EILAnDEfl niEUWS Weer gouden medaille voor vroege riakkeese tulpen Het eeuwenoude Damme „JaFlakkee gelooft wel in mijn kruiden" Zeeuwse wandelingen Kruidenkundige mevr. Tax: KOLFF ezen Predikbeurten Geref. Gemeenten gtbiad Vrijdag 3 december 1971 No, 4043 Nederlandse koeien en varkens lekker KOLFF Middelharnis DAMMEN DUBVENSPORT Ettense veemarkt Een koUektie bloeiende 5 graden tul pen in maar liefst 10 variëteiten, eind vorige week aangevoerd op de bloem bollen vakbeurs te Hillegom is opnieuw goed gebleken voor de toekenning van een gouden medaille door de Kon. Alg. Vereniging voor bloembollencultuur te Haarlem. Met die vroege inzending ver beterde de afdeling Goeree-Overflakkee van genoemde Vereniging haar vroegte- record van vorig jaar toen ze haar eer ste tulpen op 7 december aanvoerde en dat heette toen al extreem vroeg te zijn! Ook vorig jaar werd die prestatie met een gouden medaille gehonoreerd. Vorig jaar waren, de meest doorge winterde vakmensen uit de wereld van de bloemboUenhandel nog verbaasd over de prestatie van Flakkee maar nu zijn ze verbijsterd over de gebleken mogelijklieid waarin ze tot dusver niet 'hebben kunnen geloven. De man die dit resultaat heeft weten te behalen, tuin- bouwconsulent K. E. Schik, blijft er nuchter onder, gewoon omdat hij vanaf de eerste dag dat hij er aan begon in liet welslagen van het experiment heeft geloofd. De door hem geselecteerde bol len die begin juni werden gerooid (i.v.m. de gunstige klimatologische om standigheden zo'n veertien dagen eer der dan elders in den lande) kregen de meest geschikte, in de laboratoria vast gestelde temperatuurbehandeling ten gevolge waarvan een bloemvervroeging behaald kan worden. Een en ander wordt nauwkeurig op een schema geno teerd. De langste tijd blijven de bollen bewaard in een temperatuur van 5 graden. Op 30 september, twee maanden geleden, werden de bollen weer gepoot en ziedaar het schone en kwalitatief uit stekende resultaat; prachtige tulpen', in 10 soorten op 15 november. In 1968 luk te dat op 16 december, in 1969 op 8 december en vorig jaar op 23 novem ber en dan te bedenken dat het enkele jaren geleden nog een kunst was rond Kerstmis tulpen aan te voeren. De moraal van dat ales is dat de flakkeese tulpenknol toch wel heel bij zondere kwaliteiten heeft en in de prak tijk kan dat niet anders betekenen' dan dat de belangstelling van de handel er meer dan ooit naar uit zal gaan, de kosten, c.q. het experiment gaan ook in dezen voor de baat! Een paar maanden geleden stond ik in Damme voor het standbeeld van Jacob van Maerlant, genoemd „de vader der Dietsche dichteren algader". Een van de grondleggers van ons Nederlands, zijn werk is wel het belangrijkste uit de Middeleeuwen, ook wat de omvang be treft. In 1271 verscheen zijn Rijmbijbel, dat is dus juist 7 eeuwen geleden en daarom wU ik een artikel over hem sclirijven. Het grootste deel van zijn leven heeft hij in Damme gewoond, waarschijnlijk is hij daar ook geboren en nu gaan we eerst Damme bekijken. Het ligt wel niet in Zeeland, we moe ten eerst de grens over. Maar de grens tussen de twee Benelux-landen betekent tegenwoordig niet veel meer. Een streep je op de landkaart, maar in de praktijk bemerk je er niet veel