Soms heet een boerderij jPannekoel Zeven rooie van de negen mde^A^^ft Gee In hei zicht van de Lange 1 m ^p w MÖZIB hoekki publi< verk* 'UINGI !>T C. KIEVIT Zn. Centrale Verwarmmg X OOK VOOR X X GRAiVIlViOFOON- PLATEN J. ZANDSTRA l SOMMELSDIJK Overweel en Si CiNtnpIete Woningmiichtis; Mefissant - Tel. 01877-1£«; af 01879 - 781 grammofoon platen harmonium PAKHUIS jonge Sl&óz. 9 EILANDEN-NIBÜWS" Vrijdag 12 november koop gevraaj 1,- P^'' voor uw ouc voor de oor [niet aantal itbus 9710, D. kan mij he eiken Telef. (0111 laris J. de Vrj 1^ is voorn Izoeke van tjider te - bliek te verk [ij INZET op Lv. 1971 des 19.00 uur; lij AFSLAG Is nov. 1971 c 19.00 uur; malen in ard te Stad Igvliet: De Perc Istad aan 't H 1 Oude Stadse fe. gem. Stad Igvliet, zonde |9 en 1271, te 3.60 ha., V< D. MaliepE 't Haringvl lichtingen tei Itariskantore. Deze vraag- en antwoord-nibriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen vporden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd,! WONINGONTRUIMING. Wij zijn verloofd en willen een be woond huis kopen. Wij menen, dat als wij 3 jaar eigenaar zijn, wij dit huis zelf kunnen' betrekken. Is dat zo? Antwoord: Indien, na aankoop van het huis, de bevironer-huurder niet vrij willig vertrekt, zult u de huur moeten opzeggen en aan de rechter ontruiming moeten vragen. Het kriterium voor de toewijzing van uw vordering is nu, dat u het huis dringend voor eigen gebruik nodig heeft. Hetgeen bijv. niet het ge val kan zijn als u bijv. een goed huur huis tegen een akseptabele prijs be woont. U bent dus afhankelijk van het oordeel en inzicht van de rechter. Daar het belang voor u zó groot is, wil het ons voorkO'm.en, dat u een advokaat om advies moet vragen, ten'ednde te verne men hoe de plaatselifke rechter in zulke gevallen plee-gt te oordelen. MIDDELEEUWEN. Ik zou graag willen weten, waarom men nu de Middeleeuwen juist de „Middel" eeuwen noemt. Antwoord: Volgens de Winkler Prins Encyclopedie: Middeleeuwen is bij de gebruikelijke periodisering van de Euro pese geschiedenis de benaming van het centrale tijdperk (ca. 500-ca. 1500 na Ohr.) tussen de OUDHEID en de NIEU WE TIJD. De term „Middeleeuwen" (media tempestas tussentijd, tussen- eeuweri) komt voor het eerst voor in een brief uit 1469 van Giovanni Andrea dei Sussi, bisschop van Aleria. PAUL KRUGER. Paul Kruger overleed in 1904 in Zvidt- serland. Voor zover mij bekend is hij in Pretoria begraven. Is het mogelijk, dat zijn stoffelijk overschot via Ne derland naar Zuid-Afrika is overge bracht? Mijn moeder meent nl. zijn kist gezien te hebben, maar ik ver moed, dat ze de begrafenis van Prins Hendrik in gedachte heeft. Antwoord: Het stoffelijk overschot van President Paul Kruger is inderdaad via Nederland naar Zuid-Afrika ver voerd, nl. door de Batavier VI, welk schip door de Nederlandse regering spe ciaal voor dat doel was ingericht. Het is dus zeer wel mogelijk, dat uw moe der de juiste herinnering aan dit feit heeft bewaard. MUNTEN. Ktmt u mij helpen aan het adres van verenigingen waar ik mij als munten- verzamelaar bij kan aansluiten? Zijn er ook lektuur en albums op dit gebied? Antwoord: In de eerste plaats is er het Kon. Ned. Genootschap voor Munt en Penningkunde, secr. J. Schuhnan, Keizersgracht 448, Amsterdam. Voorts zijn er Numismatische Kringen, o.a. te 's^Graverihage (secr. Zeestraat 71 b), te