Houten schuur ging geheel in vlammen op Volleybal Plek valt buiten woongebieden vergadert a.s. vrijdagavond Verkoop m.s. „Haringvliet" ging niet door Radio-uilzending „Ons Koor" Raad Goedereede vergadert a.s. donderdag Gebaldmacliine verbrijzelt liand van 15-iarige Swiebertje komt naar Dirksland 43e jaargang Dinsdag 26 oktober 1971 No. 4032 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond DiRKSLAND: G.S. vinden nieuwe itoper KERKNIEUWS Plaatselijk Nieuws POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS ïtedactie en advertenties: Kantoca- Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABOKTNEMENTSPRIJS 4,— PER KW.ARTAAL ADVERTETNTIEPRUS 17 cent per mm. Bij contract pedaal taiiel Zundagavond en -nadht is de 106 jaar oude houten schuur van de boerderij van dhr. M. de Bonte, Geldersedijk 95 te DirJcsiand (beji'end ais het Steetje van Kees ICoert) voliedig in vlammen opgegaan. Dat, ondanks de vrij spoedi ge ontdekking, de snelle actie van de brandweer van Dirksland en de aan wezigheid van voldoende bluswater. De schuur, met een' oppervlakte van 23 x 12 meter die voornamelijk uit hout be stond ging verloren, alsimede de inhoud daarvan, 2 lege koelcellen, 2 kostbare ploegen, een zaaimachine, een tractor sproeier en een landbouwwagen alsme de een flinke hoeveelheid in de schuur opgeslagen hout. De schuur bevatte geen oogstproducten. Wel kon, mede dank De ravage maandagmorgen na de brand. Het huis vóóraan liep slechts wat waterschade op. zij de gunstige windrichting het woon huis behouden blijven, zij het mi et enige waterschade. De brand werd zondagavond om- streeks half negen door dhr. de Bonte zelf ontdekt. Hij hoorde en zag een auto op de Geldersedijk waarop eeri klap volgde waaruit dhr. de Bonte de conclusie trok dat de auto moest zijn verongelukt. Hij snelde naar buiten om evt. hulp te kunnen ibieden waarna hij snel constateerde dat het onheil in eigen haard woedde. Toch w^as er met de auto wel wat aan de hand, de jon gelui die daarin zaten zagen de vlam men uit de schuur slaan waarop ze der mate hun aandacht vestigden dat ze van de weg raakten. Met imankracht kon de wagen later v/eer op goed spoor worden gebracht. Intussen belde dhr., de Bonte de brandweer van Dirksland die in no-time uitrukte en bij de vuur haard voldoende water aantrof in de Boornvliet. Het blussingswerk (waarbij Melissant nog even assistentie verleen de) duurde tot 's nacht 'half drie. De brandweer die toert inrukte liet toen nog wat mannen achter voor de nablus sing. Dhr. de Bonte is verzekerd. De raad van Dirksland hoopt a.s. vrij dagavond 29 oktober om hall acht te vergaderen ter afhandeling van de vol gende agenda: 1. Opening door de Voorzitter. 2. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 29 september en 15 oktober 1971. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot vaststelling van een bouwexploitatieverordening. 5. Voorstel tot vaststelling van een voorbereidings'besluit voor het ge bied, omsloten door de Boezemweg, de Staakweg, de Eerste Stoofweg en de West Havendijk. G. Voorstel tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor liet ge bied ten zuiden van het Polders weeg je en ten westen van de Gel dersedijk. 7. Voorstel tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor een ge deelte van het dorp Dirksland, ge legen ten westen van de julianalaan en de Beatrixlaan. 8- Voorstel tot het ongegrond verkla ren van het beroepschrift van de heer J. de Jong tegen de v/eigering van de vergunning voor het bouwen van een stenen berging bij het pand Pr. Bernhardlaan 17. 9. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoon- baarverklaarde woning Peuterdijk 34 te Herkingen. 10. Voorstel tot het geven van een naam aan de ten zuiden van de Beatrix laan te Melissant aangelegde straat. llj Voorstel tot vaststelling van een krediet in rekening-courant voor 1972. 12- Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond in het bestemmings plan „Centrum" aan de Philips- hoofjesweg aan de heer J. van Len ten te Dirlcsland. i'i- Voorstel tot instelling van een com missie van beheer voor de gemeen telijke verenigingsgebouwen; tot aanwijzing van de te beheren ver enigingsgebouwen en tot aanwijzing van de commissie als tak van dienst, alsmede tot vaststelling van de be- heersverordening ter zake. ^4. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan de Stichting Neutra- ie Kleuterschool te Melissant ex ar tikel 50 van de Kleuteronderwijs- wet voor de aanschaf en het aanleg gen van 3 gasgevelkachels in de kleuterschool aan de Julianaweg 4a te iVIelissant. Voorstel tot overbrenging naar de dienst 1971 van het bij de 50e be- grotmgswijziging van de dienst 1970 geraamde bedrag van 12.500,—, voor de sluiting van de vuilnisstort plaats te Herkingen en van het bij ciezelfde wijziging genoemde bedrag van 12.500,—. ^o- Voorstel tot intrekking van de 9e Wijziging van de gemeentebegroting en de 3e wijziging van de begroting voor het grondbedrijf, beiden voor de dienst 1971 en tot vaststelling van nieuwe wijzigingen in verband met het aanleggen van een parkeer- strook langs de Philipshoofjesweg bij het gemeentelijk sportterrein. Zoals wij eerder in ons blad meldden stuitte deze zoemer de verkoop van het m.s. „Haringvliet" aan een Italiaanse firma op nioeilijikheden waardoor het onwaarschijnlijk leek dat de Icoper de boot zou afnemen, ook al was er een koopcontract getekend. Inderdaad heeft de Italiaanse firma Fattorino te An- cona de koop onigedaan gemaakt met als 'gevolg dat de Haringvliet" nog steeds niet verkocht is. De moeilijkhe den lagen daarin dat naar oordeel van de scheepvaart Inspectie Zeevaart de veerpont niet zonder meer geschikt was voor de vaartocht overzee. Door G.S. wordt thans aan Provinciale Staten een nader verkoop-voorstel gedaan aan de N.V. Terschellinger Stoomboot Maat schappij voor 350.000,waarop een bedrag van 17.500,provisie aan ae makelaar in mindering moet worden gebracht. Het verkoopbedrag aan de Italiaanse firma lag iets hoger n.l. 357.000,imaar ook daarvan moest 17.500,provisie worden betaald zodat de thans voorgestelde verkoop netto 7500,minder zal oplbrengert. Op donderdag 28 okt. a.s. is weer een uitzending te beluisteren van het Man nenkoor „Ons Koor" o.l.v. Gerrit Zoon. Het is een stereo-uitzending die aan vangt via Hilversum I 402 m N.C.R.V. Het uit te voeren programma is als volgt: 1. Guarda cha bianca Luna, Campana 2. lm Prater blüh'n wieder die Büume, Robert Stolz/Bew.: G. Zoon 3. Kofje Kokertje, Tekst: Cor Don, Muziek: Jan Verdonck, bew. Gerrit Zoon. Het laatste werk is speciaal gemaakt ter gelegenheid van de onthulling van het monument deze zomer aan het Vin- gerling te Middel'harnis. YERSEKE Beroepen. Ds. Chr. v. d. Poel alhier heeft een beroep ontvangen naar Bent- huizen. Jubilarissen Chr. Geref. Kerken. Ds. S. V. d. Molen emeritus-predikant der Chr. Ger. Kerken herdacht op 23 oktober j.J. dat hij 50 jaar geleden in het amibt tot predikant werd bevestigd. Zijn eerste gemeente was Zierikzee. Ds. v. d. Molen is 78 jaar oud. Op 25 oktotoer is het 40 jaar geleden dat ds. L. S. den Boer, geboortig van Flakkee, thans predikant te Sassenheim in het ambt werd bevestigd. Hij is 73 jaar. Ds. C. v. d. Zaal, thans predikant te 's-Gravenmoer hoopt zaterdag 30 okto ber te 'herdenken dat hij 50 jaar geleden werd bevestigd in de dhr. Ger. Kerk te Deventer. Van 1933 tot 1959 was hij lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. STELLENDAM 16 deelnemers aan puzzelrit De puzzelrit die 16 oktober werd gere den, georganiseerd door de Gymnastiek- ver. „Sparta" heeft, met 16 deelnemers een goed verloop gehad. Dhr,, J. Sperling die vorige keer de wisselbeker won heeft die moeten afstaan aan dhr. J. v. d. Broek; tweede werd mevr. N. Koesse- Klink en derde werd Jan