n Z€ N Fi ir Ontwerp Streekplan Z.-H. Zuid waar schijnlijk al op 8 november ter inzage %ijnd€^hmO'tkfi Luchtvervuiling geen rem voor {(opers van huizen Raiffeisenbank fSi Boerenleenbank Di Geen aandacht besteed aan Flakkeese wensen Overweel en Struyk De Streekplancommissie Goeree-Overflakkee voelt zich hardhandig bij de neus genomen nu haar rapport, inhoudende haar visie op de gewenste toekomstige ontwikkeling van het eiland, haar doel volledig dreigt te missen. Het rapport dat pretendeerde ingepast te worden in het Streek plan Zuid Holland Zuid als een inspraak van de bevolking Icreeg tijdens twee jaar noeste vlijt gestalte en zal over een viertal weken in haar defi nitieve vorm gereed zijn en aan G.S. worden gezonden. Groot was even wel de teleurstelling van de Commissieleden te moeten vernemen dat G.S. voornemens zijn het ontwerp Streekplan Zuid Holland Zuid (waar van de inhoud op markante punten afwijkt van de Flakkeese visie) al op 8 november ter visie te leggen. Dat had dinsdagmiddag op de te Ooltgensplaat gehouden vergadering krasse uitspraken tot gevolg; de inspraakgedachte van G.S. werd „onwaarachtig" genoemd en G.S. werd ook een „stuk onfatsoen" aangewreven. Uitstel EerUjke bekentenis Andere mogelijkheid Hearings Samenvatting van het rap port van de eilandelijke Streekplancommissie CkMuplete Woninginrichting MeÜBsant - T^ 01877-1501 «f «ISTB - 721 M 'Sparen, dat is stap voor stap bezit opbouwen, dat later goed van pas kan l<omen.Dat is vandaag al rekening houden met uw financiële behoeften van morgen. Zoals 5V2 miljoen spaarders dat al bij onze banken doen. - - Daar blijkt wel uit dat het goed sparen is bij onze bank.^- U kunt kiezen uit vele uitgekiende spaarvormen. Stuk voor stuk meesterzetten om de financiële --------- (toekomst van uzelf, uw kinderen, het hele gezin veilig te stellen. --f'""Doe die zet in de Spaarweek71van 25 t/m 29 oktober. de bank voor iedereen 1 2900 vestiaingen Wijl Zij V onze De w Het 21-ja kan gelm Desg U kT van Hazepa Coc I Goed I U ku I Voors Zoals colle( Kom Alles waar HOO Bladz. 2 ,j;iLANDEN-NIEUWS' Vrijdag 15 oktober 1971 Streekplan Commissie Goeree-Overflaitiiee voeit zicii bii de neus genomen Dinsdagavond toen in „'t Centrum" te Ooltgensplaat met de Commissie de Ge deputeerden Ir. Buijsert en mr. Engels man aanwezig waren resulteerde dat in ihet verzoek van Flakkeese zijde de da tum van tervisie leggen uit te stellen om eerst kennis te kunnen nemen van de „zwaar gedocumenteerde mening van de bevolking van Goeree-Overflakkee". „Die mening immers wordt door G.S. van groot belang geachtherinnerde iburg. V. d. Harst van Oostflakkee de heren Gedeputeerden: „als U, zonder daarvan kennis te dragen, de tervisie legging op 8 nov. handhaaft dan zou al te duidelijk blijken dat het geven van inspraak een inhoudsloos gebaar was!" hield hij de Gedeputeerden voor. Bur gemeester v. d. Harst verzekerde dat de handelswijze van G.S. bij de bevol king een onvriendelijke indruk zal ma ken en uitgelegd zal worden' als het af- legigen van het democratische masker waarachter het technocratische gezicht tevoorschijn komt. „Zo wordt de ons toegezegde „inspraak" teruggebracht tot het indienen van een beawaar tegen de goeddeels ideaal geachte conceptie van de Provincie," moest burg. v. d. Harst vaststellen, de huidige redactie van het ontwerp Streekplan Zuid Holland Zuid niet eerlijk of rechtuit, korto^m onwaar achtig noemend. „Er wordt dan wel in beweerd dat het Streekplan geen be stemmingen vastlegt maar