Rotterdam (secr. Kralingse Piaslaan 36) en te Nijmegen (secr. Heijdenrijckstraat 500, ^t Van" ee„/&jk!j\ •iai ^"^i-tay 'as/S' /'^~-'~l 8). Verder zijn er ook veel muntenver- zamelaars aangesloten bij de Ned. Ver. „De Verzamelaar", secr. H. J. van den Brink, WUlem van Noortstraat 59, Utrecht, tel. 030-714969, ledenadm. J. Bugter, Stadhoudersstraat 55, Arnhem, tel. 085-456195. Voor numismatische lek tuur kunt u zich wenden tot de munt- handel en de boekhandel. Voor de eer ste mogen wij u verwijzen naar de tele foongidsen, vooral van de grote steden. Er zijn op dit gebied ook vele verza- melboeken en albums. VOLLE MAAN. Onlangs hoorde ik, dat er merisen zijn die ziek worden als het volle maan is. Ook w^ordt wel gezegd, dat zwangere vrouwen daar vaak naar uitkijken, aan gezien men gelooft dat de bevalling dan niet meer lang op zich zal laten wachten. Heert de volle rnaan hier wel iets mee te maken of is het bijgeloof? Antwoord: Het volksgeloof hecht nog steeds waarde aan de invloed van de maan op de weers- en levensomstandig heden van de mens. Te beginnen bij de weersomstandigheden kunnen wij u echter berichten, dat het nog nooit is gelukt om langs weterischappelijke weg ook maar enige invloed van de maan op het weer aan te tonen. De verschil len in lichtdruk bij eb en vloed be dragen in de atmosfeer hoogstens 0,01 milibar en dat levert ten'aanzien van merkbare luchtdrukschommelingen geen enkel resultaat op. Ook is de stra lingsinvloed van de maan zo onbedui dend gering, dat ze geen merkbare in vloed op het weer kan hebben. En nu de evt. invloed op het lichamelijk en geestelijk bestaan van de mens: Het spreekt vanzelf, dat hier helemaal niets langs wetenschappelijke weg valt te bewijzen. Zon en maan hebben in de oudheid vele mensen aan het denken en fantaseren! gezet. Bij de Indoger- maanse volken was o.m. de voorstelling zeer verbreid, dat op de dag van de conjunctie van zon en maan, d.w.z. wanneer beide hemellichamen ten op zichte van de aarde boven dezelfde lengtecirkel staan, de zon de maan be vrucht. Dit samerikomen van de zon en de maan wordt dan ook in India en Griekenland aangeduid met hetzelfde woord als de geslachtsgemeenschap tus sen man en vrouw. In de wereldlitera tuur zijn ook verscheidene werken aan dit onderwerp gewijd: Wij noemen slechts Hentze, Mythes et symboles lu- naires (1932); Nielsen, Die altarabische Mondreligien (1904). De godsdienstige betekenis van de maan boven de zon is verklaarbaar uit haar geheimzinnige schijngestalten, die de indruk wekken van een verdwijnen erï opnieuw ver schijnen, van een geboren worden en sterven, waardoor de maan vanouds het symbool werd van de levensritmen bij de mens. De maan oefende invloed uit op water(stand), op de vruchtbaarheid van mens en dier (menstruatie maan- stonden), op dood en' wederopstanding, enz. Bij tal van volken werd het graan gezaaid bij wassende maan en gemaaid bij afnemende maan. Bij verscheidene natuurvolken treft men aan dat een schaal met drinkwater en voedsel eerst door de maan bestraald moet worden alvorens men het gebruikt. De geheim zinnige vallende ziekte wordt ook in de Bijbei (Matth. 