Pauw Grinwis, in strijd tegen fluoridering, vraagt ibruidsffoto'Si Yeertlgjarig bestaan der Zondagsschoolvereniging Timotheüs" te Middelharnis t X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMAIELSDIJK Nieuws uit Zeeland f9 Overweel en Struyk Complete Woninginrichtiiig melissant - Tel. 01877-1501 «f «1879-721 Orgelconcert in Middelharnis OOK VOOR GRAMMOFOON PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Bladz. 2 .^ILANDEN-NIBUWS" Vrijdag 29 oktobi er 191, „Laat helse maatregel schieten Hoofgedelgestrenge Heren, Door de grote bezorgdheid dat de ge zondheid van onze bevolking zo ernstig ibedreigd wordt, door het op verschil lende plaatsen van ons land gefluori deerde drinkwater, zie ik me genood zaakt in alle ernst tot u te wenden met dit gemotiveerd verzoek: Het fluoride ren van het drinkwater zo spoedig mo gelijk staatsrechtelijk te verbieden. Op 14 februari 1969 moest prof. Muntert- dam tegenover de Raad van State toe geven dat fluorideren ligt in de lijn van massamedicatie. Volgens Art. 173 Wetboek van Strafrecht, is het toevoe gen van stoffen aan het drinkwater die sdhadelijk kunnen zijn voor de gebrui ker, strafbaar. Het is in strijd met Art. 4 lid 2 van de Waterleidingwet en met Art. 3 en 8 van het Convent. De wet ten zijn gemaakt om nageleefd en ge handhaafd te worden, ook door onze Overheid, tot vrijheid en bescherming van de bevolking. Het Is medisch on verantwoord, wegens de gesteldheid van het lichaam b.v. Diabetus MoUitus pa tiënten, allergische en nerveuze perso- neri. Het verschU in voedsel en drank gebruik, vis, schelpdieren en thee, dat veel fluor bevat. Land- en tuinbouw en fruitteelt zijn chemische produkten ge worden. De luchtverontreiniging en vooral waar de industrie veel fluoride uitwerpt. Doordat er veel mensen zijn die giftige medicijnen moeten gebrm- ken, vooral met tabletten en daarbij veel water moeten drinken. Ook voor nier patiënten. Dat drievierde van de bevol- Idng, dat giftige gefluorideerde water gebruikt, zonder nut tegeri tand bederf. Dat het water dat kunstmatig geflu orideerd wordt met een vertienvoudi ging van het aanwezige fluor, het na tuurlijk evenwicht in het drinkwater verstoord wordt. Het onmisbare calcium in ionenvorm heeft de eigenschap zich te binden aan het giftige flour, daar door wordt het geneutraliseerd en aan de kalkhuishouding van het lichaam onttrokken. Als het flour op de tanden uitwerking heeft, welke uitwerking heeft dan dit zware enzyme vergif wel op het lichaam? Achter het fluorideren zit een grote macht. Dat is de macht van de chemische Industrie. Ook is het een prestige kwestie geworden van dokters, waterleidingdirekteuren, burgemeesters en ook wel raadsleden. Het nieuwe advies inzake de medische toxioloigische en' tandheelkundige aspekten en rappor ten 1970 geeft een éénzijdig propagan distisch verslag. Over alle bezwaren wordt heenge- sprongen. De Kommissie die het heeft opgesteld bestond uit 10 personen. Waar halen deze mensen de moed en de ver beelding vandaan, alsof zij het beter we ten dan vele mannen van naam die werkelijk de gevolgen van het gefluo rideerde 'drinkwater op het lichaam van mens en dier onderzocht hebben. Dat zij menen; het beter te weten dan an dere wetenschapsmensen, waaronder er zelfs vijftien zijn, die de Nobelprijs in ontvangst mochten nemen. In Amerika hadden in 1966 reeds meer dan vijfhon derd steden van de fuoridering af gezien en meer dan twaalfhonderd ste den geweigerd er aan te beginnen. De grote Artsen organisatie in Amerika de A.M.A. heeft negen verklaringen uitgegeven, waaro'm zij tegen! het fluo rideren van het drinkwater is. Zij raadt de bevolking aan er niet aan te begin- Beste ■meisjes en jongens! Volgens afspraak zouden er deze maand 5 raadsels geplaatst worden. Nu is dan het vijfde aan de beurt. Het is een gemakkelijk raadsel, zodat we spoe dig er mee klaar kunnen zijn, om bij tijds te kunnen inzenden. Met dat inzen den moeten jullie niet onnodig wach ten, want jullie weten: van uitstel komt afstel. OKTOBER-RAADSEL 5 1. IVEoeder van Samuel. 