BIAIIDEn tllEUWS November waarschijnlijk geen l(üude maand te betalen pachten, erf pachten en kapoengelden..." Ministeriële eed en verantwoordelijkheid k als het 1>^ de imtsspaarbank zo eenvoudig is nutsspaarbanli Waarom hier niet en daar wel Onderzoek naar dood van Bartje Pater m WEERPRAATJE Granaatscherf zet na dertig jaar klok stil fchted Vrijdag 19 november 1971 No. 4039 Overweel en Struyk Complete Woninginrichting Meüssant - Td. 01877-151» et 91ST9-m -k -k -A- inschrijving te koop wcsonSiuis met schuur en tuin trouwjapon Met alleen 'n spaarbankboekje bij de Bonds spaarbank doet U zichzelf tekort. U kunt zoveel meer plezier beleven van al die kostelijke service. Begin met een spaargirorekening voor Uw salaris of pensioen. Dan ervaart U hoe ge makkelijk U al Uw geldzaken kunt regelen. 'ïi bondsspaarbank n a sS Hoofdkantoor: Voorstraat 36, Middelharnis Dorpsweg, Stad a/h Haringvliet: Nieuwstraat (parkeerplaats hoek Voorstraat), Oude-Tonge: Stoofpleia hoek Arendsstraat (va: n onze weerkundige medewerker) om wat het weer betreft, verder noruit te zien dan 2 tot 3 dagen moe ten we ons oor te luisteren leggen in Londen. De Engelse weerlïundigen ge ven nl. tweemaal per maand hun in zichten over het lï;omende weer over een neriode van vier weteen vooruit. Zo hebben hun computers berekend, dat het deze maand met de winterse koude-in- vallen echt wel wat mee zal vallen. Voor de Britse eilanden (let wel, dus niet voor ons land) wordt een gemid deld boven normale temperatuur in uit- ziclit gesteld. In Zuidwest-Engeland en Zuid-Wales zal het weer zelfs aanzien- lijlc zachter zijn dan normaal. Welis waar staan er volgens het mechanische brein ook een of twee koude-invallen op het programma, maar die zullen van liorte duur zijn. - Wanneer het weer zich inderdaad volgens deze lijn zal ontwildcelen, be hoeven de ijsclubbestuurders niet bang te zijn voor een verrassing a la 1965. Op het moment, dat het destijds fel be gon te vriezen (Eelde tot tweemaal toe _13 gr. C, ongekend laag op een zo vroeg tijdstip, stonden vrijwel alle ijs banen in het noorden nog droog. Op landijs kon er niet geschaatst worden, omdat dit er eenvoudig niet was als gevolg van de droge herfst. Toch slaagden drie pioniers in Leeuwarden erin al op 14 november, één dag eerder dan in 1941, op een sloot vlak buiten de Friese hoofdstad zeven tot acht baant jes te „trekken". Deze week hadden we een gesprek met een deskundige op het terrein van seizoen-weervoorspellingen. Toen we hem vroegen hoe de komende winter zou uitpakken, haalde hij zijn schou ders op. Het enige, wat hij wilde loslaten was: óf iiet wordt een zeer koude óf een zeer zachte winter. Het is een uitspraak, waaraan niemand iets heeft, maar laten we het de meteoroloog vooral niet kwa lijk nemen. Hij acht het n.L wel waar schijnlijk, dat er de komende winter maanden een meridionale circulatie zal zijn, maar verkeert in het onzekere of het een zuidelijke of een noordelijke zal worden. Komt West-Europa onder invloed van een noordelijke tak, dan krijgen we pe rioden met koud weer, misschien wel strenge vorst, domineert de zuidelijke tak, dan zal het weer zacht uitvallen. De onzekerheid of er een noordelijke of zuidelijke circulatie komt, hangt af van de positie, die sturende hoge- en lage- druk-systemen in de hogere regionen zullen innemen en deze valt op dit mo ment niet te bepalen. Een van onze medewerkers, die sta tistisch veel activiteit ontplooit, gelooft wel, dat er een strenge winter in de lucht hangt. („Het zoekt er om)". De laatste drie jaren, sinds november 