„Wij willen liever niet de vuilnisemmer van de Randstad moeten legen" van weenen Duitse jongeman rijdt gestolen auto in puin Duivensport Het Getuigenis: Politie constateert teicortkomingen aan landbouw-materieei Stellingname tegen crisis en verval in Ned. Herv. kerk Restaurant „Tonbré" Landbouwbegroting stelt ons teleur Kampioenschappen zaterdag vliegers Burg. Smith van Goedereede: modehuis Zondagsdienst artsen ^jaargang Vrijdag 15 oktober 1971 No. 4029 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN WIST U dat er zoveel leuke LEDIKANTEN zijn voor de Tiener-kamer? De verkeersgroep van de Rijkspolitie te Dordrecht wijst er met nadruli op, dat het vervoer van landbouwprodukten vanaf het land naar de overlaadstations of schuur, een levensgevaarlijke zaak is, wanneer men het materieel niet juist heeft aangepast aan het tegenwoordig verkeer. Zij heeft geconstateerd, dat tal van landbouwcombinaties, tractoren met of zonder aanhanger, niet voldoen aan de eisen die de wet stelt. dirksland tel: 396 Bestuur C.B.T.B. West Nederland: Den Bommel VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - MiddeUmrDi» POSTBOX 8 - WaDDELHARNIS Bedaette en advwrtantlw: Kantoor Langeweg 18, Somnaetedök Tel. f01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 4— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 17 cent par mm. BIJ contract speciaal tarief Burgemeester H. J. Smith van Goe- ilereede heeft er dinsdagmiddag op de vergadering van de Sireekplancoramis- sie te Ooltgensplaat geen geheim van jcmaafct dot Oiiddorp de verbüjisrecre. litie verre prefereert boven de dagrecre- otie. Die uitspraak deed burg. Smith n.a.v. het voornemen van de Provin ciale Overheid de uitbouw van de ver- hlijfsrecreatie slechts fasegewijs toe te slaan i.v.m. een mogelijke verkeerscon- gestie (opstuwing). „Het is niet de verblijfsrecreant maar de dagrecreant die een verlteersconges- tie zal veroorzalcen," voorzag burge meester Smith, de huidige wegcapaci teit schattend. Hij voorzag dat de dagre- ci'eatie wanneer ze massaal wordt aan- getrolilven enorme verkeerspieken zal gaan veroorzaken. „Wij zijn niet gek op een massale dagrecreatie, Goeree- Overflalckee zou dan 's maandags de vuilnisemmer van de Randstad mogen legen", gaf burg. Smith te kennen. Hij wist bij de verblijfsrecreant meer zorg vuldigheid aanwezig dan bij de dag recreant die veelal verpakte artikelen meebrengt en na consumptie daarvan de verpakking achterlaat. „In economische en ethische zin ben' je als gemeenschap beter .gediend met de verblijfsrecreatie. De dagrecreatie zou misschien beter door Hoek van Hol land kmmen worden aangetrokken, wij zullen ons gebied er niet voor annon ceren", geloofde burg. Smith. Zou het dagverblijf dn Ouddorp wel gepropa geerd worden dan voorzag dhr. Smith dat geen enlcele Randstadbewoner nog rust heeft („eerst Napels zien en dan sterven) vooraleer hij er ook is ge weest. Er zullen zich dan pieken vor men waarop echter de milieu-hygiëni sche maatregelen zullen moeten zijn af gestemd. Ter illustratie kon dhr. Smith aanvoeren dat 10.000 dagrecreanten per dag 200 m3 afvalwater produceren dat allemaal afgevoerd zal moeten worden. In economisoh opzicht is derhalve de dagrecreant die gemiddeld een rijks daalder per persoon per dag besteedt veel .minder interessant dan de verblijfs recreant die gemiddeld zo'n tientje per dag besteedt terwijl die laatste cate gorie zich ook meer bij de streek be trokken zal voelen en dienovereenkom stig zal handelen. „Van dagrecreanten moeten' we zoveel opruimen" ie Houdt U van varkenshaas met saus Robert. OITDE TONGB UOSXUUK. SS-Vl