2. Zoon van Isaï. 3. Schoondochter van Naomi. 4. Koningin die verstoten werd (zie boek Ester). 5. Weggelopen slaaf (Brief aan Filemon). 6. Zoon van Jakob. 7. Lei der van het volk Israël uit Egypte. 8. Zoon van Saul. 9. Bouwde de ark in de eerste wereld. 10. Knecht van Elisa. 11. Zoon van Adam. 12. Zilversmid (Han delingen). 13. Vrouw van Lamech. 14. Richter. De beginletters van deze gevraagde woorden! vormen de naam van een her denkingsdag, die wij straks hopen te beleven. Dit raadsel werd ingezonden door Greetje van Loon, Nieuwe Tonge. Bedankt, Greetje! Je hebt het bijtijds ingezonden, zodat het op tijd een plaats kon krijgen. CORRESPONDENTIE Janny de J. Ouddorp. Het doet me genoegen, dat de prijs zo naar je zin is, en dat Thijs er ook mee kan werken. Dan zijn er twee kinderen blij. Is het op school in de vierde nog helemaal niet moeUijk? Dat is fijn. Maar ik heb ge merkt, dat jij weet hoe dat komt. Ik zal je eigen antwoord maar overschrij- S.'G.P. raadslid F. Grinwis te Soimmelsdijk heeft in de loop der jaren een tot dusver weinig suc cesvolle kruistocht gemaakt tegen de fluoridering van het drinkwa ter. De teleurstellingen hebben dhr. Grinwis echter niet ontmoe digd en dat heeft hem. enerzijds vrienden en! anderzijds vijanden opgeleverd. Aangespoord door de een en gesmaad door de ander zet hij zijn strijd voort en thans heeft hij zich met een uitvoerig bezwaar gericht tot de leden van de Tweede Kamer, Z.E. Min. Stuyt (Milieu en Volksgezondheid) de Stichting Waakzaamheid Drinkwater en ds. H. G. Abma, lid der Tweede Kamer e.a. Los van de vraag of we het met de methode van dhr. Grinwis al dan niet eens zijn menen we aan zijn geschreven bezwaar tot voor lichting van het publiek aan dacht te moeten besteden waarom we het in zijn geheel opnemen. nen, daar zij geen garanties kan geven voor onschadelijkheid. Ook op het we reldcongres dat jaarlijks te Hannover wordt gehouden, wordt de fluoridering geweldig gekraakt. Daaro^m zou het ver standig en noodzakelijk zijn als Neder landse Overheid de houding van Frank rijk aan te nemen en wegens de medi- scïhe verdeeldheid de fluoridering te verbieden. In Duitsland is de fluoride ring verboden en schreven de gezamen lijke Konsumentenbonden! dat artikelen met gefluorideerd water bereid, niet mogen worden ingevoerd. Dit alles laat wel zien dat fluorideren een gevaarlijke zaak is. Dat komt ook openbaar uit het gedocumenteerde boek van de beroemde dr. G. L. Waldbott. De bekende kanker onderzoekers dr. A. en N. C. Taylor na men proeven op muizen met wel en niet gefluorideerd water. Bij deze muizen ontdekte men kankerversohijnselen' en nierstenen, terwijl van de kolonies mui zen, die gefluorideerd water kregen, de levensduur 9 "/o korter was dan bij de muizen die ongefluorideerd water kre gen. Eerst veerden in Nederland deze proeven tegengesproken en later dood gezwegen. Toen in Amerika proeven op ratten werden' genomen met zoetstof cyclamaten en blaaskanlter werd waar genomen, werd de zoetstof cyclamaten verboden, ook in Nederland. En waarom nu het fluorideren niet? Industrie en prestige soms? Neemt u als Overheid eens kontakt op met de arts mevr. As- selberg. Deze