1968, ALGEMENE BOND VAN BEJAAKDEN AFDELING MIDDELHARNIS - S05ÏMELSDUK De leden dezer bond worden uitgeno- disa tot het bijwonen van een contact- middag op dinsdag 23 november 1971, nm. 2.3Ü uur in het Diekhuus te Mid- delharnis, ook donateurs zijn welkom. Na opening door de voorzitter, zullen door zuster van Kempen mooie dia's Worden vertoond, in de pauze zal er kolïic geserveerd worden met het no dige erbij. Daarna is ook mevr. Mijs bereid om te spreken over het goede doel van het Rode Kruis. Daarna sluitingj is er gemiddeld meer oostelijke wind en hebben hogedrukgebieden meer in de melk te brokkelen dan de lagedrukge bieden, zegt hij. De redelijk-goede zo mers van de laatste drie jaren vormen ook een illustratie van de hierboven bedoelde „afwijkende" circulatie. Het is allemaal heel anders dan in de jaren 1950-1960, toen we vertrouwd waren geraakt met een hele reeks slechte zo mers. Maar ook onze medewerker laat in het midden, wannéér de door hem verwachte strenge winter zal komen. Kortgeleden werd in een radiorubriek gesuggereerd, dat er verband zou zijn tussen het weer in de eerste dekade van november en dat in de komende winter. De computers van het Landbouw Eco nomisch Instituut hebben aangetoond, dat deze veronderstelling op niets be rust. Evenmin is het rijmpje „Is oktober warm en fijn, het zal een strenge winter zijn", betrouwbaar. (Nadruk verboden) DIRKSLAND Uitslag verloting van het Gemengd Koor Excelsior Dirksland. Ie prijs no. 1283; 2e prijs no. 1937; 3e prijs no. 1865. De prijzen kunnen afgehaald worden bij J. Breure, Straatdijk, Dirksland. RHENEN Op het dak van de kan toorgebouwen van Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg in Rhenen werd in 1942 een elektrische klok ge monteerd, die zichtbaar vanaf de grote weg daar nu al bijna dertig jaar de tijd aangeeft ten gerieve van het bezoekende publiek. Gedurende de laatste jaren was er iets aan die klok. Hij gaf niet meer precies de tijd aan. Hij ging achter lopen en hoewel men de wijzers telkens weer bijstelde, werd het euvel hoe langer hoe erger. Een week geleden was het definitief afgelopen met de klok. Hij wilde niet meer voor uit en wat men er ook aan deed het hielp allemaal niets. De klok stond stil en blééf stil. Er moest een vakman aan tepas komen. Ergens vond men dat bij Ouwehand niet zo gek. Een klok, die bijna dertig jaar de juiste tijd heeft, aangegeven en dan plotseling helemaal niets meer „doet", treft bepaald geen schuld. Misschien moest er een drup peltje olie in of was er een onderdeeltje versleten. De klokkemaker moest ko men. Deze klom op het dak, onderzocht het uurwerk, maar kon in eerste instantie niets ontdekken. Het raderwerk werd gesmeerd, de stekker werd weer in het stopcontact gestoken, maar de klok „vertrok geen spier"! De klokkemaker klom voor de tweede maal op het dak. Nogmaals inspecteerde hij het uurwerk grondig, maar nog maals kon hij niets vinden. Eigenlijk héél toevallig bekeek de man hierna het contragewicht van de klok,, En wat ont dekte hij? Dat dit contragewicht vastzat aan de muur tengevolge van een uit stekend stukje metaal. Toen het contra gewicht was gedemonteerd en op de be gane grond was gezet bleek er een gra naatscherf in te zitten. Die was gaan roesten en opzetten en tenslotte achter een voeg in de muur blijven haken, waardoor de klok niet meer heen of weer kon. fj' In deze tijd van het jaar verschijnen weer de advertenties waarin opgeroepen wordt tot betaling van pachten en erf pachten en in Middelharnis nog van kapoengelden. Op het kantoor van no taris J. W. Hempenius