Straks goed forellen vissen in het afgesloten Grevelingenmeer Ankerblok Grevelingesi* dam in miniatuur Rëslauraiitjoniiré" Sommelsdijk examen Sommelsdiikse verplaes- ster had ongelssic Chr. Gem. Mm „Jubilate Oeo" 25 jaar Vrijdag 19 november 1971 No. 4039 CHR. STREKKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Minister Lardinois verrichtte woensdag de eerste uitzet ])e ministeriële hand van Z.E. Ir. P. J. Lardinois, Minister van Land bouw en Visserij heeft j.l. woensdagmorgen op de Grevelingen, tegen over de werkhaven „den Osse" enkele honderden wild spartelende forellen de vrijheid hergeven. Daarmee maakte de Minister een daad werkelijk begin met de voorgenomen massale forellenuitzet in het Gre velingenmeer, onder auspiciën van de Federatie van Deltavissers. In to taal zullen er binnenkort nog zo'n kleine honderdduizend forellen volgen eu dat zal zich mits de financiële middelen aanwezig zijn —^jaarlijks gaan herhalen omdat de forel een echte kweek-vis is die zich, zoals in de Grevelingen niet voortplant. Recreatie Gretig Stoeien - Stoelen met skai, met stof, in teak, in eiken. Vraag eens of er misschien een speciale aanbieding is. Voiliswagen reed onbemand de haven in GOEDEREEDE Branweeriieden slaagden voor Kapitale buit bij diefstal in „Eïlandencentrum" te Oude Tonge VOOB MOOIEBE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Mlddelhaniiï» De heer A. IVlans Mellssant; 60 Jaar duiveniief hebber HET cadeau voor de komende weken een leuk „VAN HAKTE" pakket in vensterdoos of blosmenbak een speciaal zuivelmandje, aangevuld met fijne delikatessen een echt oud kaasvaatje (opgemaakt met bloemen) een kaarsenkandelaar van spaans hout (opgemaakt met bloe men) en zo vindt U nog tientallen andere moegelijkheden en combinaties bij: Uu al bloeiende tuSpen op voorbeeldbedrijf POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Aan boord van de R.T.M, salonboot „Schouwen-Duiveland" kon dhr. J. Ceelen 's morgens als voorzitter van de Federatie met de Min'.ster een aantal genodigden verwelko^men, waaronder (van Fla'kkee) de burgemeesters H. J. Smith en W. M. v. d. Harst en de ver tegenwoordiger van de N.V. Grijsoord, en vooral tot hem richtte dhr. Ceelen een woord van dank omdat de Federatie na een prettig verlopen onderhande ling als huurster van het visrecht werd aanvaard. Niet minder dank baar toonde zich dlir. Ceelen voor de door het Ministerie van C.R.M, verleen de subsidie van 100.000,in de forel- lenuitzet waarmee een bedrag van 120.000,gemoeid is. De Organisatie tot verbetering van de binnenvisserij lieeft voor de Federatie 17 ton forel gekcclit die aldus dhr. Ceelen thans zonder bezwaar aan het meer kunnen worden toevertrouwd. Nadat de eerste proeven een minder gunstig resultaat hadden opgeleverd, had de laatstgehouden proef een' aanzienlijk be ter resultaat gegeven. Tenslotte sprak dhr. Ceelen de wens uit dat de Federatie, samen met de beroep.? (palingsvissers) die cip het Gre velingenmeer zullen worden toegelaten tot een goed beheer zal lio^men, in bei der belang. Ook is het een hartewens dat er zo spoedig mogelijk accoimodatie 'komt voor de vele visbootjes die te ver wachten zijn. Als dank voor de bereid heid de uitzet een eerste aanzet te ge ven overhandigde dhr. Ceelen aan Mi nister Lardinois een prachtig glazen ornament met tweedartelende fo rellen! Minister Lardinois, wetend van de ['belangrijke slag die door de afsluiting aan de toeroepsvisserij is toegobracht prees anderzijds de omstandigheid dat aan de sportvisserij raaar zeker ook een iberoepsvisserij weer nieu-we mogelijkhe den kunnen worden gegeven. „Wij bo ren thans eeri mogelijkheid aan om voor tienduizenden recreatiemogelijkheden te scheppen tegen de kosten die niet hoger zijn dan de helft van een voetbalveld", zo propageerde de Minister. Hij vond het gelukkig dat, temidden van allé bezuinigingen niet bezuinigd wordt ten koste van de sportvisserij omdat juist in deze periode van terughoudendheid tegen relatief weinig kosten een recrea- tiemogelij'fcheid voor honderdduizeniden kan worden geschapen. Z.E. was er dan ook zeer rnee inigenoimen dat de Fede ratie de beheerstaak op zich heeft ge