bekleedde vanaf 1 juli 1965 tot december 1966 de funktie van bacteriologe in het Streekziekenhuis te Tiel. Daar ontdekte zij bij vele mensen uit Tiel onverklaarbare nevenverschijn selen die bij patiënten buiten Tiel niet werden aangetroffen. Het zou ook zijn aan te bevelen dat u via de burgerij van Tiel informeert hoeveel personen uit Tiel de laatste jaren üi het Radbout ziekenhuis te Nijmegen zijn verpleegd voor rheuma en botvorming. Ir. Spie- ringa nam in Wageningen proeven met igladiolen, sneeuwprinses en freesia's op gefluorideerd en ongefluorideerd water. De bloemen op gefluorideerd water kregen spoedig afgestorven schutblade ren en bladpunten. Hieruit blijkt dmde- lijk hoe agressief gefluorideerd water is. Ik ken! een juffrouw op Goeree-Over- flakkee die altijd een' zwakke maag heeft gehad. Enkele jaren geleden aanvaard de haar maag geen vo.edsel meer en ook geen medicijnen. Toen ze alles met ge woon regenwater ging gebruiken, begon haar maag weer trek in voedsel te krij gen en na dertig dagen smaakte alles weer heerlijk. Een man uit Apeldoorn komt elke zomer met vakantie naar ven: „Als je alles goed leert en goed oplet, dan kan je dat wel." Zo is het. Corrie V. Middelharnis. Hoe gaat het Janttne van tante Anja? Ja, die tante heeft vroeger ook aan mij geschreven. Waar blijft de tijd toch! Als juUie ver huisd zijn, dan goed om het nieuwe adres denken, hoor. En hoe maakt klei ne Leo het? De hele klas vierde een' beetje feest voor zijn geboorte, maar daar wist het ventje niks van natuurlijk. Corrie G. Borssele. Je hebt je werk heel goed gemaakt. Je hebt het zelf nagezien door omstandigheden, waar je eigenlijk van verschrokken bent. Het is een teken, dat je alles ernstig opneemt. Met woord wijsheid inplaats van weten schap kan ik niet zo maar fout rekenen; het komt veel overeen met elkaar. Nog hartelijk gefeliciteerd met O'ma's ver jaardag. Het was een zogenaamid kroon jaar, een mijlpaal in het leven. Is ze nog gezond, en heeft ze veel belangstelling gehad op die dag? De dag er na zal het drukker zijn geweest, want de tiende ■viel op een' zondag. Lenie de J. Ouddorp. Nog hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag, verlopen zondag. Jammer dat er nog geen an dere meester is gekomen. Vind je het lastig die t en die d? Dat vinden wel meer mensen, maar je moet er niet naar raden; je moet goed nakenden waarom er een t of een d. moet staan. Was je niet zenuwachtig toen je voor het eerst voor de trapmachine zat? Teuni de B. Geldermalsen. Wat heb jij goed voor je vlijtig liesje gezorgd! Jij bent vlijtig geweest, maar het liesje niet minder! Fijn, nu had je er een scJhoolpakket mee verdiend. Wat heeft de koUekte op die avond veel geld op gebracht! Ja, dat is zo, ik ben' er ge weest, maar het was onder stromende regen en onweer, zodat ik niet iedereen kon opzoeken. Coby van R. Melissant Jij zit nu precies in de herftsvakantie, of 'het vrije leventje is net voorbij. Is je nichtje nog geweest? Dan heb jij ook weer iets te goed. Laten we hopen dat de meester Sornmelsdijk. Na vier of vijf dagen in Sommelsdijk te zijn geweest, krijgt hij opgezette benen en' voeten. Dat is een teken dat het fluor op mijn nieren of bijnieren uitwerkt schreef hij. Ik weet van een man uit Tiel die tien jaar lang aan exceem leed. Hij was er mee aan de dokter en een specialist. Niets hielp. Toen hij ongefluorideerd water in het plaatsje Buren ging halen en gebruiken was hij in een paar weken genezen. De ze man had toen' een dochtertje van twee jaar, dat reeds een jaar leed aan chronische darmontsteking. Toen in dat gezin alles met ongefluorideerd