ËIIAtlDEn - niEUWS I bruidsfoto's j Wethouders krijgen verzoek weer eeiis afgewezen OUJASDIM Geen Chr. H.A.V.O.? Wendelmoet Beverius HISÜWS Eervol ontslag Commissaris der Koningin vakanUe-üitkering Vragen van Ds. nbma over N.V.S.H.-uitzendlng urr DE Kmticsst hetdad Dinsdag 9 november 1971 No. 4036 t Ook voor X FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA t SOMMELSDIJE vara Uieii'-ultvoer in oktober Salarissen Kamerleden omiioog Ipaaroversciiot isij de Rgjkspostspaarlbank over de maand WENNEKER-ROOSENDAAL NED. HERV. KERK Beroepen te Ouderkerk aan de IJssel Ir den Boer te Zeist. Wekeroim J. C. li-huurnian te Putten. Veen. P. West- Itoid te Uddel. Papendreoht I. Kok te I Baai-n Aalst kand. C. Kik te Rotterdam. lEderveen-Putten en Wapenveld W. v. IGorsel te Oude Tonge. Krimpen aan de I IJssel en Utrecht A. Gooyer te Delft. iMaarssen H. v. Slooten te Nijkerk. Isprang. L- J- Geluk te Dirksland. I Bedankt voor Katwijk en Veeneridaal Iw V. Gorsel te Oude Tonge. St. An- Inaiand K. Exalto te Noordeloos. Har- Iderwijk J. Kooien te Werkendam. I pg^ j^ ijekkerkerker te Werkhoven, Ibêëindigt zijn bijstand in het pastoraat I aldaar i.v.m. het bereiken der zeven- Itigjarige leeftijd. Hij gaat zich thans in f Utrecht vestigen. Rhenen: De Hervormd Geref ormeer- Iden die de laatste jaren elke zondag- I morgen om 9 uur een dienst in de kerk I kregen, hebben thans ook pastorale ar- Ibeid ontvangen; in de persoon van ds. IW C. Hovius te Ede. I Ds. J. Doornebal te Oene was 25 I jaar aan die gemeente verbonden. On- Idanks de meer dan honderd toeroepen, Idie hij in die jaren kreeg, is hij niet Ivan standplaats veranderd. Ds. Door- Inebal is thans 62 jaar oud. Hij werd lin 1936 predikant te Woubrugge, ver- [trok in 1939 naar Kesteren en staat I vanaf 1946 in Oene. - Gerej. Bond. De Geref. Bond ontving leen gift van 10,000,—. 1_ Getuigenis. De brochure „Het Ge- Ituigenis" heeft thans reeds een oplaag I van 35000 bereikt. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk J. Reibel te Hü- I versum. Aangenomen naar Rotterdam C. Ver- I hage te 's Gravenhage. Emeritaat. Op zijn verzoek is aan ds. I N. Brandsma te Ermelo emeritaat ver- I leend. Hij heeft 41 dienstjaren en is 67 jaar oud. Ds. Brandsma begon zijn I loopbaan te Bunschoten in 1930. Ver volgens diende hij de kerken van Wildervank, Harderwijk, Rijnsburg, Sneek, Nieuw Amsterdam, Sliedrecht en Ermelo. De classis Utrecht emeriteerde ds. M. Baan te Zeist. Deze predikant ontving zijn emeritaat op medische gronden. Hij is Cl jaar en werd in 1935 predikant te Rijnsburg. In 1937 vertl-ok hij naar Bus- sum, in 1946 naar Dordrecht en in 1962 i naar Zeist. Zieke predifconfen: Ds. J. Carlier van Leiden mocht uit het ziekenhuis naar i huis terugkeren. Hij maakt het goed, t maar is nog zeer verzwakt. Ds. N. de Jong te Driebergen, die I terugkwam uit het Utrechtse diacones- jsenhuis, moest opnieuw worden opge- I nomen. Apeldoorn-Z. Na bevestiging door I ds. J. H. Velema van Apeldoorn-C, I met CoU. 1 25, deed ds. I. de Bruyne, komen uit Rotterdam, intrede met iColl. 1 27-28. Vformerveer. Na toevestiging door zijn voorganger prof. dr. J.Versteeg te Apel- i doorn, met Jesaja 6 8, deed kand. IG. V. d. Klis. intrede alhier met een I prediking over Jesaja 2 3. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Berithuizen C. v. d. Poel te Yerseke. Katwijk aan Zee A. Hoo- gerland te Werkendam. Gorinchem J. I Weststrate te Meliskerke. Bedankt voor Rhenen A. Hoogerland I te Werkendam. Uddel: Na bevestiging door ds. J. v. Ravenzwaay te Arnhem met Neh. 2 20, deed ds. P. v. d. Bijl intrede, geko- i men van Katwijk, met Efeze 4 11-12. 