lAutogoidels vast en zeiccr Fluoriderings- vragen beantwoord huisman Diekhuus kleutergroepje aanwezig bij huwelijk juffrouw Joke Breeman I reportages Een kado met sfeer D. V. d. Heijden J. Tanis Kantongerecht Tholen 100 modellen JBILANBEN-NIBÜWS" OOK VOOR X X GRAMMOFOON- X PLikTEN PLATEN I J. ZANDSTRA SOMMELSDUK Ettense Veemarkt REISKOSTEN tot f5,- vergoeden wij bij aankoop van minstens f lÓO.- op vertoon van trein-, tram-, bus-, of metrobiijét. kleren maken de man Huisman maakt de kleren Korte Hoogstraat 15, Ie Middellandstraat 98-100, Wolphaertsbocht 218-224 Rotterdam MIDDELHARNIS C. KIEVIT Zn. Centrale Verwarming X Ook voor FOTOGRAFIE t J. ZANDSTRA SOMMELSDUK Moderne en klassieke verlichting Op onze 1ste etage keuze uit meer dan ELECTRO TECHNISCH BURO Zomerstraat 6, Dirksland Telef. 01877 -1236 Duinkerkerweg 15, Ouddorp Bladz. 2 Vrijdag 26 november j S^amenvatting motivatie-onderzoek inzake gebruik van autogordels. „Onbekend, maakt onbemind" gaat ook op voor de autogordel. Gebrek aan ken nis over typen gordels en over de juiste ■wijze waarop zij moeten worden gedra gen, is er één van de belangrijkste oor zaken van, dat meer dan de helft van de Nederlandse automobilisten zich ne gatief opstelt tegenover de gordel. Tot deze conclusie komt het Instituut voor Sociaal-wetenschappelijk en Eco nomisch Onderzoek (ISEO) in een uit drie delen bestaand rapport, dat de re sultaten bevat van een motivatie-onder zoek, dat in opdracht van V.V.N,, is uit gevoerd. Het advies „doe om die gordel" zal pas tot resultaten kunnen leiden als de automobilist éérst voldoende is voor gelicht over: het type gordel dat hij het beste kan aanschaffen, de manier waar op de gordel dient te worden gebruikt, en het nut van de gordel. Op grond van dit gegeven heeft Veilig Verkeer Neder land de actie „Autogordel - vast en ze ker" in twee fasen gesplitst. De eerste omvat kennisoverdracht, de tweede sti mulering van het gebruik. In het motivatie-onderzoek van het ISEO waren 6 categorieën automobilis ten te onderscheiden: ZIJ DIE GORDELS IN HUN WAGEN HEBBEN: en deze altijd gebruiken (categorie A) en deze soms gebruiken (categorie B) en deze nooit gebruiken (categorie C) ZIJ DIE (NOG) GEEN GORDELS IN HUN WAGEN HEBBEN: maar dit wel zouden willen (cat. D) en er weinig van weten (cat. E) en dit ook niet zouden willen (cat^ F) Stelt men alle automobilisten in Ne derland op 100°/o, dan zijn de hierboven genoemde categorieën daarin als volgt te verdelen: categorie A: 4% categorie B: 13% categorie C: 5»/o categorie D: 23% categorie E: 20"!o categorie F: 35'"/o Als gevolg van de bepaling dat auto's waarvoor na 1 januari j.l. een kenteken is of wordt afgegeven gordels op de voorzitplaatsen aanwezig moeten zijn, zullen de categorieën D. E en F. „ver dwijnen". Over een aantal jaren immers zal een auto zonder gordel een zeld zaamheid zijn geworden. In hoeverre zal men dan ook van de ze gordels gebruik maken? Omdat de wet het alleen heeft over de verplichte aanwezigheid van gordels en niet over de verplichting die gordels ook om te doen, zal het antwoord op die vraag voor een belangrijk deel af hangen van de voorlichtingscampagne waarmee Veilig Verkeer Nederland in tussen is gestart. De door het ISEO ondervraagde auto mobilisten waren het duidelijk eens over de reden waarom men gordels zou moe ten dragen, namelijk om de gevolgen van een verkeersongeluk te beperken. Ook over de reden waarom men geen gordels gebruikt zelfs al zijn die in de wagen aanwezig bleek weinig ver schil van mening te bestaan: uit ge makzucht! Alleen de groep die geen gordels bezit en deze ook niet zou wil len hebben, noemde een andere reden op de eerste plaats, en wel het feit dat het dragen van gordels in sommige gevallen gevaarlijk zou zijn. Dat „gordels kleding kreuken of smoezelig maken" vonden noch de mannelijke noch de vrouwelijke ondervraagden een argument. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Nederlandse automobilist(e) nuchter ge noeg is om het verschijnsel „verkeers ongevallen" onder ogen te durven zien. Dit is een belangrijk gegeven, omdat in de gordel-voorlichting dit onderwerp onverbloemd ter spifeke kan worden gebracht zonder het risico, dat een te groot aantal mensen aan deze voorlich ting geen aandacht besteedt „omdat het zo eng is". Op de veemarkt van 24 november 1971 werden aangevoerd 7 runderen 16 stuks kleinvee en 3 paarden. Het aanbod van runderen was groot, de handel vlot en' de prijzen stabiel. Het aanbod van slachtvee was matig met levendige handel en de prijzen vrij wel onveranderd. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1100 1600; guste koeien 900—1250; kalf vaar zen 1050—1400; pinken 600—850; gras kalveren 275—600; paarden 900—1200; vette koeien 4,005,20 per 'kilo ge slacht. Medio laug^sius stelde het Tweede Kamerlid Ir. Van Rossum (S.G.P.) de volgende vragen inzake ïluori- dering van drinkwater. 1. Is het de Ministers bekend dat fluo ridering van drinkwater in de Bonds republiek verboden is en naar het zich laat aanzien verboden zal blijven? 2. Is het hun ook bekend, dat naar Duitsland geëxporteerde levensmidde len als conserven, frisdranken etc. etc. volledig aan de Duitse „Lebensmittelge- setz" moeten voldoen en dat mitsdien de invoer van levensmiddelen, die be reid zijn met gefluorideerd drinkwater, in de Bondsrepubliek officieel verboden is? 3. Wordt er in Nederland van over heidswege toezicht gehouden of er in de levensmiddelenindustrie bij de berei ding gebruik wordt gemaakt van ge fluorideerd water en, zo ja, kunnen de bewindslieden een schatting geven in welke mate dit geschiedt en welk deel van de aldus geproduceerde levensmid delen voor export is bestemd? 4. Zijn de bewindslieden niet van me ning dat, nu de Arbeidsgemeinschaft der Verbraucherverbande te Bonn deze pro blematiek duidelijk heeft onderkend, er strenger toezicht zal komen op de im port van Nederlandse levensmiddelen in de Bondsrepubliek en dat dit nadelige gevolgen kan hebben voor deze tak van industrie? 5. Zijn de bewindslieden bereid, bij te nemen beslissingen over de fluoridering van drinkwater met deze afzetaspecten rekening te houden en zijn zij bereid, de drinkwaterleveranciers erop te wijzen dat zij desgevraagd bereid moeten zijn om aan levensmiddelenindustrieën, die dit voor hun export nodig hebben, on gefluorideerd water in de gewenste hoeveelheden ter beschikking te stellen? 6. Kunnen de bewindslieden een over zicht geven van de wetgeving op het gebied van de fluoridering van het drinkwater in de E.E.G.-landen en de toekomstige kandidaten voor het E.E.G.- lidmaatschap? Wordt ook hier naar harmonisatie der wettelijke bepalingen gestreefd? BEANTWOORDING Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, heeft mede namens de Minister van Economische Zaken de volgende beantwoor ding gegeven: 1. Het is de ondergetekende bekend, dat fluoridering van het drinkwater in de Bondsrepubliek Duitsland niet is toe gestaan. Dit verbod berust op een in 1968 in het „Lebensmittel gesetz" opge nomen paragraaf (paragraaf 4a (1), het z.,g. „Zusatzverbot". Het staat niet ter beoordeling van de ondergetekende of deze toestand in de toekomst gehand haafd zal blijven. 