nomen. „Moge deze honderdduizend fo rellen in de komende jaren aan hon derdduizend vissers genoegen gaan ver schaffen, veel plezier en een weidelijke visserijhoopte Minister Lardinois tenslotte. Het gezelschap begof zich daarna aan boord van de „Schollevaar" van de directie Visserijen van waaraf de Minister de eerste forelleni de vrij heid gaf. Aan boord van de „Schouwen Duiveland volgde daarop een aperitief met als hartig hapje fijne gerookte (Gre velingen) paling. De Federatie heeft voor het uitzetten van vis de keus laten vallen op forel omdat, in Zweden vanwaar ze worden geïmporteerd gebleken is dat deze vis soort (een kruising tussen de regen boogforel en de beekforel) goed ge dijt in zowel zout als zoet water. Bo vendien zijn er in het Veerse Meer goede ervaringen mee opgedaan. Te verwachten is dat de forel in de Gre velingen bijzonder gretig zal zijn om- '*y iï^s:i^?ii^;;^^iiWsSï^;^'.V-:?K^;i -k Room\js in vele variëteiten. OCDIE TONGB Zo maar in het colbertje ging Min. Lardinois aan dek, waarbij de koude wind met 's ministers haren stoeide Hier stort hij, geassisteerd door dhr. Ceelen (met hoed liriks) en een op varende van de Schollevaar een bak met forellen leeg. dat ze er weinig voedsel zullen vin den. Garnaaltjes en andere zoutwa- terdiertjes zijn na de afsluiting af gestorven en elk aas dat zal worden uitgegooid zal door de forellen wor den aangegrepen zodat er goede vang sten te verwachten zijn. ty*ÓNINGÏNÏiïCHTU*^ uuuruuK M-W DIBKSLAJSTD Donderdagmorgen oimstreeks half twaalf is de Volkswagen van dhr. W. Mijnders kopje onder in de haven te recht gekomen. Dhr. Mijnders had op het droge het nakijken. Hij had juist zijn wagentje geparkeerd om even bij café Osseweijer binnen te gaan maar nog vóór hij zover kwam zette zijn auto zioh op de hellende straat in be weging en koerste op de haven af. Theorefsch had de auto tegen de onlangs geplaatste opstaande stoeprand moeten stranden maar hij wipte er ele gant overheen en verdween met een luiide plons in het drabbige nat. De kraanwa',f?en van de fa. Bruinsma heeft de onfoirtuinlijke V.W. kever weer op het droge geholpen, het wagentje is maar gelijk naar een opkoper gebracht. Het gemeenteibestuur van Dirksland eohter heeft nu de zekerheid dat de pas geplaatste stoeprand die auto's die „fout" gaan uit de haven zou moeten houden' niet voldoet. Dat betekent dat de zuinigheid in dezen de wijsheid heeft bedrogen BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 13 33 Op 12 nov. j.l. werd door 12 leden van respectieiveiyk de brandweercorp sen Ouddorp, Goedereede en Stellendam examen afgelegd voor het diiploma pompbediener bij de gemeentelijke brandweer. Het examen bestond uit een schrif telijk igedeelte en een practisoh gedeelte. De Stidhting Brandweeropleiding in Ne derland verzorgde de cursus, die bijna 6 maanden heeft geduurd, van wekelijks 1 lesavond van 2 uur. Instructeur van deze cursus w^as dhr. M. Peefcstok uit So'mmelsdijk, die als iristructeur van genoemde Stichting werkt. Ook dhr. J. van Koppen uit Oud dorp, alsmede dhr. P. van Drlel uit Som melsdijk werken voor deze Stichting op ons eiland. De n&men van de geslaagden zijn: Corps Ouddorp: J. J. Moerkerke, D. Flikweert, J. C. Luime, A. Grinwis, Kr. Meijer, J. Breen. Corps Goedereede: A. C. G. Groe nendijk, J. G. de Ronde, J. v. Wijk. Corps Stellendam: J. Koese, J. v. Geest, A. L. Keijzer. Het examen werd afgenomen door de Rijksbrandfweerinspectie in Den Haag. OUDDORP Verzilvering vakantiebonnen. Voor de komende féést- en vakantiedagen kunt u 30 bonnen inwisselen op zater dag 20 november 1971 bij de P.V. J. L. Meijer, Hogepad 63, Ouddorp. Verkoping Meisjesvereniging. De Ned. Herv. M.V. wil haar verkoping op D.V. donderdag 25 november a.s. hou den in het Herv. jeugdgetoouw, Hazers- weg 2, Laat de belangstelling groot zijn. Er is veel te koop. Houdt deze middag vrij van 2-5 en na 7 uur. Het 'bestuur. De inbraak die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag in de electro-afdeling van het Eilandencen- tru-m te Oude Tonge werd gepleegd heeft de daders een kapitale buit opge leverd. Zij konden zich zoials dat in Inlbrekerskringen genoegzaam