Districts- iiijeenliomst 1 CAMERA'S 1 Mammoet beetwortel van 19 kg! extra aanbiedingen Dhr. N. Grootenboer geïnstalleerd Slagerij Wagenaar naatselSh nieuws Ds. l Maasland nam beroep naar Middelharnis aan Privacy gesohonden Raad sluit lening voor realisering zuiveringsinstallatie Honderden guldens schade bq „inname van Den Briel" Bromfietser (16) botst op auto Volière met vogeltjes verbrand X X DEZE WEEK halve varkens en rundervlees Dinsdag 19 oktober 1971 No. 4030 CHR. STREEKBLAD OP G151EF0RMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSB EN ZEEUWSE EILANDEN Versdï^M tt^emad par week dmsdag- esa vrijdagaeond ASCmimiiSSSNTSPmSS f 4,— F!SR KWABTAAL ASlVBRTE!STIES>mJS 17 cent per mm. X Ook voor X FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Nieuws uit Zeeland t X OOK VOOR GRAIVIIVIOFOON- X PLATEN J. ZANDSTRA SOMMELSDUE Willem Grinwis Hzn. te Ouddorp heeft vorige week wel vreemd opge keken toen hij tijdens het delven van beetwortels op een kolossaal groot exemplaar stuitte dat zich zomaar niet gewonnen gaf. Dhr. Grinwis heeft zich goed moeten inspannen voor hij de kolos aan de grond ont worsteld had. Thuis bleek de wortel maar liefst 19 kilogram te wegen en dat was de aanleiding tot een berichtje aan de krant. Zaterdagmiddag werd op de boerderij aan de Oosterweg het plaatje geschoten met om de grootte te kunnen vergelijken de 11 maanden oude Mariaji Grinwis (dochtertje van het echtpaar J. Grinwis-Tanis) daarnaast, de kleine Marian weegt 20 pond. Vanaf de foto kijkt ze naar haar pappa die voor onderzoek in een Rotterdams ziekenhuis is opgenomen. De wortel is van het ras Corona Origineel, geleverd door dhr. KI. West hoeve, agent van Struik's zaadhandel te Oud Beijerland. Dhr. Grinwis zaait dit zaad al enkele jaren en hij is de goede resultaten daarvan al aardig gewend geraakt maar een wortel van 38 pond heeft het hem toch nog niet eerder opgeleverd. inbraak in cantine Gezouten ham om te bakken nu Licht gezouten speklap Rib- en haaskarbonade dit alles per 500 gram X Boompjes 11 Telef. 245 Ouddorp 4 Ooic uw adres voor f 3,50 f 1,75 f 3,65 4Se Jaargang POSTSOX 8 MIDDiEL.HARNIS en edv«rtsatlaR Kantoor Lameewag 18, XeL (01870) S6» Ka 5.30 uur (01870) 83 92 Olro 167930 Dirksland zit waarschijnlijk nog één zomer in de stank In een spoedeisende vergadering heeft (Ie raad van Dirksland j.l. vrijdagavond besloten in te gaan op het aanbod van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een vaste geldlening van 610.000,te slui ten voor de financiering van de zo ge wenste rioolwater-zuiveringsinstallatie. Een dergelijke installatie ban Dirksland van de stank afhelpen die tijdens war me zomerdagen door de haven ver spreid wordt omdat in dat stilstaande water de riolering wordt geloosd. Ook qua hygiëne is een zuiveringsinstallatie een dringende eis maar G.S. hebben tot dusver het financiële aspect zwaarder laten wegen: „geen dekkingsmiddelen, dan ook geen zuiveringsinstallatie lieten ze de raad nog kortgeleden weten waarom de raad thans graag op het aanbod inging die hen tenslotte een stapje nader tot de realisering van de installatie bracht nadat in een vorige vergadering besloten was de reinigings rechten te verhogen. Uit de beschouwing van de voorz. burg. H. Bos bleek dat de raad zich niet de illusie mag maken dat alles m. b.t. de zuiveringsinstallatie nu „op po ten" staat, integendeel, de voorzj moest de heren alweer mededelen dat de nieu we begroting de oude (a 610.000, verre te boven gaat. In de nieuwe be groting worden de kosten op 900.000,- geraamd, exclusief de aankoopkosten van de grond. „We zullen alweer naar een mogelijkheid uit moeten zien hoe de rest te verwerven", stelde de