Brandweerkoriis Sommelsdijk volgend jaar veertig jaar actief van weenen Nogmaals fluor Woningbouwver. „Beter Wonen" gaat als primeur op ons eiland „vlekkenplan" realiseren Plaatselilh nieuws RestaiiO'antJonbré.' Interssse in zen 'modehuis xlirksland tel: 396, Jaargang Vrijdag 5 november 1971 No. 4035 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per loeeh dinsdag- en vrijdagavond ie Comité van Ereleden vraagt financiële steun voor herdenking Het Comité van Ereleden van het Vrijwillig Brandweerkorps „Som melsdijk" heeft het volgende schrijven doen uitgaan: Oude mensen zouden ze in geuren en kleuren kunnen vertellen hoe het er vroeger naar toe ging bij een brand. En branden kwamen veelvuldig voor. Er ging geen winter voorbij of huizen en/of schuren gingen in vlanunen op. De brandblussing was vrijwel ongeorganiseerd, althans zeer gebrekkig georganiseerd. Veertig jaar geleden kwam daarin voor ons dorp verandering. Er werd een vrijwillig brandweerkorps opgericht op initiatief van een weihouder, administratief geassisteerd door een ambtenaar ter sekretarie en met medewerking van enkele vooraanstaande mannen uit wat toen de brandweer" was en die ook inzagen, dat het zó niet langer ging. STELLENDAIM: POUFPS kleine - grote - hoge - lage - maar met héél veel ruimte er in. zaterdagvliegers YOOB MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelhamis Zondagsdienst artsen IVI.s. ypHaringvliet"' wordt m.s. ;ySch@llingerland" Slapend de sloot In Eervol ontslag Commissaris der üosiingin De ci^nsumptie- aardappeSmarkt POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Onder de leiding van een voortreffe lijk bestuur, deskundige commandanten en brandmeesters groeide het gevormde korps uit tot het beste korps van ons eiland. In diverse wedstrijden wist men vele prijzen te hehalen en zich dn de voorste rangen te classificeren tot in het buitenland toe. We denken hier aan de prijzen behaald in Moulhouse in Frankrijk, Roesselaere in België en ICrems in Oostenrijk. Men moest het daar opnemen tegen verschillende goed getrainde buitenlandse korpsen! Ons korps is nu landskampioen dn de derde klasse! We zijn daar trots op. Welke waarde een en ander heeft is in de praktijk al een en andermaal ge bleken, we behoeven daar niet over uit te wijden. Het korps bestaat volgend jaar 40 jaar. Het ligt in het voornemen om dit niet ongemerkt voorbij te lateri gaan. Het is de bedoeling, dat voor die ge legenheid in ons dorp thans deel van de gemeente Middelharndsde provin ciale wedstrijd wordt gehouden. Dat belooft een evenement te worden. De oudere schooljeugd zal op de een of andere wijze bij de te organiseren aktiviteiten worden in.geschakeld, hoe weten we neg niet. De plannen zijn nog vaag. We maken van de aktiviteiten geen pretje. Dat we b.v. de schooljeugd erbij betrekken heeft zijn reden. Want uit die schooljeugd moet het korps van la ter worden' gerecruteerd. Dat de plannen nog vaag zijn, heeft een oorzaak. Er zijn voorlopige plannen. ]\Iaar de uitvoering van die plannen zal geld gaan kosten: de raming is 4000 a 5000. Het is daarom, dat wij bij dezen een beroep doen op de nota belen der gemeente met het verzoek eens flink in hun portemonnaie te tas ten en een ruime bijdrage in de kosten te willen verlenen'. Ons korps is dat waard. Het is voor ieder een grote gerust stelling, dat er in ons dorp een des kundige brandweer is, die bij onheilen dadelijk bij de hand is om hulp te bie den. Belendende bewoners behoeven niet bang te zijn, dat er bij hen meer schade w^ordt aangericht