MIDDELHARNIS Wed. Bond van Plattelandtvrouwen Op 16, 23 en 30 nov. a.s. iBordt 's middags van half 2 tot 4 uur een cursus „Gast en Gastvrouw zijn" gegeven. Het is een prettige en leerzaime cur sus, waaraan nog enkele dames kunnen deelnemen. Wilt u zich dan wel zo spoedig mo gelijk opgeven bij mevrouw Haffner (01870-2971), die u nadere inlid:!tin- gen hieromtrent kan verschaffen. De kosten zijn gering, nl. plm. 7, per persoon. DIRKSLAND Vanaf heden treedt als penningmees ter van de pi. afd. Soc. Fonds Bouw nijverheid N.V.V. op de heer C. van Dijk, Gooi 16, zulks in plaats van de heer J. Los. MELISSANT Kerkdienst. Woensdag 20 okt. hoopt voor de Ger. Gem. in Ndl. voor te gaan 's middags 2.30 en 's avonds 7.30 uur ds. Wink van Veenendaal. (Dankdag). Het is alom bekend, dat in het najaar, wanneer het gaat regenen en de wegen bemodderd zijn door het vervoer van b.v. bieten, er talrijke verkeersongevalen paats vinden'. De reminrichting van de trekker, die soms is beladen met een aanhang van 10 ton of meer, voldoet in de meeste gevallen niet aan de gestelde eisen. De meeste reminrichtingen functio neren niet of slecht ten dele. Vroeger vervoerde men b.v. drie ton bieten; nu 12 ton of meer. Daarentegen is de reminrichting niet veran derd. De chauffeur mag 6 km per uur rijden, maar het komt in de praktijk meer voor dat de chauffeur er 25 fcm „uithaalt". Dagelijks rijden de trekkerchauffeurs met zware ladingeri van afritten, met het risico, dat het gewicht van de aanhangwagen een zodanige druk cp de tractor uitoefent, dat deze groter is dan de remkracht van de trekker. Men kan zich voorstellen wat er gebeurt op een oprit, wanneer de motor van de trekker afslaat of wanneer de trekker voorrang op het andere verkeer moet verlenen. De zwaar beladen trekker kan niet worden afgeremd met de zogenaamde „oplooprem" en de zware aanhang wagen trekt de gehele combinatie naar beneden, met alle gevolgen van dien. De politie vraagt zich af, waarom de eigenaars/werkgevers van hun trekkerchauffeur niet verlangen dat de chauffeurs enige kennis van zakeri hebben. Verreweg de meeste chauffeurs, die zich chauffeur noe men, hebben geen technisch inzicht en in veel gevallen heeft de z.g. trekkerchauffeur niet eens de technische school of de landbouwschool doorlopen. Bij deze instellingen wordt uitgebreid onderwijs gegeven in de techniek van de trekker en kleine reparaties. Men zou veiliger njden en het zou voor de werkgever veel economischer zijn, omdat de trekker een langere levensduur heeft. De tijd van regenen zal wellicht spoedig aanbrekenl De boerenwagens zullen het nodige vuil op de wagen brengen en het snellere verkeer zal hiervan zeker de narigheid ondervinden, zoals dat ieder jaar het geval 13. De werkgevers doen er goed aan door gedegen vakmensen het mate rieel na te laten zien," aldus de groep van de Rijkspolitie te Dordrecht, die met een bezwaart hart het najaar tegemoet ziet. Het geldt niet alleen voor Goeree-Overflakkee maar zeker ook voor alle landbouwgebieden. „Het is duidelijk dat „het op hol geslagen paard" van de inflatie be teugeld zal moeten worden. Bezuini gingsmaatregelen zijn dan ook nood zakelijk en ook de Landbouw zal zo niet al haar overigens gerechtvaardigde verlangens vervrild zien, hie2-voor heb ben wij begrip. Doch wij vinden het niet reëel dat het beteugelen van de inflatie in sterke mate zou terecht ko men op de ruggen van hen die zelf be paald niet de schuldige van deze in flatie zijn geweest en er al reeds zo sterk aan de gevolgen van deze „eko- nomische ziekte" hebben geleden", al dus de reafctie van het C.B.T.B. be