EIIAnPEII - niEUWS Het voormalige kasteel Moermond Terugblik in het grijs verleden De vier liavens van Somnielsilijlc Zeeuwse wandelingen Nieuws iiit Zeeland De haven van Sommelsdijk, anno 1792 Boekbespreking (door HAN BOOMSMA) SeUad Vrijdag 29 oktober 1971 No. 4033 Kastelen hebberi we nie4; veel in Zee land Het kasteel Westhoeve op Wal cheren tussen Domburg en Oostkapelle is misschien wel het meest bekend. Even buiten Middelburg ligt het slot Ter Hooge, dat we ook nog wel een kas teeltje) kunnen noemen. Op Schouwen het'kasteel Moermond en hier niet ver vandaan het oude slot Haamstede, maar dan hebtoen we het ook gehad. Behalve op verschillende plaatsen nog onzichtba re fondamenten in de grond. Pas geleden las ik nog dat in Overijsel op een namiddag-fietstocht van 25 km. wel een tiental kastelen te zien zijn. Kom daar in Zeeland eens om! Op de vingers van één hand kunnen we ze lellen en je moet een auto hebben om ze op een aöhtermiddag te kunnen be zoeken. We gaan nu naar Schouwen, naar het i^asteel Moermond bij Renesse. Het eerste kasteel Ik wü het in dit artikel niet hebben over het tegenwoordige slot, maar over het eerste kasteel, dat al sinds ihet jaar 1297 verdwenen is, maar in 1956 weer voor de dag is gekomen. Tenminste de de fondamenten ervan. Bij het graven ten behoeve van de herverkaveling op Schouwen na de stormramp van 1953 heeft men een ge heim ontdekt, dat bijna 700 jaar lang verborgen is gebleven. Vlak bij het tegenwoordige kasteel heeft men in 1956 de fundamenten' blootgelegd van de vroegere burcht. Zware muren, zo dik als man ze nog niet dikwijls heeft gevonden. Zo uitge strekt van omvang, dat dit oude kas teel veel groter moet geweest zijn dan het tegenwoordige. Zwaar vestingwerk, waardoor we ook beter begrijpen het beleg van 1297, waarover straks nog meer. In de eerste helft van de 13e eeuw leefde in Zierikzee een aanzienlijk edel man: Costijn van Sirixe Zierikzee). Met graaf Floris IV ruilde hij in 1229 zijn bezittingen in deze stad voor een grote strook duingronden, weide en riet landen in het westen van Schouwen. Zijn nieuwe bezitting noemde hij naar de grote rietvelden Rietnesse. Deze naam is via Riedenisse en! Renisse het tegenwoordige Renesse geworden. Hier bouwde hij tussen 1229 en 1244 een kas teel. Uit zijn huwelijk met HElegonde van Voorne is vooral zijn 'kleinzoon Jan van Renesse bekend geworden. Jan van Renesse In diens tijd regeerde als graaf van Holland en Zeeland de bekende Floris V. Deze maakte zich ook onder de Zeeuwse edelen veel vijanden. Aan som mige edelen ontnam hij hun bezittingen, waarna ze deze weer in leen terug kon den krijgen. Eerst eigenaar en; daarna leenman van de graaf, dat wekte veel verbittering. Het is dan ook geen won der, dat we veel Zeeuwse edellieden zien vechten aan de zijde van de graaf van Vlaanderen, de grote vijand van de Hollandse graven. Ook Jan van Renesse heeft eens zijn bezit opgedragen aan graaf Guy van Vlaanderen. Zijn verstandhouding tegen over Floris V, die hij eerst trouw hielp, was later uiterst koel, op het vijandige af. Er wordt wel beweerd, dat hij ook medeplichtig was aan de aanslag op diens leven in 1296. Bij de dood van Floris V ,1296) liep, het helemaal mis. Diens zoon en opvol ger Jan I was een' zwak en ziekelijk jongetje van nauwelijks 12 jaar. Hij stond geheel onder de macht van de edelman Wolfert van Borssele, heer van Veere. Deze regeerde eigenlijk en' graaf Jan had weinig te zeggen, was een speelpop in de 'handen van de heers zuchtige heer van Veere, waar ook de jonge graaf dikwijls vertoefde. Jan van Renesse had eerst veel