bekend moet zijn toegang tot het gebouw versohaffen door simpelweg een golf plaat los te schroeven. Ze namen 3 kleuren T.V.'s mee, voorts een aantal bandrecorders, twintig radio's, een aan tal drooigkappen en' enkele cassette re corders, tot een gezamenlijke waarde van zo'n vijftienduizend gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De verpleegster, mej. Nellie Troost, Kreekstraat 3 te Soimmelsdijk werd dins dagavond toen zij in Rotterdam vanaf haar flat naar het van Dam Ziekenihuis fietste, (waar ze werkzaam is) door een bromfietser aangereden in de crngeving van het Zuidplein. Mej. Troost m.oest met een hersenschudding en een gebro ken jukbeen in het ziekenhuis Dijk- zigt worden opgenomen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Tjg.v. haar 25-jarig bestaan hoopt het Chr. Gem. Koor „Jubilate Deo" op D.V. 20 nov. sav. 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis een zang avond te geven, waaraan medewerking verleent het Chr. Germ. Koor „Coim nu met Sangh" uit Oude Tonge. iBeide ko ren staan o.l.v. Jan van Dijk. Organist op deze avond is Jan van Tijn. Als trompettist zulleri optreden C. van Belzen en Chris Nijssen en als bas Ted. Schorske, Schrijver dezes vindt de mensen te gecompliceerd en richt daarom zijn rubriek bij voorkeur op de duiven en hun kunnen en niet op degenen van wie ze het eigendom zijn. Ditmaal moet ech ter een uitzondering worden gemaakt. Zestig jaar lang was bouwondernemer A. Mans uit Melissant bij de duiven- liefhebberij betrokken, evenzovele jaren schonk deze sport hem vreugde en ver pozing in een leven, dat beslist niet van zorgen en beslommeringen was ontbloot. Uit de mond van deze pionier teke nen we op, dat hij reeds op zevenjarige leeftijd belangstelling kreeg voor de dui ven. Hij woonde toen in de van Pal- landtpolder te Middelharnis, maar was een' trouTve bezoeker van zijn vriend A. Schuurman te Sommelsdijk, die er toen al volop bezat. De liefhebberij werd toen nog heel anders bedreven dan nu. Turfschipper Terstegen nam als hij orn turf voer in Drenthe, een mand mee van een tiental liefhebbers, van de toen al bestaande Seinpost in Middelharnis. De ze dieren werden gevoederd met haver naar men dacht toen het beste voer en gedrenkt uit de rivieren waar de schipper doorvoer. Op de plaats van 'bestemming werden de duiven gelost en de schipper schreef een briefkaartje wanneer dat had plaatsgevonden. Meest al, al naar gelang de voorspoedigheid van de reis met het zeilschip, hadden de dieren een week of langer in de mand doorgebracht, uiteraard allen bij elkaar, doffers, duivinnen en jongen. In die tijd waren er nog geen klokken en werden de duiven bij thuiskomst op een bepaald punt gemeld. ledere duif die thuis kwam had prijs. Het is een' verhaal apart hoe A. Schuurman in 1920 met de Seinpost voor het eerst Noyon vloog en de drie eerste prijzen behaalde. De duiven die in een halve dag Frankrijk-Flakkee hadden volbracht, dwongen ieders be wondering af. Mans die toen ook al een hok vol had, deed om principiële redenen aan deze vluchten pas mee, toen in 1924 een vereniging van zater- dagvliegers te Nieuwe Tonge werd op gericht. Tijdens de vluchten moest de ring bij „iKo Nipius" al vroeg een' matador in de duivensport worden gebracht en deze zorgde met medewer king van de postdirecteur, voor vervoer naar Nieuwe Tonge. Toen Mans naar Melissant verhuisde maoest hij stoppen met het actief lid- iHet Isolossale ankerblok op de Grevelingendam heeft er een broertje (of zusje zo u wilt) bij gekregen. Het staat in de tuin van de f am. M. Kreeft in de Langstraat, keurig op scliaal nagemaakt door de nijvere lianden van dhr. Kreeft die het gewoon leuk vond het ding dat hij zoveel keer was gepasseerd eens na te maken, vooral nu het voorbestemd is te worden gesloopt om plaats te maken voor nog een rijbaan over de dam. In de tuin van dhr. Kreeft zal het miniatuur haar plaatsje voorlopig wel houden. Het huisje van de fam. Kreeft is klein maar gezellig, gekocht na de ramp omdat het vroegere huis weggespoeld was en inmiddels tot een zeer geriefelijk woninkje geworden waaruit geen van beiden ooit nog wil ver trekken, gewoon omdat ze