2. Het eerste gedeelte van deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Wat be treft het tweede gedeelte wordt gewe zen enerzijds op het feit, dat fluoride van nature in alle drinkwater voorkomt, en dat bij drinkwaterfluoridering slechts sprake is van een verhoging van het natuurlijke gehalte. Bovendien bevat een groot aantal levensmiddelen een natuur lijk fluorgehalte. Anderzijds wordt door het directe of indirecte gebruik van gefluorideerd drinkwater bij de produktie van le vensmiddelen het fluorgehalte veelal op niet waarneembare wijze verhoogd. Con trole blijkt nauwelijks uitvoerbaar. Van afzetmoeilijkheden in de Bondsrepubliek van levensmiddelen, die bereid zijn met gefluorideerd drinkwater, is nog geen geval bekend. 3. Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. 4. Of er in de Bondsrepubliek stren ger toezicht zal komen op de import van Nederlandse levensmiddelen is de on dergetekende niet bekend. Overigens wordt gewezen op het feit, dat niet werd geconstateerd, dat de Duitse instanties voor en na mei 1969 (publikatie van de verklaring van de Arbeitsgem.einschaft der Verbraucherverbande" inzake de fluoridering van drinkwater) op ver schillende wijzen de betreffende wetten hebben toegepast. 5. Het eerste deel van de vraag wordt bevestigend beantwoord. De waterlei dingbedrijven die een of meer levens middelenindustrieën van water voor zien zullen. Indien daarom, door de be trokkenen wordt verzocht, zeker bereid zijn de betreffende bedrijven van onge fluorideerd water te voorzien. 6. In Frankrijk is de fluoridering van drinkwater niet toegestaan op grond van een Arrêté Ministeriel en toepas singscirculaire van 15 maart 1962, ge publiceerd in het Journal Officiel van 27 maart 1962. Overeenkomstig de daar in vervatte bepalingen mag het drinkwa ter maximaal 1 mg fluor per liter be vatten. Italië kent geen wet welke fluoride ring van drinkwater voorschrijft, toe staat dan wel verbiedt.r In enkele ge meenten wordt fluoridering ter bestrij ding van tandcaries bij wijze van expe riment toegepast. In België bepaalt de bijlage van het Koninklijk besluit van 6 mei 1966 „tot aanvulling van Koninklijk besluit van 24 april 1965 betreffende voor de voe ding bestemd water" o.a. dat bedoeld water ondrinkbaar is gehouden indien het 1,5 mg fluor per liter bevat. Overi gens wordt in twee verschillende stre ken van dit land bij wijze van proef wa ter gefluorideerd. In Luxemburg mag het drinkwater op grond van het op drinkwater betrekking hebbend reglement van 13 november 1970 niet meer dan 1,5 mg fluor per liter bevatten. Een hoger fluorgehalte wordt geacht schadelijk te zijn voor de ge zondheid. In dit verband is het van be lang erop te wijzen, dat in Nederland het fluorgehalte bij drinkwaterfluoridering op maximaal 1,1 mg per liter wordt ge bracht. In Engeland bestaat geen specifieke wetgeving inzake drinkwaterfluoride ring. Een wettelijke basis wordt gebo den door de „Health Services and Pu blic Health Act 1968". Section 12 daar van bepaalt o.m. dat de plaatselijke volksgezondheids autoriteiten met toe stemming van de betrokken minister (i.e. Secretary of State for Social Service) of op diens instructie maatregelen dienen te treffen voor het voorkomen van ziek ten. Ten aanzien van de fluoridering heeft de minister geen instructie doch slechts