invloed op de jonge graaf, werd zelfs aangesteld als baljuw van het zuidelijk deel van Hol land. Maar zulke edellieden waren voor Wol fert van Borssele een sta-in-de-weg, die zouden hem immers zijn macht over het jonge graafje uit banden kunnen nemen! Die moesten uit de weg geruimd worden. Zo ook Jan van Renesse. Hij werd ervan beschuldigd de kleine graaf ge vangen te willen nemen om he-m naar Brabant te voeren. Naar Veere werd hij ontboden orn zioh te verantwoorden over deze aanklacht. Jan van Renesse weigerde echter te komen, hij vertrouw de het zaakje niet, temeer daar men hem geen vrijgeleide wilde geven. Wil Jan van Renesse niet naar Veere komen, dan zal men uit Veere naar Renesse gaan, naar het kasteel Moer mond, met een leger. Dat was in 1297. Beleg van Moermond Wolfert 'van Borssele trok dus met een legertje huursoldaten van Walcheren naar Schouwen en belegerde het kasteel Moermond. De bruggen waren opge haald, Jan van Renesse was met 360 man veilig binnen de dikke kasteel- muren:. Veilig voor de pijlen van de belegeraars, maar niet beveüigd tegen uithongering. Het einde was dan ook dat de kas teelheer zich moest overgeven. Zoals de oude dichter Melis Stoke zegt: „Dus belach men Moermond, Men lach er voor ene stond Eer men 't ghewan ende sy 't opgaven. Al had ghecost vele haven. Men moest breken alternale Van boven neder tot den dale." Dit is de eerste keer dat we de naam Moermond horen. Wat er van de 360 manschappen in het kasteel geworden is weten we niet. Gesneuveld, gevanigen' genomen? Jan van Renesse wist te ontkomen. Hoe? We weten het evenmin. Volgens een oude overlevering liep er van het kasteel een onderaardse gang naar de boerderij de Helle (genoemd naar het vroegere water Helius). Oude verhalen spreken dikwijls van zulke gangen on der de grond, die echter zo goed als nooit gevonden worden. Een gang in zo'n laag drassig land is erg onwaarschijn lijk, in ieder geval heeft men tot nu toe niets hiervan gevonden. Waar Vlaanderen We weten wel dat Jan van Renesse niet in handen van zijn vijanden' is ge vallen. Hij is naar Vlaanderen gevlucht, waar hij nog heeft meegevochten in de bekende Gulden Sporenslag van 1302. Dat was de strijd tussen het volksleger van hoofdzakelijk Vlaamse ambachts lieden en de ridders van de koning van Frankrijk, die bij deze gelegenheid niet hun gewone ijzeren sporen droegen, maar de gouden sporen, die ze anders sïlechts bij feestelijke gebeurtenissen ge bruikten'. Jan van Renesse heeft een belangrijk aandeel gehad in de over winning der Vlamingen. Twee jaar later is hij met de inval der Vlamingen in Holland hier terug gekomen (1304). Toen de Vlamingen ver slagen waren is hij bij zijn vlucht van Utrecht naar het zuiden bij het over steken van de Lek verdronken. Zijn vijand Wolfert van Borssele heeft het beleg slechts '2 jaar overleefd. In 1299 wilde hij graaf Jan I van Den Haag naar Zeeland voeren om hem des te beter in zijn macht te hebben. Door zijn heerszucht had hij zich echter veel vijanden gemaakt. Op weg naar Veere werd hij bij Vlaardingen gegre pen en op het Stenenhuis in Delft ge vangen gezet. Het woedende volk haal de hem er uit ,wierp hem op straat en vermoordde hem. Na de overgave van het kasteel Moer mond drong Wolfert van Renesse er binnen, plunderde het en stak het in brand. Alleen de muren bleven staan. De bezittingen van Jan van Renesse vervielen aan Witte van Haamstede, de bastaardzoon van graaf Floris V. Middelburg L. van Wallenburg THOLEN --- Hervormingsdienst. In de kerk van de Geref, Gemeente wordt er zaterdag avond om 8 uur een hervormingsdienst