaraan te toetsen. Het is mede om deze reden dat de auteur zijn verhaal „in zeker opzicht allegorisch" noemt, omdat ook Fransje, hoewel hij met volle teugen van het aardse leven genoot, toch dat heimwee kende naar „de nieuwe hemel en de nieuwe aarde", dat al Gods kinderen in hun hart meedragen. Dit boek zal in ruime kring de aandacht trekken, omdat het zo direct en levensecht tot uiting brengt wat het christelijk geloof ten diepste behelst. Men zou het kunnen vergelijken met „Bartje", van Anne de Vries, met dit verschil dat het speelt in de typisch eigen sfeer van het Zeeuwse land, met de eigen, diepe geloofsbeleving van het Zeeuwse volk. Het boek zal omstreeks 28 december a.s. verschijnen, maar u kunt het nu reeds be stellen door gebruik te maken van de T bestelbon. U kunt deze ongefrankeerd ver zenden (dus zonder postzegel!), in open en velop, met daarop de vermelding: druk- 1 werk, Adresseer als volgt: Antwoordnummer 5 FRANEKER Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via boekhandel: ex. C. Lambregtse, IN ZIJN ARM DE LAMMEREN. Prijs 14,50. Naam: Straat: Plaats: Doorhalen wat u niet wenst. E.N. )insdag De G.O. 20, de „MARIA" van schipper -eigenaar A. C. Groenendgk is de nieuwste aanwinst voor de Goereese vissersvioot. Het nieuwe schip, behalve het casco dat in Groningen op de werf Veldthuis werd gebouwd een product van de Fa. Maaskant, miaakte vorige week dinsdag vanuit Bruinisse haar technische proefvaart vóórdat ze naar de thuishaven kwam. Niemand kon vermoeden dat het schip op die reis enkele wederwaardigheden voor de boeg had, waaronder ter hoogte van Hellevoetsluis een fikse aanvaring met een als vissersschip gebruikte coaster ennadat en een tros in de schroef was geraakt een gebroken schoefas die, terwijl men piekerde over de oorzaak, in het Maaskantdok in een bewonderenswaardig tempo werd ver vangen zodat de proefvaart van zater dagmorgen toch nog door kon gaan. De G.O. 20 bleek helemaal genezen en lustig zette ze, met de genodigden aan boord, zaterdagmorgen koers de rivier op waar de officiële overdracht van het schip plaats had door dhr. P. Maaskant Jr. die dankte voor de ontvangen op dracht en daarnaast ook de onderaanne mers hartelijk bedankte omdat zij zich voortreffelijk van hun taak hebben ge kweten. Daarna sprak burgemeester H. J. Smith een hartelijke gelukwens tot de schipper en zijn echtgenote, voorts sprak dhr. Biemond als voorz. van de Coöp. Raiffeisenbank en dhr. W. 't Mannetje namens de vissersvereniging, waarna de schipper een kort dankwoord ten beste gaf. De G.O. 20 Is gebouwd in seriebouw haar voorgangster was de BR 14 en zij is soortgelijk, alleen wat breder als de SL 12 en de G.O., 7. De breedte van het schip is 7.04 mtr., de lengte 26.25 mtr, De krachtbron is een Stork - Werlöpoor diesel van 900 Din PK. De hulppmotor is een 52 PK DAF, de lier een Maaslant- lier van het type M 140 EP 4, aangedre ven door een 120 PK electromotor. De G.O. 20 is van alle moderne apparatuur voorzien, zo is er rekening gehouden met de mogelijliheid tot plaatsing van een scherf-ij smachine. De onderaanne mers zijn de Fa. Dorsman te Ooltgens- plaat, betimmering en de Fa. F. West hoeve te Ouddorp, electrische installatie. Na terugkomst in de Deltahaven werd in hotel „de Gouden Leeuw" een koffie tafel geserveerd en werd geklonljen op een behouden vaart. MIDDELHARNIS Kerstaivond N.C.V.B. De N.C.V.B,, houdt haar kerstavond a.s. donderdag avond om half acht in „Jeugdhaven". De kerstmeditatie zal worden gehouden door de weleerw. heer ds. A. van Beek te Sommelsdijk, een kerstverhaal zal worden voorgedragen door mevr. van Lente. Gasten zijn hartelijk welkom. MELISSANT