water werd klaar gemaakt, was ook dit meisje spoedig genezen. Maar als beiden een glas gefluorideerd water opdrinken, roept dat weer direkt genoemde ver- sdhijnselen op. Maar al wordt men als medici op deze feiten gedrukt, men stelt niets medisch vast en de zaak gaat in de doofpot. Als het bij de Raad van Volksgezondheid, artsen en tandartsen werkelijk om de volksgezondheid te doen is, waaroim worden dan nog steeds en! zeker bij kinderen tanden gevuld met amalgaan vulling. Amalganen bestaan uit metalen met kwik, wat giftig is en blijft. Onze bevolking staat toch al aan allerlei vergiftigingen bloot, dan kan dat er zeker ook nog wel bij en dan nog maar fluor in het drinkwater er over heen. Terwijl veel deskundigen zo ern stig waarschuwen dat fluor zo schadelijk werkt op hart en toloedvaten, hersenen en andere lichaamsdelen, het bevordert voortijdige geboorten, het verergert de kwaal van hartpatiënten en diabetici. In het laatste Advies schrijft men! van geen noemenswaardige schade aan de Volksgezondheid. Wie heeft nu gelijk? Het zekerst en veiligst is die medici te geloven, die het onderzocht hebben en voor gevaar waarschuwen. Als 'ik na ga de bevolkingsgezondheld op Goeree en Overflakkee, hoe die de laatste jaren achteruit is gegaan, zonder dat de le vensomstandigheden zodanig veranderd zijn dat die er een rol in spelen en ik vergelijk de ziekteverschijnselen met de waarschuwingen der tegenstanders van de fluoridering, dan moet ik veron derstellen dat fluorideren een ramp en onheil is voor de bevolking. De hart- en vaatziekten zijn helemaal versohriltke- lijk. Ach, men beschouwt het als een welvaarts kwaal en daarmee uit. Maar voor het fluorideren en de eerste jaren van het fluorideren kwam deze ziekte weinig voor. Vijf jaar geleden begon het ernstige vormen aan te nemen. Toen gingen zo'n veertig imensen per veertien dagen' wegens hart- en vaatziekte de bloedprik halen in het Streekziekenhuis te Dirksland. Nu is dat volgens mijn in formaties bij patiënten wel twee hon derd per veertien dagen geworden. Maar hoe geweldig hoog is het aantal dat in die tussentijd plotseling is gestorven. Enkele jaren terug viel 'het sporadisch voor dat iemand plotseling stierf. Nu is het bijna normaal geworden. Ook valt het de laatste jaren op dat van a.s. moeders hun blijde verwachting veran derd in droefheid en teleurstelling. En zo zijn er meer ziekten, rugklachten, evenwichtstoringen en!z. De mensen vra gen zich af: Wat is er toch gaande, voor heen hoorde je daar nooit van? Maar de doktoren zoeken de oorzaak of mede oorzaak niet in de fluoridering. Men heeft het eenmaal aanbevolen en het is ook hier prestige. Daarom is het gevaar niet denkbeeldig dat de -vrijheid en de volksgezondheid wordt opgehangen aan de belangen van Industrie en het presti ge van doktoren en andereri. Wij leven vrij, wij leven blij, is een bekend lied. Wat een -vrijheid? Het is een inbreuk op de privé rechten van de mens, om over eigen lichaam te beschikken. Met wrevel, tegenzin en angst voor de ge zondheid moeten velen gebruik maken van het onmisbare, maar gefluorideer de water. Overal neemt het verzet toe onder on ze 'bevolking. Op verschillende plaat sen' zag men van het fluorideren af: Op verschillende plaatsen wil men er af. Weer anderen gaan in beroep bij de Kroon, terwijl op veel plaatsen anti- fluoriderings comité's worden opgericht. Fluorideren geeft discriminatie op grote schaal. Men moet aan al de kosten van het fluorideren mee betalen, zonder dat men dit water wU, men krij'gt geen uit wijk mogelijkheid vooral niet op Goeree Overflakkee en als op andere