hebben we eens nagevraagd wat het begrip „kapoen geld" nou eigenlijk inhoudt. Datzelfde deden we bij notaris de Vries in Dirks land en daaruit kwamen twee verschil lende conclusies voort, interessant ge noeg om ze u te verhalen. Volgens notaris de Vries wordt het kapoengeld geheven als schuldplichtig- heid voor het hebben van een bouwwerk aan een dijk van een Ambachtsheerlijk- heid. Kapoengeld is volgens de notaris gewoon een synoniem voor cijns of erf pacht, zoals die bij de inrichting van het kadaster in 1838 zijn vastgesteld. Vol gens het woordenboek van van Dale be tekent kapoen onder meerdere guit of deugniet en notaris de Vries meent dat in die betekenis de verklaring van de benaming „kapoengeld" gelegen is. De Ambachtsheer woonde destijds meestal niet zelf in de Ambachtsheerlijkheid, hij liet zich gewoon door zijn rentmees ter vertegenwoordigen. Die rentmeester op zijn beurt had er weinig mes op jaar lijks de erfpachten te innen voor welk| jaarlijks karwei hij dan een „medewer ker" charterde, kennelijk van een zo danig gehalte dat die met recht kapoen (deugniet) genoemd mocht worden waaruit de benaming kapoengeld zou zijn ontstaan Boutjes! Heel anders en misschien ook aanne melijker is de uitleg die we van het kantoor van notaris Hempenius kregen. Volgens van Dale is een kapoen een ge sneden haan om vet te mesten. De ver pachter nu zou bij het in erfpacht geven hebben bedongen dat er, inplaats van of nog naast de erfpachtsom, kapoenen verschuldigd waren. Een pachtvergoe- ding in natura derhalve die kon bestaan uit gemeste hanen en mogelijk ook wild. Omdat de pacht meestal in een bepaalde periode van het jaar betaald werd deed zich jaarlijks de omstandigheid voor dat de verpachter opgescheept werd met ha nen en wat dies meer zij en dat moet hem zodanig gaan zijn vervelen dat hij toch maar liever klinkende munt zag en instemde met een kapoengeld, zoals dat nu nog geldt voor de pachters van per celen op de Westdijk, de Vissersdijk en de Waterweg te Middelharnis, die dus geen hanen meer hoeven te mesten! Misschien zijn er lezers die meer om trent deze materie weten en van hen zouden •we dan ook graag reacties en evt. correcties ontvangen. Wij lazen onder bovenstaand kopje in „Protestants Nederland" een interes sant en zeer lezenswaard artikel tegeni de grote nalatigheid van onze Overheid t.a.v. de handhaving van de wet inzake de toelating en totstandkoming van abortusklinieken. Wij nemen het hier onder in zijn geheel op. Onze regerinj wordt hier wel op scherpe wijze op haarj plicht gewezen. „Ik zweer getrouwheid aan de Ko ning en aan de Grondwet, ik zweer, al de plichten welke het minister ambt mij oplegt, getrouw te zullen vervullen. Zo waarlijk helpe mü God almachtig!" Deze eed heeft minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en Milieu hygiëne enkele maanden terug ten over staan van H.M. Koningin Juliana afge-^ legd. - Sinds enkele maanden zijn er in ons land in Amsterdam, Beverwijk, Arn hem, Den Haag en Rotterdam abor tusklinieken. Volgens de N.V.S.H, zou den gedurende de laatste 12 maanden al 30.000 Nederlandse vrouwen abortus hebben laten plegen, een cijfer dat ons bijzonder ongeloofwaardig voorkomt. Indien het echter juist zou zijn, dan blijkt eens te meer, dat het „rotzooi maar aan" in ons land ontstellende vormen heeft aangenonaen. De artikelen 251 en 295 t.m. 298 van het Wetboek v. Strafrecht bepalen uitdruk kelijk dat abortus zwaar wordt gestraft. Ter voorlichting van de minister heb ben wij deze artikelen hieronder afge drukt. Onder de verantwoordelijkheid