dan strikt noodzakelijk is. Daarom staat de des kundigheid van onze brandweerlieden ■bekend. De brandweer verleend niet alleen hulp bij brand. Ook bij andere calami teiten is ze bij de hand. Wat heeft het 'korps niet bij de watersnoodramp van 1953 gepresteerd, dagenlang. Bij de stormramp van eriige jaren geleden is veel schade voorkomen. Ook voor blijdere gebeurtenissen werd er nimmer een vergeefs beroep op onze jongens gedaan: denk maar aan de Oranjef eesten. En dan een kat in een boom, door een boze hand daarin gejaagd, angstig mi auwend. Aan 'de voet van de boom een radeloze vrouw. Het zal je poes imaar wezen! De brandweerjongens lachen niet, ze helpen en slepen ladders aan... Dat is ons korps zoals het in veer tig jaar gegroeid is. WUt u ons helpen om dit lustrum voor het korps onvergetelijk te maken? Uit de aard der zaak en om voor u 'begrijpelijke redenen kunnen we deze circulaire niet aan alle dorpsbewoners toezenden. Als u ons helpen wilt, stort dan uw bijdrage voor vrijdag 26 november 1971 op de rekening van Het Oomité van Ereleden van het Brandweerkorps „So'mmelsdijk" bij de Coöp. Raiffeisen- bank Middelhamis-'Soimmelsdijk, Lange weg, Middel'hamis. Het kan ock op het giro-nummer van de Coöp. Raiffeisen- bank Middelharnis-Sommelsdijk, Lan geweg, Middel'harnis, nr. 346124. Gelie ve dan op het stortings- of oiverschrij- vinigsformulier te vermelden: Bijdrage voor 40-jarig bestaan Vrijwillig Brand weerkorps. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Het Comité van Ereleden: J. H. Dijkers; oud-v/ethouder van Som.- melsdijk, oprichter van het korps, enz.; voorzitter van ons coimité. A. Knape, oud-raadslid van Sommels dijk, oud-sekretaris van het korps; penningmeester van ons coanité. P. Kranse, oud-ondercommandant. I. V. d. Nieuwendijk, oud^hoofdmachi- nist. P. Prins, oud^brandmeester. Jan Knape Mzn., oud-gemeente sekre- taris van Sommelsdijk, oud-direk- teur N.V. Brugverbinding Haring vliet, enz. Letterkundige. Seikretaris van ons comité. nTTWB TONC» •k Serveert alle wijnen van moselblümchen tot de Vasne Romanée. UUSTUJJIi ftS-ül INGEZONDEN: Het aandacht gelezen hebbende het schrijven van de geachte heer Pouwlus Grinwis te Sommelsdijk, 'onderwerp (Fluor) Vergif, clat wij dan ook volko men met de heer Grinwis instemmen, omtrent zijn betoog over genoemd on- aenverp. Al eerder 'hebben wij ons standpunt naar voren gebracht, in verband met zwaar vergif in ons (heerlijk, zuiver lek- ™i') drinkwater uit onze duinen. Wij vragen ons af, moet daar nu nog langer over gedebatteerd worden. Nog even «ic, ik moet nacht en dag enige liters water slikken en spoelen in verband Met mijn ongesteldheid en zo'n 4—5 soorten medicijnen waar meestal veel W] gedronken moet worden. Onze wa- ™°^t steeds 'met Vim worden gereinigd omdat er steeds zgn. een koek aanslag aan zit. Steeds koken wij t water, maar zijn toch overgegaan op hemelwater. We hebben nu geen Vim 'meer nodig cm de kan en kopjes te reinigen'. Oit nog, wie kan ons mededelen, wie w t IS die kan zeggen, vergif er uit of =r m? en wie was de man die 't eerst ia heeft gezegd om dit vergif in ons armkwater te doen. Wil stoppen er dan voorlopig mee, O" aan nog, als 't aan mij lag ging het er vandaag nog uit. Nu dan geachte heer Grinwis, we la- 'sn t voorlopig aan u over. P. Meijer, Ouddorp Prov. weg 8 Geduld wordt beloond Joh. Grinwis, Kelderweg 47, Ouddorp Vaak een klein aantal duiven mee en een hoog percentage prijzen. Weet meestal de beste bovenaan de poule- brief te zetten. Speelde sterk met de oude duiven, doch