van. Op de grote weg van Sluis naar België behoeft de auto nauwelijks te stoppen. Enkele ja ren geleden heb ik eens naar Damme gefietst langs het kanaal van Sluis naar Brugge. Het Napoleonkanaal, op last van de grote keizer gegraven, met zijn gele plompen die op het water dreven, met de prachtige lisdodden tussen de wüvende rietpluimen aan de kant. Toen heb ik nergens een grens ontdekt. In de tijd van Jacob van Maerlant was er he lemaal geen sprake van landsgrenzen. Toen behoorde heel deze streek tot aan de Westerschelde tot het graafschap Vlaanderenj Groot door het Zwin. Damme moet in één adem genoemd Worden met Brugge en Sluis. In de tijd van Jacob van Maerlant en de volgende eeuw bloeiende handelssteden. Nergens Waren grote lakenweverijen dan in Vlaanderen, in Brugge was de grote Wolmarkt van het westen. Damme was de stad waar kooplieden van alle bekende delen der wereld hun kantoren hadden. Het bezat het stapel- recht der Franse wijnen. Alle vreemde woplui moesten op de hoogte zijn van het tolreglement, dat het „Zeerecht van Damme" werd genoemd. Vanwaar deze grote welvaart? Door het grote vaarwater het Zwin, '^at bij Cadzand het land indrong en zich voortzette tot vlak bij Brugge. Zo wer den Damme en Sluis eigenlijk de voor- bavens van Brugge. Waarschijnlijk kent u de geschiedenis Van het Zwin wel. Deze drukbevaren zeearm is langzamerhand dichtgeslibd. Verzand. Waar eens de koopvaarders Zeilden vinden we nu vruchtbare pol ders. Van het Zwin is tegenwoordig nog «echts een klein stukje over tussen 1'^'^'''""^ en Knocke. Een schorrenland- ichap vlak bij de zee, waar de grens Van paaltjes - met - prikkeldraad dwars aoorheen loopt. Het grootste gedeelte Belgisch gebied, maar ongeveer een 'lilde gedeelte Nederlandse grond. Op ^6 verzanding van het Zwin volgde de »mteruitgang van de Zwinsteden. Brug ge neeft nauwelijks de helft van het aantal inwoners uit zijn glorietijd. Dam- "ïe IS een stil stadje, niet aan een grote verkeersweg liggend en dus vergeten door de voortrazende reizigers. Sluis kreeg vóór de jongste oorlog en ook nu weer nogal wat toeristen, En gelsen en vooral Belgen, maar weinig landgenoten. In 1944 heeft het bovendien nog zijn grootste attractie, het mooie stadhuis, tot puin zien schieten, nu is het weer in dezelfde stijl opgebouwd.i En St. Anna ter Muiden, vlak bij Sluis, ligt vergeten aan de voet van zijn stompe toren De hond in Danune. In Damme heb ik niet meer honden gezien dan in andere plaatsen, wel meer vette en vetwordende varkens in heel deze streek. Maar toch heeft de hond er een voorname plaats gekregen. Het wra- pen van de stad heeft een hond, op het stadhuistorentje wijst een hond waar de wind vandaan komt en vroeger heette het stadje eens Hondsdam. Daar moet een eigenaardige honden geschiedenis aan verbonden zijn: het Zwin stroomde tot bij de wallen van Brugge, maar ongeveer 5 km van deze stad was er een groot gat in de dijk ge slagen en het Zwin dreigde dit ganse gebied te overstromen. Onze graaf Ploris III stuurde hon derden dijkwerkers, de meeste uit Zee land, om de bres te dichten. Maar het lukte niet, hoeveel moeite men ook deed. Er moest een offer gebracht worden, een levend offerdier moest in het gat gegooid worden. Een