van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne werken immers de ge neeskundige inspecties. Het is dus ook onder verantwoorde lijkheid van de minister, dat de regio naal inspecteur van de volksgezondheid in Zuid Holland en een vertegenwoor diger van de landelijke inspectie een onderzoek instelden bij de abortuskli niek in het Haagse Statenkwartier, zon der dat tot sluiting werd overgegaan. Men kan nu stellen, dat er een nieuwe wetgeving in de maak is, die het ver storen van ongewenste zwangerschap mogelijk maakt, het staat nog helemaal niet vast, dat die wet er door komt. En als het er door zou komen, dan duurt het nog wel enkele jaren.i Volgens de Wet van 15 mei 1829 hou dende de algemene bepalingen der wet geving van het Koninkrijk (aangevuld bij de wet van 26 april 1917) kan (art. 5) „eene wet alleen door eene latere wet voor het geheel of gedeeltelijk hare kracht verliezen". Overigens staan in deze wet nog de volgende artilcelen; art. 8. „De Strafwetten en de verorde ningen van policie, zijn verbindende voor allen die zich op het grondgebied van het Koningrijk bevinden". art. 11. „De regter moet volgens de wet regt spreken. Hij mag in geen geval de innerlijke waarde of billijklieid der wet beoordelen". lart. 14. „Door geene handelingen of overeenkomsten, kan aande wetten, die op de publieke orde of goede zeden betrekking hebben, hare kracht ontno men worden". Op grond van deze artikelen eisen wö van de Overheid om de aborteurs en de geaborteerden te vervolgen en de kli nieken te sluiten. Waar blijft de minis ter-president, waar blijven de ministers van Justitie en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waar blijven de genees kundige inspecteurs voor de volksge zondheid, waar blijven de officieren van Justitie? Als in 'een nieuwe wet het recht op abortus wettelijlt wordt geregeld dan zullen wij ons overigens ongaarne bij het bestaan van de abortusklinieken neerleggen, maar nu hebben wij, heeft elke Nederlander, het recht handhaving van de wet te eisen. Volgens art. 1 van de wet van 22 april 1855 houdende regeling der verantwoor delijkheid van de hoofden der ministe riële departementen zorgen „de hoofden der ministeriële departementen voor de uitvoering der Grondwet en der andere wetten, voor zoverre die van de Kroon afhangt. - Zij zijn wegens het niet naleven van deze verplichting verantwoordelijk en in regten vervolgbaar overeenkomstig de volgende bepalingen". Een van die bepalingen is dat 5 leden van de Tweede Kamer in de Kamer een eis tot vervolging van een minister aan hangig kunnen maken. Een tip voor een aantal kamerleden? Art. 178 van de Grondwet bepaalt: „De leden der Staten-Generaal, de ministers, de gouverneurs van Suriname en van de Nederlandsche Antillen, de leden van de raad van State en de Com missarissen des Konings in de provin ciën staat wegens, ambtsmisdrijven, in die betrekking gepleegd, ook na hun af treding, terecht voor de Hoge Raad, ter vervolging hetzij van 's Konings wege, hetzij vanwege de Tweede Kam-er".i Het is een van de belangrijkste taken van de Overheid de wet te handhaven. Het schijnt echter, dat de Overheid zich meer gelegen laat liggen aan verkeerd geparkeerde auto's, aan omgevallen vuilnisbakken e.d. dan aan de praktij ken van aborteurs. Zoals uit het Wet boek van Strafrecht duidelijk blijkt is er geen onderscheid tussen legale en ille gale aborteurs, zoals men ons uit een bepaalde hoek probeert aan te praten. Daarom zullen minister Stuyt en mi nister A. A. M. van Agt, thans onver wijld tot sluiting van abortusklinieken