Foto Blankers Middelharnis heeft nu in winkel en atelier de ruimte Volleybal Wendelmoet Beverius Nieuws Bit Zeelanl JBILANDBIT'.HISIUWS'' Een fraaie uitvinding, verstuiver op de fiets LANDBOUWTELLING MEI 1971, voor wat betreft de veestapel CUM LAUDE MIDDELHAKNIS: Cor van den Tol overhandigde nieuwste boek aan burg. Van Es Cor van den Tol, auteur van een steeds groeiend aantal romans, meisjes boeken en novellen, is vrijdagavond het middelpunt geweest van een, in boekhandel Ariese gehouden, bijeenkomst. Daar bood dhr. van den Tol zijn nieuwste pennevrucht: „Als de Zuidenwindlelie bloeit" aan aan bur gemeester Joh. van Es van Middelharnis en dat betekende een originele introductie van dit nieuwe boek dat door uitgeverij Strengholt te Naar den wordt uitgegeven. De schrijver heeft dit ceremonieel te baat geno men om iets over zichzelf en zijn werk, alsmede zijn visie op de moderne literatuur te verklaren: Streekgebonden Een dagverblijf voor Salem „Waarom zou het niet kunnen .7" X OOK VOOR i GRAMMOFOON- I PLATEN I J. ZANDSTRA SOMMELSDUE VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 Dinsdag 23 november 1971, ■^^^^^^iSJSS''"^.'' Kwalitatief heeft het met Foto Blan kers helemaal goed gezeten vanaf de eerste dag (1 februari 1965) dat dhr. Blankers het bedrijf van dhr. Rotsma overnam en voortzette, maar de be schikbaarheid van ruimte was omge keerd evenredig aan de grootte van het al direct ingezette succes. De aanwezige verkoopruimte, de donkere kamer en de studio moesten vergroot en aangepast worden, maar in het bedrijfspand dat tegelijkertijd woonhuis was moest ook de familie Blankers nog wonen. Dhr. Blankers had het tussen zijn drukke bedrijven door gauw bekeken dat dat anders moest en daar ging de familie Blankers naar een geriefelijke woning aan de overzijde van de straat. Dat betekende dat de verkoopruimte echt „winkel" kon worden met een as sortiment fotoartikelen en -apparatuur waar men al met meer respect naar ging kijken, van hoogmt 9 m^ waren het er zo'n 35 geworden 'maar nu is die afme ting ook weer al achterhaald en beschikt Foto Blankers over een winkelruimte van 14 X 4V2 meter en dat mag dan ge rust „volwassen" heten. Voor vakman en amateur (graag geziene gasten!) heeft dhr. Blankers nu een collectie foto en filmapparatuur voorradig met alles wat daar op en aan behoort, zo ook de meest gangbare papiersoorten, films en chemi caliën, kortom alles voor de fotograaf en filmer. De administratie is naar bo ven verhuisd waar ook de donkere ka mer een meer efficiënte inrichting heeft gekregen. STUDIO. Besteedde foto Blankers al die aarv- dacht aan de afdeling „fotohandel", ze ker niet minder gold dat voor de studio die werd voorzien van de nieuwste (en de beste) opname- en belichtingsappara- tuur. Foto Blankers schafte zich voor de belichting een kostbare flitsinstallatie aan, de meest geëigende verlichting voor zwart-wit opnamen maar veel meer nog voor de kleurenfotografie i.v.m. de zeer geschikte kleurtemperatuur (dat heeft overigens niets met warmte te maken) en de snelheid van het flitslicht. De re sultaten zijn naar mocht worden ver wacht uitstekend. Enkele „bewijsstuk ken" daarvan zijn in de vitrine gehan gen om bewonderd te kunnen worden. Met de heer en mevr., Blanliers, en het personeel: 3 fotografen, een laborant, 1 administratieve kracht en een winkel- Kqkje in de zaak vanachter de toonbank. juffrouw waren vorige week woensdag ook hun talrijke vrienden aanwezig om de ingebruikname van de nieuwe acco- modatie wat luister bij te zetten. Graag ook onze gelukwensen. Fietsers uit de be^ginjaren van dit vervoermiddel hadden nogal last van honden die luid blaffend