gehouden, Ds. Hegeman zal dan een rede houden die betrekking heeft op net feit, dat Luther in 1517 zijn 95 stel- bngert aan de poort van de slotkapel in Wittenberg bevestigde. ST. ANNALAND Opbrengst Zeeuwse collecte. De te t>t. Annaland gehouden jaarlijkse Zeeuw se collecte heeft een bedrag van '04,80 opgebracht. Geslaagd. De heren J. van der Graaf en J. van 't «of, beiden uit St. Anna land zijn te Bergen op Zoom geslaagd Voor het Smecona-diploma constructie- werkenlasser primair. OUD VOSSEMEER Wiïiferdienstregelingr veerpont. Met ingang van 9 november zal het veer tussen Oud- en Nieuw Vossemeer in Winterdienstregeling overgaan. De eer ste tocht is dan om 7 uur 's morgens en ae laatste om 7.30 uur des avonds. STAVENISSE Woningbouw. Door Aann. Bedrijf ^ebr. Van den Bergh uit Bergen op -ioom werden van de week de 10 koop woningen aan de Schoolstraat opgele- ercl en overgedragen aan de respectie velijke eigenaren. OOSTERLAND De jaarlijkse dankdag voor het ge was, die hier ter plaatse door alle kerk- formaties gehouden wordt behalve door de Ned. Hervormde Kerk, zal plaats hebben op woensdag 3 november a.s. De voorgenomen cursus door de af deling Ooster- en Sir Jansland van het Groene Kruis voor moeders en a.s. moe ders waarbij een drietal dames voor- liohting zouden geven betreffende zui gelingen- en kleuterverzorging en waar voor enige keren gegadigden voor zijn opgeroepen' kan wegens gebrek aan be langstelling geen doorgang vinden. „De Heidelbergse Catechismus" door ds. H. van Gilst. Den Hertog's Uit geverij, Utrecht. Bij voldoende intekening zal bij den Hertog te Utrecht verschijnen de Hei delbergse Cateohlsmus door ds. H. van Gilst (die ook te Dirksland predikant der Ger. Gemeente is geweest). Dit werk zal bestaan uit 55 predikaties met totaal ongeveer 850 pagina's. Het boek zal worden geibonden in prachtige kunstle deren band, de prijs bedraagt bij voor intekening 65,en na verschijning 75,per exemplaar. es 3 Van de verhalen over de loggers en sloepen van Mlddelhamis vandaag eens over naar het beantwoorden van een vraag: „Weet je iets te vertellen over de haven van Sommelsdyk?" Welnu, Sonunelsdijk is iets ouder dan Middel- hamis. Op 31 maart 1418 werd de Heer- lykheld Sommelsdyk ter bedijking uit gegeven. We moeten goed bedenken, dat de platen -waaruit het in te polderen land toen bestond, doorsneden waren met kreken. Diepe kreken, die gebruikt zullen worden voor de polderuitwate- ring. We kxmnen dat nog goed zien, die oude kreken waren geen rechte sloten. Onomstotelijk zijn b.v. de Vliegers in Middelharnis en de Wildemainskreek in oorsprong heel oude kreken daterend nog van vóór de inpoldering. Hier en daar lopen ze nog met grillige bochten door ons akkerland. Die kreken zullen geibruikt kunnen worden om er een havenkom van te bouwen.i We zien dat in Middelharnis, waar de havenkom van het Vingerling zulk een bouwwerk is. En nu Sommelsdijk. Dat ter bedijking geven beduidt zeker, dat toen de eerste bewoning is gekomen. Op 31 maart 1418 is het allemaal officieel geworden. Wat er daarna gebeurd is, laat zich vermoe den, in 1421 verwoestte de grote en be ruchte St. Elisatoethsvloed het land bij Dordrecht, waaruit de Biesbosch ont stond. Een stukje van die storm heeft zeker de toenmalige bewoners hier ge troffen. In 1422 is opnieuw een grote stormvloed over deze landen getrokken. Dan volgt dè mededeling: dat in 1430 de schippers van Sommelsdijk vrijdom van tol verkrijgen. Opnieuw komen grote overstromingen dit land teisteren, de dijken moeten weg_ gespoeld zijn en het werk begon op nieuw in 1464 en dan w^ordt de grote dijk