werd uitgeteld op 'de rampvlucht Orleans. Grinwis is nog niet zo lang met de duiven beziig, maar heeft toch al op merkelijke successen behaald. Hij is in 1967 goed gestart met twee koppels late jongen van plaatsgenoot P. Mierop en de nakomelingen deden het zo goed, dat hij volop animo in de duivenliefhebberij kreeg. Nu in 1971 mag hij zeggen een paar to'pduiven op zijn kooi te hebben. Het zijn de jaarling „470596", vijf kopprijzen in de F.C.C, en de „832367", die met zes prijzen nog een negende plaats in de prestatierangsc'hikking behaalde. De veelbelovende jaarling, van oor sprong ras Jansen-Burgers, komt uit de „426647", die in 1968 een gloriejaar be leefde en het nog steeds goed doet. De moeder was opnieuw een Mierop- duivin. Het was niet veel met de „96" als jong, een mager staartprijsje van Duffel, toonde hem rijper voor de soep- pot dan voor de wedvluchten. Grinwis kende echter het ras en betoonde ge duld, was dit jaar ruimschoots werd 'beloond. De „832387" voert tot op zekere hoog te hetzelfde bloed. Er werd wat meer Jansen in gekweekt, misschien wel de reden, dat deze duif op de tentoonstel ling met 86 punten werd afgekraakt. De 'beste keurmeester blijft toch de mand, dat heeft de „67" weer eens 'bewezen, want ook vorig jaar stond hij aan de spits. De jonge duiven deden het op dit 'hok oo-k bevredigend eni ze beloven, op tijd gestopt, veel voor 1972. Minder goed staat 'het er nog voor voor de fond, om daar alle aandacht aan te kunnen besteden, zal eerst de rampvlucht Orleans 1971 vergeten die nen te zijn. Al met al toch een hokje waar plezier mee te beleven valt. Van zaterdag 6 november tot •maandag 8 november Middelhamis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121, Sommelsdijk. De ze is woensdag a.s. van 1224 uur af wezig. Dirksland-Herkvngen-Melissant: Van zaterdajgmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolbgensplaat en do'kter de Jager, tel. 01875-301, Nieu we Tonge. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts O Verbeek, Dirksland van 11 tot 11.30 uur. DIENST -WUKVERPLEEOSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. v. d. Velde, telef. 1359, Emmalaan 23. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. van Wijk, telef. 01874-289, bjg.g. 01877-1707. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, b.'gjg. 534. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst iheeft dierenarts Minderhoud, tel. 01870-2897, Middelharnis. BOUWMATERIALEN Dirksland Telefoon 13 33 Kortgeleden maakten we melding van de verkoop van de „Haringvliet",, de R.T.M.-veerboot die tot medio augustus tussen Hellevoetsluis en Middelhamis voer. De nieuwe eigenaar is rederij Doeksen te Terschelling. De voormalige „Haringvliet" zal onder de naam „Schel- lingerland" ingezet worden op de veer dienst Harlingen-Terschelling. OUDDORP Onderhandse verkoop. De 'heer J. v. d. Klooster heeft zijn woning. Hofdijks weg 29 onderhands verkocht aan de heer A. J. van Broekhoven te Dirksland. Deze laatste heeft het pand inmiddels als administratiekantoor ongericht. De Woningbouwver. „Beter Wonen" te Goedereede gaat, als eerste op Goe- ree-Overftakkse in Stellendam een nieuw idee in de vorm van een z.g. vlek kenplan uitvoeren. In het bestemmings plan „den Aanwas". Dit plan werd niet zoals te doen gebruikelijk door het ste debouwkundig adviesbureau tot in de tails opgesteld doch door een ontwikke lingsgroep waarin deelnamen de Nat. Woningraad, Gemeentewerken Goede reede, de Woningbouwver. „Beter Wo nen", het Instituut Stad en