Op de avond van de eerste Kerstdag zal in de Gereformeerde Kerk te Me lissant weer de Kerstzangdienst worden gehouden. Voorganger in deze dienst is Ds. M. van Krimpen te Dordrecht. Aan de liturgie wordt verder deel genomen door: Mw. L. A. Keur-v. d. Herik met solozang, Mw. E. G. Smou- ter-v. d. Meer met declamatie en de heren J. van Broekhoven en F. J. Kop penaal die met hun trompetten het or gelspel zuUen begeleiden. Dit orgel wordt bespeeld door T. K. Keur. Voorts is een ruime plaats ingeruimd voor de gemeentezang. De aanvang is om 8 uur en de plaat sen zijn vrij. OUDDORP Bibliotheek. De bibliotheek in de consistoriekamer van de Gereformeerde Kerk is met ingang van 16 december a.s. weer elke donderdagavond geopend van 7 tot 8 VLVOC. OUDE TONGE A.s.i woensdagavond half acht hoopt Ds. Blok van Dirksland voorbereiding voor het H.A. te houden. A.S. zondag (19 dec.) hoopt ook ds. Blok 's morgens 10 uur het H. Avond maal te bedienen en 's avonds 6 uur na- betrachting. MELISSANT Kerkdiensten Ger. Gem. Woensdag middag 3.45 uur hoopt ds. C. Hegeman van Tholen een huwelijk kerkelijk te bevestigen in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan. Zaterdagavond half acht hoopt voor te gaan student H. Hofman van Klaaswaal. STAD AAN 'T HARINGVLIET Geref. Gemeente. Donderdagavond 16 december a.s. hoopt voor de Gerefor meerde Gemeente alhier voor te gaan ds. Molenaar van Kapelle-BiezeUnge. Aanvang 7.30 uur. OOLTGENSPLAAT Voor beroep bedankt. Ds. W. Hage te Krabbendijke heeft voor het op hem uitgebrachte beroep door de Ger. Ge meente, alhier, bedankt. Kerkdienst. Donderdag 16 dec. a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. E. Venema te Zwijndrecht. ST. ANNALAND Riolering en bestrating. Bij de on derhandse aanbesteding voor het ma ken van riolering en bestrating in plan achter De Molen Ie fase was Aann. Mij. J. en M. Moerland en' Zn. uit St. Annaland de laagste met een som van 86.412,Voor de 2e fase was Aann. Bedrijf Joh. van Vossen N.V. uit St. Annaland de laagste met 49.318, POORTVLIET Herten. Ter hoogte van Bloemenhof op de provinciale weg tussen Tholen en Poortvliet werden van de week twee herten gezien, die de weg overstaken. De heer C. Havermans die op weg was naar zijn werk kon door krachtig rem men nog net een botsing voorkomen. Vooral des morgens vroeg kunnen deze dieren voor het verkeer groot gevaar opleveren. MIDDELHARNIS Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het examen CEGER, wat betekent: „Centrale Examen-commissie voor het gemotoriseerd Rijwielbedrijf", gehouden te Amsterdam, de heer Kees van Eek, Spuistraat 30, alhier. Hij behaalde het diploma in één jaar tijds. Van de 22 kan didaten werden er ongeveer de hellt af gewezen. Het vakdiploma behelst be voegdheid voor reparatie van brommers en motoren* Het verwijderen van fluor uit water met huishoudfilters aan de kraan is ge vaarlijk. Het water, dat op deze manie' wordt verkregen is van slechte bwalifei' omdat in de fUters veel bacteriën groei en. Het gebruik by particulieren moet worden afgeraden. Dit is de voorlopige conclusie uit het onderzoek, dat de Werkgroep Fluoride ring van het KIWA (keuringsinstituut voor waterleidingartikelen), uitvoert; Uit de proef, die van november IW tot augustus 1971 is gehouden, blijkt wel dat de filters technisch zeer eenvoudig zijn aan te brengen en dat dat zeer goed koop kan. De onderzoekingen worden deze maand nog afgesloten. Onderzocht wordt nog of de f litertjes onder bepaa de voorwaarden toch bruikbaar zijn. Gedacht wordt aan exploitatie en con trole door het waterleidingbedrijf zelf, zodat op deze manier misschien op een beperkt aantal punten