SnelJieid in de vogelwereid David Blok werd vrijetijds-molen Een vrachtauto zo hoog als een huis KEUVELAAR -k Kopwerk bieten van jaar t®t jaar slechter Vk^ Lage tarra en hoog gehalte Weer-voorspellingen op langere duur P. NELISSE VAKANTIE 72 2e ideeënmarkt voor toerisme en recreatie IVliddelharnis C. ICSE¥iT Zn. Centrale Verwarming Bavld Blok gaat als vrijgezel blijmoedig door het leven, maar ook hij heeft zijn zwaklie momenten waarin een liefde opbloeit. ïn alle eer a deugd probeert David daar dan gevolg aan te geven cii sinds enkele weken lukt hem dat uitstekend, want de romance die tussen David en zijn jeugdliefde, de flakkeese korenmolens opbloeide is bezegeld in een hechte verbindtenis. David Blok is n.l. kortgeleden benoemd tot mole naar van de gemeente Middelharnis, bezoldigd en wel, om de geres taureerde molems van Nieuwe Tonge en Stad draaiend en daarmee goei intact te houden. Expositie „de WaiSe Bladz. 2 ^ILANDKN-NIEUWS- Vrijdag 5 november jj- Suikerbieten rijlt aan sniker De ontwikkeling van de suikerbieten- oogst 1971 gaat voort om alle records te slaan. Tot nog toe wordt er een hoog gehalte aan suiker en een lage tarra ge boekt. Hierbijkomt het uitzonderlijk mooie najaarsweer dat de campagne sterk in de goede richting beïnvloed. Bij al deze gunstige factoren zit er toch ook weer een addertje onder het gras.i Ir. J. van den Hil uit, in het zojuist versche nen nummer van Maandblad Suiker Unie, een ernstige klacht aan het adres van de landbouwers. Het betreft het koppen van de bieten. Er wordt zelfs over een zorgelijke toestand gesproken. Letterlijk schrijft Ir. Van den Hil het volgende: „Ladingen bieten waaraan zo op het oog geen aanklevende grond aanwezig is blijken bij bemonstering en tarre- ring toch nog een tarrapercentage van rond 15 "/o op te leveren. De koptarracijfers zijn dan ook vrij hoog te noemen. Deze ontwikkeling baart de suikerindustrie in het alge meen veel zorgen. De kwaliteit van het kopwerk wordt van jaar tot jaar slechter. Dit betekent, dat er niet alleen meer koppen in de fabriek worden inge voerd, maar dat er vooral steeds meer bladsteelresten mee moeten worden verwerkt. Deze bladsteelresten komen wat gewicht betreft niet in het tarra- cijfer tot uiting. Ze zijn echter wel de bron van veel onzuiverheden in het sap". Zo ziet men maar weer „het is niet al les goud wat er blinkt". .- Op volle capaciteit. Na een goede start van de Suiker Unie fabrieken op zaterdag 18 septem ber en een grote belangstelling van de telers voor de voorlevering werkten de zes fabrieken al spoedig op volle capa citeit. Recordcijfers werden niet ge boekt in verband met het hoge gehalte aan suiker. Suikerwinning uit bieten juist ook wanneer de aangevoerde grondstof rijk is aan suiker vraagt nu eenmaal tijd, ook in een vrijwel continue proces. De gunstige weersom standigheden hebben niet alleen voor een record-oogst van de suikerfabrieken gezorgd, zij hebben ook het suikerge halte extra goed beïnvloed. Tot 1 okt. lag het suikergehalte voor Noord-Ne derland op I6V2 a 17 procent; voor Zuid- Nederland was dit gemiddeld 16 a lG'/2 procent en voor Zuid-Limburg bleef het nog onder de 16 procent. De mterst droge -nazomer heeft in de bietenvelden voor meer verrassingen gezorgd. Hier en daar waren er velden met veel slapen de bieten (afgestorven blad).i