heel gewone han- In 1970 is er 298.838.300 küo Neder lands vlees door de Westduitse bevol king verorberd. Het blijkt dat de Duitsers de Neder landse koeien en varkens nog lekkerder vinden dan die uit andere landen' (zon der België en Luxemburg) die bij el kaar 285.585.200 kilo naar West-Duits land exploitereden. De Duitsers schijnen ook steeds dik kere schnitzeltjes op him borden te de poneren: in 1970 werd in totaal 674.329.000 kilo aan vlees geïmporteerd tegen 1969 met 581.254.300 kilo. Van dit totaal omzet neemt Nederland bijna 50°/o voor zijn rekening. voor veilige verzekeringen en lage premies. Bijzonder snelle »2hjul«- afwikkeling. Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20°/» korting. Financieringen. VOORSTRAAT S6 TELEFOON (01870) 2012 Bijna een eeuw assurantie- agenten. deling in die oude tijden vol bijgeloof. AI enkele dagen liep daar bij het werk een vreemde hond huUend rond, het beest was niet te verjagen. Nu greep men het jankende dier beet, gooide het in het dijkgat en vanaf dat ogenblik ging het met het diohtmaken ervan voorspoedig. Vandaar de naam Hondsdam die men aan die plaats gaf. Heel wat dijk werkers bleven hier wonen en er ont stond een dorpje dat uitgroeide tot een stad. Men liet de hond uit de naam weg en sprak eenvoudig van „de Dam". Het is een flinke stad geworden: Damme, dat reeds in 1180 stadsrechten kreeg, hon derd jaar voordat Jacob van Maerlant er woonde. Oude monumenten. Hoog boven de oude huisjes van Dam me verheft zich de monumentale kerk. Een gedeelte ervan is nog een ruïne, veroorzaakt door een brand in de Fran se tijd, die ook de spits van de toren in vlammen deed opgaan. Maar het gedeel te waarin de diensten gehouden worden ziet er prachtig uitj Een halve eeuw ge leden heeft men het pleisterwerk van de muren afgehaald, zodat nu de bak stenen te voorschijn zijn gekomen. Toen ik er deze zomer was, waren de deuren gesloten. Vreemd voor een Roomse kerk, die altijd open staat. Bij navraag vertelde men me dat men dit deed omdat er door bezoekers nogal eens wat vernield en gestolen wordt. Ook andere kerken (Hulst b.v.) durft men tegenwoordig niet onbeheerd open laten. Een vorige keer ging er een mank kos- teresje met anderhalf oog met ons mee en vertelde allerlei bijzonderheden. Terwijl ze een stroom van jaartallen over onze hoofden uitgooit, piekte ze met haar stokske naar het oude orgel, naar een beroemd kruisbeeld, naar biecht stoelen met snijwerk en oude grafzerken. Alles heel oud, van twaalf- en dertien honderd zoveel. Vlak bij de kerk staat een groot ge bouwencomplex: het St. Janshospitaal, waar de oude mannen en vrouwen van Damme hun laatste levensjaren slijten. Sommage gedeelten van dit gebouw da teren uit lang vervlogen tijden, toen Damme nog een bloeiende handelsstad was, ter bescherming omgeven door sterke wallen, nu voor een deel afgegra ven. Het stadhuis is gebouwd in 1464, toen de handelsbloei al aan het afnemen was. Met zes beelden in de voorgevel, aan weerskanten van het overdekte bor des drie. We zien hier o.ia. Philips van de Elzas, die stadsrechten aan de plaats gaf, Margaretha van Vlaanderen, Karel de Stoute. Rond het marktplein een paar win keltjes en veel cafe's en restaurants, waarvan een