in het voorzie ningsgebied ongefluorideerd water ver strekt kan worden. COK VAN ES en jIAGDA HER hebben ouders, men hu zal plaat a.s. des huis te Kerkelij door de dijk in Pen Bommel, Emmastraat 2 Emmastraat 2 Eecepti „'t Tref ringvlie Toekomstig a Ant. van Wee met k (desgewen Opgave en i bestuur: J. telefoon 1649. Versc^ door de bek VIU Een prachtig dagen, zeer te doen. Indi leesbaar boe aanschaffen, zoek lieten schijnen. Uitgave: DOOR HERMAN HAGE 16 Nog een paar baantjes, smeekte hij met een bepaalde intonatie in zijn stem. Hij kan vleien als de beste! 't Is zo ge zellig, wij met elkaar, voegde hij er aan toe. Ik was op mijn hoede.. Ik bemerkte, dat hij mij steviger beet pakte dan eerst, eigenlijk onbehoorlijk, ongepast. Maar ik kon mij niet losruk ken. Aan het eind van de baan, bij de No belpoort, moesten wij omkeren, maar hij trok mij als het ware onder de boog van de stenen poortbrug door naar de an dere gracht, waar het „kleine grut" al tijd oefent. Maar die gracht was nu zo goed als verlaten. Wat ga je doen? riep ik uit. Ik wil eens met je praten, Wendel. Even die kant. Nee, ik wil naar huis! 't Is meer dan tijd! Dat doen we ook. Even hier. Een stuk van de wallen is uitgesleten. Er is, laat ik zeggen, een kleine nis ont staan, waarheen'hij mij voerde. Ik had geen kracht tot tegenweer. Wendel, we kennen elkaar nu al 20 land. Ik vind, dat de mensen nu eens moeten weten, dat we over een paar jaar man en vrouw zullen worden. Je bent mijn meisje, dat weten we van el kaar. Maar dat moet nu eens publiek worden. Ik hou van je, dat weet je. Hoe denk je er over? Heus, ik kon op dat moment wel gillen van de lach., Wat een arrogante vent! Die zou eens even uitmaken wat er gebeuren moest! Doch ik lachte niet, bedenkend, dat ik hem dan zou kunnen ontstemmen. En hijdrukte mij bedenkelijk te gen de muur niet alleen, maar gaf er duidelijk blijk van, dat hij mij wilde kussen. Enik had nog nooit zo'n afkeer van hem gehad! Opeens stond mij weer glashelder voor de geest wat Maar ten hem op de soos in Leiden had horen zeggen. Ik spande mijn spieren, stootte hem terug en zeide zo vriendelijk moge lijk: Ho even, Johan, zo gaat het niet, dat weet je even goed als ik. Je moet eerst eens met papa gaan praten en om mijn hand vragen. Pas dan kunnen we verder zien. Doe niet zo kinderachtig, antwoordde hij, duidelijk blijk gevend, dat hij ge belgd was. Natuurlijk ga ik naar je va der. Maar ik mag het meisje, dat ik liefheb, toch wel kussen! Je bent toch geen begijntje?! Opeens, zonder dat hij er in het minst op verdacht was, rukte ik mij los en reed naar de brug, om de andere zijde van de Nobelpoort te bereiken. Hij volg de mij onmiddellijk, was vlugger dan ik en reed naast mij zonder mij evenwel aan te raken. Wat is dat nu voor geks, Wendel? Hij is, dacht ik niet alleen arrogant, een charmeur, maar nog toneelspeler ook. Want van boosheid of gekrenktheid was er niets meer bij hem te bespeuren. Zijn stem had weer die vleiende klank. Dat is helemaal niet gek, Johan. Je behoort naar papa te gaan om mijn hand te vragen. Nu, laten we dan niet verder twisten. Ik zal belet vragen, Wendel, en je zo lang met rust laten. Natuurlijk krijg ik de toestemming van je vader en dan ben je mijn meisje.i Vergeef mij, dat ik te voorbarig ben geweest. Hij smeekte bijna. Maar ik gaf geen antwoord, want ik was ziedend van woede. Je vader stemt natuurlijk toe! Ik, Wendelmoet Beverius, had niets in te brengen! Maar als papa toestemde... Ik zal belet vragen, had hij gezegd. Op dat moment wist ik niet, dat hij al belet gevraagd had en die avond met papa zou spreken. Hij bracht mij naar de pastorie, ter wijl wij zo nu