Sperling. De eerste prijs bestond uit een electrische messenslijper, de tweede prijs 25,en de derde prijs een fruitmand. Voor de overige deelnemers was er een troost prijs. Intermezzo niet opgewassen tegen CVV 2 Capelle a.d. IJssel. Het Ie heren team van Intermezzo leed zaterdag j.l. een' 3-0 nederlaag tegen CVV 2, dat in alle opzichten iets sterker bleek dan Intermezzo. Intermezzo spelend in de bekende oipstelling startte overrompelend. Vooral door een goed 'blok nam 'het een 6-1 voorsprong. CVV 2 zette de achterstand echter om in een 9-7 voorsprong. Door een sterke aanval en ook door onnodi ge fouten en slordigheden aan Inter mezzo-zijde bepaalde CVV 2 het spel. Het won deze set met 15-12. In de 2e set hield Intermezzo tot 6-6 goed stand. De Intermezzo-verdediging 'kree'g echter steeds minder vat op het spel en daardoor kon CVV 2 welopen naar 15-9. In de 3e set werd duidelijk dat Inter mezzo er niet meer in geloofde. CVV 2 beheerste de strijd en het won deze set met 15-6. Het is in deze wedstrijd wel duidelijk geworden dat CVV 2 in deze afdeling één van de sterkste ploegen! is. Inter- imezzo zal alle zeilen bij moeten zetten oim de drie punten achterstand, die het nu op CVV 2 heeft, in de komende wedstrijden ongedaan te maken. Uitslagen: Dames: DVO - Interemez zo 3 0-3 Cluzona - Intermezzo 4 3-1 Luchthavenplan voor kust Goeroe „De Rijksluchtvaardienst heeft een spectaculair ontwerp in studie gencrnen voor een tweede nationale luchthaven op de zandbanken ten westen van Goe- ree-Overflakkee", zo meldde het Alg. Dagblad in haar editie van vrijdag. Het plan is ingediend door een com binatie van drie Nederlandse aannemers maatschappijen: Bos Kalis Westminster Dredging Group, Van Hatturn en Blan- kevoort, en Adriaan Volker. Het interim-rapport Falkenhagen noemt naast Markerkaard, Steenber gen, Leerdam en de Maasvlakte ook de kust van Goeree als mogelijke ves tigingsplaats van het nieuwe vlieg veld. Leefklimaat De ontwerpers hebben een' plek uit- igekozen buiten de bestaande en toeko'm- stige woonge'bieden. Daarbij 'hebben zij het zwaarst laten wegen, dat het leef klimaat in Nederland niet verder mag worden aangetast door geluidshinder. De landings- en startbanen zijn in de richting noord-oost/zuid-west geprojec teerd, waardoor de aanvliegroutes boven zee of boven zeer dun bevolkte geibieden liggen. Het dertig vierkante kilometer grote schiereiland zou binnen zes jaar klaar kunnen zijn. Veel meer tijd zou geimoeid zijn met de aanleg van de luchthaven' zelf. De totale kosten worden voorlopig geschat op meer dan zevenhonderd mil joen gulden. Volgens het plan kunnen de ongeveer tweehonderdduizend mensen, die bij de luchthaven betrokken zullen zijn, wor den opgevangen in woongeibieden in Zeeland en West-Brabant. In verband daarmee zijn nieuwe autosnelwegen ge tekend van het vlie'gveld naar Zierik zee en Roosendaal. Bespreking Het algemeen bestuur van het over legorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid west-Nederland zal maandag 22 no vember in Rotterdam de problematiek rond de tweede nationale luchthaven 'bespreken. Op basis van de rap'porten van prof. Polak, de Brabantse 'gedeputeerde Brokx en de cornmissie Falkenhagen zal een memorandum worden opgesteld. M'en hoopt tot een definitief stand punt over de geschiktste vestigingsplaats te kornen. MIDDELHARNIS Gemeenteavond. Vrijdagavond 29 ok tober a.s. hoopt de Jeugdvereniging „Sola Scriptura" der Geref. Gemeente alhier, haar tweede gemeenteavond té houden. Deze avond hoopt de heer K. Brou wer, leraar aan de pedagogische aka- demie „De Driestar" te Gouda, een on derwerp te houden over „31 okt. 1917". Later op de avond is er gelegenheid tot vragen stellen n.a.v. dit onderwerp. Het Koor der Geref. Gemeente „met hart en stem" te Slikkerveer hoopt een aantal geestelijke liederen te zingen, o.l.v. dhr. G. Zwerus. Aanvang 's avonds 19.45 uur. Belang