stuur in zijn laatstgehouden bestuurs- vergaderinig. „Het zijn met name het totale midden- en' kleinbedrijf, die reeds zo zwaar de gevolgen van de inflatie hebben moeten ondervinden en nu krij gen wij het gevoel dat zij weer vooraan moeten lopen in de bestrijding ervan. Dit is onaanvaardbaar. Ongenoegen doorgeven Het C.B.T.B. bestuur konstateerde dat de Minister van Landbouw^ in de Me morie van Toelichting blijk heeft ge geven op de hoogte te zijn van de pro blematiek van de Land- en Tuinbouw, doch dat het in wezen bij de konsta- terinig is gebleven. Ock al hebben wij be'grip voor de bezuinigingsmaatregelen, dan nog blij ven wij van imening, dat er meer ruim te had moeten komen in de begroting voor een aantal voor de ontwikkeling in de Land- en Tuinbouw essentiële zaken,,aldus konkludeerde het bestuur. Met name richtte zij haar bezwaar tegen de veel te geringe verruiming van de middelen voor het O. en S. fonds. Men kan hier eigenlijk helemaal niet van een verruiming spreken want het meerdere van 13,5 mil., nu weer ver laagd met 3,5, zal geheel nodig zijn voor de reeds aangegane verplichtingen van de saneringskant van het fonds. Van het zo nodige, ook door de Minis ter erkende, ontwikkelingsbeleid komt zo niets terecht. Was het reeds zo dat de financiering van het S.B.L. grote moeilijkheden: ken de, het bestuur vreest dat deze moei- lijldieden voor het komende jaar nog groter zullen worden. Het bestuur betreurt het dat alleen In het Noorden van het land een proef met de grondbank wordt genomen en dan nog wel in ruilverkavelingsgebie- den. Aan deze wel zeer eenzijdig ge richte proef kan zo maar weinig waar de worden gehecht. Onbegrijpelijk was het voor het be stuur een aantal maatregelen overeen komstig de voorstellen van de Commis sie Van Soest, zoals de belastingvrije reserve, verdere afbraak van de B.T.W. op investeringen, pas ingevoerd kan worden ingaande 1 januari 1973. Dit is om technische redenen niet mogelijk, zo wordt meegedeeld, doch waarom kunnen belastingverzwaringen wel snel worden doorgevoerd en is dit voor deze maatregelen technisch niet mogelijk? Het C.B.T.B. bestuur besloot dan ook hierover zich in een schrijven tot de Nederlandse C.B.T.B. te richten en daar in tevens zijn grote zorg uit te spre ken over het gevaar dat bij deze be groting het struktuurbeleid van de Land- en Tuinbouw ernstig in het ge drang komt. In dit schrijven vraagt zij om middels het Landbouwschap en de volksvertegenwoordiging er bij de Re gering op aan te dringeh een beleid te voeren dat een werkelijk antwoord geeft op de in de memorie van toelichting gegeven analyse van de situatie in de Land- en Tuinbouw. BOÜWiVIATERIALEN Dirksland Telefoon 13 33 BRUINISSE Bietenleveranties. De bietenleverin gen uit Duiveland, die verscheept wor den via de haven van Bruinisse heb ben thans een vlot verloop. Elf auto's rijden' af en aan, en tot vrijdag 8 olrto- ber (3 weken) werden 12V2 miljoen ki lo bieten verscheept. Daarvoor waren 25 schepen nodig. Het gemiddelde suikergehalte is 16,3, dit is een gunstig gehalte wanneer men dit vergelijkt met 1970 en 1969. Het tarra percentage is tot dusver 12V2»/o. Maandagmorgen werd begonnen met de verbouwing van 'het Gemeentehuis te Bruinisse c.q., het door de politie tot dusver gebruikte gedeelte wordt omge bouwd tot burgemeesterskamer. Een twintigjarige Duitse jongeman heeft in de nacht van maandag op dins dag om plm. twee uur een gestolen Tau- nus 12 M tegen een boom totall-loss gereden. De wagen stal hij in de nabij heid van de Volkerakdam waar de eige naar, dhr. W. Kardux uit Dirksland op een zandschip