Weer kapitale landbouwschuur in vlammen opgegaan van weenen Latere café- sluiting Aktie yyKofjekokertje" vraagt nog enkele bouwsteentjes Restaurantjonbré" Sommelsdijk 43e jaargang Vrijdag 3 december 1971 No. 4043 CHR. SmSEKELAD OP QEKira^ORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSB EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond DIRKSLAND: ALS SINTERKLAAS morgen geen griep heeft zal hij zoals hij gewoon is de kinderen van de MOBIL-klanten weer onthalen en zonodig vrien delijk toespreken. Hij heeft geen strafzak bij zich. U kunt dus gerust komen tanken. Als ieder jaar dus met Sinterklaas naar: iViOBILSTATgON „DE RONDE BOOM'' INGEZONDEN U bent welkom! Tot morgen! OPEN VAN 7—9 UUR. S. V. d. VALK modehuis dirksland tel: 396 OITDS Townv Zondagsdienst artsen VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - MBddalhamw GESCHENKEN teveel om op te noemen. Loop daarom vrijblijvend binnen bij: :yïÖNINGINRICHTTn«: POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De grote, uit 1914 daterende schuur van de boerderij „de Beukenhot" van de fam. J. A. van Nieuwenhuyzen, Noord- dijk 14 te Dirksland is in de vroege don derdagmorgen in vlammen opgegaan. Toen dhr. van Nieuwenhuijzen rond 3 uur de brandvveer alarmeerde sloegen de vlammen al uit het dak zodat er aan behoud van de schuur niet meer te den ken viel. De brandweer richtte haar eerste ak'tie dan ook op het behoud van het naastgelegen woonhuis dat een von- kenzee over zich kreeg maar geen scha de heeft opgelopen. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men donderdagmorgen volledig in het duister. De electriciteitsleidingen waren alle in orde. Wel was er de mid dag tevoren bij het „gassen" van een partij aardappelen in de schuur met een benzinevergasser gewerkt maar van een evt. verband is niets gebleken. Het vuur werd door de heer van Nieuwenhuijzen zelf ontdekt, hij was wakker geworden door het knetterend geluid van verbrandend riet onder de dakpannen van de schuur. Na de brand weer te hebben gebeld zag dhr., van Nieuwenhuijzen, samen met zijn zoon, nog kans uit de werkplaats 2 personen auto's en 4 tractoren en garagegereed schappen te redden. De schuur kon toen al niet meer benaclrr-i i-nrden zodat een daarin staande nieuwe heftruck en een sorteermachine verloren gingen. Ook gingen plm. 8500 mud aardappelen ver loren en een silo met plm. 40 ton erwten. Een geluk bij een ongeluk was nog dat veel materieel van het landbouwbedrijf opgeslagen was op de boerderij van dhr. Wamaer in de Staakweg, welk be drijf door dhr. van Nieuwenhuijzen is gekocht. Blussing. De brandweerkorpsen van Dirksland en Melissant waren snel ter plaatse. Me lissant gebruikte direct de beschikbare 1500 liter voor de hoge druk om het woonhuis nat te houden terwijl Dirks land aansloot op de waterleiding op een plm. 250 meter verder gelegen aansluit- punt. Er werd met 3 stralen gespoten, voornamelijk om het woonhuis tegen een te grote hitte van de brandende schuur te beschermen. I.v.m. de omvang van de brand werd ook Herkingen ge waarschuwd maar die hoefde geen dienst meer te doen. Om 10 uur 's morgens was de brand bedwongen. Van de schuur restte niet veel meer dan wat zijmuren, de voorge vel (14 meter hoog) was neergestort en de achtergevel werd om veiligheidsre denen naar beneden gehaald, de nablus sing duurde tot in de middag. De schade wordt door de verzekering gedekt. De schuur brandde als een fakkel, kort nadat deze opname werd gemaakt stortte de voorgevel in. Koffie voor de brandweermensen, gepresenteerd door mej. Jacqueline van Nieuwenhuijzen. Geachte redactie. Tot mijn verbazing las ik in het Eilan- den-nieuws van dinsdag 30 november j.l. dat het schrijven, dat uitgegaan is naar b. en w. om het sluitingsuur van de cafe's op 11 uur te houden, mede on dertekend is door de Gereformeerde Kerk