gemaakt, waarbij in één inpoldering delen van het Oudeland van Middelhar nis, Oudeland van Sommelsdijk, Dui- venwaard de Uitslag van Oude Tonge en de Uitslag van Nieuwe Tonge, droog wordt gemaakt. Deze zeer grote inpol dering is ongeveer 2377 H.A. (5176 ge meten I7OV2 roe groot). Een haiven. Som.imelsdijk heeft een haven gekre gen. We moeten ons dat niet al te groots bedenken, de schepen die Sommelsdijk aandeden, moesten door een kreek heen van het niet zo grote gorsland, het doïi^ bereiken. Er is sprake van een kade muur voor de Voorstraat. En nu de vraag: hoe liep die haven. Ik ben gaan zoeken of er iets van te vinden was. Gewapend met historische kennis kom je een heel eind, maar het is toch te danken aan een bejaarde Sommer- dieker, die me op weg hielp.i In zijn familie was het verhaal gebleven, waar de haven lag. Het kwam zo: Ik maakte een foto van de huidige spuisluis van de polder het Oudeland van Sommels dijk. In 1948 werd deze sluis vernieuwd, in de oorlog had boven de spuisluis een tankval gestaan, na de bevrijding was het water er door heen gelopen, in de oorlog had men weinig aan onderhoud kunnen doen, in 1948 volgde vernieu wing. De sluis kunt U vinden als U van Sommelsdijk naar Dirksland gaat, van de dijk links de weg neemt naar de Sommelsdijkse begraafplaats. U vindt daar meteen de Wildemanskreek, de grote afwatering van de polder. Ja, zei de oude Sommerdieker, dan moet je eigenlijk achter dat huis (op de foto te zien) gaan. Baar vindt je nog wat we noemen 's Landshaven. Daar gingen in vroeger jaren de schepen doorheen, van 's Landshaven kwamen ze in de Limie't, diait was een uitwate- ringssloot in de Westplaat te Middel harnis. Het land, waar 's Landshaven door heen gaat is de Everdina. Het wordt !S^^?Sft;!:^^'if!^"iM helemaal duidelijk, de eerste haven van Sommelsdijk was vanwaar nu de ha venkom is, door het huidige Spui waar nog geen spuisluis was, naar ',s Landshaven door de Everdina naar het Haringvliet (toen Zuiddiep). 's Lands haven was dus de voortzetting van de oude uitwateringskreek van 't Oudeland. In 1762 wordt de Everdinapolder in gepolderd, en dat betekent, dat in de dijk (we noemen die later de Nieuwe- dijk) een sluis aangelegd wordt om de schepen, die naar Sommelsdijk moeten, te schutten. Die sluis is later m.et klei dichtgegooid. Toen men enige jaren ge leden de Nieuwe Dijk afgroef, heeft men nog de oude balken van die schutsluis gevonden. Er volgt vanzelfsprekend uit dat ergens 's Landshaven afgesloten moest worden van de open Kaai van Sommelsdijk. Dat is ook zo. Er werd een dijk gebouwd voor de afsluiting van Spui met Kaai, die sluis is van 1792. Als U nu denkt, dat dit fantasie van me is, helemaal niet, want er bestaat een tekening van. In het boek van De Waal en Vervoorn komt een merkwaardige tekening voor tegenover pag. 272,i Er staat abusievelijk, dat dit Sommelsdijk was in 1596, neen, er zijn twee eeuwen gesmokkeld, het moet het jaar 1796 zijn. Neemt men zijn vergrootglas, bekijkt men de situatie bij de Sluis, dan ziet men tot zijn verbazing, dat de sche pen van Sommelsdijk niet in de haven kom liggen voor de Voorstraat, doch achter de sluis. In het Spui, met uit monding dus naar het Zuiddiep door 's Landshaven. Dat moet een goede haven zijn geweest, de haven van Middelhar nis was een open haven, en de haven kom van Sommelsdijk was ook open, eb en vloed zorgde voor problemen, en bij storm lag je, zeker in Sommelsdijk in de bijna onbeschutte haven niet best. Maar in die nieuwe situatie. Spui - 's Lands haven lagen de sdhepen, ook met slecht weer, prima. We zijn van haven nr. 