17 15) „maan"ziek- te genoemd, omdat men aannam dat de maan er invloed op zou hebben. Ook noemde men vroeger een periodiek op tredende oogontsteking bij paarden Geen echte hoer zal hij de naamge ving van zijn boerderij denken: Ziezo, als het beestje maar een naam heeft ben ik al al lang al tevreden. Verre van dat! Lukraak de boerderij een naam geven hoort er voor een echte boer niet bij. Een en ander wordt wel na rijp beraad gekozen, en de traditie SOMMELSDUK TeMooa (AISTO) 269S „maanlblindheid" en omdat over de oor zaak van deze ziekte tot nu toe weinig bekend is, blijft er een waas van ge heimzinnigheid om hangen, die voedsel geeft aan vbortdurende verhalen over de invloed van de maan, zoals u ze in uw schrijven zelf ook releveert. Wtj ho pen echter voldoende aangetoond te hebben, dat op wetenschappelijke gron den niet aangetoond is, dat al deze ver schijnselen werkelijk iets met de maan te maken: hebben. POSTZEGELS. Vroeger waren er liefdadigheidsin stellingen, die gaarne oude gebruikte binnen- en buitenlandse postzegels wil den hebben. Kunt u mij zeggen of zulke instellingen er nu nog zijn en zo ja, een adres? Ik heb ook heel wat prentbrief- kaarten met postzegels erop. Kunt u mij zeggen hoe ik deze eraf kan halen zonder de kaart te beschadigen'? Antwoord: Een instelling welke gaar ne uw gebruikte binnen- en buitenland se postzegels wil hebben is bijv. Stich ting De Opbouw, Burg. Reigerstraat 86, Utrecht, tel. 030-512231. Wellicht de bes te methode om zonder beschadigingen postzegels van prentbriefkaarten te ha len is ze eraf te stomen, boven de stoom van een ketel water. U kunt ze ook laten weken in lauw water, doch indien de kaar een (glans) foto is, zult u hem dan opnieuw moeten' (laten) glan zen en indien hij beschreven is met een vulpen o.i.d., dan bestaat er een goede kans, dat de inkt gaat doorlopen, met alle narigheid van dien. STUDIEBEURS Mijn zoon van 21 wü graag een stu diebeurs aanvragen. Kunt u ons helpen aan het adres van de instantie aan wie de aanvraag gericht moet worden? Antwoord: Deze aanvraag dient ge richt te worden aan: Ministerie van Onderwijs en Weten'schappen, afd. RijksstU'dietoelagen, Prof. van Hall straat 3, Groniagen, tel. 050-188777. speelt ook hier wel een belangrijke rol. Wat er zo allemaal op boerderijhekken- en -gevels staat is echt wel de moeite waard om eens aan een nader onder zoek te onderwerpen. En wat zien we dan? Persoonsnamen en geslachtsnamen treffen we op tien tallen boerderijen aan. We spreken van Wille^mshoeve, Catharinahoeve, maar ook van Scholtinkhoeve en Geerdink- hoeve. Er zijn echter ook andere boer derijnamen te vermelden. Ergens in het Sticht draagt een boerderij de schone naam van „Pannekoek", omdat het ver haal wü, dat deze boerderij in de crisis jaren voor een pannekoek van de hand werd gedaan. Een bijzonder verhaal ds er ook ver bonden aan „Dertienhoeve" in de ge meente Bameveld. De bezitter gaf zijn boerderij deze naam, omdat zijn vader de dertieride jarig was, hijzelf ook op die datum zich had verloofd, ook op de dertiende was getrouwd, zijn schoon vader op die dag jarig was en zijn zoontje op die dag was geboren. Verder zijn er in Nederland diverse boerderijen met latijnse of franse na men. Onder de Gemeente Haastrecht in Zuid-Holland is een boerderij die de schone naam draagt van „Ubi bene, ibi patria",, hetgeen zovel wil zeggen als: Waar 't goed is, is mijn vaderland. In Zeeland draagt een boerderij in Veere de naam van „La maison de hau te montagne". (Het huis de hoge berg). En dan die Walcherse boerderij