te Stad aan 't Haringvliet. Ik vind dit een vreemde, om niet te zeggen: ver dachte gang van zaken. Er schijnt dus een stuk verzonden te zijn, waarvan de kerkeraad de tekst niet eens gezien heeft. Wel zijn er 2 kerkeraadsleden op de vergadering geweest, waar gesproken werd over een dergelijk schrijven. Maar zij hadden geen instructie, hebben dus' volgens hun mededeling aan mij, privé iets ondertekend (in ieder geval niet deze brief die u bedoelt, waarvan ook zij de tekst niet hebben gezien). Wat de zaak zelf betreft (als deze brief afgedrukt wordt indien U er ruimte voor hebt is de stemming in de raad al achter de rug): ik acht de raadsleden vakkundig genoeg om zelf te beslissen over de sluitingstijden van de cafe's. Vandaar, dat ik het niet nodig vind, dat de kerken zich hier mee be moeien. Ik weet: op de achtergrond speelt een diepgaand verschil in inzicht over de taak van de kerk en die van de overheid. U geeft twee citaten, één van Calvijn en één van D. J. de Groot. Tussen deze twee citaten zit ook al een verschil in visie. Een citaat uit de Institutie van Calvijn is niet zonder meer te gebruiken voor de hedendaagse situatie. Men ken de toen nog niet de kerkelijke diversi teit van thans. In het Geneve van Cal vijn waren wel eens botsingen tussen kerk en staat, omdat de bevoegdheden niet duidelijk afgebakend waren. Wat mij betreft, ik vind een scheiding van kerk en staat inderdaad juist, Abr. Kuyper schrijft (Antirevolutionaire staatkunde, J. H. Kok, Kampen, 1917, deel II, hoofdstuk X, paragraaf 2, blz. 279): „De scheiding van kerk en staat en de juist hierdoor alleen te verkrijgen zelfstandigheid der kerk moet steeds meer een volstrekte worden, maar juist bij finale afscheiding van beider terrein kan de officieële aanraking te meer cor rect wezen. Vanzelf zal dan ook het of ficiële voortrekken van de ééne Kerk boven de andere wegvallen. Van een dusgenaamde „Volkskerk", die nog min of meer een officieel karakter zou dra gen, mag bij het Gemeentebestuur niet de minste sprake meer zijn. Het is de eerbied voor de consciëntievrijheid, die het civiel bestuur ook in de burgerlijke Gemeente van het verlenen van voor keur moet terughouden. Zelfs het syno dale wezen dat vsm Israëlietische zijde tot gemeentelijke uiting komt, moet door het civiel bestuur op even beleefde wij ze worden bejegend." Tot zover Kuyper. Ik wil niet zeggen, dat de kerk er al leen voor de ziel zou zijn, en niets te maken heeft met het politieke en maat schappelijk leven. Wie mijn standpunt een beetje kent, weet wel beter. De kerk moet opkomen voor deonderdrukten, en helpen wie geen helper heeft. En dan zal ze (in bepaalde landen) wel eens recht tegenover de overheid komen te staan. Ik heb nergens geschreven, dat ik het belachelijk vind, dat de overheid Gods geboden naleeft. Dit is een verdraaiing van mijn woorden. Het zou de hemel op aarde zijn als alle overheden Gods ge boden naleefden. Een interessante dis- kussievraag is of de overheid als zodanig Gods geboden kan naleven of dat alleen mensen dat kunnen doen. U haalt ook even art. 36 der N.G.3. aan. U weet, dat de Gen. Synode van de Geref. Kerken te Utrecht, 1905, een zin snede heeft geschrapt. Het gaat over het ambt der overheid. Geschrapt is; om te weren en uit te roeien alle afgoderij, en valsen godsdienst, om het rijk der antichrists te gronde te werpen". Dat hoort dus niet (meer) tot de taak van de overheid. Een gedachte (o.i.v. Kuy per), die in haar gevolgen nog niet vol doende is doordacht. Ik geloof,,,dat de S.G.P. nog teveel uit gaat van de idee van het „corpus chris- tianum", de christelijke staat. Maar het christelijke Nederland" bestaat allang niet meer. En tenslotte: kunnen de kerken niet beter iets positiefs doen dan negatief reageren? B.v.i Evangeliseren (ook in de cafe's). Ik heb veel bewondering voor de akties