en bijtend op de zich zo vreemd voortbewegende menfeen reageer den. Dat bracht een mijnheer.S. Franken uit Arnhem op het idee om een verdedigingsapparaat te construeren dat in de kranten van 1895 veel aandacht kreeg. Frankens vinding wordt als volgt omschreven. „Het bestaat uit een kleine cy linder, die in de hoek van het frame boven de trapas aange bracht vrordt en zo is geconstru eerd, dat hij op elk frame past en in enkele ogenblikken beves tigd kan worden. Bovertaan deze cylinder bevinden zich aan weerszijden twee kleine buisjes, die zijwaarts uitsteken. Aan de bovenhuis van het frame wordt een vemikkeld stangetje aangebracht, dat op de bovenzijde van de zuiger in de cylinder ein digt. Slaat men nu op dat stan getje, dan wordt de zuiger naar beneden gedrukt en spuit er uit de vier buisjes een stof die de honden vol ontsteltenis moet doen vluchten. De vulling van de cylinder wenst de heer F. nog geheim te houden." Het is allemaal voorbije tijd. De honden hebben zich aangepast. Geslaagd op 15 november aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doktoraal examen Wis- en Natuurkun de A. E. van de Bogert. Rundvee en paarden afgenomen met 3°l(t respectievelijk IS'/o; varlcens, slacht- kuikens en kalkoenen toegenomen met 11'Io respectievelijk 15"!o en 32'/o. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de Landbouwtel ling mei 1971, voor wat betreft de vee stapel. Rundvee De totale rundveestapel daalde ten opzichte van mei 1970 met bijna S'/o. Het aantal bedrijven met rundvee nam van 131000 in 1970 af tot 124000 in 1971. Het aantal stuks jongvee verminder de van 1,65 miljoen in 1970 tot 1,56 mil joen dieren in 1971. Het aantal melk- en kalf koeien nam iets toe; in mei 1971 werden 1,9 miljoen koeien geteld. Het aantal mestkalveren breidde zich met 31000 stuks uit tot 465000 stuks in mei 1971. Een aanzienlijke daling gaf de categorie „ander jongvee voor de mesterij en ossen" te zien. In mei 1971 omvatte deze groep 161000 dieren SSVo). Het aantal stuks overig mest en weidevee van 3 jaar en ouder nam met 15V0 toe tot 64000 dieren. Varkens De varkensstapel nam ten opzichte van mei 1970 toe met ruim ll'/o. Het aantal bedrijven met varken's daalde daarentegen van 76000 in 1970 tot 72000 in 1971. Bij de biggen tot 20 kg. was de uit breiding aanzienlijk namelijk van 1,8 miljoen stuks tot 2,1 miljoen stuks in 1971. Het aantal varkens van 20-50 kg. steeg met bijna 28»/o tot bijna 1,4 miljoen stuks. De groep mestvarkens van 50 kg. en meer omvatte in mei 1971 bijna 1,9 miljoen dieren. Het aantal fokzeu- igen van 50 kg en meer breidde zich met 4"/o uit tot 768000 stuks. De cate gorie fokberen! steeg van 21000 stuks in 1970 tot 24000 stuks in 1971. Paarden Het totale aantal paarden vermin derde met IG'lo tot 73000 stuks. Bij de categorie paarden jonger dan 3 jaar waren in mei 1971 nog 18000 dieren aanwezig, 4000 minder dan in mei 1970. Ook bij de landbouwpaarden van 3 jaar en ouder deed zich een belangrijke da ling voor; deze groep nam met onge veer 10000 af tot 36000 dieren in 1971. De groep overige paarden van 3 jaar en ouder bleef met ruim 18000 stuks in aantal ongeveer gelijk. Schapen Het totale aantal schapen nam in de periode mei 1970 mei 1971 met 3000 dieren af tot 572000 dieren. Kippen Het aantal slachtkuikens breidde zich met bijna 4,5 miljoen' uit tot 34,5 mil joen stuks in 1971. Het aantal bedrijven met slachtkuikens nam iets af en be droeg in mei 1971 bijna 2800. Er waren in mei 1971 7,5 mil. leghennen jonger dan 5 maanden en bijna 18 mil. leghen nen van 5 maanden en ouder. Eenden Het totale aantal eenden bedroeg in mei 1971 852000 stuks 10»/o), waaron der 664000 jonge eenden! voor de slacht. Kalkoenen Op de ongeveer 250 bedrijven met kal koenen worden in hiei 1971 1,3 miljoen kalkoenen gehouden, hetgeen een stij ging betekent van 32''/o ten opzichte van mei 1970. 