een aanbeveling uitgegeven, zodat de beslissing berust bij de plaatselijke over heden. Het Departmens of the Environ ment houdt toezicht op de technische as pecten van de fluoridering. In Ierland wordt bij alle waterleiding bedrijven fluoridering van het drinkwa ter toegepast op grond van de „Health (fluoridation of Water supplies) Act" van 1960. In Denemark is de fluoridering van drinkwater verboden krachtens een be sluit van de minister van binnenlandse zaken van 28 januari 1964. Noorwegen heeft geen wetgeving in zake de fluoridering van drinkwater.i Een rapport van 4 oktober 1968, samen gesteld door een door het departement van sociale zaken benoemde commissie van deskundigen beveelt fluoridering van drinkwater aan, alsmede de delega tie van de bevoegdheden ter zake aan de plaatselijke autoriteiten. In hoeverre in het kader van de E.E. G. de desbetreffende wettelijke bepa lingen zullen worden geharmoniseerd valt thans niet te voorzien. THOLEN Geslaagd. Na een opleiding in Bre da behaalde de heer Jac. Jansen in het ir. Ottenbad te Eindhoven het diploma zwemleraar van de K.N.Z.B. ST. MAARTENSDIJK Kerkdienst. Donderdag 2 december hoopt voor de Oud Ger. Gemeente al hier voor te gaan sav. 7 uur ds. G. v. d. Breevaart van H.I. Ambacht. Woensdagmiddag toen in Ooltgens- plaat de jeugdleidster Joke Breeman en de bouwkundig opzichter tekenaar Ko Schellevis uit Mlddelharnis in het hu welijk traden was dat voor de woens dagmiddag-kleutergroep van het „Diek huus" het sein om „hun" juf te gaan feliciteren en haar een: eigengemaakt geschenk aan te bieden. Enkele mamma's reden met de auto met in de koffers kleurig versierde bogen, een rode crèpe- papieren loper en een altoum met fees telijke zelfgemaakte tekeningen en zo ging op het „'t Centrum" in Ooltgens- plaat aan waar bruid en bruidegom werden opgewacht. Het bruidspaair en' haar gevolg moesten onder de feeste lijke bogen door en goed en wel binnen werd aan juffr. Breeman, nu mevrouw Schellevis het album aangeboden. Op de foto is te zien dat toruid en bruidegO'm er best belangstelling voor hadden en ze hebben de kindertjes er dan ook hartelijk voor bedankt. Namens de staf van het Diekhuus werd het bniidspaj» een barometer aangeboden. „Juffrom-' Breeman heeft in de vijf jaar d.e zeii, het Diekhuus als leidster heeft ge. werkt onder jong en oud een' grote i» pulariteit genoten. Zij heeft per 31 i^^ a.s. bedankt maar ze zal daarna als pari time kracht aan het Diekhuus verbm. den blijven. De heer Schellevis werkt in Dordrecht maar prefereert toch Mij. delhamis als woonplaats. Tegen de jeugdige bromfietser D. L. R. uit St. Maartensdijk werd op het kantongerecht te Tholen 105,boete geëist voor een verkeersovertreding na gebruik van 9 glazen bier en 75, omdat de bromfiets niet voldeed aan de wettelijke eisen. R. was met zijn 'bromoner op een stilstaande auto inge reden, hij en zijn duopassagier kregen lichte verwondingen. De links gepar keerde staande auto werd flink be schadigd. De uitspraak was 75,boete voor de overtreding en 70,voor de brom mer, ■waarbij de ondeugdelijke mate rialen verbeurd werken verklaard. Conform de eis kreeg de vrachtwagen chauffeur J. uit Scherpenisse 250, boete omdat hij onder invloed met zijn auto op het land van L. M. A. palen' had vernield. Hij moest ook de schade van 60,betalen. Bij het verlaten van de rijksweg in de richting Anna Jacobapolder raakte A. C. W. uit Si. Philipsland een an dere auto waaraan 1200,schade ont stond en aan zijn eigen auto 1400, De