„Advendo" te Ooitgensplaat herdenkt 45-jarig bestaan Vismijn Goedereede verbetert eigen record10 miljoen omzet Stortregens maken van plan een plassengebied Ook cv. installatie functioneert nog niet Wed. C. Poortvliet- 48ejftM«aa8 Dinsdag 23 november 1971 No. 4040 cam. SIKBEKBUID «ÖP SBKl^ORMEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0LXANDSS3 EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Gerenommeerde zangvereniging en oudste van Flakicee OUDDORP Middernaclit vlam in de pan Raad Goedereede vergadert donderdagavond Veel overtreders stopverbod Harïng- ^lietdam ver^ballseerd Dirksland bespreekt donderdag lacSithavenplan Lampert a.s. zaterdag 100 jaar DS. J. P. VERKADE SPRAK TE YERSEKE POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (018VO) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Vrijdag 26 november a.s. zal de Ge mengde Zangvereniging „ADVENDO" te Ooitgensplaat het 45-jarig toestaan her denken met een Jubileum Concert in het Veren, gebouw „'t Centrum". Op 16 november 1926 werd „Advendo" opge richt. Het begon als Mannenkoor en stonci onder leiding van dirigent, de heer B j. W. de Graaft, onderwijzer toen woonachtig te Numansdorp, zoon van e Gereformeerde predikant te Stad aan 't Haringvliet en nu beter bekend als j schrijver Barend de Graaff, die veel romans op zijn naam heeft staan. Door vertrek van de heer De Graaff werd een jaar later als dirigent benoemd, de heer J. van den Heuvel, landbouwer te Ooitgensplaat, die in 1966 overleed en tot die tijd een „Advendo" leiding gaf. lil de superieure afdeling Uit genoemd Mannenkoor werd al vlug een Gemengd koor gevormd, dat bestond uit 8 dames en 6 heren. Het eerste concours dat door dit koortje werd bezocht was te MlddeHharnis, waar het in de 4e afdeling een eerste prijs behaalde met 322 punten. Van dit koortje zingen momenteel nog twee le den in het koor van heden. Het zijn de dames G. D. de Ruiter en A. Ras-Mar- cus. Eén lid dat tot vorig jaar actief heeft deelgenomen is mej. H. Wagner, die zich nog veel van het ontstaan en het verloop weet te herinneren. Aan het grote koor was ook een! Kin derkoor verbonden dat tot 1960 heeft bestaan. Van dit kinderkoor is er één lid voor „Advendo" overgebleven, n.l. mevrouw L. Hokke-de Vos. Op de 37 concoursen die „Advendo" in die 45 jaren heeft bezocht werden 36 eerste en één tweede prijs behaald. waarvan 31 onder leiding van wijlen de heer J. v. d. Heuvel en 5 met zijn zoon, de huidige dirigent, de heer C. C. V. d. Heuvel te Sommelsdijk. Groot verlies Met het overlijden van de heer J. v. d. Heuvel werd het koor zwaar getrof fen. De heer Van den Heuvel heeft „Ad vendo" op een zeer hoog peil gebracht erl tot een gerenom'meerde zangvereni ging verheven. Na eerst in de diverse afdelingen op concoursen te zijn uitge komen, ging het steeds hoger van ere- afdeling naar de klasse uitmuntendheid en vervolgens naar de hoogste graad, de superieure-afdeling. Na het overlijden van de heer Van den Heuvel kwamen de leden wel iedere week bij elkaar maar van z'rugen kwam er niets terecht. Na een paar maanden vond men de heer Aalders uit Rotterdam bereid de leiding op zich te nemen, maar na een jaar zat het koor weer zonder dirigent. Daar na duurde het slechts even en vond men de heer C. C. v. d. Heuvel bereid om „Advendo" te helpen. Onder zijn bekwame leiding wordt nu ruim 4 jaar gezongen en daarom is de naam „Van den Heuvel" bijna onafscheidelijk aan „Advendo" verbonden. 