1 Boïmes: Vanuit Ridderkerk zal er een I aanvang gemaakt worden met het hou- I den van kerkdiensten in de gemeente Bolnes. I— Classis Goes.' De classis Goes heeft uitgesproken, dat zij op grond van Gods Wooord niet kan instemmen met een i meewerken aan de fusiieplannen! van het jProt. Chr. streekziekenhuis Bergzicht en het R. Kath. ziekenhuis St. Joanna. Zij heeft haar vertegenwoordigers uit I het bestuur van „Bergzicht" terugge- I trokken. Met droefheid constateert de classis dat de Reformatie wordt inge ruild voor Rome. i— Ds. G. Kuijt de zendingspredikant [van de Geref. Gem. in West Irian be- vindt zich opnieuw in moedlij'kheden. Hij is met zijn medewerkers aangeval len door een groep mannen in het dorp Tapla. Doordat er onvervvachts een pi loot van de M.A.F, kwam, konden zijn vrouw en twee kinderen naar een vei liger oord worden overgebracht. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem, Sliedrecht en Zutphen J. Dijkema te Alteveer. Amers foort (als zendingspredikant) kand. H. Verdun aldaar. Zevenhuizen kand. P. v. Hall, aldaar. Aangenomen naar Zevenhuizen kand. P. V. Hall. Amersfoort kand. H. Ver dun; Barendrecht H. Hiensch te Weesp; Bennekoim en Wekerom A. Trapman te Velp; (vroeger te Stad aan 't Haring vliet). Bedankt voor Woubrugge T. Middel koop, kand. te 's Gravenzande. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Veenendaal R. Koolstra te Driebergen; Zaandam C. Bijl te Hil versum; Dokkum P. Deddens te Rozen burg. Bedankt voor Schildwolde J. Geersing te Rouveen'; Driesum P. Bijl te Hilver sum. INGEZONDEN: Volgens een bericht in het nummer van Eilanden-nieuws van vrijdag 5 no vember 1971 heeft de minister van Bin nenlandse Zaken aan de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, Mr. J. Klaassesz, op zijn ver zoek met ingang van 1 maart 1972 eer vol ontslag verleend, met dank voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. De inhoud van dit bericht is niet he lemaal juist. In de Provinciewet van 25 jan. 1962, St.bl. no,, 17, wordt een afzon derlijk hoofdstuk gewijd aan de „Com missaris des Konings". In art. 52 van deze wet staat: „De Commissaris wordt door Ons benoemd, geschorst en ontsla gen". „Ons" is dus de Constitutionele Koning, bij ons dus de Koningin, en niet de minister van Binnenlandse Za ken. Ooltgensplaat. P. Bom De wethouders van alle gemeenten in het land krijgen voortaan een vakantie uitkering van 6,5 procent van hun wed de. Minister mr. W. J. Geertsema van binnenlandse zaken heeft hiertoe beslo ten en de colleges van gedeputeerde sta ten van zijn beslissing op de hoogte ge steld. De vakantie-uitkering voor wet houders zal in 1972 voor het eerst wor den betaald en heeft dan betrekking op de periode 1 juni 1971 tot 1 juni 1972. Het tweede-kamerlid ds. Abma, lid voor de S.G.P. heeft de ministers Van Agt en Engels gevraagd of zij de t.v.- uitzending gezien hebben van de N.V. S.H. op zondag 31 oktober, waarin een abortus-provocatus integraal werd uit gezonden. Hij vraagt of bedoelde ingreep in strijd is met de geldende wet en of de bewindslieden stappen tegen deze uit zending hebben ondernomen. MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. Woensdagavond 10 november a.s. hoopt voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan Ds. P. Blok te Dirksland. Aanvang 7.30 uur. DIRKSLAND Verzilvering vakantiebonnen. Voor Kerst ,en Nieuwjaar en verplichte snip- perdagen, op maandag 15 