in de Gemeente Grijpskerke. Ze 'heet: „Acht is meer dan duizend". Laten we het de lezer meteen maar zeggen, wat het betekent: De boer, die acht geeft op zijn werk komt verder in de maat schappij, dan hij die duizend gulden in kas heeft. En hoe vindt U deze boerderijnaam in het friese dorp Wognum? Er staat op die boerderij te lezen; „O Mensch UUUUUUUU Godt". En het bete kent heel eenvoudig: O mens acht uw God, vandaar acht keer de letter U. In Bverdingen in Zuid-Holland had de'boer op een hekpaal geschreven: Door Gods zegen. Heb ik verkregen. Zeven rooie van de negen. En toen zijn laatste roodharige doch ter gehuwd was, schreef de boer onder zijn vers: Uitverkocht! Tot het oorlogsjaar 1940 stond er in het Zuid-Bevelandse dorp Ellewoutsdijk een boerderij die de schone naam droeg van „De Paepenmuts". Hieraan was" al een heel bijzondere historie verbonden'. In de Napoleontische tijd woonden op deze afgelegen boerderij twee zeer welgestelde mensen. Als trouwe katholieken baden ze zeer getrouw hun rozenhoedje. Ze ba den ook om verlossing van het juk der franse tyrannie. Want ze ondervonden dagelijks wat er van de franse ver broedering was terecht gekomen. Groot was de achteruitgang op alle gebied. Zou er ooit nog eens een eind aan komen? Ze hoopten het toch zo vurig. Op zekere avond was het in het Zeeuwse gewest noodweer. De Schelde- golven beukten de dijken' onbarmliar- tig en de zeeuwse boer en zijn vrouw waren toch wel bang op die avond. Daarbij kwam nog, dat franse solda ten rondzwierven, loerende op buit. Opeens liet de waakhond een woe dend geblaf horen. De boer had zijn geweer al in de aanslag. De boerin Beste meisjes en jongens! Door een oud-raadselnichtje werd me een mooi raadsel toegestuiu-d. Op het eerste gezicht is het nogal groot, maar het zal best meevallen om het te ma ken. Probeer het maar direkt. NOVEMBER-RAADSEL 2 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X 13 X 14 X 15 X 16 X 17 X 18 X 19 X ?,0 X 1. Waterplant. 2. Nakomelingen van Ezau. 3. Koning van Juda. 4. Voornaamste van het eiland Me- lite (Malta); zie Handelingen. 5. Kleinzoon van Levi (1 Kron. 6). 6. In den beginne was het (Joh.) 7. Knecht van Mefiboseth. 8. Grootmoeder. 9. Muzieknoot. 10. Letter. 11. Letter. 12. Hoofd van het gezin; vader. 13. Zoon van Jakob. 14. Na zijn geboorte begon men de naam des Heeren aan te roepen (Gen.) 15. Leefde vóór en na de zondvloed. 16. Man die met God wandelde. 17. Knecht van Abraham. 18. Eén der grote profeten. 19. Wees mij tot een sterke tot een zeer vast Huis (tussen psalm 30 en psalm 34). 20. Stormwind (Handelingen). Op de kruisjeslijn komt er een ge deelte te staan van psalm 55. pit raadsel werd ingezonden door Marijke van Dijke uit Zoetermeer. Vriendelijk bedankt. Marijke! Je laat nu en dan nog iets van je horen. Dat is erg leuk! CORRESPONDENTIE Jeroen v. d. M. Den Haag. Dat is de eerste brief die ik van je ontvang. Er staat alleen de oplossing in van het vijfde oktober-raadsel. Misschien is het je bedoeling om geregeld mee te gaan doenl. Dan ben je hartelijk welkom, en dan hoop ik, dat je lange tijd met ple zier je brieven zal mogen schrijven. De oplossingen van de novemberraadsels worden allemaal tegelijk ingezonden als ik het bekend maak aan het einde van deze maand. Bewaar de oplossingen dan goed. Kijk ook eens goed naar mijn naam; daar was je