450 stukken In de loop van deze 45 jaren heeft het koor ongeveer 450 stukken inge studeerd. „Advendo" is het oiidste koor van het eiland en' zoals dat met alle verenigingen het geval is heeft men hoogte maar ook diepte punten gekend. Vooral was na de oorlog een moeilijke tijd, met name in de winter. De dames en 'heren kwamen dan in een onver warmd lokaal. Toch zong men, zelfs met jassen en handschoenen aan. Ook waren er wel leden: die wat hout of kolen meebrachten om de grootste kou buiten de deur te houden. Zo zijn er vele iher- inneringen op te halen over deze 45- jarige. Het koor bestaat nu u't 40 le den. Waaro;m het 45-jarig bestaan her dacht? Zie hier het antwoord, dat op de uitnodigingskaart stond: „Het bereiken van een 45-jarige leeftijd is bij mensen gelukkig geen uitzondering. Een 45-jarig bestaan van een ver- enjging is jammer genoeg niet een alledaagse aangelegen'heid. Dit is dan ook de reden dat wij meenden dit feit niet ongemerkt te moeten laten voorbij gaan". Concert en receptie Het jubileum-concert wordt gehou den vrijdag 26 novem'ber a.s. in „'t Centrum". Aanvang 8 uur, zaal open 7.30 uur. Er is een uitzonderlijk mooi programma vastgesteld. Uitgenodigd is 'het bekende Zeeuwse Jongenskoor uit Goes, dirigent E. Heijblok. Dit jongens koor zal 25 werken ten' gehore bren gen, terwijl „Advendo" met dirigent C. C. V. d. Heuvel ook 10 nummers voor zijn rekening neemt. Voor deze avond zijn nog een beperkt aantal kaarten ad 3,50 beschikbaar, met inbegrip van t-wee consumpties. Zaterdagmiddag 27 no'V. a.s. van 3 tot 5 uur zullen bestuur en leden reci- piëren, eveneens in „'t Centrum". Een van de eerste foto's van „ADVENDO" te Ooitgensplaat. Bo'veriste rij v.l.n.r.: de heren C. v. d. Welle; Joh. van Putten beiden te Ooitgensplaat; H. Tiggelman te Canada; J. Verweij en W. van Oostende belden te Ooitgensplaat. Tweede rij zittend v.l.n.r.: de dames A. van Gent te Stellendam en H. Wagner te Ooitgensplaat; wijlen de heer J. van der; Heuvel; de heer KI. Hokke te Ooitgensplaat; mevrouw A. Ras-Marcus te Ooitgensplaat; mej. Koppert te Berkel en Rodenrijs en mej. G. D. de Ruiter te Ooitgensplaat. Derde rij beneden: mej. E. Breeman te Rotterdam; mej. de Feijter te Axel en wijlen mej. L. Kloet. De G.O. 10 van schipper Groenendijk e Goedereede Havenhoofd, bracht j.l. vnjdag nog juist voor de storm, een wacht garnalen binnen. Ze bracht f 3,71 ver kg. op en hij maakte hiermede de fien miljoen gulden omzet van de Ge meentelijke Visafslag Goedereede te Stellendam vol. Vanaf het begin van dit jaar is in to taal voor 330.000,— aan garnalen bin- ï^en gebracht en de rest is uitsluitend zeev-is. Burgemeester H. J. Smith riep de vis sers in de kantine van de vismijn om ach heen teneinde even! stil te staan WJ dit heuglijk feit, zoals hij dat noem- „Met z'n allen hebben we er al pal voor gestaan, dat de haven van Stel lendam bereikbaar zou blijven. Dat is ons gelukt. We moeten nu schouder aan sc.wuder staan om het waar te maken, «at Stellendam één van de grootste vissershaven van Nederland blijft. Ik neb U niet alleen bij elkander geroe pen, om U mede te delen, dat de tien ™Üoert omzet is gehaald, maar ook, ^mclat ,k U persoonlijk wilde medede en, dat de volgende vlaggetjesdag in va "'^"w<= visafslag aan de buitenhaven an Stellendam gehouden zal worden. |»t terrein is uitgezet en vandaag heb- de aannemers de werkketen ge kaatst. Het komt allemaal op je af als eis geweldigs. Het is nog maar vijf J-iar geleden, dat de heer Jansen van de toenmalige vismijn opmerkte, dat de vissers er beter aan zouden doen, wan neer ze zich op de zeevls zouden' werpen, inplaats van op de garnalen. Toen was de omzet in de vismijn 1 miljoen; vrij wel alleen -garnalen werden toen aan gevoerd. De garnalen zijn nu nog maar een gedeelte van de aanvoer. De schepen zijn verjongd en vergroot. Men leeft soms toch nog in 'gedachte bij de