en vervolging van aborteurs moeten overgaan. Van hen en van minister-president Biesheuvel eisen wij handhaving van en gehoorzaamheid aan de wetten. Aan de leden der Tweede Kamer de taak om, zo de ministers hun eed niet nakomen, hen daarop te wijzen! Elk land heeft de regering die het verdient. Hoe diep is ons land qua mentaliteits vervuiling al gezonken als er thans niets gebeurt! WETBOEK VAN STRAFRECHT Artikel 251 bis Hij die opzettelijk ene vrouw in behandeling neemt of eene behandeling doet ondergaan, te kennen gevende of de verwachting opwekkende dat daardoor zwangerschap kan worden verstoord, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. Indien de schuldige uit winstbejag heeft gehandeld, van het plegen van het misdrijf een beroep of eene gewoonte maakt, of geneeskundige, vroedvrouw of artsenijbereider is, kunnen de straffen met een derde worden verhoogd. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet. Artikel 295 De vrouw die opzettelijk de afdrijving of den dood van hare vrucht ver oorzaakt of door een ander laat veroorzaken, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogSte drie jaren. Artikel 296 Hij die opzettelijk de afdrijving of den dood der vrucht van eene vrouv/ zonder hare toestemming veroorzaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaren. Indien het feit den dood van de vrouw ten gevolge heeft, w^ordt hij ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 297 'H Hij die opzettelijk de afdrijving of den dood der vrucht eener vrouw met hare toestemming veroorzaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en zes maanden. Indien het feit den dood van de vrouw ten gevolge heeft, wordt hij ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Artikel 298 Indien een geneeskundige, vroedvrouw of artsenijbereider medeplichtig is aan het misdrijf in artikel 295, of schuldig of medeplichtig aan een der misdrijven in de artikelen 296 en 297 omschreven, kunnen de in die arti kelen bepaalde straffen met een derde worden verhoogd, en iian hij van de uitoefening van het beroep, waarin hij het misdrijf begaat worden ontzet. HOOGEVEEN (ANP) De officier van justitie in Assen, mr. C. J. van Ol- denbeek, heeft een politie-onderzoek gelast naar de dood van de zesjarige Bart^'e Pater uW Hollandscheveld. De Hoogeveense politie zal procesverbaal opmaken. Als bij het polltie-ohderzoek blijkt dat de ouders in grove mate na latig zijn geweest, dan kan op grond van artikel 307 van het Wetboek van Strafrecht dood door schuld ten laste worden gelegd. Uit een medisch onderzoek is geble ken, dat Bartje Pater is overleden aan ontstekingen aan nieren en nierbekken tengevolge van langdurig lijden aan nierstenen. Het kind stierf dinsdagavond de ouders hadden om godsdienstige re denen geen arts gewaarschuwd. Ze bel den hem pas toen het kind was over- leden< Het en mogelijkheid voor gara- Se te Stellendam, Oranje straat 7, kad. bek. gem. stellendam, sectie B nr. 2805 Sroot 1.61 are. Jaarlijkse «ipacht t,b.v. de Gemeente ^'Oedereede 113,40. Indeling: Voor- en achter- Kamer, keuken, bijkeuken, ^slaapkamers, douche en vliering. Incl. vloerbedekking, gey- .gordijnen en trapbe- Behoudens toestemming B. VV. van Goedereede direct W aanvaarden. Sleutel bij -afwezigheid te Bevragen op Oranjestraat 5. Inschrijfbiljetten in te leve ren ten kantore van nota- iis j de Vries, vóór 30 no vember 1971. Te koop: S S^"*"' =^leur wit met wede bontrand, bontmof en ^ange sluier. (Handwerk). ïal.: Telef. (01870) 3073 A tx-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9