Het sui kergehalte van deze „slapers" was bij aanvoer aan de fabrieken rond 20''/o. Goede plaats voor opslag vereist. De droogte zorgde ook voor een laag procent tarra, er kwamen gemiddelden van 10 tot 12 procent uit de bus. De bieten waren over het algemeen bijzon der schoon, al kwam het hieren daar voor, dat toch nog veel losse grond werd aangevoerd. Een kwestie van het inrich ten van een goede plaats voor de opslag van de bieten bij de boerderij óf op het land. (Op sommige plaatsen worden de los- en laadplaatsen bij de havens ge bruikt met toestemming van de betref fende gemeente. Dit blijkt een goede op lossing té zijn voor landbouwers die niet beschikken over een verharde opslag. P.i.V.). Niet genoeg kan worden gepleit voor een verharde bodem, waarop de bieten kunnen worden opgeslagen in af wachting van het transport naar de fabriek, aldus het Maandblad. Aandacht voor liet rooien. Het vele groen in sommige ladingen bezorgen de kruidvangers in de fa-1 brieken nogal wat werk. Bietenrooien is niet direct een vak, waarvoor men in de wieg gelegd moet zijn. Met het op een juiste manier instellen van de rooima- chine, met regelmatige controle en de nodige aandacht aan zijn oogst, zijn machine en zijn transport behoeft menj beslist geen groene lading op de wagens te hebben. Als men op dezelfde wijze als tot nu toe de bieten kan rooien en verwerken is het mogelijk om reeds half december de campagne te beëindigen. De wortel- opbrengst is imomenteel iets lager dan aanvankelijk werd geraamd. Het is nog de vraag of de tot nu toe grootste bie- tenoogst van Nederland van 5.243 mil joen ton, die in 1968 werd verwerkt ook dit jaar zal kunnen worden bereikt.; Wat de suikerproduktie betreft is het haast wel zeker, dat de 12 Nederlandse sui kerfabrieken een absoluut record zullen vestigen. Mogelijk zal de witsuikerpro- duktie uit de oogst 1971 de 700.000 ton behoorlijk overschrijden. De oorzaak daarvan is, dat de suikerproduktie per hectare rond 15»/o hoger ligt dan het 10- jaars gemiddelde. Alles met deze res trictie: ijs en weder dienende. Veel bietentelers, vooral kleine landbouwers, die geen ruimte ter bescliilddng hebben om hun bieten op een verharde plaats op te slaan, moeten diliwijls zoelsen naar een gescliikte gelegenheid die voor de vrachtrijders gemakkelijk be reikbaar zijn. Te Ooltgensplaat heeft men zo'n opslagterrein gevonden aan de haven, waar vroeger ook veel bieten werden verladen, maar dan in het schip. Het gemeentebestuur van Oostflakkee gaf volle medewerking. In elke hoop bieten staat een bordje met de naam van de landbouwer-leverancier en het leveringsnununer. Voor de chauffeurs nood zakelijk. Ongeveer 10 °/o van alle dieren heeft het vliegen geleerd maar slechts een groep daarvan heeft het tot meester schap 'gebracht. De bekende omitholoog Galke heeft mededelingen gedaan over vliegkunst die aan het ongelooflijke 'grenzen. Hij kwam wel tot 535 km per uur. Een tolauwborst zou b.v. in één nacht van Helgoland naar Soedan kunnen vliegen. Thans is men echter tot een andere overtuiging gekomen. Sinds men door middel van een vliegtuig directe waarnemingen heeft kunnen' doen over meevliegende vogels is gebleken dat al les geweldig overdreven w^as. De vogelkenner dr. Thieneman van de vogelwacht Rossitan heeft snelheids- imetingen gedaan met het