'P'lSU'SW**-..' vivsï. ■■■ftfl'-,¥s«.\Hii'«^' „Ik heb geprobeerd eohte mensen weer te geven, wezens die u dagelijks kunt ontmoeten", aldus dhr. van den Tol over zijn nieuwste boek dat zich afspeelt in Ouddorp, met name in de sfeer van het café „de Troubadour". Ri ta en Kommer, zijn daarin de hoofdgfi- guren en daaromheen bewegen zich de visser, de boer, de begrafenisonderne mer en nog meer bijfiguren als de re creant en de tante in Rotterdam die bordeelhoudster blijkt te zijn. „Gezond realisme" vindt dhr. van den' Tol; „ik heb de jeugd willen waar schuwen welke gevaren hen bedreigen wanneer zij zich in de roes van het rosse uitgaansleven storten." Kommer heeft dat aan den lijve moeten ervaren omdat hij, nog onwetend van de prak tijken van „tante" bij een bezoek aan haar op straat bij een vechtpartij be trokken raakte en tegen de keien: wordt geslagen. „Natuurlijk is gezond realis me onmisbaar in woord en beeld naaar het moet niet overtrokken worden, het moet goed zijn, levensecht, zonder te vervallen in het uiterste. De taal die kinderen op een schutting schrijven hoeft niet overgenomen te worden in een boek", zo verklaarde zich dhr. van den Tol, zich critisch opstellend tegen de zogenaamde moderne literatuur door auters die wel veel van hun boeken verkopen maar niet opbouwend zijn in hun gegeven. „Het leven van de mens is zeker niet gezapig eenvoudig, er komen soms roe rige schommelingen in voor, die of door eigen schuld of door anderen veroor zaakt worden", zo verklaarde de schrij ver verder, „de levensboot vaart wel eens een heel andere koers dan men in het begin van de vaart gedacht had. Er is strijd, haat, liefde, hoop, zorg, angst- verlangen en teleiirstelling en veel een zaamheid, waarmee men soms op een verschrikkelijke wijze geconfronteerd word." Voorts vertelde dhr. van den Tol wat een schrijver bij het schrijven van een boek bezighoudt, de inspiratie die hij daartoe behoeft en de gebeurtenissen die hem op het spoor zetten. Zijn eerste verhaal schreef dhr. van den' Tol als 15-jarige, dat, nadat hij als schooljongen onuitputtelijk opstellen had geprodu ceerd voor zijn klassegenoten. Tot slot las dhr. van den Tol uit de bundel: „mensen die langs ons gaan" zijn eer ste pennevrucht voor, „het wonder van de twee beeldjes" dat door de aanwezi gen geinteresseerd werd aangehoord. Daarna overhandigde dhr. van den Tol het eerste exemplaar van zijn nieuwste boek aan burgemeester Van Es die dat gaarne accepteerde. In een korte gelukwens sprak burge meester Van Es er zijn waardering over uit dat de schrijver in zijn boeken het flakkeese leven tekent met aardige ka raktertekeningen van figuren die er nog kunnen wonen'. „Een profeet wordt in eigen land niet geëerd" aldus burgemees ter Van Es, die wist dat het Herman de Man, een van de grootste streekro- manciers ook zo vergaan is. „In tegen stelling tot hem hebt u zich toch weinig vijanden gemaakt en het is een com pliment waard om een streek niet door de modder te halen; een schrijver doet iets waardevols als hij dat op een ge zellige en eerlijke manier doet, waarin dan de liefde tot de streek in hem en in anderen blijft leven. „U doet uw werk zonder op iemands tenen te gaan staan" constateerde burgemeester Van Es, daaraan de wens verbindend dat er nog vele Zuidenwindlelies op Goeree- Overflakkee zullen bloeien. „Es gebeu ren nog zoveel aardige en gezellige din gen die het waard zijn om geschreven en gelezen te worden. Moge