gar- nalenkotter, terwijl we het visgebied hebben kunnen vergroten' en de handel hebben versterkt. De Goereese visserij zeilt in feite precies in het vaarwater van de EEG. De tolmuren worden hoe langer hoe vrijer en de consument vraagt naar een veredeld product. Onze vissers voeren het product aan, dat ver werkt wordt in het eigen visfileerbe- drijf en in eigen verpakking op de markt wordt gebracht. Het is een prach tig samenspel," aldus burg. Smith. Ik roep U op, om uw eigen markt te fre quenteren en wij zeggen U toe, dat gene te doen wat er toe kan leiden de vloot tot nog grotere bloei te krij gen," aldus burgemeester Smith, die voorspelde, dat de Goereese vissersvloot dit jaar de 11 miljoen omzet zal halen. De heren Groenendijk en de koper, de heer A. Keijzer te Stellendam ontvingen uit 'handen van de burgemeester een kist sigaren en van de directeur van de Coöp. Raiffeisen'bank te Stellendam een pakket, waar geestrijk vocht in zat. MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. Donderdagavond a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan ds. A. M. den Boer te Ridderkerk. Aanvang 7.30 uur nam., MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. GEVONDEN: lichtbruin schooletui met inhoud; gouden dameshorloge merk „Prisma"; bruine portemonnee met knipsluiting; blauwe herenfiets merk „Bato"; paar zwarte lakschoentjes maat 31; bruine stoffen handschoenen; hand- zaaimaohine; lichtbruine herenhand schoenen; koordje met 2 sleutels; 1 paar blauwe nylon handschoenen; 1 witte kinderhandschoen; grote speelgoed vrachtauto; beige bontmuts. VERLOREN: etui met verschillende sleutels; pakje met 6 ijslepels; zwart le ren dameshandschoenen; gouden speldje van bijbelslotje; bruine damesporte monnee; bruine damesportemonnee, knipmodel; groene fietstas; zwarte he renfiets merk „Gazelle"; zwarte dames fiets, merk „Arizona"; zwarte herenfiets blauwe damesportemonnee met knip sluiting; hoesje voor paraplu; herenfiets merk „Union"; kentekenplaat 21-80-FH; bankbiljet van 25,goudkleurig me daillon; bruine herenportemonnee, in houd o.a. pasfoto's; gouden polskettink je met bloedkoraaltjes; horloge merk „Juba"; bruine knipportemonnee met inhoud; bruine glacé dameshandschoen; blauwe herenfiets merk „Bata"; rode damesportemonnee met knipsluiting; oranje-rood kinderfietsje; groen-zwarte sjaal; vierkante bruine zijden sjaal. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelharnis, Hoflaan 52, tel. (01870) 2444, elke werkdag van 9.00 tot 18.00 uur. f9 De bewoners van de veertig betrok ken woningen in liet bestemmingsplan „Molentienden" te Ouddorp zijn mo menteel aktief in het klagen van hun nood aan leder die het maar horen wil. Aanleiding daartoe is het ontbreken van gas voor het stoken van de wel aange legde CV. installatie en alles wat maar op bestrating zou kunnen lijken. Nu de regen overvloedig is gevallen betekent dat, dat deze onfortuinlijke bewoners door waterplassen en modderpoelen hun deuren moeten zien te bereiken en begrijpeiyk laat het goede humeur het daarbij wel eens afweten. Het gemeentebestuur is natuurlijk niet onwetend van deze situatie, integendeel, nog in de vorige raadsvergadering werd er met de nodige bezorgdheid over ge sproken met de hartgrondige hoop dat de regen nog even op zich zou laten wachten maar het tegendeel is waar ge worden. Het gemeentebestuur was des tijds bereid genoeg een crediet van en kele tonnen beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van dit bestem mingsplan maar Gedeputeerde Staten verlangden dat tegenover die uitgave eerst dekkingsmiddelen aanwezig zou den zijn. Toen die er waren, d.m.v. grondverkoop, werd plots weer het aan