verkeerd mee. Janneke V. Middelharnis. Wie mag Jantine aanstaande zondag dragen? Mis schien jij wel, of je zusje. Ik ben blij dat je het boek mooi vindt. En je hebt nu ook een mooie kamer! Ben je al gewend op het nieuwe adres? Ik denk van wel. Leintje M. Serooskerke. In de Duin weg is het mooi om te wonen'. Ik denk dat Dien en Leen het al gewend zullen zijn. Zij zijn in een oud stadje ge trouwd, en Hans is ook van plan in een oude stad te trouwen. Het zijn allebei mooie plaatsen, vind je niet? Maar dan word je straks enigst kind thuis. Vind je dat erg? Kees K. Melissant. Wel bedankt voor het aanbod, maar ik wil toch geen poesjes hebben. Misschien raak je ze in de buurt wel kwijt, als ze een beetje ouder zijn. Jullie hebben dus twee steden in Zeeland bezocht. Konden jul lie in Goes slagen voor het benodigde? Er zijn winkels genoeg; dat hebben jiillie wel kunnen zien. Jullie zullen het wel prachtig gevonden hebben bij die jagers, maar ik vind het altijd jam mer dat die dieren geschoten moeten worden. Ik zie ze liever vrij op het land lopen. Corrie V. Middelharnis. Gelukkig dat je het boek heel mooi vindt. Hartelijk gefeliciteerd met opa's, verjaardag. Ik hoop dat er nog gezonden jaren op mo gen volgen'. Is het druk met het bol len-pellen? Dat zal nog wel een hele tijd duren, denk ik. Johan L. St. PhUipsland. Iri andere brieven lees ik ook over het bollen- pellen. Ik dacht dat het pas was be gonnen, inaar het is al weken aan de gang, merk ik. Je hoort wel dat ik er geen verstand van heb. En hoe was het in Zierikzee? Je zal zeker niet gewe ten hebben, dat er zoveel beroepen zijn. Het moeilijkste is nu om iets te kiezen dat het beste is. Weet je al wat? Christiaan K. Melissant. Vond je het stadhms zo prachtig? En de andere ge bouwen' ook? Dan heb je oog voor de bouwkunst. Er zijn niet zó veel kin deren, die interesse hebben voor oude gebouwen. Het stadhuis wordt gebruikt voor alle mogelijke zaken van het stads bestuur, zoals een gemeentehuis op een dorp. In de abdijgebou\yen zijn ver scheidene afdelingen, die als kantoren worden gebruikt; ook is daar de pro vinciale bibliotheek, enz. Was je al meer in Goes en Middelburg geweest? Kommie Ie C. SoTnmelsdijk. Ik heb het verslag van dat veertigjarig jubi leum in de krant gelezen, maar ik merk wel aan je schrijven, dat jij zo'n ver slag ook wel zou kunnen' klaarmaken. Het zal wel een mooie bijeenkomst ge weest zijn. Vinden jij en Sjanie het leuk om te overhoren? Het zijn leuke dingen, die tegel en de bou'wplaat. Piet V. Middelharnis. Hier sta je dan weer eens. Piet. Had je misschien niet gedacht. Maar ik moet jou wel apart bedanken voor de verrassing, voor dat- „kleinigheidje", zoals je het noemt. Het is erg leuk van je en het doet me veel genoegen. Rietje J. Kruiningen. In de regel le zen meisjes niet zo graag over oorlo'gs- handelingen, maar op elke regel is meestal een uitzondering. Bij natuur kunde worden: jullie wel met dé neus op de dingen gedrukt. Dat is hard no dig, want anders zouden'jullie hele maal geen oog meer hebben voor het geen in je jiaaste omgeving te zien is. Die kaart v^aa heel goed op tijd en nog wel bedankt er voor. Corrie G. Borssele. Nog hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Voor meester was de hervormingsdag ook een bijzondere dag, en voor jullie ook op school. Wie is die tante van je ■vriendinnetje en waar woont zij? Zijn julile nog naar Scherpenisse geweest? Waren oma en oom blij jullie weer te zien? Ik neem het je niets kwalijk van die vergeten kaart; ik denk ook niet om alles. Klazina de V. Melissant. Hartelijk ge feliciteerd met moeders verjaardag volgende week. Ik denk dat het een drukke dag zal zijn. En nu je poesie- versje: Voor Klazina! K lazina, 'hier is dan een versje ovor jou. L aat dit in je boek tot gedachtenis zijn. A Is alles gezond is, gaat 't leven zo gauw. Zo vlug gaan de jaren, het is maar een schijn. I ntijds maar bedenken: de jaren vergaan, N u zoeken naar 't goede, dat steeds zal bestaan: A Is kind in de vreze des Heeren te gaan. November 1971. Oom Kc. Tjeerda V. Middelharnis. Heb je ex pres het mooie postpapier gebruikt? Voor die „feestelijke" brief moet ik je wel bedanken: op het plaatje vliegen de brieven naar alle kanten' de lucht ballon uit! Toen ik zo oud werd, kreeg ik niet zoveel en zulke mooie spullen. Ik denk dat het ook zo wel was bij je vader en moeder. De tijden zijn veel veranderd. Bedankt voor de vergeten schoolkrant! Die kwam toch in mijn bezit. Leuk, hoor! Wilma Ie C. Sommelsdijk. Je hebt de herfstvakantie heel nuttig betsteed met mooi werk te doen. Hoe is het met de spreekbeurt afgelopen? Ik denk, dat je veel aandacht gehad hebt, want van die halfapen weten de meesten niets af. Uit je tussenrapport blijkt, dat het met je talen goed gaat, en' dat is veel waard; die twijfelgevalletjes moeten nog een duwtje in de goede richting hebben. Allemaal de vriendelijke groeten van Oom Ko. waarschuwde nog' weer eens, dat haar man erg voorzichtig moest zijn. Er werd intussen op de deur geklopt, en toen de boer voorzichtig operideed, stond daar geen franse soldaat, maar de druipdeurnatte dorpspastoor. Men laat hem binnen en verneemt dan, dat hij de pastorie uitgevlucht is om te ontkomen aan de greep der fransozen. De boer heeft inmiddels wat boeren- kleren voor de dag gehaald en de pas toor herkent men niet meer. En dat was wel nodig ook, want weer kondigde de waakhond bezoek aan. Zes Fransen wensen binnengelaten te wor den. Men informeert of hier ook een geestelijke is. Zo de boer hen bedriegt gaat zijn boerderij in vlammen op. De boer ontkent dit ten stelligste. Ze mo gen gerust het hele geval onderzoe ken. Jaap de knecht maar in wer kelijkheid de pastoor! zal hen wel voorlichten. Nu, er werd niets gevon den, de soldaten trokken' af. De boer en zijn vrouw slaakten een zucht van verlichting, maar raadden hun late gast aan om zo spoedig mogelijk de overkant van de Schelde te bereiken. De storm was geluwd, de lucht was weer helder én alles wees er op, dat de overtocht nu mogelijk was. Langs diverse binnenwegjes bereikte hij de Soheldedijk en de vee bracht heeroom in dat late uur vtó naar het huidig Zeeuws-Vlaandere Maar de soldaten kwamen de vol de morgen weer. Ze hadden in he[_ omtrek geert spoor van de dorpspajl kunnen ontdekken. Het kon haast anders, of hij moest hier zijn. werd alles aan een nauwkeurige spectie onderworpen. En wat vond j' Alleen het kalotje van de pastoor, Gelukkig was men niet boos J deze vondst. Ze zetten de muts op een staajJ riepen luiddkeels: „De muts hebbeiiJ wel, maar de eigenaar is onvindba:!] Ze begrepen wel dat de boer hen oiJ een of andere manier had best g»! men, maar lieten hem toch maar-1 rust. Na