nov. en dins dag 16 nov. 1971 van 19.00 tot 21.00 uur bij C. van Dijk, Gooi 16, Dirksland. Beroepen. Ds. L. Geluk, Ned. Herv. predikant alhier, heeft een beroep ont vangen naar de Herv. gemeente te Sprang (toez.) MELISSANT Jaarvergadering. De vrouwenvereni ging „Draagt elkanders lasten" der Ger. Gemeente hoopt woensdagavond haar eerste jaarvergadering te houden in hef kerkgebouw aan de Beatrixlaan. Ieder is hartelijk welkom. Aanvang half acht. Kerkdienst. Zaterdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix laan) voor te gaan Ds. Baayens van Tricht. OUDE TONGE Voorlichting omtrent Diepvriezen. Op donderdag 11 en vrijdag 12 november a.s. vindt in de kantine van de Sporthal Emmastraat te Oude Tonge een voor lichtingsavond plaats over diepvriezen en vaatwasautomaten. Een specialist op die gebied zal gedurende deze avonden alles vertellen wat er met een diepvrie zer tot de mogelijkheden behoort. De toegang is vrij en de aanvang is 19.30 uurj De avonden worden georganiseerd in samenwerking met Schouten de Geus N.V. te Oude Tonge. De nieuwe Pro Juventute ka lerider voor 1972 is de 25e die door de gelijknamige vereni ging wordt uitgegeven, „Pro Juventute" helpt die kinderen die extra zorg nodig hebben en met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prinses Bernhard is deze prachtige Oranjekalender verschenen met 13 grote kleurenfoto's van de Koninklijke familie thans en bij wijze van herinnering nog een extra blad met ver kleurde zwart-wit foto's uit de kalenders van voorheen (1948- 1959). Het landelijk besteladres waar de kalender voor 5,75 (incl. verzendkosten) kan worden be steld is: Kalenderactie „Pro Juventute", postbus 7101 Am sterdam, tel. 020-790949, Giro 517400. Wij lazen in de door de Chr. M.A.V.O. 'te Middelharnis periodiek uitgegeven „iVïededelingen" het volgende: „Het is verheugend, dat een niet on aanzienlijk aantal ouders de mogelijk heid tot het verkrijgen van een H.A.V.O. -diploma voor hun kinderen via scholen voor CHRISTELIJK voortgezet onder wijs heeft aangegrepen. Het zal U bekend zijn, dat alle tot op heden ondernomen pogingen om te ko men tot een Chr. School voor H.A.V.O. en V.W.O. (Atheneum) tevergeefs waren. Ieder jaar komt het bericht uit Den- Plaag: VERZOEK AFGEWEZEN! De Stichting, die zich beijvert een der gelijke school op Flakkee te krijgen zal naar verwezenlijking van haar ideaal blijven streven. Toch een H.A.V.O.-diploma! We hebben evenwel gemeend niet lan ger een afwachtende houding te mogen blijven aannemen. Elk jaar komen er leerlingen op onze school, die in staat zijn een H.A.V.O.- ,diploma te halen; leerlingen, waarvan de ouders uit principiële overwegin gen de voorkeur geven aan een op leiding aan onze M.A.V.O. Dit heeft tot gevolg, dat dergelijke leerlingen óf nooit een H.A.V.O.-diplo ma halen óf hun studie na de M,A.V.O. op een H.A.V.O. voortzetten, zodat ze er 6 in plaats van 5 jaar over doen. Naar het Reformatorisch Atheneum. Om dit te voorkomen is er zoals U weet een regeling getroffen met het Reformatorisch Atheneum om de leer lingen met H.A.V.O.