1 gekomen bij haven nr. 2. Dan is er een nieuw pro bleem, de uitwatering van 's Landsha ven, Spuisluis Everdinadijk naar de Li miet, gaat verzanden. Nieuwe proble men voor Sommelsdijk, men keert terug naar de havenkom voor de Voorstraat en zoekt een andere weg. Ik 'kom terug op het verhaal van mijn Sommerdieker: in vroeger jaren had de polder het Oudeland van Sommelsdijk nog een tweede uitwatering, die ging ten oosten van Sommelsdijk tussen Oost-achterweg en Langeweg, met een Spuigewelf onder de Oostdijk van Som melsdijk en de Krak naar de haven. Want mijn zegsman vei1;elde me: dat hij vroeger meermalen in een nu afgebro ken huis is geweest, in dat huis was een grote gewelfkelder, waarvan het ver haal luidde, dat was van een vroegere De in 1948 vernieuwde spuisluis van het Oudeland van Sommelsdijk. Dit is de uitwatering van 1464. spuipoort en van de al lang afgedamde spuisloot. Ik heb lopen zoeken en speuren, er is niets meer van te zien. Men heeft later de kademuren van Sommelsdijk ver nieuwd, en van enige gewelfbouw is niets te bespeuren. Ook op oude kaarten kon ik niets vinden, maar gezien de betrouwbaarheid van mijn zegsman kunnen we aannemen, dat het juist is. Temeer, omdat we kunnen veronder stellen, dat polderwater dat door die spuisluis zijn water gooide over het gorsland, dat polderwater een geul heeft doen ontstaan in het land Westplaat (wat nu industrieland is) kreeg verbinding, met de Limiet. Sommelsdijk kreeg een nieuwe ha- venuitmonding naar het Zuiddiep. In de oude boeken wordt gesproken dat het havenhoofd verplaatst moet worden, maar we hebben haven nr.i 3 en daarom een foto van de huidige toe stand, vermoedelijk heeft de havenult- gang gelopen tussen waar het paard staat en de landbouwschuur met wagen ervoor. Die toestand van de haven duurt niet lang. Sommelsdijk blijft grote moeilijk heden houden met zijn haven. Het heeft een groot nadeel dat dit dorp Zeeuws is en Middelharnis Holland. Autoriteiten kunnen maar geen samenwerking krij gen, er wordt getwist, onderhandeld en het zal duren tot 1808. Dan is Napoleon de baas, hij heeft Sommelsdijk bij Hol land gevoegd, het land de Westplaat wordt ter bedijking gekocht van de Do meinen, en de inpolderaars krijgen de verplichting, een nieuwe haven te ma ken voor Sommelsdijk, met een heel belangrijke bepaling, bij de ingang van die haven te Middelharnis zal Sommels dijk een sluis aanleggen. En daarmede was Sommelsdijk verreweg de handig ste partner, want dat betekende, dat al le schepen die naar Sommelsdijk zouden gaan een rustige haven er zouden vin den voor laden en lossen, terwijl de ha ven van Middelharnis nog altijd een open getijhaven was, met alle nadelen. Er blijven problemen, de Sommels dijkse schutsluis lag helemaal aan het begin van de Sommelsdijkse haven. Sommelsdijk was verplicht een brug te bouwen, zodat de mensen naar de Westplaat over die brug konden gaan. Later is de sohutsluis afgebroken. Een ander verhaal. Het industrieter rein van Sommelsdijk staat op de plaats dat we vroeger de Galgenweitjes noem den. In mijn jonge jaren ging je er voetballen, in de winter stond er altijd water en kon je er vlug schaatsenrijden. Je vindt daar ook nog de galgeweg, dat terrein was vroeger grondgebied van Middelharnis. Later heeft er ruiling en correctie plaats gehad van grondgebied tussen Middelharnis en Sommelsdijk, maar de igalgeweitjes behoorden vroe ger tot Middelharnis en de galgeweg •doodlopend nog altijd was de laat ste weg, die de ter clcod veroordeelde moch afwandelen. Wel symbolisch, ein de weg, einde van het leven'. De veiligheids toestand