wij vrezen dat het ons als bindend gepresenteerd zal worden waarotm onze mening en on ze bezwaren vooraf goed uitgesproken dienen te worden", zo hield dhr. v. d. Harst zich aan zijn verlangens. Van de zijde van mr. Engelsman kw^am pro'mpt daarom een „eerlijke be kentenis" die voor de Flakkeese zaak bepaald niet hoopgevend was. „In het netwerk van de planning zijn de scha kels op elkaar afgestemd en in het raam van dat raderwerk is het vrijwel uit gesloten aan uw verzoek te voldoen, het zou de „machine" geheel ontregelen" probeerde mr. Engelsman duidelijk te maken. „Wij proberen binnen het ka der van de algehele opzet deze zaak af te ronden maar bij de behandeling in de Provinciale Staten zullen de verschil punten toch kunnen worden behandeld", voerde hij als verzachtende omstandig heid aan. „Dat is pas het echte be- ^issende stadium." Wel zegde mr. En gelsman toede knelpunten op zich in te laten werken en daarvan gewag te maken op de plenaire zitting van Prov. Staten alsook ze mede te delen in de vaste Commissie. Overigens verzekerde mr. Engelsman dat een Streekplan als een programma moet worden gezien, bindende regels volgen via gem. be- stemimingplannen. „Uw zaak komt ten volle aan de orde als we als we aan een streekplan voor Rotterdam en wijde omgeving gaan be ginnen; wij zullen dan zien of Goeree- Overflakkee daarin past of meer be hoort bij de Zeeuwse conceptie", zostap- te mr. Engelsman op een andere moge lijkheid over. Ingaand op de verschil len van inzicht die er bestaan wees mr. Engelsman aan dat Ged. Staten in him meest recente en aangepaste ontwerp niet hebben vastgehouden aan de aan vankelijk voorgeschreven conservering (één van de verschilpunten is de mate en wijze van bevolkingsigroei) maar dat er thans aangenomen' wordt dat er ker nen zijn die met méér dan haar natuur lijke groei zullen mogen uitbreiden. Ook vindt de Commissie de doctrine (leer stelling) aanvechtbaar dat de recreatie ve ontwikkeling afhankelijk wordt ge steld van de wegcapaciteit, het zou al tijd een instrument zijn om de recrea tieve ontwikkeling te reguleren. Mr. En- geslman evenwel beseft dat de recrea tie zich aandient maar dat qua recre atie niet zoveel in huis moet worden gehaald dat er verkeersopstoppingen ko men. Mr. Engelsman die de Commissie niet de ülusie wUde geven dat het gevraag de uitstel gehonoreerd wordt stelde wel enkele hearings in de regio in het voor uitzicht waarop iedereen het zijne over de inhoud van het ontwerp Streekplan Zuid Holland Zuid zal kunnen zeggen. In Middelharnis zal die op 14 decem ber gehouden worden. „U hebt gepro beerd uw visie aan te geven en dat hebben wij als Gedeputeerde Staten dankbaar geconstateerd",aldus een weinig bevredigenide opmerking van mr. Engelsman. 1. Het rapport berust op de volgende uitgangspunten 1. Goeree-Overflakkee moet in hoofd zaak zijn belangrijke agrarische functie behouden; 2. de werkgelegenheid moet worden bevorderd; 3. industrie op grotere schaal is on toelaatbaar; 4. 5. het westelijk deel van Goeree- Overflakkee zal een in hoofdzaak recreatieve functie krijgen:; het vinden van geëigende oplos singen voor de vervulling van een woonfunctie ten behoeve van de Rotterdamse agglomeratie moet worden gezien als een geëigende oplossing voor Goeree-Overflak kee. 2. Gezien op ikorte te^rmijn verdienen de dorpen met een aanvaardbaar tot goed voorzieningspeil en gunstig ver spreid liggende in het gebied zijnde de dorpen' MiddeUiamis-Sommelsdijk, Dirksland, Oude Tonge en Stellendam de sterkste aanzet 2 a 3"/o per jaar 3. Voor reconstructie komen in aan merking Goedereede Havenhoofd, Her kingen, Melissant, Battenoord, Achthui- zen. Langstraat en Zuidzijde. 