-capaciteiten na 3 jaar M.A.V.O. te plaatsen in klas 4 van genoemde school, zodat er van enig tij ds verlies geen sprake is. Wij hebben onze methoden (boeken) voor deze leerlingen geheel aangepast aan de methoden van de school te Rot terdam. Tussen twee haakjes: Deze school is niet een school, die van één bepaalde kerkelijke richting uitgaat, zoals boze tongen beweren, maar ze staat op een interkerkelijke (reformatorische) grond slag. Regelmatig vinden er besprekin gen plaats met de rector (Drs. M. Burg graaf) en zijn staf om tot een gelijke be oordeling van de leerlingen te komen,. Daartoe wordt de te behandelen stof steeds in gelijke, korte perioden afgeba kend en over deze stof vinden dan zo wel te Rotterdam als te Middelharnis toetsen proefwerken) plaats, die op precies gelijke wijze beoordeeld worden, zodat een overgang van de ene naar de andere school straks soepel verloopt. Deze besprekingen vonden steeds in een uitermate prettige open sfeer plaats. Zij zullen ook in de toekomst steeds ge houden worden om ervaringen uit te wisselen, de toetsen te bespreken en tot een sluitend systeem te komen. Ondertussen zijn de eerste toetsen ge geven en de ouders zullen van de re sultaten ongetwijfeld al op de hoogte zijn. Verwisselen van klas. Het zal U duidelijk zijn, dat er ons heel wat aan gelegen is om de leerlin gen op de juiste plaats te brengen. Daarom zijn er al enkele M.A.V.O.- leerlingen naar de aparte groep gegaan. Daartegenover zijn er ook leerlingen voor wie dit onderwijs te hoog gegrepen is; leerlingen, die beter kunnen proberen om rustig in 4 jaar hun M.A.V.O.-diplo- ma te halen, om daar dan later even tueel nog 2 jaar H.A.V.O.-ondervajs aan vast te knopen.i Anders bestaat het ge vaar, dat met het badwater het kind v>/"ordt weggegooid. Er zijn ouders, die om nog maar eens een spreekwoord te gebruiken in hun uil een valk zien. Zij eisen een speciale opleiding, terwijl de normale opleiding al de nodige moeite kost. Wij, als leraren, kunnen onze uiterste best doen, maar een beetje extra ver stand kunnen we de leerlingen niet ge ven! Hoe het ook zij, het „switchen" is be gonnen en zal het gehele jaar blijven doorgaan en nogmaals het zal ons een bijzonder groot genoegen zijn om over 3 jaar een bus leerlingen naar Rot terdam te zien gaan om daar de studie te voltooien. Reiskosten een probleem? Een fonds tot dekking van de (voor enkele ouders misschien bezwaarlijk op te brengen) reiskosten zal een dezer da gen worden gesticht. Het beginkapitaal is ons toegezegd door de Vereniging, die zich destijds heeft beijverd om te komen tot een Chr. H.B.S. op ons eiland. Deze Vereniging is intussen opgegaan in de Stichting voor Chr. Voortgezet Onder wijs voor Goeree en Overflakkee. Ver der zijn ons voor dit doel ook van an dere zijden toezeggingen gedaan. Bovendien verstrekt het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in bepaalde gevallen vergoedingen voor reis- en studiekosten. Voor zover nodig.... Tenslotte willen we de Hoofden val^ de Christelijke Basisscholen en de Ou ders nog eens met nadruk opwekken de geboden gelegenheid aan te grijpen. Het is van het allergrootste belang, dat een positief reformatorisch geluid, ook in het onderwijs duidelijk door klinkt en dat het onderwijs niet onder geschikt gemaakt wordt aan de moder ne opvattingen van atheïsme of huma nisme, waardoor het gezag van Gods Woord op allerlei wijze wordt onder mijnd. We willen in dit opzicht nog eens aan halen de woorden, die Ds. Velema op een onderwijsconferentie uitsprak: „De leef tijd van de jongeren, die voortgezet on derwijs krijgen, vraagt om onderwijs, dat niet neutraal is. Zij leven in de pe riode, waarin de beslissingen vallen; waarin gekozen moet worden; waarin van alles op hen afstormt en over hen heenspoelt. Het is juist in deze periode zo nodig, dat onderwijs wordt gegeven in een positief Christelijke geest". Alleen dan, als het onderwijs zich stelt onder het gezag van Gods Woord kan er een zegenrijke invloed