voorz. vast, nog altijd hopend op een vergoe ding van het Rijk in het kader van de Deltawet. Uiteraard blijven de werke lijke kosten afhankelijk van de aanbe steding en ook daarin zag de voorz. nog de mogelijkheid van een meevaller, ech ter kan de aanbesteding nog niet plaats vinden als nog niet alle financierings middelen aanwezig zijn. „Dan zitten we nog wel een zomer in de stankstelde dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) begrijpend vast, een opmerking waarmee de voorz. het niet anders dan eens kon zijn, wanneer in het volgend voorjaar de aanbesteding plaats ban hebhen dan zal er nog met een bouwtijd van bij na een jaar gerekend moeten worden.1 De heren Poortvliet en Struijk bleken van mening te verschillen omtrent de aanspraak op een vergoeding in het ka der van de Deltawet, dhr. Struijk zag geen verband met de afsluiting terwijl dhr. Poortvliet de huidige moeilijkhe den wel degelijk als een direct gevolg van de afsluiting aanmerkte. Burg. Bos bleek hieromtrent over ge degen informatie te beschikken al ont gingen ook hem de technisohe details: i.het systeem van zuivering had bij open water niet zo intensief behoeven te zijn als het nu zal moeten worden", aldus de voorz. die kon mededelen dat dat verschil op 'k deel van de totale kosten wordt geraamd zodat de ingediende claim mogelijk tot dat deel wordt geho noreerd. Dhr. D. de Bonte, kennelijk bezorgd over de waterwin-capaciteit stelde voor: „Als wij het afvalwater heel goed zuiveren dan is het misschien weer ge schikt te maken als drinkwater, dan is de waterleiding ook uit de brand. OUDDORP Enkele nieuwbouw huizen' in het bestemmingsplan „Molen- tienden" te Ouddorp zijn vorige week het doelwit geweest van wat ..strijdlustige" jeugd in de leef tijd van 11 en 12 jaar. Met een beetje fantasie leken de vers ge metselde muren al gauw op de wallen van den Brie! dat zo hooig- nodig van Spanjaarden gezuiverd moest worden. Op de bouwplaats ontbrak het evermiin aan stevig stootmateriaal om een en ander te rameien en al spoedig stelden de Geuzen zich in slagorde op om bij weigering van overgave "un dreigementen kracht bij te zetten. Spoedig wankelden de mu- echter niet in naam van Oranje, zoals de politie hen later heeft ingeprent. Hun ouders zul len nu de schade, die enkele hon derden guldens bedraagt, moeten betalen. De voorzitter wist het vervolgens nog sterker te vertelleneen aannemer die een zuiveringsinstallatie opleverde dronk een glas gezuiverd water leeg om te demonstreren hoe goed zijn installa tie wel werkte en het is zonder merk bare gevolgen gebleven Installatie dhr. N. Grootenboer. Aan het begin van de vergadering vond de installatie plaats van het nieu we raadslid voor de S.G.P., dhr. N. Grootenboer. Qp de publieke tribune bevonden zich te dezer gelegenheid oud- weth. van 't Geloof (schoonvader van dhrj Grootenboer) en enkele van zijn familieleden, die door burg. Bos in de „installatierede" betrokken werden. „Vanuit de status van ambteloos bur ger bent u thans opgenomen in het hoogste bestuurscollege van de ge meente", zo sprak de voorz. nadat dhr. Grootenboer de beide eden had afge legd: „u zult zich hebben afgevraagd wat de betekenis daarvan is maar daar voor zult u zeker al bij uw sctioonva- der te rade zijn gegaan", veronderstelde de voorz. Wel kon de voorz. dhr. Groo tenboer erop voorbereiden dat het niet altijd meevalt verantwoordelijk gesteld te worden voor het gemeentebelang dat aan het raadscollege is toevertrouwd maar dat hoeft aldus de voorz. niet te leiden tot het aarmemen van een schroomvallige houding t.o.v. het raads lidmaatschap. „U bent vanavond nog niet opgenomen in het gewoel van de gemeentebestuurlijke