4. Te Middelhamis-Sommelsdijk, Dirksland, Oude Tonge en Stellendam moet de sterkere aanzet gehonoreerd worden met een te stimuleren groei van 2 a 3% per jaar. 5. Het is gewenst, mede met het oog op een doorgaans slechts langzaam op gang komen van een geplande ontwik keling, om voorshands de natuurlijke groei van de overige bestaande woon kernen (l»/o per jaar) te bevorderen'. 6. Onder meer een woningmarkton derzoek voor Goeree-Overflakkee in re latie tot de wijde omgeving, met inbe grip van Rijnmond, zal nodig zijn om de externe factoren, door welke de toe komst van dit gebied bepaald wordt, in beleidsformules te vertalen. 7. Een toekomstige woonfunctie moet gebonden zijn aan het maximum van 150.000 inwoners. 8. Middelharnis-Sommelsdijk zal de voornaamste centrumfunctie blijven ver vullen. Er is plaats voor subcentra te Dirksland, Oude Tonge en Stellendam. 9. Als voorwaarde tot de inzet van een ontwikkeling in positieve zin zal in verband met de te verwachten ver hoogde wisselwerking tussen allochtone en autochtone forensen' zonder ver traging of belemmering aan de woon- verlangens van beide groepen moeten kunnen worden voldaan. De richtlij nen, gegeven in de 2e Nota RuimteUjke Ordening, kunnen daarbij tot 1980 on verkort tot maatstaf dienen. 10. Aandacht dient te worden besteed aan de omscholing van uit de landbouw afvloeiende werknemers en zelfstandi gen. 11. In de leemten in de samenstelling van de beroepsbevolking moet worden voorzien door: a. het aanleggen van natte en droge industrieterreinen b. het bouwen van woningen voor bedrijfskader; c. het stichten van een middelbare technische school en een gymna sium- opleiding. 12. Als vestigingsplaatsen voor in hoofdzaak arbeidsintensieve industriële werkgelegenheid komen in aanmerking: het gebied rondom de Galathese Haven, de zuidelijke kuststrook tussen Oolt gensplaat en Oude Tonge, de noordzijde van de Provincialeweg nr. 47 te Oude Tonge, Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam. 13. Als industriële vestigingen komen in aanmerking: niet verontreinigende chemische indus trieën (b.v. kunststoffen, geneesmidde len), lichte metaalindustrie (b.v. elektro technische en metalalwarenindustrie), papiemijverfieid, landbouwpruktenver- werking (b.v. aardappelwasserijen, ci- trusbedrijven, transport), houtverwer king (b.v. zagerijen, meubels, woning bouwelementen) 14. In de tertiaire sector is enige spreiding van activiteiten mogelijk, waarbij gedacht wordt aan tentoonstel lingen en jaarbeurzen (op het gebied van de landbouw en de recreatie), re searchinstellingen, districtsbureaus, cen trale instituten, die betrekking hebben op 'het Deltagebied. 15. Een zo groot mogelijk land- en tuinbouwareaal dient op Goeree-Over flakkee te worden gehandhaafd. 16. Een duidelijke en bestendige scheiding van agrarische en! andere functies is noodzakelijk. 17. In geval van tuinbouwontwikke- ling verdient een centrale vestigings plaats de voorkeur. 18. Een algehele en snel uitvoerbare ruilverkaveling wordt noodzakelijik ge acht. 19. Er is behoefte aan een gecoördi neerde planning van het recreatiebe- leid. 20. Naast de potentieel recreatieve regionen op Goeree-Overflakkee ver dient het aanbeveling om langs de oeverstroken van de zeearmen en rivie ren een recreatieve ontwikkeling in be ginsel niet uit te sluiten. 