stellenden hartelijk welkom. De raad van Goedereede is teigen a.s. donderdagavond half acht in openbare vergadering bijeen geroepen. Een van de te behandelen punten is het vO'Orstel inzake aanwijzir.'g bebouwde kC'm van Goedereede als beschermd stads- of dorpsgezicht in de zin van de Monu mentenwet. In Goedereede zijn plm. 115 objecten vastgelegd op de lijst van be schermde monumenten. Naast de vast- stellin'g van een register van 'bescherm de monumenten regelt de Monumenten wet de aanwijzing van zign. beschermde stads- en dorpsgezichten door de Minis ter van CRM en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Vorig jaar ok tober is het gem. 'bestuur van Goede reede medegedeeld dat voor de woon kern Goedereede een aan'wijzing „be schermd stadsgezicht", op grond van de Monumentenwet wordt overwO'gen. De Monumentenwet beschrijft 'het be- 'grip „stads- en dorpsgezicht" als: „Groe pen van onroerende zaken, hieronder begrepen bomen, wegen, straten, plei nen en bruggen, grachten, vaarten, slo ten en andere wateren, welke met één of meer tot de groep behorende monu menten een beeld vormen, dat van alge meen belang is wegens de schoonheid of het karakter «an het geheel". B. en w. wijzen er in hun toelichting op dat het geenzins de bedoeling is van de wetgever dergelijke stads- en dorps gezichten te „bevriezen" in de toe stand waarin ze zich -bevinden. Het streven moet er op 'gericht zijn, dat wenselijke en noodzakelijke veranderin gen slechts geschieden op zodanige wij ze, dat het aspect van het geheel geen, of althans zo weinig mo'gelijk schade lijdt. Mert dient aldus b. en w. te streven naar het behoud van het karakteristieke, d.w.z. eigensoortige uit het verleden over'geleverde groe- perin'gen van bebouwingen met de daar toe toehorende wegen, waterlo'pen, be plantingen enz. opdat deze groeperin gen een waardevol onderdeel blijven vor mien van een aan de eisen van de hui- die tijd beantwoordende structuur." Nadat de raad omtrent deze materie zal zijn „gehooi'd" en een aanwijzing als aangekondigd tot stand ko-mt dan heeft het gem. bestuur de verplichting 'binnen een jaar een bestemmingsplan vast te stellen of te herzien. Een der gelijk plan dient aldus b. en w. in nauw overleg met de Rijksdienst MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: oud rose ceintuur; arm bandje met naamplaatje; blauwe da messchoen; kentekenplaat 55-71-FH; blauwe ceintuur; groene herenfiets; „Arizona" groene herenfiets; portemon nee vorm „wijnzak"; kentekenplaat HA- 66-53; zak met 12 dozen sigaren;ring met 7 sleutels; slervelg; edelsteen, bank biljet van 25,„Marklin" lokomotief blauw plastic etui met pennen en schaar rood-wit kinderschoentje; goudkleurige 'broche; schakelarmband met gouden tientje; hanger met 2 sleutels; etui met foto's; ring met 7 sleuteltjes; zak met 50 kg zaaitarwe; groen kinderjasje; bruin sluteletui met 1 sleutel; zwarte hereraportemonnee2 bruine portemon nees, 1 met rits- en 1 met knopsluiting; grijstoonte poes; plastic zak met speel- 'goedauto's. Verloren: bruine portemonnee met in houd; groene tas met rood doosje en zwarte regenpijpen; verz. plaatje GNF- 295; zwarte basketbal-schoenen; pennen etui met pennen; groene herenfiets merk „Union Trizono"; blauwe portemonnee met inhoud; donkergrijze herenfiets merk „Raleigh Sport"; 2 bankbiljetten van 25,groene herenfiets merk „Union"; beige dameshandschoen; 4- kleuren ball-point; zwart ribcord jasje; doublé halsketting met hanger; 1 bank biljet van 25,zwarte portemonnee met inhoud; zwarte portemonnee met ritssluiting, inh. ruim 400,blauw trainingspak; horloge merk „Pontiac" met zwart leren bandje; bankbiljet van 25.donkere portemonnee met knip en overslag; gouden halsketting 'met pa rels; zak met 25 stuks nieuwe jute zak ken; rood kinderfietsje 3-wieler; 'groene herenfiets merk „Savoy"; spaarbank boekje van Raiffeisenbank M'harnis; blauwe herenfiets merk „Sintex"; oude zwarte damesfiets merk „Gazelle"; oude groene damesfiets imerk „Union"; zakje met 5 trouwfoto's; doublêhalsketting met 'gouden hanger (weegschaal); „Lin coln" compressor met rekbandje; kin derfietsje, rood met witte spatborden, sierdO'p met rand van „Fiat" 850. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rij'kspolitie te Middelharnis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444, elke werkdag van 9 tot 18 uur. De blijmoedige zwerver Swiebertje, bekend uit de boekjes en van de T.V. komt a.s. donderdagmiddag naar Dirks land waar hij een heel belangrijke daad gaat verrichten. Swieber zal nl. het vernieuwde en uitgebreide Electro Tech nisch 'bureau Fa. D. v. d. Heijden en J. Tanis heropenen. Voor alle kinderen brengt Swiebertje een leuke verrassing mee zodat hij donderdagmiddag heel wat drukte om zich heen zal hebben. voor de Monumentenzorg te worden voorbereid, waarbij zij opgemerkt dat de reeds verriöhte werkzaamheden m.b.t. het ontwerp bestemmingsplan „Kom Goedereede" mede zijn afgestemd op de omstandigheid dat de thans over wogen aanwijzing (tot (beschermd stads- gericht) volgt. OUDDORP In de slagerij van de Massa-Markt te Ouddorp 'gebeurde zaterda'gmiddag een afgrijselijk ongeval toen de 15-jarige bediende Krijn Meijer ijverig als hij was nog één bak gehakt zou draaien. Omdat de machine daarna schoonge maakt zou worden (het was 's middags half vijf) probeerde hij met de hand nog wat achtergC'bleven vlees met de draaiende ,,wurm" mee te voeren. De machine is weliswaar goed beveiligd maar zijn schriele jongens'hand kon 'het draaiend gedeelte tocih bereiken. Op dat moment gebeurde het tragisch on geluk, zijn vingers werden gegrepen en de hand werd door de wurm meeigetrok- ken ert verbrijzeld tot vrijwel aan het polsgewricht. De jongeman ■wist zichzelf nog los te rukken. Slager Bert Grooten- boer bond direct de arm af om het bloedverlies te beperken. Met de Oud- dorpse ambulance werd de jongeman naar het ziekenhuis te Dirksland ge bracht waar de verbrijzelde delen wer den geamputeerd. Begrijpelijk heerste er na het gebeurde een grote conster natie. Het gebeurde is temeer tragisch omdat de jongeman normaliter in de groentenafdeling van de Massa-Markt werkte. Sinds 14 dagen hielp hij in de slagerij, omdat daaruit personeel met vakantie was. MIDDELHARNIS Roode Kruis afd. houdt leden - werf aktie De afdeling Middelharnis van het Ne derlandse Rode Kruis is voornemens dit najaar, naast de inning van de contri buties van de leden, in de nieuwbouw wijken een speciale ledenwerfaktie te houden d.m.v. de bezorging huis-aan- huis van een folder, die na plm. een week weer wordt opgehaald. Gebleken is dat juist in de nieuwbouwwijken wei nig leden wonen: zij gaan als lid van het Rode Kruis verloren wanneer de af deling van vestiging of verhuizing niet op de hoogte is. Aan de leden zal tevens verzocht wor den of zij vrijwillig het lidmaat schap van ƒ1,per jaar willen bren gen op 2,50 per jaar. Diegenen in de overige gedeelten van Middelharnis en Sommelsdijk die lid willen worden, wordt verzocht zich als zodanig schriftelijk of telefonisch te meiden, hetgeen kan geschieden bij de dames Castermans en Mijs, en bij de heren Den Hollander en Hempenius. HERKINGEN Kerknieuws. Maandag 1 november a.s. 'hoopt de Ger. Gemeente in leden vergadering bijeen te komeri tot het be roepen van een predikant, uit het twee tal ds. Hoo'gerland te Werkendam, en ds. Wisse te Elspeet. De catechisaties bij de Ger. Geimeente zijn als volgt: Jongens en meisjes tot 14 jaar des zondagmiddags van kwart voor twee tot half drie, en van 14 jaar en ouder des avonds na de kerkdienst. A.s. woensdag 27 oktober des sav. om 'half acht hoopt voor de Ger. Ge meente voor te ,gaan student A. Bac te Moerkapelle. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond half acht hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1