met de typische naam „Lamme Goedzak". En dan staat op het marktplein vóór het stadhuis een standbeeld van Jacob van Maerlant, de grote dichter, over wie ik in een volgend artikel iets wü ver tellen. Middelburg. L. van Wallenburg. Het stadhuis van Damme. „Kruidenkundige en psychologe", staat er op een glimmend metalen plaatje op de deur van het geriefelijke huisje, Groene Kruisweg 5 te Herldingen, be woond door de heer en mevrouw Tax. Dat „kruidenkundige" wekt associaties op met sprookjesfiguren die in een bor relende pot kruiden mengen en met het aldus verkregen brouwseltje geheim zinnige dingen kiuinen doen. Lichtelijk op onze hoede hebben we eens bij mevr. Tax aangeklopt en het is allemaal nogal meegevallen^ Mevr. Tax, een allervrien delijkste vrouw die met haar kennis van genezende kruiden graag de mensen van dienst wil zijn en die daarom heel boos is op iemand als de „kruidendokter" van de IVIoosdiJk die door zijn kwalijke prak tijken het eerzame beroep geen dienst bewezen heeft. „Gelooft het flakkeese publiek in de aanwending van kruiden tegen kwalen en kwaaltjes?", hebben we mevr. Tax gevraagd en ze heeft daar met een over tuigd „ja" op geantwoord: „In het begin waren de flakkeese men sen wat schuchter en stonden ze er wat vreemd tegenover maar dat ging al spoedig beter naarmate mijn patiënten hun ervaringen gingen doorvertellen". „De kennis van al die kruiden komt je niet zomaar aanwaaien?" „Mijn grootvader was Katholiek en hij had nogal wat familieleden in het klooster", vertelt mevr. Tax: „die had den ontzettend veel kermis van de krui den en mijn grootvader heeft daar veel van opgestoken, van hem zijn er nog re cepten bewaard gebleven". „Hoe komt u aan de kruiden?" „Ons klimaat is niet geschikt om ze zelf te kweken en dan dat spuiten met chemische middelen dat ze maar niet kunnen laten. Mijn krxdden komen mt Zwitserland, uit de Balkan en uit India. Je zou ze zelf niet kunnen kweken om dat ze allemaal hun eigen behandeling vragen, de een moet geplukt worden met de morgendauw er nog op en een ander kruid weer na zonsondergang". „Kunt U uw patiënten onder een be paalde categorie rangschikken?" „Nee, ik heb patiënten uit Ouddorp en van het gehele eiland, van allerlei gods dienst, Hervormden, Gereformeerden, Christelijk Gereformeerden. Als ze bij me komen vraag ik wel of ze onder doktersbehandeling zijn en meestal is dat het geval. De allopatische middelen van de dokters doen mijn middelen geen kwaad en ook andersom is dat niet het geval. Daarom vind ik het jammer dat ik geen contact heb met de doktoren van het eiland, zoals dat in Rotterdam mo gelijk was. Ik onderken wel eens een ziekte in een vroeg stadium waar ik zelf niets aan kan doen en toch kan ik dan de dokter niet inlichten omdat er geen contact is". „Hebt of doet u iets geheimzinnigs?" „Och er zijn mensen die denken dat kruidenkunde iets met hekserij te doen zou hebben", en ,daar moet ze hartelijk om lachen. „Wel houd ik bij de behan deling van een patiët rekening met de astrologie. Als ik iemand met een maag zweer bij me krijg en hij of zij is een Kreeft dan weet ik met een gevoelsmens te doen te hebben, waaruit die maag zweer dan te verklaren is. „Ik magneti seer ook Hier leek het gesprek