u nog vele romans over deze regio het licht laten zien", hoopte burg. Van Es tenslotte. Na hem spraken nog dirigenlt Gerrit Zoon die in Oor van den Tol een goede vriend ontmoette. Die vriendschap was reeds ontstaan toen ze beiden, 37 jaar geleden, in het mannenkoor „Zanglust" zongen. Dhr. Zoon bood dhr. van den Tol uit hoofde van die vriendschap de langspeelplaat „Deltaklanken" aan. Ook dhr. Jan Huijssen uit Nieuwe Tonge sprak, eveneens als vriend een geluk- Ds. A. W. Meeder te Ooltgensplaat heeft in het „Centraal Weekblad" van vorige week een artikeltje geschreven vyaarvan hij hoopt dat het door andere kranten zal worden overgenomen en ds. weet dat hij in een dergelijk geval al tijd op ons kan rekenen. Het gaat over het ontbreken van een specifiek dag verblijf bij het gezinsvervangend tehuis „SALEM" te Dirksland, een dagverblijf voor die mensen die straks uit hoofde van hun leeftijd of misschien door hun handicap buiten het arbeidsproces staan. De bouw van zo'n verblijf wordt geraamd op 40.000,en dat is dan ook de hele reden waarom het nog niet ge realiseerd is geworden'. Ds. Meeder heeft daarover een gesprekje gehad met ds. P. Blok te Dirksland waaruit loij het volgende stukje weergeeft: Waarom zouden de gazamenlijke dia conieën op het eiland niet óók nog de poging kimnen doen om een bedrag bijeen te brengen, waarvan dat dagver- bUjf gebouwd kan worden? Ik weet heus wel, dat de brs. diake nen al heel wat zorgen aan hun ambte lijke hoofd hebben. Omjdat zij reeds par ticiperen in diverse stichtingen, wordt er regelmatig een: flinke aanslag op hun kassen gepleegd en moeten zij over veel wijsheid beschikken om de uiit de ge meenten verzamelde gelden verant woord te verdelen. Maar toch waag ik het er op bij al hun overwegingen en berekeningen een zekere voorkeur te vragen voor een spaarplan met het oog op de bouw van een dagverblijf in Dirksland. Het spreekt vanzelf, dat de benodigde bijeenzameling van gelden! niet persé alleen via de kanalen van de Diakonieën behoeft te lopen. Er zijn toch ook b.v. wel chr. zakenlieden op ons eiland, die met een flinke gift een duw in de goe de richting kunnen geven? En waarom zouden er geen renteloze leningen kun nen worden mogelijk gemaakt? En waar om zoudeh alleen flinke giften en le ningen gewaardeerd worden? Ook bescheiden bedragen mt de smal le beurs zijn hartelijk welkom. Dat zijn zo maar een paar gedachten. Maar juist daarom brengen ds. Blok en ik, van dit moment af aan, het bal letje aan het rollen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Uitslag Postduivententoonstelling Gebr. Visser eerste prijs. Gebr. de Boed 2e pr., schoonste oude doffer. B. Visser 3e pr. P. Huizer 4e pr. G. Kop penaal 5e pr. A. de Gans 6e pr. H. v. d. Valk 7e pr., schoonste oude duiven. A. de Boed Jz. 8e pr. E. L. Trommel 9e pr. Comb. V.V. 10e pr., schoonste jonge doffer. F. v. d. Valk He pr. J. H. Bom 12e pr., schoonste jonge duivin. Sturris en Troost 13e pr. Bevaart 14e pr. J. Bevaart 15e pr. J. v. Gurp 16e pr. A. de Boed 17e pr. L. Moerenhout 18e pr. J. de Vos 19e pr. J. Wagner 20e pr. A. Donkersloot 21e pr. De keurmeester was dhr. H. Slagboom van Zierikzee. Ingezonden' waren 210 duiven. Uitslag der verloting van de Postd. Ver. De Rode Duif Ie prijs een koffie- en theezetappara- raat no. 1950. 2e pr. een stoom strijk ijzer no. 873. 3e pr. 1 laken en 2 slopen no. 766. 4e prijs een levensmiddelen pakket no. 700. 5e pr. tafellaken en 3 washandjes no. 703. 6e prijs 3 baddoe ken no. 812. 7e pr. een pop no. 339. 8e pr. een auto no. 1233. 9e pr. een Flip per no. 1391. 10e pr. schaal en' juskom no. 895. He pr. een bloempot no. 1183. 12e pr. 6 theekoppen no. 1120. 