strijd", illustreer de de voorz. wie het genoegen deed te kunnen wijzen op een gemoedelijkheid en een amicale houding in de raad die hij zich niet beter kan wensen. Een en ander is aldus de voorz. afhanke lijk van de wijze w^aarop men zelf aan het ambt inhoud en gestalte geeft, men kan zowel de verstandhouding verbete ren als verslechteren. „U hebt thans voor het aangezicht van God dit ambt aanvaard en op u genomen, moge Hij u alles schenken wat u nodig hebt en mo ge u in dat vertrouwen uw werk aan vangen en voortzetten", zo besloot burg. Bos. MIDDELHARNIS 40-jarig bestaan zondagsschool „Ti- motheus". Vrijdagavond 22 oktober a.s. hoopt de zondagsschool „Timotheus" der Geref. Gemeente te Middelharnis haar 40-jarig bestaan te herdenken. Het agenda vermeldt o.a.: Referaat: „de doxologie der kleinen" door de weleerw. heer ds. R. Boogaard te Lei den voorz. van de Bond van zondags scholen. De bijeenkomst begint sav. om 7 uur en wordt gehouden in het kerkge bouw der Geref. Gemeente. Belang stellenden zijn van harte welkom. Ledenvergadering Geref. Gemeente. Woensdagavond 20 oktober a.s. zal er door de Geref. Gemeente alhier een le denvergadering gehouden worden O'm te komen tot het beroepen' van een eigen herder en leraar. Het door de kerke- raad gestelde tweetal bestaat uit ds. A. Vergunst van Rotterdam en ds. C. Bregman van Rijssen. HERKINGEN Kerknieuws. A.s. zondag '24 oktober hoopt des voormiddags (H.A.) en sav. (H.D.) voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. Boogaard uit Leiden. OpbrengTst. De collecte voor de kerk heeft in de Ger. Gemeente opgebracht 530,—. OUDDORP Aanvang E.H.B.O. cursus. A.s. vrij dag begint de afdeling Ouddorp van de E.H.B.O. weer met een nieuwe cur sus Eerste hulp bij ongelukken. Voor al in Ouddorp is het nut van een der- igelijke opleiding meermalen in de prak tijk gebleken en dankzij de inspanning van docenten en cursisten staat de hulp verlening in Ouddorp op een hoog plan. Echter mag niet op deze lauweren wor den gerust, er moet steeds voor aan vulling van getrainde krachten wor den gezorgd. We kunnen de opleiding dan ook hartelijk aanbevelen, met de vergaarde kennis kunt u tenslotte le vens redden! OOLTGENSPLAAT E.H.B.O.'ers opgelet. De herhalings cursus van E.H.B.O. gaat beginnen vrij dagavond 22 oktober des nam. 8 uur in het ver. gebouw „'t Centrum". GEREF. GEMEENTE Zaterdag 23 oktober a.s. organiseert het district „Goeree-Overflakkee" der Gereformeerde Gemeente een district bijeenkomst. Op deze bijeenkomst, die afwijkt van de in het verleden gehouden contact avond, omdat het nu een middag- en avondvergadering betreft waaraan een broodmaaltijd vérbonden is, hoopt dhr. C. de Bode van Tholen een onderwerp te houden over VRIJETIJDSBESTE DING"., 's Avonds na de maaltijd zal er ge legenheid zijn tot het stellen van vra gen n.a.v. het gehouden onderwerp. De bijeenkomst wordt gehouden in de vergaderzaal der Geref. Gemeente te Dirksland en begint 's middags om 15.00 uur. Vanzelfsprekend zijn alle jongeren en belangstellenden van harte welkom. Voor de broodmaaltijd wordt gezorgd. OUDDORP De 16-jarige Eeuwit Meijer is zater dagmiddag in de Stelleweg met zijn brommer tegen een hem tegemoetko mende Opel Kadett gereden, bestuurü door dhr. A. de Jong, die aan genoem de weg woont. De bromfiets, die ken nelijk hard heeft gereden, drukte het spatbord van de auto in eikaar, splin terde de voorruit waarna de berijder rechts van ide weg in de sloot terecht kwam. Dokter Ruizeveld die eerste hulp verleende liet de jongeman naar het ziekenhuis overbrengen waar o.a. een gebroken been werd geconstateerd, ook werd een knie en een schouder ernstig geblesseerd. Ook de