vankelijk genomen raadsbesluit goedge keurd. De ontstane vertraging werd G.S. uiteraard niet in dank afgenomen en de raad machtigde B. en W., om des tijds wille, tot onderhandse aanbesteding van de dringend nodige werkzaamheden. J.l. vrijdag werd aan aannemersbedrijf Bezuijen het werk gegund en al gisteren werd begonnen met het leggen van huisaansluitingen op de riolering van die woningen die binnenkort gereed ko men, nodig om straks de straat te kun nen leggen. Nog deze week gaan er meer mensen en materieel aan de slag OUDDORP Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeen te hoopt woensdagavond half acht voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland, (voorber. H.A.) Vrijdagnacht te middernacht is in het schuurtje achter de woning van de leraar dhr. v. d. Kooy aan de Molen tienden te Ouddorp de vlam in de pan geslagen. Mevr. v. d. Kooy zou voor haar man die nog thuis moest komen voor een patatje zorgen. Inplaats daarvan moest zij in aller ijl de brandweer bellen. Ook alarmeerde ze een collega van haar man, dhr. Baars, die de vlammen doofde. De brandweer, zoals te doen! ge'bruikeiijk met groot gevolg, behoefde niet meer in te grijpen. Storm knabbelde 3 meter duin af De zware storm die zich zondag en maandag aan de kust manifesteerde heeft, zover ons bekend, op ons eiland weinig schade aangericht. Wel kregen de duinen in Ouddorp het hard te ver duren. Bij de „Kaap" werd 3 meter duin weggeslagen. Gelukkig zat de wind in het Noorden, bij een Noordwesterstorm van dit formaat zou de afslag wellicht nog groter zijn geweest. De raad van de gemeente Goedereede is tegen a.s. donderdagavond half acht in openbare vergadering bijeen geroe pen. De te be'handelen agenda bevat 19 punten. en het laat zich aanzien dat er spoedig verbetering op zal treden.i De directie van Fa. Bezuijen ziet de noodzakelijk heid van een snelle actie althans dui delijk in. Geen gas. Welhaast nog kwalijker voor de be woners is het ontbreken van aardgas voor het stoken van de Centrale Ver warming, waardoor meei'dere gezinnen ook met kinderen, een warmtebron moe ten improviseren en zich met een gas kacheltje in het achterkamertje instal leren. Anderen hebben de kolenkachel maar weer geplaatst maar niet iedereen beschikt daar over of wil nog een in vestering doen omdat het toch maar tij delijk zal zijn. Intussen hebben ze al wel voor de installatie moeten betalen, weliswaar met een korting van zo'n twaalf gulden per maand maar elke cent die het tot dusver heeft gekost heeft nog geen calorie warmte opgele verd. „Volgende week gaat de leiding onder druk", heeft de Emgo beloofd wat betekent dat over een goeie week de kou geleden zal zijn. Het schrijven dat nog vóór het stookseizoen de CV.-in stallatie zou functioneren hield evenwel ook een belofte in en de bewoners van de Molentienden zijn niet zo gemakke lijk meer blij te makenEen wrang grapje doet daar de ronde dat na de volgende regenbui van de zijde van de B.B. rubbervlotten zullen worden ver strekt. De Rijkspolitie te Ouddorp heeft het er in het week-end druk mee gehad processenverbaal te schrijven als tegen zet tegen de talrijke overtredingen' van het stopverbod op de Haringvlietdam viraarvan de rijbaan een autoweg is viraarop het stilstaan verboden 's. On danks de herhaalde waarschuwingen van de zijde van de politie stonden za terdag en zondag weer een reeks auto's op de vluchtstroken en in de bermen van de dam geparkeerd, voornamelijk van sportvissers die aan de landhoof- den aan weerszijden van de dam een stekje zetten. Op die plaatsen schijnt zich door de aanwezigheid van de zoutwater-riolen veel vis op te houden en menigeen heeft daar al zijn