beëindigd te moeten worden, rond het magnetisme heerst een bepaalde mystiek en als chris tenen geloven we evenmin in de astrolo gie j „Ik bemerkte al jong dat ik kon mag netiseren en er zijn tal van voorbeelden van spontane genezingen en ik geloof niet dat die kracht, zoals sommigen wil len beweren, uit de duivel voortkomt want zou de duivel mensen willen ge nezen? Nee, in Marcus 16 18 staat van Christus geschreven: op kranken zullen zij de handen leggen en zij zullen ge zond worden. In een boek las ik: „als de liefde in u is dan kunt U waarlijk ge nezen, daarom bid ik om die liefde en ik bid ook voor mijn patiënten ja üc ben gelovig. (N.B.In dit interview dat we in over leg met „Waarnemer" plaatsen wordt de astrologie genoemd. Genoemde mede werker hoopt in zijn volgende bijdragen zijn mening over deze „wetenschap" en wellicht ook over het magnetiseren weer te geven, Redactie.) Uitslagen en standen damverenigtng Denk en Zet te Sommelsdijk-Middelhar- nls van maandag 29 november. Afd. I: K. Vis A. Verolme 11 J. Smalheer J. Dekker 0—2 L. Bruggeman B. Vis O2 A. Knape C. Polder 1—1 Afd. II: A. V. d. Sluijs-H. Groenendijk 11 J. Lodder M. v. Lente 11 C. Zoon G. Knöps 1—1 W. V. Dongen B. Roetman 11 A, Krijgsman H. Holt 11 Afd. IV: S. Vis D. V. d. Vlugt 1—1 Joh. Bakker H. Schellevis 0—2 C. Vreeswijk G. Noteboom 11 G. Vinke M. Koert 2-0 Voor de Flakkeese damibond werd ge speeld Da en Z. III Mellssant II, uitslag 155. Standen bijgewerkt t.m. 29 nov. Afd. I: gesp. pt. 1 B. Vis 10—17 2 K. Vis 9—15 3 J. Smalheer 99 4 J. Dekker 9— 9 5 A. Knape 9— 9 6 I. Koese 9— 8 7 C. Polder 10— 8 8 L. Bruggeman 9— 6 9 A. Verolme 9— 6 10 F. Noordijik 9— 5 Afd. II: 1 H. Groenendijk 9—11 2 B. Roetman 10—11 3 W. v. Dongen 10—11 4 C. Zoon 9—10 5 J. Lodder 9—10 6 A. Krijgsman 10—10 7 iM. V. Lente 9— 9 8 A. V. d. Sluijs 9— 8 9 G. Knöps 9— 7 10. H. Holt 10— 7 Afd. III: 1 B. Bijdevaate 10—13 2 L. V. d. Stad 10—12 3 H. Verolme 9^10 4 J. V. Mlerloo 10—10 5 A. Jonge jan 7— 9 6 A. V. Gulik 10— 9 7 M. Breeman 10— 9 8 I. Mackloet 9— 7 9 F. Vis 8— 6 10 J. Verbiest 9— 6 Afd. IV: 1 J. V. d. Ouden 10—18 2 H. Schellevis 11—17 3 M. Koert 1 12—14 4 M. Melissant 11—13 5 D. V. d. Vlugt 10—10 6 G. Vlnke 12-10 7 S. Vis 8— 9 8 G. Noteboom 11— 8 9 C. Vreeswijk 11— 5 10 Joh. Bakker 10— 2 Jan Smit slaagde gelijk Getschool door broer Gerrit begon Jan Smit te Stellendam in 1966 aan de opbouw van een duivenstam. Late jon gen van vriend Bert van Es het Jan- sen-v. d. Wegensoort vormderi de basis waarop werd begonnen. Twee Dirkslandse duiven, één van voornoem de gekoppeld aan een Pullesduivin van verenjgingsvoorzitter Dirk Hameete, vormden een kweekkopel dat terstond goede vliegers aan de lopend band gaf. De „395977" werd een geweldenaar, de „425531" deed er niet voor onder en de „1240899" was dit jaar de beste duif met o.a. een 1ste van Duffel. De kweek uit deze drie doffers lukte opnieuw, want uit de ,,31" kwam de „1240828" een duif die dit jaar 9e Orleans en 2e Tours w^erd, beide pinjzen op zeer zware vluchten. En uit de „77" kwam de „1240829" vorig jaar de allerbeste duif van de FCC. Die „29" keerde dit jaar van Orleans niet terug, doch kwam in schijnlijk heeft hij zijn ware liefde el ders gevonden, want bij de