er intens gelukkig zijn. Normaliter schrijf je dat niet met zoveel woorden in de krant maar anno 1971 gaan deze geluk kige mensen tot de uitzonderingen behoren en dan mag het best eens hardop gezegd worden dat mevr. Kreeft met elke gevulde kolenkit hart grondig blij is omdat ze vroeger, als l?;ind, stooksel onder de heggen moest zoeken. Genoeg daarover, samen beleven ze daar in hun kleine stulpje die dankbaarheid die tot in hun bloenaentuintje waarneembaar is en waarvan mevr. Kreeft overal en gaarne wil gewagen. In die tuin zijn allerlei zaken neergezet en opgehangen, die gevonden, dat opgegraven en dat v.'eer door dhr. Kreeft zelf gemaakt zoals het ankerblok en de poppetjes op het schuurtje. Nieuwswaarde heeft het nauwelijlcs maar het was gev/oon leuk om het even te constateren. Als het grote ankerblok ooit verdwijnt dan hebben we toch altijd dat kleintje nog! Snelle Felicitatiedienst WeGthava:idijk43a Dirksland -Tel.0i877-1968 Kaashandel maatschap, maar de duiven bleven zijn liefde behouden en er zaten er altijd wel een paar bij de kippen. Pas na de oorlog werd hij lid van de Gevleu gelde Vrienden te Dirksland en in deze vereniging heeft hij zich se'dertdieri al menigmaal met goede prestaties weten te onderscheiden. Zijn ras schafte hij in 1946 aan bij Ko Nipius, Piet Kern en Jan van Wijk. Zijn grootste succes be haalde hij met het Kernsoort. Zijn „1244202" die dit jaar met zeven prijzen de op 4 na beste duif van de FCC werd (op de natoer vloog deze duif weer een paar kopprijzen) is een kruising Kern- Nipius. Het is een weduwnaar die vanaf 'mei tot september voor de weerleeuwen wordt geworpen'. Een andere duif die Mans dit jaar in het nieuws bracht is de „479293", een duif die op de ramp- vlucht Orleans, de moeilijke natuur elementen als eerste overwon, na vooraf ook ai een paar fikse prijzen te hebben 'gehaald.' Het is een Delibar-Janssenduif, bekomen van de bouwcormectie Toon SchO'Uten uit Colijnsplaat. Dat de junioren dit jaar geen papier raakten wijt Mans aan 'de slechte dres suur. De beestjes kregen de zeekant lief en waren' daarna tijdens de vluchten niet meer binnen te krijgen. Het beste jong was de ,,16" een broer van boven vermelde „02". De duiven l-crijgen bij Mans veel open hok, kwaliteitsimenge- linig en tijdens de vluchten honing en het ziektewerend 'middel aviol. Deze in de duivensport vergrijsde lief hebber past zich moeiteloos aan aan de moderne speelwijze en hoopt O'bk in de komende seizoenen noig zijn par tijtje 'mee te kunnen blazen. iDat zijn achtjarige kleinzoon hem daarbij een beetje gaat steunen 'hopen wij mede met hem. Evenals vorig jaar zijn er op het Voorbeeldbedrijf te So'mmelsdijk 50 tul pen geplant. Het deel hiervan is deze zo vroeg mo'gelijk in bloei te krij'gen en dan de bloemen te showen op de bloem 'bollenvakbeurs te Hillegom. De orga nisatie ligt in handen van de beide afdelingen van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur op Goeroe en Over- flakkee en de Pajkstuinbouwvoorlicli- tingdienst. De heer K. E. Schik, Bloem- 'bollenspecialist van het Consulentschap voor de tuinbouw te Barendrecht heeft hierbij weer de nodige werkzaamheden verricht, vanaf het planten t.m. het showen van de bloemen. De eerste tulpen werden 9 juni wit gerooid. De standaardtemperatuurtoe- 'handeling werd gegeven door het Bloeimbollen Laboratorium te Lisse, waarna op 30 sept. reeds Werd geplant in de kas te Som'melsdijk. De vroegste tulpen begonnen op 10 novo'mber te bloeien. Maandag 15 nov. werden' 5 vazen Paul Richter en 2 vazen Pink Trophy van prima kwaliteit op de Vakbeurs te H-llegom 'geshowd. Dit was 8 dagen vroeger dan vorig jaar, het geen nog nooit vertoond is. De tulpen trokken dan ook zeer veel belangstel lenden. In totaal zijn er plm. 5000 tul pen op'geplant in 20 rassen. Voor de bloembollentelers zijn de proeven in de kas te bezichtigen. i)e heer K. E. Schik zal hiervoor elke woensdagmorgen van 912 uur aanwezig zijn. Voor andere tijden dient een afspraak 'gemaakt te worden met de heer K. E. Schik tel. 2260 of met de chef van het Voorbeeld bedrijf de heer C. Snoek, tel. 3087.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1