volgende re sultaat: sperwer 41,4 km. per uur, kraaien én meeuwen 50 km. per uur, vinken iets meer en het is reeds een flinke prestatie als spreeuwen op hun tochten 74 km. halen. Slechts zes vogels waarover men in dat opzicht ware sprookjes vertelde;, komen boven' deze getallen uit. Het zijn de postduif, albatros, fregatvogel, de Zuidrussische -gierzwaluw, de krik- eend en de aalscholver. Van postduiven ds geconstateerd dat zij niet meer vliegen dan 79 km. per uur, maar gedurende een korte tijd met de wind mee belangrijkhogere snelheden kunnen bereiken. De albatros kan werkelijk w^ekenlan>g schepen vol gen, het is eohter ook het ideale voor beeld van zweefvliegen. De Aziatische 'gierzwaluw 144 km., de krikeend 119 km., de Aalscholver 104 km. per uur. De fabels van het vO'geltrek hebben steeds in hoge mate de fantas'ie opge wekt. Maar wanneer men vroeger dacht dat de vogels in een! nacht' tot diep in Afrika konden vliegen, thans weet men beter door ringproeven. Het is bewezen dat ooievaars die 10.000 km. afleg gen, ongeveer drie maanden nodig he'b- ben. Door pootringen is ook vastgesteld dat spreeuwen over een reis van 680 km. 20 dagen deden. Evenals over de snelheid is ook over de hoogte waar op vogels vliegen veel gefantaseerd. In hoofdzaak niet terzake kundigen heb ben fabels daaromtrent de wereld in gestuurd. Een sterrenkundige zag door een kij ker vogels en schatte de vogels op 8000 m. en Gailke de „vogelromaoier" be pleitte de opvatting dat trekvogels op 11 a 12 km. hoogte zouden vliegen. Maar de luchtvaart heeft nooit vogels waar genomen boven 1400 m. In luchtlaigen op 10.000 m. hoogte heerst in het voor jaar ongeveer een temperatuur van 54 'graden onder nul. Waarom zouden zich vogels aan deze dodelijke temperatuur blO'Odstellen? Men is het er nu wel over eens dat de" vo'geltrek plaats heeft op enkele honderden! meters hoogte en dat 400 meter als uiterste .grens naar boven te beschouwen is. De nieuwste onder zoekingen hebben dus weer een eind gemaakt aan fabels die zelfs in de schoolboeken te vinden waren. De vlieg kunst van de vogels is zonder overdrij ving toch al bewonderingswaardig ge noeg. (J. V. d. V.) (Uit maandblad „Onze Vogels") Nederland zal meewerken aan het stichten' van een Europees centrum voor meerdaagse weersverwachtingen. Verwacht mag worden, dat binnen enkele jaren een weersverwachting van vijf a zeven dagen mogelijk zal zijn. Omstreeks 1980 zullen de weerdeskundi gen tien dagen vooruit kunnen zien. LANDBOUW MECHANISATIEBEDRIJF TEL. (01875) 216 NIEUWE-TONGE Voor wie meer van zyn vrije tyd wil maken. Van 26 tot en met 30 december 1971 wordt in de Irenehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een tweede toeristische manifestatie onder de naam „VAKANTIE '72" gehouden. Ieder jaar gaan steeds meer mensen op vakantie, nemen meer mensen een tweede, kortere vakantie - bijvoorbeeld in de winter, waarbij echt niet meer ge zegd kan worden, dat wintersport een dure elitesport is en trekken meer mensen er voor een kort of lang week end bewust op uit. Ieder jaar opnieuw gaat ergens wel iets fout en worden we geconfronteerd met het groot en klein reisverdriet, met vakanties die niet zijn doorgegaan of met het balkon dat geen uitzicht op zee bood en daarmee de vakantie wellicht bedierf. De oorzaken van dat groot en klein