geluk beproefd, zeer tegen de zin van Rijkswaterstaat die een stevige afraste ring te baat heeft moeten nemen om de wassende stroom van liefhebbers te keren. Enkelen van hen zijn al te wa ter geraakt en weliswaar nog gered kun nen worden maar dergelijke ongelukken kunnen zich daar gemakkelijk herha len. Het strak hanteren van het stop verbod moet mede dit onheil keren en ook uit het oogpunt van verkeersvei ligheid is het niet te tolereren. Vooral bij het wegrijden ontstaat een gevaar lijke verkeerssituaties vooral wanneer zoals in het week-end de dam druk wordt bereden. De raad van Dirksland zal in haar donderdagavond te houden raadsverga dering het (meerderheids)voorstel be handelen tot het in principe ver lenen van medewerking aan het plan van Arie de Boom N.V. tot aanleg van een jachthaven te Herkingen. Weth. van Rossum (SGP) handhaaft hierin zijn meerderheidsstandpunt, hij wenst en kel medewerking te verlenen wanneer het jachthavencomplex op zondag ge sloten zal zijn. Wanneer de raad in principe accoord gaat dan zal het plan (eerder in ons blad gepubliceerd) ter goedkeuring worden voorgelegd aan het Projectbureau Inrichting Grevelingen- bekken. Gaat dit bureau akkoord dan mag aldus het voorstel ook gere kend worden op de medewerking van de Dienst der Domeinen. Daarna komt het plan terug in de raad i.v.m. de re geling van privaatrechtelijke en finan ciële aspecten van deze aangelegenheid. Het ontwerp van Arie de Boom N.V. beoogt de aanleg van een jachthaven' van plm. 5 ha met totaal 1000 ligplaat sen. DIRKSLAND A.s. zaterdag 27 november hoopt de weduwe Cornelia Poortvliet-Lampert de leeftijd van 100 jaar te bereiken. De w;ed. Poortvliet is gehu'wd geweest met de commissionair G. Poortvliet die in 1944 overleed. Uit dit 'huwelijk werden 7 kinderen geboren waarvan er nog 5 in leven zijn. Bij een van hen, haar 73- jarige dochter, de wed. K. C. Vermeu- len-Poortvliet, Stationsweg te Dirks land geniet de hoogbejaarde een uit stekende verzorging. Kort na de oor logsjaren werd ze daar gastvrij opge- noimen, ze is er tot heden 'gebleven. De bijna honderdjarige is meestal bed legerig door lichamelijke zwakte maar haar geest is nog helder. Het zal haar a.s. zaterdag niet aan belangstelling ont breken, zij is zelfs bet-overgrootmoeder en begrijpelijk zal zij die dag niet ver geten worden. Ook van de zijde van het gemeentebestuur zullen die dag geluk wensen worden aangeboden. In gebouw Trefpunt te Yerseke sprak Ds. P. Verkade, Herv. Predj van Nieuwe Tonge, daartoe uitgenodigd door het be stuur van de afd. van de Geref. Bond in de Herv. Kerk. De avond werd geopend met het zin gen van Psalm 27 vers 3 en gebed door de voorzitter. Spreker had zijn onderwerp gekozen uit de brief van Paulus aan Filémon en wel de verzen 10, 11 en 12. Na de pauze werden door Ds. Verkade nog enkele vragen beantwoord, die naar aanleiding van de zeer boeiende lezing werden gesteld. Na het zingen van Psalm 143 vers 10 sloot spreker de druk bezochte avond met dankgebed. HERKINGEN De kerkvoogdij der Herv. Kerk zal op zaterdag 27 nov. a.s. zitting houden in het Herv. Verenigingsgebouw tot het ontvangen van zitplaatsengelden en erf pachten, alsmede van tuinhuur der dia conie, en wel des nam. van 3 tot 5 uur en 's avonds van half zeven tot acht uur. Een ieder kome zoveel mogelijk op deze zitttngsuren, teneinde onnodig werk te voorkomen'. De Dankdagkollekte heeft in de Ger. Gemeente opigebracht 2650,60. OUDE TONGE Dankdag. A.iS. donderdagmiddag half drie en donderdagavond half acht hoopt Ds. Stuijvenberg voor de Geref. Ge meente een danksotnd te houden voor arbeid en gewas.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1