21. Er dient een planmatig groen- voorzieningsbeleid te worden gevoerd, waarbij de instandhouding van reeds gednventariseerde waarden voorop moet staan. 22. Het voorzieningspatroon wordt nadelig beïnvloed door: 1. de schaalverhouding der bevolking 2. de relatief grote onderlinge af standen der woonkernen; 3. het ontbreken van een voldoende frequent openbaar vervoer; 4. het ontbreken van financiële mo gelijkheden. Slechts door verbetering van de schaal verhouding der bevoUdng kan het uit zicht op geleidelijke aanpassing van het voorzieningspatroon worden' geopend. 23. Het toch al te trage tempo van realisering der recreatieobjecten mag niet afhankelijik worden gesteld van de beschikbare wegcapaciteit. Integendeel. De grote behoefte aan recreatieobjec ten vereist een bij voorbaat aangepast wegenbouwbeleid. 24. De ontwikkeling van de detail handel zal in hoge mate afhankelijk zijn van de ontwikkeling van het inwoner tal. Bescheiden groei van de kernen, waar van geen ontwikkeling, is te voorzien, zal noodzakelijk zijn. Wie mocht denken dat Randstadbewo- ners zitten te springen om buiten het industriegebied „schoon" te gaan wo nen kan er wel eens goed naastzitten, getuige de ervaringen in de gemeente Hoogvliet, zoals we deze aantroffen in de Nieuwe Brielse Courant: „Is de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied een remmende drem pel voor mensen die het oog hebben la ten vallen op Heenvliet als toekomstige woonplaats en! moeten beslissen of ze hun goede geld zullen steken in een woning daar?" werd er in de raad ge vraagd. Burgemeester A. J. M. Derksen, zo heeft hij de leden van de gemeenteraad igerustellend verzekerd, gelooft het niet. Over de luohtverontreiniging en de invloed daarvan op aspiranthuizenko- pers was biorgemeester Derksen opti mistisch: „Met vreugde heb ik per soonlijk geconstateerd dat Heenvliet mi nimaal heeft geleden van de kritieke periodes die zich hebben voorgedaan. Zo heb ik het tenminste ervaren. Even tuele stagnatie bij de verkoop van hui zen zou ik alleen wüleri toeschrijven aan stijgende kosten en de onzekerheid over de economische ontwikkeling waar mee alle delen van het land te kampen hebben". „\,«\,M\*S Beste meisjes en jongens! Voor het septemberwerk hebben fl. volgende kinderen een prijs verdiend- Henk van Rossiun, Melissant Janneke Vroegindewey, Middelhamj, C»bi van Rossum, Melissant Corrie Vroegindeweij, Middelhattiis Klazina de Vogel, Melissant Wie er voor het oktoberwerk eei, prijs zullen krijgen, is nu natuurlijk rio. niet bekend, maar wel zou ik jullie aan! raden om geregeld mee te doen, en van de raadsels te maken wat er van te mj ken is,. Doet aUen met plezier het werk Als het met tegenzin gaat, schrijf ^jJ een briefje, dat je er mee ophoudt Nie. mand wordt gedwongen; het is ailej vrije wil. Er zijn kinderen, die hsrf graag zouden blijven meedoen, maar di» het zo druk hebtoen met schoolwerk, dat ze er geen gat meer in zien, om ook'nog het raadselwerk er bij te doen. Dat jammer, maar het schoolwerk mag er nooit onder lijden. Dat mag ik nimmer van jullie vergen. En nu het nieuwe raadsel: OKTOBER-RAADSEL 3 1. Vrees God en 18 - 38 - 33 - 26 Zijn geboden. 2. Wie een 8-12-24-42 graaft, zal daarin vallen. 3. Beter is een arm en wijs 37 - 38 11-45-31-42-43-7-40, dm een oud en zot koning. 4. In den dag, 34 - 9 - 32 - 25 - 35 27 - 36 de wachters zullen beven, 5. Het treuren is beter dan het 42 10 - 47 - 18 - 27 - 15. 6. Want de 37 - 1 - 12 - 30 - 5 en de jonkheid is ijdelheid. 