worden verwacht voor de maatschappelijke en bovenal geestelijke en zedelijke vorming van onze jeugd. V/e zijn blij, dat verschillende ouders ons het vertrouwen reeds geschonken hebben. We hopen dat vertrouwen niet te beschamen. We zijn ervan overtuigd, dat het aan tal groter had kunnen zijn. Is het de angst voor het nieuwe dat hen weerhou den heeft? Schouder aan schouder. We hopen, dat heel Prot. Chr. Flak kee in het aanstaande cursusjaar blijk zal geven, dat een Chr. School voor Voortgezet Onderwijs op ons eiland hun ernst is. Alleen met getallen is de Minister te overtuigen! AutoRoam LandCruisers is de naam van een nieuwe Engelse firma in Engle- field Green (Surrey) welke de verkoop ter hand heeft genomen van een Ame rikaanse kampeerauto. De wagen is ge bouwd op een 6V2 liter International Harvester chassis met automatische overbrenging, stuur- en rembekrachti- ging, kruissnelheidscontrole en elek trisch uitdraaitoare steiinen. Er is slaap gelegenheid voor acht personen. Tot de uitrusting behoren o.m. een gesloten TV-circuit ter aanvulling van het ach- teruitzieht via de zijspiegels, centrale verwarming, air contitioning, een stereo installatie en een oven met hoofdfre- quente warmtestraling. De totale lengte is negen meter. De wagen is voorzien van een dakterras. West-Duitsland 16.847 ton België 2.190 Engeland 2.076 Frankrijk 3.731 Finland 8 Noorwegen 1 Zweden 6 West-Indië 917 Afrika 3.868 Gibraltar 22 Luxemburg 11 Diverse bestemmingen 1.428 Totaal 31.105 ton ST. MAARTENSDIJK Diefstal opgelost. De op 22 juli j.l. gepleegde kleding idiefstal met inbraak bij kledingindustrie Mayfais is bijna op gelost. Door de rijkspolitie in samen werking met de gemeentepolitie van Breda, werden J. H. J. en A. van O., beiden uit Dordrecht, aangehouden als verdacht van heling. Zij verkochten de gestolen constuums voor 40,per stuk. Niettegenstaande alle berichten over bevriezing van topsalarissen gaan de Tweede Kamerleden op 1 juli bijna hon- derdzeveritig gulden per maand meer verdienen. Het salaris van de Kamerleden, dat officieel „schadeloosstelling" heeft, gaat op die datum omhoog van 45.125 tot 47.155 'gulden per jaar, dat is 3763 gul den bruto per maand. De laatste twee verhogingen dateren van 1 januari en 1 april '71, toen de schadeloosstelling respectievelijk 44.677 en 45.125 gulden bedroeg. Verder ontvanigen de parlementariërs nog een jaarlijkse vergoeding voor reis kosten (4.225 gulden per jaar) en een' tegemoetkoming in de „overige kosten". Dit laatste bedrag hangt samen met de afstand tussen de woonplaats van het Tweede Kamerlid en het regerings centrum Den Haag, De laagste vergoe ding is 5.575 gulden (voor 10 kilometer afstand), de hoogste is 11.150 gulden. bank over de maand oktober 1971 In de afgelopen maand werd bij de RPS ingelegd 153 miljoen gulden (okt. 1970: 143 milj.) en opgenomen 135 mij. (okt. 1970: 138 milj.) Hieruit resulteert een spaaroverschot van 18 miljoen: gulden tegen 5 ni.iljcen over oktober 1970. Het inleggerstegosd bedroeg ultimo okt. 1971 6325 mij. tegen 5747 milj. ultimo oktober 1970. '/i:iS'90il ..«ll.nl D1* ^«SWENNEt;ERS,A.SCHIEDAM.R005END*Al"«~' NIEUWE TONGE Welkome bijdrage. De afdeling Nieu we Tonge van de ZHV Het Groene Kruis ontving van de stichting Neder lands Comité voor kinderpostzegels een bedrag van 4000,als bijdrage in de kosten van aanleg van centrale ver warming in het v»'ijkge;bouw. [VERVOLGVERHAAL, DOOR HERMAN HAGE -• VII Marijke kwam onverwachts binnen lopen. Ik zat met mama in de tuin te nandwerken. 