werkzaam is. De Duitser reed vervolgens via de Rijksweg naar Den Boimmel waar hij op de Molendijk in de linkerberm raakte en tegen de boom tot stilstand kwam. De auto werd daarbij zwaar beschadigd maar ook de bestuurder raakte gewond. Zijn verwon dingen' weerhielden hem echter niet de benen te nemen en dhr. Abr. Jongeling die de klap gehoord had en een kijkje ging nemen trof een lege auto aan. Dat zelfde ondervond de gewaarschuwde po litie, die echter wel te weten kon ko men - via de kentekenregistratie - wie de eigenaar van de auto was. Later in de morgen werd de politie opnieuw ge waarschuwd omdat een schuur, op en kele honderden meters afstand van het gebeurde vanbinnen uit op slot bleek te zijn waaruit bleek dat er iemand binnen moest zijn. Inderdaad werd de Duitser daar aangetroffen en door de politie aangehouden. I.v.m zijn verwon dingen werd hij per ambulance naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, o.m. bleek hij een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Het is zeer waar schijnlijk dat er nog een tweede jonge man in de wagen heeft gezeten die met ;meer succes dan zijn vriend de vlucht heeft igenomen. Intussen zit dhr. Kardux met een zwaar beschadigde wagen waarbij 'het niet duidelijk is of en waar de schade kan woi-den verhaald. Korte afstand (onaangewezen). 1. P. J. Huizer, Stad aan 't Haringvliet. 2. L. Arensman, Dirksland. 3. Comb. Hoek v. Lenten, Stellendam. 4. J. Wolfert, Dirks land. 5. Gebr. de Boed, Stad aan 't Ha ringvliet. Korte afstand (aangewezen). 1. L. Arensman, Dirksland. 2. P. J. Huizer, Stad aan 't Haringvliet. 3. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. 4. Gebr. Vis ser, Stad aan 't Haringvliet. 5. J. Grin- wis, Ouddorp. hange afstand (onaangewezen). 1. L. Arensman, Dirksland. 2. J. Wolfert, DirKsland. 3. J. Smit, Stellendam. 4. H. Kleyn, Ouddorp. 5. A. Witte, Stellen dam. Lange afstand (aangewezen). 1. L. Arensman, Dirksland. 2. J. Wolfert, Dirksland. 3. J. Roodzant, Dirksland. 4. A. Mans, Melissant. 5. W. de Vos, Mid- delharnis. Jonge duiven (onaangewezen). 1. P. Mans, Sommelsdijk. 2. J. Bevaart, Stad aan 't Haringvliet. 3. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. 4. P. J. v. d. Slik, Middelharnis. 5. S. du Pree, Stellendam. Jonge duiven (aangewezen). 1. B. Vis ser, Stad aan 't Haringvliet. 2. P. Mans, Sommelsdijk. 3. J. v. Seters, Stellen dam. 4. J. L. Troost, Stellendam. 5. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. Navluchten (onaangewezen). 1. Gebrs. de Boed, Stad aan 't Haringvliet. 2. Gebr. Visser, Stad aan 't Haringvliet. 3. W. de Vos, Middelharnis. 4. J. Be vaart, Stad aan 't Haringvliet. 5. P. Mans, Middelharnis. Navluchten (aangewezen). 1. P. Mans, Sommelsdijk. 2. Gebr. Visser, Stad aan 't Haringvliet. 3. B. Visser, Stad aan 't Haringvliet. 4. A. Witte, Stellendam. 5. Comb. Sturris-Troost, Ooltgensplaat. Generaal (onaangewezen). 1. P. Mans, Sommelsdijk. 2. L. Arensman, Dirks land. 3. A. Witte, Stellendam. 4. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. 5. J. Smit, Stellendam. Generaal (aangewezen) 1. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. 2. L. Arens man, Dirksland. 3. P. Mans, Sommels dijk. 4. Comb. Sturris-Troost, Ooltgens plaat. 