materiële schade is aanzienlijk. MIDDELHARNIS In de nacht van zaterdag op zondag is de volière achter de woning van dhr. Th. Bruggeman, J. W. Frisostraat 16 uitgebrand, waarschijnlijk tengevolge van een lek in de door hem aange brachte gasverwarming. De gehele in houd aan tropische vogeltjes kwam in de vlammen om. De brandweer had het vuur met behulp van de hoge-druk spuit spoedig gedoofd, niettemin was het voor de vogeltjes te laat. THOLEN Bejaardenwoningen. Aann. Bedrijf Gebr. Uijtenwilligen van Nieuw-Vos- semeer heeft dezer dagen aan de bur gemeester Van Crijnsenstraat 36 be jaardenflatjes opgeleverd, welke ge bouwd zijn naar een ontwerp van ar chitect Weertman uit Goes. Burg. Stand. Geboren: Pietemella Maria en Jacobin Cornelia, dochters van Joh. Baaij en C. P. van Dijke. Maatje dochter van C. Griep en Cath. Deurloo. Christen Vrouwenbond. In een goed bezochte vergadering op woensdag 13 okt. van de afd. Tholen van de Ned. Ohr. Vrouwenbond in het Verenigings gebouw sprak ds. G. J. Voortman, herv. predikant te Oud Vossemeer, over een gedeelte uit Romeinen 12. ST. ANNALAND Beroep uitgebracht. In de vacature van ds. J. M. de Raad, die naar Stolwijk vertrok is door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente van St. Annaland een toeroep uitgebracht op drs. K. Exal te, Ned. Herv. predikant te Noordeloos (en OversUngeland). Met vreugde heeft de Ned. Herv. Ge meente van Middelharnis zondagmorgen kennis genomen van het bericht dat ds. J. Maasland van Wüsum uit de 16 be roepen die op hem waren uitgebracht igunstig had gereageerd op de toezeg ging van beroep vanuit Middelharnis. Daarmee werd het beroepingswerk dat de kerkeraad was begonnen na de pen sionering van de hulpprediker de eer waarde heer A. Terlouvi;' al bij de eer ste poging gehonoreerd. Ds. Maasland zal derhalve de tweede predikantsplaats vervullen. Voor hem wordt aan de Doe- tinchemsestraat een nieuwe pastorie gebouwd, zolang die niet gereed is zal hij met zijn gezin zijn intrek nemen in de leegstaande pastorie van de Ger. Gemeente. Ds. Maasland werd dertig jaar geleden in Sliedrecht geboren. Hij doorliep het Gymansium te Dordrecht waarna hij van 1960 tot 1965 studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht welke stu die in 1965 werd afgesloten met het ker kelijk examen en de proefpreek. In 1967 was hij enkele maanden leervica ris bij ds. C. Baas te Nieuwerkerk a.d. IJssel waarna hij op 24 september 1967 intrede deed in zijn eerste gemeente Wilsum. Ds. Maasland is gehuwd en heeft 3 kinderen. Vanmorgen ontvingen we een inge zonden schrijven, kennelijk heet van de naald, van een verontwaardigde heer J. A. Ruizeveld te Jutphaas. Niet alleen om de weinige plaatsruimte die we nog beschikbaar hadden maar ook om de naar het ons voorkoant wat te insinuerende inhoud daarvan hebben ■we gemeend het te moeten bekorten zonder overigens de intentie van het „ingezonden" te schaden. Dhr. Ruize veld trekt in zijn schrijven stevig van leer tegen de Directeur Gemeentewer ken van Goedereede, dhr. Grootens en zijn assistent dhr. J. van Koppen i.v.m. het geconstateerde feit dat zij weder rechtelijk zonder toestemming van de eigenaar dus het bij dhr. Ruize veld in eigendom zijnde pandje hoek Kelderweg-Stelleweg binnengegaan zijn met behulp van een passende sleutel. „De ambtenaren hadden opdracht te on derzoeken of dit huis verhuurd werd of voor week-end verblijf werd bewoond", aldus dhr. Ruizeveld in zijn schrijven. Hij acht dat een schending van de pri vacy maar vooral ook is hij veront waardigd omdat kennelijk geen geloof werd gehecht aan de briefkaart die hij kort tevoren aan de gemeente had ge zonden, waarop zij deze informatie heb ben