reisverdriet zijn legio, maar vaak liggen onvoldoende voorbereiding, gebrek aan voorlichting of een al te lichtvaardig volgen van een meer of minder deskun dig oordeel daaraan ten grondslag. Voorkomen is beter dan genezen gaat in heel bijzondere mate op bij de voor bereiding van uw vakantie of weekend en er mag rustig worden gesteld, dat u zelf door een gedegen voorbereiding het welslagen van uw vakantie grotendeels kunt bepalen. Wilt u programma's vergelijken, niet alleen door ze "haast elkaar te leggen, maar ook door vragen aan deskundigen te stellen? Wilt u vast een voorproefje nemen letterlijk door culinaire specialiteiten te proeven, figuurlijk door folklore en films? „VAKANTIE '72" biedt u hiertoe de gelegenheid. Er is met vele smaken re kening gehouden. Middellandse zee-vakantie, maar ook vissen in Ierland of een Safari m Afrika. Voor de tieners en de 65 -ers is er informatie over reizen die speciaal voor hen zijn uitgedacht, individualisten kun nen met deskundigen hun droomreis sa menstellen, terwijl voor groeps- of schoolreizen specialisten met advies ge reed staan. Wilt u ongestoord deze ideeënmarkt bezoeken, dat kan, want voor de klein tjes is er een crèche ingericht bij de hoofdingang^ Deze manifestatie is geopend: Maandag 27 dec, dinsdag 28 dec, woensdag 29 december van 10 tot 21 uur, donderdag 30 dec van 10 tot 18 uur. SOMMELSDLTK TRlcfonn (01870) 2609 Uitslagenl damvereniging „Denli en Zet" te Sommelsdijk - Middelhamis van maandag 1 nov. Afd. I: B. Vis J. Dekker 1—1 L. Bruggeman C. Polder 1'1 J. Smalheer A. Knape O2 A. Verolme F. Noordijk 2—0 Afd. Il: A. V. d. Sluijs M. V. Lente 2-0 H. 'Groenendijk B. Roetman 11 H. Holt W. V. Dongen 2—0 J. Lodder C. Zoon 11 A. Krijgsman G. Knops 11 Afd. IV: S. Vis J. V. d. Ouden 0—2 G. Noteboom H. ScheUevis 0—2 C. Vreeswijk D. v. d. Vlugt 1—1 G. Vinke Joh. Baikker 2—0 Het derde 10-tal van D. en Z. speel de voor de Flakkeese Dambond haar uitwedstrijd tegen Ouddorp II D. en Z. III won deze wedstrijd met 164. i^iiiJSiii::>:«S;'.it< Vergeleken bij dit reusachtige, door General Motors Canadese 'dochtermaatschappij geconstrueerde terreinvoertuig, de TEREX 33-15, staan deze twee mannen er maar als dwergen bij en lijkt de eveneens afgebeelde Chevrolet Vega eerder een miniatuur-auto. Deze mastodont die 12.48 meter lang, 6.27 meter breed en ongeladen 5.66 meter hoog is, heeft een laadvermo'gen van 150 ton. De TEREX 33-15 met diesel-electrischebare laadbak een hooigte van 11.63 meter. In zijn hoogste stand bereikt de kantel aandrijving is voorzien van de grootste, op het ogenblik bestaande, rubber banden. We schreven het met enige scherts neer maar eigenlijk is het helemaal waar dat de liefde tot de molens een jeugdliefde van David Blok is. Toen hem in zijn jongere jaren 's middags om twee uur op de technische school het schildersdiploma in handen werd gedrukt stond hij een uur later op de molen van Middelhamis om de toen malige molenaar dhr. J. J. Dambruin te helpen, zoals hij al zovele malen! te voren gedaan had. David bleef de mo len en zijn baas gedurende de oorlogs jaren trouw tot in 1946 het Vaderland rie-p en hij in militaire dienst moest. Het werd enkele jaren Indië en toen hij in 1950 terugkwam had het molenaars- werk afgedaan. David ging in dienst van de toenmalige Gascentrale Flak- kee aan welk (thans 'gefuseerd) bedrijf hij nog steeds verbonden is. Voortaan mocht hij alleen nog maar naar mo'lens kijken maar daar is nu verandering in gekomen. Een brief David schreef een brief naar de ge meente omdat het hem zeer ter harte ging dat de prachtig gerestaureerde mo lens zo maar stonden te niksen. „Zon de er zoveel geld aan te hebtoen be steed en er niet mee te werken" vond David en die gedachte zette hij keurig op het papier en inmiddels is de aan stelling tot molenaar al een feit ge worden. „Als er niet gauw met die molens 'begonnen' was dan hadden ze over 5 jaar -weer aan restauratie toegeweest rust roest en dat geldt bovenal voor een molen", zo lichtte David ons toe toen we hem opzochten. „Je kunt Jan, Piet en Klaas zomaar niet met een mo len laten draaien en *daaro>m ben Ei blij dat ze me aangeno-men hebben." In middels is David aan het werk geto gen, elke zaterdag is 'hij beurtelings ep de molen van Nieuwe Tonge „Oranje boom anno 1768" en te Stad „de Ko renaar anno 1746" te vinden en bij vnd laat hij de wieken lustig draaien tot meerdere glorie en tot behoud van de ,,l0'ze" molenaar, de maalstenen zijü buiten werking gezet omdat er sinilj jaar en dag toch niets mee te malen ii. maar dat doet weinig af aan het ple zier dat hij in dat alles heeft. Toen üj vorige week de molen van Nieuwe Tonge liet draaien heeft dat nogal vflt publiek getrokken en die belangstel ling voor alles wat des molens is tüH David heel graag zien. Er zijn nog meer gerestaureerde m'- lens op Flakkee waarmee niet gewerS wordt en die de redenering van Da vid en vele anderen volgend zie"' derogen achteruit zullen gaan. WelB», David is niet kieskeurig, hij wil ook die molens onder zijn ''hoede nemen om s periodiek eens even „los" te ma.W David doet dat na de wekelijkse arteJ in het gas en wanneer „Sempre" he" niet roept om de grote, trom te roeren- SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslagen d..d 1 november R.S.B.: Zwarte Pion 1 Ashtapada 1 V2V2 Ie Afd.: D. Hoogzand W. Markwat O1 2e Afd.: A. V. Loon C. Vis V2—Va Ad. Visser J. C. Hollander 0—1 A. T. Robijn H. de Zout 1-0 J. Vroegindeweij C. v. d. Groef '/2—1/2 N. V. Bracht J. Kruik 1—0 ■M. Moerland J. Noordij'k Va—Va SOMMELSDIJK il In Galerie „de Welle" aan de Voor straat te Sommelsdijk wordt van 5 to 25 november geëxposeerd door Ksre' van Nooyen. Opening vrijdagavond o» half negen. MELISSANT Jaarvergadering. De vromvenverS- „Draagt elkanders lasten" der Ger. C-s-^ meente, hoopt woensdag 10 ncvemte' a.s. haar eerste jaarvergadering te ho"' den in het kerkgebouw aan de BeatnS'' laan. Naast jaarverslagen^ en enkele ondej- werpen, vermeldt deagenda verschil- lende gedichten, terwijl de Ijollekte ts- stemd is voor de D.V. volgend J^ar houden vakantieweek voor gcliaii'"^ capten. ledere belangstellende is ha'" telijk welkom. Aanvang half acht. ST. AINHNTALAND Voor beroep bedankt. De in de va cature van ds. J. M. de Raad (die naai Stolwijk vertroklten is) beroe;,on pr^^ kant, ds. K. Exalto, Ned. Herv. pre^' kant te Noordeloos, heeft voor het t^^ roep naar de Herv. Gemeente van Annaland gemeend te moeten bedai' ken. pj Dankdag voor Gewas en -A'-'^, ^y, dankdag voor Gewas en Arbeid zal iJ te St. Annaland in alle drie kei-ken houden worden op woensdag 17 ber a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 10