7. De 16 - 42 - 9 - 49 - 20 des arbei- ders is zoet. 8. Een tijd om te doden en een tijd om te 3 - 22 - 44 - 35 - z - 4 - 2 9. En die 13 - 14 - t - 19 - 39 - 4e 17 - 48 - 29 - 21 vermeerdert, ver meerdert smart. 10. Wie het gebod onderhoudt zal niets kwaads 45-6-13-9-10-23 worden. 11. Beter is het aanzien 28 - 41 - 35 ogen dan het wandelen 5 - 19-23 begeerlijkheid. 12. En voorts, dewijl de 50 - 23 -1 - 28- 43-8-14-36 wijs geweest is, zo leerde hij het volk nog wetenschap, De uitkomst van de antwoorden op de gestelde vragen zijn allemaal te vinden in het boek Prediker. Het geheel be staat uit 50 letters. Dit raadsel werd ingezonden door Joïce Voortman, Ouddorp. Vriendelijk bedankt, Joke, voor het mooie raadsel! CORRESPONDENTIE Krijnie M. Nieuwe Tonge. Gefelici teerd nog met de jarigen. Gaat het al met het steppen bij Wom! En past Ee- né goed op zijn paardje? En nu je versje voor het album: Voor Krijnie! Besteed de kostbare tijd van dagen en van nachten, terwijl je in je krachten' en niet versleten zijt. Het schijnt, jong en ervaren, dat is niet wel te paren, maar 't is een valse schijn: Men kan wel jong van jaren en oud van uren zijn. 15 o Oktober 1971 Oom Ko. Riet J. Eendenpoelweg, Kruiningen. Het is mooi postpapier; het is een lust om daar op te schrijven. Met de kinder zegels wordt heel veel geld bij elkaar gebracht. Het is mooi om daaraan mee te helpen. Handenarbeid is dus wel naar je zin; ik dacht dat alleen jongens dat 'graag deden. Veel dank voor de pasfoto! Ja, dat doen wel meer kinde ren. Corien van R. Zeist. Je had wel wat moeite met de balpen, geloof ik. Die deed niet altijd zoals jij wou. IVIis- schien was hij op zijn laatste krachten. Maar ik kon alles goed lezen, en dat is het voornaamste. Vond je het poezie- versje leuk? En wat zeggen je vrien dinnetjes er van? Greetje van L. Nieuwe Tonge. Je raadsel zal ik goed bewaren om in het vervolg geplaatst te worden. Je hebt veel opgehaald met die zegels, maar er waren misschien kinderen, die nog meer hadden. Er is altijd baas boven baas. Hoe was het op de verkoping van de zendingskrans? Was de „presi dente" tevreden? Nellie W. Den Bommel. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag! Zijn je vriendinnen nog geweest? En waren joillie vlug in slaap? Je hebt al moei op de herfstvakantie, en ik lees, dat je die nuttig wilt besteden. Dat vind is flink. Jannie van R. Zeist. Nog gefeliciteerd met je verjaardag! Het is wel laat maar evengoed gemeend. Zal je goed op je nieuwe fiets passen? Wil je wel ge loven, dat ik zo'n excursie best zou wiUen meemaken? Ik weeet van dat Maartenshuis .geen steek af. Schande, hè? Lenie N. Nieuwe Tonge. Hier is dan je versje: Voor Lenie! L eer veel in je jonge jaren, dat kom.t later vast van pas. E n om kennis te vergaren', zit je nu nog in de klas. N adien, als je 't mag beleven, wordt de school vaarwel gezegd- I n de morgen van het leven, gaat het leren lang niet slecht. E ens zal 't leven ons begeven. God te vrezen zij ons streven. Oktober 1971. Oom Ko. Johan L. St. Philipstond. Ik merk wel. dat je ingenomen bent met het dencentrum en het nieuwe dorpshu'-^ Niet omdat jij daar veel mee te make hebt, maar voor de gymnastiek, die e gedaan kan worden. En dat schoolva»; is best naar je zin. Jammer dat je soms door de regen heen moet. Allemaal de hartelijke groeten vari Oom Ko. Want het les wijl u i bezitte u meei ziek. C methoc zender half jas konde *Als orgelsi WillllllllllllllllllllU

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 6