Landschap,, rifchitectenbureau Dekker te Hazers- woude en de aannemers-fa. Delf- en Schieland te Vlaardingen. Het voorlopig resultaat gestalte gekregen in een ma quette, belooft een gevarieerde bebou wing, royale groenvoorziening en speel- en parkeergelegenheid, een autovrije zo ne, kortom een hoogst aantrekkelijk plan Het plan wordt begrensd door de Pï^inses Marijkestraat, de te verlengen Brielsestraat, een' nieuw aan te leggen weg vanaf het kruispunt Kon. Haakon- straat-Haagsestraat en de Haagsestraat. Het heeft een oppervlakte van drie en een kwart hectare. Het bestemmingsplan voorziet in de bouw van een dienstencentrum voor be jaarden, vier blokken van 2-hoo'g waar in 44 woningen zijn gepland, inclusief een woning voor een helierend echtpaar Ook is er plaats voor 22 „betere" wo ningen waarvan de huur plm. 360, per maand zal gaan bedragen voor wel ke woningen zeker be'langstelling zal bestaan wanneer de huurbelasting zal worden' ingevoerd. Voorts zullen in dit plan 80 premie-huurwoningen verrijzen en naast de onderling verschillende be- ibouwingen zijn er no'g een aantal nou- veauteiten in het plan opgenomen. De parkeerplaatsen, 160 in totaal zijn niet, zoals tot dusver ge'bruikelijk, vóór de woningen gepland maar daarnaast of erachter. De kern van het p-lan zal zelfs helemaal niet door auto's bereden mo gen worden, zelfs zullen er geen brom fietsen mogen' rijden zodat dat een oord van rust belooft te worden waar steeds meer mensen behoefte aan krijgen. Na tuurlijk zullen er wel voldoende brede straten worden aangelegd voor ver'hui- zingen, ambulances e.d. maar de parti culiere auto zal op een van de par keerplaatsen gestald moeten worden. Het ontbreken van doorgaand verkeer in de kern van 'het plan gaf de opstel lers daarvan gelegenheid temidden' van 'de be'bO'Uwing wat oases in de vorm van speelplaatsen te projecteren. Die speelplaatsen zullen onderling verschil len in vorm en grootte, hier en daar zelfs in 'hoogte. Ook kom't er een' rolsohaatsbaan waarop in de winter evt. 'geschaatst kan worden. De grond in het bestemmingsplan is al eigendom van de gemeente en de plannen zijn praktisch gereed zodat na het accoord van de gemeenteraad ver wacht raag worden dat volgend voor jaar de eerste aanzet kan worden ge maakt waarna het tempo afhankelijk zal zijn van de toewijzing van contin genten. STELLENDAM Waarschijnlijk door slaap overmand is woensdagmorgen kwart voor zeven dhr. G. J. F. Droog uit Waddinxveen bij Stellendam van de dijk gereden. Hij bestuurde een V.W. pick-up van de Kon. My Wegenbouw N.V. te Utrecht. De wagen reed in de laatste bocht recht door, schoof van de dijk af, nam in zijn vaart een' boom mee en kwam al dus onder aan de dijk in ed watering terecht. De bestuurder werd ter obser vatie naar het ziekenhuis gebracht, maar hij bleek slechts licht gewond. HERKINGBN Opbrengst. De verkoop van goede ren door de Herv. Vrouwenvereniging „Niet in eigen kracht" heeft ten bate der kerk opgebracht het mooie bedrag van 2000,Alle medewerkers(sters) zowel buiten als binnen de gemeente hartelijk dank. Aardgas. Met de aanleg van gaslei- dineng is men begonnen, m.en hoopt wanneer de weerscimstandigheden mee werken, begin 1972 onze dcrpsgemeert- sdhap van 'gas te kunnen voorzien. Door de Ger. Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. Hoo'gerland van Werkendam. OUDE TONGE Op de laatst gehouden ledenver'ga- dering van de woningbouwver. „Sa- m'enwerking" zijn tot commissaris be noemd dr. van Hattem en dhr. R. Win kels. De collecte die enkele weken geleden 'gehouden werd voor de Nederlandse Blindenbond heeft totaal opgebracht 332,02. Gevers en collectanten hartelijk dank daarvoor. Uitslag tekenwedstrijd EXPO '71. Onderstaande personen hebben een prijs behaald in de tekenwedstrijd die door de fa. Jansen uit Roosendaal gehouden is op de Expo '71 te Oude Tonge. C. Heij'boer, Oude Tonge, Ie prijs. Marja Zoon, Dirksland, 2e prijs. Marco Osseweijer, Oude Tonge, 3e prijs. Harm Muurling, Ouddorp, 4e prijs. Johan Cle ment, Oude Tonge, 5e prijs. Verder werden prijzen toegekend aan Anja de Jong, Stad a.t. Haringvliet. Magda v. d. Berge, Oude Tonge. Petra Buijs, Oude Tonge. Antan v. Oorschot, Oude Tonge. Anton v. d. Made, Acht huizen. Conre Jansen, Middelharnis. Ja- co Vane, Bruinisse. Diana Rautema, Bruinisse. Annemieke Mast, Den' Bom mel. Jannie Klink, Dirksland. Gerrard Boot, Dirksland. Lenij Maliepaard, Oude Tonge. Ellen Wielaard, Oude Ton ge. De prijzen kunnen werden afge-haald op zaterdag 13 november tussen 10 en 12 uur op Lincolnplein 11 te Oude Tonge. Bauknecht Nederland n.v. geeft op 11 en 12 noveimber a.s. 's avonds vanaf half acht een voorlichtingsavond over diepvriezen alsmede demonstratie met vaatVvTasmachines. Deze voorlichting geschiedt op uitno diging van Schouten de Geus n.v. te Oude Tonge. De avond wordt gegeven in de kan tine van de Sporthal, Emmastraat Oude Tonge. Iedereen is hartelijk welkom. Toegang vrij. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid Holland mr. J. Klaasesz op zijn verzoek, met, ingang van 1 maart 1972 eervol ontslag verleend, met dank voor de vele en gewichtige dien sten aan den lande bewezen. OM OVER NA TE DENKEN 'tKostte God niet zoveel dat Hij ons schepselen maakte, als dat Hij ons kinderen maakte. Om ons tot schepselen te maken kostte Hem maar één woord; maar ons tot kin deren te maken kostte Hem Zijn bloed. Die weinig vrucht draagt gaat in veiligheid; die veel vrucht draagt gaat in vrede. Kleine genade zal ons boven alle 'gevaar des doods brengen, maar grote genade zal ons zelfs boven alle vrees des doods opvoeren. Woorden van Watzon De consumptieaardappelmarkt In de gang van zaken op de aard- appelmarkt is de laatste twee weken 'geen verandering gekomen. De export verloopt zeer moeizaam en het tempo ligt mo'menteel lager dan vorig jaar. Frankrijk is nog steeds sterk concur rerend op de exportmarkt. De hoeveel- 'heden 'die Frankrijk op dit ogenblik aan Duitsland en Italië levert, zijn zelfs groter dan de hoeveelheid Nederlandse aardappelen voor deze bestemmingen. Het prijspeil in Frankrijk is momenteel dermate laag dat er voor industrie- en voerdoeleinden B'ranse aardappelen naar Nederland gehaald worden. Ook op de binnenlandse markt is de stemming kalm met in het algemeen een vasthoudende tendens bij de telers. De prijzen' van Bintjes voor binnenland se voorziening liggen voor gewilde par tijen zonder 'gebreken iets hoger dan er voor export gerealiseerd kan v>?orden. !lll!llllil!l!!!||llilllllllilllllill!lllllillll!llllll{l!!lllililllin BRUINISSE 1 Zondagmiddag vloog bij de be jaarde mevrouw wed. van Enge len in de Prinses Marijkestraat, een fasant door de ruit naar bin nen, uiteraard in het vrij kleine kamertje nogal wat ravage aan richtend. De vogel moest dit avontuur met de dood 'bekopen, de bewoonster schrok zo hevig, dat voor haar geneeskundige 'hulp moest worden ingeroepen. De fa zant zal worden opgezet. !tii' God zou het kwade nimmer toela ten. Indien Hij geen goed uit het kwade wist voort te brengen. Augustinus

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1