kunnen lezen. Vervolgens geeft dhr. Ruizeveld ook het verloop van deze affaire weer; dhr. Grootens heeft zijn excuses aangeboden. We achten dhr. Grootens voldoende integer om te weten dat de excuus oprecht is geweest en het gaat o.i. dan niet langer aan deze toe-, gegeven „misstap" nog uitvoerig te eta leren. Herhaling hiervan lijkt ons niet waarschijnlijk. Redactie Eilanden-nieuws ST. ANNALAND Hand gebroken. De heer Anth. van den Hoek uit St. Maartensdijk heeft donderdagmiddag tijdens het laden van uien op de veiling te St. Annaland zijn hand gebroken, toen hij door een kantelend pallet ongeveer vijf meter naar beneden viel. Hij werd onmiddel lijk voor behandeling naar het zieken huis „Lievensberg" te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij enkele dagen zal moeten blijven, tengevolge van o.a. een flinke bloeduitstorting. Voor de Reclassering. De te St. An naland gehouden collecte ten bate van de Reclassering heeft 195,15 opge bracht. Voor de Hemava. Over het derde kwartaal zijn er in St. Annaland slechts twee busjes-acties ten bate van de „Hemava" gehouden, die in totaal een foedrag opleverden van niet minder dan 160,48. Bedankt. Ds. J. van Vliet te Aag tekerke heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. OOSTERLAND Op woensdagavond 20 oktober a.s. zal de leesbibliotheek, uitgaande van de Gereformeerde Gemeente aüiier weer worden opengesteld tot het uitlenen van boekwerken, zoals elk jaar in de con sistorie van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk, aanvangende half acht. Er zijn ook in deze bibliotheek weer tal van nieuwe werken aangeschaft zodat een ieder hier weer goede en verant- woorde Christelijke lectuur kan beko men. De lezers en de lezeressen kunnen hun hart weer ophalen. De opbrengst van de vejaardagsbus- sen in de Ned. Herv. Kerk alhier brach ten op in het tweede en derde kwartaal van dit jaar de mooie som van 670.28. Tennislessen in de sporthal. Met de stichting van de sporthal aan de van den Abeelestraat alhier is de gelegen heid geschapen om verschillende bal- spelen en dergelijke ook tijdens de win terdagen te beoefenen en aan te leren. Zo wordt er ook dit winterseizoen in genoemde zaal -weer een cursus tennis gegeven door de Nieuwerkerkse tennis- leraar, de heer C. van der Meulen. Het doel van deze leergang is de techniek van het tennisspel onder de knie te krijgen of deze techniek nog te verbe teren. Personen die b.v. in het a.s. zo merseizoen lid willen worden van een tennisclub kunnen zich dan door mid del van deze lessen voorbereiden om niet onbeslagen ten ijs te komen. De lessen worden gegeven iedere woens dagochtend en -middag en ook 's za- terdagsochtends. Op woensdag zijn er nog plaatsen beschikbaar voor lieftieto- bers. Eén van de doelstellingen van OOLTGENSPLAAT Gisteravond maandag tegen acht uur is er ingebroken in de cantine van de voetbalver. O.F.B, aan de Weesmo lenstraat. Er werden ruiten ingeslagen en een deur geforceerd maar eenmaal binnen heeft de indringer moeten con stateren dat er helemaal niets te ha len viel. De cantine beheerster mevr. Sannes was een half uur tevoren nog in de cantine geweest, toen zij vandaar nog even terugging heeft iemand ge probeerd zijn slag te slaan. Mevrouw Sannes heeft hem nog zien vluchten toen zij om acht uur terug kwam. deze lessen is dat er bij voldoende deel name, b.v. uit de gemeente Duiveland een tennisclub gesticht zou kunnen worden en dat er in de nabije toe komst misschien niet alleen 's winters, maar ook tijdens de zomermaanden in de gemeente Duiveland getennist zou kunnen worden, eventueel op een ge meentelijke tennisbaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1