13e pr. een tas no. 1911. 14e pr. een borduur- pakket no. 280. 15e pr. een groentepak ket no. 462. wens uit waarna een toast werd uitge bracht op „als de Zuidenwindlelie" bloeit Herstel van Intermezzo-danies door 3O zege op Animo 2 Intermezzo 2 lijkt de problemen de matige competitiestart lan» maar zeker te boven te komen, z», dag speelden de dames tegen Anip, uit Rotterdam. Intermezzo 2, dat maal op volle sterkte uitkwam, ^3' nu veel minder fouten dan tegen f drecht 4. Hoewel er nog te weinig t po in het spel zat, werd er toch in' behoorlijk teamverband samengespw De Ie set werd duidelijk door Int mezzo 2 met 15-7 gewonnen, Na t 15-12 zege in de 2e set raakte Intenr!' zo 2 in de 3e set in moeilijkheden, d! te weinig beweeglijkheid liet If/ mezzo 2 gaten vaUen in de verd waardoor Anoma 2 een 11-4 voorspj,' wist te nemen. Na een time-out be,? Intermezzo 2 terug te vechten. Door f geweldige inzet had dit succes, ij.„ mezzo 2 won deze set met K-iu het behaalde hierdoor de eerste jf, op eigen veld. Dames: Intermezzo 5 - DVO 2-2 Intermezzo 5 heeft zaterdag met efe moeite gelijk gespeeld tegen DVO, D;, een te laag tempo en te weinig bewe» lijkheid slaagde Intermezzo 5 er^ in een igunstiger resultaat te behaler.' DVO startte overrompelend, met 15-3 de Ie set won. Intermezzo": kwam daarna door setzeges van 15.5 en 15-12 goed terug. In de 4e set r; te het team nogal uit het ritme, m, gelijk door de moeiUjkheden, die tas de coach van DVO en de overigens ci,. reet leidende scheidsrechter Bijsterboij, ontstonden over het coachen. DVOpj^ fiteerde van deze inzinking bij ijt^,. mezzo door deze set duidelijk met Ij^ te winnen, waardoor een 2-2 bereikt werd. Overige uitslagen: Intermezzo - Shell 3_| Intermezzo 6 - Intermezzo 4 j-j DVO jl - Intermezzo j2 Uj de Poort - Intermezzo 2 Smash '66 2 - Intermezzo 1 n THOLEN Plattelandsvrouwen. De afdeliij Tholen van de Ned. Bond van Plattt, landsvrouwen hield donderdagavoiii haar maandelijkse bijeenkomst in ij bovenzaal van hotel Zeeland waar heer Van Gelder uit Amsterdam telde over de fabricage van het Wedgs- wood porcelein en het Noorse Hadelaii kristal. Centrale Dienst Zeeland Noord. Pa 1 januari 1973 of zoveel eerder als mi- gelijk is zal de Centrale Dienst Zei Noord overgaan in Dienst Gemeente werken voor de gemeente Groot Tholei De Centrale Dienst werkte voor 1 eiland gemeenten en voor St. Philips- land, Bruinisse en Midden-Schouwea Het huidige gemeentebestuur van Groot Tholen wil hier van afstappen en allea een eigen dienst houden, waarbij Sint- Philipsland tegen betaling nog wel vai deze dienst gebruik kan maken Vm het aanwezige personeel zal deze veran dering geen consequenties verbonden zijn. Winkelweek. Voor de inrichting vai de nieuwe Ambulanceauto van het Roiii Kruis wordt er in Tholen een winiel- week gehouden van 22 t.m. 3 decemte a.s. waaraan 28 winkeliers deelnemen. Onderhoud Provinciale wegen. Hel onderhoud van de provinciale wegen e, het eiland Tholen voor 1972 zal op 7 ji- nuari 1972 door de provinciale watei- staat te Middelburg worden aanbested Kleuterschool op Speelterrein. i gemeentebestuur is voornemens op l speelterrein aan de Bosstraat een klassige kleuterschool te plaatsen, Ii verband hiermede moeten voorzieninsei worden getroffen, zoals het maken val asfaltverharding voor de speelplaats het maken van een zandbak en het lef gen van diverse leidingen. HiervW werd door de raad 22.000,— uitgel ken. POORTVLIET Auto verdwenen en teruggevonden- Na zijn bezoek aan het ziekenhuis Ut vensberg te Bergen op Zoom kwam dli M, Quist tot de ontdekking, dat zijnoi het Boerhaveplein geparkeerde en oP slot zijnde auto was