't Was een paar v/eken na j mijn gesprek met Maarten. E Ik zag onmiddellijk aan haar lief ge- zi^hTje, dat zij, althans voor haar, bran- rhr" 1 "'^"'"s had. Mama merkte dat I '!,!Kbaar op, want zij zeide opgewekt: «u vertel eens, Marijke. Want je hebt - riieuws. Hoe weet u dat? vroeg Marijke. Ik zie het aan je. r V.1- i^' nieuws. Wel zo merk- wcardig. Bij Gazille is een bediende in ae^potheek gekomen en vj <i^* ^r sen op komst was. Een jongen uit Middelburg heeft "-•=^ule mij verteld. Zo, is hij er al? Ja, sinds een paar dagen.. En nu moe, u eens horen. Marijke verhaalde op haar smakelijke 'naniei-, want dat kan zij, hoe haar va der in de apotheek kwam en daar een vreemde jongeman trof, Gazille had hem voorgesteld als zijn latere opvolger, wanneer was nog niet uitgemaakt. Zij raakten aan de praat en toen vernam haar vader, tot zijn grote verbazing, dat de jongeman Jean Duchanel heet, Maar zo heet je mama ook! viel ik haar in de rede. Dat is juist het merkwaardige. Papa ging informeren, maar hij kwam er niet uit. Om kort te gaan, papa invi teerde hem en 's avonds is hij bij ons op bezoek geweest. Marijke vertelde toen, dat haar moe der met de aanstaande apotheker aan het praten was gegaan. Duchanel! Zou hij dan nog familie zijn? Zij hadden zo veel mogelijk in het verleden gegraven, maar ook zij waren er niet uitgekomen. Als hij familie van ons is, lachte Marijke, dan is hij van mij een neef in de derde, vierde, vijfde graad of zoiets. En misschien heel geen familie. Maar merkwaardig blijft het wel. Mama weet niet, of er indertijd nóg een fam.ilie Du chanel naar de Nederlanden is gekomen. Marijke was nog niet gereed met haar verhaal. Die Gazille, we wisten het na tuurlijk, was zijn hele leven vrijgezel geweest. Een paar maal in de week, mis schien elke dag, want Gazille had geld genoeg, kwam er een vrouw uit de Breestraat de boel opredderen, maar voor de rest zorgde de apotheker voor zichzelf. In het logement „Van Oppen", dichtbij de Dam, ging hij altijd eten, ook zijn noenmaal. Of hij wel ontbeet of zelf voor zijn ontbijt zorgde wisten we niet. Nou ja, nu zat die Jean Duchanel daarover in moeilijkheden.i Hij had voor een paar dagen logies besproken in lo gement „Havenzicht' aan de haven, maar dat kon hij op de duur niet volhouden. Dat werd hem te duur. 't Was bovendien bar ongezellig. Hij moest wel een onder dak zoeken. Toen had Marijke's moeder de domi nee eens aangekeken en die had onge merkt (maar Marijke had het wel ge zien!) geknikt. En toen had madame Si- derius voorgesteld, dat Jean Duchanel in de pastorie zou komen wonen. Er was nog een groot vertrek over, waar hij slapen en zitten kon. Bovendien zou hij, als hij dat wilde, ook zo'n beetje huis genoot kunnen worden. Bij ons in de pastorie zou dat alles niet gekund hebben, want de komman- dant van de Franse bezetting, kapitein Du Maras, had boven twee vertrekken. Bij dominee Siderius was geen inkwar tiering. Dat was, in 1795, wel vreemd ge weest, dat hoorde ik later van mama. Papa had bij de burgemeester geïnfor meerd of zijn collega ook inkwartiering kreeg. Neen, dat was niet het geval. Je kunt van burgemeester Van Zui- lenstein zeggen wat je wilt, zeker hij is een vurig Patriot <dat was hij tenmin ste in 1795!) maar kwaad is hij niet, in tegendeel, goedhartig. Hij had toen te gen papa gezegd, dat hij dominee Side rius geen inkwartiering had gegeven. De Franse officieren hadden onderdak. En papa wist hoe zijn collega was: een vu rig Oranjeklant. Nu, de burgemeester had hem niet dagelijks willen kwellen met