van Youth for Christ en het Le ger des Heils. Als de kerken samen eens gingen praten over een evangelisatie campagne? Ik hoop op positieve reak- ties. Ik wil U hartelijk danken voor de plaatsing en wens U een gezellig Sinter klaasfeest. Hoogachtend, Th. Weerstra, Achterdijk 57, Stad aan 't Haringvliet. NASCHRIFT VAN DE REDAKTIE: Als antwoord willen wij allereerst zeggen, dat ons voor waarheid is mee gedeeld, dat het schrijven van de kerken, uitgegaan naar B. en W. mede onderte kend was door de kerkeraad van de Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet. Volgens ds. W. is dit niet zo en dat ne men wij natuurlijk gaarne aan. Zeker is echter, dat een vertegenwoordiger van de Gereformeerde kerken, bij de bespre- king met B. en W. over dit punt is te genwoordig geweest. Maar dat staat los van de inhoud van het stukje in het C. W< van ds. Weerstra. U schrijft, dat U de raadsleden vak kundig genoeg acht om over de slui tingstijden van de cafe's te beslissen. Het gaat echter over het principe en de achtergrond, waarop dit besluit genomen wordt. Wij blijven bij ons standpunt, wanneer besluiten worden genomen die rechtstreeks tegen Gods Woord en Wet ingaan, dat de kerken daartegen protest mogen en moeten aantekenen. Van verdraaiing van uw woorden is geen sprake, want u schreef letterlijk, dat u het belachelijk vindt om van slui tingstijden van cafe's een principiële zaak te maken. Bij de verlenging van sluitingstijden tot 1 uur 's nachts, komt toch de Dag des Heeren in het geding; dan gaat het o.i. toch wèl over de na leving van Gods geboden! Een uitweiding over de scheiding van Kerk en Staat zou meer dan één artikel vergen. Wij hebben duidelijk gezegd, dat Kerk en Staat wèl onderscheiden is, maar niet gescheiden. Wij kennen het door U aangehaalde standpunt van dr. Abr. Kuyper, die zelfs het beginsel voor stond, dat godloochenaars de vrijheid moeten hebben om hun ongelioof in het openbaar te uiten en te propageren. En U stelt dat het een interessante discussie-vraag zou zijn, of de overheid -als zodanig Gods geboden kan naleven, of dat alleen mensen dat kunnen doen. Hier gaat het over het kunnen van de naleving van Gods Wet door overheid en onderdaan. Daarin schieten wij allen tekort. Maar dat neemt de eis en de verplichting tot de onderhouding van Gods geboden niet weg. Inderdaad hebben wij even art. 36 N. G.B.1 aangehaald, maar daarmee geens zins gezinspeeld op de in 1905 door de Geref. Synode geschrapte woorden (we ren en uit te roeien) maar wel op de eerste zin in genoemd artikel over het ambt der overheid, n.l.: „Wij geloven dat onze goede God, uit oorzaak der \'erdon'enheid des menseUjken geslachts, koningen, prinsen en overheden veror- derd heeft, willende dat de wereld ge regeerd wordt door wetten en politiën, opdat de ongebondenheid der mensen bedwongen worde en het alles met goede ordinantie onder de mensen toega". Dit wordt ook in de Geref Kerken beleden. Welnu, hier is sprake van een beteu geling, van een bedwinging van de on gebondenheid. De openstelling van cafe's tot na middernacht ook op Gods dag bedoelt die teugels losser te maken! Dat is het criterium. De overheid heeft de bevoegdheid, beter gezegd is verplicht omdat zij Gods dienaresse is, t.o.v. Gods heilige Wet, dit in te binden en zich hiertegen te stellen. Met het S.G.P.- standpunt heeft dit niets te maken; wij zijn allen zonder onderscheid aan Gods Woord en Wet onderworpen en eenmaal zullen wij daarvan rekenschap moeten afleggen. De kerken hebben dus niet zoals u schrijft negatief maar wel de gelijk positief gereageerd. Het Evangelie is niet negatief, maar positief. Dat de kerken over een Evangelisatie campagne spreken heeft onze instem ming, want Evangelisatie moet altijd en overal bedreven worden. Zéker in de gemeenteraad als het te pas komt! Ds. Weerstra wenst ons een gezellig Sinterklaasfeest, wij wensen hem ge zegende Kerstdagen. Redaktie. ie Speciaal voor vertegen woordigers leuke sugesties. Van zaterdag 4 december tot maandag 6 december Middelharnis-Sommelsdiijk: Van zaterdagmorgen' 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Oogterom, tel. 2121. Deze is woensdag a.s. van 1224 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan- nagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 01877-1412. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel en dokter van Hattem, tel. 01874-259, Oude Tonge. -O- ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts V. Overbeeke, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Minderhoud, Middelhamis, tel. 01870-2897. Het comité dat met uw steun heeft kunnen zorgen voor de totstandkoming van het bronzen kof jekokertje op het Vingerling te Middelharnis heeft j.l. donderdagavond, toen het zich aan de financiële afronding van de aktie zette, moeten constateren dat er, ondanks het enorme succes van de aktie, toch nog een paar bouwsteentjes worden gemist. De nog immer ijverige Aai Boogerman zette zijn gedachten hieromtrent op het papier en we ge ven het gaarne door in het vertrouwen dat velen zullen meewerken het tekort, dat nog geen één procent bedraagt vlot even weg te werken. Dhr. Boogerman schrijft: en daar hebben we na lange tijd de kofjekoker weer eens in de krant. Daar zal wel wat achter zitten. Inderdaad! Het heeft maanden geduurd eer alle rekenirLgen binnen waren en we eindelijk de balans eens konden opmaken. En wat blijkt nu? We hebben een tekort van 197,27. Er is aan giften ontvangen 19.303,28 waarbij geteld kan worden 245,63 rente van de Nutsspaarbank zodat de totale ontvangst is 19.i548,91. Maar, de uitgaven zijn 19.746,18. Wij maken ons geen enkel verwijt. Wij heb ben alles zo zuinig mogelijk gedaan maar altijd in zulke gevallen komen er dingen achteraan waar je nooit op gerekend had. De overkomst en verzorging van al die oud-vissers heeft natuurlijk nog al wat gekost maar u die het heeft meegemaakt, had u het willen missen? Onvergetelijk! Maar nu gaat het niet alleen om dat luttele bedragje hier boven genoemd. Wij hadden gedacht dat het wel zonder nadere aandui ding op het beeld zou gaan maar, niks hoor! Tientallen vreemdelingen hebben in het afgelopen seizoen het beeldje bekeken, vonden het prachtig maar kwamen dan aan ons hier in de buurt vragen: „Wat betekent het nou eigenlijk?". Dus kunnen wij er niet onder uit, er moet een bronzen plaat met enige tekst aan de sokkel komen. Dat kost natuurlijk ook nog wat. Als gevolg van één en ander komt nu zeer vrijmoedig en eerlijk aan. u de vraag: Geeft U allemaal nog één keer een heel klein bedragje er aan? Hierboven hebben wij openlijk verantwoording afgelegd aah iedereen. Het beeldje is populair, verschillende bruidsparen hebben de jongen als achtergrond gekozen voor de mooiste foto van hun leven. Honderden touristen en eigen burgers hebben hem gefotografeerd en ge filmd. AUerwege grote waardering voor de uitvoering en voor het doel n.l. de herinneringen aan de vissers en hun woelig verleden levend te houden. Een dergelijk schrijven gaat ook nog naar IJmuiden en Rotter dam en als wij dan allemaal nog één keer een klein steentje bijdragen dan zijn wij er toch? Het is al weer: Giro no. 35 59 05 van de Nutsspaarbank te Middelharnis „Motto Kofjekoker" en voor de Menheersenaars eventueel aan huis bij Wijnhoff, Boogerman of andere bestuursleden. Mogen we weer op u rekenen? Het Comité. En zo staat de kofjekoker nu alweer een half jaar te pronken op het Vingerling, een prachtig beeldje op een prachtige sokkel, uitstekend har moniërend met zijn omgeving. Zo heeft hij al veler bewondering gewekt. BOXJWMATERIALEN Dirksland Telefoon 13 33 OOSTDUK tS-«l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1