boete voor de handeling was 50, Fruitkweker J. M. G. uit St. Phi lipsland had op de Zuiddijk een aan rijding veroorzaakt doordat hij teveel links hield. De boete hiervoor was 25,—. Op de kruising Schoondorpseweg Lange Zand-weg in Poortvliet verleende C. P. S. uit Leiden geen voorrang aan een andere auto waardoor een botsing ontstond. Eén der inzittenden kreeg een hersenschudding en beide auto's waren' zwaar beschadigd. De e:s was 50, boete en de liitspraak 35, De vrachtwagenchauffeur C. S. uit Poortvliet kreeg 30,— boete omdat hij met zijn vrachtauto in St. Annaland op de Ring over het trottoir was gere den en tegels beschadigde. De eis was 15,boete, maar omdat S. een „kop pige houding" aannam was de uitspraak 30,—. Omdat de koplampen van zijn auto- volgens de politie niet goed waren af gesteld kreeg A. J. Y. uit St. Maar tensdijk een bekeuring. Y. liet de lam pen controleren bij twee garagehouders, die verklaarden dat de lampen goed waren:. De zaak werd daarom aange houden. M. V. D. uit St. Annaland werd be keurd omdat hij in Poortvliet te hard had gereden nl. 65 km. per uur. Op zijn verweer, dat dit niet kon werd ook deze zaak aangehouden. Op de prov. weg te St. Maartensdijk werd M. v. Z. bij het oversteken door een motor gegrepen. De motorrijder J. G. kwam te vallen en diende een schade claim in van 1000,w^elke Z. niet wilde betalen. De officier eiste wegens het onvoorzichtig oversteken' een 'boete van 20, In de boomkwekerij van zijn werk gever Van den B. te Tholen had L. D. mt Tholen zonder jachtacte en buiten het jachtseizoen op wld geschoten. Hij kreeg een boete van 150,waarvan 100,voorwaardelijk. Sleepboot-kapitein G. A. K. uit Vlis- singen had bij Stavenlsse een verkeerde ■manoeuvre gemaakt met een moeilijk transport, waardoor het m.s. Expres in aanraking kwam met de sleep. Voor het verlaten van dekoers was de eis 250,waar de kantonrechter 100, aftrok. SOMMELSDUK Tetefoon (018T«) £609 DIRiKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok, die bedankte voor het beroep naar Capelle aan de IJssel heeft thans een beroep ontvan gen naar de Geref. Gemeente te Gene muiden. OUDDORP Bouwvakkers. Op zaterdag 27-11 van 2uur kunt U 30 dagzegels inleveren voor de aanko^mende feestdagen bij uw P.V. Joh. Hameeteman, Hoge Pad 41, Ouddorp. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«444 iSOHAAKVERENIGlNG „DE ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslagen d.d. 22 november Ie Afd.: J. Boeter J. de Jager V2-'! P. Lesuis W. Markwat M M. V. d. Waal W. I. Peeman 0-1 G. de Jager D. Hoogzand 1-0 2e Afd.: M. Moerland H. de Zout 0-1 A. T. Robijn Ad. Visser 0-1 A. V. Loon N. v. Bracht 1-0 J. Kruik J. C. Hollander 0-1 J. de Wit T. V. Herk 0-1 A. Vroegindewel C. Vis 0-1 OUD VOSSEMEER Vergadering varkenshouders. In de zaal van de heer J. Vroegop werd de zes dagen een vergadering gehouden van de Varkensvereniging Draagt El kanders Lasten. Uit het verslag van de secretaris K. Hornmel bleek dat de le denstand wat terug is gelopen. De kwa liteit van de varkeris was het afgelopen jaar zeer goed, van de 154 ingeschre ven dieren werden er slechts 2 afge keurd voor de slacht. Het batig saldo bedroeg dit jaar 572,75, er werd be sloten de kg.-vergoeding van gestorven varkens van 1,75 te verhogen to! 2,80. Met algemene stemmen werden periodiek aftredende bestuursleden Ch. Lobbenzoo en J. Vroegop herkozen. llllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiii««i«'«*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 10