plaatsen wel ander water beschikbaar wordt ge steld is dat met -moeite te verkrijgen, of duur te betalen!. Dit zijn wantoestan den, vol'ksdwang, dictatuur en heeft meer met volksvergiftiging dan met volksgezondheid te maken. U als Over heid is in de eerste plaats de instantie die aan deze ondemocratische en me disch veel omstreden giftige massame dicatie een einde kunt miaken, zowel staatsrechtelijk en wegens de medische verdeeldheid. U als Overheid, als diena resse Gods heeft te waken voor deze volksvergiftiging. U zult ook eens ver antwoording af moeten leggen, ook van de toegestane fluoridering van het drinkwater. U kunt 'het Nederlandse volk haast geen groter dienst bewijzen dan deze helse maatregel te verbieden. In de hoop en het vertrouwen dat u van dit schrijven goede nota zult nemen en op uw zeer gewaardeerde medewerking tot welzijn van onze bevolking eindig ik met de meeste hoogachtinig: F. 'Grinwis, Raadslid Ringstraat 6 Sommelsdijk Gem. Middelharnis GOES Aanbesteding 'Waterschap. Het Wa terschap de Brede Watering van Zuid- Beveland heeft dinsdag in de Prins van Oranje aanbesteed het verbreden en verdiepen van waterleidingen in het afwateringsgebied Wolphaartsdijk. Van de 18 inschrijvingen was Gebr. Colpaart uit Woensdrecht de laagste met een bedrag van 117.860,De hoogste was Aann.i Bedrijf A. Suijkerbuijk uit Hoogerheide met 238.950,—. De gun ning werd aangehouden. mag opknappen. In die Ibadplaats is het nu heel rustig; in de zomer zou 'het daar niets voor hem zijn. Hanna de J. Ouddorp. Ik ben altijd benieu'wd naar die spree'kbeurten. Over de oude boerderijen van Ouddorp is veel te vertellen, dus zal jij je tijd -wel vol- gekregen heibiben. Flink, dat jullie het nog steeds per fiets doen, maar straks zal de bus wel genomen moeten' wor den, maar dat Icomt nogal goed uit wat de tijd betreft. Een getypt briefje lijkt kort, maar als je had geschreven, zou het wel lang zijn geweest. Janneke V. Middelharnis. Verhuizen brengt een grote driikte mee. Is het al achter de rug? Heb jij Jantine al vast mogen houden? Waar ergens woont je tante? Misschien heb ik dat al meer gevraagd, maar ik kan alles niet ont houden wat ik zoal schrijf. Toen je klaar was met de brief moest je naar de gym. Gaat het daar nog steeds naar je zin? Anton de B. Geldermalsen. Over het bezorgen van de prijzen! heb ik al het een en ander gezegd in een vorig kin derhoekje. Het is wel leuk als er een vriendje een weekeinde komt. Zo'n schUdpad is een mooie aanwist in het aquarium, en het is een geluk, dat het dier de visjes geen kwaad doet. Maar zelf mag hij ook geen kwaad doen, door uit het aquarium te klauteren. Henk van R. Melissant. Je talen zijn voor jou toch nog wel wat lastig, m.erk ik. Je zal er veel aan moeten doen' om bij te blijven. Ik kan niet zeggen, dat je dan Carla maar in de steek moet laten, want ontspanning heb je ook hard nodig. En hoe fijn gaat het niet om met de pony om bieten en peeblad naar het land te gaan! Els H. Nieuwdorp. Gaat de tijd zo vlug voorbij? Ik dacht, dat dit alleen maar bij oudere mensen was. Je was een beetje laat met je brief, maar ik moet op stukken na niet zo lang wachten als Jennie. Dat arme kind zit nu al van augustus uit te zien naar bericht van je. Zal je nu eens om haar denken? Greet de J. Ouddorp. Weet je nu al welk cijfer je voor je opstel had? Je spreekbeurt was voldoende. Het valt niet mee om je netjes en' goed uit te drukken. Buiten kunnen we somis wel veel praats hebben, -maar bij een spreek beurt is het of de woorden niet willen komen. Misschien gaat het nu al fijn met aardrijkskunde; het is een mooi vak, waar je nooit klaar mee komt. Nella van 't H. H. I. Ambacht. Ik merk dat de familie steeds uitbreidt. 