scheiding der geslachten, ging hij er merkwaar digerwijze opnieuw voorgoed vandoor. De „77" en de moeder, een Catrijsse- duivin, zijn echter nog op het hok, zo dat Smit er nog vele zo hoopt te kwe ken. Bij de jonge duiven, die ook weer goed kwamen, was vooral de „1033079" ■met vijf prijzen een uitblinker. Zelden zal een liefhebber zo direct slagen, maar Smit had goed bestudeerd waar de goede zaten en hoe er mee te spelen. Het hok is prima, met goede verluch ting, juiste rantsoenering en uitgekien de spelmethode zorgen voor de rest. Veel belang wordt geacht aan vitami nen, groen voer en schoon drinkwater. Bij winterdag gaat naturelvloerdek in het hok tot aan de koppeling half fe bruari. Op de fond kan Smit nog wat moei lijk mee, hiervoor heeft hij nu wat Aar den-duiven aangeschaft. Dat blijft nog even proberen, maar de jaarlingen uit de goede kweekkoppels zullen er op de midfond in 1972 vast weer hard tegen aan gaan. .Op de veemarkt van 1 december 1971 werden aangevoerd 75 runderen, 6 st. kleinivee en 4 paarden. Het aanbod van runderen was groter, de handel minder vlot en de prijzen nauwelijks prijshoudend. Het aanbod vsm slachtvee was matig met willige handel en de prijzen vrijwel onveranderd. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1100— 1600; guste koeien 900—1250; kalfvaar- zen 1050—1400; pinken' 600—850; gras kalveren 275600; paarden 900—1200; vetta koeien 4,005,20 per kilo ge slacht. Bij 't openslaan van 't Boek der Boeken Gedenk, o Christen, dag aan dag. Dat wie dit Woord wü onderzoeken Geen eigen licht vertrouwen mag. Geen mensenwijsheid kan hier baten. Geen vlijtig' arbeid hier volstaan. All' eigenwijsheid dient verlaten: Een ander oog moet opengaan! Vóórdat g' u dan begeeft tot lezen, Val, Christen, val uw God te voet. En dat een heilig, heilzaam vrezen Zich meester raaak' van uw gemoed. Vraag, eer gij verder gaat, een zegen: Vraag ogen, oren en een hart! En Jezus Zelve koom' u tegen In dit Zijn Woord, bij vreugd en smart. ISAAC DA COSTA. ZONDAG 5 DECEMBER BIEIZELINGE 9.30 en 6 uur ds. C. Mo lenaar en 2 uur lezen. BORSSELE 9.30, 2 en 6 uur ds. N. W. Sohreuder. 's-GRAVENPOLDER 9.30 uur (H.A.) en 6 uur ds. Vogelaar en 2 uur lezen. GOES 9.30, 2 en 6 uur lezen. HOEDEKENSKERKE 9.30, 2 en 6 uur lezen. KAMPERLAND 10 en 5 uur lezen. KRABBENDIJKE 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Hage. KRUININGEN 9.30, 2 en 6 uur student Bac. NIEUWDORP 9.30, 2 ert 6 uur lezen. NISSE 9.30, 2 en 6 uur lezen. RILLA^ND BATH 9.30, 2 en 6 uur lezen. WAARDE 9.30, 2 en 6 uur lezen. WEMELDINGE 10 en 4.30 uur lezen, WOLFAARTSDIJK 9.30, 2 en 6 uur lezen. YERSEKE 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Poel en 2.30 uur lezen. COLIJNSPLAAT 10 en 5 uur lezen. KORTGENE 10, 2.30 en 6 uur lezen'. Walcheren: AAGTEKERKE 9.30 en 7 uur ds. van Vliet en 2 uur lezen. iMIDDELBURG Centrum 9.30, 2 en 6.30 uur lezen. Zuid 7 uur ds. Snoep. MELISKERKE 9.30 en 2.30 uur ds. Weststra te. OOSTKAPELLE 10 en 2.30 uur lezen. VLISSINGEN 9.30 (Lanoystraat) en 4.30 uur (Joh. kerk) ds. A. Snoep. WESTKAPELLE 9.30, 2 en 6 uur lezen. ZOUTELANDE 9.30 en 2.30 uur lezen. AXEL 10 ert 3 uur lezen. TERNEUZEN 10 en 3 uur lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9