hem inkwartiering te bezorgen. Papa maakte er zich niet druk om. Ik wil maar zeggen: in de pastorie op de Oude Haven was plaats genoeg, dus de aanstaande apotheker kon er bij.i De maerte (sinds een jaar hebben we een nieuwe maerte) de vorige is ge trouwd meteen Frans soldaat! de tegenwoordige heet Saar Dronkersd.) kwam mama roepen, dus bleef ik met Marijke alleen. Zij praatte maar door over de nieuwe huisgenoot. Hij was zo'n leuke jongen. En knap ook! Bijna zeide ik haar: ik geloof dat je nu al verliefd op hem bent. Maar ik hield mijn mond. Wat weet ik af van verliefdheid! Is het mogelijk, dat je op iemand verliefd wordt als je die nog maar enkele dagen kent? Neen, van verliefdheid wist ik nauwe lijks iets af. En van liefde helemaal niet. Want dat is iets geweldigs. Nu ja, ik heb papa, mama lief en mijn broers en zusjes, maar dat is wat anders. Lief de voor een man, die je eerst volslagen vreemd is! Zoals mama zich aan papa gegeven heeft! En toch, ik vertrouw het eerlijk aan dit papier toe, ik zou wel een man willen hebben. Ik wil graag ge trouwd zijn. En kinderen hebben. Nog even terugkomen op onze vorige maerte, die trouwde met een Frans sol daat. We hadden wel eens vernomen, dat zij verkering hadden, maar ja, dat was helaas! (had ik mama wel eens horen zeggen) niets bijzonders. Dat hadden meer meisjes in Zierikzee zelfs met Franse soldaten, die een vrouw en kin deren in Frankrijk hadden, 't Was ver schrikkelijk! Maria, zo heette zij, vertelde op zeke re dag aan mama, dat zij ging trouwen met Frarwjois Lafèvre. Mama schrok er van en ried haar het huwelijk sterk af. En papa, op de hoogte gebracht, deed het ook. Waar moest zij dan van leven? De Franse soldaten hadden een gering soldij en vaak moesten zij daar lang op wachten,. Zij hadden wel onderdak bij haar ouders, maar die hadden het ook ver van breed, zoals zoveel mensen, want er was grote armoe. Toen kwam de aap uit de mouw. Ik weet het niet van papa, hij zou over zulke dingen niet praten, dat paste niet. Ik \veet het van mama. Zij was open hartig en vertelde mij, als het haars in ziens nodig was, verschillende dingen, die met het vrouwzijn verband houden. Ik heb wel begrepen, dat andere moe ders dat niet doen, maar mama denkt er anders over. Bij Maria kwam, mama vertelde het mij, toen papa en mama het Franse huwelijk afrieden, de aap uit de mouw. Zij verwachtte een kindje van Francois. Dat had zij haar moeder be kend. En die, ik ken haar natuurlijk wel, is niet voor de poes. Men zegt hier wel eens: die vrouw heeft ,,de broek an". Dat is wel duidelijk. Zij had gezegd: dan trouwen jullie zo gauw mogelijk. Toen papa en mama dat vernamen hadden zij niets meer te zeggen, al vreesden zij met grote vreze over de afloop. Papa is waarschijnlijk nog on gerust geweest. Hij heeft in elk geval geïnformeerd bij kapitein Du Maras, maar die verzekerde na onderzoek, dat de soldaat Francois Lavèfre niet een vrouw in Frankrijk had. Dia pleegde dus geen bigamie. En daarna is onze Maria getrouwd. Ik ben even afgedwaald. Want ik had het over Marijke, die zo enthousiast vertelde, zo verdacht enthousiast. Ik heb haar dus niet gevraagd, of zij nu al verliefd was, Zij heeft op die mooie zomerdag, toen wij over de havendijk wandelden, ge zegd, dat zij alleen getrouwd hier wilde blijven wonen. Ik kan mij vergissen, maar ik heb er een voorgevoel van, dat zij wel in Zierikzee zal blijven wonen. Als getrouwde vrouw. En nu maar eens afwachten, of mijn voorgevoel juist is. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 5