die tijd heette deze boerderij j der Ellewoutsdijk „De Papenmuts» i tot 1940 heeft ze deze naam behou'y Toen kwam er een bordje „Koekoek''! (Nadruk verhel Najaar Trekvogels Slapers in de bomen Wij wisten het wel, dat ihet scho ne warme weer niet kon blijven, al wilden we er niet al te best aan. Wat ons be treft, zou het zo moeten blijven: elke morgen de lichtende glans in het oosten, een on bewolkte hemel, en' een prachtige zonsondergang in het westen. Msar het kon niet zo blijven: de seizoenen komen er aan, met grote regelmaat. Dat wisselen van de jaargetijden beleeft men in de tropen niet. Daar is alleen het afwisselen van de droge en de natte tijd; daar staat de zon gestadig hoog aan de hemel. De lange schemering, zoals wij die ken nen, in de zomer, is er niet bij. Na zonsondergcm.g valt 'heel spoedig de duisternis in. Het is wonderlijk ver deeld op aarde: ten noorden van de everiaar gaan de dagen korten, terwijl ten zuiden van de equator de dagen steeds langer gaan w^orden. Hoe schoon en wijs is alles besteld op aarde, naar vaste wetten, die de eeuwen door wor den opgevolgd. Tegen zonsondergang kom;en met dichte zwermen de spreeuwen, die zich overdag te goed hebben 'gedaan aan al les wat op het kaal-geworden veld is te vinden, om dan 's avonds met een gevulde maag terug te keren' naar de groepen bomen, die plaats bieden aan duizenden. Eer het nacht wordt, is het niet stil tussen de taikken. Tot ver in de omtrek wordt het lawaai gehoord, dat wij niet verstaan, en dat we liever niet zouden horen, omdat de rust er door wordt verstoord. Op verschillende ma nieren 'heeft men geprobeerd de vogels het zwijgen op te leggen, maar de zwer men spreeuwen zijn niet te keren. Ook zij beantwoorden aan een vaste wet, die zij niet overgaan zullen. Zoals ze nu doen, bij het naderen van de herfs't, zo hebben ze het verleden jaar gedaan, en de jaren daar vóór. Zijn de ouden omgekomen, dan zullen de jonge piepen zoals de ouden, zonder dat het hun wo'rdt gezegd. Luisteren we niet naar het uitbundig gepiep en geschreeuw? Wordt het ver velend voor ons, en mopperen we over de stank, die de vogels verspreiden, en over het vuil, dat ze laten vallen'' Wij maken evenveel lawaai, neen, nog er ger: tot diep in de nacht brommen de motoren en zoemen de auto's door de verlaten straten. En de stank die ver spreid wordt? Het is andere .stank dan van de stomme dieren'. De stank, die onze motoren in de lucht stuwen, i's veel gevaarlijker; die verontreinigt de lucht. En het is met die lucht maar lelijk gesteld: dagelijks hebben we het over de verontreingiging van lucht en water, ert we weten er geen raad mee, want onze gemotoriseerde verplaatsing moet doorgang vinden, en onze fabrie ken moeten blijven draaien. Als we denken het aan de ene kant gewonnen te hebben, dan verliezen we het aan de andere zijde, zodat we geregeld knecht blijven zullen, om steeds maar weer op moeilijkheden te stuiten. De spreeuwen hebben geen aanvoer der, en toch gaan ze geregeld uit naar 'het veld en keren geregeld weer terug naar hun slaapplaatsen. Zonder uur werk weten ze proc'es de tijd van gaan en komen. Wie geeft hun het sein om te vertrekken in de morgen, als het in het oosten licht gaat worden, en de nieuwe dag wordt aangekondigd? Wie 'beveelt de dichte troepen om te gaan naar de plaats, vv'aar voor het duister van de nacht