verdvvenen, B auto werd later door de politie terug gevonden, hij stond onbeschadigd tussen flatgebouwen. Hoewel de politie vreem de vingerafdrukken heeft gevonden zijn (is) de .dader(s) nog onbekend. DOOR HERMAN HAGE 10 Pasteur Beverius, stelde hij zich voor. Le capitaine Lamoral, zeide de offi cier. Hij was naar schatting iemand van half de veertig. Een echte Fransman. Hij boog charmant voor Vrouwe Anne ke en kuste de hand, die hem toegesto ken werd. Wendelmoet kwam nieuws gierig toelopen. Hij aaide haar blonde krullen. De predikantsvrouw sprak geen woord Frans, wat zij heel niet naar vond, want als was de man nog zo aardig en vrien delijk, zij was niet ingenomen met de gast, al had zij haar man beloofd daar van niet te zullen laten blijken. Intussen betekende dit, dat de predi kant, zich met Frans vrij behoorlijk redden kon, de honneurs moest waar nemen. Hij geleidde de kapitein naar het voor hem bestemde vertrek op de eerste verdieping, waarmee de Frans man zeer ingenomen bleek. Deze deelde mee, dat zijn bagage spoedig bezorgd zou worden. De volgende morgen begaf kapitein Lamoral zich naar het Stadhuis, waar hij papieren en orders aan de Maire Van Zuilenstein overlegde en met hem confereerde. Dat had weer tot gevolg, dat de kleer makers van Zierikzee en omgeving druk werk kregen, want het bleek, dat de vreemde soldaten door de Bataafse Re publiek behoorlijk gekleed moesten worden. Voorlopig zou dat uit de Stads- kas betaald worden. Zierikzee ging aan de bezetting wen nen. Over het algemeen waren de Fran sen geen lastige klanten en als het een enkele maal gebeurde dat de belhamel voor een week of langer werd ingeslo ten in een cel op het Gravensteen, de gevangenis op de Mol, vlakbij het Ha- venplein. Op water en brood! In ge baren taal konden de vreemdelingen en de bewoners zich redden, terwijl van weerskanten na verloop van tijd ver schillende woorden en uitdrukkingen konden worden gebezigd. XII Ik was dus vijf jaar, toen de Franse kapitein Lamoral bij ons in de pastorie kwam. Eerst zes jaar later vertrok hij met de troep en kwam er een nieuwe bezetting met een andere kapitein, die ook bij ons werd ingekwartierd. Kapitein Lamoral was een aardig man. Wij, de kinderen, werden goede vriendjes met hem en zelfs mama liet al vrij spoedig haar gereserveerde houding varen. De kapitein, kwam ik wat later van mama te weten, was getrouwd en had vier kinderen. Zijn gezin woonde na tuurlijk in Frankrijke Ik heb papa, die veel met hem sprak, eens horen zeggen tot mama, dat hij een zeer serieus man was. Toen wist ik nog niet wat dat woord betekende, maar ik begreep wel, dat het iets gunstigs was. Daar behoorde zeker ook bij, dat hij regelmatig de kerk bezocht. Nu moet ik iets goed maken, ik kan beter zeggen: vollediger zijn: Ik heb over de twee kerkgebouwen van ons stadje geschreven, over de Grote en de Kleine kerk met haar twee predikanten. Maar niet over andere kerken. Dat kwam trouwens in het verband niet te pas. Maar nu moet ik wel meedelen, dat er nog twee kerken waren. Daar was de kleine Lutherse gemeente, die een kerkgebouw bezat. En dan waren er de Roomsen, die een kerk hadden in de Paardenstraat, bijna het onogelijkste straatje van Zierikzee. Een vreemdeling zou het gebouw, zonder er naar te vra gen, nooit vinden. En toch was de Roomse gemeenschap veel talrijker dan de Lutherse gemeente. Waarom stond die Roomse kerk dan zo afgezonderd in een vergeten hoekje van ons stadje? Dat moet historisch verklaard worden. Toen de Reformatie een feit was kwa men in de noordelijke Nederlanden bij na overal de Roomse kerken in handen van de Protestanten. De Roomsen moes ten dus andere