'Gaat het het goed -met Tineke en het achtemeefje? Waren er zoveel mensen in de kerk bij de bevestiging? En hoe gaat het 's zondags? Maar dan is het misschien in een ander gebouw. Zijn er nog meer griep'gevallen gekomen! na dat van je broertje? Jan de B. Geldermalsen. Ik ben niet zo een „piet" in na-tuurkunde, dus -wist ik geen verschil tussen een lindepijl- staart en een ligusterpijlstaart, maar nu heib ik het gezien op de duidelijke te kening. Wat zal het mooi zijn als die poppen uitkomen! Zijn die kikkertjes nog steeds in leven die je in Gouda höbt gevangen? Wat voer je die? Mieneke H. Nieuwdorp. Het was een pijnlijke geschiedenis over de tandarts in je brief. Daar is een heel stuk papier mee te vullen. Het is wel gauw, dat je tanden! zo'n grote behandeling moeten hebben. Als het een ziekte is, is er niet zo veel aan te doen, dacht ik. Je bent toch wel verboden om te snoepen, hè? Of heeft hij daar niets van gezegd? Allemaal. Voor deze week laat ik het hierbij. Als er geen brieven meer ach teraan komen, dan ben ik door de sep- tembertapel 'heen. Nu is het de beurt weer aan jullie om te schrijven wat jullie op je hart hebt, want het is inzenden. Ik zie dus uit naar julUe oplossingen van de oktoberraadsels en! naar een briefje, als daar tenminste tijd voor is. De vriendelijke groeten van Oom Ko. Vrijdag 22 oktober j.l. herdacht de Zondagsschoolvereniging „Timotheüs" der Geref. Gemeente te Middelharnis haar 40 jarig bestaan in het Icerkge- bouw ,aan de Chr. de Vrieslaan. Op deze herdenkingsavond waren met het be stuur aanwezig de kinderen van de Zondagsschool, ouders, belangstellenden en vele genodigden, o.m. ook vertegen woordigers van zondagsschoolbesturen van de plaatselyke kerken. Voor deze gelegenheid was ook overgekomen ds. R. Boogaard te Leiden, voorzitter van de Bond van Zondagsschoolvereaigingen, die een referaat hield met als titel: „De doxologie der kleinen". De voorzitter van de vereniging, de heer J. H. Koppelaar had de leiding van deze avond, die opende met Schriftle zing en gebed. 'Naar aanleiding van de voorgelezen verzen uit Fs. 78, domine rend in: „Wij zullen het niet verbergen voor hun kinderen, voor het navolgende geslacht, vertellende de loffelijkheden des Heeren en Zijn sterkheid en Zijn wonderen die Hij gedaan heeft, sprak hij een openingswoord, waarin hij wees op de noodzaak de kinderen vroegtijdig te brengen onder het licht van Gods Woord en waarvan hij hoopte dat het in de af gelopen 40 jaar gezegende -vruchten zal hefoben afgeworpen. Daarna ging hij over -tot het afwerken van het pro gramma, waarbij allereerst het woord kreeg de heer C. Kie-viet, secretaris van de vereniging, die een zeer keurig ver slag bracht van hetgeen in de afgelopen jaren zoal was gepasseerd. De oprich ters waren (met medewerking van de kerkeraad) de heren G. van Sliedrecht, S. van Groningen en Th. de WaaLi Het 'bestuur bestond uit de heren M. v. d. Boom (voorz.), Th. de Waal secr., N. H. Beversluis penningmeester; G. Verhage Az. bibliothecaris en J. van Zielst, be stuurslid. Ouderling Ph. Vijfhuize werd ere-voorzitter. In de loop der jaren heeft het bestuur begrijpelijk vele -wijzigingen ondergaan, o.m. ook door overlijden. De langst-zit- tende in het bestuur is dhr.i H. v. d. Boom, die de functie van bibliothecaris nu reeds 37 jaar vervuld. Op vele mar kante bijzondertieden werd in die ver slag ingegaan, o.m. dat in de oorlogs jaren clandestien werd bijeengehouden, omdat vergaderingen slechts met 10 personen mochten worden gehouden. Van 1944 tot 1945 moest men er zelfs mee ophouden. Daarna werd het vere nigingsleven weer krachtig ter hand genomen. Met ere werden vermeld de leiders (vertellers) N. H. Beversluis, J. Ie Comte en J. van Zielst, allen reeds overleden. In 1931 werd begonnen met 31 leden, wat na 40 jaar is uitgegroeid tot 82 leden; Het aantal kinderen dat thans de zondagsschool bezoekt be draagt 69; het hoogste aantal is 76 ge weest. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: J. H. Koppelaar voorz.; C. Kievit secr.; P. Ie Comte, penningm.; H.i V. d. Boom, bibl.; P. Kattestaart, alg. adjunct. Om beurten wordt door de heren Koppelaar, Ie Comte en Kieviet aan de kinderen verteld. De secretaris besloot met de woorden: Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Heere geholpen. De penningmeester, de heer P. Ie Comte bracht een zeer interessant ver slag uit over de inkomsten en uitgaven niet met droge cijfers, maar smeuïg en met smaak verteld. Het resultaat was dat ondanks alles het positieve het negatieve altijd weer had opgevangen. Door royale giften konden de kinderen van de benodigde boeken en geschenken met Kerstfeest enz. worden voorzien. Steeds was er een goede verstandhou ding met het bestuur, inzonderheid met penningmeester en bibliothecaris. Met de kosten van het mooie cadeau, dat op deze herdenkingsavond aan de kinderen zou worden verstrekt was de kas nu wel leeg, maar hij twijfelde niet, dat het meeleven van de gemeente van die aard zou zijn, dat ook daarin weer zou wor den voorzien. De bibliothecaris, de heer H. v. d. Boom gaf een overzicht van het ge bruikte werkmateriaal, van de verstrek te boeken en bijbels, wat in die 40 jaar in de duizenden liep. Hij verheugde zich, dat intussen de Bond van Zondags schoolverenigingen is opgericht, waar van veel steun wordt ontvangen, te meer nu de tekstplaatjes, die aan de kinderen worden verstrekt, gedeeltelijk in de nieuwe vertaling zijn gesteld, waarvoor een oplossing wordt gezocht. Medewerking van de kinderen. De voorzitter dirigeerde daarna de kinderen van de zondagsschool naar het podium, waarvan een aantal in volgor de het gehele gebeuren van die 40 jaar in een korte rijm werd opgezegd. Zij zongen daarna het bekende vers uit Ps. 105: „God zal Zijn waarheid nirraner krenken". De alg., adjunct de heer P. Kattestaart declameerde een gedicht, opgesteld in het Flakkeese dialect, waarin hij even eens de historie van de afgelopen 40 jaar liet passeren. Dan volgde de pauze, waarin verver singen werden rondgediend. Felicitaties. De voorzitter las daarna de binnen gekomen schriftelijke felicitaties voor, o.m. van de Jeugdverenigingen en de Vrouwenvereniging der Geref. Gemeen te; van de Herv. Zondagsschool te Mid delharnis, vergezeld van een gift; van de zondagsscholen der plaatselijke Ohr. Geref. Kerk en van de Geref. Gem. te Ooltgensplaat; en een felicitatie van dhr. W. Drogers te Geldermalsen. Een mondelinge felicitatie werd uit gesproken door een van de oprichters dhr. Th. de Waal, die tegelijk geluk wensen overbracht van de twee ande ren, n.l. de heer S. van Groningen (76) die wegens ziekte afwezig was en de heer G.i van Sliedregt (81) te Vlaardin- gen, die wegens ver gevorderde leeftijd niet aanwezig kon zijn. Verder door de praeses van de kerkeraad dhr. G. Kon pelaar en door dhr. Hoek, namens d« Herv. Zondagsschoolvereniging te Som melsdijk, die tevens een gift in couvert I aan de voorz. overhandigde. De doxologie der kkinti Ds. R. Boogaard sprak allereerst e«r felicitatie uit met het 40 jarig bestaan namens de Bond van Zondagsschool. verenigingen en namens hem zelf, waar! bij