op het platte land was vroeger niet zo groot. In die igulden 17e eeuiw kwamen vele slam- pamjpers en leeglopers, moordenaars en dieven op Holland af, „waar het zo rijk" was. Ze bedelden, braken in, roofden, overvielen boerenhofsteden. Het was hier heus niet zO' veilig en alle boeren hofsteden hadden stevige deuren en lui ken voor de ramen om het gespuis te weren. De baljuw, die rechtspraak was niet zuinig met zijn vonnissen, tuchtiging, waai je weken nog, plezier van had; bij giOter misdrijf, brandmerk op je naakte rug. Het publiek kwam dan toe zien hoe zo'n slachtoffer, stevig vast- gebonderi, het gloeiende bi'andijzer op zijn schouder gedrukt kreeg ten eeuwige dage een teken van een bega ne misdrijf. Was de misdaad nog em 's Landshaven. Dit was de eerste havengeul waardoor de schepen van en naar Sommelsdijk voeren. Later werd de haven afgedamd. ;-r''^«r«?iS*-f?5rï^ï»R5»^ Dit is een sterke vergroting uit een cliohé-afdruk van een gravure van die tijd. Links is de Kaai van Sommels dijk met de havenkom. Er is nog geen kademuur, wel is ide haven al afge sloten van de oude uitgang naar 's Land- haven. De Spuisluis is in de afdamming goed te zien. Achter die afdamming liggen nog 11 schepen in de oude haven dat is nu de Spui. De los- en laad- zijde is blijkbaar aan de noordkant waar nu een dijk ligt. De schepen vertrokken via 's Landshaven, door de sluis in de Nieuwe Dijk naar de Limiet, en vandaar naar het Haringvliet. Geheel rechts komt een scheepje door de nieuwe haven vanuit de Limiet varen naar de havenkom. Als de vaart door 's Landhaveri niet goed meer gaat, -wordt dit nieuwe havenkanaal igebruikt. Rechts ligt ook de oude scheepswerf van Sommelsdijk, een scheepje ligt af gebeeld op de helling. Dit havenkanaal naar de Limiet werd 1808 vervangen door een kanaal met schutsluis vanuit Sommelsdijk naar de open haven van Middelharnis. Van dit oude kanaal naar de Limiet is niets meer te vinden. stiger, dan volgde de doodstraf door ophanging aan de galg. Het lïllnkt wei nig menselijk, .maar het was een ze kere methode orn van het gespuis af te raken. De gevangenen werden opgesloten in de gevangenis in de Middelharnisse to ren. De vroegere bode van het gemeen tehuis te Middelharnis, Izak Zaaijer, liet je graag de gevangenis zien en ver telde er bij, dat het eens een gevangene gelukt is om zijn cel uit te breken', en van zeker tien meter hoogte van boven op de grond te springen en te vluchten. Een wanhoopsdaad, die voor 'hem goed afliep. En degene, die dat niet gelukte, kreeg een galgemaal aangeboden. Hij mocht dan zeggen wat hij nog het liefst zou eten. Maar aan die maaltijd zat hij niet alleen in de cel, het werd eenfeest maaltijd. De gevangene had de hoofd zetel, naast hem zat de baljuw, die hem ter dood had veroordeeld en aan de linkerhand de predikant, die hem de troost van het geloof zou moeten geven. Dan zat aan zo'n maaltijd nog de bur gemeester, de president der Thesaurie- ren, de ziektentrooster, de stadsopzich ter en de procureur. Aan dit merkwaardige gebruik werd op 5 maart 1739 een einde gemaak als „gans wanvoeglijk". De gevangene mocht wel nog vertellen wat hij wenste te eten en te drinken, als laatste maal tijd, maar aan dit naar onze ogen ze ker onmenselijk gebruik kv/am een einde. Doch het ophangen van boosdoeners bleef, hoe lang nog is me helaas niet bekend. OUDE TONGE Geslaagd. Een dezer dagen slaagde mej. H. de Leeuw te Utrecht voor het diploma cassière. Zij ontving het diplo ma van het Centraal Onderwijs voor de Levensmiddelenbranche te Driebergen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 9