5. Gebr. Visser, Stad aan 't Ha ringvliet. Winnaars zesdaagse vluchten: Gebr. Visser tesamen met Comb. Sturris- Troost van de vereniging „De Rode Duif" te Stad aan 't Haringvliet. Op 24 juni 1970 bespraken de hoogle raren Van Itterzon, Jonker, Van Niftrik en Van Ruler de hoogst ernstige crisis, waarin ker'k en theologie, in de Neder- landsche Hervormde Kerk maar ook in andere kerken, zijn terecht gekomen. Zij hadden hier geen vrede mee, zochten naar een middel tegen de geestelijke verdorring waarvan vele gemeenten; en hun voorgangers ernstig te lijden heb ben, dachten toen reeds aan een open lijk Getuigenis, maar werden sterk ge remd door de vrees voor een zekere po larisatie, een vorming en consolidering van nieuwe partijen. Sindsdien is de nood der kerk ook in bredere kring besproken. Vertegen woordigers van de Confessionele Ver eniging, de Gereformeerde Bond, de Vrienden van Kohlbrügge en „De Vier entwintig" werkten in de zomer van 1971 er krachtig op aan dat een Getui genis als bovenbedoeld metterdaad zou worden gehoord. De recente gebeurte nissen in de Nederlandse Hervormde Kerk maakten duidelijk dat er toch reeds een zekere polarisatie was ont staan, en dat de vrees hiervoor niet lan ger als een rem mocht woorden ge zien. Na een gesprek in kleine kring van de genoemde hoogleraren, van wie prof. Van Ruler ons helaas was ontvallen, dr W. Aalders eri ir. J. van der Graaf werd besloten ons met een gezamenlijk Ge tuigenis tot de gemeente van Jezus Christus te richten, waarbij in de eerste plaats aan de Nederlandse Hervormde Kerk werd gedacht, maar tevens aan vele andere kerken, die in eenzelfde nood verkeren. Dit Getuigenis nu be doelt allereerst en vooral een positief woord te zijn, pró het geloof van de Kerk aller eeuwen, en dus in letterlijke zin een pro-test, al brengt dit vanzelf mee dat wordt afgewezen wat dit geloof door eenzijdigheden' of zelfs ontkennin gen ondermijnt. Het Getuigenis' wordt aan alle Ne derlandse Hervormde kerkeraden en predikanten toegezonden. Ieder die met de geest en de bedoeling van dit stuik, dat kennelijk geen nieuwe belijdenis wil iijn, sympathiseert, wordt verzocht hier van mededeling te doen (bij voorkeur per briefkaart) aan mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink,, Koningslaan 38, Utrecht, die op een betreffend verzoek de open plaats die door het heengaan van haar man is ontstaan, heeft willen innemen, omdat met dit Getuigenis ook een van zijn wensen is vervuld. De namen die u, naast die van de oorspronkelijke initiatiefnemers, onder het Getuigenis aantreft zijn alfabetisch geordend. Onder de gegeven omstandig heden konden slechts enkele uit de ve len worden benaderd. Want de zaak heeft 'haast. Exemplaren van deze brief zijn ver krijgbaar door storting van 0,40 per stuk op giro 1645764 t.n.v. de heer C. Mackaay, Koningsbergerstr. 5, Utrecth (Aan de binnenzijde van dit blad een samenvatting van de inhoud van het Getuigenis). Van zaterdag 16 oktober tot maandag 18 oktober Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst dokter V. d. Wulp, tel. 2710, Sommelsdijk. De ze is woensdag a.s. van 12-24 uur afwe zig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 01877-1262, Dirksland. Flakkee Oost: Van zaterdaigmorgen 12 uur tot maan- daigmorgen 9 uur hebben dienst dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bo-mimel. ZONDAGSDIENSTEN TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Dalstra, Middelharnis van 10 tot 10.30 UIU-. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Stolk. tel. 1500, b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur t.m. maan dagmorgen 8 uur zr. Melissant, tel. 01875-390, b.gjg. 01876-321. Wit Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, bjgjg. 534. Goedereede: 16 okt. zr. Pais, tel. 01878-321, 17 en 18 okt. zr. Freylink, tel. 01879-363. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes, tel. 01870-2966, Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1971 | | pagina 1