en dan een onbeduidend woord wisselden. Het daglicht was ge heel verdwenen, 't Werd avond. Wat ik zo overmoedig tot mijzelf zei de, toen Marijke in het tentje mij zo verbaasd aankeek: straks ga ik naar huis en dan is Johan van Zuilenstein finaal uit mijn gedachten, was een fictie. Ik was vervuld van het gebeurde, maak te mij ongerust, was van de kook. Mama bemerkte het, ik zag het, maar vroeg niets. En ik zei niets, 'k Had er de moed niet toe. XX Zoals de dominee het haar had bevo len bracht de maerte Johan van Zuilen stein naar de studeerkamer, waar de predikant voor het haardvuur bij enkele kaarsen een boek zat te lezen. De bezoeker kwam zelfbewust binnen, zeker van zijn overwinning. Ga zitten, Johan. Het is zeker nog be hoorlijk koud? Ik vind het bij de haard niet eens warm. Hij stond op en wierp een paar blok ken in het weer oplaaiende vuur. 't Gaat nogal, dominee,i Je went aan de kou. Och ja, jonge mensen, hé? Zeg ik heb je nauwelijks gezien sinds de deze va kantie thms bent. En deze zomer hele maal niet. Hoe is toen de reis naar Frankrijk je bevallen? O, uitstekend, dominee. Je boft maar. Ik zou ook wel eens naar Parijs willen. Een pracht van een stad! zei Van Zuilenstein. Ik wed, dat de Fransen nog onder de indruk zijn van wat er de laatste jaren allemaal gebeurd is. Ik weet wel: 't zijn zuiderlingen, ze leven luchtiger dan wij, maar 't jonge, er is heel wat gebeurd. Ja, maar daar is niet veel meer van te merken. Wel armoede natuurlijk Die hebben we hier ook. En niet zui nig. Hier in ons land bedoel ik. Wij in Zierikzee hebben er weinig last van, uit gezonderd een aantal mensen, viel de predikant hem in de rede. Zo is het in Frankrijk ook. In Parijs is wel armoede, maar op het platteland, heeft men mij verteld, is het lang niet zo erg. Maar 't is er wel een warboel geweest. Nu, onder het bestuur van Na poleon en zijn mensen, gaat het goed. Jammer, dat er steeds maar oorlog is. Ik ben benieuwd, wanneer Napoleon eindelijk eens ophoudt met oorlogvoeren Het kost veel mensenlevens en ver slindt schatten geld. Ik snap niet, hoe het vol te houden is. Voorlopig houden we deze toestanden, lachte Van Zuilenstein. In elk geval moet Engeland nog onder de knie. Dat komt wel. En dan kan Napoleon zich beter aan Frankrijk wijden. Er moet nog heel wat werk opgeknapt worden. De revolutie van het gepeupel was wel no dig maar het gepeupel moet eenmaal voelen, dat er één baas is. En de leus was: geen God en geen meester, merkte de predikant op. Nu heel wat Fransen, ik heb er veei gesproken, denken daar nu anders over. Geen meester, dat nemen ze niet m'^' Onder Napoleon gaan zij zich veihS voelen. Hij is er zeer geliefd. Dominee Beverius antwoordde ruet Hij dacht er zeker het zijne van. Er werd op de deiir geklopt, oMnm- dellijk ging die open en kwam mam Beverius biimen. Zij droeg een zilvere" blad met twee koppen thee. Johan van Zuilenstein sprong op e maakte een hoofse buiging, op de w nier van de Fransen. Tal van Fr^"^^ f bruiken waren gemeen goed gewora en evenveel Franse woorden hadden b gang gevonden. Madame, hoe maakt u het? Zo, Johan, ik heb je in lange tijd ni gezien. Zij stak de hand uit, waarop hoffelijk een kus drukte. Al bekoni« van de reis naar huis? j. Ja, madame, dat was me een a* tuur. Ik hoop lüet, dat de terugreis n Leiden net zo is. Dat duurt nog enkele weken Er^^_ veel veranderen. Boer AUein, die v daag eieren bracht zei, dat er veran ring in de lucht zit. En we weten boeren en schippers zijn goede voorspellers. Pieter, ik heb nog voor jullie., Nu kan het nog. Maar voorraad slinkt en nieuwe komt er ^^- cWoTÜi vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2