vergaderplaatsen bou wen. Dat mocht wel, want er was vrij heid van godsdienst, maar er was de bepaling bij, dat de nieuwe Roomse kerken niet op pleinen of in hoofdstra ten mochten komen. Nu, in ons stadje was die kerk bepaald niet in de hoofd straat! Hoe kwam ik toch tot dit kerkenver- haal? O ja, ik deelde mede, dat kapitein Lamoral regelmatig de kerk bezocht. Dat was de Roomse kerk, want hij bleek streng Rooms te zijn. Soldaten gingen ook wel naar die kerk, maar dat aan tal was toch niet zo groot. Zoals ik al gezegd heb: Ugt voor de hand, dat ik hoe ouder ik werd steeds meer te weten kwam van de politieke en maatschappelijke toestanden van ons landje. Vanzelf begreep ik niet alles, ook al legde dominee Siderius hel; Marijke en mij zo duidelijk mogelijk uit. 't Was nogal ingewikkeld met die verschillende Nationale vergaderingen, die er gehou den werden in de jaren 1795 tot 1806. En er kwam verschillende malen een nieu we grondwet of wijziging van de be staande. En de bepalingen werden in heel veel gevallen niet eens uitgevoerd! Laat mij eens één voorbeeld van de vele geven. Ik had het zoeven over de Roomse kerken. Er kwam door Franse invloed (trouwens, alles was onder Franse invloed in feite had het bestuur van ons land, de Regenten, niets in te brengen) het besluit, dat de Protestantse kerken, die tijdens de Reformatie van de Roomsen waren afgenomen, aan hen moesten worden teruggegeven. Dominee Siderius, die het lang niet met dat be sluit eens was, papa overigens ook niet, wist te vertellen, dat er slechts één kerkgebouw, een mooie kerk ui 's-Her- togenbosch, was teruggegeven, ik meen, dat die de St. Jan heette. Neen, alle bijzonderheden over wat er in die jaren voorviel, kwam ik niet te weten óf ik begreep ze niet. Maar wat duidelijk naar voren sprong, wat je om je heen zag, was te begrijpen. En dat was niet veel goeds. Dat gold nog niet eens zo voor ons stadje, maar voor het heieland, in hoofdzaak de steden. Engeland nam ons onze koloniën af. De Oost-Indische Compagnie werd op geheven, de West-Indische betekende toch al weinig meer. Al de rijke schat ten die uit de Indien kwamen, moesten we ontberen. Daarvan profiteerden nu de Engelsen. En uit Engeland konden ze niet worden ingevoerd, want de Fran se regering verbood alle handel met En geland. Het gevolg van een en ander was, dat er werkloosheid en armoede kwam. De koopvaardijschepen lagen werkeloos in de havens. Er werd niet gevaren, ook niet verdiend-i Zeer velen, vooral')' de steden en grotere plaatsen, maar ook enkelen in ons stadje, leefden van d* bedeling. Bepaald honger werd er niet gel We hadden boeren genoeg, zodat er v* doende tarwe, gerst en rogge verboii* werd, dus de bakkers konden werW en brood afleveren. En de koeien n" - den mals gras, zodat het ons niet i melk, vlees en vet ontbrak. Alleen alles heel duur. Maar er kwam geleideUjk aan schreeu wend gebrekaan koloniale waren, i^ je geen koffie, thee, chocolade, pepej.jj noem maar op hebt wordt de voed' wel eentonig en eenzijdig. En nu spreek ik nog niet eens van het geW aan tabak, dat de mannen aanging- En dan was er nog iets anders, dow nee Siderius en papa dachten er ge over. Dat lag op godsdienstig en zeden terrein. Het was duidelijk, dat Gods slaaJ hand over de volkeren ging, ool^ ons volk. Wie God veriaat heeft sm op smart te -vrezen. En zeide P^P^ ook Marijkes vader, als de slaande Ku nu maar gevoeld werd als men a^ waarschu-wingen nu maar ^^SXseVi zou er uitkomst kunnen komen, w het was net als onder Israël: de Pr» ten kondigden de oordelen Gods aan, doch door het volk werd niet geluisii^'. (Wordt V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 2