hij de wens uitsprak dat de arbeij aan de kinderen ten koste gelegd, in i,ej verleden, gezegende vruchten zou mo. gen hebben afgeworpen en dit in dj toekomst ook zo zal mogen zijn, Voor ieder kind had hij een mooie bouwplaat meegetsracht van het Bondsbestuur, ge. stoken in een kartonnen huls, -waarraa de kinderen door knippen en plakken een kerk konden bouwen. Komend tot zijn onderwerp riciitte hij zich geheel tot de kinderen, naar aaj. leiding van de geschiedenis uil Mat- theüs 21 16, over de tempelreinig™ hoe de Heere Jezus de kooplieden en k geldwisselaars met een gesel van touw tjes de tempel uitdreef hen toevoegend; gij hebt de tempel. Mijn huis des ge^ beds, tot een moordenaarskuil gemaakt En dan is het opmerkelijke dat de kin^ deren die in de tempel waren, de won deren ziende die de Heere Jezus daar- na deed, genezende zieken, blinden en kreupelen, spontaan uitriepen „Hosan na"!" de Zone Davids! Die kinderen zet ten de Overpriesters en Schriftgeleerden besohaam.d, want deze namen dat die kinderen zeer kwalijk. Dit Hosanna, was de doxologie der kleinen. Doxologie betekent „lofverheffing"; die kinderen brachten de Heere Jezus lo{ en eer toe, gelijk geschreven staat in Psalm 8: Uit de mond der kinderen hebt Gij U lof toebereid. Spreker wees op de noodzakelijkheid dat in alles de Heere verheerlijkt wordt en drong aan om steeds te vragen om een nieuw hart, en op de noodzakelijk heid om bekeerd te worden. Want de Heere heeft het beloofd: Die Mij vroej zoeken, zullen Mij vinden. De voorzitter, de heer Koppelaar dankte alle sprekers voor hun felicita ties, inzonderheid ds. Boogaard, die de reis uit Leiden er voor over had gehad om deze avond bij te wonen. Ds. Boo gaard besloot de jubileumavond met dankgebed. Na afloop werd aan alle kinderen eer. prachtige wandtegel verstrekt, waarop een voorstelling van gevouwen handen, en de door ds. Boogaard aangehaalde tekst uit Spreuken 8 17: „Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden". Het was een heel mooie, goed geor ganiseerde avond. Het orgel voor de be geleiding van de gezongen psalmen werd bespeeld door J. H. Koppelaar, junior. Op zaterdag, 30 oktober 1971, komt in de Grote Kerk te Middelharnis een con cert geven Arie J. Keijzer, organist van De Doelen te Rotterdam, welk concert is georganiseerd door de Stichting Kerk- concerten Goeree en Overflakkee. Keijzer, die te Nieuwe-Tonge geboren is en na zijn eerste muziekonderricht van zijn vader verder studeerde bij on der andere F. van de Kerkhof! en A Engels, behaalde in 1963 het einddiplo ma van'het Rotterdams Conservatorium. In 1964 verwierf hij de prix d' excellen ce. In 1963 werd 'hij winnaar van het Nationaal Orgelconoours te Bolsward en in 1964 van het Internationale Orgel- improvisatieconcours te Haarleni. Daar na studeerde hij nog enige tijd bij Sieg; fried Reda te MüUieim-Ruhr. Sinds 196' is Keijzer hoofdleraar orgel aan het Rotterdams Conservatorium. Reeds her haalde malen concerteerde hij in het .buitenland, terwijl hij regelmatig voor de radio te beluisteren is. Thans is luJ organist van de Doelen'. In Middelharnis hoopt Keijzer wer ken te spelen van Ch. M. Widor, C de Wolf en J. S. Bach. Hij besluit het pro gramma met een improvisatie over „Ee" vaste burg is onze God". De aanvang van het concert is ge steld op 8 uur. Programma's a 2,- zijn aan de kerk verkrijgbaar. EEN BRANDENDE VEAAG Er is een vraag, die 'k brandend be" te -wete"' Een vraag, die mij beangstigt en^.^^ ■Mag ik met recht een kind des Heeren heten- Ben ik Zijn eigenldom, of ach, •^^"J^j?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6