weggescholen wordt tus sen de nog dichte bladeren, die geel en bont zijn geworden, als een teken, dat ze het niet lang meer zuUen maken'? Wij weten het niet. Wij verstaan ook niet wat zij met elkander bespreken, als ze weer veilig zitten, met honder den bij elkaar in het veilig geboO'mte. Danken ze onbewust de Schepper van al het goede voor de voeding, die zij deze dag mochten ontvangen? Het zou zo wel eens kunnen zijn, al zullen som migen dit sentimenteel vinden; r,Ü schien hebberi de natuurkundigen 'J wel een hypotese voor, die dat kwtH en piepen en schreeuwen aannemelri moet maken, voor dit en voor üi:,'} moet niet te gauw met de Schepi? aankO'men, want het wordt afgezaaji en het is voor velen nog de vraag oft zoiets als een schepper bestaat. Dat; wel heel e'rg, maar het is toch zo, ïL ze twijfel aan God, Die de hemel e aarde te voorschijn heeft gebracl.; die alles nog onderhoudt door woord van Zijn kracht. Of we het aannemen of nio'e, h. een' voorbeeld voer ons moeten zi,;.-., de Heere te erkennen voor alk'S wij mochten ondervinden. De Hee:- derhoudt ook ons, of we het go: willen of niet. Niet één van on.s k zon doen opgaan, en niemand l'.a,'. maar één graankorrel laten groe:e!- zouden een toontje lager moeten zinji en gaan letten op do stomme bessln die 's morgeris en 's avonds een wijt ruimte vullen met hun geluiden; ij zingen zoals zij gebekt zijn. Maar dit is ook het werk van God, die e!k heeft geschapen naar zijn aaid. O, zie met verwondering het Irelda van de vogels in de herfst. Wisten dat er zoveel vogels waren? En dan te bedenken, dat elke vogel op een wonderlijke wijze tot aanzien ii gekomen! Elk gevederd vogeltje is m eitje geweest, dat trouw dooi de Ou* vogels werd warm gehouden, t het wonder zich voltrekt: uit het eiiji kwam het nieuwe leven te vocrscliiji Wat is er veel te leren uit de naium! We raken' er nooit op uitgeke'icen. Hasil het is zo jammer, dat we zo ver vai| de natuur af leven, en dan leven m ook ver van God af, want het is Zij» natuur, en die is gekomen rondom oit met een bedoeling, opdat we de Heeij zouden prijzen in ons leven. De ms\ mag 'heersen 'Over de werken van GoJ;| 'handen. Alles heeft de Heere o zijn voeten gezet: het gevogeltje hemels, en de vissen der zee; hetgea: de paden der zeeën doorwandelt Ps' De trekvogels zwirrelen over de landeil als het najaar de dwarrelende bomen F doet brandei| en al roest in het riet. Zij dansen in drommen voor 't grijze verscliiel-| En de zwaluw omcirkelt mijn huis 1 en weer niet| Zwiet...! zwiet...! De trekvogels vliegen hun wiggen en viené met him 'halzen gerekt naar toekomstige hemelen.] daar dit oord hen verried. Daar de appel neerploft van dit^ krimpen verleid'kji| Daar uw ziel, daar uw zwaluw dat I dittijd'lijkverlie'l Ziet... ziet! Zwei'«!| TE KOOP: talencursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans geheel compleet per ciu'sus 30,franko huis. Tel. 070-652405 of 111097 GEVRAAGD: Een liefst Duits merk 2 of 2'/: spel. in zeer goede staat. Graag laag model. Brieven met prijs onder nummer 4885 bureau van dit blad. TE KOOP GEZOCHT: Groot om boot op te bergen. Bij voorkeur in Zierikzee of omgeving. Schrijven aan: M. L. M. COX Lange Nobelstraat S Zierikzee 'n West- ■vraagt per kantoor eer met diplon toorervarin Sollicitaties ber a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6